Waar het recht zijn loop heeft. De kieswet gisteren behandeld. Qemeeftieeaden Vcaaq en Aanbod Publicaties PARLEMENT De kleine partijen zien een aanval in de regeeringsvoorstellen. De beslissing aangehouden tot kater. ZUIDSCHARWOUDE ORANJE BOVEN Kantongerecht te Alkmaar De Tweede Kamer heeft den heelen mid dag gisteren moeten besteden aan de behan deling van de Grondwetswijziging betref fende de Kieswet. Het tegenwoordige arti kel 82 luidt: „De Tweede Kamer bestaat uit hon derd leden, gekozen op den grondslag van evenredige vertegenwoordiging". De regeering wenscht achter het laatste woord toe te voeen, na de punt te hebben doen vervallen: „binnen door de wet te te stellen grenzen". Derhalve stelt ze een zekere beperking voor, welke ook geldt voor de verkiezingen voor de Staten en Raden. Wat beoogt zy daarmede? In de memorie van antwoord schryft zU, dat de strekking ervan is: de mogelykheid te openen van een stelsel van evenredige vertegenwoordiging, dat meer dan het huidige voldoet aan den staat kundigen eisch, dat geen excessieve ver snippering van het party wezen plaats heeft". Hetgeen zeer schoon is gezegd. In huiska- mer-Nederlandsch vertaald, komt die zin hierop neer: Er zyn veel te veel kleine par- tytjes. Ze schaden het aanzien van het tegenwoordige stelsel en het parlement. Dat moet nu maar eens uit wezen! Het is niet de eerste poging van deze re geering, om aan een uitwas van het stelsel der evenredige vertegenwoordiging (E.V.) een einde te maken. Een paar jaar geleden trachtte minister de Wilde een bepaling er door te krygen, volgens welke 3 pCt van het aantal stemmen werd vereischt, wilde een party zitting krygen in de Tweede Ka mer. Hij heeft dat toen niet kunnen bewerk stelligen; de tegenstand was te groot. Men herinnert zich, dat daarnevens het heffen van een waarborgsom werd voorgesteld voor aan de verkiezing deelnemende par- tyen, met welk voorstel de Kamer zich wél heeft vereenigd. Uit het onderhavige wetsontwerp biykt, dat de regeering niet by de pakken is biy- ven zitten. Evenals toen, zyn ook'nu weer de ver tegenwoordigers der kleine partyen geducht van leer getrokken. De heeren Lingbeek (h.g.s.), de Visser (c.p.), van Houten (c.d.u.), Westerman (ex-Nat. Herstel), van Dis (s.g. p.), Arts (k.d.p.), ze liepen te hoop en kregen steun van den liberaal Coops. Nieuws konden zy uiteraard niet vertel len; twee jaren geleden is het onderwerp vrUwel uitgeplozen, hetgeen de vertegen woordigers van deze kleine groepen niet verhinderde om nogmaals hun argumenten tegenover het beknopte betoog in de memo rie van antwoord te plaatsen. Dat zy elkaar herhaalden, viel natuuriyk niet te verwonderen. Er waren niettemin nuances, welke we zoo dadelyk nog even zullen laten uitkomen. De heeren Vliegen (s.d.), van den Heuvel (a.r.) en Joekes (v.d.), deelden de ziens- wyze der regeering. Van de zyde der R.K. Staatsparty kwam geen spreker in debat; haar standpunt is echter dat der regeering. De voorstanders wyzen erop, dat het een absurditeit is, de E. V. zoover door te voe ren, dat een groote versplintering van het partywezen er het gevolg van is. Nergens ter wereld waar een stelsel van evenrediae vertegenwoordiging is, heeft men dat zoo ver doorgedreven. Door die versnippering kan het parlement op den duur niet meer behoorlyk functionneeren. By verkiezingen treden er niet minder dan zoo'n 4050 par tyen op; dat sticht allemaal maar verwar ring. By de aanwezigheid van zoovele kleine partyen in het parlement wordt de moge lykheid om een parlementair kabinet te vormen, steeds geringer, terwyl de gang der werkzaamheden noodeloos wordt vertraagd. Als