DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Fransche landsverdediging. De alg emeene toestand Welke maatregelen zijn genomen tegenover den geweldigen groei van het Duitsche leger? Mobilisatie-moeilijkhsden. De Soaanache burgeroorlog Slecht weer aan het front van Madrid. De Belgische socialist Huysmans over zijn bevin dingen in Spanje. Vliegtuig-ongeluk nabij Bandoeng. Bestuurder W. Patoir gedood. IN DE V.S. Thans zijn 132 dooden geteld; de schade wordt op 300 millioen geschat. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AD VER TENTIEN s Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. 1 ERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telei. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur; C KRAK. Woensdag 27 Januari 1937 Hoofdredacteurs Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 27 Januari. Het valt niet te ontkennen, dat de politieke situatie in Europa de laatste dagen aanmerkelijk verbeterd is. Algemeei valt een streven naar samenwerking te bespeuren en ziet men, dat over 't geheel genomen toenadering tot elkaar wordt ge zocht. Dat bewijst j.a. de reactie, die de rede van Léon Blum in Duitschland teweeg heeft gebracht. De Duitsche persstemmen wij hebben ze gisteren in deze rubriek behandeld waren verrassend goed van toon en ademden een geest van welwillend heid. En nu zijn de Duitsche en Italiaansche antwoorden op de Britsche nota gepubli ceerd en de Engelsche (trouwens ook an dere!) kranten hebben gelegenheid gehad deze antwoorden te bestudeeren. En al weer valt het op nu dus van deze zijde dat de bladen over 't algemeen tevre den zijn over deze antwoorden. Natuurlijk is het nog geen tijd te juichen maar wij mogen thans gelooven, dat de diverse regeeringen van goeden wil zijn En dat is een stap in de goede richting. Het wachten is thans nog op de rede van Hitier, die Zaterdagmiddag gehouden wordt. Wat nu de velschillende persstemmen over de Duitsche en Italiaansche antwoor den betreft, de Britsche pers is over het algemeen van oordeel, dat het Duitsche en Italiaansche antwoord inzake de vrijwilli gerskwestie zeer bevredigend zijn. Na tuurlijk, zoo schrijft de Times, moeten er nog moeilijkheden worden overwonnen, maar geen van deze moeilijkheden zullen als een bewjjc van kwade trouw kunnen worden beschouwd. Het is een zeer hoop vol verschijnsel, dat beide staten zonder voorbehoud het principe van de niet-in menging in den Spaanschen burgeroorlog hebben bevestigd. De Daily Teiegraph is van oordeel, dat de weg thans open is om positief werk te doen in de niet-inmengingscommissie. Wat het terugroepen van de vrijwilligers be treft, die zich reeds in Spanje bevinden, is de Daily Tel. van oordeel, dat de Britsche regeering bereid is met sympathie aan de voorstellen genoor te geven, die in deze richting zullen worden gedaan. De Morning Post schrijft, dat het lang geduurd heeft, voordat de antwoorden kwamen, maar dat men moet erkennen, dat ze bevredigend zijn. De News Chronicle beweert, dat Goering te Rome op Mussolini pressie heeft uitge oefend om er zijn goedkeuring aan te hechten opnieuw 80.000 Italiaansche ~n Duitsche soldaten naar Spanje te zenden, een voorstel, dat de Duce niet heeft aan vaard, omdat het te gewaagd zou zijn. Volgens de News Chronicle moet men bei de antwoorden in het licht van deze in formatie zien. De Daily Herald vraagt zich af, wat Mussolini verstaat onder een „passend systeem". Ook de Fransche bladen leveren uit voerig commentaar op de beide antwoor den, al zijn deze commentaren iets meer gereserveerd dan de Britsche. Wij hebben den indruk, aldus schrijft Petinax, dat de goedkeuring door Duitsch land en Italië gegeven aan het Britsche voorstel inzake de vrijwilligers, slechts voorwaardelijk is. Volgens Pertinax zou den Mussolini en Goering tijdens hun be sprekingen hebben besloten het zenden van vrijwilligers niet tegen te gaan, zoo lang Mardrid in handen van de regeering te Valencia is. Ook de Excelsior is van oordeel, dat het standpunt, door beide regeeringen weer gegeven, bewijst, dat beide staten nog eenig voorbehoud in acht