Het groene oog van Baa-AI. 7,Al weer zoo'n strooibiljet. AI weer zoo n stuk papier? Binnenland Instorting tijdens den ochtenddienst in de r.k. kerk te Den Dungen. Branden. wordt gekocht en dat de rentebetaling op fnnemeJ bescheidener P^ats gaat Zonder behoorlijke internationale regelin gen blijven de nationale maatregelen ge- v '"iin ®ur°Pa tot het befef r^kren' dat de b^diging en de ontwikkeling van de naties Westersche samenwerking eischen. Spr oordeelde het nog niet te laat om tot daden te komen. Reeds veel te lang neert men, gepaaid door de gedachte, dat het wei zoo n vaart niet zou loopen, zijn toe v lucht gezocht in lapmiddeltjes, die de moei eden slechts vergrootten. Gaat men daarmede in de naaste toekomst voort dan gelieve men te bedenken, dat men daarmede onze verdere toekomst vernietigt Spr. eindigde met als zijn meening uit te spreken, dat het de taak van Nederland is om het initiatief te nemen tot de verwezen lijking van de noodzakelijke daden. Ons land moge in het aantal soldaten en K.G. goud een bescheiden plaats innemen, het beschikt wel over de geestelijke krachten die de gewenschte oplossing kunnen bren gen. (Applaus). VEREENIGING TOT BESTRIJDING VAN T. B. C. ONDER HET RUNDVEE. Alle Texelsche koestallen worden gecontroleerd. In een Dondedagavond gehouden jaar vergadering van bovengenoemde vereeni ging deelde de voorzitter, de heer C. de Wit, o.m. mede dat op Texel op één uit zondering na alle rundveehouders lid zijn van de vereeniging, en omdat deze laatste buitenstaander door de zuivelfabrieken gedwongen wordt zijn koeien te laten controleeren, staat geheel de veestapel in deze gemeente onder controle van de t. b. c.-bestrijding; een schitterend resul taat, zeide de heer De Wit, na liet bijna 8 jarig bestaan der vereeniging. Wel is Texel nu nog wel niet geheel t. b. c.-vry, doch onze vereeniging staat vrijwel aan de spits van de 45 bij de Centrale te Alk maar aangesloten vereenigingen en wordt dan ook herhaaldelijk als voorbeeld ge steld. De voorzitter noemde echter de veeinvoer voor den veestapel een ernstig gevaar. Met soepele toepassing van de ge meentelijke verordening op den invoer van t. b. c.-vrij vee heeft men keurige re sultaten verkregen, maar toch heeft een veehouder, geheel buiten zijn schuld, in den loop van het jaar met invoer een min der prettige ervaring opgedaan. Genoemde veehouder bezit een t. b. c.-vrijen stal. Hij kocht evenwel op een Friesche markt twee koeien als t. b. c.-vrije dieren. Toch deed hü nog onmiddellijk aangifte van zijn aankoop aan den veear s. Omdat 't in den druksten tijd was en aan den veearts was meegedeeld dat het t. b. c.-vrije vee was. werd enkele dagen gewacht met controle, 't Bleek nu evenwel dat er zich bij deze dieren zelfs een open lijder bevond. Spr. noemde dit voorbeeld om aan te geven dat men uiterst voorzichtig moet zijn met aankoop van vee. In overweging werd ge geven om vooral te koopen op die markten waar een afzonderlijke afdeeling bestaat van niet reageerde runderen. Komen wij er niet om met soepele toepassing van de verordening alle stallen t. b. c.-vrij te maken dan zullen wij tot krasser maat regelen moeten overgaan, 't Bestuur over weegt het houden van quarantaine-stallen op de haven, doch dit zal met groote kosten gepaard gaan. Uit de verdere besprekingen over dit punt bleek dat de handel bij den invoer van rundvee alle mogelijke medewerking verleent. Toch verklaarden enkele leden o.a. de heeren P. Lap en A. Keijser R.Johz. zich voor onverbiddelijke toepassing van de bepaling dat alleen vee uit t. b. c.