AMSTERDAMSCHE BEURS Jilmtiieuws Voor de Huisvrouw. ORANJE BOVEN Elisabeth Bergner thuis I Glimlachje Zooals het meer in de wereld gaat, onder vindt de gevallene evenveel bespotting als hij bewierookt werd, toen. hij nog overeind stond. Op den Corsicaan is Vondel's woord van toepassing: Wie heden bovendrijft is morgen de ver achtste. Maar tusschen Napoleon's heden en mor gen had de volkerenslag van Leipzig plaats gehad, die zyn legermacht en zijn heer schappij knotte. En nu, na de groote wen ding, amuseert een deel van Europa zich met den kleinen man, die nog pas de groote regeerders naar zijn pijpen liet dansen. En kleine dingen worden weer groot in de oogen van de kleinen van gisteren en de grooten van nu. Zoo lezen we b.v. zeer uit voerig in de Parijsche bladen van 26 Mei 1814, dat de heer Gouin, gewezen chef eener divisie van het generaal Postbestuur, b(j den koning van Frankrijk ter audiëntie is ge weest en met een historisch verhaal aan Zijne Majesteit den zakdoek overhandigd heeft, waarmede de ongelukkige Lodewijk XVI zijn laatste tranen heeft afgedroogd. Dat was zeker interessant voor een trou wen royalist, maar de uitvoerigheid der me- dedeeling wijst op den wel geheel anderen staat van zaken in Frankrijk dan dien van nog geen jaar geleden. Inmiddels organiseert Napoleon zijn klei ne vorstendommetje. Dat verblijf van den gevallen kiezer op Elba is een stuk tragedie, haast een belachelijke parodie op de groote periode, die er in zijn leven aan voorafging. Hij kan nu koninkje spelen met vierhon derd man van zijn oude garde en een jaar wedde van twee millioen francs. Tal van nieuwsgierige reizigers verleggen hun route om hem te gaan bekijken. Napoleon wordt aangegaapt en hij laat het zich welgevallen. Achter zijn hoog voorhoofd echter spitsen zich zijn gedachten en in schijn bezig met zijn „gebied" als een volwassen man met een kindertreintje, overweegt hij of de toe stand in Europa, waarover agenten en spionnen hem inlichtingen brengen, lang on gewijzigd zal blijven. Maar voor de buiten wacht was hij een en al heerscher van El- ba, zich met alles bemoeiend en slechts den kend aan organisatie of reorganisatie van zijn vorstendom. Hij was er ook zoo keurig binnengeleid! Het Engelsche fregat „Undaunted" had hem er gebracht. Een nieuw vaandel door Napo leon ontworpen, was met staatsie naar de havenplaats geëscorteerd. Op een wit veld, met gouden beien bezaaid, gaf het de wa pens te zien van Bonaparte en het eiland Elba, vereenigd door een roode streep. Om het vaandel groepeerden zich een aantal officieren van de oude Napoliontische garde; plechtig werd het overgereikt aan den ma gistraat van Porto Ferrajo en daarna ter stond op het fort opgesteld, terwijl de ka- van Vrijdag 5 Februari 1937. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. Vorige laatste k koers 2.30-2.45 STAATSLEENINGEN. 4 Neder!. 1934 100% 1003/, 4 Ned-lodië 1934 loon/,, IOO3/4 5)4 Duitschl '30 m verkl. 281%, 2815/i6 BAN K-INSTELLINGEN. 163 Handel Mij. Cert. v. 250 198 Vi 1977, Koloniale Bank 78I/4 79 Ned. Ind. Handelsbank 1697, 169V, INDUSTR. OND. BINNENL. Alg Kunstzijde Unie 55 54 7„-i Caivé Delft Cert. 97 9874-1/, 24.7« Philips Gloeil. Gen) Bezit 326 3267,-7 Unilever 175 1733/4-4 INDUSTR. OND. BUITENL. 69 417i«-i Bethleh. Steel 62% 627, 3'Vu.