AMSTERDAMSCHE BEURS Voorkom GRIEP neem'«"AKKERTJE" kaatste betichten Jieck óL School Stad m Omgeving. Praag Alkmaarsche h.B.S.-er verdwenen. De vader kreeg een brief uit Antwerpen. Aqwda Rationeele veevoedenng in dezen tijd. Dagelijks wordt ook Gij ermee bennet, oorlkom verdere narigheid. Bestrijdt Iken avond het dreigend gevaar; (Ongecorrigeerd.) DE AANVARING VAN DE „KERTOSOMO". De directie van de Rotterdamsche Lloyd deelt mede: De „Kertosomo" werd zwaar beschadigd aan het voorschip. De voorpiek staat vol water. Er is een gat van drie meter. Het schip maakt egeen water, doch door de slechte weersomstandigheden wordt geen voortgang gemaakt. Het schip stoomt langzaam achteruit in de zee op, teneinde een overmatigen druk op het aanvarings vak te voorkomen. Van de weersomstan- heden zal het afhangen welke haven de gezagvoerder al® noodhaven zal aanloopen. De „Malaya" en de sleepboot „Seefalke" zijn nog in de nabijheid om eventueel hulp te kunnen verleenen. Mei. geeft er den voorkeur aan het schip naar Lissabon te doen opstoomen, omdat elders in Portugal bijna geen gelegenheid is voor reparatie. Weer en andere omstandigheden zullen echter moeten beslissen of tenslotte niet een andere haven zal moeien worden aan- geloopen. STEEKPARTIJ IN EINDHOVEN. Dader gearresteerd. De Eindhovensche carnavalviering, die gewoonlijk nogal rustig verloopt, is Zondag avond ingezet met een steekpartij in café „Rheingold". Zekere van Str., wonende in de Tulpstraat aldaar, die onder invloed van sterken drank verkeerde, viel enkele bezoekers lastig. Toen een der bezoekers, zekere S., hem daarover een opmerking maakte, bedreigde hij dezen met een mes. S. ontweek de steek echter en de aanvaller werd de deur uit gezet. Een half uur later evenwel kwam hij terug, en viel toen onmiddellijk den kellner van den Broek, die weigerde hem toe te laten, aan. Van den Broek werd aan de pols getroffen en viel bloedend neer. Hij werd naar het SL Jozef-Ziekenhuis overgebracht, waar hij verbonden werd. Daarna kon hij naar huis worden gebracht. De dader vluchtte doch werd op den Bies- terweg door marechaussee achterhaald. Hij werd in de kazerne opgesloten. van Maandag 8 Februari 1937. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. Vorige laatste k koers 2.30-2.45 STAATSLEENINGEN. 4 NederL 1934 ioo»/g 1007a 4 Ned.-indië 1934 100»/. 100"/,, 5)4 Duitscbl. '30 m. verkL 28»', 27,-8'/, B ANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank 164 164 Handel Mij. Cert. 250 197 198'/, Koloniale Bank 781/, 79'/, Ned. Ind. Handelsbank 169Vs 167 INDUSTR. OND. BINNEN L. Alg Kunstzijde Uni« 54 55'/i«-i Calvé Delft Cert. - 97% 97'/, NederL Ford 246'/, 255-6 Philips Gloeil. Gem. Bezit 326»/, 327-»/, Unilever - 171 u/M 173»/,-4 INDUSTR. OND. BU1TENL. 691/, Anaconda 40'/l6 41-»/is Bethleh. Steel I t 615/i« 62»/, Cities Service 3»/n-Vs Kennecott Copper 44uVis 451.7a Republic Steel 25% 26%-* Standard Brands f 12»/, 741/,-»/, U. S. Leather e 5% 5»/i« CULTUUR MAATSCH. H. V. A 5061/,-7 Java Cultuur t 235 234'/, Ned. Ind. Suiker Unie. 169% 1707, Vorstenlanden 38»/, 39 24 00 MIJNBOUW. 172 Redjang Lebong 200 200 PETROLEUM. Dordtsche Petr. 415»/, 418'/, 437»/,-9 113'/, Phillips Oil 40'/, 41'/, 22 Tide Water 15% 15%-6 RUBBERS. Amsterd. Rubber t 1 308'/, 310J-11 Deli Bat. Rubber 194'/, 196-7 Hessa Rubber t 219V, 220-1/, Oostkust 90 93 Serbadjadi Interc. Rubber li 1791/, 180J-1J 4l/i« 4 Vis *l/e SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned. Stoomboot. 