DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No 28 Woensdag 3 Februari 1937 139e Jaargang De algemeene toestand. De burgeroorlog in Spanje. Na de kabinetscrisis in Japan. De overstroomingen in Amerika. Verbetering in den toestand. Wijziging in de Duitsche rijksregeering, Moordaanslag in een tehuis van ouden van dagen. Vergiftiging op Nieuw Guinea. COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. LERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur; C KRAK. Hoofdredacteurs Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 3 Februari. Tot besluit der debatten in de Fransche Kamer heeft gistermiddag de minister Da- ladier een rede gehouden over de nationale defensie, die Frankrijk noodig heeft. Het was, als bij al dergelijke redevoeringen: Da- ladier wees op de bewapening van verschil lende Europeesche mogendheden en daarom was Frankrijk wel gedwongen, om ook te bewapenen, hoe. gaarne het ook anders wilde. 't Is het oude liedje: het eene land doet „dit" en het andere land moet „dat" wel doen, om geen gevaar te loopen. En zoo gaat het door, totdat men uitgeput is in midde len, totdatelk land als 't ware één le ger is! Allemaal willen ze den vrede hand haven, allemaal willen ze ontwapenen, maar allemaal denken zij aan een naderen den oorlog en probeeren hun legers zoo sterk mogelijk te maken. Zoo is het ook in Frankrijk. Daladier herinnerde aan de vermeerde ring van het oorlogsmateriaal en aan de mi litaire opvoeding van de jeugd en zelfs van mannen op leeftijd in sommige landen -an Europa. De vredeswil van Frankrijk is groot, doch men moet voorkomen, dat Frankrijk een gemakkelijke prooi wordt. Alleen materieel is niet voldoende, ook de menschen moet men hebben, en daarom is besloten een specialistencorps van 15.000 man op te richten en het kader een betere opleiding te geven. Verder is besloten tot een bewapeningsprogram van 19 milliard francs. In 1933 is de eerste gemechaniseerde lichte divisie gevormd, een tweede soortgelijke di visie is in voorbereiding en een derde zal spoedig volgen. Hierbij moeten dan zware divisies worden gevoegd. Het opvoeren van de motoriseering maakt een snellere ver plaatsing van manschappen en materieel mogelijk en hiervoor zijn wegen noodig. Minister Daladier zette vervolgens uiteen waarom hij een tegenstander is van een be roepsleger. Men zou dan een staand leger van minstens 300.000 man moeten onderhou den. Indien nu dit leger gedecimeerd zou worden en indien wederom zou blijken, dat een offensief slechts kan slagen na een groo te accumulatie van materieel en menschen, wat zou dan het lot van het land zijn? Ieder leger heeft reserves noodig en een offensief is alleen mogelijk na mobilisatie van dek kingstroepen. Daladier zeide, dat een fortenlinie van Duinkerken tot Bazel het schild moet vor men, waarachter de strijdmacht geconcen treerd moet worden. Deze fortenlinie van Duinkerken tot Bazel het schild moet vor men, waarachter de strijdmacht geconcen treerd moet worden. Deze fortenlinie moet in de diepte worden ontwikkeld en moet een tegenaanval mogelijk maken. Frankrijk heeft ook een sterke vloot noo dig en de minister van landsverdediging werkt vriendschappelijk samen met de mi nisters van luchtvaart en marine in de coördinatie van de strijdkrachten. De mi nister acht het ongewenscht om in vredes tijd een opperbevelhebber over de drie on- derdeelen van de weermacht aan te stellen. Indien dit in oorlogstijd noodig blijkt kan het dan geschieden. Ten aanzien van de organisatie van de arsenalen deelde de minister mede, dat een programma voor vier jaar is opgesteld. Na de staking is thans de productie van mate rieel weer normaal. De minister heeft de legerleiding ver zocht geen politieke propaganda in het leger toe te laten. Ook heeft hij maatregelen ge nomen om de verpleging in het leger te ver beteren. Indien het leger een opstandige groep aan het hoofd zou hebben gehad, dan zou het niet waardig op zijn post zijn geble ven en indien agitatie had bestaan in het leger, dan zou de binnenlandsche vrede