De algemeene toestand. Het bombardement van Ceuta. De economische politiek van Duitschland. Rede van Dr. Schacht. Het Japansche kabinet afgetreden. BLAUWBAARD. MM Alkmaar, 23 Januari. Nog steeds hebben Rome en Berlijn niet geantwoord op de tweede Britsche nota inzake de non-interventie in Spanje en uit beide hoofdsteden komt vandaag het bericht, dat het antwoord nog eenige dagen op zich zal laten wachten. Op zijn allervroegst zul len de antwoorden begin volgende week openbaar worden gemaakt. In Rome verzekeren welingelichte kringen volgens Havas, dat de vertraging veroor zaakt is door besprekingen, welke de Ita- liaansche regeering voert met andere landen. Het antwoord zal samengesteld zijn in den zelfden geest als het eerste Italiaansche ant woord: het zal dus aandringen op een inte grale non-interventie. Het zal wijzen op de noodzakelijkheid ieder vertrek van vrijwil ligers naar'Spanje te verbieden, evenals iedere propaganda ten gunste van een der beide partijen. Met voldoening zal men con- stateeren, dat Engeland door zijn houding deze poging tot verzoening heeft mogelijk gemaakt. In dezelfde kringen overigens, waarin men deze voorspellingen over het Italiaansche antwoord doet, vreest men dat Rusland een onoverkomelijk beletsel zal vormen .voor een toekomstige internationale samenwerking. Men heeft echter goede hoop, dat de medewerking van Frankrijk kan worden verkregen, want men koestert waar deering voor den goeden wil, waarvan Parijs den laatsten tijd heeft blijk gegeven. Duitsche politieke kringen bevestigen, dat het Duitsche antwoord in zijn geheel positief is, doch eveneens rekening houdt met de reeds te Londen ingezonden antwoorden der andere regeeringen, in het bijzonder met de antwoorden van Frankrijk en Rusland. Men weet, dat de rijksregeering voorbehou den maakt ten aanzien van het antwoord der Sovjet-regeering. Te Londen toont men zich een weinig op timistischer ten aanzien van de Duitsche en Italiaansche antwoorden op de Britsche nota. Men hoopt, dat Duitschland en Italië de Instelling van een contröle-plan zullen aan vaarden. De Deutsche Diplomatisch Politische Kor- respondenz beschuldigt Tjechoslowakije er van wantrouwen tegen Duitschland te ver wekken door aan dat land agressieve bedoe lingen toe te schrijven. „Men kan niet be grijpen, hoe een staat met de inwendige structuur en de geografische positie van Tsjechoslowakije kan hopen met veronacht zaming van iedere evolutie tot in het onein dige zijn positie sedert den wereldoorlog te kunnen volhouden. Een zoodanige politiek is provoceerend zoowel in binnenlandsch als in bultenlandsch opzicht. Hieruit ontstaan spanningen, waarvoor men anderen niet verantwoordelijk kan stellen. Het zal tijd worden, dat Tsjechoslowakije besluit zijn betrekkingen tot Duitschland in den grond te herzien, zoowel in het binnenland als buiten zijn grenzen". President Benesj heeft bij de ontvangst van een delegatie van de Tsjechoslowaak- sche katholieke jeugd te Praag een toe spraak gehouden, waarin hij zich wendde tegen de beweringen in de Duitsche pers, dat Tsjechoslowakije in dienst van de Sowjet-unie zou staan. Hij herinnerde er aan, dat de politiek van Tsjechoslowakije in wezen vredelievend is, doch dat de Tsje chen „nu zoo goed als vroeger, hoewel zij den vrede lief hebben, oorlog zullen weten te voeren, als dat ncodig is". [3 Zooals men weet heeft de Duitsche mili taire attaché te Praag voorloopig geen ge bruik willen maken van de uitnoodiging van den generalen staf aldaar een onderzoek in te stellen naar de juistheid van de beschul digingen van de Duitsche pers, welke be weerde dat in Tsjechoslowakije ten behoeve van Sowjet-Rusland vliegvelden e.d. wor den of zijn aangelegd. Het leek in het begin van deze week dat de anti-Tsjechische campagne in de Duitsche pers wat bedaard was. We hebben eenige van de bladen 'ie men