130 131'/,-* Scheepvaart Unie 118'/, H9V,-| TABAKKEN. Deli Batavia f 285 293-5 Oude Deli 3387, 3391-40 Senembah 3377/g 365-7 AMER. SPOORWEGEN Atchison Topeka 52»/, 541/, Southern Pacific 357], 36%-7 Southern Railw. Cert. 23'/I« 25 Union Pacific 99'/, 99 Canadian Pac. 12»/, 12"/iW HET PROCES TEGEN DE TROTSKISTEN De „Iswestia" over houding der Duitsche pers. De berichtgeving der Duitsche bladen over het anti-Trotzki proces geeft de Is westia aanleiding tot de volgende opmer kingen: Op bevel van dr. Goebbels heeft de Duitsche fascistische pers besloten naar haar lievelingsmiddel te grijpen en haar le zers op een dwaalspoor te brengen. De fascisten willen Europa's aandacht afleiden van hun oorlogs-plannen en van de toe standen die hun optreden in Duitschland verwekte. Het geschrijf der gezellen van Goebbels brengt onrust teweeg, daar de ervaring heeft geleerd, dat elke nieuwe campagne tegen de Sovjets de voorbode is van nieuwe provocaties der fascistische rustverstoorders. §Noteering per 50. z) ex-coupon fExclaim. 'Exdividend. Prolongatie vorige koers 1, heden 1 pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. OFFICIEEL. OUD KATHOLIEKE KERK. In den gezondheidstoestand van den aarts- bischop der oud-bisschoppelijke Cleresy van Utrecht, Z.D. H. W. Franciscus Kenninck. is een ernstige wending gekomen, zoodat herstel uitgesloten moet geacht worden De patiënt, die reeds een paar jaar lijdende is, heeft een aanval zijner ziekte te doorstaan gehad, zoodat hij nu gedeeltelijk verlamd te bed ligt. Gisteren is in de kerken het gebed voor Z.H.W. verzocht. HERDENKING DER PAUSKEUZE VAN PIUS XI. Ministrieele belangstelling. Ter gelegenheid van den 15en verjaar dag der pauskeuze van Z. H. Pius XI heeft de pauselijke intemutius bij het Neder landsche hof, Z. Exc. mgr. Paolo Giobbe, gisterochtend in de kerk van O. L. V. van Goeden Raad, aan het Bezuidenhout te Den Haag een pontificale mis opgedragen. De celebrant werd daarbij geassisteerd door mgr. dr. Th. Verhoeven als presbyter assstent en tal van geestelijken, terwijl de deken van 's-Gravenhage, mgr. van der Tuyn en mgr. Groenen als troondiaken6 fungeerden. Op het priesterkoor hadden plaats ge nomen de secretaris der internunciatuur, mgr. Adolphe Todini, en mgr. de Gruijter, geheim kamerheer van den paus, alsmede de ministers Deckers en van Schaik en het lid van gedputeerde staten, jhr. mr. von Fisenne. In de kerk waren plaatsen gereserveerd voor de leden van het corps diplomatique. Het zangkoor der kerk zong onder lei ding van den directeur-organist Willem van Meel. de ..Missa Brevis" van Palestri- na en na H. Mis het „te deum" van _i. Perosi. Na de plechtigheid weid den celebrant door de geestelijkheid uitgeleide gedaan, onder het zingen van het „jubilate" van Orlande di Lasso. New-York Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Zürich Kopenhagen Stockholm Oslo Italië Vorige koers: 1.82 8.93 73.47 8.50 30.81 41.72 H 39.90 46.07% 44.92 X 9.62 V, Wl)i Heden: 1.82"/m 9.93u/i. 73.46 8.501/* 30.81 41.73 39.92 X 46.10 44.92J4 Jan Ris, een 18-jarige leerling van de hoogste klasse der R. H. B. S., de voorzitter van de H. B. S.