s s HET HUIS MYSTERIES ALKMAARSCHE COURANT van DINSDAG 9 FEBRUARI 927 JladiopcoQcamma 0 J^oatHciaai Uiemtxs WARMENHUIZEN HeuiUetoK DER NIEUWE NIEDORP KOEDIJK ST. MAARTENSVLOTBRUG HEILOO OBDAM ZIJPE £atuU mJ-uin&oum GOOOOC Oi Woensdag 10 Februari. HILVERSUM, 1875 M. (VARA- uitz.) 8.Gr.pl. 9.30 Kookpr. 10. VPRO-morgenwijding 10.20 Gr.pl. en literaire causerie. 11.30 Voor de werkloozen. 12.Gr.pl. 12.45 Or gelspel. 1.15—1.45 Gr.pl. 2.— Viool, piano en gr.pl. 2.30 Voor de vrouw. 3.Voor de kinderen. 5.30 VARA- Salon-orkest en gr.pl. 7.Vocaal concert. 7.30 VPRO: Christelijk Hu manisme, lezing. 8.Herh. SOS- ber. 8.03 ANP-ber., VARA-Varia. 8.15 Residentie-orkest en solist. 9.15 Radiotooneel. 10.ANP-ber. 10.05 De Ramblers. 10.30 Sportrep. 10.45 —12— Gr.pl. HILVERSUM, 301 M. (NCRV-uitz.) 8.Schriftlezing, meditatie, gewij de muziek (gr.pl.) 8.309.30 Gr.pL 10.30 Morgendienst. 11.Harmo niumspel en zang. 12.Ber. 12.15 Gr.pl. 12.30 Concert door kwintet. 2.Gr.pl. 2.30 Voor jeugdige post zegelverzamelaars. 3.3.45 Piano recital. 4.Zang en piano. 5. Kinderuur. 6.Landbouwhalfuur. 6.30 Onderwijsfonds voor de Scheep vaart: Causerie over het Binnen- aanvaringsregl. en Stoommachines. 7.Ber. 7.15 Causerie: De jurist als ambtenaar. 7.45 Rep. 8.ANP-ber. 8.15 NCRV-orkest. 9.Causerie: Christelijke muziek. 9.30 Verv. con cert. 10— ANP-ber. 10.05 Schaak- les. 10.20 Verv. concert. 11.11.30 Gr.pL Hierna Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Orgel spel. 11.35—11.50 Gr.pl. 12.05 BBC- Welsch orkest. 12.50 Gr.pl. 1.20 2.20 Birminghamsch Hippodrome orkest. 3.10 Het Northern Ireland Fanfareorkest. 3.50 Pianorecital. 4.20 Vesper. 5.10 Het John Mac- Arthurkwintet. 5.35 BBC-dansorkest 6.20 Ber. 6.40 Fransche causerie. 7.Peter Yorke's orkest en solis ten. 7.35 BBC-Theaterorkest, -Re vuekoor en solisten. 8.35 BBC- Symph.-orkest, Philh. koor en so listen. 9.25 Ber. 9.45 Verv. concert 10.45 't Bridgewater Harpkwintet. 11.35 Billy Merrin en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 11.20 Symph.-concert 1.35 Zang. 1.50 Verv. concert. 2.50 Or kestconcert. 4.50 Zang. 5.05 Piano recital. 5.50 Gr.pl. 6.05 Zang. 8.20 Zang en harp. 9.05 „Fragonard' operette. KEULEN, 456 M. 5.50 Accordeon orkest en Mandolinekwintet 7.5 Militair orkest. 11.20 SA-orkest 12.35 Omroeporkest. 4.50 Viool e piano. 5.40 Gr.pl. 7.35 Toespraa tot de Duitsche jeugd. 8.05 Omroep orkest. 9.50—11.20 Omroepklein orkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroepdansorkes I.30 Kleinorkest. 1.502.20 en 6.2 Gr.pl. 7.20 Viool en piano. 8.2 Kleinorkest 8.30 Radiotooneel. 9.3. Omroepsymph.-orkest. 10.3011.20 Omroepdansorkest 484 M:. 12.2 Gr.pl. 12.50 Kleinorkest. 1.30 On roepdansorkest. 1.502.20 Gr.p 5.25 R. de Kers' dansorkest 6.3 Pianorecital. 6.55 Zang. 8.20 On roepsymph.-orkest 9.20 Poesjkir herdenking. 10.45—11.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 B 7.30 Solistenconcert. 3.05 Toespraa tot de Duitsche jeugd. 8.35 Milita concert. 9.20 Ber. 9.50 Het Stamit' kamerorkest. 10.05 Weerber. 10.20- II.20 Willi Glahe's dansorkest GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8—10.20, Diversen 10.20—11.05, Lond.Reg. 11.05—11.20, Radio Danmark 11.20—12.20, Brus sel VI. 12.2014.20, Diversen 14.20 —14.50, Parijs R. 14.50—16.20, Lond. Reg. 16.20—17.05, Parijs R. 17.05— 17.20, Brussel Fr. 17.20—17.40, Keu len 17.40—19.05, Lond. Reg. 19.05— 19.20, Beromünster 19.2020.05, Keulen 20.05—21.20, Motala 21.20— 22.20, Berlijn 22.20—23.20, Radio Danmark 23.2024. