BERGEN EGMOND BINNEN NOORDSCHARWOUDE ZUIDSCHARWOUDE WIERINGERWAARD OUDKARSPEL EGMOND AAN ZEE LANGENDIJK ZIJPE *en aan de controles van Dyon af te laat zijn geweest. De Nederlandse damesploee heeft het er ook keurig afgebracht De Fransche trajecten bleken door aller lei variaties van storm, regen en gladheid nog heel wat moeilijkheden 0p te leveren Daarenboven i, het bochtlg» teerde en drukke traject le Muy-Monte Carlo met 50 K.M. per uur gemiddeld een moeiluke opgave geweest. Omtrent den uit- slag van deze eerste klassementsproef valt uiteraard niets te vertellen, doch dat hier legio straffouten gevallen zullen zijn staat wel vast en weinig of geen zullen er over blijven van de 63 deelnemers, die in den inspannenden, dagenlangen strijd tegen v/intersche weg- en weersgesteldheden tot vlak voor het doel een blanco strafregister hebben bewaard. £ucfituaact ONZE POSTVLUCHTEN. De positie van de postvliegtuigen was heden als volgt: Kievit, uitreis te Rangoon. Perkoetoet, uitreis te Athene. Rietvink, thuisreis te Alexandrie. Edelvalk, thuisreis te Rangoon. DE HEER VAN NEYENHOFF ZEGT DE LUCHTVAART VAARWEL. De heer W. N. van Neyenhoff, die de luchtvaart vaarwel zegt en zich te Antwer pen aan zijn vroegere vak, de diamanthan del, gaat wijden, heeft Zaterdagavond van de Nederlandsche luchtvaartkringen, waar hij zich zoovele vrienden heeft verworven, afscheid genomen aan een f eestelij ken maaltijd, welke te zijner eere te Amsterdam was belegd. Aan dien maaltijd zaten aan de heeren J. E. van Tijen, onderdirecteur van de Fokkerfabrieken, F. W. Seekatz, L. Janse, ir Beeling, ir. Roosenschoon, mr. Reeringh, ir. Vos, ir. Barto, ir. Brassen en E. Smits, allen van de Fokkerfabrieken, en van de zijde der K.L.M. de heeren P. Guilonard, ir. Spit en ir. Wijdooge. de havenmeester van Schiphol, de heer U. F. M. Dellaert en de teekenaar Bernard van Vlijmen zaten mede aan. De heer van Tijen heeft in een kort har telijk speechje de verdiensten van den heer van Neyenhoff herdrcht en hem een model aangeboden van den één persoonsjager D 21. De heer Guilonard vergeleek den heer van Neyenhoff met een edelsteen, die ge vonden en niet gemaakt wordt en die steeds edelsteen zal blijven, zoolang hij bestaat. De heer Janse prees den scheidenden vlieger als een goeden kameraad en vriend. De heer B. van Vlijmen maakte zich tot tolk van het groote publiek, dat den vlieger van Neyenhoff heeft bewonderd, niet het minst om hetgeen hij deed voor de zweef vliegerij. RETOURVLUCHT VAN MARYSE BASTIE. De Fransche aviatrice Marysye Batsie, cLe ■onlangs een nieuw record gevestigd heeft op haar vlucht over het zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan, is gisteravond van Buenos Aires vertrokken naar Rio de Ja- neiro, als eerste étappe op haar retour vlucht naar Frankrijk. BESPREKINGEN DER K. L. M. TE LISSABON. Informatieve besprekingen voor eventueele transatlantische luchtlijn naar West-lndië. Te Lissabon zijn vertegenwoordigers aan gekomen van de Nederlandsche Luchtvaart Maatschappij voor het voeren van onder handelingen met den secretaris van den Portugeeschen luchtvaartraad, teneinde te mogen vliegen over Portugeesch gebied, in verband met de plannen der K. L. M. tot instelling van een transatlantische luchtlijn naar Nederlandsch West-Indjë, via Lissabon en met tusschenlanding te Porto Praia, de hoofdstad der Kaap Verdische Eilanden. Een bevestiging. Bij navraag heeft de K. L. M. bevestigd, dat zich inderdaad eenigen harer vertegen woordigers te Lissabon bevinden voor het voeren van besprekingen, die echter een zuiver informatief karakter dragen en ten doel hebben, de noodige gegevens te ver zamelen om de mogelijkheid na te gaan van de eventueele instelling van een lucht lijn naar