-vereeniging „Vokzos", is sinds Vrijdagavond spoorloos verdwenen en tot nu toe weet niemand, w ar deze Alkmaar sche jongen gebleven is. Wel is er een spoor te volgen, maar dat gaat slechts tot Antwerpen. Daar in de Belgische havenstad is Jan Ris als 't ware opgeslokt in de massa. Misschien zwerft hij er rond, misschien heeft hij de stad al weer verlaten Het was Zaterdagmiddag laat, dat de Alkmaarsche politie kennis kreeg van de verdwijning van den jongen Jan Ris. Wel wist de familie Ris sinds den morgen al, dat de zoon des huizes verdwenen was, maar men noopte, dat hij weer zou terug keeren. Toen die hoop ijdel bleek, nam men de politie in den arm. Achteraf be schouwd wat laat, want nu kreeg de vluchteling een al te grooten voorsprong. 't Was Vrijdagavond laat, dat Jan Ris het ouderlijk huis verliet. Niets aan hem verried, welke plannen hij had. Hij was rustig, had zijn gewone schoolpak aan en zou waarschij dijk „een straatje omloo- pen". Doch tot ontsteltenis der ouders bleek Zaterdagmorgen het bed van Jan onbe slapen. Toen ging men op onderzoek uit en weldra bleek, dat de auto van den heer Ris verdwenen was en tevens een geld kistje .inhoudende 600 tot 800 gulden. Waarschijnlijk was de zoon dus per auto vertrokken met medeneming van dit vrij groote bedrag aan geld. De allereerste vraag was wel: waarheen was de jongen vertrokken? Het was bekend, dat hij lid was van een correspondentieclub en regelmatig cor respondeerde met scholieren in Duitsch land, België, Engeland en Amerika. En vooral met een meisje uit New York, dat hem in die brieven meer dan eens ge vraagd had, om naar Amerika te komen. De mogelijkheid, om naar het buiten land te gaan, bestond, omdat Jan in het bezit was van een pas en dus geen moei lijkheden zou ondervinden met het pas- seeren der grens. Naar Amerika dus? Ofnaar Span je?! Want H. B. S.-ers zouden willen be weren, dat hij sterk sympathiseerde met de nationalisten in Spanje. Een bewe ring, die heelemaal niet vast staat, omdat de jongen er thuis nooit over sprak. De vlucht bleef een raadsel. Niet alleen het doel was onbekend, maar ook de re den. Want de jongen waa heel normaal, Bioscopen. City-theater, 8 uur, hoofdnummer De ro zenkrans (rom.); hoofdrollen Andre Luguet en Louisa de Mornand. Toegang voor eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee, Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Ziekenhuis-geheimen (sens.-dram.); hoofd rollen Chester Morris, Virginia Bruce, Ro- bert Taylor e.a. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Bioscoop Harmonie, half acht, tot en met Woensdag, hoofdnummer MoskouShanghai (dram.); hoofdrol Pola Negri. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer On der twee vlaggen (sens.); hoofdrollen Ro nald Colman, Claudette Colbert, Victor McLaglen en Rosaline Russel. Toegang bo ven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Maandag 8 Februari. 8.15 uur, 't Gulden Vlies, optreden A.B.C.- cabaret, o.l.v. Louis Gimberg. 8.15 uur, De rustende Jager te Bergen, uit voering door het Afrikaansche Studenten- tooneel. Woensdag 10 Februari. 8 uur, Logegebouw Ged. Nieuwesloot, rede van den heer Muis uit Rotterdam voor de Ned. Vereen, van Spiritisten Harmonia. 