partijbladen in en- geren zin kan noemen, met bijzondere inge nomenheid gewag gemaakt van artikelen in Hongaarsche bladen, die niet anders gedaan hadden dan hun lezers vertellen wat een week tevoren in Duitschland geschikt voor het lezerspubliek was bevonden, doch dit leek niet anders dan een amicaal kaatsspel roet een opgewarmde primeur. Men mocht dus aannemen dat de Duitsche regeering voor het oogenblik aan de anti- Tsjechische campagne inzake de diensten die Tsjechoslowakije zou presteeren, een eind wenschte te maken, althans deze te verminderen. Hierboven heeft men de beschuldiging kunnen lezen die de Deutsche Dipl.-pol. Korrespondenz tegen Tsjechoslowakije heeft willen lanceeren en dus heeft thans ook het orgaan, dat gewoonlijk de meening van het departement van buitenlandsche zaken ver kondigt, brandstof aangesleept. Het beschuldigt Tsjechoslowakije ervan wantrouwen tegen Duitschland te verwek ken door aan dat land agressieve bedoelin gen toe te schrijven. Wanneer men het woord „verwekken" wil vervangen door „koesteren" is de opvatting in Tsjechoslo wakije en in Europa buiten Duitschland juister weergegeven. De Duitsche pers, die zich zorgvuldig pleegt te onthouden van berichten en artikelen, waarvan men zou kunnen veronderstellen dat zij der regee ring onwelgevallig zijn, heeft toch niet veel anders gedaan, dan Tsjechoslowakije er van beschuldigen hand- en spandiensten te wil len verrichten wanneer Rusland agressieve bedoelingen tegen Duitschland mocht willen realiseeren. Wanneer Tsjechoslowakije zich tegen dergelijke beschuldigingen verweert en den Diiitschen militairen attaché uitnoo- digt de onjuistheid te komen constateeren, dan verwekt het geen wantrouwen, doch verweert zich daartegen. Het blijft zaak verdediging van aanval te onderscheiden. Wat de Deutsche Dipl.-pol. Korrespondenz verder schrijft is overigens weinig geschikt te bewijzen dat de voedingsbodem voor ver onderstellingen omtrent agressieve bedoe lingen van Duitschland buiten de Duitsche DeSpaansche bargeroorlo/ j Ten aanzien vari het bombardement van Ceuta door een regeeringsvliegtuig wordt door Havas uit Tanger nader vernomen, dat twee bommen tot ontploffing zijn gekomen in de nabijheid van het s.s. Mogre Belakas, waarop zich pelgrims voor Mekka zouden gaan inschepen. De bommen ontploften op het oogenblik, waarop de sultan van Te touan en zijn gevolg een bezoek aan boord zouden brengen. Onder de op de kade btf- eenstaande belangstellenden vielen verschei dene slachtoffers. In verband hiermede is een groote betooging van de bevolking van Tetouan gehouden om te protesteeren tegen het bombardement en uiting te geven aan de gevoelens van aanhankelijkheid jegens den sultan, die ongedeerd is gebleven. Volgens nadere berichten uit dezelfde bron zou het bombardement door het regee ringsvliegtuig te Ceuta 50 slachtoffers heb ben gemaakt. Er zouden 38 dooden zijn ge vallen, onder wie verscheidene vrouwen en kinderen. Als weerwraakmaatregel zouden talrijke politieke gevangenen gefusilleerd zijn. Het communiqué van den ver- dedigingsraad. De verdedigingsraad van Madrid deelde gistermiddag mede, dat de rechtschen een tegenaanval hebben gedaan op de stellingen, welke Donderdag op hen werden veroverd in den sector van het Westerpark. Zij wer den door mitrailleurvuur teruggedreven. Gisternacht wierp de rechtsche lucht macht bommen op de omgeving van Ma drid, zonder evenwel veel schade aan te richten. Ook het front in Andalusie en de omgeving van Malaga werden gebombar deerd, eveneens zonder resultaat. De aanleg van verdedigingswerken bij Malaga wordt haastig voortgezet. Uit Gibraltar wordt gemeld, dat de op standelingen niet verder zijn opgerukt naar Malaga om Fuengirola te bezetten. De krijgsverrichtingen zijn onderbroken in den sector van Marbella, waar de rechtschen hun stellingen versterken. Verklaring van den Belgischen