Dampo ^Binnenland Grieperig-Verkouden? Geen „geheime huwelijken" meer in Engeland. De hoefsmederij van Grentna Green wordt gesloten. De 45-urenweek in de Belgische mijnen. In afwachting van de 40-urenweek. Glimlachje Minister Sandler naar Nederland SCHRIFTELIJKE VRAGEN (Van onzen Londenschen correspondent). Londen, 23 Januari, De hoefsmederij te Grentna Green, over de geheele wereld beroemd wegens de dui zenden „geheime huwelijken" die hier in de laatste jaren zyn gesloten is ten doode op geschreven. De romantiek wordt in Europa wel met de hooivork de deur uitgejaagd. Het comité dat een herziening van de Schotsche huwelijkswet voorbereidt heeft rapport uit gebracht, en van al het fraais dat van Gretna verteld wordt, blijft niet over dan de ge schiedenis van een der knapste zwendel affaires, ooit door een weinig scrupuleus handelsman hier op touw gezet. U weet hoe het Gretna Green-verhaal ver telt behoort te worden: op de grens van Engeland en Schotland komt in razende vaart de postkoets aangereden. Grimmig ranselt de natuurlijk romantisch gestem de, wij zyn aan het begin van de negentien de eeuw! koetsier op zijn paarden los. Le vensgevaarlijk laveert het karos op twee wielen langs duistere ravijnen. Binnen klemmen de jonge geliefden zich krampach tig aan elkaar. Twee flegmatieke lords met bakkebaarden, ook in de koets gezeten slui ten peperdure weddenschappen af. Nauwe lijks is dit geval den hoek om of een nóg sneller rijtuig met vier paarden bespannen komt in zicht. Hierin zitten de twee vaders, vastbesloten een huwelijk te verhinderen. Voor de smederij van Gretna staat de post koets reeds stil! De beide vaders stuiven het gebouw in, gelukkig, zij zijn te laat. De red- dingbrengende smid heeft de twee ringen reeds aan elkaar geklonken en het geluk kige paar is man en vrouw. Voor eeuwig! Jubelend vallen zij elkaar om den hals, ter wijl vaders en koetsiers zich bij het zien van een zoo ware liefde, voor hun tranen niet schamen. Ha! Fanfare. Doek valt. En de waarheid? En nu de waarheid wel die is nogal verschillend van het gangbare verhaal, als uit het rapport blijkt. De Schotsche huwe lijkswetgeving is zoo oud en eerwaardig dat men zich over de consequenties wel moet verbazen. Wanneer een man en vrouw zich zoodanig gedragen dat zij hun om geving doen gelooven dat zij getrouwd zijn, aan zijn zy voor de Schotsche v et inderdaad getrouwd. Geen enkele ceremonie of proce dure van wereldlijk of kerkelijk karakter is voor een wettig huwelijk vereischt. Vroe ger vluchtten Engelsche paartjes nogal eens naar het Noorden om van deze prachtinstel- ling gebruik te maken. En het eerste Schot sche dorp dat men, over den hoofdweg rij dende, tegenkwam was Gretna; juist even over de grens. Zoo kwam Gretna aan z'n romantischen naam. Overal in Schotland was men echter wettig getrouwd wanneer .men dat tegenover een willekeurige getuige ver klaarde. Een wet, die prachtig werkte voor de brave Noordsche Schotten en honder den jaren lang in hoog aanzien stond, bleek echter niet geschikt voor de Engelschen. Of is het menschengeslacht onbetrouwbaarder geworden? Er kwamen talrijke klachten uit Engeland, over misbruik van deze buiten gewoon liberale wet: onervaren meisjes die door gewetenlooze avonturiers, meestal ter wille van het geld, waren meegelokt, heeft Gretna bij dozijnen gezien. Het parlement heeft daarop in 1856 een beslissing genomen die grondig van alle romantiek was ge speend, en bepaald dat deze huwelijkswet voor niet-Schotten alleen geldig was als een van de betrokken partijen eenentwintig dagen voor het huwelijk in Schotland ver blijf had gehouden, zoodat