8.30 uur, r.k. kerk op de Laat, conferentie voor niet-katholieken. zou dezen zomer eindexamen doen en dan waarschijnlijk naar Indië vertrekken. Zijn ideaal was: zoo spoedig mogelijk op eigen beenen te kunnen staan, want hij had een sterk onafhankelijkheidsgevoel. Niemand begreep iets van de vlucht, de ouders niet, de scholieren niet, de leeraren niet, niemand. De politi-» waarschuwt de grens stations. Het eerst, wat de Alkmaarsche politie deed, was de grensstations waarschuwen en een signalement van den vluchteling en een beschrijving van de auto te geven. Zoo hoopte men, dat Jan Ris niet de grens zou kunnen passeeren. Alleen, die waarschu wing kwam laat, want toen de radio er mededeeling van deed, had de jongen reeds een voorsprong van ongeveer 20 uur! Het opsporingsbericht bevatte o.a. de volgende mededeelingen: De commissaris van politie te Alkmaar verzoekt de opsporing en voorgeleiding van den minderjarige Jan Ferdinand Ris, geboren te Alkmaar 15 Juni 1918, Hoogere burgerscholier, wonende ten huize van zijn vader A. Ris aan de Nieuwesloot 87 te Alkmaar, die sinds Vrijdagavond, 5 Fe bruari 1937, te omstreeks 11 uur, heime lijk uit de ouderlijke woning is verdwe nen, met medeneming van een aan zijn vader toebehoorend rqestig geldkistje, in houdende een bedrag van naar schatting 600 a 800 gulden, bestaande uit bankbil jetten van 10 en 25, alsmede zilvergeld. Signalement: Icing plm. 1.72 M., tenger postuur, schraal gelaat, normale kleur, lichtblond haar, gekleed in grijs costuum (klein geruit), blauwe trui met hooge boord, blauwe kamgaren regenjas (ver moedelijk van binnen voorzien van het etiket: H. v. Gijzen-Alkmaar), lage zwarte schoenen, vermoedelijk blootshoofds. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat hij zich naar het buitenland wil begeven, daar hij met diverse buitenlandsche schoolrelaties in Duitschland, België, Engeland en Amerika correspondeert. Een brief gekomen. Natuurlijk werd ook een beschrijving van de auto gegeven, doch sinds gisteren weet men, dat deze wagen van geen be lang meer is. Immers, de auto werd Zon dag te Rotterdam op den Statensingel te ruggevonden. Dat kiopt precies met een brief, die de heer Ris vanmorgen kreeg van zijn zoon, een brief in Antwerpen gepost. Daarin schreef de jongen, dat hij de auto Zaterdagmorgen om half acht in Rotter dam had neergezet aan den kant van den singel en er voor gezorgd had, dat geen onbevoegden er met den wagen van door konden gaan. In dien brief, die Zaterdagavond om 11 uur gepost was, schreef de jongen ook, dat hij uit het geldkistje slechts 85 gulden en een paar honderd francs had wegge nomen, die hij noodig had. De rest van het geld zat nog in het kistje, dat hij in de garage verstopt had. Inderdaad bleek dit zoo te zijn, zoodat hieruit moge blijken, dat het niet de be doeling was van den vluchteling, om zijn vader te benadeelen. Helaas, uit niets uit den brief bleek, wat de bedoeling van Jan Ris was en tot op dit oogenblik weet men slechts, dat Jan in elk geval Zaterdagavond nog in Antwer pen was. AUTO ONTVREEMD. Auto's schijnen den laatsten tijd in trek te zijn bij hen, die wel kunnen sturen, maar zelf geen wagens hebben. Zoo ver dween er Zaterdagavond een auto, die op de Kanaalkade geparkeerd stond en Zon dagmorgen vond men het vehikel terug. Onbekenden hadden er een tochtje mee gemaakt. En gisteravond 12 uur werd door een groepje jongelui uit Zaandam aangifte ge daan van de vermissing van een gehuurde auto, die men op de Ereedstraat had neer gezet. Tot nu toe is de wagen niet terug gevonden, al