Paramaribo. JkoiHstciaaé TUeuws DE BUS-VERBINDING NOORDHOLLAND—FRIESLAND. De heer J. H. H. Piccardt, ^oud-burge meester van Wonseradeel, schrijft in de Leeuwarder courant onder het opschrift „Friesland en Friezen ir) Noordholland weest op uw hoede!" het volgende: De afsluitdijk bracht u nader tot elkaar, zij 't niet door rechtstreeksche spoorverbin ding, dan toch door 't autoverkeer. Welke familie in ons geheele vaderland, die over eigen auto beschikt, passeerde niet reeds den afsluitdijk? Duizenden en duizenden moeten helaas toekijken, omdat zij zich die luxe niet kunnen veroorloven. Die duizenden zijn aangewezen op spoor- en autobusdienst AlkmaarLeeuwarden vanwege de N.V. Algemeene Transport- Onderneming (A.T.O.), een exploitatie in monopolistische richting getroffen van wege de Nederlandsche Spoorwegen, met het doel eiken anderen dienst uit te slui ten. Dat beteekent, dat men niet alléén lastig uit is, maar tevens te duur. De Friesch-Hollandsche Reisvereeniging trachtte sedert jaren een rechtstreekschen dienst te onderhouden LeeuwardenAm sterdam voor drie gulden retour, indien ik mij niet vergis. Was dat niet algemeen belang? Waren daardoor niet duizenden en dui zenden gebaat? Dat één en ander hoewel genoemde vereeniging reeds op 6 vrijspraken en 2 ar resten van den Hoogen Raad kan bogen met tal van strubbelingen van over heidswege veroorzaakt gepaard gaat, is algemeen bekend. Brengt het eigenbelang der massa niet mee op haar hoede te zijn? De rijksoverheid trof een nieuwe voor ziening bij koninklijk besluit, met dien verstande, dat dit K.B. binnen 2 jaar door een wet moet worden vervangen. Het spoorwegnet zal bij een en ander ook thans weder een overwegende plaats in nemen. Dit laat ik daar, maar daarbij dient m. i. geheel buiten aanmerking te blijven het traject Amsterdam door geheel noor delijk Noordholland via afsluitdijk tot Leeuwarden, vice versa, omdat het spoor wegnet bij dat traject te weinig geïnteres seerd is. De directie der Nederlandsche Spoorwegen gaat te ver met voor zich het monopolie traject AlkmaarLeeuwarden op te eischen voor den z.g.n. A.T.O.- dienst. De Leeuwarder autobusdienston- derneming, welke m. i. alle hulde verdient voor haar volhardend streven, moet bij tegenwerking ook in de naaste toekomst gesteund worden door duizenden, voor het geval het in te stellen centraal orgaan, de commissie van ten hoogste 5 leden, ge zeteld in den Haag, haar mocht gaan we ren. Wordt zij geweerd, dan rest haar be roep op de Kroon. Blijkt dat noodzakelijk, dan is het m.i. niet zonder belang, dat het beroepschrift wordt ondersteund door overlegging daarbij van adhaesiebetuigin- gen van de zijde van duizenden. De Friesche Selskippen te Amsterdam, Haarlem, Hilversum, Utrecht enz. doen goed zich dan met een en ander te gaan bemoeien, overigens ook het noorden en de middenmoot van geheel Friesland, welke allen voor zich het recht moeten blijven opeischen om voor drie gulden Retour, dus niet duur er veilig, het traject FrieslandafsluitdijkHaarlemAmster dam te mogen af eggen, zonder gevaar van inbeslagneming. Baat ook beroep op de Kroon niet, wel nu, dan zij men op zijn qui vive tegen de behandeling van het ontwerp-wet, het welk deze materie zal hebben te regelen, door gezaghebbende Kamerleden van alle partjjen te bewegen in het algemeen be lang der massa het daarheen te leiden, dat via den afsluitdijk de verbinding Friesland Holland vice versa zoo goedkoop als wordt aangeboden mogelijk te maken. HET GEVAAR VAN DEN DENNEN- SCHEERDER VOOR ONZE NAALDHOUT- BOSSCHEN. De directeur van het Staatsboschbeheer te Utrecht vestigt de aandacht op de ernsti ge schade, die aan naaldhoutbosschen kan worden toegebracht door het insect den den nenscheerder, waarvan