«an Winterhanden en Wintervoeten KLOOSTERBALSEM Het wegennet in Noordholland-Noord. Voor 100 jaar. EIKEN WINTER LEED NU Alcmaria Victrix I De Spartaan I De verbetering van den Kennemersingel. AKKERS ........i...,.,,,, „Geen goud zoo goed!' Onovertroffen b(| brand-en snij wonden Rheumatiek, spit en p||nl|jke spieren DE TWEEDE KLASSERS Zondag a.s. 2 uur: DE DERDE KLASSERS DE VIERDE KLASSERS Langs de N.H.V.B.-velden. BIJ DE FRIESCHE BRUG. Glimlachje Dank zij den KLOOSTERBALSEM komt hij daar voor goed van af. mDoor mijn beroep moest Ui den ge- geheelen dag op straat loopen en daar door gingen de plekken altijd open en begonnen te zweren. Van alles pro beerde ik, maar baat oond Ik niet, tot dat ik met Kloosterbalsem begon. El- ken ochtend en avond deed Ik die op de plekken. Ze genazen binnen een week prachtig en voor goed. Nu smeer ik als 't koud wordt van te voren mijn handen en voeten eiken ochtend met Kloosterbalsem in en heb sedert dien geen last meer van winterhanden en -voeten gehad.' VGr. Ook ongeëvenaard als wrjjfmlddel hij Schroef doos 05 et Potten: <J2>4 et en f 1.04 jMrf%deaastaAdeaMe*aeMMniAdaaaeM* ken om de 10de plaats te ontgaan. Of dat lukken zal, betwijfelen wij. Juliana ontvangt het ontredderde N. A. C. en moet van deze gelegenheid profitee- r, terwijl B. V. V. in Roermond het geluk heeft, een uit het veld geslagen Roermond te moeten bekampen. Wellicht, dat B. V. V. dus ook twee puntjes verovert. Afdeeling V. In het Noorden Be QuickG. V. A. V. 'n Gelijk spel is al voldoende voor Be Quick om zich kampioen te mogen noemen. Waarschijnlijk is het echter, dat de wit- hemden het tot een flinke zege brengen. Achilles speelt weer thuis en waar Friesland de tegenpartij is, zal Assen op nieuw kunnen juichen. Sneek zal heel veel moeite hebben met Velocitas. doch is niet geheel kansloos en Leeuwarden zou het thuis tegen Veendam misschien ook nog kunnen bolwerken. Alcmaria kan zich in veiligheid stellen! Alcmaria speelt thuis tegen de Spartaan, dat net nog onder Alcmaria op de ranglijst staat. In Amsterdam won Alcmaria en kreeg misschien iets meer dan verdiend was. De Spartaan wil revanche nemen, ook al, omdat ze de punten heel hard noodig heeft. Zou dat kunnen? Wij hopen, da* Alcmaria zich geheel zal geven en een zeer enthousisaten wed strijd zal spelen. En als ze de Spartaan niet de gelegenheid geeft, om in haar spel te komen, dan is er voor Alcmaria een behoorlijke kans op beide punten. Laat men dit bedenken: het moet. En dus: het kan. Veel hangt af van de middenlinie (waarin wij vertrouwen hebben) en van de voorhoede, wier schotvaardigheid veel grooter moet worden. Bloemendaal speelt thuis tegen A. F. C. en als de Amsterdammers van een ernsti- gen wil bezield zijn, moet Bloemendaal dezen wedstrijd verliezen met duidelijke cijfers. 't Gooi speelt thuis tegen de Kennemers en moet winnen. Bizonder spannend zal de ontmoeting B. F. C.E. D. O. zijn en voorloopig geven wij de thuisclub de bes te kansen. H. F. C. speelt tegenwoordig in haar besten vorm en zal du: H. R. C. kunnen kloppen. Tweede klasse A. In de tweede klasse A moet Velox cp bezoek bij Zeeburgia en dus strijden bier twee kampioenscandidaten. 