-vrije stallen op Texel mag worden ingevoerd. Enkele andere leden, o.a. de rijksveearts, de heer Noordijk, wezen op verschillende moeilijkheden aan deze bepaling verbon den. Besloten werd deze zaak nog eens ernstig in bestuursvergadering te over wegen en er dan binnenkort een algemeene vergadering over te houden. Uit het jaarverslag van den secretaris penningmeester, den heer J. Kager, ont- leenen wij de volgende cijfers: het ledental is in het afgeloopen jaar gestegen van 386 tot 420. Gecontroleerd werden 4582 koeien, 3660 boven 20 jaar waarvan 179 reageer den is 4.9 pct.„ 922 beneden 2 jaar waar van 4 reageerden is 0.4 pet. In totaal re ageerden dus 183 koeien is 4 pet. Open lij ders kwamen er in 't afgeloopen jaar vier voor. 't Nieuwe boekjaar van de vereeni ging eindigt 1 Mei en thans zijn drie open lijders aangetroffen. Bij aanvang van den weidetijd werd nogmaals gecontroleerd en toen bleken van de 183 reactiedieren er reeds 137 verdwenen, zoodat er 46 of slechts één procent van den geheelen Texelschen rundveestapel op t. b. c. rea geerde. Sedert de oprichting van de ver eeniging (nu ruim 7 jaar geleden) is op Texel het aantal reactiedieren met ruim 20 gedaald, 't Aantal t. b. c.-vrije stal len bedroeg bij aanvang van den staltijd 400. Verder werd in deze vergadering met bijna algemeene stemmen de heer C. de Wit als voorzitter herkozen. Er werd nog medegedeeld dat het bestur had besloten 5000 oormerken aan te koopen a 5)4 ct. per stuk. Ook werd medegedeeld dat de subsidie voor open lijders is verminderd van 30 tot 25. De contributieheffing blijft gelijk aan vorig jaar. De financieele toestand van de vereeniging is vrij goed, er was een batig saldo van 327.68. Tot rekening-controleurs voor het loopende jaar werden aangewezen de heeren P. Lap en D. Drijver. HEFFING OP BOTER. De heffing op boter is voor de week van 24 tot en met 30 Januari vastgesteld op 85 cent per kilogram, behoudens tusschentyd- sche wijzigingen. Het zoontje speelt er mee! Dat s 't nut, o, wuikelier! Bezoekers vluchtten in doodsangst naar buiten drie kinderen gewond. In de r.k. kerk te Den Dungen (N.-Br.) heeft gistermorgen tijdens den dienst een instorting plaats gehad, die een hevige paniek onder de kerk bezoekers heeft veroorzaakt. Enkele kinderen liepen brandwonden op, toen ieder naar den uitgang drong! maar verder viel, gelukkig geen ern stige ongelukken voor. Toen Zondagmorgen omstreeks acht uur de vroegmis, welke werd geleid door den assistent van pastoor Goulmy, pater Mattheus uit St. Oedenrode, een aanvang nam, was het kerkgebouw met ongeveer 600 kerkgangers geheel gevuld. Juist toen pater Mattheüs de consecratie had ver richt, weerklonk plotseling een hevig ge kraak, direct daarna gevolgd door een donderend geraas. Met een oorverdoovend lawaai stortten groote brokstukken steen naar beneden, welke in een gang tusschen de banken terecht kwamen. Aan dit ge lukkig toeval is het dan ook te danken ge weest, dat niemand van de kerkbezoekers door de zware stukken vallende steen werd getroffen. Door het neervallende puin werd een dikke stofwolk gevormd, welke de aanwezigen belette te zien wat er eigen lijk gebeurde. Deze duisternis tezamen met het geraas, die de inéénstorting veroorzaakt, stichtten een ontzettende verwarring ender de kerk bezoekers, die verlamd van schrik op hun zitplaatsen waren gebleven. Eén seconcle bleef het stil in de kerk, toen ontstond een onbeschrijfelijke paniek. Men dacht niet anders, of de geheele kerk zou instorten. Daarom trachtten allen zoo snel mogelijk den uitgang te bereiken. Meisjes en vrou wen gilden van angst en Ijet gedrang werd zoo hevig, dat een drietal meisjes tegen een brandende kachel werden geduwd. De negenjarige Corrie van Grunsven uit Den Dungen liep hierdoor brandwonden aan armen en bovenlijf op, terwijl de kleeren van de elfjarige Anna Groenendaal vlam vatten. Ook dit kind kreeg brand" onden. Tijdens de paniek was een dertigtal