de wetenschappelij ke naam luidt: Myelophilus (Hylesinus) pi- niperda L. De kevers, die overwinterd hebben, ko men in het voorjaar te voorschijn, waarna de wijfjes haar eieren bij voorkeur leggen in de schors van kort geleden geveld ot kwijnend naaldhout. Omstreeks einde Mei of begin Juni komen de jonge kevers voor den dag. die vervolgens in de kronen ven het naaldhout de nieuwe uitgroeiende loten uitvreten. Deze vallen daardoor bij krachti- gen wind af. Wordt een bosch sterk door dennenscheer ders aangetast, dan worden de kronen der hoornen misvormd en wordt het bosch :n zijn groei ernstig belemmerd. Ook is dit het geval wanneer een minder ernstige aantas ting zich eenige jaren herhaalt. De dennenscheerder kan op doelmatige wijze worden bestreden door de zieke, kwij nende en doode boomen uit het bosch te verwijderen en door het tijdig leggen van _.g. vangstammen. Het gevelde hout behoort, zoo dit niet vóór dien tijd kan worden weg gevoerd, vóór 15 Mei te zijn ontschorst, ter wijl de schors dient te worden verbrand. Ook kunnen gevelde boomen gedurende eenige maanden onder water gedompeld worden gehouden. Hierdoor worden de in de schors aanwezige larven en kevers gedood. Nu in 1935 en 1936 op verscheidene plaat sen in ons land de dennenbladwesp tal van boomen in een meer of minder kwijnenden toestand heeft gebracht, is het gevaar voor een sterke vermenigvuldiging van den den nenscheerder vergroot. Het is dan ook meer dan in andere ja ren noodzakelijk, na te gaan, of tegen den dennenscheerder maatregelen moeten worden getroffen. De aandacht zij hier nog gevestigd op ar tikel 5 der Boschwet 1922, waarbij het is verboden, in de door den minister van land bouw en visscherij aangewezen gemeenten dat zijn alle gemeenten, waarin dennen- bosschen van beteekenis voorkomen tus- schen 15 Mei en 1 Augustus niet ontschorst, geveld naaldhout te laten liggen of opge stapeld te houden. Het Staatsboschbeheer heeft uitgegeven een vlugschrift „De dennenscheerder", waar- in de levenswijze en de middelen ter be- strijding van den dennenscheerder over zichtelijk zijn behandeld. Genoemd vlugschrift, waarvan dezer da gen een nieuwe, herziene druk is versche nen, is op aanvrage bij den directeur van het Staatsboschbeheer te Utrecht, Museumlaan 2, kosteloos verkrijgbaar. BELANGRIJKE TULPENTENTOON STELLING TE BOVENKARSPEL. De afdeelingen Bovenkarspel en Groote broek van Bloembollencultuur en het Hol- landsche Bloembollenkweekers Genootschap hebben dezen winter gezamelijk een ten toonstelling georganiseerd. Donderdagmid- dag heeft de opening plaats gehad. Na een kort welkom van den voorzitter, den heer S. Schaper Rood van Grootbroek, tot de tal rijke genoodigden, was het woord aan bu-.- gemeester J. J. Elders. Deze zeide het een eer te vinden deze tentoonstelling te mogen openen, temeer daar het bollenvak hem bekend is. Het verheugde spr., dat deze ten toonstelling naast de nieuwere soorten ook weer de oude soorten te zien geeft. De ge schiedenis van het bloembollenvak leert ons, dat er tijden van hoogconjunctuur en crisis zijn geweest. De periodes van mindet goede uitkomsten zijn echter noodig, hier door spannen wij ons in om onze positie te behouden. Het is onze taak het bollenvak naar de hoogte te werken. Het verheugde spreker dat de „Zuid" zoo sterk vertegen woordigd was. Dit beteekent dat er belang stelling voor de „Noord" is. Met den wensch dat de meerdere tentoonstellingen mogen volgen, verklaarde spr. deze voor geopend De voorzitter dankte den burgemeester voor zijn hartelijke woorden. Dan was het woord aan dr. A. J. Verhage alg. voorz. Bloembol lencultuur. Deze zeide het altijd als een ge noegen te beschouwen om naar de tentoon stellingen der afdeelingen te gaan, daar