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Diver sen 9.2010.35, Droitwich 10.35 11.50, Lond. Reg. 11.50—12.50, Droit wich 12.50—14.25, Lond. Reg. 14.25 15.20, Droitwich 15.2018.20, Brussel VI. 18.2019.Droitwich 19—22.45, Lond. Reg. 22.45—24—, Lijn 5: Diversen. Tweede Nutsavond. Zaterdagavond hield de plaatselijke afd. van het Nut te Warmenhuizen haar tweede bijeenkomst in de zaal van defl heer Slik ker. Voor dezen avond was de heer C. ten Bruggencate uit Heiloo uitgenoodigd, nog maals een causerie te komen houden over ïndië. Als onderwerp was ditmaal gekozen „Een reis door de Molukken en een kijkje op Nieuw-Guinea", Voor een buitengewoon goed bezette zaal, ruim tweemaal het aantal personen dat de vorige keer bij dezen spreker aanwezig was, opende de heer Klant deze bijeenkomst en herdacht allereerst met eenige hartelijke bewoordingen het sterfgeval ten huize van den voorzitter der vereeniging, den heer Swan. Er wordt hier te lande een groot gemis gevoeld aan meerdere gelegenheid voor goede voorlichting betreffende Indië, aldus de heer ten Bruggencate. Doordat onze landgenooten zoo weinig gelegenheid geboden wordt, blijven wij hier met onze menschen onbekend met dit groote belangrijke Nederlandsche gebied aan den evenaar. Uit deze onbekendheid ont staat onbemindheid, wat zeer te betreu ren is. Met cijfers gaf spreker duidelijk de be langrijkheid aan van het bezit dezer Gewes ten voor het Moederland. De toelichting bij de plaatjes, af en toe met aardige anecdotes en vroolyke grapjes afgewisseld, deed ons kennis maken met zeden en gewoonten der bevolking. Nooit hadden wij vermoed, dat ook de Molukken zoo interessant waren. Na de pauze werd een serie pracht plaatjes vertoond uit het actueele Nieuw-Guinea, waar spreker meerdere keeren is geweest. De resultaten van diverse onderzoekingen, die in den loop der tijden hier en daar heb ben plaats gevonden, zijn zeer bemoedigend. Juist in dit land, waar een keten van eeuwi ge sneeuwbergen zich bevindt, met dus temperaturen van onder het vriespunt, tot tropentemperatuur aan de kusten, is wel licht alles mogelijk. Spreker merkte op, dat deze gedachte heusch niet van den laatsten tijd dateert, doch reeds van 1924, toen de broeder van wijlen Prins Hendrik, graaf Adolf van Mecklenburg, na een expeditie in Nieuw- Guinea, een groot gedeelte van dit land ir concessie vroeg voor groote Duitsche kolo nisatie-plannen, hetgeen om diverse redenen is geweigerd. Na dezen tijd, dus reeds 13 jaren geleden, vroeg ook Japan meermalen groote complexen in concessie aan, welke ook ten deele zijn geweigerd, doch die ge deelten, welke zijn gegund en beplant, geven in geen geval onbevredigende resultaten De katoencultuur b.v. is buitengewoon bevredigend, en ook de resultaten van een Hollandschen kolonist, v. Rooyen, zijn zeld zaam goed. De Ned.-Indische regeering heeft bedoelden kolonist o.m. een groot be drag aan geld ter beschikking gesteld om dezen aanplant te kunnen uitbreiden. Dit doet men toch maar niet, als de vooruit zichten zoo ongunstig zijn, terwijl juist de bodem waar van Rooyen zijn aanplant heeft, eertijds in een regeeringsrapport, als totaal ondeugdelijk voor katoencultuur was aangeduid! Ziehier de theorie en praktijk zeide spre ker en als een tweede staaltje, dat deze bei de stellingen wel eens met elkaar in botsing komen, heeft de groote pionier Nienhaus ons bewezen. Vijf en vijftig jaar geleden toen Nienhaus naar Deli vertrok, heeft de toenmalige mi nister van koloniën, baron Baud, die zeer ernstig ontraden en alle verantwoordelijk heid van zich geschoven, omdat