men nu in het belang van de goede werking van onze democratische staatsin stellingen den eisch stelt, dat nieuwe staat kundige stroomingen een zekeren aanhang moeten hebben verkregen, willen zy recht van tegenwoordiging in het parlement hebben, dan kan men niet volhouden dat het doorbreken van nieuwe denkbeelden en het opkomen van nieuwe partyen wordt onderdrukt. De tegenstanders, de vertegenwoordigers der kleine partyen, betoogden daartegen over, dat in geen enkel opzicht bewezen is of aangetoond dat hun groepen een nadeell- gen invloed hebben op de werking van het parmentaire stelsel, op den gang van zaken in de Kamer of op de vorming van parle mentaire kabinetten. Zy zagen in dit stre ven der regeering, dat door de groote par tyen wordt ondersteund, niets anders dan een aanslag op het leven der kleine partij en; men speelt een politiek spel, waarvan de bedoeling is de groote partyen veilig te stellen en het parlement van eenige voor groote groepen lastige elementen te ont doen. Dat is zoo ongeveer de zakelyke inhoud van het verweer. En nu de nuances. De heer Lingbeek hield een in vele op zichten geestig en puntig betoog, waarin hy o.m. zeide dat de stemmen, op kleine par tyen uitgebracht, door de groote worden „verbeurd verklaard", waarop hy liet vol gen, onder daverend gelach der Kamer: „Als de Geus in goed vertrouwen zyn stem uitbrengt op den Geuzenkapitein, biykt ach teraf, dat hy zyn stem heeft uitgebracht op den Paus van Rome!" De regeering vroeg in haar toelichting, wat meer „armslag". Hetgeen volgens den herv. geref. afgevaardigde aldus moest worden verklaard, dat ze „een slag om den arm wilde houden". Wat zy wilde, was Je reinste „tyrannie", de „tyrannie der chris telijke coalitie" Volgens den communist de Visser was het een onoprecht voorstel; het liet den schyn bestaan, dat het de E. V. handhaafde, maar in werkelykheid deed men er een aanslag op. „Als men dit stelsel niet wil, dan moet men het openiyk den hals omdraaien!" riep hy uit. Den grooten partyen kon het niet anders dan aangenaam zyn, wanneer zy van de kleine werden bevryd, de a.r. van Kersten en van Houten, de katholieken van Arts, terwyl de chr. historischen wel graag „het gezellige kwartiertje van Ling beek" kwyt zouden willen wezen. De heer van Houten weet de versnippe ringen der partyen ter rechterzyde aan de „heillooze coalitiepolitiek", welke men nu weer, volgens hem nastreeft. „Met cynisc! e openhartigheid gaat deze regeering op haar doel, de vernietiging der kleine partyen af", zeide hy. Dat woord „cynisch" bezorgde heir. een berisping van den voorzitter, die het vroeg te vervangen, hetgeen geschiedde. De heer van Houten meende, dat er op deze Grondwetsherziening zoo dadelyk „een po litiek vestigingsverbod" zou volgen! De heer Westerman zag in de heele zaak niets anders dan een kwestie van macht. Als men evenredigheid aanvaardt, moet men ze ook heelemaal willen, was zyn oordeel. En als het parlementaire stelsel niet aan zijn doel biykt te beantwoorden, dan ligt dat niet aan de E. V. Hy vond het een, brok wil lekeur, een aantasting van het rechtsgevoel! Mr. Joekes (v.d.), die het voorstel steunde, achtte deze laatste opmerking al heel erg vreemd in den mond van iemand, wiens verwantschap bekend is met groepen, die herhaaldeiyk toonen voor de E. V. slechts weinig sympathie te hebben. Ook vreemd vond hy de houding van den heer Coops, wiens geestverwanten in de Staatscommissie zich met het regeerings- voorstel hadden vereenigd. Dit toch heeft met het bestaan der kleine partyen niets te maken; het beoogt alleen een correctie op de uitwerking van het stelsel der