kamervoorzitter. De rede, die de president der Spaansche republiek, Azana eergisteren te Valencia heeft gehouden, is o.a. aangehoord door een belangrijke delegatie van Belgische parle mentsleden, die onder leiding stonden van den voorzitter van de Belgische Kamer en burgemeester van Antwerpen, Camille Huysmans. Nadat Azana zijn rede had uitgesproken heeft Huysmans voor de pers de volgende verklaring afgelegd: „Ik verheug mij er over, deze woorden van den president der Spaansche republiek te hebben gehoord. De Belgische delegatie behoeft niet overtuigd te worden van het belang van de zaak, die de Spaansche regeering verdedigt. De Spaansche republiek verdedigt trouwens de zaak van de gansche Europeesche democra tie. f De president der Spaansche republiek heeft zich van zyn taak gekweten met wel sprekendheid, vastberadenheid en met ge matigdheid jegens allen. De Belgische dele gatie hoopt dat zyn redevoering in alle Europeesche talen zal worden vertaald, en begrepen zal worden door alle regeeringen die trouw zijn aan de verdediging van de vrijheid". In een te Berlijn gehouden rede heeft de rijksminister van economische zaken en rijksbankpresident dr. Schacht o.a. ver klaard dat het feit, dat alle groote presta ties, zooals het weder doen ontstaan van de souvereiniteit op bewapeningsgebied en hei terugwinnen van de Duitsche vryheid van handelen, met een dergelijke snelheid en in een dergelijken omvang zijn geschied en ten volle uit eigen middelen konden wor den gefinanciëerd, slechts mogelijk was, omdat alles wat op de goud- en kapitaal markt werd gebracht, aan controle en strenge discipline werd onderworpen. Als tweede factor, die de ontwikkeling van het economische leven heeft bepaald, moet de voortgang met de politiek tot rege ling van het schuldenvraagstuk worden genoemd. De handhaving van de goudpari teit onzer valuta heeft ertoe bijgedragen, dat wij alle voordeelen der devaluatie van andere valuta's by de regeling onzer schul den mede in aanmerking hebben kunnen nemen, met het resultaat, dat wij thans als de winst op de schuldenaflossing der laatste vier jaren de ronde som van 8 milliard rijksmark kunnen boeken. Het spreekt van zelf, dat ten aanzien van de elf milliard rijksmark, die wij op het oogenblik nog aan het buitenland schuldig zijn, steeds opnieuw onderhandeld moet worden, want wij kun nen ons in economisch opzicht niet van het buitenland afzonderen. Als derde factor moet de wijziging in de geheele Duitsche handelspolitiek worden beschouwd. Destijds heeft Schacht, naar hy verklaarde, na ruggespraak met den Führer de geheele handelspolitiek in zekeren zin terugebracht tot het eenvoudige beginsel, niets meer te koopen dan men betalen kan, en slechts dat te koopen, wat men noodig heeft en niet dat wat een ander juist wil verkoopen. Deze koerswijziging heeft het aan den eenen kant mogelijk gemaakt, Duitschland grondstoffen aankoopen te doen toenemen van ongeveer 26 millioen tot 42 millioen ton per jaar, en aan den anderen grenzen gelegen is. Wanneer in dit orgaan van de binnenlandsche politiek van Tsjecho slowakije gezegd wordt dat zy op Duitsch land provoceerend werkt, dan is de vrees gewettigd dat het op het departement van buitenlandsche zaken ontbreekt aan een ge zindheid, die goede betrekkingen met na- buurstaten, in casu met Tjechoslowakije op prijs stelt. kant den invoer van afgewerkte fabrikaten tot een minimum te beperken. Als vierde factor van de economische po litiek der laatste jaren, noemde dr. Schacht het handhaven van de pariteit der Duitsche valuta. In de afgeloopen vier jaar is de vermeer dering van het in omloop zijnde geld wel doordacht aangepast aan de vermeerdering van de productie. De vraag doet zich voor, of het mogelijk is, de goederenproductie nog verder op te voeren, dan wel of wi; een peil hebben bereikt aan de handhaving waarvan wij onze