de eigenlijke romantiek van Gretna Green al tachtig jaar tot het verleden behoort. Hoe de hoèfsmidsage „gemaakt werd. Het blijkt hieruit, dat een hoefsmid in het geheel niet noodig is, of was, om het huwe lijk te sluiten, en uit onderzoekingen is ge bleken, dat de meeste huwelijken gesloten werden door den herbergier van het dorp, die dan meteen een paar logeergasten had! Omstreeks 1890 kwam er plots een heldere geest op het idee de smederij te koopen en er een soort huwelijksbureau te vestigen. Machie heette deze man, die zijn zaak met „eeuwenoude" huwelijksrelequien verrijkte, in een kamer die hij het „museum" noemde, en die hij voor zes pen- nies liet zien. Zoo succesvol was zijn onder neming, dat hij omstreeks 1900 zijn concur rent de herbergier de das al had omgedaan. Iedereen ging natuurlijk naar „Ye Olde Blacksmith's Shop". Het paar gaf elkaar de hand over het aambeeld van de smidse: „Zijn jullie ongetrouwd?" „Ja!" Een vlugge, aan gename uitwendi ge genezing door Pot 50 et. Doo» 30 ct. „En heeft één van jullie de voorafgaande eenentwintig dagen in Schotland ge woond?" Ja!" „Dan verklaar ik het huwelijk gesloten!" Alstublieft, kosten: een pond. De tegenwoordige smid heeft een in komen van 20.000 gulden per jaar uit huwe lijken en museumbezoek. Mister Mackie, die een paar jaar geleden stierf, liet 130.000 gulden achter. Het staat echter als een paal boven water, dat de huwelijkswetgeving in Schotland bin nenkort grondig veranderd wordt. Dat de genen die klandestien willen trouwen zich haasten! (Van onzen correspondent). Brussel, 26 Jan. 1937. Zeg, brandweerman, breng eerst even dien brief naar 't post kantoor voor me... mijn brand verzekeringspremie zit er in! Men is in België aan de rumoerige en woelige mijnwerkersmanifestaties gewoon en verontrust zich niet zoo gemakkelijk omdat een arbeider uit de Borinage over revolutie spreekt. Dat gaat wel voorbij. En zoo nu ook met het nieuwe mijnwerkers conflict. De regeering, onder de impulsie van den premier Van Zeeland, heeft toe gestemd in de invoering van de 45-urige arbeidsweek. De eerste minister heeft ge durfd. Zijn besluit was een noodzakelijk heid, want hij moet ook het bewijs leveren, dat hij in sociaal opzicht niet minder onder nemend is dan in financieel-economisch. De mijnwerkers hebben eSkivoudig de betaling gevraagd van een wissel, die door de re geering was geteekend. Zij hebben eigenlijk chantage gepleegd. Het gaat, zooals men weet, op het oogenblik met de kolen- industrie uitstekend. Terwijl de voorraden van de Belgische mijnen tot 3.600.000 ton hebben bedragen, was deze hoeveelheid tot kort geleden slechts 1.200.000 ton, wat nor maal is. Thans is er een tekort aan kolen en tijdens de jongste moeilijkheden werd het ministerie van economische zaken bestormd met telegrammen om de kolenbevoorrading te verzekeren van bepaalde bedrijven. Vol gens de jongste statistieken waren in No vember 121.900 arbeiders in de mijnen aan werk. Het is vrij eigenaardig, dat men eenerzijds geen arbeiders meer kan aan werven in België en er anderzijds toch nog wordt gesproken over 3.000 werklooze mijn werkers. HieroT.der zyn echter een 800-tal zoogenaamde invaliden, een 500-tal ouder dan 50 jaar, die dus niet meer worden aan geworven. Practisch toonen deze cijfers aan dat men, wat de mijnen betreft, in België een einde heeft zien komen aan de werk loosheid. De mijnen verkoopen hun kolen tegen hooge prijzen. Dat weten de arbeiders natuurlijk ook en zij hebben er gebruik van gemaakt om hun eischen te stellen. Dat is menschelyk en men mag gerust zeggen, dat onder het Belgische publiek eigenlijk niet