DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. NA DEN VAL VAN MALAGA. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door bet geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWdNE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. 1 ERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No 34 Woensdag 10 Februari 1937 Hoofdredacteur; Tj. N. ADEMA. 139e Jaargang De algemeerie toestand. De Spaansche revolutie De regeering te Valencia publiceert een zeer felle nota. Madrid nog niet geheel afgesneden? Auto op drie wielrijders ingereden. Eén doode, één zwaar gewonde. I COURANT Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur; C KRAK. Alkmaar, 10 Februari In de Belgische Kamer is gistermiddag heerlijk gevochten. De verschillende af gevaardigden raakten slaags met elkaar, boeken slingerden door de lucht, gezichten werden met vuistslagen bewerkt en het eind van het liedje was, dat de vergade ring moest worden geschorst. Zoo verliep de eerste vergadering van de Belgische Kamerleden na het z.g. Kerstreces! Wat was de oorzaak van deze ongewone gebeurtenis? De voorzitter der Kamer, Huysmans, heeft van het Kerstreces gebruik gemaakt, om Spanje te bezoeken en daar heeft hij redevoeringen gehouden voor de radio en zich laten interviewen door journalisten. Versohillende fracties nu meenden, dat de heer Huysmans door deze handelingen de waardigheid van zijn presidentieele functie in opspraak had gebracht. Zoo dachten vele katholieke afgevaardigden er over n zij besloten, om in de Kamerzitting te piotesteeren tegen de houding van den scialistischen Kamerpresident. Niet alleen de katholieken voelden zich gegriefd, maar vrijwel naast hen stonden de Rexisten, en verder de Vlaamsche Nationalisten. Ook deze laatsten besloten, in de Kamer te interpelleeren. Daartegenover stonden de communisten, die gistermorgen besloten om den socia- listischen Kamervoorzitter onvoorwaarde- delijk te steunen! Zoo stonden de zaken, toen de zitting geopend werd. De atmosfeer was geladen, de stemming zeer geprikkeld en het publiek, dat lucht had gekregen van de naderende sensatie en dus in grooten ge tale was opgekomen, hunkerde als 't ware naar het „groote" moment! Lang behoefde het publiek niet te wachten, want de heer Huysmans kon al heel spoedig mededeelen, dat er een voor stel was ingekomen van de Vlaamsche nationalisten en Rexisten, waarbij van den Kamer-president, den heer Huysmans zelf dus! werd verlangd, dat hij uitleg zou doen over zijn verblijf en zijn hande lingen in Spanje. Toen begon het tumult. Want toen Huys mans voorstelde, om deze interpellatie ie behandelen bij de begrooting van buiten- landsche zaken, toen kon de heer Daye, de leider der Rexistische fractie, daar niet mee accoord gaan en hij drong aan op een onmiddellijke bespreking. Hij wilde dat uiteen zetten, maar onmiddellijk be gonnen de socialisten luidruchtig en sar castisch te interrumpeeren. Even luwde het, maar het was de kalm te, die een storm vooraf ging. Want weldra slingerde men elkaar heftige verwijten toe en de geheele Kamer bemoeide zich er mee. Socialisten, gesteund door enkele libe ralen, demonstreerden juichend voor den Kamervoorzitter, Rexisten en Vlaamsch- nationalisten jouwden en brulden „Ont slag!, ontslag!" Waarop onmiddellijk de tegenaanval kwa.r van de socialisten: „Weg met de moffen!" Het lawaai was oorverdoovend en duur de meer dan een kwartier. Toen leken de kelen schor en de com- minist Berlemont kreeg het woord. Op nieuw daverde het door het gebouw en de afgevaardigde kreeg geen gelegenheid, om Zich verstaanbaar te maken. Meteen kwam toen het hoogtepunt van de ruzie. Een Vlaamsch nationalist en een Rexist verlieten hun plaatsen en liepen in de richting van den voorzitterszetel. Dat was het sein voor een algemeenen „opstand", want de socialisten dachten, dat hun par tijgenoot Huysmans zou worden aange vallen. Zij renden de zaal in, meerdere tegenstanders van hen verlieten eveneens hun plaatsen en plotseling ontstond een verwoed handgevecht. Er werd geslagen en geston.pt, enk 3le tegenstanders demon streerden een uitstekende boksstijl! Ziehier een „bloemlezing" van het ge vecht: de socialist dr. Marteaux, deelde links en rechts vuistslagen uit. De Vlaam sche