krachten moeten wijden. Daarvan zal de toekomstige geldpolitiek af hangen. De door Duitschland nagestreefde valutavastheid wordt gemotiveerd door de noodzakelijkheid, de pry'zen stabiel te hou den. DE TOESTAND IN SJENSI. Naar uit goede bron vernomen wordt zou de opstandelingen-generaal Jang Hoe Tsjen die gisteren door een boodschapper een brief aan den minister van oorlog heeft doen toekomen, daarin te kennen hebben gege ven, bereid te zijn zich aan de regeering te onderwerpen, doch om hulp hebben ver zocht aan Nanking om de moeilijkheden waaraan hy het hoofd moec bieden, te bo ven te komen. Hij zou verder niet aandrin gen op den terugkeer van Tsan Hsu Liang in Sjensi. In zekere kringen is men van mee ning, dat zich de sleutel van den toestand in Sjensi, Jan-Soe en Kansoe in handen der "ommunisten bevindt. GEEN DUITSCHE WAARBORGEN VOOR BELGIE. De Berlynsche correspondent van de Na- tion Beige publiceert het volgende dementi ten aanzien van de geruchten, volgens welke Hitier België Duitsche waarborgen zou aan bieden gelijk aan die, welke door Frankrijk en Engeland gegeven zyn: „Het ministerie van propaganda, waartoe wij ons gewend hebben, spreekt formeel alle in de buitenlandsche pers gepubliceerde be richten tegen, volgens welke Hitier zou heb ben aangeboden of zou aanbieden met Bel gië een niet-aanvalspact te sluiten, waarin al of niet voorzien zou worden in een Duit sche interventie ten gunste van België in geval België zou worden aangevallen. Geen enkel voorstel van welken aard ook is ge daan of zal gedaan worden aan België of aan eenige andere natie. De Duitsche regee ring herinnert er aan, dat Hitier in zyn re devoering van zeven Maart zijn wil uitge sproken heeft de grenzen van alle aangren zende staten te eerbiedigen. Hieraan wordt toegevoegd, dat er geen sprake is van een verder gaan dan deze uitspraak". DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN Z.H. DEN PAUS. De heilige vader heeft gisternacht weinig meer gerust dan den vorigen nacht Prof. Milani achtte gisterochtend zyn gezond heidstoestand bevredigend. De Paus blijft thans meestentijds in bed en neemt slechts enkele oogenblikken plaats in den ligstoel, welke ^hijvoor zich heeft doen maken. De medici Vreezen, dat het ver laten van het bed hinderlijk is voor den bloedsomloop in de beenen, welke toch reeds moeilijk en onvoldoende is. De Paus heeft gisteren kardinaal Pacelli ontvangen. HONGAARSCHE NATIONAAL- SOCIALISTISCHE PARTIJ OPGERICHT. Te Boedapest is een nieuwe party opge richt, het „Blauw-kruis". Deze organisatie is zuiver nationaal-socialistisch en heeft een anti-bolsjewistisch, anti-semietisch en anti liberaal karakter. De oprichtingsvergade ring werd bijgewoond door 2000 personen. Leider van de organisatie is het Kamerlid Andre Csillery, oud-voorzitter van de facis- tische partij der „Ontwaakte Hongaren". De aanwezigen groetten de sprekers, die het programma uiteenzetten, met uitgestrek- ten rechterarm. Het programma omvat de volgende pun ten: Het voorbereiden tot den strijd tot her ziening der verdragen door een militaire op leiding der jeugd; de groote landeigenaars en bankiers te bewegen zich in dienst te stel len van het land; het bestrijden van het marxisme en liberalisme; de Joden te be schouwen en te behandelen als vreemde elementen. POLITIEKE VECHTPARTIJEN BIJ MARSEILLE. Na afloop van een vergadering van de Fransche Sociale party te Martigues (depart. Bouches Du Rhone, 6500 inw.) is het tot een vechtpartij tusschen politieke tegen standers gekomen, waarbij ook van vuur wapen enwerd gebruik gemaakt. Er zouden verscheiden personen gewond zijn. HET GRAF VAN SIR BASIL ZAHAROFF GESCHONDEN. Het parket van Pontoise stelt een onder zoek in naar een schending van het graf van Sir Basil Zaharoff op het terrein van het kasteel Balincourt. Men veronderstelt, dat de onverlaten het voorzien hadden