deze door een verbeterd product te toonen, onzen afzet trachten te verbeteren. Reeds vanaf 1860 beweegt Bloembollencultuur zich op dit terrein. Doordat niet alle leden de we- kelijksche bloemenkeuringen kunnen be zichtigen zijn deze tentoonstellingen nood zakelijk. Een bedrijf dat de beste variëteiten teelt, zal zeker het beste resultaat opleveren. Spr. wenschte het tentoonstellingsbestuui geluk met deze tentoonstelling. Ook de heer Raaphorst voorzitter H. B. G., wenschte de commissie veel succes. Hierna ging men tot bezichtiging over. Direct bij het binnenko men van de zaal van café Buisman trof ons de aangename wijze van opstellen; hiervoor komt den heer H. de Jong, bloemist te Enk huizen Westeinde, zeer zeker een woord van lof toe. Doch niet alleen de opstelling, ook de kwaliteiten van de bloemen bleek 'n zeer goede te zijn. Wij zagen tal van nieu wigheden, waaronder beste Mendel- en Triumph-tulpen, te veel om op te noemen. Daarnaast waren aardige kisten met be kende handelssoorten van vroege en late tulpen opgesteld. Een zijzonder fraaien aan blik bood de stand van den heer D. de Boer uit Enkhuizen; deze was in pyramiedevorm opgebouwd. Ten slotte vermelden wij nog dat ter opluistering schitterende collectie, nieuwe tulpen werden gexposeerd door de firma H. de Graaf en Zn. te Lisse, gebr. A. en P. Nijsen te Santpoort, P. Bakker Mz. te Enkhuizen en anderen. Over het algemeen valt er zoowel voor liefhebber als vakman te genieten. Bekroningen: Groepsprijzen: le pr. J. de Wit Az. te Bovenkarspel, 2e pr. Jb. Boon te Bovenkarspel, 3e pr. D. de Boer te Enkhui zen, 4e pr. Jb. Bakker te Enkhuizen, 5e pr. gebr. Noordeloos te Grootebroek, 6e pr. gebr. de Wit Az. te Bovenkarspel, 7e pr. J. Kaagman Pz. te Grootebroek, 8e pr. S. Oud Gz. te Bovenkarspel, 9e pr. G. Oud te Bo venkarspel, 10e pr. D. Kommer te Boven karspel, 11e pr. N.V. J. Schenk te Andijk, 12q pr. S. Schaper Rood te Grootebroek, 13e pr. C. de Wit Pz. te Bovenkarspel. Extra prijs beste late tulp Albino, Jac. Boon. Extra pr. beste Gen. de Wet, D. Kommer. Extra pr. beste vermilloen, gebr. Noordeloos. Ex tra pr. best E. v. T. Sur.brust, D. de Boer, Extra pr. beste Triumph T. Telicopium, Jac. Boon. Jury: P. Langendijk, Venhuizen; P. Bak ker Mz., Enkhuizen en G. v. d. Wel, Bever wijk. Kunst voor allen. De derde avond van „Kunst voor allen", die j.1. Vrijdag in het Oranjehotel gegeven werd, was een zeer bizondere avond. Het programma bestond n.1. uit louter volks liederen uit verschillende landen. Men kreeg te hooren: Hollandsche (Mijn tijt gaet weg" en „Het viel een's hemelsche dauwe", dit laatste uit de verzameling voorkomende in „Een devoot en profijte- lyck Boexken"), Zweedsche, Hebridische, Finsche, Estnische, Jiddische, Russische en Slavische liederen, die voorgedragen wer den door de artisten Gichel Gobert, tenor, onze plaatsgenoot, en Kees Kef, pianist, uit Zaandam. Vooraf echter sprak Kef een inleidend woord, en gaf van elk lied, vóór dat het uitgevoerd werd, een korte verklaring van den inhoud. Hoewel de zanger met verkoudheid te kampen had, vertolkte Gobets al die ver schillende nummers met een perfecte voordracht. Elk lied werd daardoor on danks de vreemde talen volkomen begrij pelijk En Kef's begeleiding op een mooien vleugel sloot zich bij die voor dracht aan, die begeleiding was onberis pelijk. Interesant was het die liederen met elkaar te vergelijken die van gelijke strekking waren, bijv. het Estnische met het Russische wiegeliedje, het Hebridische met het Finsche Zeemanslied. Overigens waren de liederen zeer verschillend van inhoud, de titel geeft dit al duidelijk aan, bijv. Zwerverslied, Koetsierslied, de Ver loving, Lied van een dwangarbeider die zijn vrijheid hervonden heeft, De