nemen. De Ordre is van oordeel, dat Duitsch land en Italië door de wending, die de vij andelijkheden in Spanje thans nemen, wel eens tot de conclusie zouden kunnen komen, dat ze zich te veel met de Spaan- sche zaken hadden bemoeid en er dus alles voor zouden voelen om, wanneer het in Spanje misliep, zich niet meer met de kwestie te bemoeien. De Figaro is van oordeel, dat het thans aan Engeland is om te handelen. Engeland heeft thans de antwoorden, welke het wenschte, in handen. Het is thans onjuist om na te gaan, of het standpunt, door de beide regeeringen weergegeven, oprecht is of als een manoeuvre moet worden be schouwd. Laten wij thans zoo snel moge lijk een datum bepalen, waarop de nieuwe maatregelen in zake de niet-inmenging ten uitvoer zullen worden gelegd. Wij mogen hier natuurlijk de persstem men uit Duitschland en Italiëa^" terwege laten. Men leze da onderstaande: De Voelkischer Beobachter schiyft o.m. Gistermiddag is de Fransche Kamer bijeen gekomen voor de behandeling van een aan tal interpellaties ovei de nationale defensie. De minister-president, Blum, en de minis ters voor de nationale defensie en lucht vaart, Daladier en Cot, hadden plaats geno men op de regeeringsbanken. Voor het begin van de zitting vereenigden regeering en Kamer zich in een adres van sympathie en deelneming aan de Ameri- kaansche natie, welke zoo zwaar getroffen wordt door de overstrooming in het Midden westen. Vervolgens werd de broeder van Roger Salengro, Henry, welkom geheeten in de Kamer. De debatten. Als eerste interpelleerde Jaquinot, van het Linksch Republikeinsch Verbond, de regee ring over de maatregelen, die de regeering denkt te nemen om de landsverdediging volkomen zeker te maken. Spr. wil niet, dat het leger alleen defensief is, hij wenscht het in staat te stellen offensieve kracht te ontplooien. Tegen anti-militaristische en communistische propaganda moet gestreden worden. Wanneer de premier trouw blijft aan de republikeins.he traditie zullen spr. en zijn vrienden hem steunen. Louis Marin interpelleert het begin van 1937. De verschillende defen sie-lichamen moeten gecoördineerd worden en de kwestie van het eenheidsbevel moet worden opgelost. Een strengere controle op de oorlogsvoorraden is gewenscht en de vlootbouw is te langzaam, de industriëele mobilisatie moet worden voorbereid, terwijl het noodig is de passieve verdediging des lands te organiseeren en de militair^ oplei ding van de jeugd voor te bereiden. Onder de huidige omstandigheden moet Frankrijk een sterk leger hebben. Montigny, links democraat, vroeg welke maatregelen zijn genomen tegenover den geweldigen groei van het Duitsche leger Frankrijk moet de middelen hebben om iedere verrassing te voorkomen. Vergeleken met de andere landen voltrekken de mili taire constructies zich te langzaam. Binnen drie tot ^ier weken, zag spr gaarne door het parlemen. een statuut voor oorlogstijden aangenomen. Spr. juichte het idee van den minister van oorlog toe om een hooge persoonlijkheid van het leger te belasten met de coördinatie in tijd van oorlog van de actie der land-, zee- en lucht strijdkrachten. Spr. wees op het gevaar de politiek te laten binnendringen in het leger. Om vijf uur werd de vergadering ver daagd. Bij de hervatting van de debatten vroeg Paul Reynaud of Frankrijk een leger heeft, dat aangepast is aan zijn politiek. Hij wees er op, dat de technici en deskundigen den Staatslieden een nieuw leger hebben opge legd en hij besprak nader den bouw van dit leger. Frankrijk moet zich niet onder indruk laten brengen van een mogelijken achter stand, wel moet het toestemmen in een grootere militaire inspanning dan het zich ooit getroost heeft. Een nieuw feit oefent in vloed uit ten gunste van een bekorting van den oorlog: de snelheid te land en in de lucht. Op het oogenblik heeft men Frankrijk in luchtvaartopzicht voorbijgestreefd. Het is dringend noodig een luchtafweer voor te bereiden. Frankrijk beschikt wel over pant serwagens, maar zij zijn minder talrijk dan die van Duitschland. Reynaud zeide verder, dat militaire auto riteiten hem op 7 