DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OVERSTROOMINGEN NEMEN EEN KATASTROFAAL KARAKTER AAN. Ne. 20 Maandag 25 Januari 1937 139e Jaargang De algemeene toestand. Het proces tegen Padek c.s. begonnen. Groote belangstelling. De antwoorden van Duitschland en Italië overhandigd. Langzaam wordt Madrid in puin geschoten. ALKMAARSCH Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur; C KRAK. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. I ERMS. COSTER 8c ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur; Tj. N. ADEMA, Alkmaar, 25 Januari. In Lyon hebben de Fransche socialisten een groot feest gevierd ter eere van hun fractie-voorzitter in de Kamer, die de socialistische afgevaardigde van Lyon is. Het werd een belangrijke politieke bijeen komst, welke door den minister-president Léon Blum en vijftien ministers en onder staatssecretarissen werd bijgewoond. Het belangrijkste voor het buitenland was natuurlijk niet het feest zelve, maar wel de rede, die Blum hield tijdens een diner, dat hem werd aangeboden en waar aan een 2000 personen aanzaten. En waar die rede de betrekkingen tusschen Duitschland en Frankrijk behandelde, daar werd zij nog belangrijker. Léon Blum behandelde eerst het denk beeld van „directe besprekingen" en vroeg zich af, wat dit zijn. Hij wees er op, dat men hieronder in het algemeen verstond „afzonderlijke regelingen" en hoewel Hitier deze methode gaarne toepast, is zij niet die van de Fransche regeering. Wij zijn er van overtuigd aldus Blum dat geen enkele bijzondere overeen komst van Frankrijk onze veiligheid zou waarborgen en deze overtuiging vindt haar uitdrukking in de dikwijls verkeerd begrepen formule van den ondeelbaren vrede. Leon Blum bedoelde daarmede klaar blijkelijk, dat er regelingen getroffen moeten worden voor alle Europeesche vraagstukken, dat de vrede niet door één enkel land bepaald wordt, maar dat de vrede alleen gewaarborgd is, als alle Eu ropeesche landen samenwerken in het volste vertrouwen. Helaas, zoover zijn wij nog lang niet en wellicht komen wij ook zoover niet Blum's rede werd geleidelijk feller. Want zoo vroeg hij hoe kunnen economische overeenkomsten gesloten worden, onafhankelijk van politieke rege lingen, nu de bewapeningswedloop een nog sneller tempo heeft dan voor den wereldoorlog? Welk land zal een anderen staat credie- ten willen verschaffen, grondstoffen willen geven of op koloniaal gebied tegemoet willen komen, indien het ook maar even zal moeten vreezen, dat de verleende hulp tegen dat land zelf gebruikt zal kunnen worden? De overmaat van bewapening zal Europa dwingen, het vraagstuk der ontwapening opnieuw in overweging te nemen. Een accoord over de beperking en de progres sieve vermindering der bewapening moet noodzakelijk deel uitmaken van een alge meene Europeesche regeling. Maar de bewapeningsindustrie neemt een zoo belangrijke plaats in, dat het wel licht niet meer mogelijk zal zijn, een ontwapeningsovereenkomst te sluiten, zonder dat daarbij een internationale overeenkomst aansluit, die voorziet in nieuwe werkgelegenheid voor de onder nemingen en de arbeiders. Zoo rijzen ook vragen van financieelen aard, over finan cieele samenwerking. Blum verklaarde het eens te zijn met Eden, toen deze zeide, dat Europa niet door verdragen en vredelievende verkla ringen genezen kan worden, maar er een krachtige w'1 tot samenwerking noodig is. In Frankrijk bestaat die eendrachtige wil. Als ook in Duitschland deze wil aan den dag treedt, aldus vervolgde Blum, zijn wij bereid met dat land samen te werken zonder bijgedachte. De rede van Blum, die hier en daar op valt door algemeenheden, waaruit men mag concludeeren, dat Frankrijks regeering wacht op de groote rede van Hitier, heeft in één opzicht toch aan duidelijkheid niets te wenschen overgelaten; Frankrijk wil den vrede dienen, wil ook met Duitschland op vriendschappelijken voet leven, maar... datzelfde Frankrijk wil geen aparte on derhandelingen met Duitschland. Het is bekend, dat de Engelsche regee ring er precies zoo over denkt; ook deze wil geen aparte onderhandelingen, maar de politieke kwesties beschouwen in het kader van