de heer Nienhaus zijn ondergang tegemoet zou gaan in de moerassen van Deli Nienhaus nam die verantwoordelijkheid op zich, hij ging, en ziet thans de schitteren de resultaten van Deli, ziet de trotsche stad Medan, uit de Deli-moerassen verrezen me» haar 75.000 inwoners, prachtige tabak-, rub ber-, vezel-, koffie-, thee- en oliepalmplan- tage's, terwijl Deli mede het gezondste laagland van Indië is. Spr. waarschuwde echter uitdrukkelijk dat geen enkel Nederlander van den tegen- woordigen tijd individueel naar Nieuw- Uit het i ngelsch door H A.C.S, 3) „Dr. Bouillon, natuurlijk. Dat kunnen de meeste jonge meisjes niet laten. Maar in dit geval is het erg juist. Hij is ook" hij praatte voort op een manier, die niet be paald vriendelijk was „hij is ook net een stuk kaas, een veeren bed en een That- cher". Zijn onprettige lichte oogen keken langs mij heen naar de iepen buiten, die be gonnen te glansen in het opkomende zon licht. „Een Thatcher?" „Een Thatcher. En daarom heilig. Wan- naar een Thatcher geboren wordt, wordt hem automatisch de sleutel des hemels in zijn hand gegeven". „U moest gaan slapen". „De moeder van onzen dokter was een Thatcher. Verscheidene graden lager dar. de tegenwoordiger dragers van den titel, maar toch een Thatcher. En een That „U moet probeeren te slapen", zei ik, zoo flink mogelijk. „Als u doorgaat met prater., zal uw pols sneller gaan, en zult u koorts Guinea moet gaan, daar dit, in dit onont gonnen land, van alle voorlichting en medi sche hulp verstoken, bijna met zelfmoord pogingen gelijk zou staan. Wel echter drong spreker aan, om de ge dachte te steunen dat de regeering uiteinde lijk eens alle pogingen in het werk stelt, dit land terdege te doen onderzoeken, doch niet alleen door voorstanders van grootcultuur, omdat de wereldmarkt meer dan voldoende suiker, rubber, thee enz. geeft en reeds allerwege restrictie toegepast wordt, doch ook terdege onderzocht moet worden, of het land ons bevolkingsoverschot kan opnemen. Dit was volgens spreker een eisch van dezen tijd. Een welgemeend applaus was de dank der aanwezigen, die onder groote belang stelling de uiteenzettingen volgden. De waarnemende voorzitter was zeker de tolk van allen, toen hij den spreker dank zegde en een spoedig tot weerziens toeriep Directeur gasbedrijf met pensioen. Naar wij vernemen, heeft de directeur van het gemeentegasbedrijf te Warmenhui zen als zoodanig ontslag aangevraagd. Hij gaat 1 Mei a.s. den dienst met pensioen ver laten. Huisvlijt en Floralia. De algemeene vergadering van de huis vlijt- en floraliavereeniging werd gehouden in café Kossen, onder leiding van den heer De Wit. De secretaris las het jaarverslag, waar voor hij een woord van dank in ontvangst had te nemen. De rekening werd in de beste orde be vonden, met een voordeelig saldo van 50.38. De penningmeester werd onder dank voor het beheer gedéchargeerd. Mej. J. E. Leegwater werd herkozen, ter wijl in de plaats van den heer S. van der Stok, die had bedankt werd gekozen de heer Wessels, hoofd der O. L. school. De voorzitter bracht een woord van dank aan mej. Leegwater, voor alles wat zij voor de vereeniging heeft gedaan. De secretaris hield een inleiding over de tentoonstelling. Na lange besprekingen werd de datum vastgesteld op 18 en 19 Sep tember. Besloten werd, om dit jaar als proef de tentoonstelling te houden (na toestem ming van het gemeentebestuur) in de oude school en dan in de tooneelzaal van Kossen een bal te houden. Men is helaas tot de overtuiging gekomen, dat een tentoonstel ling zonder