velen zouden gevonden geworden zyn om de mijnwerkers af te keuren, des te meer daar dezen geen gehoor schenen te verleenen aan de ophitsende taal van extre mistische opruiers als Walter Dauge in de Borinage ^n van de communisten. De regee ring had een commissie ingesteld, ten einde te onderzoeken op welke wijze progressief de kaderwet betreffende de 40-urige arbeids week op de mijnindustrie kon worden toe gepast. Deze commissie was met haai; studie nog verre van klaar gekomen. Maar de mijnwerkers hebben de zaak op hun manier opgelost. Zy hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt dat de mijneigenaars hen volstrekt noodig hebben en hebben uitvoe ring van de belofte geëischt. Men heeft spoedig ingezien, dat de industrie op het oogenblik een hoogeren last kan dragen en ook een loonsverhooging, maar dat onmoge lijk een vermindering in de productie kon worden aanvaard. Zoo is dan minister van Zeeland met het voorstel voor den dag ge komen, dat de werktijd in de mijnen tot 45 uren zou worden beperkt, doch dat, bij kolenschaarschte, deze werktijd tot 48 uren mag worden verhoogd, mits betaling van een loon voor overwerk. Dit brengt voor de mijnwerkers, die ondergrondsch werken, en die ten getale zijn van 84.000 voor geheel het land een loonsverhooging mee van 8 t. h. Voor de mijndirecties is de verhooging aan loonen 6 1/2 daar de bovengrondsche arbeiders minder verdienen. Men heeft be rekend, dat de maatregel voor de mijnen een verhooging van productiekosten mee brengt van ongeveer 41/2 maar dat deze verhouding zal kunnen verminderd worden door rationalisatiemaatregelen. Men rekent er ook op dat de arbeiders er zullen voor te vinden zyn, door een betere werkregeling de productie te verhoogen. De directies der mijnen hebben intusschen gedaan gekregen, dat enkele duizenden Poolsche arbeiders naar België zullen komen, ten minste een 5.000. Men had, in arbeiderskringen, ge hoopt, dat in plaats van Poolsche, Neder- landsche arbeiders zouden kunnen komen, en naar het heet werden te Sittard daar over onderhandelingen gevoerd, doch vol gens de patroons zyn er geen voldoende Nederlandsche mijnwerkers beschikbaar, om in België te komen werken. Met deze Polen hoopt men de productie loonend op te voe ren. Intusschen is men hier dus op weg naar naar de invoering van de 40-urige arbeids week en het is te verwachten dat, na de mijnen, nog andere bedrijven zullen volgen. In de practijk beschouwt men dergelijke verbeteringen eerder als een algemeene vooruitgang daar zij socialen vrede in de hand werken en ten slotte de arbeiders ook voordtelen verzekeren, welke door vooruit gang zijn verkregen. Naar wij vernemen, is het waar schijnlijk, dat de minister van buiten- landsche zaken van Zweden, de heer Sandler, die momenteel in Geneve ver toeft, een bezoek aan ons land zal bren gen. De heer Sandler zal van Geneve naar Brussel reizen, waar hij den Zweed- schen koning zal vergezellen bij diens bezoek aan Brussel in begin Februari. Vervolgens heeft hij het plan een be zoek aan den Haag te brengen, waar hy minister de Graeff zal ontmoeten. Eerbewijzen aan een officier in burger. Het Tweede Kamerlid van der Waerden heeft de ministers van justitie en van de fensie het volgende gevraagd: 1. Zijn de ministers niet van oordeel, dat, nu ten gevolge van een sententie van het hoog militair gerechtshof voor de praktijk is komen vast te staan, dat volgens de be staande wettelijke voorschriften een militair verplicht is eerbetoon te bewijzen aan iederen willekeurigen burger, die, onder voorgeven van militair superieur te zijn, zulks verlangt, er alle aanleiding voor den wetgever bestaat tot ingrijpen, ten einde aan dezen onhoudbaren toestand een einde te maken? 