geheel Europa. Dat alles is verheugend en van belang voor de rust in Europa. Maar al te vaak hebben onderlinge overeenkomsten geleid tot wantrouwen en verwsrring en men weet, hoe gevaarlijk dat if- Wanneer twee groote landen het in dit opzicht eens zijn: onderhandelingen met elkaar in één groot verband, dan kan Duitschland niet ach ter blijven, tenzij het wer^cht vol te houden aan zijn streven naar 'n isolement, een streven, dat weliswaar gedwongen is geweest. Met nog meer belangstelling mag men thans de rede van Hitler tegemoet zien, want ongetwijfeld zal Hitler daarin een antwoord geven op Blum's rede, De overstroomingen in de Vereenigde Staten nemen een katastrofaal karakter aan. Op het oogenblik worden 10 staten geteisterd. De dalen van Ohio en Mis- sissippi staan blank en men schat het aantal dakloozen op 300.000. Een tach tigtal personen heeft den dood in de golven gevonden. De materieele schade wordt op tien millioen dollar geraamd. De toestand der bewoners der over stroomde gebieden wordt erger, aange zien zij thans niet alleen bedreigd wor den door de ontketende elementen, maar bovendien door voedselgebrek en een tekort aan drinkwater. In verscheidene districten is reeds typhus ontstaan, ter wijl zich ook tal van gevallen van long ontsteking voordoen. In een dorp heb ben zich reeds twintig personen long ontsteking gekregen. In tal van straten in Cincinnati staat het water vijf meter hoog. Vijftigduizend personen hebben de wijk genomen in kerken, ziekenhuis en scholen. De politie in deze stad heeft order gekregen te schieten op plunderaars, die op heeter- daad betrapt worden, een plunderende neger is reeds doodgeschoten. In Cincinnati blijft het water stijgen, evenals in Louisville en Memphis. In Pitts- burgh is het daarentegen reeds begonnen te dalen. In Francfort in Kentucky zijn negentien gevangenen ontsnapt, toen de gevangenis onderliep. De bewakers openden het vuur en wisten hen allen weer in arrest te stel len. Eenigen hunner werden gewond. In Eurora drijven 45.000 H.L. benzine op de oppervlakte van het water. Men heeft voorzorgsmaatregelen genomen ter voor koming van een in brand geraken van deze benzine, aangezien dit een ware ramp zou zijn. President Roosevelt, die raamt, dat 270.000 personen dakloos zijn geworden, heeft een proclamatie tot het volk gericht, waarin hij vraagt twee millioen dollar bijeen te bren gen voor het hulpfonds voor de slachtoffers. De regeering zelf heeft eveneens twee mil lioen ter beschikking gesteld. Vandaag zijn een tiental personen omgekomen. De mate rieele schade neemt nog steeds toe. President Roosevelt organiseert het reddingswerk. President Roosevelt heeft de directeuren der federale reddingsmaatschappijen en de leiders van het Roode Kruis bijeengeroepen om met hen de meest doeltreffende methodes te bespreken voor de hulpver- leening aan de slachtoffers van den waters nood. Te Louisville staat het water tien meter hoog. De electrische stroomkabel is doorge sneden, zoodat de stad geheel in duister is gehuld. Het peil van de Ohio is zestien meter hooger dan normaal. Niettemin wast het wa ter nog steeds. Ten gevolge van de ontploffing der ben zinetanks zijn te Cincinnati 32 huizen ver nield. Uitbreiding van den brand kon wor den voorkomen. Men vreest even we', dat de groote reser voirs, welke een millioen liter olie bevatten, eveneens in brand zullen geraken. De troepen te Memphis (staat Tennes- see) hebben telefonisch bericht ontvangen, dat op een door de Mississippi-rivier over weldigd eiland veertien personen den dood hebben gevonden, terwijl de situatie van driehonderd personen, die van de buiten wereld zijn afgesloten, zeer hachelijk is. Het aantal dooden bedraagt op het oogen blik nog vijftig. In totaal thans 350.000 personen door overstroomingen getroffen. In een verklaring van het hoofdkwartier van het Roode Kruis wordt gezegd, dat de gezondheid nog nooit in. de geschiedenis van het Roode Kruis zoo ernstig bedreigd is geworden als thans in het Ohio-dal het geval is. Het aantal personen, dat door de over stroomingen is getroffen, bedraagt thans 350.000 in totaal. Een vierde gedeelte van den