bal niet voldoende kan slagen Op voorstel van de dames zullen voor de dameshandenwerken de bekroningen wor den gesplitst voor Nieuwe-Niedorpers en in zenders buiten de gemeente. De levering van planten voor grooteren zal worden opgedragen aan de fa. Kruit te Schagen. De heer Bijhouwer van Winkel de leve ring der schoolplantjes verzorgen welke gratis door de vereeniging worden verstrekt. Op voorstel van den heer Wessels zal aan de Poconfabriek worden gevraagd gratis verspreiding van een handleiding voor ver- zorgin der planten voor de schoolkinderen. De buitenfeesten zal dit jaar worden ge houden voor kinderen en ouderen een wed strijd in drijvende bloemperken, welke kun nen leggen in de haven bij de speeltuin. Het geheel zal wederom worden verlicht. Wederom zal de medewerking worden ge vraagd van het fanfarecorps Excelsior, de zangvereeniging en de gymnastiekvereeni- ging Hebe. Een verloting zal worden gehou den, waarvoor het aantal loten op 2000 werd gesteld. Wederom zal een cursus voor de school kinderen worden gehouden, zooals het vorig jaar. Als leidsters zullen fungeeren de da mes mevr. Kuiper-Glas, mevr. Rempt-Bak- ker, mevr. Strijbis-Faus, mej. Marie Leeg water en juffr. Visser. De benoodigde materialen zullen worden bekostigd door de vereeniging. De commissie van bijstand zal blijven be staan en aangevuld met mevr. Mantel en mej. Leegwater en zoo mogelijk nog een paar dames uit de Moerbeek. Bij de rond vraag vroeg mevr. Mantel of het mogelijk was, dat de planten uit de buitenwijken worden opgehaald. Hiertoe werd besloten in de hoop dat er in de buitenwijken dan meer stekplanten worden gekocht. Alles zal per circulaire nader worden bekend gemaakt. Op voorstel van den heer M. Olyzullen krijgen. We moeten geen moeilijkheden krijgen met die wond". Hij glimlachte. „O ja. Mijn wond. Wij moeten er voor zichtig mee zijn. Tusschen twee haakjes, zuster Keate, nietwaar? u moet eens in de kamer rondkijken. Als ergens de re volver ligt, neem die dan, en leg haar weg Ik deed het, gewillig; ik kan zelfs zeggen: graag. Geladen revolvers, die ergens slin geren, kunnen mij een beetje zenuwachtig maken. Maar, ofschoon ik de geheele kamer en de aangrenzende badkamer doorzocht, leverde geen van beide iets van een revol ver op. In de vuile-goed-mand waren wat met bloed bevlekte doeken, en wat bloede rige lappen katoen en gaas in de prulle- mand, maar geen revolver. Ik keek zelfs, omdat hij het aanraadde, in de laden van het groote antieke bureau, dat een flauwen geur van lavendel te ruiken gaf, en dat vol was van een overvloed van mooi-gestreken overhemden, minstens vijftig dassen, en waarin ook een vierkante flesch lag, met het etiket „Gordon's gin", die zorgvuldig tusschen wat buitengewoon-mooi wit zij den ondergoed was verstopt. Maar geen re volver. „Hm", mompelde mijn patiënt, die naar mij had liggen kijken met een wat onge- duldigen blik in zyn lichte oogen. „Nou, ik ben nieuwsgierig ik ben nieuwsgierig wie haar weggenomen heeft". „Waarom ter wereld", vroeg ik nogal scherp, terwijl mijn nieuwsgierigheid de baas werd over mijn verstand, „waarom ter wereld waart u 's nachts om twee uur bezig uw revolver schoon te maken?" „Wat is dat?" zei hij opgewekt, en toen ik het herhaalde, lachte hij. Maar het was zullen er meer eervolle vermeldingen wor den gegeven. De heer Jb. B. de Jong stelde evenals vo rige jaren wederom een prijs disponibeL Besloten werd om voor de steeds welwil lende medewerking van ons fanfarecorps, donateur te worden voor 5 per jaar. Ondersteuningsfonds. Zaterdagavond