nationalist mr. Leuridan liet zich niet onbetuigd. Dr. Marteaux sloeg den Vlaamschen nationalist Lambrechts tegen den grond, mr. Lambrechts bracht hem met den voet een stomp in de maagstreek toe. De socialist Eekeiers en de rexi^t Duisburgh vochten als echte bokskampioe nen. De communistische afgevaardigde, mevr Adere, had een telefoontoestel van de bank van minister Bovesse wegge nomen en sloeg er een van de Vlaamsche nationalisten mee op het hoofd. Ook mi nister Medlot werd in de vechtparty be trokken. Talrijke exemplaren van het Kamerreglement snorden door de lucn.. Een van dc boeken kwam op het hoofd van den Brusselschen burgemeester Max te recht. Dassen, boorden en hemden werden De betrouwbaarste berichten omtrent den toestand in en om Malaga komen op het oogenblik uit Gibraltar. Daar verluidt, dat de regeeringstroepen, die aan de verdediging hebben deelgeno men, 5000 dooden en gewonden tellen, terwijl aan de andere zijde 350 man gedood of gewond zijn. Anders dan de eerste geruchten deden veronderstellen hebben alle regeeringsgezinde leiders uit Malaga kunnen ontsnappen. De her togin van Seville, de commandant van Algeciras, is tot tijdelijk militair-gou verneur benoemd en er zijn nog eenige andere militaire en civiele chefs aange wezen. Het inwendige van de kathedraal is ge heel verwoest, evenals dat van alle kerken en kloosterkapellen, deelde een Britsch ooggetuige gisteren te Gibraltar mede. Naar aanleiding van het bericht, dat de weg van Madrid naar Valencia door de rechtschen afgesneden en de omsingeling van Madrid een feit geworden zou zijn, verzoekt de Spaansche legatie in den Haag mede te deelen, dat dit bericht van eiken grond ontbloot is. Naar aanleiding van gis termiddag door de legatie rechtstreeks om vangen berichten, kan zij verklaren, dat in de situatie der beide verbindingswegen tus- schen Madrid en Valencia niet de minste verandering is gekomen. De verbinding tus- schen Madrid en Valencia, zooals deze reeis gedurende vele weken over deze twee we gen bestaat, is volkomen gehandhaafd en wordt zelfs niet in sterkere mate bedreigd. Tot zoover het dementi van de Spaansche legatie. Generaal Miaja, de president van den Madrileenschen verdedigingsraad, heeft zijnerzijds tegenover de pers verklaard: „Er is geen reden om zich ongerust te maken over de vorderingen, die de opstandelingen gemaakt hebben in de richting van den weg MadridValencia. Zelfs als deze weg zou worden afgesneden, beschikken wij nog over andere verbindingen met het Oosten". Radio Requette deelt mede: De te Mara- nosa gestationneerde colonne heeft Coberte- ra bezet en beheerscht thans den sector tot aan de oevers van de Jarama en de Manzanares, strategische stellingen van het grootste belang. De rechtschen beheerscher tevens Vaciamadrid en een groot deel van den weg naar Valencia ligt onder het vuur hunner kanonnen. Het is thans nog slechts mogelijk versterkingen naar Madrid te brengen of de stad te evacueeren langs een doolhof van secundaire wegen, die door der. regen bijna onbegaanbaar zijn. Zitting van kabinetsraad in Valencia. De kabinetsraad heeft na zijn zitting te Va lencia een belangrijk decreet uitgevaardigd betreffende de spionnage, terwijl tegelijker tijd een nota is gepubliceerd waarin gecon stateerd wordt: „Een der voornaamste oorzaken van den val van Malaga is de bui- tenlandsche medewerking bij den aanval op de stad". De nota zet uiteen dat op zeven Februari zes torpedojagers der regeering van hun basis Carthagena waren vertrokken om de opstandelingenkruisers Canarias, Baleares en Almirante Cervera aan te val len, die de kust bij Malaga bombardeerden. Spoedig bemerkten zy ten zuiden van Kaap Gata twee kruisers, die den regeeringsschp- pen den rechterflank toonden en aldus de klassieke manoeuvre maaken voor een ka- nonaanval. Men veronderstelde toen tegen over de Canarias en de Baleares te liggen, waarop de regeeringsschepen deze kruisers volgden, die op zoodanige wijze bleven ma noeuvreeren dat zij de regeeringsschepen weglokten van de plaats waar de werkelijke opstandelingenschepen lagen. Bij het vallen gescheurd. De Vlaamsch-nationalistische afgevaardigde de Backer, was ineengezakt en werd door den socialist mr, Mathieu weggedragen. Hij kwam echter spoedig