Maart, toen men zich tegenover een openlijke verdragsbreuk ge- plaats zag, hebben medegedeeld, dat het leger niet in staat was tot zekere operaties zonder een langdurige en kostbare mobilisa tie. De regeering had bovendien niet moe ten wijken Flandin viel henl in de rede, om op te merken, dat Frankrijk niet de eenige onder teekenaar van het Verdrag van Locarno was en geen afzonderlijke actie kon beginnen. Reynaud herinnerde vervolgens aan de verandering in de politiek van België, die hoofdzakelijk gemotiveerd werd met de ver nietiging van het Verdrag van Locamo. Reynaud verlangde een sneller tempo van mobilisatie, een omlijning van de bevoegd- i wuuuiaauc, ccu uniiijmng van ae Devoega- iterpelleert de regeering I hpden van 0i5perbeve,hebber en over den toestand der landsverdediginggrootere productie der fabrieken. over het Duitsche antwoord inzake de vrijwilligerskwestie: De Duitsche regee ring levert door haar nieuwe nota het be wijs, dat Duitschland niet van plan is met één slag honderd problemen te regelen, maar dat men thans in Berlijn de opvatting huldigt, dat zoo snel mogelijk gedaan moet worden, wat gedaan kan worden. De Berliner Boersen Zeitung schrijft: Thans is het woord aan de niet-inmen gingscommissie. Hierbij zal duidelijk blij ken, of de staten, die zich bereid verklaard hebben het gaan van vrijwilligers naar Spanje te verbieden, daartoe inderdaad bereid zijn. Het is in ieder geval nog geen blyk van goeden wil, dat de Duitsche wensch, uitgesproken in de nota van 7 Januari, om alle buitenlandsche strijders, die zich in Spanje bevinden, terug te roe pen, tot dusver met verhoord is. De Berliner Lokal Anzeiger schrijft in denzelfden geest. De diplomatieke medewerker van het agentschap Stefani schrijft, dat men in officieuze kringen te Rome 't Italiaansche antwoord beschouwt als een blijk van den wensch zoo snel mogelijk een doeltreffend niet-inmengingsstelsel tot stand te brengen en zoowel te land als ter zee en in de lucht een streng controleplan toe te pas sen. Opnieuw wordt gewezen op het feit, dat Ciano reeds in Augustus 1936 voor stellen in dezen zin heeft gedaan en dat de weigering deze voorstellen in overweging te nemen de huidige internationale moei lijkheden teweeg heeft gebracht. In dezen zin schrijven ook de Popoio d'Italia en de Corriere delia Sera. Het blijft slecht weer aan het front van Madrid. De luchtmacht heeft de versterkte wijken in het noorden en noordwestenvan de hoofdstad gebom bardeerd. Twaalf driemotorige bombardeurs hebben tegelijkertijd het stadsdeel Te- toean de las Victorias met bommen be stookt. Men had opgemerkt, dat de regeeringstroepen daar in allerijl ver sterkingen aanlegden. Hevig kanonvuur bij Madrid. De Spaansche ambassade heeft gister avond medegedeeld, dat op alle fronten rondom Madrid een hevig kanonvuur wordt onderhouden. Vele burgers zouden gedood of gewond zijn. Aan het noordelijk front hebben de regeeringstroepen eenige geslaag4e manoeu vres uitgevoerd, waarbij hun aanzienlijke voorraden levensmiddelen in handen zijn gevallen. In Teruel zou muiterij onder de opstandelingen zijn uitgebroken. De strijd in het zuiden. Uit Malaga wordt gemeld, dat het slechte weer de operaties en de activiteit der lucht macht belemmert. De opstandelingen heb ben in den sector van Alahma sterken druk uitgeoefend. Aan den strijd namen 5000 in- fantaristen deel, gesteund door artillerie. De regeeringstroepen trokken zich in goede orde terug op Ventas de Zafarroya. De bevelheb ber der regeeringstroepen, majoor Villalba, heeft den sector bezocht en zich overtuigd van het uitstekende moreel der troepen. De strijd in het noorden. De Baskische raad van verdediging deelt mede, dat drie vliegtuigen der opstandelin gen proclamaties hebben uitgeworpen. De papieren kwamen echter buiten de linies terecht, zoodat men ze niet kon verzamelen. In den sector Elorrio heeft de artillerie een stelling der opstandelingen onder vuur ge nomen en vernield. Incidenten bij la Fatarella. Het Comité voor binnenlandsche veilig heid heeft gisteravond aan de pers mede- deeld, dat zich in het dorp