man nen en vrouwen onder den voet geloopen, doch behoudens blauwe plekken en schaaf wonden, slaagden allen er verder in, on gedeerd buiten te komen. De instorting werd niet gevolgd door andere, zoodat reeds spoedig bleek, dat de kerkbezoekers door hun angst, de situatie gevaarlijker hadden gemaakt en dat allen rustig het kerkgebouw hadden kunnen verlaten. Deze angst is echter verklaarbaar, wan neer men weet, dat verleden jaar in het op weinige kilometers afstand gelegen St. Michielsgestel een soortgelijk ongeluk is gebeurd. Ook toen stortte tijdens een kerk dienst op Zondag een gewelf van de kerk in, doch het neervallende puin kwam toen op het orgel terecht, waardoor de organist en nog een ander persoon zwaar werden gewond. De gedachte aan dit noodlottige ongeluk was nog bij'de bewoners van den Dungen levendig en ook nu vreesde men, dat slachtoffers zouden vallen. De fraaie kerk van den H. Jacobus den Ouden te Den Dungen, welke in laat-go thischen stijl is opgetrokken, werd in 1790 gebouwd. De toren dateert van 1859. In 1926 werden twee zijvleugels aangebouwd, genaamd de St. Jozef- en de Mariakapel. Het is een eigenaardig feit, dat juist in de Mariakapel, dus in een nieuw gedeelte, een deel van het gewelf is ingestort. Ter plaatse werd het vermoeden uitgesproken, dat de fundamenten van het nieuwe ge- deelte niet stevig genoeg zouden zijn, waardoor een verzakking zou zijn oftt staan. De muren van de Mariakapel ver- toonen scheuren. Daar men in de onzeker heid verkeert, of nog meerdere instortin gen zouden kunnen volgen, heeft pastoor Goulmy last gegeven, onmiddellijk het kerkgebouw te sluiten. De bewoners van Den Dungen moeten zich derhalve voor- loopig te St. Michielsgestel ter kerke be geven. Naar de oorzaak van het ongeval wordt een onderzoek ingesteld. Na be ëindiging hiervan kan de schade worden geraamd. STORMWEER OP SCHIERMONNIKOOG. In verband met den lagen waterstand, waardoor de rijksveerboot „Brakzand" niet van Oost-Mahorn kan vertrekken, verne men wij, dat op Schiermonikoog een storm achtige sneeuwjacht uit het Zuid-Ooster. heerscht, als gevolg waarvan geen vloed- stroom doorkomt. Volgens mededeelingen van de getijwaar nemers is in dertig jaar zulk zwaar weer niet voorgekomen. De passagiers van de „Brakzand" zijn naar hun haardsteden te ruggekeerd. JONGE LIBERALEN IN VERGADERING BIJEEN. Aangedrongen op eenheid. Te Dordrecht is de jaarvergadering ge houden van den „Bond van Jonge Libera len" onder leiding van mr. H. L. van Zanten. In zijn openingswoord herinnerde de heer van Zanten aan de zonnige dagen van begin Januari aan de veranderde monetaire positie van den gulden om ze vervolgens te laken de houden van de N. S. B. De democraten moeten thans rechts en links front maken. De tjjd van onderlinge verdeeldheid is voorbij en spr. noemde het een verheu gend feit, dat een beweging als „Eenheid door democratie" een zoo verrassend snel le groei beleeft. De gedachte van aaneen sluiting en eenheid boven partijpolitieke verdeeldheid leeft voaral onder de jeugd, die opgegroeid in de problemen van dezen tijd, die problemen beter onderkent, dan sommige ouderen. De democratie schoon en groot te maken is thans onze voornaam ste taak. Tweeërlei zullen wij daartoe moeten doen: vooreerst zal de inrichting van ons democratisch staatsbestel zich moeten aanpassen aan de zoo zeer veran derde eischen des tijds. Het staatkundig stelsel moet aan Effi- ciëncy winnen het moet reclame voor zich zelf maken. Tot nu toe hebben de opvol gende regeeringen in ons land veel te wei nig ook gehad voor het nut, de noodzake lijkheid van reclame en propaganda. Men miskent de psychologische wer king, die uitgaat van het feit, dat men be seft, „dat er wat gedaan wordtHet is bijna nog beter, dat