2. Zyn de ministers bereid de totstand koming van wettelijke bepalingen van deze strekking te bevorderen? Zijn Nederlanders „Grenz-Deutschen?" Het Tweede Kamerlid van der Waerden heeft aan den minister van buitenlandsche zaken gevraagd: 1. Is het den minister bekend, dat in het „Jungvolk Jahrbuch" 1937, uitgegeven door de Duitsche „Reichsjugend Fuhrun"", welk jaarboek als een officieele uitgave van de Duitsche regeering moet worden beschouwd of althans met zulk een uitgave moet wor den gelijkgesteld, op blz. 203 o.a. het vol gende voorkomt: „In Deutschland selbts wohnen 65 mil- lionen Deutsche. Daruber hinaus wohnen dreussen noch einmal die halfte der Reichsbevolkerung. Diese 33 millionen sind Deutsche so gut wie wir. Die Grenz-Deut schen. Danemark 50.000 Nordschleswig (Ver- sailles). Niederlande 7.000.000 selbstandiger Staat seit 1648. Belgien 50.000 Eupen-Malmedy (Versail- les) enz. 2. Is de minister bereid de Duitsche re geering te verzoeken er zorg voor te dra gen dat in een volgende fdjtie van dit jaar boek de inwoners vanv Nederland niet langer als „Grenz-Deutsché" en „Deutsche so gut wie wir" worden aangemerkt? Waarom nog geen voetgangers op de IJsselbrug? Het Tweede Kamerlid Faber heeft aan den minister van Waterstaat gevraagd: 1. Is het den minister bekend, dat de feestvreugde van de inwoners van Zutphen en omstreken over de opening van de door den Rijkswaterstaat vernieuwde en ver- breede brug over den IJssel, aanmerkelijk is bekoeld door de omstandigheid dat nu, eenige weken na de opening, de zoozeer gewaardeerde brug voor voetgangers nog steeds niet mag worden betreden? 2. Kan de minister meedeelen, wat hier van de reden is en wanneer de algeheele ingebruikstelling van de brug kan worden tegemoetgezien? staande marechaussee twee mannen, die zich naar de auto begaven. Bij aanhouding bleken dit te zijn de gezochte aannemer v P., benevens een zekere G„ die eveneens op vermoeden van inbraak door de politie te Hilversum werd ge zocht. Beiden werden overgebracht naar het ar restantenlokaal der brigade Zundert van de Kon. Marechaussee en daar voorloopig in be waring gesteld. Hiermede bleek deze zaak echter niet te zijn afgeloopen. Zondagmiddag immers ontving opperwacht meester Kramer telefonisch verzoek om assi stentie te verleenen aan het grenskantoor te Wernhout, waar een Belgische taxi was gear riveerd, waarvan de chauffeur weigerde zijn papieren te laten zien of uit te stappen. Toen de ter assistentie uitgezonden marechaussee's hierop den wagen onderzochten, vonden zij daarin verborgen een hoeveelheid van 7)4 K-G opium. De chauffeur, een Griek van nationali teit, werd overgebracht naar de marechaussee kazerne te Zundert, waar hij na langdurig ver hoor bekende, dat de opium bestemd was voor de reeds eerder gearresteerde Hilversummers Van P. en G. Nadat de justitiedeskundige in het district Breda, de heer N. P. v. d. Schatte Olivier, had geconstateerd, dat de smokkelwaar gezuiverde opium was, werd een nader onderzoek inge steld naar de antecedenten van den gear resteerden Griek. Hierbij bleek dat deze reeds eerder op vermoeden van opiumsmokkel was aangehouden. Hij is ter beschikking van den officier van justitie te Breda gesteld. De Hilversummers Van P. en G. zijn naar de politie van die plaats op transport gesteld. ALGEMEENE NED. DROGISTENBOND. Algemeene vergadering. De Algemeene Nederlandsche Drogistenbond heeft Maandag te Amsterdam zijn algemeene vergadering gehouden. De voorzitter, de heer J. Zon uit Woerden, memoreerde in zijn openingswoord