werd door het Onder ling Ondersteuningsfonds by ziekte en de Vereeniging Ziekenhuisverpleging een jaarvergadering gehouden in het lokaal van den heer Jn. Nieuwland onder leiding van den heer P. Hart. Medegedeeld werd dat de vereeniging weer 5000 heeft uitgeleend aan de ge meente Koedijk. De rente was met een kwart procent verhoogd. De rekening van den penningmeester gaf aan als ontvangst 2713.37, uitgaaf 2460.91. Einde 1935 was het totaal-bezit der vereeniging 7050.36, einde 1936 was het 6671.51, een achteruitgang dus van 378.85. Men wees er op dat er in het afgeloopen jaar zeer weinig achterstand der contributie is geweest. Uit het jaarverslag zjj vermeld dat het ledental is 168, 53 leden hebben uitkeering ontvangen. Het voorstel van het bestuur om 25 beschikbaar te stellen voor het uitzenden van het zwakke kind werd goedgekeurd. Ook het bestuursvoor stel om de maanden Januari en Februari vrijstelling te geven van het betalen van contributie. De bestuursverkiezing gaf tot uitslag dat de aftredende leden, de heeren S. Klomp en D. de Waal, werden herkozen. Het bodeloon onderging geen verande ring. Het presentiegeld werd vastgesteld op 25 ct. per persoon. Het voorstel om de bestursleden na 65-jarigen leeftijd niet meer verkiesbaar te stellen werd met groote meerderheid verworpen. Na afhandeling van de agenda van het ziekenfonds werd overgegaan tot het werk der ziekenhuisverpleging. Medegedeeld werd dat het bestuur de vergadering in Alkmaar heeft bezocht, waar het hoofd bestuur actie voerde om de zelfstandige werking der vereeniging te behouden en niet onder controle te komen der regeering met zyn beperkende bepalingen. Het zal noodig zyn dat wij een reserve jaarlijks kweeken om hier mede sterker te staan tegenover de opmerkingen die van het hoofdbestuur komen. De rekening gaf aan als ontvangst 1804.31, uitgaaf 1820.56, tekort 16.25. Uit het jaar zij vermeld dat het ledental einde 1936 was 704; 24 leden zijn in het ziekenhuis opgenomen, er is 26 maal van een auto voor vervoer gebruik gemaakt en 4 maal een ziekenauto. De bestuursverkiezing gaf tot uitslag dat de heer F. Groot weer werd herkozen en zijn benoeming aanvaardde. De voorzitter wekte de aanwezigen op steeds te zorgen dat men het den penningmeester mede deelt als een opgenomen wordt. Bond van boerinnen. Voor de afd. „Zijpe" van den bond van boerinnen en andere plattelandsvrouwen, hield mevrouw Jacobs Arriens in zaal-Ho- man alhier een interessante lezing over „kinderverzorging en opvoeding". Deze lezing werd met groote aandacht aangehoord en toegelicht door middel van lichtbeelden. Aan het slot van de bijeenkomst bracht de voorzitster dank aan mevr. Jacobs Ar- riëns voor haar leerzame bespreking, waar bij de hoop werd uitgesproken, dat men haar weer eens terug zou zien. Een voorschot. Men maakte ons opmerkzaam, dat we de vorige week schreven dat door de vorstperiode de steunregeling in werking is getreden. By de uitbetaling van Zater dag is gebleken dat het een „voorschot" was op het loon, men moet namelijk dat bedrag in-verdienen. We hebben loon sta ten gezien waaruit dat duidelijk bleek. Hoe het ook zij, het gemeentebestuur doet gezien de geldmiddelen voor dat doel beschikbaar wat mogelijk is, al zullen niet alle wenschen vervuld zijn. geen prettige lach. „Mijn revolver aan het schoonmaken, zei Adela dat?" „Dat zei dr. Bouligny". „Zoo". Hy wachtte even, terwijl hij strak maar één van de groote houten stijlen van het ledikant keek. „Zoo, zoo. Wat een knappe Adela! Als ze dat zoo