men ten onrechte denkt, dat er wat gedaan wordt, dan dat het gebeurt en men het niet weet. Missch'en stuit iemand deze gedachten- gang tegen de borst. De mensen is nu een maal conservatief en gehecht aan bepaal de methoden. Spreker keert zich echter tegen dit soort van conservatisme. Conservatisme is goed, als men er toe komt na een nauw keurig onderzoek. Conservatisme uit karakter, uit instinct, uit gewoonte of gemakzucht beteekent echter den dood voor allen vooruitgang. Dit blinde soort van conservatisme komt bij ouderen veelvuldiger voor dan bij jon geren Immers de mensch hecht zich zon der meer aan datgene, wat hij door Je aren heen heeft geziei, en hoe meer jaren hij het heeft gezien hoe sterker hij er zich aan hecht. Vandaar dat tusschen de oude ren en jongeren een soort van antithese bestaat. De tegenwoordige jeugd is zeer door drongen van de onrechtvaardigheid van de bestaande toestanden en van de nood zaak om deze te veranderen. Ook de liberale jeugd beseft dit. Wij willen niets uit conservatisme aanvaarden, maar wij willen sparen wat goed is. Dn tot het beste van het goede, dai wy willen sparen, behoort de democratie. In de tweede plaats is het noodig dat van de democratische instellingen het juiste gebruik wordt gemaakt. Spreker constateert met genoegen, dat andere politieke partijen in dit opzicht de ze lfde 'beginselen huldigen als de libe rale. Met optimisme ziet hij dan ook de toekomst tegemoet. (Applaus). BELANGRIJKE EFFECTENDIEFSTAL IN DE RESIDENTIE. Brutale inbraak. Vrijdagavond laat is ten huize van de familie J. Ra. aan de Van Aerssenstraat no. 34 te Den Haag tijdens korte afwezig heid van de bewoners ingebroken. Toen de heer R. omstreeks half twaalf dien avond thuis kwam, bemerkte hij dat iemand door verbreking van een ruitje uit de voordeur zich den toegang tot het huis moest hebben verschaft (de deur was dien avond niet op het nachtslot ge weest) en dat op de slaapkamer op de eerste verdieping een kast was doorzocht. Bij nader onderzoek bleek hem dat een trommeltje met effecten ter waarde van ongeveer 18.000 werd vermist. Bovendien was voor ongeveer 1000 aan sieraden (ringen, juweelen, broches en een collier) gestolen. Onmiddellijk werd aangifte gedaan bij de politie, die direct daarop haar onder zoek instelde hoewel van den dader nog geen spoor sindsdien te vinden is wijst toch wel alles er op dat men te doen heeft met een geval waarbij de inbreker getoond heeft in zijn „vak" ervaring te bezitten De vermiste aandeelen zijn: 8 stuks Mis- sion-corp, gedateerd 15 Maart 1935 052130, 41 aandeelen Standard Oil Company 23 Mei 1934 s/c. 62063, 75 aandeelen idem 21 Januari 1935 s/c 65311 en 41 aandeeien idem 19 Januari 1932 s/c 31834. VARKENS-OORMERKEN VERKOCHT. Uitgebreide zwendel met vele slachtoffers ontdekt. Verdacht koopman aangehouden. De politie en een controleur der var kenscentrale te Nieuwerbrug zyn er in geslaagd een persoon aan te hou den, lie verdacht wordt van het op groote schaal in omloop brengen van valsche oormerken voor varkens. Een groot aantal varkens is reeds door de politie in beslag genomen en naar de slachterijen te Uithoorn vervoerd. Een controleur der centrale had bij één der landbouwers te Waarder ontdekt, dat deze varkens had, welke gemerkt waren met valsche oormerken. Deze controleur bracht hierover rapport uit, waarna de controleur Elzinga te Arnhem een uitge breid onderzoek instelde, daarbij geas sisteerd coor den majoor der ryksveld- wacht te Woerden en den rijksveldwach ter te Nieuwerbrug. Het onderzoek bracht den politiemannén al spoedig aan het licht, dat hier een ver- valsching op groote schaal plaats had. In vele gemeenten in de provincie Zuid-Hol land bleken varkens aanwezig te zijn met valsche oormerken. Zoo