-3/4 Kennecott Copper 4574 45^-7)6 26-U/u Republic Steel 27'/* Standard Brands 12'/, 123/, Steel comm. 741%, 73|-i%, U. S. Leather 6 5"/i« CULTUUR MAATSCH. H. V. A 505 506 Java Cultuur 2j8 1/, 2387,-9 Ned. Ind Suiker Unie 1727, 1724-V* Vorstenlanden 9 40 387, Dito actions C 23.00 23 MIJNBOUW. Alg Explor. Mij. Hl»/, 1717, Redjang Lebong 202 2OU/4 PETROLEUM. Dordtscbe Petr. 416 415 Kon. Petr 4361/. 433i-3/4 Perlak 115 110 Phillips Oil 42 417, Shell Union 225/M 227)6-4 löVi, -4 RUBBERS. Amsterd. Rubber 3083/,, 310-1/. Deli Bat. Rubber 1927a 196 2183/4 Oostkust 89 88 Serbadiadi 1781/. 1787, Interc. Rubber 47* 47), SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned. Stoomboot 130'/« 1327, Scheepvaart Unie 117% 1193/4 TABAKKEN. 286-7, 3387,-9 Senembah 331 334i-5i AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka 54'/, 54 Southern Pacific 357/w 354-WIG Southern Raitw. Cert. 22*/), 223/4 Union Pacific 98'/4 99 Canadian Pac. 12'3/K 12%, §Noteering per 50 x) ex-coupon fExclaim. 'Exdividend. Prolongatie vorige koers 1, heden 1 pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. OFFICIEEL. Vorige koers: Heden: New-York 1.827, 1.82"/i Londen 8.94'/, 8.92»/, Berlyn 73.47 73.47 Parijs 8.51 8.49'/, Brussel (Belga) 30.79 30.82 Zürich 41.78 41.72 Kopenhagen 39.95 39.87)4 Stockholm 46.10 46.05 Oslo 44.95 44.90 Italië 9.62 y, Praag 6.37 K nonschoten dreunden over het watervlak der zee. Dan is alles gereed om den heer scher te ontvangen. Napoleon met zijn bui tengewone gave om indruk makende, op effect berekende mise-en-scène's te organi- seeren welk een geweldig tooneeldirec- teur sluimerde er in hem! Napoleon had aan de daad zijner landing in zijn nieuw gebied kleur gegeven. De nieuwe vorst van Elba zette voet aan land „Hij zal het ver brengen, zoo de omstan digheden hem gunstig zijn". Aldus luidde de aanteekening van den leeraar in de geschiedenis aan de krijgs school te Brienne over den veertienjarigen „moinsieur de Buonaparte". Zoo dezen leeraar later voorspeld ware geworden, dat zijn kleine leerling, die vol gens het schoolregister 4 voet, 10 duim en 10 streep groot was, eens vorst van Elba zou zijn, had hij waarschijnlijk met trots op zijn aanteekening gewezen. En ook een ambt genoot, die verklaard had, dat „monsieur de Buonaparte" een knap zeeman zou zijn en wel verdiende naar de Militaire School te Parijs bevorderd te worden, had een derge lijke voldoening kunnen smaken. Te Brienne meende hij den kleinen Corsicaanschen jon gen goed te kennen. Van hem is eene uit voerige aanteekening bewaard gebleven, waarin twee woorden ons bijzonder treffen en eerst ongeloovig doen glimlachen. We lezen daarin n.1. de twee woorden: „caractère soumis", een volgzaam, gehoorzaam, gedwee karakter. Blijkbaar was hij een gemakke lijke leerling, een jongen, met wien de leer aren geen moeite hadden. Dat verbaast even, maar het schijnt zoo geweest te zijn. Het „caractère soumis" sluit echter de sterke per soonlijkheid niet uit. Dat heeft de school te Brienne kunnen bemerken, toen het kleine, voortdurend gesarde Corsicaansche land jonkertje, wiens uitspraak van het Fransch niet de eer had te behagen aan zijne hoog adellijke medeleerlingen, bij eene beleedi- ging, zijn vader door hen aangedaan, zoo klein en zoo jong als hij is wil duelleeren en, voor deze uitdaging, die tegen de orde der school strijdt, in arrest gesteld, per soonlijk een brief schrijft aan baron Mar- beuf, commandant-generaal van Corsica en om recht smeekt, op welke bede van een kind, dat opkomt voor zijn vader, de aange- roepene zelf naar Brienne gaat, het arrest doet