den groei van het ledental, dat jaarlijks stijgende is. De algemeene toestand in het drogistenbedrijf kan nog weinig bemoedigend genoemd worden, al mag er geconstateerd worden, dat een kleine opleving aanwezig is. Door besluit van de leden zal overgegaan worden tot het veranderen van de grondslagen van den bond, met invoering van het federatieve stelseL De bond is eigenaar geworden van een eigen gebouw, waarin de kantoren van bond en fede ratie van drogistenbonden gevestigd zullen worden. Het jaarverslag van den secretaris werd goedgekeurd, zoomede de begrooting, die in ontvangsten en uitgaven sluit met een bedrag van 44.868. Besloten werd, den heer J. C. v. d. Veer vo.het vele, dat hij verricht heeft voor den drogistenstand, te benoemen tot lid van ver dienste. Aan de examen-commissie werd toe gevoegd een lid van den R.K. drogistenbond. Over 1937 zal aan de nagelaten betrekkingen van overleden leden, indien hulp noodig is, 250 worden uitgekeerd. Het voorstel-Rotterdam, beoogende dat een drogistenzaak verkocht kan worden aan een niet-gediplomeerde, indien die niet-gediplo- meerde zich de hulp verschaft van een gedi plomeerden drogist of apothekers-assistent, is aangenomen. In de receptiezaal van Krasnapolsky werd den aanwezigen gelegenheid gegeven den secretaris, den heer Volkert Swier, in verband met zijn zilveren jubileum te complimenteeren. TWEEDE KAMERLID BOON ONGESTELD. Naar wy vernemen, is het Tweede Kamer lid mr. G. A. Boon lijdende aan een keel aandoening als gevolg van een griepaanval, zoodat hy eenigen tyd zyn parlementaire werkzaamheden niet zal kunnen verrichten. AFWIJZING VERBINDENDVERKLARING ONDERNEMERS-OVEREENKOMSTEN. Het Tweede Kamerlid Smeenk heeft aan den minister van handel, nijverheid en scheepvaart gevraagd: Is de minister bereid, om aan de Kamer uitvoerig de gronden mede te deelen, waar op de afwijzing berust van: 1. Het verzoek van den Nederlahdschen baksteenbond tot algemeene verbindend verklaring van de ondernemersovereen komst in de baksteen-industrie. 2. Van eenzelfde verzoek der „Neder landsche bakkerij stichting" betreffende de ondernemers-overeenkomsten in de bakke ryen te Amsterdam en te Rotterdam? GESCHONDEN 2)4-CENTSTUKKEN ZIJN NIET GELDIG. 's Rijks betaalmeester schrijft ons: Eind November 1936 is reeds gewezen op het in vrij groot aantal voorkomen van 2 X -centstukken voorzien van een in keeping. Deze stukken, als opzettelijk geschonden, hebben opgehouden wet tig betaalmiddel te zijn en zyn dus waar deloos geworden. Er zijn sedert dien uitgebreide en kost bare maatregelen genomen om de circu latie van deze stukken te zuiveren en er kan dan ook met voldoening van een zeer merkbare verbetering te dien opzichte worden gesproken. Toch komen nog immer verspreide exemplaren in dei omloop voor. Om ook deze laatste stukken te verwijderen wordt nogmaals naar voren gebracht, dat niet alleen muntschennis een strafbaar feit is, doch dat artikel 211 van het wetboek van strafrecht zelfs strafbaar stelt: het opzet telijk als ongeschonden muntspeciën uit geven van muntspeciën waarvan de schennis hem, toen hij ze ontving bekend was en deze, met het oogmerk om ze als ongeschonden zit te geven of te doen uit geven, in voorraad hebben, enz. Laat dus een ieder medewerken door uitdrukkelijk te weigeren een dergelijk geschonden stuk in betaling aan te nemen. KOLENDAMPVERGIFTIGING TE RAVENSTEIN. Gisternacht heeft zich in de gemeente Deur- sen bij Ravenstein een geval van kolendamp vergiftiging voorgedaan. Toen het bejaarde echtpaar van Aar, dat zich reeds vroegtijdig te ruste had begeven, gistermorgen niet beneden kwam, begaf de