DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hevig gevecht aan het front van Malaga No 30 Vrijdag 5 Februari 1937 139e Jaargang De algemeene toestand De Spaansche revolutie Madrid is onneembaar, zegt Largo Caballero. Regeeringstroepen blijven verdedigen. Drama in een Tilburgsch logement. Man doodt zijn vrouw. Stad ett Omqeoiitg. De actie voor het behoud van onze kaasmarkt. t Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. f ERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur; C KRAK. Hoofdredacteur; Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 5 Februari Het koloniale vraagstuk is de laatste da gen weer zeer actueel geworden, zulks naar aanleiding van de verklaring van Hitier in diens reeds meermalen genoemde rede van Zaterdag. Men zal zich herinne ren, dat Hitier verklaarde, dat het Verdrag van Versailles voor hem niet meer bestond en dat Duitschland recht heeft op zijn kolo niën. In verband met dit laatste verklaarde hü nadrukkelijk, dat Duitschland slechts dacht aan de hem afgenomen koloniën en niet aan andere bezittingen, zoodat Neder land in dit geval dus geheel gerust kan zijn Intusschen is de Duitsch ambassadeur te Londen, von Ribbentrop, na lange afwezig heid op zijn post teruggekeerd. Gedurende de weken, die hij in Duitschland heeft doorgebracht, heeft von Ribbentrop meege werkt aan het opstellen van Hitler's rede, zoodat hij natuurlijk geheel op de hoogte is van de plannen der Duitsche rijksregee ring. En nu veronderstelt men in Engeland, dat von Ribbentrop bijzondere instructies heeft meegekregen over de koloniale vraag stukken, om met de Engelsche regeering daarmee van gedachten te wisselen. Zelfs meende men, dat von Ribbentrop een Duitsch memorandum in zijn portefeuille had, om dat een dezer dagen aan de Engel sche regeering te overhandigen! Nu is wel gebleken, dat die veronder stellingen niet juist waren, maar, dat nam niet weg, dat de Engelsche pers zich vrij intensief met het koloniale vraagstuk ging bemoeien. Daaruit viel af te leiden, dat men in Frankrijk dit idee huldigde dat Engeland het land was, dat met Duitschland deze kwestie zou kunnen behandelen. Intusschen, hoe staat het met de vroegere Duitsche koloniën. Zij zijn verdeeld onder de overwinnaars van 1918 en hoewel het zoogenaamde mandaat-gebieden zijn, betee- kent dat betrekkelijk weinig. Natuurlijk, de Volkenbond zou andere mandaten kunnen aanwijzen, zou desnoods Duitschland kun nen aanwijzen, maar hy zal dat ongetwij feld nooit doen met belangrijke gebieden. En die wil Duitschland natuurlijk juist hebben! Juist die, want Duitschland heeft be langrijke gebieden noodig. Niet voor expan sie van zijn over-bevolking, tenminste niet in de eerste plaats. Niet ook, om weer mee te tellen in de rijen der groote kolonialen mogendheden, al mag men dit niet geheel vergeten, maar wel om financieele redenen. De Duitsche bodem brengt niet genoeg op, om in de behoefte te voorzien en daar- meer bedoelen wij natuurlijk de mineralen. Die kan het natuurlijk krijgen van andere landen met veel koloniaal bezit. Nederland wil graag leveren, Engeland wil de klandi zie ook graag hebben, en de rest van de wereld zocht ook naar de gunst. Maardat bedoelt Duitschland niet. Als het de producte in het buitenland moet koopen, moet het betalen met marken. Een deviezen-kwestie dus! Het is, zooals de N. R. C. het zegt: Het gaat voor Duitschland niet om de vraag of het zich, eenmaal in het bezit van koloniën, goedkooper van koloniale producten kan voorzien. De duurte speelt voor Duitsch land in het geheel geen rol. Het Duitsche economische systeem, dat het reeds in het binnenland in sterke mate toepast, is ge richt op wat men het eenvoudigst kan noe men een „markenautarkie", den wensch derhalve de producten op zoodanige wijze te verkrijgen, dat daarvoor geen buitenland- schen deviezen ter beschikking behoeven te worden gesteld. Daarbij staat het kosten element volkomen op den achtergrond. De verschillende synthetische producten, waar van men de fabricage ter hand heeft