't Zal er erg spannen in Amsterdam en wie winnen zal, is niet te voorspeller.. Hilversum heeft 't niet zoo erg gemak kelijk met haar bezoek aan W. F. C., hoe wel ze natuurlijk sterker is. Maar W. F. C. kan misschien een gelijk spel bevechten. Hercules klopt thuis natuurlijk Z. V. V. en O. V. V. O. heeft natuurlijk geen enkele kans tegen Vriendenschaar. West Frisia mag thuis O. S. V. kloppen en zich daarmee definitief in veiligheid stellen. De Alkmaarsche Boys brengen een bezoek aan Assendelft, terwijl Alk maar bij Kinheim voor een heel zware taak komt te staan. Voor onze beide derde klassers staat weer eens een uit-wedstrijd op het programma, waartoe de rood witte kaasmenschen een bezoek zullen brengen aan Assendelft, dat lang medegegadigde was voor de onderste plaats, doch juist de laatste wekèn kans zag enkele winstpunten te vergaren en het „on heil" wat te ontloopen en ongetwijfeld in die goede richting nog wat hoopt door te gaon: zoodat de Boys het morgen aan de Zaankant wel heel zwaar zullen krijgen. Er is meer; de geblokten hebben momen teel met veel pech te kampen, zieken en gewonde spelers. Zoo zal Brouwer niet van de partij kunnen zijn, terwijl we tevens ook nog de Grand als afwezig kun nen noteeren. We hebben de rood witten slechts dit te zeggen: Eens ging hun tweede team zwaar gehavend naar het sterke Helder II enwist zoowaar te winnen Het was toen 't onnoemelijk harde wer ken, dat met de volle winst beloond werd. Rood witten,laat dit nu morgen ook eens zoo bij U zijn. Een geweldige arbeid kan toch zeker ook hier nog wel met een puntendeeling beloond worden, waardoor ge tevens de Zaankanters nog onder U laat. Het groen witte Alkmaar krijgt het heel wat zwaarder, daar de ploeg van Sougé naar Kinheim gaat. De ex-tweede klassers hebben den laatsten tijd nog al eenige winstpunten moeten laten en zullen onge twijfeld bemerkt hebben, dat men nu eens uit een ander vaatje zal moeten gaan tap pen, wil men de eens zoo mooie kans niqt geheel om zeep brengen. Het spreekt dan ook van zelf, dat de gastheeren van het Alkmaar-team zich geducht zullen weren en - aasmenschen niet veel kans zullen ge ven. Moet Alkmaar daarom wanhopen? Neen,duizend maal neen! Hoe overduidelijk herinneren we ons nog, een 85 minuten „meerderheid-ploeg" te hebben gezien. En wat meer zegt, te zien verliezen met 10! Een voetbal is een rond ding en kan soms verwonderlijk rollen. Komaan groen witten, ook hier werken en nog eens werken en tracht er van te ma ken, wat er van te maken is. Good luck! Zaandijk ontvangt Beverwijk en krijgt een kans niet alleen op herstel, doch tevens de gelegenheid, om het laatste sprankje hoop der aardbei-menschen op de bovenste plaats in rook te doen vervliegen. Als het vertrou wen der Zaandijkers in verband met de jongste nederlaag, niet te veel geschokt is, zullen ze stellig hierin slagen. Hollandia is ook nog onverwachts in de running gekomen, doch krijgt nu een las tige klip te omzeilen, daar een bezoek ge bracht moet worden aan Helder, wet meestal niet veel goeds inhield voor de Hoorn eezen. Nu echter de withemden wat slecht op dreef zijn, geven we de rood wit gestreep te bezoekers een goede kans. Purmersteijn moet naar Succes en we vreezen voor de Purmerenders het ergste. Een nieuwe nederlaag zal wel het defini tief spelen der degradtie-wedstrijden, in houden. Texel dat nog slechts één winstpunt noodig heeft om zich kampioen te kunnen noemen heeft een vrijen dag en moet dus nog iets wachten. Of de eilanders ook zonder te spelen kampioen kunnen worden doordat de concurrenten punten zullen gaan verspe len meenen we te moeten betwijfelen, wantNieuwe Niedorp zal het bezoeken de M. F. C. wel slaan, evenals dit het ge val is met D. T. S., dat Schagen ontvangt. Ook de Spartanen zullen wel met een ne derlaag naar huis trekken. B. K. C. zal het bij