zoon zich naar de slaapkamer van zijn ouders. Toen hij de deur opende, kwam hem een benauwde kolendamp tegemoet. De 70-jarige landbouwer en zijn echtgenoote lagen bewusteloo. op bed: Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. Na langdurige toepassing van kunstmatige ademhaling slaagde men er in bij de vrouw de levensgeesten weer op te wekken, maar de man verkeert in levens gevaar. Daar het gisteravond zeer koud was, had het echtpaar de kachel laten branden, wat anders nooit gebeurt. EEN UITNEEMBARE BOERDERIJ. Verschillende assurantie- en brandwaar- borgmaatshappyen zyn de laatste jaren er toe overgegaan, de bedrijfsschade ingeval van brand te verzekeren. In samenwerking met het bouwbureau der Friesche maat schappij van landbouw is de assurantie maatschappij Achlum te Franeker nu een stap verder gegaan met het bouwen en beschikbaar stellen van een uitneembaar gebouw, dat door boeren, wanneer zij door brand erg onthand zijn, op hun erf kan worden opgetrokken. Op deze wijze wordt de bedrijfsschade, die na eiken brand toch al groot is, beperxt. Deze nieuwe noodstal kan in zeer korten tyd naar alle plaatsen in Friesland worden vervoerd en ter plaatse worden opge bouwd. HET MAASTUNNELPLAN TE ROTTERDAM GOEDGEKEURD. Nadat de gemeenteraad te Rotterdam besloten had tot den aanleg van een vier- banigen tunnel onder de Maas van eer. totale rybreedte van 14 meter bevattende een rijweg van 8 meter breed voor auto verkeer en een weg, voorloopig voor wiel rijders en voetgangersverkeer bestemd, ter breedte van 6 meter, een en ander met financieele regeling met het ryk, heeft hy het besluit genomen den bouw van dezen tunnel op te dragen aan een combinatie van aannemers, bestaande uit M. J. van Hat- tum's havenwerken N.V., W. Blankenvoort Czn. aannemingsmaatschappy, de N.V. Ne derlandsche aannemingsmaatschappy V. h firma H. Boersma, de N.V. Christiana en Nielsens's gewapend beton maatschappij en de N.V. Internationale gewapend betonbouw zulks voor een prijs, onder goedkeuring van den minister van Waterstaat nader overeer. te komen tusschen B. en W. en genoemde aannemerscombinatie. VAN HET SMOKKELFRONT. Autoverhuur en opiunt. Dezer dagen hebben manschappen van de brigade Zundert der Kon. marechaussee een goede vangst gedaan. Twee marechaussee's, die Vrijdag j.1. patrouillediensten verrichtten langs de grens tusschen Zundert en Rijsbergen, trof- fen langs een der vele binnenwegen een onbe heerde auto aan, welke naast het nummer de letter G voerde, aldus de N. R. Crt. Daar in den verren omtrek niemand viel te bekennen, die de bestuurder van de auto kon zijn, bleef één der marechaussee's bij de auto op post staan, terwijl de tweede rapport ging I uitbrengen bij den brigade-commandant te Zundert, opperwachtmeester Kramer. Deze laatste onderzocht, aan wien het be treffende autonummer van de letter G was uit gegeven, waarbij bleek, dat dit nummer stond ten name van een garagehouder uit Hilversum. Opperwachtmeester Kramer stelde zich hier- j op telefonisch in verbinding met de politie te Hilversum, welke reeds na enkele uren het tegenbericht gaf, dat de auto verhuurd was aan een zekeren van P. uit Hilversum, een aan la ger wal geraakten aannemer, die door de poli tie aldaar gezocht werd op vermoeden, dat hij aan verschillende inbraken aldaar schuldig was. De opperwachtmeester stelde na dit be richt de auto onder permanente bewaking. Het geduld der politiemannen werd hierbij op lange proef gesteld, want eerst in den loop van Zon dag dus na 2 dagen bemerkte de op post j SNEEUWBALDADIGHEID TE AMSTERDAM. In Amsterdam-Noord heeft de sneeuw aanleiding gegeven tot