genomen, zijn daarvan een duidelijk bewijs. Er is den Duitschers dan ook weinig aan gelegen of zij gedwongen zouden zijn in de nieuwe koloniale gebieden groote inverstee- ringen te maken, waar slechts de producten bij aankoop op de vrije markt veel goed kooper zouden zijn geweest. Hitier maakte zich tot tolk dezer gedachte, toen hij op 30 Januari het argument, dat deze koloniën met de woorden: „Het is duidelijk, dat in tijden van algemeene welvaart de waarde van een bepaald gebied kan dalen. Maar het is even duidelijk, dat in tijden van nood zoo'n waardeering een verandering onder gaat en Duitschland leeft nu in een tijd van een moeilijken strijd om levensmiddelen en grondstoffen". Voor Duitschland is niet het dilemma: Waar kan ik het goedkoopst koo pen? maar naar Duitsche opvatting moet het dilemma aldus worden gesteld: Kan het binnenslands verkregen worden of krijg ik door meer uitvoer of credieten voldoende deviezen om het elders te koopen? Volgens berichten, afkomstig uit Barcelona, zijn er op het oogenblik hevige gevechten gaande aan het front van Malaga. Franco's troepen oefenen hier sterken indruk uit, maar de militie weet haar stellingen te handhaven. Een duikboot heeft gisteren de kust in de buurt van Motril (50 kilometer ten Oosten van Malaga) gebombardeerd, zooals gisternacht de kust ten Westen van Malaga is gebombardeerd. De be doeling van deze actie schijnt te zijn de bruggen in de wegen, die nabij de kust naar Malaga voeren, te vernielen. Vijf regeeringsvliegtuigen geraakten in ge vecht met drie vijandelijke toestellen, schoten er twee neer en dwongen het derde te landen, nog steeds volgens dezelfde berichten uit Barcelona. De strijd in de provincie. De langzaam voortschrijdende tragedie van Madrid, aldus meldt een correspondent van de Times vandaar, speelt zich niet af op het eenige tooneel van den burgeroorlog waar men binnenkort veranderingen mag verwachten. Er zijn nog ettelijke andere fronten waar de partijen elkaar zoo goed in evenwicht hielden, dat een enkele versto ring van de balans een ommekeer zou kun nen teweegbrengen. De aanvallen van de provinciale militie, in het bijzonder ir. Aragon en in Asturië, hebben zonder twijfel een belangrijke rol gespeeld bij de verlich ting van den druk op Madrid, toen dit in den herfst leelijk in het nauw was gebracht. Oviedo werd zoo heftig aangevallen, dat generaal Franco sterke afdeelingen van zijn troepen daarheen moest dirigeeren. De Baskische militia bedreigt de communicatie tusschen Burgos en San Sebastian. In Ara gon heeft de militia goede kansen voor aan vallen op Huesca en Saragossa. Bij Cordoba zijn de troepen van Franco aan de winnen de hand.Zij trachten Andujar te bereiken, maar de militie heeft zich daar goed ver schanst. De aanval van de insurgenten in de rich ting van Malaga is bij Marbella tot staan gebracht. Malaga wordt snel en stevig ver sterkt. De strijd is ook bij Granada weer opgelaaid, en de regeeringstroepen hebber, daar eenige successen kunnen boeken. Ten westen van Toledo staat de militie bij Na- valmorales en bedreigt de verbinding van de troepen voor Madrid met hun bases Caceres en Cadix. Er moet nog altijd een comman dant gevonden worden die in staat is het geheele tooneel van den strijd te overzien en die, van het eene front naar het andere overgaande, zijn troepen tot de overwinning voert. Zoolang de coördinatie zoo slecht blijft als zij thans is, en de distributie van manschappen en materiaal zoo moeil'.jk blijft gaan, zal de oorlog gerekt worden. De regeering moet bovendien bedenken dat een oorlog niet gewonnen kan worden door ver dediging alleen. Tot nog toe is het initiatief van de rechtschen uitgegaan. De communisten in Spanje. In een correspondentie uit Madrid aan De Tribune (comra.) wordt o.m. het volgende geschreven: „Zonder eenige overdrijving kan gezegd worden, dat de Communistische Partij thans een beslissenden rol speelt in het leven van het democratische Spanje. Vóór den fascis- tischen opstand telde de Communistische Partij 32.000 leden; heden is het