zegt, zal ze wel gelijk hebben. Maar vraag me niet, waarom ik het deed. Voor mijn begrip is dat het laatste in de wereld, dat je op dat uur doet. Er zijn zooveel aar diger manieren om den nacht door te ko men. En als u het weten wilt", voegde hij er plotseling aan toe, „waarom ik die flesch jenever wegstopte, dat is terwille van Em- meline". „Emmeline", zei ik, verbaasd. „Emmeline, Emmeline, met de bekende draaiende oogen. Emmeline met haar me dedeelzame tong. Emmeline met haar on gebreidelde werklust. Met twee doove ooren hoort zy beter dan de meeste menschen met twee goede ooren. Emmeline", zei hij wreed, „is Adela's vertrouwde meid. Adela denkt dat zy het huishouden regelt maar het is in werkelijkheid Emmeline. En wat de jenever betreft Emmeline denkt, dat het haar plicht is, wanneer ik hier logeer, om toe te zien, dat ik geen slechte gewoon ten krijg, en dat al de knoopen aan myn hemden zitten en mijn sokken netjes ge stopt zyn. Maar zy is nog steeds maagdelijk en kuisch, op vijftigjarigen leeftijd, en myr ondergoed is immuun". „Hier logeer? Ik dacht, dat u hier woon de". „Volstrekt niet", zei hy. Er was een bij tende toon in zyn stem. „Ik ben hier een soort van neef, een bloedverwant. Een Brand. Zaterdagnacht is door onbekende oorzaak de opslagplaats van de firma Th. de Boer in de „Put" bij de spoorbaan, afgebrand. De opgeslagen emballage, papier, zakken er. kratten stonden spoedig in lichte laai, ter wijl ook de voorraad pootaardappelen, kool, uien en bieten niet te redden viel. De brand weer, die spoedig aanwezig was, moest zich hoofdzakelijk bepalen by het tegengaan van een uitbreiding van den brand, daar de be lendende schuur van de firma Leek gevaar liep. Deze kon echter behouden blijven, dank zy krachtig ingrijpen. De schade wordt door verzekering gedekt Leening goedgekeurd. Door Ged. Staten van Noordholland is goedgekeurd het onlangs door den raad op nieuw vastgesteld besluit tot het aangaan van een 4 geldleening, groot 57600. OUDORP (Januari). Geboren: Inq, d. v. Hendrik Sterk en Gijsbertje Ackerman. Clasina Cornelia, d. v. Simon Zuijdam en Margaretha Anna Commandeur. Geesje, d. v. Johannes Boon en Hendrika Schot. Pieter Dirk, z. v. Gerrit Keizer en Aafje Rol. Ondertrouwd: Willem Schipper te Zaandam en Adriana Raap. Petrus Hendrikus Kuilboer en Anna Margaretha Broersen te Koedijk. Pieter Pauw en Maria den Hartigh te St.-Pancras. Overleden: Maartje Heijn, oud 86 jaar, weduwe van Jacob Zeeman. bloedverwant, maar in ieder geval een Thatcher, dat is de reden waarom Adela my tot zich nam, toen ik op jongen leeftijd zon der middelen achterbleef. Zij probeerde mij op te voeden, met haar twee broers. Het ging niet zoo erg goed", voegde hij er pein zend aan toe. „Dave en Hilary waren toen al bijzonder akelige kleine ploerten, en ik was nooit ergens „U moet nu werkelijk probeeren te sla pen", viel ik hem plotseling in de rede. Op dat oogenblik had ik niets geen zin om de intieme politiek van de Thatcher-familie te hooren. Later wenschte ik, dat ik mijn scrupules overwonnen had, en gretig ge luisterd had naar ieder woerd, dat hij zeg gen zou, in de hoop om een aanwijzing te krijgen, of een woord te ontdekken, dat een leiddraad zou zijn voor het donkere myste rie, dat ons zoo spoedig aan alle kanten om ringen zou. Ditmaal sloot hy zijn oogen. „Mijn schouder begint zoo te kloppen Kunt u het verband een beetje verschuiven? Het knelt zoo verschrikkelijk". Ik boog mij over hem heen, en probeerde het verband wat minder stijf te maken. De wond was aan zyn rechter