E. V. De heer Vliegen (s.d.) wees er nog met nadruk op, dat zyn party zich niet vóór het ontwerp zou hebben kunnen uitspreken, indien het werkeiyk de bedoeling had, de kleine partyen uit te sluiten. De heer van den Heuvel (a.r.) maakte het van de verdedigers het langst. Hy somde allerlei nadeelen van de tegenwoor dige regeling op, o.a. ook dat de mathe matisch doorgevoerde evenredige vertegen woordiging tot verstarring leidt. Hij laakte de „byna devote vereering van het getal". Nadat de heer Arts nog een beroep op het rechtviardigheidsgevoel der Kamer had gedaan en de heer van Dis betoogd had, dat het voorstel niet anders bedoelde dan de rechtsrhe coalitie te herstellen, waarvoor de kleine partyen uit de Kamer moesten ver- dwynen. kwam minister de Wilde aan het woord Deze was niet in het minst aangedaan of van zyn stuk gebracht door de felle ver- wyten van zyn tegenstanders. Hy had die beschuldigingen al zoo dikwyis gehoord, zeide hy, dat hy er maar niet meer op in ging. En dat zeide hy met zyn beminne- ïyksten glimlach! Hy ontkende slechts met grooten klem, dat het de bedoeling zou zyn de kleine partyen te onderdrukken. Onder niet geringe vrooiykheid der Kamer ver klaarde hy, dat hy juist altyd de neiging had, om de kleintjes te beschermen! Maar als de regeering meer „armslag" wilde hebben, dan was dit alleen om het parlement, binnen het raam der evenredige vertegenwoordiging, beter aan zyn doel te laten beantwoorden. Dat was het slot van een levendigen debat-middag. De Kamer keurde de para grafen van het ontwerp goed en hield de stemming, gelyk ook over de voorrfgaande ontwerpen, aan tot een nader te bepalen dag. Dinsdag wordt het ontwerp betreffende de uitsluiting van revolutionnaire vertegen woordigers behandeld. Vrijdagavond vergaderde de raad dezer gemeente in het gemeentehuis onder voor zitterschap van jhr. A. L. van Spengler. De voorzitter opende de vergadering met het uitspreken van den wensch, dat het de gemeente en haar ingezetenen wel moge gaan in het jaar 1937. Aan de orde werd gesteld de behandeling van de begrootingen voor het jaar 1937. Allereerst werd die van het Burg. Armbe stuur vastgesteld op een totaal bedrag van 8465.63, met een gemeentesubsidie van 8000. By de begrooting van de lichtbedryven maakte de heer De Geus een opmerking over de kosten van het accountantsonderzoek. De voorzitter antwoordde, dat deze zaak is onderzocht. Het is komen vast te staan, dat deze onkosten niet kunnen worden verlaagd. De heer Weel verzocht spoediger in de halfvergane palen te voorzien van het bo- vengrondsch net. Op de gemeentebegrooting, welke hierna werd behandeld, had de commissie geen aanmerkingen. Alvorens tot de artikelsge- wyze behandeling van de begrooting werd overgegaan, wilde de heer Weel nog eenige opmerkingen maken. Spr. critiseerde, dat in deze gemeente nog niet tot de instelling van een comité voor byzondere nooden was overgegaan. Spr. huldigde het crisiscomitc, dat zeer veel heeft gedaan, doch zou gaarne zien, dat ook hier een comité voor byzondere nooden werd gesticht. De voorzitter vond het hier niet de plaats om daarover te spreken. De heer Weel meende, het algemeen be leid van het gem.bestuur wel te mogen be spreken, wat aan weth. Du Burck de op merking ontlokte, dat de heer Weel er niets van wist. De heer Weel besprak vervolgens de vraag, wie den burgemeester moest ver vangen, wanneer deze ziek was. Toen spr. by den wethouder, die daarvoor in aanmer king kwam, om inlichtingen kwam, wist die officieel van niets. Dat is toch niet juist? De ingezetenen hebben geen gelegenheid den burgemeester te spreken. De voorzitter