Watervogels wel zwaarder krijgen, doch toch na geduchte inspanning winnen.. Ook in het treffen An- dijkStrandvogels zal het terdege span nen, doch hier geven we de gastheeren de meeste kans. Ook nu weer vele belangrijke wedstrijcen. Bergen I kan haar positie versterken. Goede kans voor Egmondsche Boys I. Lastige trip voor Ursem I; het treffen Alk maar IVOudorp II. Als de weergoden nu eens wat meer hun medewerking verleenen, kunnen we weer een flinken stap vooruit komen, temeer, daar vele zeer belangrijke wedstrijden op 't programma staan, die in enkele afdeelingen zoowel aan den kop als staart, een andere kijk op de zaak zullen geven. Bezien we reeds de eerste klasse A, waar Bergen I, Vrone I ontvangt, dan zijn we reeds dadelijk geneigd om een overwin ning voor de Bergenaren te voorspellen, een overwinning, die zeker verwacht mag wor den, nu de „duinkanters" het den laatsten zoo bijster goed doen. Een nederlaag zal de bezoekende Vro- nianen echter in het geheel niet gelegen komen, zulks met het oog op de gevreesde onderste plaats. Hoewel we natuurlijk ook voor de mannen uit St. Pancras het beste hopen, geven we hun echter aan de duin kant niet veel kans. Minder gunstig zou de positie worden als W. F. C. IV—C. S. V. I een puntendeeling of een overwinning voor de Castricummers zou opleveren, iets, wat echter niet tot de onmogelijkheden behoort. Beemster I zal het bezoekende Z. F. C. V geducht dwars zitten en de Zaandammers mogelijk een kostbaar punt afhandig ma ken. Nu Alcmaria IV, Z. V. V. III ontvangt, geven we de withemden weer eens kans op eenige winst. In de tweede klasse B hebben Alkmaarsche Boys III en Z. V. V IV een vrijen dag en is het dus alleen uit kijken wat K. V. V. IV bij W. R. C. I zal gaan doen. In Krommenie leverde het tref fen een 31 zege voor de Westzaners op en ook nu geven we W. R. C. de meeste kans. Nu Assendelft III blijft teleurstellen, ge ven we de Assendelfters tegen het bezoe kende Westzaan II ook niet veel kans. Z. F. C. VIW. F. C. VI geeft ongetwijfeld veel spanning en mogelijk een puntendee ling. De tweede klasse D laat een heel mooie kans voor het leidende Egmondsche Boys I zien. De Egmonders zelf ontvangen Koedijk I, zullen niet alleen twee kostbaren punten aan het totaal kunnen toe voegen, doch tevens de Koedijkers geheel uitschakelen. Een gevaarlijke concurrent M.E.V.O. I gaat naar Alkmaar II en dat beteekent nog lang geen volledige zege voor de Me- voanen, integendeel, we achten de groen witte reserves in staat, de runners up nog een kostbaar punt af te snoepen. Alkmaarsche Boys IV ontvangt Alcmaria V en als de geblokten nu eens wat meer op hun tellen passen en zich niet bij een groo- ten voorsprong staan te „verheerlijken", dan noteeren we eens twee winstpunten. De derde klasse E laat slechts twee ontmoetingen zien. Dirks- horn I ontvangt Bergen II en vanzelfspre kend moet dit een overwinning voor de gastheeren worden. Heel wat moeilijker krijgt Ursem I het, daar een bezoek gebracht moet worden aan Schoorl II. De Ursemmers konden er wel eens niet zonder kleerscheuren af komen. Ook de vierde klasse F geeft een tweetal verrichtingen te zien. De meest belangrijke ontmoeting is hier Alk maar IVOudorp II; de nummers 2 en 1 van de ranglijst. De ploegen ontloope.i elkander heel weinig, zoodat zeer veel span ning te verwachten is aan den Westerweg. Mogelijk dat terreinvoordeel de groen-wit- ten ten gunste komt. M.E.V.O. III ontvangt D.T.S. III en zal wel aan het kortste eind trekken. Hockey. DE ALKMAARSCHE