en de vrede in het algemeen niet gehandhaafd zijn gebleven. In het leger zyn alle klassen der maatschappij vertegenwoordigd en meer dan tachtig procent van de officieren be hoort tot de arme families. De minister groet deze mannen met vriendschap en is er zeker van, dat zij de Fransche republiek tegen iederen aanval zullen beschermen. Zoo besloot Daladier zijn rede, waaruit wel heel duidelijk blijkt, hoe Frankrijk zich gaat bewapenen en hoe sterk de grens ver dedigd moet worden. De Duitsche ambassadeur in Londen, von Ribbentrop, is weer naar zijn post terugge keerd na zeer langen tijd in Duitschland te hebben vertoefd. Dat de terugkeer naar zyn P tijd heeft gevergd, heeft aanleiding gegeven tot velerlei geruchten. Menwee Ribbentrop beschouwd wordt Dutts^h- nent van de Engelsche nchtmg m Dmtscn land's buitenlandse beleid, m.a^w. dat von Ribbentrop de mah was' die 's an de deren streefde natf een verbetermg betrekkingen Uisjchen Duitschland en En S<De ^verbetering de rel»'"S "HS ALVAREZ DEL VAYO BRENGT RAPPORT UIT. Graanaankoopen der regeering. De Spaansche regeering is in kabi netsraad bijeengekomen en heeft kennis genomen van het rapport van Alvarez Del Vayo over de resultaten van de laatste Volkenbondszitting. Het rapport werd goedgekeurd. De minister van handel heeft besloten tot invoer van 300.000 ton graan, dat in verschillende landen is gekocht. Tevens is hij voornemens binnenkort zyn goedkeuring te hechten aan een decreet, waarbij voor iedere gemeente rantsoeneeringskaarten zullen worden uitgegeven. Ieder gezin zal een kaart krijgen. DE STRIJD OM MADRID. Mededeelingen van regeeringszijde. Officieel wordt een communiqué gepubli ceerd van den volgenden inhoud: Aan het front van Malaga, buiten Mar- bella, heeft een onzer escadrilles den op standelingenkruiser „Canarias" gebombar deerd, zonder dat de uitwerking daarvan kon worden nagegaan. Hetzelfde escadrille heeft met succes een concentratie van vrachtwagens gebombardeerd te Marbella. Aan het front van Aragon is het station van Teruel met bommen bestookt door onze luchtstrijdkrachten. Voorts zijn verscheide ne strategische punten der stad gebombar deerd. Vier Engelsche bisschoppen in Val -ncia. Vier Engelsche bisschoppen, die een stu diereis komen maken door het gebied dat nog in handen der regeering is, zyn te Va- lencia aangekomen, waar zy door Irujo, den minister zonder portefeuille werden ont vangen. Irujo is specialist in godsdienstige vraag stukken. Hij vertegenwoordigt de katholie ke Basken in de regeering. HITLER EN ONZE NEUTRALITEIT. Van zijn passage over Nederland geen officieele mededeeling gedaan. De passage in de rede van den Duit- schen rijkskanselier van 30 Januari, welke op Nederland betrekking had, heeft de vraag doen ryzen. of de Duit sche regeering aan de Nederlandsche te voren rechtstreeks een mededeeling zou hebben gedaan inzake Duitschlands be reidheid tot erkenning te allen tijde van Nederlands neutraliteit Een dergelijke mededeeling werd echter, naar wij van gezaghebbende zijde vernemen, door de Nederlandsche regeering niet ontvan gen, zoodat zou moeten worden aangeno men, dat de uitlatingen van den rijks kanselier betrekking hadden op vroe gere openbare uitlatingen zijnerzijds. Teneinde dienaangaande alsnog afdoen de zekerheid te verkrijgen, is den tyde- lyken zaakgelastigde te Berlijn opge dragen omtrent de strekking van de woorden van den rijkskanselier nadere inlichtingen in te winnen. dat bestaat tusschen instanties van de nat.