heeft de politie varkens in beslag genomen te Waarder, ange Ruige Weide, Hekendorp, Nieuw- poort, Kamerik en andere plaatsen. Bij de meeste landbouwers werden een paar varkens gevonden, welke van deze valsche merken waren voorzien. Slechts by één landbouwer bleken er acht aanwezig te zijn. Dit toonde tevens aan, hoe voorzich tig de vervalscher te werk was gegaan, door niet s'le varkens van valsche merken te voorzien, doch slechts enkele. De politie nam al deze varkens in beslag en maakte tegen de landbouwers proces-verbaal op wegens het voorhanden hebben van on gemerkte varkens. Bij het verhoor van de verschillende landbouwers bleek al spoedig, dat deze er waren ingeloopen, daar zij allen de var kens hadden gekocht van een koopman te Hekendorp en zich wel vergewist hadden of er oormerken aan wezig waren, doch niet over valsche merken hadden gedacht. Niet minder dan vijftig varkens, waaronder dieren van 200 en 170 K.G. zijn door de politie in beslag genomen en naar de slachtplaats te Uithoorn vervoerd. Als verdacht van deze vervalsching is de politie overgegaan tot arrestatie van den koopman W. te Hekendorp. Deze ontkende iets met dit alles uit te staan te hebben en deelde de politie mede de merken te heb ben gekocht van een zekeren Reinier. De politie heeft toen een geheelen morgen met den koopman W. de makt te Utrecht af geloopen, alwaar de koopman, die zekeren Reinier zou aanwijzen. De koopman heeft dit echter niet kunnen doen, daar bleek, dat Reinier niet bestond. De koopman heeft echter nog niet bekend en wil ook de politie niet mededeelen, waar de blikjes vandaan komen. Tegen W., die in vrhijeid is gesteld, is proces-verbaal opgemaakt. .De politie heeft hiermede een goede vangst gedaan. Vele landbouwers die onschuldig zijn aan het voorgevallene, hebben hierdoor een groote schadepost, daar zij hun varkens kwijt zijn en nog procesverbaal toe hebben. HET PARKEERVERBOD. A. N. W. B. verzoekt soepelheid. Het gebeurt meermalen, dat proces verbaal wordt opgemaakt tegen personen, die op een verboden plaats parkeeren, zonder dat zij zich hiervan bewust zijn, omdat het parkeerverbod minder duidelijk is aangegeven. Ingezetenen zijn meestal wel ongeveer met de parkeerregeling in hun woonplaats op de hoogte en in elk geval vertrouwd met de wijze van aan duiding e"van. Voor vreemdelingen echter leveren de talrijke parkeerverboden dikwijls groote moeilijkheden op, vooral ook omdat een aantal gemeenten nog niet zijn overgegaan tot het vervangen van verouderde ver keersborden door de thans voorgeschre- vene. De A. N. W. B. heeft daarom aan de be sturen van grootere gemeenten verzocht, voorzoover noodig, de politi eop te dragen, tegenover te goeder trouw zijnde vreemde lingen eenigszins soepel op te treden ter zake van overtredingen van een parkeer verbod en niet direct tot het opmaken van proces-verbaal over te gaan, doch meer waarschuwend op te treden. VERDUISTERING VAN GELD. Bakkersknecht pleegt bedrog in dienstbetrekking. De bakker S. te Soest, heeft bij de poli tie aangifte gedaan van het feit, dat zijn knecht P. v. d. B. in den loop van 1936 regelmatig geld, dat hij voor zijn patroon moest innen, te eigen bate heeft aange wend voor het koopen van sigaren, siga retten en alcohol. Aan zijn patroon ver telde hij, dat hij het geld nog niet had geind. Naar aanleiding van deze klacht heeft de politie tegen v. d. B. proces-verbaal op gemaakt, terzake van verduistering in dienstbetrekking. Na verhoor door de politie is verdachte ter beschikking van den officier van justitie te Utrecht gesteld door dezen aangehouden. PRINS EN PRINSES OI' "VANGEN FILM VAN DE HAAGSCHE AMATEUR FILMCLUB. Voor den burgemeester van den Haag heeft Zaterdag in het stadhuis proefge draaid de film, welke