HOCKEY-ELFT ALLEN. Leiden IAlkmaar I! Kan men zich be- langwekkenedr programmapunt denken dan dezen, paar alle waarschijnlijkheid beslis- senden strijd? Men kent de situatie: Leiden met 16 pun ten uit 10 matches en Alkmaar met 15 uit 9 zijn onbereikbaar ver op de overige concur renten uitgeloopen; hun resteerende ont moetingen moeten kampioens-reflectanten kunnen winnen. Leiden of Alkmaar, dat is dus de groote vraag. In de Sleutelstad kan men wijzen op het gemak van eigen veld en de gerecht vaardige faam van spil en middenvoor; in onze veste daarentegen vertrouwt men op het nuttige spel van den aanval en denkt: Een draw is nog in ons voordeel. Wij voor ons onthouden ons van iedere voorspelling, doch spreken de overtuiging uit, dat dank zij de van ouds beproefde verstandhouding en onpartijdige rechtspraak het sterkste team de begeerde punten zal kunnen behalen. Moge dat sterke team Alk maar I blijken te heeten Wie j.1. Zondag de reserves zag falen, moet de veranderingen billijken, die be oogen hun tempo en schotvaardigheid op te voeren. Daarmee is niet gezegd, dat nu zoo maar Amsterdam V bedwongen zal wor den. Alleen dan blijft de nog dragelijke kampioenskans bestaan, indien in volledige saamhoorigheid naar het gewenschte doel gestreefd wordt. Kraaien I 8 6 1 1 269 13 Alkmaar II 7 5 2 0 188 12 Pinokkio II 5 5 0 0 324 10 En wordt morgen niet tevens Pinokkio II Kraaien I gespeeld? Alkmaar IIIKraaien II moet voor onze juniores zijn, zelfs nu enkelen hunner pro motie gemaakt hebben. In dat geval zullen zij de plaats bereikt hebben, die met hun spel in overeenstemming is, de vierde uit een afdeeling van negen. Biljarten. BILJARTBOND „ALKMAAR EN OMSTREKEN". De uitslagen van de deze week gespeel de wedstrijden zijn als volgt: De Drie Sprong IDe Drie Ruiten I 596519, 2—0. Excelsior IIDe Drie Sprong II 480—459, 2—0. Excelsior I is kampioen in haar afdee ling geworden. Bridgen. BRIDGE DRIVE TE DE BEEMSTER. De bridgeclub „De Vriendschap" te de Beemster organiseerde Woensdagavond een grooten wedstrijd in „Het Heerenhuis". Er werd gespeeld in drie groepen van 7 tafels, terwijl het bestuur voor elke lijn 4 prijzen beschikbaar had gesteld. De uitslag was: Groep A, oneven lijn: 1. W. de Boorder— De K.N.A.C. schrijft: Van ouds een centrum van veeteelt en landbouw, afgezien van de duinenrij en de vlak daarachter gelegen gronden stap voor stap in het verleden op het water veroverd, zag deze landstreek zich kort geleden weder om met een nieuwe polder van 20.000 H A., de Wieringermeerpolder, verrijkt. De daar mede verband houdende tot standkoming van den Afsluitdijk als Noordelijkste ver binding van Oost- en West-Nederland heeft veel doorgaand verkeer en vooral ook veel toeristen naar deze streken gebracht. De laatsten plachten vroeger veelal niet verder te komen dan de kaasmarkt in Alkmaar er „pittoresque Marken and Volendam". Thans trekken heel wat motorrijtuigen langs ver schillende wegen naar het vroeger zoo stille Wieringen, dat met zijn licht geaccidenteerd terrein zoo karakteristiek verschilt van de juist doorkruiste polders in Friesland en West-Friesland. Voor den rijksweg Alkmaar Den Helder/Afsluitdijk blijkt van 1932 tot 1935 het verkeer te zijn toegenomen: van personenauto's met 51 van autobussen en touringscars met 74 en van vracht auto's met 31 daarentegen het verkeer met rijwielen slechts met 13 Uit den aard van den waterrijkdom dezer gebieden spreekt haast vanzelf dat een groot deel van het vervoer immer per schuit ge schiedde, het