aantal der met zorg uitgekozen leden tot 200.000 geste gen. Bijna elk van deze 200.000 leden werkt een leidende positie op civiel, militair of industrieel gebied. Uribe, de communistische landbouw-mi- nister, heeft kort geleden een energieke ac- ingezet voor de verdediging van de klei- boeren. Deze campagne, in nauwe verbinding met den correcten arbeid van de plaatselijke organisaties van de Communis tische Partij, hebben in de laatste zes maan den den toestand geschapen, dat een zeer groot deel van de boeren en landarbeiders, trouwe aanhangers van het communisme zijn geworden. Het ministerie van onderwijs, onder leiding van den communist Hernam- dez, was niet minder actief in dit opzicht. Het is algemeen bekend, dat de Commu nistische Party in niet geringe mate de ver antwoordelijkheid draagt voor de heldhaf tige verdediging van Madrid tijdens de laatste gevaarvolle maanden. De voorzitter van het beroemde verdedi- gings-comité van Madrid, generaal Miaja, is hd van de Communistische Partij. Zijn werk en het werk der andere gedelegeerden, zal in de geschiedenis bekend worden als een voorbeeld van heldenmoed tegen een vijan delijke overmacht, zooals de fascisten beza ten toen zij de voorsteden van Madrid de eerste maal aanvielen". Caballero te Madrid Na een vergadering van de junta tot ver dediging van Madrid, verklaarde Largo Ca ballero aan de pers, dat volgens zijn mee ning Madrid onoverwinnelijk is. Deze over tuiging is bevestigd sedert hij in de stad is aangekomen. Madrid zal niet genomen worden. In antwoord op een vraag over den inter nationalen toestand verklaarde Cabellero, dat de mogendheden zich er rekenschap van schijnen te geven, dat het recht aan de zijde der regeering is en dat zij zal winnen. Verder verklaarde Caballero dat niet ge sproken is over Madrid. De Junta heeft gesproken over de verschillende vraagstuk ken, welke zijn gerezen in verband met den huidigen toestand. De regeering zal maat regelen nemen voor de levensmiddelenvoor ziening. Fransche kamerleden In Spanje. Een aantal sociahstisch-radicale en socia listische leden van de Fransche Kamer maakt een studiereis door Catalonië en is thans te Barcelona aangekomen. Zij werder. hier welkom geheeten door Companys, die o.a. zeide dat zijn eenige wensch was, dat de Fransche gasten in volle vrijheid de toestanden in Catalonië zouden zien. Madrid is onneembaar. Na een vergadering van de Junta tot verdediging van Madrid, verklaarde Largo Caballero aan de pers, dat volgens zijn meening Madrid onoverwinlijk is. Deze overtuiging is bevestigd sedert hij in de stad is aangekomen. Madrid zal niet genomen worden. In antwoord op een vraag over den in ternationalen toestand verklaarde Caballero dat de mogendheden zich er rekenschap van schijnen te geven, dat het recht aan de zij de der regeering is en dat zij zal winnen. Verder verklaarde Caballero dat niet gesproken is over ontbinding van den verdedigingsraad van Madrid. De Junta heeft gesproken over de verschillende vraag stukken, welke zijn gerezen in verband met den huidigen toestand. De regeering zai maatregelen nemen voor de ravitaileering van de stad. Hei verre Oosten DE ONRUST IN SJENSI. erzetpleging tegen overeenkomst met Nanking. De agitatie tusschen de rebelleerende partijen te Sianfoe, de hoofd van de provin cie Sjensi, duurt onverminderd voort en het schijnt, dat de extreme communisten, die zich verzetten tegen aanvaarding van den wapenstilstand met de regeering van Nan king, de overheid hebben. In het militaire hoofdkwartier der centrale regeering te Toengkwan, op ruim dertig mijl afstand van Sianfoe, is het kanonvuur duidelijk hoor baar. In Toengkwan aangekome vluchtelin gen deelen mede, dat behalve Wang-I-Tsjeh, een der hoofdofficieren van maarschalk Tsjang Sjoe Liang, nog drie andere hooge ambtenaren, die Wang wilden verdedigen, zyn vermoord, t.w. de kolonel Tsjang-Pin, Soeng Sjoe Li en Sjoe Fang. Tevens deelde deze vluchtelingen mede, dat de extremisten een vereeniging van jonge officieren hebben gevormd, om te verhinderen, dat