door leden van de Haagsche amateur-filmclub in clubver band is afgenomen van de feestelijkheden en plechtigheden voor en op 7 Januari. Deze film, waarvan geen copieën in om loop worden gebracht, zal door de H. A. F. aan het koninklijk paar ten geschenke worden gegeven. Het aanbod is reeds aan vaard. De voorzitter van de Haagsche amateur filmclub de heer A. J. de De Lorm hield een inleidend woord, waarna de vertoo ning plaats vond. De aanwezigen spraken als hun aandeel uit, dat de uitstekend geslaagde film een bijzonder aantrekkelijk geheel vormt en een ander beeld geeft dan de groote film reportage, waarvoor de film niet behoeft onder te doen. MR. DR. J. LUDEN VIERT TACHTIGSTEN VERJAARDAG. Onder zeer vele blijken van belangstel ling vierde Zaterdag mr. dr. J. Luden, een zeer bekende figuur in financiëele krin gen, op zijn buiten „Koningshof" te Over- veen bij Haarlem, zijn tachtigsten verjaar dag. KONINKLIJKE BOUVIER TE SOESTDIJK. „Loef" moet aan zyn nieuwe omgeving wennen. De commandant der derde divisie van de koninklijke marechaussee te Arnhem, jhr. A. D. Laman Trip, heeft Zaterdag middag in zijn kwaliteit van voorzitter van het hoofdbestuur der Nederlandsche politiehondcnvereeniging den bekenden politiehond „Lief", «den zwarten Bouvier, die het kampioenschap der politiehonden voor Nederland heeft behaald, aan het paleis Soestdijk afgegeven. Men herinnert zich, dat de vereeniging dezen hond als geschenk aan Z. K. H. prins Bernhard ter gelegenheid van zijn huwelijk heeft aan geboden. De hond zal onder beheer staan van den jachtopziener van het paleis, den heer J. van Harten, totdat prins Bernhard zelf ten paleize zijn intrek zal nemen. M. S. „WELTEVREDEN' TE WATER GELATEN. De machinefabriek en scheepswerf van P. Smit r. N. V. te Rotterdam liet Zater dagmiddag met goed gevolg te water het motorvrachtpassagiesschip „Weltevreden" dat zij in bouw heeft voor rekening van de N. V. Rotterdamsche Lloyd te Rotter dam. De doopplechtighend werd verricht door mevr. E.E. Ruysvan Houten. ONZE REIS-MINISTERS IN ZWEDEN. De Nederlandsche ministers Deckers en Gelissen hebben een diner, aangeboden in het Grandhotel te Stockholm, bijgewoond. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. baron van Nagell, de Nederlandsche ge zant, Westman, de minister van buiten-- landsche zaken ad interim, Péhrsson, Bramstorp, de minister van landbouw en tal van andere hooggeplaatste persoon lijkheden. LANDBOUWSCHUUR EEN PROOI DER VLAMMEN. Zaterdagmiddag is brand uitgebroken in de vlak naast het woonhuis gelegen landbouwschuur van den heer B. Junge- rius op den hoek van den Katerdrecht- schen lagen dijk en de Dorpsstraat te Charlois by Rotterdam. Kort te voren hadden zich kinderen in de schuur opge houden, van wie men vermoedt, dat zij met lucifers hebben gespeeld en daarbij brand hebben veroorzaakt. Toen men de vlammen waarnam, was het reeds te laat om de schuur, welke gevuld was met hooi, stroo en bieten, te redden. Gretig grepen de vlammen in den brandbaren voorraad om zich heen, en weldra sloegen zij aan alle kanten naar buiten. De spoedige aanwezige brandweer, die tot eiken prijs het woonhuis wilde be- 101. Terwijl dokter Bergman en de Amerikaan op zoek gingen, was Jet steeds meer in de wildernis verdwaald. Langs boomstammen klauterde ze door het moe ras en bereikte een ondiepe bergstroom. De inlanders hadden hier en daar steenen in het water gelegd om daarover aan de andere kant te komen. 102. Tusschen den dokter en den Ameri kaan ontstond een meer en meer vriend schappelijke verhouding. Reken niet te veel op mij, waarschuwde de Amerikaan echter. Zoodra we Uw dochter gevonden hebben, zult U aan my weer een tegen stander hebben.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7