op de sie raden, waarmede de vrouw van Zaharoff was begraven. NOORSCHE VISSCHERSBOOT VERDWENEN. Een met zeven koppen bemande vis- schersschuit, welke Zaterdag j.L was uitge varen is ter hoogte van Olsistiansund (west Noorwegen) verdwenen. ONTPLOFFING IN POLEN. Drie dooden. By het beproeven van een door samenge perste lucht gedreven machine heeft te Wilna een ontploffing plaats gehad in een fabriek, waardoor een meesterknecht werd gedood en twee andere arbeiders ernstig werden gewond. Zij werden naar het zie kenhuis overgebracht, waar zij aan i" be komen kwetsuren overleden. af on- van te den der de Het Japansche kabinet heeft besloten te treden. Hirota heeft ontslag aangeboden, Minister-president Hirota heeft den keizer het ontslag van het kabinet aangeboden, Het kabinet is afgetreden wegens de - verzettelyke houding van den minister Toegeven zou den leden van het kabinet hebben verhinderd tot een overeenkomst komen ten' aanzien van de tegenover landdag te volgen weg. Het aftreden der regeering werd hierdoor onvermijdelijk. Havas meldt nog, dat vóór het besluit regeering om af te treden bekend werd, volgende mededeeling werd ontvangen: Terwijl de minister van oorlog, Terautsji, voortgaat met aan te kondigen, dat hij zal aftreden, indien het kabinet den keizer nie. de ontbinding van den landdag zal vragen, vermeerdert de regeering haar pogingen een verzoening tot stand te brengen, hoopt, dat een eventueele wijziging in aanvallende houding der politieke partijen Terautsji er toe zou kunnen brengen op zyn besluit terug te komen. Niettemin weigeren de politieke partyen op eenigerlei wijze toe te geven. De militaire autoriteiten hebben vanoch tend langdurig beraadslaagd onder voorzit terschap van Terautsji om den toestand te bestudeeren en hun houding te bepalen. In legerkringen heerscht groote opwin ding, evenals in de parlementaire kringen .Nagano poogde te bemiddelen. Het Duitsche nieuwsbureau meldt uit To kio, dat de minister van marine, Nagano vanochtend de leiders der politieke partijen heeft opgezocht om onderhandelingen voeren over een compromis. Het verluidt, dat hij de verzekering heeft ontvangen, dat geen principieele oppositie bestaat tegen de regeering. Naar later bekend werd, zou Nagano zich na een bespreking met de vier partijminis ters naar minister Terautsji hebben begeven om hem alsnog te bewegen zijn eisch aan gaande de ontbinding van den landdag in te trekken. DE OVERSTROOMINGEN IN AMERIKA. Het aantal dooden tengevolge van de overstroomingen in Amerika bedraagt reeds elf. In verschillende streken stijgt het wa ter nog steeds en nemen de overstroomingen den omvang van een ramp aan. Te Ports- mouth overstroomde de Ohio, een dijk van 18 meter hoogte, die was aangelegd om de 45.000 inwoners der stad voor de overstroo mingen te behoeden. Duizenden werklieden die bezig waren de dijken te versterken, moesten voor den dreigenden druk van het water het werk overhaast in den steek laten. Te Cincinnati zyn 15.000 personen dakloos. Pittsburgh, dat verleden jaar Maart reeds onder water stond is thans opnieuw over stroomd. De zakenwijk der stad wordt be dreigd. DE SMIDSE VAN GRETNA GREEN WORDT GESLOTEN. De smidse van het Schotsche stadje Gret- na Green, waarin van oudsher zonder ver dere formaliteiten huwelijken konden wor den gesloten, zal binnenkort gesloten moe ten worden. Vandaag heeft namelijk de commissie, die einde 1935 werd ingesteld tot onderzoek van het vraagstuk der onregel matige echtverbintenissen, haar verslag be kend gemaakt. Daarin wordt voorgesteld een einde te maken aan deze soort van huwelijkssluitin gen. Tevens bevat het verslag het voorstel, dat naast de kerk van Schotland ook eenige andere kerken het recht van huwelijksslui ting zouden krijgen. TOENEMENDE ACTIVITEIT DER LEGITIMISTEN IN OOSTENRIJK. In geheel Oostenrijk valt een sterke ople ving der