opheffen en, met één slag, den bleeken, sluikharigen jongen in ongekend aanzien doet rijzen bij zijn mede-scholieren. Dat heeft ook begrepen de directeur van de Militaire School te Parijs, toen hij, tot zijn onbegrensde verbazing, van den vijf tienjarigen leerling Buonaparte eene uit voerige .memorie ontving, waarin scherpe kritiek geoefend werd op het wezen der school, een plan tot reorganisatie werd aan geboden en bij herhaling de wensch werd uitgesproken, dat van de leerlingen, de toe komstige officieren, matigheid, een/oud en zelfbeheersching zou worden geëischt. Het „caractère soumis" sloot Napoleon's sterke persoonlijkheid niet uit. Niet te Brienne, niet te Parijs, en ook niet op Elba. Hier, als heerscher van een klein stukje grondgebied, onderwierp hij zich aan het tegenwoordige, terwijl hij plannen maakte voor de toekomst. Het tegenwoordige zag hem opgewekt en weltevreden. Den 4en Mei 1814 had Elba in zijn nieuwen souve- rein een man begroet, die levenskrachtig is, wel door het lot geslagen, doch niet ge broken. A. J. BOTHENIUS BROUWER. Hockey. DE ALKMAARSCHE HOCKEY-ELFT ALLEN. Na een Zondag, dat zoo al geen ijsver maak, toch het ooggetuigeverslag uit Düs- seldorf bracht, tijgen de hockeyers weer aan den slag. In Alkmaar, den Noordelijk sten voorpost van hun spel in West-Neder land, zal het week-end zelfs ongekend druk zijn. Om te beginnen ontvangt Zaterdag een combinatie der A. M. H. C. de Nieuwediep- sche adelborsten. Van ettelijke jaren her dagteekent deze ontmoeting reeds, een pro paganda voor lichamelijke geoefendheid onzer toekomstige zee-officieren, die allet belangsteling verdient. Het meerendeel der gastheeren treedt den dag daarop als Alkmaar II aan tegen Kraaien I. Dat wordt een moeilijke wed strijd met twee onmisbare punten als inzet. Toch kan hij tot het gewenschte resultaat gebracht worden, indien andermaal het snelle, rechstreeksche spelletje gebezigd wordt. Aan de buitenspelers dus de taak vanaf de uitlijn onmiddellijk voor te zetten Alkmaar I tenslotté treft B. M. H. C. II op zijn weg. Het is zaak alle krachten op de overwinning te richten, of acht men Leiden onfeilbaar? Bovendien spelen de Bloemen dalers wel zooveel beter dan hun onaanzien lijke plaats in de rangorde aangeeft, dat een kleinigheid de weegschaal te hunnen gunste zou kunnen doen doorslaan. Dammen. DAMCLUB „VOORWAARTS". Gisteren speelde de damclub „Voorwaarts" de returnmatch tegen „Vita-Nova" te Lim- men. Het resultaat was: „Vita Nova" „Voorwaarts". C. DekkerP. J. Smolenaars 11 J. WokkeJb. Hagens 1I H. BurggraafG. Woonijk 11 K. SnelE. Hofman 02 H. VerverD. Marees 20 C. BruinJ. N. Mooij 0—2 K. MooijK. A. Jakschtov 02 Th. DekkerJb. Renooij 11 Th. HollanderM. Hemels 02 J. KabelD. Stam 20 C. v. d. VeldenF. Appel 11 M. Wokke—P. de Wijn 0—2 J. MorschG. Oudshoorn 02 H. NuijensA. Koreman 20 De wedstrijd kenmerkte zich door een waren damgeest en sportieven strijd. Voor waarts is tot heden nog ongeslagen. WINKEL—KOLHORN. Te Winkel heeft een damwedstrijd plaats gehad tusschen de damclub Kolhorn en de damclub Winkel, welke eindigde in een overwinning van de damclub Winkel met 21 tegen 9 punten. De te Kolhorn gespeelde wedstrijd had tot resultaat Kolhorn 17 en Winkel 13 punten, zoodat de damclub Winkel in het bezit kwam van de uitgeloofde medaille. Paarden. 