weer bij. Toen schorste Huysmans de vergadering en liet de tribunes ontruimen met behulp van de zaalwachters en militairen. Een half uur later kon de zitting hervat worden. De atmosfeer was toen eenigszins ge zuiverd. Vandaag zal Huysmans over zy'n reis naar Spanje spreken! van den nacht naderden de torpedojagers de kruisers, die toen bekend maakten Italiaan- sche schepen te zijn. De nota protesteert te gen deze manoeuvre die ten doel had, de regeeringsstrijdkrachten op een dwaalspoor te brengen. Herinnerd wordt aan de „flagrante inbreu- regeeringsstrijdkrachten „Flagrante inbreu ken, gepleegd door Italiaansche- en Duit- sche schepen in de Cantabrische zee op de noninterventie-overeenkomst", inbreuken d.e de regeering reeds in de maand September aan het licht heeft gebracht. De nota besluit met de woorden: „Malaga vormt het laatste bewijs voor deze inmen ging in Spaansche zaken. Deze inmenging bekort den oorlog niet, maar maakt hem feller en plaatst dagelijks den Europeeschen vrede dichter bij den rand van den afgrond" Onderzeeër torpedeert de Navarra. Uit Tarragona wordt gemeld, dat een on derzeeër der opstandelingen Maandagavond drie torpedo's afgeschoten heeft op het schip „Navarra", dat uit Marseille komende op weg was naar Tarragona. De kapitein van het getorpedeerde schip slaagde er in de Navarra op de kust aan den grond te zetten bij Torre Embara. Een der opvarenden is verdronken. De strijd bij Madrid. De verdedigingsraad van Madrid deelde gisteravond 21.30 uur draadloos mede, dai van beide zijden een licht geweer- en ka nonvuur wordt onderhouden. Aan het front voor Madrid en in de sectoren Guadarrama en Guadalajara is geen wijziging gekomen- Bij Aranjuez woedt een hevig geschutvuur. De strijd in het Noorden. Radio-Bilbao deelde gisteravond mede, dat de regeeringstroepen niettegenstaande den hevigen regen aan het front bij Cordova tot den aanval zijn overgegaan en den vij and hebben teruggeslagen. Door een han dige manoeuvre van de luchtmacht der regeering is een militaire trein op de lijn Sevilla-Huelva vernield. Sabotage bij het spoorwegbedrijf. Naar van het front van Cordoba wordt gemeld, heeft een onlangs uit Cordoba ont snapte spoorwegbeambte verklaard, dat de republikeinen, welke gedwongen zijn onder de opstandelingen te leven, talrijke sabota gedaden hebben gepleegd. Hij deelde o.a. mede, dat kortgeleden nabij het station Higueron een trein tengevolge van sabotage in een ravijn is gestort. Hij geloofde, dat deze trein bijna 1000 soldaten vervoerde, die, naar hij verzekerde, allen van Duitsche nationaliteit waren. Omstreeks denzelfden tijd ontspoorde op de lijn naar Huelva een trein, die oorlogsmateriaal vervoerde. Queipo de Llano zou verscheidene spoor wegarbeiders, die beschuldigd werden van medeplichtigheid aan de sabotage, hebben doen fusilleeren. Van het zuidelijke front; nieuwe verovering der rechtschen. Uit het hoofdkwartier wordt gemeld, dat de rechtsche troepen gisteren de stad Velez- Malaga en de plaats Torre Del Mar, beiden op ongeveer dertig K.M. ten Oosten van Malaga nabij de kust gelegen, hebben inge nomen. In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben zich in de provincie Malaga hon derden linksche strijdkrachten aan de troe pen van Franco overgegeven. Naar de om- roepzenders melden, is kolonel Villaba, de militaire bewindvoerder van Malaga, naar het buitenland gevlucht. Generaal Martlnez Monja is afgezet en zal door een Sovjet- Russischen militair vervangen worden, wle».i ook de verdediging van Jaen en Almeria zal worden opgedragen. NOODWEER IN ALABAMA. Belangrijke schade aangericht. Groote deelen van den staat Alabama zijn gisteren geteisterd door zware wolkbreuken en stormen, welke aanzienlijke schade aan richtten aan woningen en handelsgebouwen. 