- socialistische en van de fascistische party heeft uiteraard aanleiding gegeven tot de veronderstelling, dat in Duitsche nationaal- socialistische kringen meer prys werd ge steld op nauwe samenwerking met Italië dan op een voortgezet streven de relaties met het Britsche wereldryk te verbeteren De uitvoerigheid,- waarmede Hitier in ziin Rijksdagrede geantwoord heeft op de rede van Eden, wettigt echter de veronder stelling, dat zy, die het emde van von Rib- bentrop's carrière meenden te bespeuren, vooralsnog geen gelijk ^bben gek= Het is ook niet goed in te zien waarom Duitschland in zyn diplomatieke beleid zcui moeten kiezen tusschen Engeland en Ita e De geruchten, dat von Ribbentrop meer in zoo hooge gunst zou staan als vroe ger. hebben in de internationale pers uiter aard ook hun grond gevonden ui de slechte ontvangst, die Londen von Ribbentrop be reid heeft. Toen de opvolger van von Hoesch naar Londen kwam, is daar een groote Duit- sche campagne opgezet. Zoo zyn b.v. Duit sche muziekfeesten in Engeland georgani seerd en heeft een van de bekendste Duit sche operagezelschappen geruimen tyd in Engeland met veel succes uitvoeringen ge geven Dit en andere manifestaties van goe den wü verhinderden echter niet, dat men in Engelsche kringen ontstemd was over de wijze waarop von Ribbentrop het onmiddel lijk na zyn komst in Engeland noodig oor deelde, het Engelsche volk te vertellen, hoe het over het communisme moest denken. Oud-mo rister Nagano in zyn nieuwe functie. Zal naar de ma noeuvres vertrekken. Admiraal Nagano, de minister van marine in het pas afgetreden ministerie- Hirota, die, zooa's reeds gemeld, benoemd is tot opperbevelhebber der 'gecombineer de vlootstrijdkrachten, zal op 4 dezer aan boord van de teoetsoe uit Yokosoeka ver trekken naar een niet r.ader gemeld ge bied, waar manoeuvres zullen worden ge houden. De bladen over de leden van het nieuwe ministerie. Eigenaardige bijzonderheden. De bladen publiieeren eigenaardige bij zonderheden over de leden van het minis- terie-Hayasji, dat zijn werkzaamheden heeft aangevangen. Acht leden der nieuwe regeering, met inbegrip van den premier, wegen samen 546 K.G. Dit gewicht is als volgt over de heeren verdeeld: Godo 88.9 K.G., Yonai 82.55 K.G., Hayasji 79.85 K.G., Nakamoera Yamazaki en Sjiono ieder 63.5 K.G., Yoeki 57.15 K.G., en Kawarada eveneens 57.15 K.G. Dezelfde ministers zijn samen 460 jaar oud. Hayasji is met zyn 61 jaren de oud ste. op hem volgen Toeki en Godo met 60 jaar, Yonai Sjiono! en Yamazaki met 57 jaar, Nakamoera niet 56 jaar, terwijl Ka warada de jongste van het gezelschap is met 52 jaar. Een slechte pers. De avondbladen wijden hoofdartikelen aan het nieuwe ministerie, dat zij op zeer koele wijze ontvangen. Zij noemen het mi nisterie te zwak om een werkelijke oppo sitie op te wekken. De Nitsji Nitsji. ^schrijft, dat het niet schijnt, dat de natie vertrouwen kan heb ben in een kabinet, dat klaarblijkelijk zoo onmachtig is. Een Chineesche indruk. In Chineesche kringen heeft men den indruk, dien men heeft van de nieuwe Japansche regeering heden als volgt samengevat: Deze boven de partijen staande nieuwe Japansche regeering beteekent een spoe dige hervatting van den militairen en economischen drul- van Japan op China en maakt het noodzakelijk dat China zich moet voorbereiden op het ergste, al blijft het het beste hopen. De eerste kabinetszitting. De afgetreden eerste minister Hirota heeft de zegels var. zijn bureau gistermid dag om 1 uur overhandigd aan den nieu wen premier, Hayasji, terwijl de afgetre den minister van buitenlandsche zaken, Arita, de zijne hedenmiddag aan Hayasji overhandigde, die voorloopig tevens mi nister var buitenlandsche zaken is. Om vijf minuten over tien is vanmorgen de nieuwe regeerirg in kabinetszitting bijeen gekomen. Besloten werd o.m., dat hooger- en lagerhuis vrijivillig verdaagd waren tot 10 Februari en dat de begrootings- en andere wetsontwerpen, die door het vorige kabinet waren ingediend, ingetrokken zul len worden en door andere zullen worden vervangen. Het verre Oosten NIEUWE GRENSINCIDENTEN. Protest van Mandsjoekwo tegen Sovjet-Rusland. Het ministerie van buitenlandsche zaken zal binnenkort bij de sovjet-regeering laten protesteeren tegen den nieuwen aanval van Sovjet-troepen op Mandsjoekwo-gebiea, deze inval zou bij Mandsjoeli zijn gedaan. Ongeveer 20 cavaleristen zyn, naar ge meld wordt, in den middag van Donderdag 28 Januari de N.W. grens overgestoken. Zij vielen een Mandsjoekwo-patrouille aan, doch werden teruggeslagen. Zal Cairo gespaard blijven? In de overstroomde gebieden is het