groote baldadigheid van de jeugd, zoodat de politie met kracht moest optreden. Met den gummistok zyn troepen jongens uit elkaar gejaagd. Aan het Hagedoornplein en op het Binnenhof zyn een aantal lampen stuk gegooid. De politie wist eenige belhamels te arresteeren. GEVAARLIJK SNEEUWBALLEN GOOIEN. De K. N. A. C. vestigt de aandacht van ouders en onderwijzers op het veel voorko mende euvel van het gooien met sneeuw ballen door kinderen naar voorbijrijdende automobielen. Met een uiting van winter- sche vreugde heeft deze jeugdige baldadig heid niets te maken. Het is integendeel uiterst gevaarlijk omdat bestuurders, als zy door een sneeuwbal geraakt worden, door den schrik het stuur kwijt kunnen raken waarvan de gevolgen zeer ernstig kunnen zyn. Ongelukken als gevolg van het gooien met sneeuwballen naar automobielen zijn reeds voorgekomen. Daartegen kan dus niet genoeg worden gewaarschuwd. DE „HENDRIKA JOHANNA" TERECHT. Van het Groningsche motorschip „Hen- drika Johanna", dat met een lading haver op weg is van Delfzijl naar Aalborg en over welks lot men enkele dagen in ongerust heid verkeerde, is bericht ontvangen, dat t schip behouden in Listerfjord in Noorwe gen is aangekomen. De vertraging is ver oorzaakt door het slechte weer, waardoor het schip lichte schade kreeg aan de zeilen. OP HEETERDAAD BETRAPT. De 33-jarige van W. is, in den afgeloopen nacht, op heeterdaad door de recherche be trapt, toen hij bezig was in het kantoor van den kolenhandel van de firma Latour, aan de Voetbrugsteeg, te Eindhoven een zakje met geld uit een bureau weg te nemen. De politie onderzoekt of W. ook schuldig is aan de vele groote en kleine inbraken, welke den laatsten tijd in Eindhoven zijn. HET CENTRAAL GENOOTSCHAP. Een misleidende circulaire. Het Centraal Genootschap voor kinder- herstellings- en vacantiekolonies te Am sterdam, verzoekt ons er de aandacht op te vestigen, dat door een bureau te Amster dam, circulaires verspreid worden waarin in uitzicht wordt gesteld, dat door toezen ding van een postwissel a 25 cent men langs de weg van een sneeuwbal-systeem e4 gulden terug kan krijgen. Een bepaald bedrag zou dan ten goede komen aan het genootschap. Het genootschap heeft geen toestemming gegeven tot het noemen van zijn naam en stelt er ook geen prijs op langs dezen weg als bevoordeelde te worden aangewezen Een klacht bij de politie is ingediend. DE „SCH. 68" NAAR SCHEVENINGEN GESLEEPT. Hedennacht is de in den jongsten storm in de buitenhaven van IJmuiden vergane motorlogger „Sch. 68" van de reederij A. den Duik Pzn. te Scheveningen door de sleepboot Noordwyk van IJmuiden in de Scheveningsche haven gesleept De logger is naar de nieuwe binnenhaven gebracht en ligt aan de kraan. VERDWIJNT „HET NATIONALE DAGBLAD?" Na de Kamerverkiezingen. Naar in sommige kringen verluidt aldus het „Hbld.zou „Het Nationale Dagblad" na de a.s. verkiezingen voor de Tweede Ka mer worden opgeheven. Het blad kost de beweging handen vol geld; uit een oogpunt van propaganda wenscht de leiding van de N.S.B. het echter nog eenige maanden te handhaven. Overi gens zou de actie tot het aanwerven van abonné's reeds gestaakt zijn. ONGEKEURD VLEESCH ONDER HET BED. Te Groningen. Door een opzichter van het openbaar slachthuis te Groningen is gisteren in sa menwerking met de politie een inval ge daan by een slager aldaar. Er werd in twee slaapkamers, verstopt onder de ledikanten, een hoeveelheid van 150 K.G. vleesch ont dekt, dat niet op de vereischte wyze was gekeurd. Het vleesch is in beslag genomen en tegen den slager is proces-verbaal opge maakt.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6