wildo hier niet op ingaan en wees op de werkzaamheden van het crisiscomité. Over het verwyt over de ver vanging van den burgemeester merkte spr, op, dat wanneer de wethouder in twyfel zou verkeeren, hy mans genoeg was, om te in- formeeren. Verantwoording zyn B en W. niet aan den raad verschuldigd. Hierna ontspon zich een discussie over de vraag, of het beleid van B. en W. in den raad mocht worden becritiseerd, hetgeen door den burgemeester ontkend werd. By de verdere behandeling van de be grooting werd een post voor onderhoud van het Kerkepad verdubbeld en op f 50 ge bracht. Kanalisatie subsidie schrappen? By den post subsidie aan de kanalisatie werd door de commissie voorgesteld dezen post maar te schrappen, aangezien de Pro vincie heelemaal geen medewerking wi! geven voor de brug over de Ringvaart. Dit wilde men dan doen uit protest. De voorzitter dacht, dat men de provincie er buiten kon laten. De Prov. Waterstaat voert de werken uit. De gemeente heeft de subsidie toegezegd en wanneer men deze schrapte, zou de provincie wel eens kunnen komen tot een gerechtelyke inning, waarop de heer Kramer opmerkte, dat de gemeente ook het gerecht wel in den arm zou kunnen nemen, omdat de provincie den boel slechter maakt dan het reeds was. De voorzitter las een brief voor van het Werkfonds. In antwoord op een aanvrage aan het Werkfonds om een bydrage in de kosten van de brug over de Ringvaart van den Heer- hugowaard schryft het Werkfonds n.1., dat de kosten van deze brug door de provincie waren geraamd op* 160.000. Daar komen de kosten nog by van den aanleg van den westelijken oprit tot de brug over de vaarsloot en van den ombouw van het Ker kepad tot rijweg. Ondanks het feit, dat reeds enkele gronden naast het Kerkepad met het oog op de verbreeding zyn aange kocht en thans in het bezit zyn van de ge meente, zullen nog andere gronden door de gemeente moeten worden aangekocht Ve der zullen eenige opstallen moeten worden geamoveerd (afgebroken), mede waardoor de kosten van de verbreeding van het bijna 1 K.M. lange Kerkepad zeer groot zullen zyn. Bezwaariyk kan worden aangenomen, dat het directe verkeer tusschen de kom dezer gemeente en de Hcerhugowaard de uitgaaf van het groote bedrag, dat dan noo- dig zal zyn (dit zal de 200.000 ver over schrijden) zal rechtvaardigen. Bovendien bezit de gemeente met een totaal aantal inwoners van rond 1700 men- schen zoowel een verbinding met de Heer- hugowaard via het 1.7 K.M. noordelyk ge legen Noordscharwoude als via het 2.25 K.M. Zuidelyk gelegen Broek op Langen- dyk. De uitvoering van het plan is econo misch niet verantwoord en het komt daarom voor financiering door het Werkfonds niet in aanmerking. De heer Kramer stelde nu de vraag of er wel ooit een verzoek is gedaan om i.p.v. een loopbrug een rybrug te krygen. Uit de op gemaakte plannen maakte spr. op, dat geen inlichtingen waren verstrekt van den juisten toestand ter plaatse. Het bedrag van 200.000 vond spr. byzonder hoog. De rij- brug zou volgens deskundigen 23.000 kos ten. Aan de hand van verschillende door spr. onderzochte gegevens berekende hij, dat men het geheele plan, inclusief het amovee- ren van de woningen aan het Kerkepad, de aankoop van land enz. enz. voor 60.000 rykelyk voor elkaar kon krygen. Dat is dus nogal een verschil. Het Werkfonds komt tot boven de f 200.000. Spr. zou wel eens de berekeningen willen vergeiyken en drong sterk aan op het doorvoeren van de ver betering in het belang van de ingezetenen. De ingezetenen aan den Waarddyk zou men aan het Kerkepad kunnen laten wonen Herinnerende aan de verschillende ver zoeken, welke aan de Provincie