eindelijk weer eens beter geworden. Het peil van de Ohio te Cairo scbynt thans hetzelfde te blyven, hetgeen doet hopen, dat deze stad gespaard zal blij ven. De leden van de federale commissie voor de overstroomingen verklaren, dat 956.000 personen hun woonsteden heb ben moeten verlaten. De Ohio toch weer stijgende. Nadat het waterpeil gedurende vijftien uur stationnair was gebleven, is de was in de Ohio weer begonnen, met het gevolg, dat de druk op den Cairo beschermenden dijk weer is toegenomen. De bewakingsposten zyn verdubbeld. Men verwacht, dat van avond of morgenochtend het water tot aan den top der waterkeeringen gestegen zal zyn. Gisteravond en vannacht is de toestand te Cairo nog verergerd, doordat in het Noor den der stad op verscheidene plaatsen de de waterleiding scheurde, zoodat duizenden gallons water opspoten en verschillende huizen instortten. Vrijdom van invoerrechten voor goederen bestemd voor slacht offers der overstroomingen. Op grond van de wet op de douanerech ten heeft president Roosevelt vrijdom van invoerrechten verleend voor kleedingstuk- ken, levensmiddelen en geneesmiddelen enz. welke gratis beschikbaar zijn gesteld voor de slachtoffers der overstroomingen. Dr. Dorpmüller en dr. Ohnesorge in de regeering opgenomen. Baron von Eltz-Rübenach afgetreden. De führer en rijkskanselier heeft bepaald, dat nu de Duitsche ryks- spoorwegen onder de souvereiniteit der rijksregeering zijn geplaatst. De personeele Unie in de leiding van het ryksministerie van verkeerswezen en het rijksministerie van posterijen kan worden opgeheven en de beide minis teries weer, evenals vroeger, apart kunnen worden beheerd. De führer en rijkskanselier heeft den directeur-generaal der Duitsche Rijks spoorwegen, dr. Dorpmüller, benoemd tot rijksminister van verkeerswezen en den secretaris-generaal van het rijksministerie van posterijen, dr. Ohneporge, tot rijks minister van posterijen. De rijkskanselier heeft den aftredenden ryksminister van verkeerswezen baron von Eltz Rübenach schriftelijk dank ge bracht voor de bewezen diensten. IJS IN DE OOSTZEE. De opeenstapeling van ijsmassa's neemt in de Oostzee een dreigenden keer. Tusschen de haven van Landskrona en Denemarken zijn de verbindingen geheel onderbroken, evenals tsschen Helsingfors en Elseneur. Het ijs is te dik om er doorheen ie komen. De levensmiddeienvoorziening geschiedt met behulp van vliegtuigen. DE STAKING IN DE AUTOMOBIEL INDUSTRIE. Hongerstaking in de Chevrolet- fabrieken. De stakers, die de Chevrolet-fabrieken be zet houden, hebben een verklaring afge legd, van den volgenden inhoud: „Onze sta king met gekruiste armen wordt van nu af aan een hongerstaking". Dit staat in verband met de omstandig heid, dat de soldaten der nationale garde acht mitrailleurs voor de fabriek hebben opgesteld en weigeren toe te staan, dat den arbeiders levensmiddelen worden gebracht. De vakvereenigingsleider Lewis is uit Washington naar Flint vertrokken, waar hij den aan de ontruiming, zooals die door het gerecht bevolen is, te bieden weerstand zal organiseeren. De directie der Generaal Motors heeft verklaard, dat zij bereid is te onderhandelen met de stakers, wanneer de werkplaatsen ontruimd zullen zyn. Ontruiming van bezette automobiel fabrieken gelast. Krachtens een gerechtelijke uitspraak moeten de twee door stakers bezette fabrie ken van de General Motors binnen 24 uur worden ontruimd. De rechter heeft eveneens verboden, dat de stakers in de fabrieken laten posten. De nationale garden hebben voor de Che- vrolet-fabriek, waar Maandag relletjes zijn uitgebroken, midden op straat machine geweren in stelling gebracht. Zy hebben met de bajonet op het geweer talrijke pos tende stakers verspreid en twee arrestaties verricht. Arbeiders besluiten in de fabriek te blijven. 