staat Indiana onder water. De gouverneur van Indiana heeft overal in het overstroomde gebied, dat thans bijna een vierde gedeelte van den geheelen staat besloot, den staat van beleg afgekondigd. Troepen hebben in alle openbare gebouwen hun intrek genomen voor de hulpverleening. Vandaag is Jeffersonville ontruimd. De electrische centrale in Louis ville in gevaar. De aanhoudende regens in Kentucky doen het water in het Ohio-dal nog steeds was sen, waardoor de menschen bij duizenden tegelijk worden gedwongen, hun woon steden te verlaten. Te Louisville wordt in de electrische centrale een wanhopigen strijd gestreden door 400 man, die alles doen om de vuren aan te houden, waarvan 330.000 door een paniek bevangen mannen en vrouwen afhangen voor licht en nood zakelijke verbindingsmiddelen. Schade zou 100 millioen dollar bedragen. De overstroomingen in de dalen van de Ohio en de Boven Mississippi hebben in den afgeloopen nacht den omvang van een waarlijk nationale ramp bereikt. Het aantal dooden bedraagt, voor zoover bekend, zestig, terwijl de aangerichte scha de reeds op 100 millioen dollars wordt ge schat. 400.000 personen zijn dakloos. Het gebrek aan voedsel en de wisselval ligheid van het weer doen vreezen voor epidemieën. Inl zekere gebieden van Ohio en Kentucky zijn reeds honderden gevallen van griep, roodvonk en longontsteking ge constateerd. Dwangarbeiders aan het muiten geslagen. Twaalf dooden. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat 12 dwangarbeiders om het leven zijn gekomen tijdens een vechtpartij in de straf gevangenis te Frankfort (Staat Kentucky), welke half onder_ water stond. De gedetineerden waren aan het muiten geslagen, daar iij vreesden in hun cellen te zullen verdrinken. Alles voor de hulpverleening getequireerd. President Roosevelt heeft bepaald, dat de kustwacht, de reddingdiensten en het Roode Kruis op oorlogsformatie moeten worden gebracht om hulp te bieden aan de slacht offers der overstroomingen. Alle departementen zullen continu wer ken. De president zelf wil dag en nacht van alles op de hoogte worden gehouden. Hij verklaarde alle krachten, welke ter beschikking van de regeering staan, te zul len aanwenden om het lijden der slachtof fers te verzachten. De gouverneur van den staat Kentucky heeft Roosevelt verzocht troepen te zenden om hulp te bieden aan de bewoners van Louisville, die in paniekstemming zijn we gens het voortdurende stijgende van het waterpeil. Het proces tegen Radek c.s. is Zaterdagochtend voor het gerechtshof te Moskou in behandeling gekomen. Alle beschuldigden bekennen spion- nage en terrorisme te hebben bedie- ven en pogingen te hebben gedaan het kapitalisme weder in te voeren. De acte van beschuldiging vermeldt, dat zij betrokken zijn bij een wijdvertakte samenzwering, welke door Trotzky wordt gesmeed om het sovjet-regiem te vernie tigen en Duitschland, Polen en Japan te helpen. In de acte wordt voorts betoogd, dat Trotzky met Hess te Berlijn onderhan delingen heeft gevoerd, terwijl Radek, Pyaxatakof en Sokolnikof te Moskou als agenten optraden. Radek wordt er van beschuldigd een reserve-centrum te hebben georganiseerd, dat zou moeten optreden, indien de cen trale van Trotzky zou falen. Zooals men weet, was de centrale van Trotzky in het jongste proces aan de orde. Er wordt voorts beweerd, dat Radek en de andere gevangenen met buitenlandsche diplomaten te Moskou onderhandelingen hebben gevoerd. Radek, Sokolnikof, Pya- takof en Serebryakof weigerden den bij stand van rechtsgeleerden. De andere beschuldigden worden door bekende pleiters bijgestaan. Dit proces wordt gevoerd in de kleine zaal van het vakvereenigingshuis. De in gang vordt bewaakt door een detache ment van de Gepeoe en politiebeambten. In de zaal worden slechts 300 personen toegelaten. Behalve de vertegenwoordi gers der partij-instanties zijn vooral hooge ambtenaren van de Gepeoe aanwezig. De buitenlandsche pers wordt vertegenwoor digd door een twintigtal Europeesche en Amerikaansche journalisten. Van de leden van het corps diplomati- que zijn de ambassadeurs van Frankrijk en de Vereenigde Staten in de zaal. Om tien uur werden de