la Fatarella (dis trict Tarragona) tamelijk ernstige inciden ten hebben voorgedaan. Er werden troepen gezonden, die er in slaagden de orde te her stellen. Volgens het blad „Ultima Hora" zouden de incidenten hun oorzaak vinden in ge schillen tusschen de boeren over collectivis me Een Russisch schip op een mijn geloopen. Het omroepstation van San Sebastian, dat in handen der opstandelingen is, heeft me degedeeld dat een Russisch stoomschip, dat op weg was naar Santander, op een mijn geloopen en vergaan is. Vrijwel de geheele bemanning zou om het leven gekomen zijn. De regeeringsiroepen zouden Lopera reeds binnendringen. Het dagblad „Claridad" publiceert een telegram, dat uit Andujar zou zijn verzon den, volgens hetwelk regeeringstroepen reeds in de straten van Lopera zouden strij den. De stellingen der opstandelingen werden bij Porcuna aangevallen door regeerings troepen. Wapens gevonden ten huize van Primo de Rivera Jr. Tijdens de laatste huiszoekingen bij An- tonio Primo de Rivera, die leider is geweest van de Spaansche phalanxisten, heeft men achter een groot schilderij van Velasquez een kamer ontdekt, welke vol wapens was. Voorts werden er documenten aangetrof fen, welke de medeplichtigheid van Primo de Rivera Jr. aan den opstand aantoonden. Vertegenwoordigers der Engelsche kerkgenootschappen naar Spanje. Een delegatie van vertegenwoordigers van de Anglikaansche kerk en de Vrije kerken zullen binnenkort naar Spanje vertrekken om er een onderzoek in te stellen en rap porten op te stellen over den religieuzen en maatschappelijken toestand op het schier eiland. De missie bestaat uit zes leden, o.w. de deken van Rochester. De voorzitter van de Belgische Kamer en burgemeester van Antwerpen, Camile Huysmans, die naar Madrid is gekomen aan het hoofd eener delegatie van Bel- Uit Bandoeng wordt gemeld: Heden is ten Westen van den Lem- bangweg, ter hoogte van kilometer- paal 7 nabij Bandoeng, de milicien- kort-verband-vlieger, brigadier W. Patoir, met een A.V.R.O.-les-toestel neergestort. Hij werd op slag gedood. Het toestel blijkt in een vrille te zijn geraakt. De machine is totaal ver nield. Het lijk van den 21-jarigen be stuurder werd overgebracht naar de ziekenzaal. Brigadier Patoir was van de lich ting 1935. Onlangs behaalde hij het klein militair brevet Vroeger was hij leerling van de H.B.S. te Bandoeng. Morgenochtend om 8 uur zal het stofffelijk overschot met militaire hon neurs ter aarde worden besteld. aan het been getroffen was door een dum- dum-kogeL Dergelijke verwondingen zijn geen uitzonderingen, doch komen integen deel herhaaldelijk voor en al de leden der Belgische socialistische delegatie zijn zeer onder den indruk gekomen van deze vreede wijze van oorlog voeren. De formaliteiten, noodig voor het stichten van dit hospitaal, zjjn vergevorderd, zoodat de plannen bin nenkort tot uitvoering gebracht zullen kunnen worden. Morgen, aldus besloot Huys mans, zal de delegatie naar Valencia ver trekken, om dan via Barcelona naar België terug te keeren. gische socialistische parlementsleden, i heeft gisteravond voor de pers de vol- DE OVERSTROOM I NG EN gende verklaring afgelegd: „Wij zijn naar Madrid gegaan om ons rekenschap te geven van de gruwelen van den oorlog, welke de hoofdstad van het republikeinsche Spanje doorstaat. Men vindt over het algemeen in België, tenminste bij onze politieke tegenstanders, dat de pers berichten over de schade die aangericht werd en de gruwelen, die gepleegd werden door de opstandelingen, overdreven zijn. Ik heb helaas geheel de droeve waarheid kun nen constateeren: de arbeiderswijken zijn vernield, de monumenten verwoest, de ge zinnen in rouw gedompeld, de naamlijst van de 600 vrouwen en kinderen, die gedood werden door de vliegtuigbommen of door de granaten van de artillerie. Generaal Franco heeft aan de pers ver klaard, dat het een misdaad was, Madrid te hebben verdedigd. Ik antwoord hierop, dat het een grootere misdaad is de hoofdstad te vernielen. Niets werd door de overweldigers gespaard. De kunstschatten van het Prado- museum, dat door vier bommen getroffen