vermoedt men wel, dat hij „ergens" achter gelaten Is. Het minst aangename in dit geval, dat de huurder instond voor alle schade aan den wagen toegebracht! ERNSTIG MOTOR-ONGELUK. Gisteravond omstreeks 6 uur is te Heer- hugowaard een ernstig motorongeluk ge beurd. De heer de Vries, wonende te Rot terdam reed met zijn motorrijwiel op d.n Middenweg, toen plotseling een onbeheerd paard van den heer Stammes, op den rijweg kwam. De heer de Vries reed het paard aan ei kwam daardoor te vallen, waardoor hij ei zijn verloofde, mej. A. Rus uit Heerhugo waard, die achter op de duo zat over den weg werden geslingerd. Beiden werden ernstig gewond. Dr. Zwarteveen uit Heerhugowaard was spoedig ter plaatse en verleende de eerste hulp. De heer de Vries had een gebroken arm en mej. Rus een gebroken sleutelbeen. Zij zijn naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar vervoerd waar zij ter verpleging zijn opgenomen. EEN PSYCHOPAAT IN ACTIE. Donderdagavond werd by de politie aangifte gedaan van de vermissing van een rijwiel op den Geestersingel. Toevallig had men vóór die aangifte een psychopaat uit Alkmaar afkomstig, en verpleegd ïr het gesticht te Avereest, die met een zoo genaamd „proefverlof' eenige dagen thuis was, op een fiets zien zitten. De politie veronderstelde, dat deze man wel meer van de fiets zou afweten ei stelde een onderzoek in naar zijn verblijf plaats. Pas Zondagmorgen werd hij gevon den te Koegras, waar de Heldersche poli tie hem arresteerde. De psychopaat beken de de fiets te hebben meegenomen en die ergens in het kanaal te hebben geworpen. Inderdaad werd de fiets weer opgevischt en de man naar Alkmaar getransporteerd. Het Huis van Bewaring bleek nog net een plaatsje te hebben voor hem! En toen vanmorgen de directeur van het gesticht te Avereest de Alkmaarsche po litie opbelde om inlichtingen over een der patiënten, die vandaag van verlof zou moeten teruggekeerd zijn, kon men hem terstond mededeelen, dat de gezochte reeds was gevonden. RIJKSTELEFOONDIENST. Locaal telefoonnet Alkmaar. Nieuwe telefoonaansluitingen in de maand Januari 1937 tot stand gekomen: 2059 H. Bottinga, Wilhelminalaan 27; 2131 Jan Veenis, Raadhuisweg 111, Heiloo; 2151 R. Koelemey, Friescheweg 69, Oudorp; 2171 J. Wokke, Laat 82; 2535 N.V. Mij. van On roerende Goederen „Nooit Gedacht", Kenne- merstraatweg 49; 3880 mej. G. de Boer, Scharloo 13; 4389 J. Holties, Zocherstraat 22; 4390 J. Bakker, aannemer, Lindenlaan 103; 4391 W. J. de Jong, (Volkers de Jong) Sta tionsweg 75 a, Heiloo. KERK. JEUGD EN OUDERS. Over bovenstaand onderwerp hoopt ds. R. Dijkstra van Amsterdam een lezing te hou den in Waakt en Bidt op Woensdag 10 Fe bruari a.s. Vele lezers zullen zich gaarne omtrent dit onderwerp laten voorlichten, door een be gaafd spreker als dr. Dijkstra is, temeer daar de verhouding kerk-jeugd-ouders in het middelpunt der belangstelling staat Wij vermelden nog dat deze lezing is uit geschreven door de Chr. Jongelingenveree- niging Zachëus, die dit jaar zijn 80-jarig be staan hoopt te herdenken. Lezing ir. de Vries. Voor de afd. Alkmaar van de H. M. v. L. hield heden in café Central ir. de Vries, Rijksveeteeltconsulent, een lezing over „Rationeele veevoedering, speciaal in de zen crisistijd". De voorz., de heer D. J. Govers, sprak zij - leedwezen uit over de geringe op komst en heette de aanwezigen welkom, onder