beschuldigden binnengeleid door manschappen der Gepeoe met de bajonet op het geweer. Direct na binnenkomst van den procu reur-generaal en de leden van het hooge militaire gerechtshof werd begonnen met de voorlezing van de dagvaarding. Het verhoor van Piatakoff. Piatakoff, oud-adjunct-commissaris voor de zware industrie en een der zeven tien beklaagden, heeft tijdens zijn verhoor bijzonderheden medegedeeld over zijn samenzwering met Radek en Sokolnikof met het doel zich meester te maken van de macht met hulp van Duitschland en Japan. Piatakoffverklaarde dat Trotsky als belooning afstand van de Oekraïne aan Duitschland en van de Oostelijke Russi sche zeeprovincies aan Japan had beloofd. Sokolnikof bevestigde kalm alle tegen hem ingebrachte beschuldigingen. Verder verklaarde Piatakoff dat Trotsky met behulp van de Duitsche nationaal socialisten een omwenteling in Sovjet» Rusland te weeg had willen brengen. Als belooning zou aan Duitschland een aantal concessies worden gedaan. Ook Japan zou deze omwenteling s leunen. Piatakof verklaarde tenslotte dat hij met Radek heeft samengewerkt, hetgeen door Radek werd erkend. De avondzitting. In de avondzitting van het proces te Moskou werd de getuige Romm gehoord. Deze verklaarde dat hij tijdens zijn vele dienstreizen naar het buitenland in zijn hoedanigheid van verslaggever der Sov jetpers herhaaldelijk brieven van Radek aan Trotzki en van Trotzki aan Radek had medegenomen. Daarop werd overgegaan tot het ver hoor van den beklaagde Sokolnikow, die verklaarde van Pjatakow te hebben ver nomen, dat tijdens bespreking en tusschen Trotzki en Hess, deze laatste volmachten overlegde en eischen stelde, die niet slechts Duitsche belangen, doch ook die van nog anderen staat betroffen. Verklaringen van Radek. Op den tweeden dag van het proces tegen de Trotzkisten heeft Radek vier uur lang verklarin6en afgelegd over zijn onderhan delingen met buitenlandshe diplomaten inzake een verdeeling van Rusland. Hij zeide ervan overtuigd te zijn, dat na de komst van Hitler de oorlog en de onder gang van sovjet-Rusland onvermijdelijk waren, zoodat hij besloten had tot het volgen van een Machiavellistische politiek. Hij had beloofd, de Oekraine aan Duitsch land te zullen afstaan en het Amoergebied aan Japan en in den oorlog te zullen sa menwerken met den Duitschen generalen staf. Zijn groep hoopte zoodoende een verzwakking der sovjets teweeg te kun nen brengen om een nieuwe revolutie mo gelijk te maken. Naar Tass meldt, verklaarde Radek voorts, dat hij en zijn mede-samenzweer ders in 1935, toen de sovjet-unie volkomen uitgeput was voor een succesvoilen oorlog, inzagen dat zij niet op hun eigen macht streden, doch om de heerschappij "an het buitenlandsche kapitaal in hun land, waarbij dit kapitaal hun, voordat zij aan de macht zouden zijn gekomen, een nek slag zou toebrengen. Bij het uitvoeren der instructies van Trotzki zouden volgens Radek in hun oganisatie onvermijdelijk invloeden van buitenlandshe spionnage- diensten binnengedrongen zijn en zouden zij tot agenten van een buitenlandsche fascistische mogendheid geworden zijn. Tro^ky ontkent alle schuld. In een interview verklaarde Trotsky dat het proces te Moskou een opgemaakte leugen was. Hij heeft sedert 1923 niet meer met Radek in verbinding gestaan en voegde hieraan toe, dat Radek een man is, die nooit zijn mond kon houden. Indnn Trotsky shuldig zou zijn aan hetgeen hem ten laste wordt gelegd, dan zou hij zich zeker nooit tot Radek hebben gewend. Onrust onder de bevolking. De publicatie van de aanklacht tegen de zeventien beklaagden in het jongste proces heeft de grootste onrust veroorzaakt onder de bevolking. In de fabrieken, kolchosen en de afdeelingen van het roode leger zijn druk bezochte vergaderingen gehouden. De spre kers eischten allen de vernietiging van de verraders van het vaderland. De spoorwegbeambten hebben een reso lutie aangenomen, waarin wordt gezegd: „Nooit zal de bloedhond van het fascisme, Trotski, erin slagen ons de resultaten van de socialistische revolutie te ontnemen. De Trotskiistische en fascistische slangen, die het hart van het land wilden treffen, moe