vroolijke landman, enz. De artistieke leiding van „Kunst voor allen" zorgt er goed voor dat men met iets bizonders komt. Weg door de duinen. Eenige weken geleden werden een paar jongelui, die zich zonder wandelkaart be vonden hadden op den weg, die door de duinen van Egmondbinnen naar het strand loopt, tot een geldboete veroordeeld. Tegen dat vonnis zijn ze in cassatie gegaan. Thans werd door de besturen van eenige vereenigingen een vergadering be legd, waarvan het resultaat was, dat een commissie werd benoemd om na te gaan, welke middelen aangewend kunnen wor den om bedoelden weg voor het verkeer vrij te krijgen. De actie berust vooral op de hier algemeen gevestigde meening, dat de weg steeds openbaar geweest is. Binnenbrandje. Dezer dagen ontstond bij den heer J. H. alhier een binnenbrandje op zolder. Doordat men er spoedig bij was, kon de brand met een paar emmers water worden gebluscht. Niet verhinderd kon echter worden, dat de soldatenkleeren van den heer H. verbrandden, Inbraak. In den nacht van Donderdag op Vrij dag heeft een onbevoegde zich toegang verschaft tot het café van den heer B., al hier, en is verdwenen met medeneming van eenig zilvergeld. Vergadering L. T. B. In hotel De Burg, alhier, hield de af deeling Langendijk van den L. T. B. de algemeene jaarvergadering. Voorzitter was de heer P. Duijves, die de vergadering op de gebruikelijke wijze opende. De secretaris, de heer Jac. Groen Az. bracht het jaarverslag ujt, dat aldus werd vastgesteld. Het financieel verslag van dén penning meester werd eveneens vastgesteld, met een nadeelig saldo van 11.57. Bij de bespreking van de contributie regeling werd deze ongewijzigd gelaten. Aan de orde was hierna de bestuursver kiezing. Aftredend waren de heeren K Oijevaar en A. Schuifelen. Beiden werden weer herkozen en namen hun benoeming aan. Kapelaan Oudshoorn voerde vervolgens het woord over het retraite-werk. Na de rondvraag, waarin diverse tuin- bouwaangelegenheden werden besproken zooals de vaste lasten en de misoogststeun en verdere vragen van den dag, volgde sluiting. Feestelijk vergadering R.K Volksbond. Donderdagavond hield de afd. Langen dijk van den R.K. Volksbond een feestver- gadering in „De Burg". De voorzitter, de heer Jb. Weel, vestig de de aandacht der aanwezigen op de di verse instellingen van den Volksbond, zooals de coöperatieve aankoop van brandstoffen en dekens, de Centrale Volksbank, de Volkskrant en dergelijke. Het verdere gedeelte van den avond werd gevuld met zang en voordrachten. Mej. Van der FluitHink heeft een viertal ilederen gezongen op voortreffelijke wijze; een to.oneelgezelschapje voerde op „Het rare kosthuis", een stuk, dat de lachspie ren danig in beweging wist te brengen. De voorzitter deelde voorts mede dat het ontwikkelingswerk voor de werkloo- zen a.s. week weer zal beginnen. Tot slot van deze gezellige bijeenkomst volgde een geanimeerd bal. Ziekenhuisverpleging. De Vereeniging voor Ziekenhuisver pleging alhier hield Donderdagavond haar jaarvergadering in het lokaal van den heer N. Kaper. Voorzitter de heer S. de Boer Kz., open de met woorden van welkom. De secreta ris, de heer J. Kramer, bracht het jaarver slag uit over 1936. Hieruit bleek, dat het ledental is achteruitgegaan van 877 op 862. Er waren 19 leden voor rekening van de vereeniging verpleegd, met een totaal aantal ligdagen van 229, hetgeen neerkomt op een gemiddelde van 12 dagen. Dit is heel gunstig. De penningmeester bracht hierna het financieel verslag uit. Ontvangen was totaal 2009.36, uitgegeven 1024.79, het voordeelig saldo was alzoo 974.57. De vereeniging heeft een voordeelig jaar gehad. De rekening werd aldus vast gesteld. Bij de bestuursverkiezing werd het af tredend bestuurslid, de heer