wie leden van de zuster-afdeeling. De heer de Vries, hierna het woord krijgende, beschouwde zijn rede als een aanvulling op de in den afgeloopen zomer door ir. Lienesch gehouden rede over de veevoeding in den zomer. Het onderwerp is zeer uitgebreid en behoorde feitelijk te worden behandeld in een cursus voor vol wassenen. Men heeft te maken met tal van begrippen, voorts gaat het over de voeding van allerlei soorten van vee en over de kennis van de voedermiddelen, zoowel van het bedrijf zelve als betreffen de de zoogenaamde moderne veevoeding. oor heden had spr. uit den rijkdom van onderwerpen gekozen: de doelmatige voeding van rundvee, om daarin allereerst de fouten aan te toonen. Spr. zette dan uiteen, dat, hoe .neer voedermiddelen van eigen bedrijf men ge bruikt, hoe goedkooper men kan voeren en hoe meer fouten kunnen worden ver meden. De te voederen kwantiteit hooi hangt, evenals de kwaliteit, af van verschillende factoren, o. a. het groeistadium waarin het gras verkeerde bij het maaien. De wijze van hooiwinning, de methode van inkui len, het weer tijdens den grasoogst en verschillende andere factoren zijn van in vloed, waarbij men niet moge vergeten de mate waarin men met het hooien en in kuilen is geslaagd. Er is groot verschil in de kwaliteit hooi en kuilgras en dit ligt veelal aan de ge volgde methode. Op boerderijen, waar de koeien m Febr./Maart kalven, behoeft men weinig krachtvoer te geven, indien men hooi en kuilgras in goede kwaliteit heeft en dit in behoorlijke kwantums voert. Men dekt dan de behoefte aan eiwit en andere nood zakelijke stoffen, b.v. mineralen, zetmeel, enz. Wanneer men de vitaminen erbij haalt, is in de genoemde voederstoffen wel eenig tekort aan te wijzen, al kan men daarover niet definitief oordeelen. Hooi heeft wel eenige vitamine A, een onmisbaar deel in de voeding van het vee; kuilgras bezit dit in veel grootere mate. Vitamine D en E, eveneens noodig, ko men in die voederstoffen niet in groote mate voor. Maar afgescheiden van deze vitaminen, bevatten hooi en kuilgras wel alles wat het vee noodig heeft. Op de belangrijkheid van de daarin voorkomende minerale be- standdeelen ging spr. nader in. Het fosfor» zuurgehalte hangt af van de grondsoort, een minimum van 0.4 pet. meent men als noodig te moeten aannemen. Laat ondanks voedering met hooi en kuilgras de gezondheidstoestand van het vee te wenschen over, dan kan men krachtvoer toevoegen, waarbij men die stoffen moet kiezen, welke een vrij hoog aschgehalte bezitten, zooals b.v. sesam- koeken en lijnkoeken. Het benutten van natuurlijke voedings middelen is te verkiezen boven het afzon derlijk voeren van anorganische stoffen, al is het beter dit te doen dan heelemaal niets. Spr. ging hierop nader in op de samen stelling van de voederrantsoenen, waarbij de aard van het dier natuurlijk ook een rol speelt. Het meest economisch is de samenstelling van een krachtvoer, dat de verhouding 1 4 aangeeft tusschen eiwit en zetmeel. Grondnotenkoek is eiwitrijk, hier is de verhouding tegenover zetmeel 1 1M. Zou men alleen dus grondnotenkoek voe ren, dan zou de melkkoe in productie achteruit gaan en ook in lichamelijke con ditie, want men geeft te veel eiwit en te weinig zetmeel. Lijnzaad, sesamkoeken, e. d., eveneens eiwitrijk, hebben, hoewel niet in dezelfde mate als grondnotenkoek, ook een niet juiste