1 HET INTERNATIONAAL CONCOURS HLPPIQUE TE BERLIJN. Nederland derde in den équipewedstrijd der burgerruiters. Gisteravond is het internationaal concours hippique te Berlijn voortgezet met een équipewedstrijd voor burgerruiters. Duitsch- land werd eerste met acht fouten, tweede werd de Hongaarsche ploeg met een halve fout meer, terwijl de Nederlandsche équipe, die uit de ruiters Pasman op Selloe, Leeu wenburg op White Bear en Gruppelaar op Peacock bestond, de derde plaats met 9^ punt bezette. Het zag er in het begin naar uit, dat het een Nederlandsche overwinning zou wor den. Het traject, waarop dertien hinder nissen waren uitgezet, werd de eerste maal door den heer Pasman op het prachtige paard Selloe uitstekend afgelegd, waarbij hij slechts 1 y, fout boekte. Duitschland had toen reeds vier en hongarije 4y2 fout. Peacock, waarop de heer Gruppelaar reed, deed het nog beter. Foutloos werd het par cours gereden, maar de heer Leeuwenburg was met zijn White Bear niet zoo op dreef. Hij bezorgde de Nederlandsche équipe acht fouten, waardoor onze landgenooten van de eerste naar de derde plaats verhuisden. De uitslagen luidden: 1. Duitschland (Temme op Anneris, Leng- ninck op Tasso, Schmidt op Rauhreif) 8 punten. '2. Hongarije (mej. Kerestes op Kluszar, Pauli op Napusgar, mevr. Cseh op Murza) 8)4 punt. 3. Nederland (Pasman op Selloe, Leeu wenburg op White Bear, Gruppelaar op Peacock) 9y2 punt. 11—17 Turnen. TURNUITVOERING DE HALTER. De Alkmaarsche turnvereeniging de Hal ter geeft Zaterdagavond in de Harmonie haar jaarljjksche uitvoering. Ongetwijfeld zal deze uitvoering weer een volle zaal trek ken en wij zijn er van overtuigd, dat de le den een goede uitvoering zullen geven. De adspiranten komen Donderdag a.s. aan de beurt, ook al in de Harmonie. Het lijkt ons een goede gedachte, om een aparten avond voor' de jeugd te organiseeren, waar door beide uitvoeringen o.i. beter tot haar recht kunnen komen. Natuurlijk is er bal na! Zwemmen. RIE MASTENBROEK HEEFT MOEILIJKHEDEN. Naar wij vernemen zijn er moeilijkheden gerezen tusschen de familie Braun en de moeder van het meisje Mastenbroek. Tenge volge waarvan Rie Mastenbroek althans voorloopig niet onder leiding van mevr. Braun zou blijven. De K.N.Z.B. bemoeit zich er mede, ten einde te trachten in dezen toe stand die blijvend, van verkeerden in vloed op het zwemmpn dezer kampioene zou zyn verbetering te brengen. Aan de hectometer- palen mat ora tj« koppen kunt u zien, dat u op een voor- ranqsweg rijdt. tijd was, om naar Elstree te gaan. En van de studio reed zij altoos linea rectat naai haar woning terug en was voor niemand te spreken. Overigens bestaan haar voornaamste liefhebberijen in wandelen, lezen en stoeien met haar honden. Als zij vacantie heeft, reist zij naar haar geliefde Dolo mieten, of naar haar geboorteplaats Salz- burg. Haar vele honden gaan dan met haar mee. Aan journalisten, die haar wilden inter viewen, heeft zij bij herhaling gevraagd, waaróm of zij allerlei uit haar particuliere leven wilden weten. Zij kan daar geen enkel belang in zien. Anderzijds gevoelt ieder onzer, die Eli- sabeth Bergner's- kunst vereert, de on weerstaanbare behoefte, iets naders te weten nopens een vrouw als zij, zóó rag fijn, zóó allerliefst, zóó volkomen bemin nelijk Laatst kwam ik bij vrienden binnen loo- pen met een hart vol zorgen, zooals een huisvrouw dat tegenwoordig maar al te dikwijls heeft en viel daar letterlijk en figuurlijk met mijn neus in de boter: zij aten. ter eere van een verjaardag éen extra lek ker hapje: kip met macaroni! Kent u die combinatie? Ik niet. Dus ik