Jb. Grootjes, herkozen. De contributie-regeling, welke ter spra ke werd gebracht, zal ongewijzigd blijven Vervolgens was aan de orde een be stuursvoorstel om per week een cent con tributie meer te heffen voor het vormen van een reserve-fonds, zooals verlangd wordt in het ontwerp-wet voor de Zieken verzorging. Uit de leden kwam hiertegen bezwaar, in verband met de moeilijke tijdsomstan digheden. Na eenige besprekingen besloot men een cent per maand te heffen. Voor de vergaderingen van Federatie en Streekverband werden geen voorstellen gedaan. De vereeniging Vrije Liefdadigheid ver gaderde Vrijdagavond in het lokaal van den heer R. Breed onder voorzitterschap van den heer C. Haringhuizen. Uit het halfjaarlijksche verslag blijkt het volgende: Er werd verstrekt 747 L. meik tot een bedrag van 50.15, middelprjjs 6 3/4 ct. per liter; 230 eieren voor 11.12, middelprijs 4 3/4 ct., terwijl voor 15.44 aan vleeschwa- ren en voor 2.75 aan room werd verstrekt. Aan 30 gezinnen werden brandstoffen ver strekt tot een bedrag van 22.50. Het leden tal bleef stationnair. De rekening van den penningmeester was bereids nagezien door den heer W. Peere boom. De ontvangsten met inbegrip saldo vorig jaar ad 269.01 hadden bedragen 583.20, uitgaven 319.70, alzoo een batig saldo ad 263.50. De rekening werd goedge keurd onder dank aan het commissielid voor zijn bemoeiingen en aan den penning meester voor zijn goed beheer. Hulp in Nood. De jaarvergadering van „Hulp in Nood" werd Donderdag gehouden in het lokaal van den heer Vis. De voorzitter deelde mede dat het jaar vrij normaal is verloopen. De financieele uitkomst is niet direct bevredigend. De actie tot ledenwinning had weinig resul taat. Over de betaling van de contributie bestaat geen reden tot klagen. Een schrijven van de „Philantroop", een verzekering tegen besmettelijke ziekten, werd voor kennisgeving aangenomen. De ontvangsten waren 2131.05, de uit gaven 2177.75, 't nadeelig saldo 46.70. Het totale bezit is 2374.68. Er zijn 329 uitkeeringen gedaan aan 70 personen, met een aantal van 1798 ziekendagen. Het ledental is verminderd met 14, zoo- .1 dit nu 212 is. De heeren G. ÏJff en E. Slooves werden als bestuursleden herkozen. Gratificatie bode. Het bestuur had geen voorstellen hieromtrent. De heer C. Borst vond het eigenaardig dat het bestuur met geen voorstellen komt. Het bestuur wilde de meening van de le den hooren. Reeds eerder heeft het bestuur voorgesteld de gratificatie te laten vervallen, doch dit -is toen verworpen. De bode krijgt 12% plus de gratificatie. In Noordscharwoude krijgt de bode 10 zonder meer. Besloten werd de gratificatie voor dit jaar zoo te laten. Bij de rondvraag ontstond eeoi geanimeer de discussie over ongevallen en eventueele uitkeeringen, door ongevallen- en ziektewet en „Hulp in Nood". Besloten werd om bij ziekte van den bode een reserve-bode te benoemen, daar het an ders bezwaren meebrengt voor het betalen van de contributie. De heer J. Kuiper, bestuurslid te Noord scharwoude, dankte voor de uitaoodiging. Spr. wees er op dat particuliere maatschap pijen er nog al eens op wijzen dat onze ver eenigingen te duur zijn. Zij zeggen er dan echter niet bij dat zij bij een ongeval niet uitkeeren en dat wij dat wel doen. Dat is van veel belang. Vroom, Vrij en Blij. De oud-katholieke jongeliedenvereen. „Vroom, Vrij en Blij" heeft een bloeiend vereenigingsjaar achter den rug. Het leden tal is gestegen van 84 tot 91, door toetreding van 34 nieuwe leden en artreding, vertrek of afzetting van 27 leden. Het aantal dona teurs steeg van 77 tot 90. Niet alleen echter in aantal, doch ook en vooral in gehalte is de vereeniging vooruit gegaan, zooals de secretaris, de heer E. J. Broek in zijn jaarverslag concludeerde. 