werd, konden slechts voor vernieling ge spaard blijven, doordat ze tijdig naar elders werden overgebracht. Wij vinden het be droevend te moeten constateeren, dat gene raal Franco uitgaat van het principe: men moet slagen, demoraliseeren, niemand of niets ontzien. Niettegenstaande hetgeen den laatsten tijd beweerd is, heb ik de vaste over tuiging, dat generaal Franco Madrid niet in zijn bezit zal krijgen. Ik baseer mij op twee feiten: de kracht van het ideaal der republikeinsche strijders en hun militaire organisatie". Huysmans voegde hieraan toe: „Ik bewon der de houding der bevolking, het leven is hier normaal. De trams doorkruisen de straten. De voorstelling der bioscopen en schouwburgen gaan gewoon door en de straten zijn vol publiek. Het is een wonder van Stoïcisme en wilskracht". Op de vraag, wat hij dacht van de inter nationale politiek, antwoordde Huysmans: „De politiek van niet-inmenging, welke tot nu toe gevolgd werd, mag niet worden voortgezet. Zij werd immers gegrond op den eerbied voor de verplichtingen, welke de partijen tot het verdrag op zich hadden genomen. Zij kan echter niet meer gerecht vaardigd worden, wanneer men de houding van Duitschland en Italië in aanmerking neemt. Frankrijk moet begrijpen, dat ingeval van een overwinning van generaal Franco, het voor dit land een omsingeling beteekent en tevens bedreiging met een oorlog. Wat ons Belgische socialisten het meest treft, is wel, dat wü maar al te goed weten, wat het grondgebied zal zijn, waarop de eerste slag zal worden geleverd". Huysmans ging voort: Ons bezoek aan Spanje heeft ook een humanitair doel: de stichting van een Belgisch hospitaal uit de fondsen van de Belgische socialistische partij. Hier heb ik de gekwetsten bezocht, waaronder een Belgischen vrijwilliger, die Men heeft op het oogenblik in de door de overstroomingen geteisterde gebie den 132 dooden geteld. Het doodencijfer is waarschijnlijk nog hooger, want vele plaatsen zijn volkomen afgesloten van de buitenwereld. De schade wordt ge schat op 300.000.000 dollar. Men vreest, dat in verschillende streken, waar ge brek aan drinkwater heerschen, ziekten zullen uitbreken. Te Louisville zijn reeds eenige gevallen van typhus en roodvonk geconstateerd. Ernstig ongeluk. Een platboomde schuit, die een zestigtal vluchtelingen vervoerde, is gekapseisd in 'n groote straat te Padueah, waar twee metei water stond. 14 personen zijn daarbij ver dronken. De senaat behandeld de crediet- verleening. De Kamer van afgevaardigden is begon nen met de debatten Qver de credieten, die zullen worden toegekend aan de door de overstroomingen getroffen gebieden. Uit Fort Knox wordt vernomen, dat deze plaats, waar de federale goudschat is opge slagen, aan de overstroortiingen ontsnapt is. Hier zijn 1800 vluchtelingen opgenomen. In Arkansas is de staat van beleg afgekon digd, aangezien het water ernstig blijft stij gen. De voorzitter van het Amerikaansche Roode Krqis, Gary Crayson, heeft verklaaid dat de overstroomingen in elf staten over een uitgestrektheid van 2.896 vierk. K. M. schade hebben aangericht. Er zijn 750.000 personen dakloos geraakt, van wie 230.000 te Louisville. De schade zou meer dan 300 millioen be dragen. Het hevigst geteisterd zijn: Louisville en Padukah (Kentucky), Cincinnati en Ports- mouth (Ohio), Esvansville (Indiana), Litt- lerock (Arkansas) en Pittsburgh (Pennsyl- vanie). Het aantal dooden reeds 345. Het aantal dooden bij de overstroomingen in Ohio neemt snel toe. Te Louisville zijn volgens den stedelijke commissaris voor de volksgezondheid 200 personen bij de epi demie om het leven gekomen, terwijl te Jeffersonville (New Albany) de sterfte eveneens bijzonder groot is. Geneesmiddelen worden per vliegtuig naar Louiville overgebracht. De staat van beleg is thans over het geheele stadsgebied afge kondigd. Te middernacht bedroeg het aantal doo den reeds 345. De schade wordt thans ge raamd op 350 mililoen dollar. Droogte in het Midden-Westen. De overstroomingen hebben den omvai g van een nationalen ramp aangenomen en

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1