legitimistische activiteit waar te nemen, die met name tot uitdrukking kwam in de algeheele reorganisatie van het be stuur der monarchistische beweging en de coördinatie der politieke propaganda binnen het kader van het vaderlandsche front, met goedkeuring van den troonpretendent aarts hertog Otto. Dit zou ook blijken uit de ver schijning van een aantal artikelen in de pers, waarin gewezen wordt op het zuiver vaderlandsche, Oostenryksche en socialisti sche karakter van het legitimisme. Goed- ingelichte kringen merken in dit verband op, dat de ontplooiing der legitimistische propaganda een antwoord vormt op de kort geleden gestichte cultureele bonden met groot-Duitsche en anti-legitimistische strek king. DE BOMAANSLAGEN IN LISSABON. Persstemmen over de bomaanslagen. De geheele Portugeesche pers verheit haar stem tegen de bomaanslagen van giste ren en schrijft deze toe aan een in het bui tenland gesmeede communistische samen zwering en een poging der Komintern de achterhoede van het opstandelingenleger in Spanje de voordeelen eener Portugeesche neutraliteit te ontnemen en Portugal te maken tot het terrein zijner actie. De „Diario Noticias" schrijft: „Het is van belang onmiddellijk energiek op te treden tegen de internationale elemenen en hun Por^igeesche medewerkers en tegen alle agenten van Moskou". De „Seculo" wijst erop, dat de aanslagen gepleegd zyn met zeer volmaakt materiaal, dat zeker uit het buitenland afkomstig was, waarschijnlijk uit Barcelona. STOOMVAARTLIJNEN. Stoomv. Mij „Nederland". Simaloer, thuisr., v. Batavia 22 Jan. Poelau Bras, uitr., v. Marseille 22 Jan. Singkep, uitr., te Port Said 22 Jan. Marnix v. St. Aldegonde, uitr. van Ge., ja 22 Jan. Saleier, S. J. P. L., te Kaapstad 22 Jan. Tanimbar, J. N. L. van Sabang 23 Jan. (Vervolg). Vreeselyke verhalen, afschuwelijke be schuldigingen waren den machtigen bis schop van Nantes, bloedverwant en kanse lier van den hertog van Bretagne, ter oorc gekomen. Eon voorloopig onderzoek deed besluiten tot onmiddellijk ingrijpen; een proces volgde, waarbij niet te ontkennen viel, dat de rechters den machtigen Gilles de Rais of Gilles de Laval, baron de Retz vijandig gezind waren, doch waarvan de loop de uitspraak een doodvonnis recht vaardigde. Ten slotte weten we, dat de be schuldigingen zóó vernietigend waren voor den beklaagde, zóó overtuigend voor de rech ters, dat de wreedaard niet langer zijn schuld kon loochenen en, onder een vloe i van tranen, een volledige bekentenis af legde. Wat de rechter, wat de aanwezigor toen te hooren kregen, was zoo gruwelijk, dat de mannen van de wet en de priesters die anders in rechtzaal, gevangencel en biechtstoel heel wat misdadigs hadden lee- ren kennen, ontzet waren en met gebogen hoofden het teeken des kruizes maakten. Onwerkelijk leken de geruchten, die er over Gilles de Rais' wreedheden hadden ge- loopen. Onwezenlijk schenen de beschuldi gingen nog, toen het proces begon. Een oude vrouw zoo ging het verhaal die door het volk la Meffraie genoemd werd, trok het land door, liep de dorpen af, doorzocht de heide en de zandige en moerasachtige streken der Landes, op buit naar kinderen, die er de beesten hoedden af, zwervende, van bedelarij leefden. Zij lokte die en bracht hen naar de kasteelen van de Rais, waarna nimmer meer iets van hen werd vernomen. Zoolang de slachtoffers boerenkinderen waren of ongelukkige, verwaarloosde schep sels, naar wie geen nazoek werd gedaan, maakte de publieke opinie er zich niet druk over. Zooveel menschen verdwenen bij de onrust dier tijden, in krijgsrumoer of door wilde dieren! Doch de handlangers van Gilles de Rais werden overmoedig. Ook kinderen uit de steden verdwenen spoorloos. Eén geval trok bijzonder de aandacht. Te Nantes had de vrouw van een bekend schilder haar broertje toevertrouwd aan eenige mannen, die in dienst waren van den inmiddels tot graaf