aantal spoor- en tramwegen is dan ook beperkt te noemen. Ook hier zou de automobiel vele dorpen uit hun isolement verlossen en voor een snellere en betere afvoer van de landbouw- en veeteeltprodifcten zorgdragen. Het zijn vooral de provinciale wegen, die in de laatste jaren zijn en worden aange legd, welke aan de behoeften van het zich ontwikkelende verkeer tegemoet komen. De Rijkswegen beperken zich tot een tweetal Noord-Zuid verbindingen van de toekomstige tunnels onder het Noordzee kanaal te Velsen en te Amsterdam respec tievelijk naar Den Helder en over Hoorn naar Wieringen. Voor Velsen is thans definitief tot den bouw van een tunnel (voor de halve cents benzine-bruggenbelasting) besloten. Op de Verkeersfondsbegrooting 1937 staat een be drag van 100.000 voor grondaankoop al daar. Momenteel is het tracé nog niet geheel vastgesteld, doch aangenomen mag worden, dat de Noordelijke toegangsweg het groot ste gedeelte van de nauwe traverse door Velsen en Beverwijk zal ontgaan. Dan nog zal de Rijksweg van Velsen tot Alkmaar een toonbeeld blijven van lintbebouwing; op een zeer klein gedeelte na rijdt men op dit weg- vak van 20 K.M. tusschen de bebouwing. Inmiddels werd de weg in de afgeloopen jaren op verschilende punten verbeterd, hetgeen ook in de komende jaren het geval zal zijn. Zoo werden in 1936 rijwielpaden aangelegd van Heemskerk tot Castricum en zullen deze in 1937 tot het kruispunt te Lim- men worden doorgetrokken. Ook de door gang door Castricum zal in 1937 worden verbeterd; hier zal een rijbaan van 9 M. van klinkerkeien komen met ter weerszijden een voetpad. mej. D. Jonker, Schermerhorn, 21 y, matchp.; 2. dr. Heringa, Stompetoren en W. Wolff, Alkmaar, 23 p.; 3. J. BlomP. Blokker, Ber gen, 27 p.; 4. P. Slot—Tj. Zijp, Oterleek, 29 punten. Even lijn: 1. J. GenetJ. Koopman, Eg- mond aan Zee, 17 p.; 2. C. BlokdijkP. Peers, de Rijp, 18 pt.; 3. A. SmitD. Kra nenburg, Alkmaar, 22 p.; 4. Jac. Bakker C. Kossen, Beemster, 28 p. Groep B, oneven lijn: 1. K. KorverO. de Vries, Oterleek, 18 p.; 2. J. WaalH. Krom hout, Spijkerboor, 24 p.; 3. J. KwantesJ. de Ruiter, Alkmaar, 28 p.; 4. Duinmeijer Hopman, Egmond a. d. Hoef, 30 p. Even lijn: 1. C. Bleekermej. S. Koning, Beemster, 17 p.; 2. KareisHopman, Egmon.i a. d. Hoef, 21 p.; 3. P. Th. RoodL. v. d Meer, Spijkerboor, 28 p.; 4. mevr. Kan mevr. Klippel, Schermerhorn, 29 p. Groep C., oneven lijn: 1. Jac. Bakker Jr. C. Knip, Beemster, 23 p., 2. J. MoschJ. Bjren, Oudorp, 24)4 P-I 3. mevr. Witteveen J. Elzer, Alkmaar, 25 p.; 4. G. v. d. Park C. Hes, Oudorp, 27)4 P- Even lijn: 1. B. VelzeboerH. Droop, Beemster, 17 p.; 2. mevr. de Boordermevr. Akkerman, Schermerhorn, 20 p.; 3. K. Raat mej. M. Scheringa, Beemster, 22 p., 4. mej. Riek BlokdijkBakker, De Ryr, 29)4 P. De onderhandelingen tusschen Rijk en Gemeente over de traverse te Heiloo zijn thans in een gunstig stadium gekomen; in 1938 zal een verbetering hiervan vermoede lijk wel tot stand kunnen worden gebracht. In Alkmaar is men druk doende de singels te verbreeden als onderdeel van den Rijks weg naar het Noorden, zulks met subsidie van het Rijk; behalve een breede rijbaan van asfalt komen hier ook nog rijwielpaden ter weerszijden. Ook ten Noorden van Alkmaar op den weg naar den Helder en den Afsluitdijk worden verbeteringen tot stand gebracht. Van Alkmaar tot Koedijk is een éénzijdig rijwielpad gereed, van Koedijk tot de Bur gervlotbrug is de grond voor dit doel reeds aangekocht en van deze brug tot de Kooi is over een lengte van 20 K.M. het