vroeg gauw om het recept en schrijf het nu hier voor u over. U moet een niet al te groote kip nemer.; is uw gezin of gastentafel te uitgebreid voor één kip, neem dan liever twee of drie of nóg meer kleine kippen, dan één groote, want die smaken altyd minder fijn. Bij één kip heeft u noodig 60 gr. boter, wat peper en zout, 150 gram macaroni, 2 volle eetlepeU tomaten-purée, 10 gram bloem en 4 d.L. bouillon. Snij de kip eerst in stukken: de pooten, de vleugels en eenige nette plakken van den romp; wrijf die stukken in met zout en peper en laat ze dan bruin worden m de boter; neem ze vervolgens uit de pan. Nu moet de bloem in de overgeschoten boter ook lichtbruin worden; voeg er dan lang zaam roerend de bouillon bij; laat het sausje even doorkoken; doe er de tomaten-purée bij en laat dan in dat mengsel de kip gedu rende een uur langzaam stoven, dus maak uw vuur niet te heet! Zet na een half uur de macaroni op in kokend water met wat zout; laat deze een kwartiertje koken, giet er dan het water af en doe de macaroni by de stovende kip; als dit mengsel nog een 15 minuten samen heeft doorgestoofd, is het gaar en klaar. Breng de kip over op een van te voren verwarmden schotel en schik de macaroni met de tomatensaus er netjes omheen. Een beetje peterselie om het wat aan te kleeden en u heeft een zeer smake lijk en niet kostbaar gerecht! Die vriendin van mij is een byzendtr handige huisvrouw! Ook van eieren maakt zy soms heerlijke dingen. At u wel eens eier-croquetjes? Eerlijk gezegd griezelde ik er een beetje van, toen ik het woord voor het eerst hoorde, maar nadat ik ze éénmaal gegeten had, staan ze met een speciaal kruisje in mijn recepten-agenda genoteerd! Neem 3 hardgekookte eieren, 30 gram ge raspte kaas, een beetje peper en zout, 1 rauw ei, een sneedje oud wittebrood zon der korst (niet zwaarder dan pl.m. 30 gram) en vervolgens voor het paneeren en bakken der croquetjes: 1 rauw ei, paneermeel er. frituurvet (b.v. Delftsche sla-olie). Maak nu eerst de 3 harde eieren fijn, draai er het fijn gemaakte en verkruimelde brood doorheen, vervolgens de kaas, een beetje peper en zout en het rauwe ei. Nadat u dit alles flink gekneed heeft tot een ge lijke massa, vormt u er de croquettes van door ze tusschen de vingers tot de goede dikte te rollen; rol ze daarna door paneer meel en vervolgens in het geklopte ei, waar na u ze nogmaals met paneermeel bedekt. Dit heet: „dubbel paneeren". Als uw fri tuurvet dampend heet is, kunt u er de cro quet jes vlug in bakken; laat ze daarna op de gebruikelijke wijze uitlekken op een ver giet of grauw papier, en schik ze ten slot'e op een aardig schaaltje, waarover u eerst een eenvoudig vingerdoekje plooide. Het is erg lekker en het staat ook gezellig als u het schaaltje met wat takjes gebakken peter selie (kan in 't zelfde frituurvet gebeuren dat bakken) versiert. Evenmin als van eiercroquetten had ik van eierballetjes gehoord! Die worden óók gemaakt van drie hard gekookte eieren; verder hoort daarbij: een uitje, een eetlepel gehakte peterselie, 20 gram boter, wat zout, wat oud brood zonder korst, 2 rauwe eieren, paneermeel en frituurvet. Als de eieren fijn gewreven zyn, vermengt u ze met de peterselie, het goed fijn gehakte uitje, een snufje zout, het verkruimelde brood, de gesmolten boter en één van de twee rauwe eieren. Vorm dit mengsel tot kleine, mooi-ronde balletjes, paneer die ook dubbel, zelfs extra dubbel: eerst door 't geklopte ei halen, dan