zyn gedaan om een rybrug te krygen, verbaasde de voorzitter zich er sterk over, dat de heer Kramer zulke vragen kon doen. Als mer morgen 160.000 aan den Prov. Waterstaat betaalt, zal de rybrug worden gelegd. Spr. merkte op, dat ook vanwege het Werkfonds een onderzoek naar de kosten is ingesteld. De heer Groen was verontwaardigd over de inlichtingen van den Prov. Waterstaat. Men wil. een luchtbrug maken met trapjes. Het belang van de gemeentenaren wordt ge heel uit het oog verloren. Als een pont wordt gemaakt, zal iemand moeten worden aange steld om dit te bedienen. Volgens de inlich tingen, welke aan B. en W. zyn verstrekt, wordt deze loopbrug 4.50 M. boven A.P. Als die luchtbrug er komt, is de verharding van het Kerkepad ten eeuwigen dage van de baan. Spr. stelde vast, dat zeer groote kosten moeten worden gemaakt voor een absurde oplossing. Als die luchtbrug er komt, zullen de menschen van den Waarddyk nooit aan het Kerkepad komen wonen. Spr. zou willen, dat een onderhoud werd aangevraagd met Ged. Staten. Wat de brief van het Werkfonds aangaat, we weten, dat het niet economisch verantwoord is, doch er worden wel meerdere werken uitgevoerd, die dit niet zyn. Spr. wilde nog eenige mede- deelingen doen over de voorzieningen in het Geestmerambacht, doch in comité. De heer Du Burck merkte op, dat men zich als ondeskundigen by de berekeningen van de deskundigen moest neerleggen. B. en W. hebben gedaan, wat zy moesten. Spr. vond het geen absurde oplossing, zooals de heer Groen het uitdrukte. De pontverbinding zou misschien de op lossing nog zyn. De kosten van een be dienaar van die pont zou gekapitaliseeid pl.m. 50.000 kosten, berekende spr. Dat er een rybrug komt, geloofde spr. niet. Na nog eenige besprekingen kwam de wenscheiykheid naar voren van nader over leg met de betrokken instanties. De cjjfeis van den heer Kramer vonden ondersteu ning. Tenslotte stelde de heer Dykhuizen voor, de heeren Kramer en Groen op te dragen deze kwestie verder te behandeien met de betrokken instanties. Eerst ging de raad nog in comité om de mededeelingen van den heer Groen te vernemen. Dit vor derde niet minder dan ruim een uur, waar na het besluit conform het voorstel van den heer Dykhuizen werd genomen. De begrooting werd vastgesteld op een eindbedrag van 94427,59 voor den gewonen dienst. Kapitaaldlenst nihil. Aanwezig was het verslag over den toe stand der gemeente over de jaren 1931 tot 1935. (Uitsluitend 2e hands artikelen). Van 15 regels 35 cent by vooruit betaling. Te koop Brandkast pl.m. 75 c.M. hoogte en een kookketel voor slagery tegen elk aann. bod. STIPRIAAN, v. d. Vyzel- laan 220, St. Pancras. Ruiling gevraagd van lampen 125 volt voor idem 220. B. BOTTEMANNESTRAAT 8. Te koop 2 paar Schaatsen, 1 Nooitge- dagt en 1 Ruiter (Akkrum). Te bevragen P. DE BOER, Rywielstalling, Friesche brug Mooie Heerenbontjas te koop. Nerz voering. Persianenkraag. Adres bureau van dit blad. Te koop gevraagd een Schryfbureau. Br. letter Y 940 bureau van dit blad. Van ouds bekend. Inkoop van: Oud papier, Couranten en Boeken. 1 gulden per 100 kilo of 1 cent per kilo. By elke hoe veelheid worden deze van huis afgehaald. Tevens koooei van lompen en P.esschen, enz. L. DE JONG en ZOON, Oudegracht 48, Alkmaar. Te koop Chevrolet 4 deurs 1935 25000 K.M. geloopen, als nieuw. Jn. M02IJES, Tel. 26, H.