ten onthoofd worden". Verder behelzen alle bladen ingezonden stukken, waarin strenge straffen worden geëischt tegen „de verraders van het vader land". Het Duitsche antwoord op de Britscbe nota van 11 Januari werd vanochtend om kwart voor twaalf aan de Britsche ambassade te Berlijn overhandigd. De tekst zal morgen worden gepubli ceerd. Uit Rome wordt gemeld: De minister van buitenlandsche zaken i heeft om elf uur vanochtend den Brit- schen gezant het antwoord laten over handigen op de Britsche nota. De Spaansche burgeroorlog De artillerie der opstandelingen heeft Zaterdag een intensieve bedrijvigheid ont plooid. Groote granaten vielen herhaaldelijk in de straten van het centrum en de buiten wijken der stad en veroorzaakten daar aan zienlijke schade. De straten bieden een troosteloos beeld. Men loopt er over de puinen. Bijna alle buitenwijken, om niet te zeggen de geheele rand der stad, hebben te lijden onder het artillerievuur, overal komen de granaten neer. Er is onmiddellijk hulpverleening georganiseerd. Het is nog niet mogelijk aan te geven hoeveel slacht offers gevallen zijn. Het bombardement van de hoofdstad. Volgens de eerste telling zijn Zaterdag morgen zestig granaten in de omgeving van Puente Vallecas neergekomen. Verscheidene kleine huisjes zijn ingestort, vijf personen werden daarbij gedood en negen gewond. Het was het zwaarste bombardement, dat Madrid sedert het uitbreken van den opstand nog heeft meegemaakt. Gevuurd werd uit stukken van 150 en 210 mm. Het bombar dement duurde van 11 uur 45 tot 12 uur 5 en vervolgens weer van 12 uur 25 tot 12 uur 40. Rechtstreeksche Duitsche interventie? Het ministerie van marine en luchtvaart publiceert de volgende mededeeling: „De maritieme gedelegeerde van Almeria en de commandant van de vlootbasis Carta- gene deelen ons mede: „Bij het aanbreken van den dag heeft men aan den gezichtsein der de aanwezigheid vastgesteld van een schip, dat geïdentificeerd werd als de Duit sche kruiser Admiral Graf Spee. Op het zelfde oogenblik meldde de post van den Kaap van Gatna ten oosten van Almeria het voorbijvliegen van een toestel, dat zich in de richting begaf van het Duitsche schip, dat op acht mijl ten Zuid-Oosten van Punto Sabinal lag. Korten tijd later zag men in den nevel drie watervliegtuigen der opstandelingen en vervolgens een vierde toestel, dat twee reeksen bommen wierp op het vliegveld van Roquestad een klein dorpje aan de kust in de onmiddellijk omgeving van Almeria. Toen het bombardement eenmaal geëindigd was, constateerde men, dat het watervlieg tuig, dat het bombardement ten uitvoer had geegd, op zee daalde vlak bij den Duitschen kruiser en vervogens aan boord werd ge haald en vastgelegd aan de scheepsbrug. Deze manoeuvres zijn waargenomen door den maritiemen waarnemingsagent Vicente Martinez Figueras, die zijn waarnemings- dienst deed op een plaats dicht bij Sabinal. De juistheid van dit bericht is geverifieerd door de maritieme delegatie van Almeria". De onderhandelingen inzake den dood van baron de Borchgrave. De „Nation Beige" bericht, dat de Belgi sche zaakgelastigde te Madrid te Brussel is aangekome nen minister Spaak rapport heeft uitgebracht van de besprekingen, welke hij heeft gevoerd met de Spaansche regeering inzake den dood van baron de Borchgrave. Maandag zal deze kwestie door den ministerraad besproken worden, Men heeft alle reden om aan te nemen, dat de regeering van Valencia nog niet heeft toe gestemd in het betalen van de geëischte schadeloosstelling. Het onderzoek naar de moordenaars heeft geen resultaat opge leverd. OOK IN AMERIKA HEERSCHT DE GRIEF. Het aantal patiënten verdubbeld. Het aantal grieppatiënten in de Veree nigde Staten is in de week eindigende 16 Januari eens zoo groot geweest als in de daaraan voorafgaande week. OVERSTROOMINGEN IN ENGELAND. Tengevolge van den regenval in de laat ste dagen zijn in Zuid-Engeland ernstige overstroomingen ontstaan. De Theems is buiten de oevers getreden, waardoor het verkeer op verscheidene wegen onmogelijk is geworden. Aan de kust verkeeren ver scheidene schepen in moeibj kheden.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1