21 personen werden deels mer ernstig ge wond. DE POOLSCHE BEWAPENING. Een milliard zloty voor nationale ver dediging. De Sejm heeft gisteren eenstemmig het door den vice-minister-president en den mi nister van financiën, Kwiatkowski, ontwor pen groote beleggingsplan in tweede en der de lezing aangenomen, alsmede het wetsont werp, waarb in den loop der komende vier jaren een milliard zloty aan het fonds voor de nationale verdediging wordt toegevoegd. DE OVERSTROOMINGEN IN AMERIKA. Crediet van 950 millioen voor de slachtoffers der overstrooming. President Roosevelt heeft een wetsont werp onderteekend, waarbij een crediet van 950 millioen dollar wordt geopend tot hulp aan de door de overstrooming geteisterde gebieden. Het congres maakte gisteravond zooveel haast met het aannemen van het ontwerp, dat de secretaris zich naar de schouwburg begaf, waar de president van het huis van afgevaardigden, Bankhead zich bevond om een voorstelling bij te wonen, waarin zijn dochter Tallulah meespeelde, om het ont werp te doen teekenen. Bankhead teekende tijdens de voorstel ling. ERNSTIGE OVERSTROOMINGEN IN BELGIE. In de omgeving van Kortrijk blijft het hevig regenen, zoodat de overstroomingen toenemen, vooral te Meinin, waar velen een toevlucht moesten zoeken in de hooger ge legen verdiepingen der huizen, van waar uit zij gered moesten wordep. Ook de over strooming van de Sambre neemt toe, het Fransch-Belgische grensgebied biedt een troosteloozen aanblik. Te Gent is het gevaar geweken, aangezien alle sluizen naar de zee geopend zijn. OVERSTROOMING IN FRANKRIJK. Te Saint Denis is het riviertje Vieillemer buiten zijn oevers getreden De toestand is verontrustend, het water bereikte op som mige platasen een hoogte van 1.80 meter. In verscheidene huizen zijn de bewoners naar de eerste verdieping gevlucht. Niettegenstaande de sterke regens vaii den laatsten tijd is de was van de Seine bij Parijs niet verontrustend Tot nu toe wordt het werk aan de tentoonstelling niet door het water belemmerd. Men verklaart, dat het werk eerst gestaakt zou worden, als het water even hoog zou stijgen als in 1910. HET NIEUWE JAPANSCHE KABINET. Graaf Kodama minister van ver keerswezen. Haroemitsj Tanabe, lid van de Privy Council van de Mandsjoerische regéering, heeft geweigerd de door Hajasji hem aan geboden portefeuille van verkeerswezen in het nieuwe kabinet te aanvaarden. Hajasji heeft de portefeuille daarop aan graaf Ko dama, lid van het Hoogerhuis, aangeboden. Deze heeft de functie aanvaard. Tot dus verre werd dit ministerie tezamen met dat van landbouw en boschwezen beheerd door minister Tatsoenosoeke Jamazaki. Generaal Terautsji. Generaal Terautsji, lid van den oorlogs raad en afgetreden minister van oorlog, is aangesteld als superintendant-generaal voor de militaire opleiding, als hoedanig hij gene raal Soegiyama opvolgt, die na het aftreden van Nakamoera minister van oorlog is ge worden. Nakamoera ligt met typhus in het ziekenhuis. Dp benoeming van Soegiyama. De Asahi Sjimboen schrijft, dat de veran dering van minister van oorlog een dubbele zegen zal blijken. Ten eerste zal* het leger thans in staat zyn eenheid en solidariteit tot stand te brengen door middel van den nieuwen minister van oorlog, die de popu lairste is onder de oudere legerofficieren en die een langdurige ervaring heeft van het militaire bestuur. Ten tweede zal de regee ring van Hajasji versterkt worden door het toetreden van Soegiyama tot het kabinet, zoodat de nogal gespannen betrekkingen tusschen kabinet en leger daardoor zullen worden verbeterd. Het blad brengt in herinnering, dat Ha jasji moeilijkheden ontmoette bij de vor ming van een kabinet, tengevolge van de weigering van Soegiyama de portefeuille van oorlog te aanvaarden, ondanks de aan- bveling van „De groote drie" van het leger en door den eisch van Hajasji dat luitenant- generaal Itagaki, commandant van den staf van het Kwantoengleger tot minister van oorlog zou worden benoemd. Hajasji aan vaardde tenslotte de aanbeveling van het leger, dat Nakamoera in plaats van Soegiya ma voorstelde. Klaarblijkelijk heeft Soegiya ma thans zijn houding herzien, tot groote voldoening van het geheele leger. CONFLICT BIJ DE TRAM IN SJANGHAI. Vandaag is men tot overeenstemming ge komen over het instellen van een „wapen stilstand" tusschen de arbeiders van de maatschappij tot exploitatie van de tram in de internationle nederzetting en de directie. De arbeiders hadden een staking afgekon digd om hun looneischen kracht bij te zet ten. Er waren relletjes ontstaan, waarbij op gewonden stakers een tramwagen met stee- nen hadden bekogeld en den dienst op ver scheidene lijnen onmogelijk hadden ge maakt. In den afgeloopen nacht om één