verhouding tusschen eiwit en zet- meeL Eiwit-arme voedermiddelen (een heele rij, door spr. genoemd: o. a. erwten- en boonenmeel) kunnen worden gevoerd in goede verhouding, om te geven wat de koe noodig heeft voor de productie. Men geve dan eiwitrijke- en eiwitarme voer- middelen in ongeveer gelijke hoeveel heden. Maar niet alleen de juiste verhouding heeft men te bedenken, men lette ook op den prijs en den smaak van het mengsel. En nu is de goedkoopste combinatie niet altijd de smakelijkste, noch ook de meest verkieslijkste. Kennis van de samenstelling en de eigenschappen van de voedermiddelen is een eerste voorwaarde, er zijn er b.v. die gunstig werken op de kilo's, andere weer op het melkgehalte, enz. Wat men heeft te kiezen, hangt voor een groot deel af van het bedrijf. Lijnkoek en ljjnmeel heb ben wel bijzondere eigenschappen, al zijn er ook goede resultaten bereikt op bedrij ven, waar men die stoffen niet voert. Voor boerderijen, waar men veel hooi en kuil- gra: voert, beval spr. bijvoeren van lijn koek en lijnmeel aan. Uitvoerig besprak de heer de Vries hierop de fouten, die gemaakt worden bij het voeren van het vee op de gespeciali seerde akkerbouwbedrijven en eenzijdige graslandbedrijven. Van belang zijn hierbij vaak de andere soort van bedrijven in dezelfde omgeving, omdat er een zekere wisselwerking tusschen alle bestaat. Na drukkelijk zei spr., dat in bedr. waar men b.v. veel aardappelen voert, het bijvoederen van andere stoffen noodig is, b.v. keuken zout, geslibd krijt en fosforzure voederkaik. Voor de vraag hoe men de rantsoenen dient samen te stellen, wende men zich tot het veevoederbureau. Gedachten wisseling. De heer We n t i n g (Heemskerk) meen de, dat onze voorouders het zeker nog niet zoo slecht vóór hadden met te zeggen: Koek voor de koeien, mais voor de kippen en haver voor het paard. Hooi en kuilgras achtte ook spr. uitstekend. De voorzitter wekte op om de nieuwe richting van veevoedering niet te verwaar- loozen. De heer Bakker vroeg naar de waar de kool als veevoeder. Ir. de Vries zei, dat kool voor ongeveer 90 pet. water bevat, de rest bevat droge stof met 'n zetmeelw. van circa 8 pet. In dien de kool ongeveer 30 per 10.000 kilo kost, is dat niet te duur, zooals spr. bere kende. Men bedenke, dat koêl den smaak der melk beïnvloed, speciaal savoye kool; en voorts dat de maag der koe niet ge bouwd is op het verwerken van veel kool; 30 kilo per dag is wel het maximum, 20 kilo is echter beter. De heer Meijer zei, dat zijn vee 'n hekel heeft aan kuilgras. Waar komt dit van? Ir. de Vries: van den reuk. Spr. gaf dit nader aan door te wijzen op het bestaan van verschillende bacteriën in het kuilgras. De heer E D. Govers, sprekende over de reukstoffen in het kuilgras, ontried het bewaren ervan in huil. Men lette bij het voeren van kuilgras ook vooral op de stal- temperatuur, veelal is die te hoog. Er is op het terrein van kuilgras-voeren nog heel veel te leeren, zooals spr. betoogde met te wijzen op het voorkomen van de bacteriën. Ir. de Vries beaamde dit. De fabrieken hebben het grootste belang bij een zoo goed mogelijke kwaliteit van de melk. De voorzitter zegde bij het sluiten den heer de Vries dank voor zijn uiteen zetting en beval de afd. H. M. v. L. aan vojr een volgende rede van dezen spreker.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 2