'ferwyl de stakers op bevel van het ge recht voor gisteravond acht uur de bezette werkplaatsen zullen moeten ontruimen, heb ben zij een telegram gezonden aan gouver neur Murphy, luidende: „Wy hebben besloten in de fabriek te blijven. Wy maken ons geen illusies over de offers, die dit besluit met zich mede zal brengen. Wy verwachten volstrekt, dat, wanneer een gewelddadige poging gedaan wordt om ons uit de fabriek te zetten, velen onzer gedood zullen worden." Geschil over een testament te Schijndel (N.Br.) Gisternacht heeft in een tehuis voor ouden van dagen aan den Boschweg te Schijndel (N.-Br.) de 65-jarige H. van G. een aanslag gepleegd op F. van V. en dezen met verschillende messteken verwond. Van G., die in het tehuis werd verpleegd, had sedert eenigen tijd een geschil, ver moedelijk over een testament, met van V., die eveneens in genoemd tehuis was opge nomen. Sedert de komst van een broer van van G. werd de veete nog grooter, zoo zelfs, dat beide broers niet tegen van V. spraken. Den laatsten tyd echter is noch door de zus ters, noch door de verpleegden een ver scherping van het conflict waargenomen. Gisternacht circa half twee is H. van G. uit een eigen slaapkamertje op zijn kousen naar boven gegaan en de slaapzaal, waar negen oudjes sliepen, binnengedrongen om zich op den aldaar slapenden van V. te wreken. Hy bracht hem met een groot zak mes verschillende snijwonden toe aan hoofd, hals en handen. De zuster, die zooals altyd de wacht hield in het gesticht en eenige malen haar rondgang had volbracht, was op dat oogenblik juist in de ziekenzaal, die op eenigen afstand van de slaapzaal is gelegen. Op het hulpgeroep van van V. werden de kamergenooten wakker, maar, niets ernstigs vermoedende, namen zij het hulpgeroep aanvankelijk niet zoo zwaar op. Van V. verzette zich krachtig en daardoor werd verder onheil voor komen, temeer, toen de anderen te hulp schoten, waarop de dader ijlings weg vluchtte. Toen de surveilleerende zus ter haastig kwam toeloopen, was de dader reeds op zijn kamer terug. Direct werd geneeskundige hulp Inge roepen en de politie gewaarschuwd. De toe stand van den gewonde werd by onderzoek niet levensgevaarlijk geacht. De gemeente-politie arresteerde van G„ die op het politiebureau te Schijndel werd opgesloten. De broer van den verdachte werd aan een streng verhoor onderworpen. De gebroeders van G. zijn afkomstig uit Uithoorn. De toestand van het slachtoffer is be vredigend. Twaalf Papoea's na het eten schildpadden overleden. van Na een dansfeest van Papoea's te Sa- win in de afd. Serong op Nieuw-Guinea, waarbij schildpadden werden gegeten, heeft zich een massa-vergiftiging voor gedaan. Twaalf Papoea's zijn overleden, één is ernstig ziek; de overige deelne mers zijn waarschijnlijk buiten gevaar. De staking in de automobielindustrie. De vi ce-president van den General Motors Corporation deelt mede, dat dit concern bereid is te onderhandelen met den Bond van arbeiders in de auto-industrie, zoodra de stakers de fabrieken overeenkomstig de gerechtelijke uitspraak van gister hebben ontruimd. DE UITVOERING VAN HET ENGELSCHE BEWAPENINGSPROGRAM. De minister voor de coördinatie der de fensie, sir Thomas Inskip, heeft een verkla ring gepubliceerd, waarin hy mededeelt, dat tusschen 1 April en 31 December j.L be stellingen geplaatst zijn voor het bewape ningsprogram tot een bedrag van 137.509.900 pond. Ongeveer een vierde gedeelte hiervan is geplaatst in de noodlijdende gebieden. In dit bedrag zijn echter niet opgenomen de bedragen, die gevoteerd zijn voor de vloot en de vlootinstellingen. DUITSCHLAND EN HET KOLONIALE VRAAGSTUK. Te Berlijn gaat het gerucht, dat von Rib bentrop, die gisteravond naar Londen is vertrokken, een gedetailleerd memorandum bij zich heeft inzake de Duitsche koloniale eischen en dat hy tot taak zou hebben, deze kwestie direct na zijn aankomst met de En gelsche regeering te bespreken. Volgens de in Duitsche politieke kringen verkregen inlichtingen, verlangt Duitsch land teruggave van de koloniën, die het bij het verdrag van Versailles ontnomen en toegewezen zyn aan Engeland en zijn domi- ions, Frankrijk en Japan. Men geeft even wel te kennen, dat Duitschland bereid is over de koloniale kwestie te onderhandelen.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1