1936 stend in het teeken van den slagzin „Eg- mond Vooruit", den titel var dj revue, die 9 opvoeringen beleefde. Met dit uiterlijk succes ging de innerlijke kracht en bloei der vereeniging hand in hand, zoodat gezegd kan worden, dat 1936 in menig opzicht een goed en vruchtbaar jaar is geweest. Er wer den 9 vergadering gehouden. In de vergade ring vanl December werd het achttienjarig bestaan gevierd. Voorts werden wandeltoch ten, reisjes en fietstochten georganiseerd, o.a. naar IJmuiden, Amsterdam en Enkhui zen. Ook wat de financiën betreft was 1936 gunstig. Het batig saldo steeg, volgens de rekening en verantwoording van den pen- ningmeesteresse, mej. J. van der Pol, van 156,90 tot 264,87. De kas van de bibliotheek, waaruit 545 boeken werden uitgeleend, bedroeg op 1 Januari 1936 31,75 en op 1 Januari 1937 36,10. Mej. Tr. de Graaff verzorgt dit ver- eenigingswerk met groote nauwgezetheid. De onder-afdeeling voor tooneel, O. I. O. S., bestaat nu 4 jaar en mag zich in een krach- tigen groei verheugen. Behalve de opvoering van de revue, werd nog tweemaal opge treden voor het Oud-katholiek Vakverbond en voorts werd op de vergaderingen een en ander naar voren gebracht. De vereeniging organiseerde voorts tijdens de wintermaanden vrijwel iedere week gezelschapsavonden, die gemiddeld door 36 personen bezocht werden. De heer P. Zwart maakte hiervoor geheel belangeloos 2 prachtige ping-pong tafels. „Vroom, Vrij en Blij" behoort, zooals uit het voorgaande blijkt, tot de actieve, bloeiende en krachtige vereenigingen. Ook uit het vergaderingsbezoek blijkt dit, waar gemiddeld 62 der leden trouw de ver gaderingen bezocht. De vorst heeft bewonderaars. Voor de Langendijker tuinders is de wintersche koude van belang en al behooren velen ook tot de groep, die niet zoo goed tegen de koude gewapend is, toch ziet men glundere gezichten, want de lang verwachte winter is eindelijk gekomen. En van den winter verwachten de kooloverhouders nu eenmaal dat de prijzen omhoog gestuwd worden. De hoop is weer verlevendigd, dat er toch nog weer iets van de kool terecht zal komen, na de ontmoedigende gang van zaken van de laatste weken. Bij de roode kool, de soort, welke steeds nog het beste was te plaatsen, is de winter koude met de groote vraag reeds oorzaak geweest, dat de prijzen zijn gestegen, zoo dat voor de mooiste sorteeringen tot boven de 3, maximum 3.50 per 100 K.G. werd betaald. Bij de andere koolsoorten, als Deensche witten en gele kool, is een dergelijke in vloed niet direct in de prijzen te bemerken, aangezien daarbij steeds zoo'n groot gedeelte van den aanvoer doorliep. De stijging van de prijzen zal eerst kun nen worden verwacht, wanneer alle kool kan worden verkocht, al zullen natuurlijk de meestgevraagde sorteeringen eerder een weinig omhoog gaan. Dit gebeurt thans ook al. De gele kool liep tot f 1.40 en soms 1.60 per 100 K.G., terwijl de Deensche witte kool tot 1.20 noteerde. Een geringer gedeelte van den aanvoer blijft onverkocht, hetgeen al een verbetering is. Aan den Langendijk wordt dan ook ge hoopt, dat Koning Winter nog eenigen tijd z'n scepter zal blijven zwaaien. Kleuterscholen gesloten. De beide kleuterscholen aan de afd. Langendijk van Volksonderwijs te Zuid- scharwoude en Oudkarspel zijn tengevolge van de strenge vorst gesloten. Wij vernamen, dat Dijkgraaf en Hoog heemraden van het Hoogheemraadschap Noordholands Noorderkwartier het voorne men hebben de brug in de Slikkerdijk over de Flap te veranderen in een vaste brug, welke een breedte krijgt van 5.50 M. De minister van sociale zaken heeft de gemeentelijke werkverschaffing (verbete ring van den Middenweg te Petten) ver lengd tot 1 Mei 1937.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 11