verheven baron de Rais. Het ventje zou koorknaap worden in de slotkapeL Taal noch teeken werd meer van hem vernomen. Dit kwam den hertog van Bretagne ter oore. Met ijzeren hand vatte hy de zaak aan. Een rechtbank werd saamgesteld om den hoogen beklaagde te berechten. Daarin hadden zit ting de bisschop van Nantes, de vicaris der Inquisitie Jean Blouyn, de bisschop van Saint-Brieuc, de groot-rechter van het her togdom, Pierre de 1'Hópital, en de rechtsge leerde geestelijke van het bisdom, Jacques de Pencoëtdic. Gilles de Rais glimlachte, haalde de schouders op. Hij achtte zich te sterk om Iets te vreezen te hebben. Wie zou tegen hem, den oppermachtige, durven getuigen! Hij betwistte eerst het recht hem te vervolgen. Hy wraakte daarna de aangewezen rechters. Maar de hertog van Bretagne liet niet met zich spotten. Het proces had plaats en in lange rij kwamen de beschuldigers, mannen en vrouwen, de aanklacht bevestigen met een vloed van bijzonderheden. Onder de op stapeling der getuigenissen zakte de aange klaagde ineen. De geheimen der kelderge welven, der torenkamers, der latrines, der verborgen schuil- en opsluitplaatsen (de oubliettes) in de kasteelen, waar hij zijn verblijf had gehouden, werden openbaar en wettigden de berekening, dat op zijn minst honderd negen en veertig kinderen door hem vermoord waren, bij welk getal nog^| ander kon worden gevoegd, dat der dom- hem gedoode vrouwen n.1., van welke hU en deze byoznderheid doet weer denken aan het sprookje van Blauwbaard. er zeven wettig getrouwd zou hebben! Inderdaad, de beschuldigingen, gestaafd door opgravingen, die de misdaad bloot leg den, waren niet meer tegen te spreken. Al leen in den toren van Chantocé werden de verkoolde beenderen van meer den veertig kinderen gevonden. Hetzelfde had plaats bij de kasteelen de la Suze, te Nantes, te Tiffauges, te Machecoul, te Rayz. Elke dag bracht nieuwe ontdekkingen; eiken dag openden zich monden, die tot dusver uit vrees voor den geweldigen heer en meester gesloten waren geweest. Den 25en October 1440 werd het vonnis uitgesproken: ter dood veroordeeld op den brandstapel. Zoodra het vonnis is geveld, laat de ver oordeelde een priester roepen, wamt wel heeft hy, naar zijn zeggen, alles aan den duivel gegeven, doch nog resten hem zijn leven en zyn ziel. Die twee staan buiten het contract dat hij erkent met de machten der duisternis te hebben gesloten. Hij heeft steeds nauwgezet zijn godsdienstige plich ten vervuld; daarom hij is er van over tuigd heeft de hel niet het minste recht op zyn ziel. „In de groote vreugde van het paradys" ik vermeldde het reeds zal hij, naar zyn eigen woorden, zijn vriend en vertrouwde Francesco Prelati weerzien, mits deze geduld hebben en hoop in God, Iets, waarom hy, de veroordeelde, God zal bid den. Het vonnis werd gewijzigd ten uitvoer gebracht. Hoewel de brandstapel reeds was opgericht in de Magdalena-weide te Nantes, werd Gilles de Rais „in consideratie van zijne groote militaire verdiensten" en ook met het oog op zyn machtige bloedverwan ten en den adel in het algemeen, eerst ge wurgd'alvorens zijn lichaam aan de vlam men werd prijsgegeven. De brandstapel verteerde het lichaam niet geheel en nu ziet men het volgende gebeuren: „eenige vrouwen en jonkvrouwen, die met hem vermaagtschapt waren, verkrijgen machti ging om wat er van hem overblijft te ver zamelen, ten einde dat in gewijde aarde te begraven; zij droegen het lichaam, gehol pen door eenige geestelijke zusters, met haar eigen adellijke handen ter grafplaats en bedekten met kussen zijn gezicht, dat reeds onherkenbaar was geworden door vlammen, waarna zijn lijkdienst zeer plech- tiglyk in de Carmelietenkerk te Nantes werd gehouden. Gilles de Rais werd daarna ter ruste gelegd in de kerk van Notre-Dame- de-Lorette". „Enkele vrouwen maakten zich

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6