-Hugowaard. Te koop een paar Hoekstra Schaatsen. Adres NIEUWPOORTSLAAN 147. Niet op Zondag. Gemakskoffer met pot 2.50, diverse soorten Closetstoelerv, pracht Veerenbe; z. g. a. n. 7.50, solied Brandkastje, besté Mangel, pracht Damosrywiel, enz. DEKKER, Laa 182. Te koop 1 paar pracht Schaatsen, beste en een Radiotoestel in prima staat, vooi billyken prys. Te bevragen STUARTSTRAAT No. 50. Prima Hand.iaeimarhine werkt voor- f>n achteruit met garantie f 8.50, luxe Hand- trap- en inzinkbare Naaimachines z. a n. (koonies). Naaimachines vanaf 2 5o DEKKER. Laat 182. Een groote solicde eiken Kleerenkast te koop. Een deur m. grooten spiegel, hoog 2.15 M., breed 1.80 M. z g. a. n. Te zien en te bevragen by J. LIEKELES OEBLES, Ridderstraat 15. Te koop pracht Woonsrhuitje. D. J. DE JONG, Kooltuin 13. Tiger Vulkachel groen emaille, met pl. in zeer goeden staat, prys billyk, of Schrijfmachine „Hammond", genegen te ruilen voor H. Rijwiel. KERKLAAN 13 H, Heiloo. Burgemeester en Wethouders van Alk maar brengen ter algemeene kennis, dat in het Gemeenteblad van Alkmaar nr. 1554 is opgenomen het besluit van den Raad dier gemeente van 21 Januari j.1. tot aanwyzing van een der lokalen van het stadhuis voor het houden van de voor de kiezers toegankelyke zittingen van de hoofdstembureaux voor alle drie kieskrin gen voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad. Dit besluit is heden afgekondigd en ge durende drie maanden ter gemeente secretarie ter lezing gelegd. Het is aldaar tevens in afdruk, tegen betaling der kos ten, verkrygbaar. Alkmaar, 30 Januari 1937. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. Te koop z. g. a. n. Dienstrywiel met torpedonaaf 27.50. LIMMERHOEK 18. Aan da hectomatar- palan mat oro ïja koppan kunt u rlen, dat u op aan voor- rangiwag rijdt. Parkeeren op den Voordam. Eenigen tyd geleden stond voor den Alk- inaarschen kantonrechter terecht de expedi teur K. uit Purmerend, die zyn wagen op den Voordam had geparkeerd tusschen de Schapenbrug en den Dyk. K. beweerde toen dat er geen bord had gehangen en dat hy daardoor op een dwaalspoor was gebracht Zyn zaak was toen aangehouden om den ver balisant te doen hooren. Uit de verklarin gen van dezen bleek, dat er wel degelyk een bord had gehangen en de ambtenaar van het O.M. achtte deze kwestie vrywel gelyk aan de Langestraat-kwestie, zoodat spr. 3 of 3 dagen vroeg. Uitspraak f 0.50 of 1 dag hechtenis. Te diep in het glas gekeken. De slager A. D. uit Oterleek had op 30 September een fuifje meegemaakt in café Kamsteeg aldaar en na afloop waren de ge moederen door allerlei soorten spiritualiën danig verhit Toen een van zyn vrienden candidaat gesteld werd voor een nacht gratis logies in het „schuurtje" verzette D. zich hiertegen heftig. Het feestje was de vorige week al voor den kantonrechter behandeld doch verdachte had toen beweerd dat er niks van waar was. Heden vertelde hy evenwel dat hy er heen was gegaan om de orde onder het groepje lawaaimakers te herstellen. Hy had wel wat gedronken doch onder den invloed was hy zeker niet geweest. De verbalisant, gem.-veldwachter H. Vier- stra uit Oterleek, wist evenwel beter en het slot was dat de ambtenaar van het O.M. 15 of 15 dagen requireerde. Uitspraak 10 of 8 dagen. Hij liep er tusschen door. C. M. uit Petten had een paar weken ge leden terecht gestaan wegens het visschen met aaldobbers en vischstekken in de Har- gervaart onder SchoorL M., die met een vriendje samen erop uit was gegaan, vertel de toen dat hy aan het tenlaste gelegde on schuldig was geweest, daar hy de boot ge roeid had terwyl zyn vriend de aaldobbers had opgehaald. De verbalisant die gehoord werd, moest in derdaad deze bewering onderschryven en daar geen medeplichtigheid ten laste gelegd was sprak de kantonrechter M. heden con form den eisch vrij. Een vreemde eend in de bijt. Op 4 November reed de reiziger W. C. R. uit ter Aar (Zuidholland) de