de bepa lingen van den wapenstilstand worden uit gevoerd. Deze bepalingen omvatten o.a.: terugtrekking der rebelleerende troepen van Sjensi uit de voorposten, ontruiming van de door de rebellen bezette gedeelten van den spoorweg naar Loenghai en benoeming van vertegenwoordigers uit Nanking op de hooge ambtenaarsposten der provinciale regeering van Sjensi. Waarnemers te Nanking gelooven, dat in dien de centrale regeering niet spoedig een eind maakt aan den opstand in Sjensi, het Japansche leger dit zal doen, en tevens het bestuur over de provincie in handen zal nemen, „om te verhinderen, dat het com munisme zich naar de aangrenzende gebie den verspreildt". HET LOT VAN RADEK C.S. Naar de Ate uit Warschau meldt, zijn Radek Sokolnikof, Arnold en Stroilof onder sterke militaire bewaking uit de centrale gevangenis te Moskou overge bracht naar Mart-Sjinak, in Siberie, waar zij in de mijnen dwangarbeid zouden moeten verrichte- AUTO-ONGELUK IN SPANJE. Zeven dooden bij een auto-ongeluk. Ten gevolge van het springen van een band is tusschen Casa Blanca en Rabat een autobus verongelukt en in brand gevlogen. Zeven inzittenden zijn om het leven ge komen, verscheidene personen werden ge wond. HONGERSNOOD IN BRAZILIË. Uit fort Alexa, in den staat Ceara wordt gemeld, dat in het stadje Itapipoca 5.000 grootendeels verhongerde personen zijn aangekomen, die de gebieden m het binnen land zijn ontvluchten, omdat daar groote droogte heerscht. De gouverneur van den staat heeft zich derwaarts begeven om de steunverleening te organiseeren. TIENDUIZEND POLEN IN RUSLAND GEARRESTEERD? De Poolsche bladen melden, dat in de laatste weken ongeveer 10.000 Polen in Sovjet-Rusland zouden zijn gearresteerd. Zij werden er van beschuldigd betrekkin gen met de Trotzkisten te hebben onder houden. Voorts wordt uit Moskou gemeld, dat in de fabriek Metromer te Kief een brand heeft gewoed, waarbij verscheidene personen om het leven zijn gekomen. Aangezien de Gepeoe vermoedde, dat de brand door leden der oppositie is gesticht om op deze wijze te protesteeren tegen de terechtstelling van Pyatokof c.s. is een streng onderzoek aan den gang. VON RIBBENTROP BRENGT DEN KONING DEN NATIONAAL- SOCIALISTISCHEN GROET. Wat de Engelsche bladen er van zeggen. Verscheidene Engelsche bladen merken op, dat von Ribbentrop bij de ontvangst door den koning van Engeland George VI, den natioiiaal-socialistischen groet heeft ge bracht. De „Morning Post" schrijft, dat de Duit sche ambasadeur natuurlijk het recht heeft, den koning op de wijze van zijn land te groeten. Vroeger heeft een Oostersch diplo maat koningin Victoria wel gegroet door den grond tweemaal met zijn hoofd aan te raken. Maar in de laatste jaren heeft men toch niets gezien, dat gelijkt op het gebaar van von Ribbentrop. De „Daily Herald" geeft een uitvoerige beschrijving van het tooneel en deelde mede, dat von Ribbentrop tot driemaal toe de hakken tegen elkaar sloeg, die passen voorwaarts schreed en den nationaal-socia- listischen groet bracht. De „News Chronicle" schrijft in dit ver band, dat von Ribbentrop betrokken is bij verschillende omstandigheden, die onge rustheid hebben veroorzaakt in diplomatieke kringen te Londen. Men betreurt het, dat in de Britsche hoofdstad een ambassadeur zich zeer veel schijnt op te houden met diegenen onder de conservatieven, die tegen de regeering gekant zijn en die een Duitsch- Britsch verbod tegen Sovjet-Rusland en eventueel tegen Frankrijk wenschen. Het is zelfs aldus het blad dat de Duitsche ambassadeur niet zeer lang op zijn tegen- woordigen post zal blijven. DE ONTVOERING VAN DEN JONGEN MATTSON. In de gemeente Auburn (Am.) is een boer, John Johnson genaamd, gearresteerd, ver dacht de dader te zijn geweest van de ont voering van den jongen Mattson. De man heeft zich in zijn cel opgehangen. In den afgeloopen nacht heeft zich in een logement aan de Anna Paulowna- straat te Tilburg een drama afgespeeld, waarvan de 24-jarige vrouw M. P. de W. het slachtoffer is geworden. De vrouw, die vroeger met haar