rijwielpad in aanleg en gedeeltelijk gereed. Ook de rijbaan heeft over een gedeelte van 3)4 K.M. een grondige verbetering on dergaan. Het wegdek was op meerdere pun ten aan een hinderlijke golfvorming onder hevig. Men heeft nu tusschen de Stolpen en St. Maartensvlotbrug een betondek van 1018 c.M. op het oude wegdek aange bracht, bij wijze van proef met verschillende bewapeningen. Binnenkort komt ook het gedeelte tusschen de St. Maartens- en de Burgervlotbrug voor een dergelijke behan deling aan de beurt. De ontworpen Rijksweg StolpenWierin gen zal nog eenigen tijd op zich laten wach ten; op de Verkeersfondsbegrooting 1937 i? slechts een bedrag van f 100.000 ervoor uit getrokken. Momenteel kan men na de nieu we brug over het Noordhollandsch kanaal gepasseerd te zijn langs vrij goede bestaande wegen van Ewijcksluis bereiken. Van den Rijksweg AmsterdamHoorn- Den Oever komt in 1937 slechts het gedeelte HoornLambertschaag in uitvoering. Pa rallel aan het ten Zuiden Hoorn geprojec teerd gedeelte loopt een goede provinciale weg, waarmede ruimschoots volstaan zal kunnen worden; wel is het wegvak bij Buik sloot tot uitvoering gekomen en in 1936 voor het verkeer opengesteld, voorwaar een goede verkeersverbetering. Het provinciaal wegennet is in het alge meen in snel tempo tot uitvoering gekomen; voor het meerendeel bestaat het uit wegen van 5.50 M. breedte met gesloten wegdek. Vele daarvan hebben nog geen afzonderlijke rijwielpaden; de behoefte daaraan, mede ten opzichte van de verkeersveiligheid .zal zich wel spoedig doen gevoelen, in bijzondere mate voor den weg AmsterdamPurmerend Hoorn. Enkele ontbrekende schakels in de wegen. HoornEnkhuizen, De StolpenMidden- meer en Noord-ScharwoudeAartswoud zijn reeds in uitvoering, terwijl voor nog niet uitgevoerde provinciale wegen meerendeel» in redelijken toestand verkeerende andere wegen ten dienste staan. Voor den toegangsweg ten Noord-Westen van Alkmaar, waar eenige provinciale wegen samenkomen bij de smalle „Friesche draaibrug" hoopt men eerlang tot een gun stige oplossing te komen. De desbetreffende onderhandelingen tusschen het Rijk, de pro vincie en de gemeente zijn gaande. Nee, Pietje!foei.de dokter wil heusch alleen je tong zienl Uit de Alkmaarsche Courant van 23 Januari 1837. Den 9den dezer is te Breda over leden Johannes Hendriks, in den ouderdom van ruim 107 jaren, ge boren te Hoevelaken, in Gelder land. Tot het laatste zijns levens is hij bij volle verstand geweest; hy had een uitermate sterk ligchaams- gestel, zag nog tamelijk wel en was nog zeer goed ter been. Hy kon zijn maaltijd gelijk op met een jong en gezond mensch nuttigen en was, volgens zijn zeggen, nooit ziek ge weest. Tot het uiterste was hy ge zond, doch, zoo het schijnt, uitge leefd. Sedert vele jaren was hy weduwnaar, had altijd zijn kost als kramer geworven en al zijne kinde ren en kleinkinderen overleefd. De afgifte van Boeken, uit de Lees-Bibliotheek van den onderge- teekenden, zal, te beginnen met Woensdag den 25sten dezer op den gewonen voet worden voortgezet; terwijl op dien dag, mede verkrijg baar zijn zal De catalogus der zelve met een aanzienlijk getal der nieuwste Werken, vermeerderd, tweede druk.... 0.60. Men wordt verzocht, geene nom- mers volgens de oude Catalogus meer op te geven, kunnend de eige naar dan dusdanige aanvragen in welk geval ook, daaraan gevolg ge ven, als zijnde de oude Catalogus geheel vernietigd. J. A. M. W. L. SAGE TEN BROEK.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 8