Dubbelebuurt alhier door, vermoedelyk zonder eerst '.ens na te gaan of deze weg voor auto's toegan- kelyk was. Ware het nu slechts by öeze overtreding gebleven, doch by het uitry- den van genoemde straat torpedeerde R. een wielrijder, de besteller der posteryen L. de Vries, die geheel argeloos en met de stellige overtuiging, dat er uit die straat toch niets kon komen, doorgereden was. R., die de lange tocht van ter Aar niet aangedurfd had, werd veroordeeld tot 6 of 4 dagen. Soepgroenten. De groenten venter Jonker uit ZuidRchar- woude had op 6 Augustus zyn motorcarrier voor een huis te Oudkarspel gezet en was een van zyn klanten te bedienen, toen hij bij zijn terugkomst tot de ervaring nioeet komen, dat zyn bakfiets door een auto was aangereden. De fiets was dermate beschadigd geweest, dat hy er niet verder mee kon gaan venten en om met den volksmond te spreken zyn groenten ha de soep waren. Het bleek, dat de timmerman H. T. uit Oudkarspel met zyn auto gepoogd had den groentenwagen te passeeren, toen uit tegen overgestelde richting een wagen naderde. Door de schielijke wending, die T. had moe ten maken, had hy de groen tenkar geraakt met bovengenoemd resultaat. De schade aan de fiet sbleek 5.50 te beloopen, terwijl de eisch van den groen ten ven ter tot vergoe ding van zyn „soepgroenten" ad 15.80 niet ontvankelyk verklaard werd. Eische 20 of 10 dagen. Uitspraak 10 of 8 dagen met toewyzing van de civiele vor dering tot een bedrag van 5.50. Een slecht zichtbare richting aanwijzer. De chauffeur A. C. stond op 24 September op den Stationsweg te Alkmaar en wilde de Forestusstraat inrijden. Hiertoe stak hy zyn linker richtingaanwyzer uit en reed met een kalm vaartje de straat over. Hy vergat evenwel, dat zyn vrachtwagen dermate vol opgeladen was, dat de richtingaanwyzer van achteren niet te zien zou zyn. Zoo kon het dan gebeuren, dat de chauffeur van een taxi, de heer J. Nieuwenhiuzen, de vracht auto wilde passeeren en de overmydeiyke botsing niet meer kon keeren. De schade, die de taxi hierby opliep, was ongeveer een 75. De ambtenaar van het O.M. was van oordeel, dat verdachte roekeloos had ge- handel en vroeg een geldboete van 15 of 15 dagen. Uitspraak 8 of 6 dagen. Rechts geen voorrang gegevea- De bloemist J. P. Nuiens uit Limmen had op 30 September een vrachtje afgeleverd bij den tuinder P. Kraakman aldaar, en had juist weer zyn vrachtauto in beweging ge* zet, toen er van de linkerzyde op den Hoo- genweg een auto aankwam, bestuur door den brandstoffenhadelaar H. S. uit Alk maar. Hoewel S. de vrachtauto zeer goed merkte, had hy niet in het minst aanstalten gemaakt het verkeer van rechts, in casu de vrachtauto van den heer Nuiens, voor te laten gaan en met hetzelfde gangetje, waar mede hy kwam aansukkelen, was hy P4r" does dwars op den argeloozen bloemist in gereden. Eisch 20 of 10 dagen. Uitspraak 10 of 8 dagen met toewiizing van een civiele vor dering groot 49.15 als reparatiekosten van de aangerichte schade. Niet goed omgekeken De chauffeur J. B. uit Alkmaar stond op 15 November in het Klein Nieuwland 1 Alkmaar en was bezig achteruit te rijden, toen hy plotseling tot de ontdekking kw««' dat er van achteren ook verkeer kwam. He stoppen baatte hem niet meer en de wag«° was reeds van achteren aangereden, d den chauffeur J. v. Leeuwenstein. De ambtenaar van het O. M. was v* meening, dat verdachte beter uit had moe ten kyken en, daar hy toch niet alleen de cabine zat, een van zyn reisgenootei' maar uit had moeten laten stappen om zien of de weg vry was. Eisch 20 I dagen. Uitspraak 8 of 6 dagen.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 14