man, P., in de Anna Paulownastraat had ge woond, had, toen haar man in Breda hechtenisstraf onderging, allen huis raad verkocht en was naar Eindhoven getrokken. Toen hij uit Breda terugkwam, is de vrouw weer naar Tilburg gekomen en heeft zij met haar echtgenoot haar intrek geno men in het genoemde logement, waar ook zekere B. woonde. Met dezen heeft de vrouw eenigen tijd relaties gehad. In den afgeloopen nacht omstreeks half één kwam P. dronken thuis. Hij vond zijn vrouw niet op haar kamer en toog naar de kamer van B., waar hij zijn echtgenoote aan trof. P. sleurde de vrouw naar het portaal en bracht haar eenige messteken toe aan den hals. Inmiddels had ook B. zich in het geval gemengd. Hij geraakte in gevecht met P., die hem eenige steken aan hoofd en beenen toebracht Niettemin wist B. een einde aan de worsteling te maken, door P. bewuste loos te slaan. De vrouw was naar beneden gestrompeld, waar zij hevig bloedend ineenzeeg. Dadelijk werd een geneesheer te hulp geroepen, die de vrouw verbond en naar het Sint Elisa- bethziekenhuis liet transporteeren. Hier is de vrouw in den loop van den nacht overle den. P. is door de politie gearresteerd. Hij zal naar Breda worden overgebracht en ter be schikking worden gesteld van de justitie al daar. DE TERECHTSTELLING VAN EEN DU1TSCHER IN BILBAO. In verfc&nd met in het buitenland ver spreide bericht omtrent de terechtstelling van een Duitscher, in Bilbao, baron dr. Wolfgang Eynatten, wordt van welinge lichte zijde medegedeeld, dat deze baron Eynatten, omtrent wiens lot overigens met zekerheid nog niets bekend is, afkomstig is uit Eupen-Malmedy, zoodat hij, ofschoon als Duitscher geboren, van Belgische na tionaliteit is. Hjj is op geenerlei wijze met von Papen verwant, gelijk ook wel gemeld OVERLEG DER OSLO-MOGENDHEDEN. Internationale samenkomst in Den Haag. De Nederlandsche regeering heeft tot de regeeringen der Scandinavische landen, België en Luxemburg de uit- noodiging gericht experts te zenden naar een, omstreeks het eind van deze maand te s-Gravenhage te houden informeele samenkomst ten einde met elkander de mogelijkheden te onder zoeken van een nauwere economische samenwerking tusschen de dusgenaam de Oslo-staten en te overleggen, in hoeverre in verband hiermede een programma ontworpen zou kunnen wor den voor een eventueel ter zake te hou den conferentie. Het is begrijpelijk, dat heel Alkmaar zich interesseert voor het behoud van de kaas markt en dat men wekelijks nauwkeurig het verloop op en van de beurs nagaat. Op en van de beurs, want het staat o.i. wel vast, dat deze nieuwe instelling reeds thans bewezen heeft, niet levensvatbaar te zijn. Maar... een mensch is maar een mensch en ook een kaashandelaar is maar een mensch en het is nu in de wereld eenmaal zoo, dat principes heel mooi zijn, maar dat zij wel eens overboord worden geworpen, als zij rechtstreeks in botsing komen met de financieele belangen. Het kan natuurlijk wel eens voorkomen, dat er een zoo groote vraag is, dat de aan voer ter markt onvoldoende is en de beurs het restant zal kunnen leveren. Dat kan voorkomen en als het voorkomt, verlengt het weer al is het dan misschien slechts voor enkele weken het brose leven van een dergelijke instelling en zoolang zij bestaat, blijft zij een bedreiging van de markt, van onze markt, die Alkmaar in alle opzichten noodig heeft om zich in de rij der bekende provinciale steden op de thans in genomen plaats te kunnen handhaven. Wat is er tot dusver gedaan, om Alkmaar en omgeving de gedachte bij te brengen, dat alles in het werk moet worden gesteld, om elk gevaar, dat onze markt kan bedrei gen, zoo spoedig mogelijk af te wenden? Er is in de plaatselijke pers gewaar schuwd, ernstig gewaarschuwd, meermalen zelfs en de gemeente zelf heeft alles in het werk gesteld, wat de tot standkoming van de beurs kan verhinderen en den bloei van de markt kan bevorderen. Aan het beurs comité is elke medewerking van overheids- zijde geweigerd, er is geen gebouw beschik-

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1