uur is nabij het buitengoed „Hemelrijk" on der St. Michielsgestel (N.Br.) een auto op een drietal wielrijders ingereden, waardoor één persoon gedood werd en een ander zware verwondingen opliep. Hoe het geschiedde. Op genoemd tijdstip reden drie jongeman nen per rijwiel van St. Michielsgestel naar hun woning in 's Hertogenbosch. Ter hoog te van het buitengoed „Hemelrijk" naderde uit tegenovergestelde richting een personen auto. De chauffeur reed links van den weg, terwijl slechts één lamp brandde. Hij reed recht op het groepje in. De gevolgen waren ontzettend. Een der jongemannen, van der Berselaar, werd op slag gedood, terwijl M. v. d. Groenendaal ernstig gewond bleef liggen. De derde wiel rijder, een broer van van der Groenendaal, liep slechts enkele schrammen op. Hij begaf zich onmiddellijk naar de nabij gelegen wo ning van den landbouwer Visschers, die op zyn beurt geestelijke- en geneeskundige hulp inriep en de politie van het gebeurde in kennis stelde. Toen een dokter op de plaats van het on geluk arriveerde, was van Berselaar reeds overleden. M. v. d. Groenendaal bleek zwaar gewond te zijn. Hij had om. een hersen schudding opgeloopen. Het stoffelijk overschot van van Berse laar werd naar het lijkenhuisje te St. Mi chielsgestel overgebracht, de zwaar gewonde werd naar de ouderlijke woning vervoerd. Zijn toestand is redelijk. De burgemeester van St. Michielsgestel heeft onmiddellijk na het ongeluk de aan houding van den chauffeur van de personen auto, die na het ongeluk was doorgereden, verzocht. De politie van 's-Hertogenbosch vond vrij spoedig in een garage aldaar een auto, die sporen van een aanrijding vertoonde. De chauffeur was echter met een andere auto vertrokken. Toen hij terug kwam, werd hij aan een streng verhoor onderworpen. De man zekere H. uit den Bosch bekende, de aanrijding te hebben veroorzaakt. Hij werd hierna in arrest gesteld. OPPOSITIE TEGEN ROOSEVELTS BELEID. De hervorming van het federale hooggerechtshof. Afgevaardigde Emanuel Celier, lid van de rechtskundige commissie van het huis van afgevaardigden, en aangesloten bij de demo cratische partij, heeft zich gisteravond te Washington aangesloten bij hen, die opposi tie zullen voeren tegen de voorstellen van Roosevelt betreffende hervorming van het federale hooggerechtshof. Er is thans een „hooggerechtshofsblok" ge vormd uit conservatieve democraten van het huis van afgevaardigden onder leiding van den afgevaardigde Eugene Cox, die eveneens democraat is. Dit blok zal zich aansluiten bij de oppositie tegen Roosevelt's voorstellen. Ondanks het feit echter, dat het verzet tegen de plannen der regeering schijnt toe te nemen, heeft men in regeeringskringen goed vertrouwen, dat de aanbevelingen door beide huizen zullen worden goedgekeurd. Het huis van afgevaardigden van Colorado heeft een resolutie aangenomen, waarin er bij de congresleden, die voor dezen staat zitting hebben, op wordt aangedrongen Roosevelt's voorstellen te steunen. De wet gevende vergadering van Maine, die een republikeinsche meerderheid heeftv heeft daarentegen een resolutie aangenomen, waarin de voorstellen veroordeeld worden als een „binnendringen", van de uitvoerende en wetgevende machten in de rechtspreken de macht. In Texas hebben senaat en huis van afgevaardigden zich tegen de voorstel len uitgesproken, terwijl in Zuid-Carolina .het huis van afgevaardigden weigerde een resolute in behandeling te nemen, waarin de voorstellen goedgekeurd werden. De tegencandidaat van Roosevelt bij de presidentsverkiezingen, Alf M. Landon, voor malig gouverneur van Kansas, heeft bekend gemaakt, dat hy de voorstellen van Roose velt zou bestrijden in een redevoering, die hij Vrijdag a.s. in New York zal uitspreken. DE REDEVOERING VAN TROTZKY. Telefoonverbinding was verbreken. Tengevolge van het verbreken van de telefoonverbinding tusschen New York er. Monterey kon niet spoedig genoeg verbin ding tot stand gebracht worden voor iet uitzenden van de redevoering van Trotzky. De rede werd daarop voorgelezen door het lid van het Amerikaansch comité tot ver dediging van Trotzky". In het Hippodroom in New York waren ruim zesduizend per sonen bijeengekomen om de rede aan te hooren.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1