schouder, een vleeschwond, niet ernstig, maar wel pijnlijk. Een vreemde plaats, dacht ik vaag, om zich zelf by ongeluk te schieten. „Toch", zei mijn patiënt, zyn lichte oogen even spottend dicht bij de mijne, alsof hy mijn gedachten gelezen had, „toch kan het Door de revolver met mijn linker hand vast te houden en haar op mijn rechter schou der te richten en den trekker over te ha len, aangenomen dat zij geladen was". Dezen keer had ik beslist 'n hekel aan zyn lach. RUNDVEEFOKVEREENIGING STOMPETOREN. Op de jaarvergadering, welke onder lei ding van den heer C. Kramer Glijnis gehou den werd, zijn 8 nieuwe leden toegelaten, waardoor de vereeniging thans 40 leden telt Tot bestuurslid werd de heer S. Kalver- boer herkozen evenals de heeren D. Glijnis Cz. en D. Kramer Glijnis, tot keuringslid en plaatsvervanger. Uit het jaarverslag stippen wy het volgen de aan: Bij matig gunstige weers- en voe dingsomstandigheden, doch een gunstigen ge zondheidstoestand, was de productie in het jaar 1935—'36 beter dan in de 3 vorige jaren. Alle 503 dieren met volledige staten gaven gemiddeld 4287 KG. melk met 3.38 pCt.. dus 145 K.g. vet. Toch waren er tusschen de leden onderling groote verschillen. De beste pro ductie van een bedrijf was 5903 K.G. per dier; tegenover 3679 K.G. bij de beste vaders b- de vaarzen en de andere koeien Je beste kansen, waarbij de vaarzengroepen 't sterkst in gehalte bleken, nl. bleven de 41 vaarzen van de 6 beste vaders allen boven 3.40 pCt. vet. Van den prefenrenten Constantyn Jacob 14 waren nog 13 oudere koeien aanwezig wel ke in doorsnee 197 K.G. vet produceerden. Bij de exteriiurkeuring werd van 18 wilde en 53 erkenden een volledig rapport opge maakt, waarvan 42 der erkende dieren in het stamregister werden ingeschreven. Over het resultaat dezer keuring was men slechts matig tevreden. Vele melkryke die ren kwamen in sterkte en correct achterstel tekort. Het beste figuur maakte Black and „Zoo is het beter, niet?" zei ik. „En pro beer nu toch heusch te slapen". Ik trok het laken recht, en toen hy zyn oogen weer sloot, zocht ik myn stoel op. Waarschijnlijk doezelden wy beiden eeni- gen tyd, hoewel ik mij niet zoo op myn ge mak voelde in den ligstoel, als ik verwacht had, een beetje rusteloos en ongemakkelijk, en aldoor had ik een gevoel, dat ik geen oog toegedaan had. Ten slotte werd ik wakker, met het plot selinge besef, dat het grasveld vol zonne schijn was, en frisch en koel, en dat de vogels vroolyk zongen; dat er een geur van koffie en gebakken spek, ergens buiten, was, en dat een auto, in dolle vaart, de oprijlaan opkwam. Tamelijk stijf, kwam ik overeind, trok mijn muts recht, liep naar het hooge raam, en, er doorheen, op een soort balcon, dat met wingerd begroeid was. Onder mij was een kiezelpad, van den groo- ten weg afkomende, recht langs het huis, en waarschijnlijk naar een garage, die ik niet kon zien. De auto, een lange gele wa gen, stopte, na een zwaai door het grint, onder het balcon, en een man stapte er uit. Zelfs voor zoover ik hem kon zien, schatte ik hem aanmerkelijk dikker, dan een man van zijn leeftijd die ongeveer even in de veertig was behoorde te zijn. Ik kreeg slechts een glimp te zien van zijn glad-roze, nogal verwaande gezicht, en van zijn dunne donkere haar, toen hy zijn hoed op zijn zitplaats in den wagen gooide, en den hoek van het huis omrende. „Dat", zei de stem van myn patiënt, ach ter my, „zal Hilary zijn". „Ik dacht, dat u sliep", zei ik. Hy keek ontevreden. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 10