door 't paneermeel rollen, nóg eens door 't ei en weer door het paneermeel! Bak ze daarna net als de cro- quetjes en werk het gerecht ook op de zelf de wijze af. Voor menschen, die niet van eiergerech- ten houden, geef ik nu nog een vischrecept: Maakte u wel eens visch-coteletten? Daar kunt u zoo prachtig uw restantjes visch aan opmaken! Met 250 gram resten ^kn ge kookte visch (zonder graat natuurlijk), 1 d.L. melk, 1 ei, 60 gram boter, 20 gram bloem, een beetje peper, zout, nootmuskaat en wat paneermeel, benevens een pannetje frituur vet en wat krulpeterselie bent u al klaar. Maak de visch goed fyn en let vooral op, dat er geen graatje in blijft! Maak de boter met de bloem al roerende warm; doe daar lang zaam en geleidelijk de melk bij; laat het mengseltje even doorkoken, roer er dan de visch doorheen en maak het af op smaak met de nootmuskaat, het zout en de peper. Spreidt de pap uit op een met boter inge- smeerden schotel; deze „pap" moet 3 of 4 c.M. dik zijn en op een koele plaats blijven staan tot ze stevig is geworden. Neem er dan telkens een lepel vol vanaf, geef die den vorm van een cotelet, paneer hem dub bel, laat hem een half uurtje indrogen en bak dan de cotelette in dampend frituur vet, tot hij mooi bruin en knappend is. Laat hem uitlekken en schik tenslotte alle cote- letten om een heuveltje aardappel-purée. Versier de „toppen" der coteletten met krul-peterselie. Wilt u het extra lekker heb ben, garneer de schotel dan met plakjes ge bakken tomaten en gebakken peterselie, cf schik er kleine gestoofde tomaatjes om heen. De heldin uit de 20th Century-Fox film „Naar het U lijkt", Elisabeth Bergner, is een van 's werelds grootste kunstenares sen. En wat weet men eigenlijk buitenge woon weinig van haar privé-leven af! Haar kunstdie kent men en zij wordt gekenschetst door haar durende aandacht voor elk detail en door haar vasten wil, om elk onderdeel de volle maat te geven. Dit vergt van haar een inspanning en een concentratie, een eindelooze studie, welke haar gansche persoon opeischen en die haar te weinig tijd laten, om buiten haar werk iets bijzonders te ondernemen. Elisabeth Bergner is actrice; voor de film, of op de planken. Voor het overige deel haars levens heeft zij bijzonder wei nig belangstelling. Dit is ook de reden dat zij weinig, gasten ontvangt en dat zij niets gevoelt voor interviews en om te verschijnen in het openbaar. Zij spreekt slechts met tegenzin over haar persoonlijk leven en heeft daar haar grondige redenen voor: zy acht het on juist, om de belangstelling, welke voor haar kunst bestaat, af te leiden naar haar persoon en zij houdt van rust en eenzaam heid, waarin zij zoo hard kan werken, als zy wil, of zoo moe en uitgeput, als maar denkbaar is. Zij zegt, dat zij eenvou dig geen kracht te missen heeft voor het society-leven, dat steeds weer poogt, haar te verleiden. Zelden ziet men haar in het publiek. Het liefst is zij thuis en wanneer zij eens iemand móét ontvangen, doet zij dit steeds in haar eigen woning en nim mer in restaurants of ten huize van anderen. Zoolang als er aan de verfilming van „Naar het U lijkt" gearbeid werd, bleef zij al haar vrijen tyd opgesloten in haar mooie oude huis te Highgate, tot het weer De agent: Ik heb alle bewijzen legen dien zakken roller opgeschreven, maar toen moet er een mede plichtige gekomen zijn, die mijn opschrijfboekje heeft gestolen (Humorist)

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 8