DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No 37 139e Jaargang De algemeene toestand. leider der oostenrijksche monarchisten te londen. Madrid wordt meer en meer ingesloten. Weg Madrid-Valencia grootendeels in opstandelingen bezit. Italiaansche prins geboren. Vreugde in het land. Droevig ongeluk op de Maas. Zandschuit omgeslagen; een der opvarenden verdronken. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENj Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. 1 ERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. ■>'t nummer bestaat uit vier bladen. Directeur; C KRAK. Zaterdag 13 Februari 1937 Hoofdredacteur; Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 13 Februari. Wfj hebben gisteren in deze rubriek mededeeling gedaan van het feit, dat de Engelsche minister van financiën, Cham- berlain. Donderdag in het Lagerhuis een wetsontwerp heeft ingediend, waarbij de Engelsche regeering volmachten vroeg, om de eerstvolgende vijf jaren 400 milli- oen pond sterling te besteden voor de landsverdediging en wel buiten de gewone jaarlijksche begrootingen der departe menten van oorlog, marine en luchtvaart om. Dit wetsontwerp heeft in het buitenland natuurlijk de aandacht getrokken en vooral in Berlijn heeft het een zeer diepen indruk gemaakt. Alle Duitsche couranten publiceeren dan ook op de eerste pagina de bijzonderheden en zij verklaren, met nadruk, dat dit de eerste maal is, dat de Britsche regeering in vredestijd een der gelijk besluit neemt. Een zeker gevoel van onbehagen komt tot uitdrukking in de commentaren, welke op het bericht wor den geleverd. Over het algemeen vragen de Duitsche bladen zich af, wat de redenen en het doel zijn van deze bewapeningspolitiek. De meeste bladen zien in het afloopen van het vlootverdrag van Washington een verklaring. Dit zou de Britsche politiek voortaan voor nieuwe verantwoordelijk heden plaatsen, met name in den Stillen Oceaan. De Deutsche Allgemeine Zei- t u n g geeft een opsomming der bewape ning en versterkingen, welke de laatste maanden in Groot-Brittannië zijn ten uit voer gelegd. Het blad herinnert aan het woord van generaal Weygand, dat een groot land moet beschikken over een leger, dat beantwoordt aan de behoeften van zijn politiek. „Wij weten niet", aldus de D. A. Z., of de Britsche regeering door zulke gedach ten wordt geleid, maar he*- m—gebleken, dat zy de algemeene Fransche these aan vaardt. Men moet zich de vraag stellen, welke politiek Engeland van plan is te volgen, nu het overgaat tot een zoodanige ontwikkeling van zijn bewapening. Weygand sprak in zijn uiteenzetting over den geallieerden te bieden steun. Duitschland zou kunnen vragen door deze formule in herinnering te brengen, welke verplichtingen Engeland is aangegaan en tegenover wien. Het bondgenootschap met Frankrijk, dat in December 1936 nauwer werd aan gehaald en de besprekingen tusschen de generale staven der beide landen laten plaats voor zekere veronderstellingen". Het blad besluit: Duitschland acht zich zijnerzijds niet verantwoordelijk derge lijke beslissingen der regeering te Londen te hebben uitgelokt, hoewel een Ameri- kaansch blad verklaard heeft dat men in Britsche officieële kringen van meening is, dat de Duitsch-Japansche overeenkomst het Britsche Rijk en zijn belangen meer zou bedreigen dan Sovjet-Rusland, tegen welk land het zoogenaamd zou zijn gericht. De „Loka 1 Anzeiger" ziet in het Engelsche gebaar een rechtvaardiging te meer voor het Duitsche Rijk om voort te gaan met zijn bewapening. „De Fuehrer, aldus het blad, heeft op 30 Januari gezegd, dat ieder land slechts zelf in staat is te beoordeelen, wat het voor zijn verdediging te doen heeft. De Engelsche bewapening gaat slechts Engeland aan, maar het feit, dat de Brit sche minister verwijst naar het witboek van Maart 1936 en de arguementen welke zijn aangevoerd ten gunste van een poli tiek van wapening, dat hij voorts bij deze gelegenheid Duitschland heeft genoemd, geeft ons hoop, dat het Engelsche volk, gezien zijn tegenwoordige pogingen, meer begrip zal toonen, indien Duitschland, dat fn geographisch opzicht in veel ongunsti ger positie verkeert en is blootgesteld aan de bedreigingen van het bolsjewisme, zij nerzijds alles doet, wat in zijn vermogen is om zijn verdedigingsmiddelen te her stellen, welke men hem vijftien jaren lang heef^eweigerd^^^^^^^^^^^^^^^^ De leider der Oostenrijksche legiti misten, von Wiesner, bevindt zich op het °°genblik te Londen. Medegedeeld wordt dat von Wiesner, die is uitgenoodigd tot Let houden van een lezing voor het we reldinstituut voor internationale zaken, een onderhoud zal hebben met verschei dene conservatieve afgevaardigden, aan wie hij een uiteenzetting zal geven van den toestand in Oostenrijk om tevens over een eventueele restauratie te spreken. Hy beweerde dat de meerderheid van de Oostenrijksche bevolking voor restau- tatle der monarchie was en dat op e °ogenblik het eenige beletsel gevormd ^vordt door de vijandige houding der na- buurlanden, „een beletsel", aldus voe^ Lij eraan toe, „dat wij te gelegenei tij zullen overwinnen", De Spqtmscfie burgeroorlog Moet men een rechtsch legerbericht gelooven, dan hebben de troepen van generaal Mola zich nu over verscheidene kilometers langs den weg Madrid Valencia gelegerd. De verscheping van meer dan 1000 Italianen voor Malaga, schijnt geschied te zijn met een Ita- liaansch pantserschip. Op bevel der rechtsche autoriteiten vormde de politie een cordon rondom de plaats, waar de manschappen aan land gingen. De hulp troepen zijn vermoedelijk bestemd voor den opmarsch naar Almeria. Gistermorgen in de vroegte hebben recht sche oorlogsschepen Valencia gebombar deerd. Waarschijnlijk wilden zy de hoog ovens van Sagunto treffen. Volgens de eerste berichten zijn de granaten echter grootendeels terechtgekomen bij Alboraya. De schade zou gering zijn, en er schijnen geen slachtoffers gevallen te zyn. Er werd onmiddellijk alarm gemaakt, doch de bevol king behield haar kalmte. De telefonische verbinding met Madrid is, na twee dagen verbroken te zyn geweest, hersteld. Wegens het mooie weer verschenen voor het eerst na een week ook weer bom menwerpers om hun vernielend werk overi gens alleen tot de buitenwijken te beper ken. In diplomatieke kringen te Londen was men voorts gisteravond zeer pessimistisch ten aanzien van de werkzaamheden der af zijdigheidscommissie, vooral op grond van de weigering van Portugal om een controle stelsel aan zijn grens met Spanje toe te staan. Men weet dat de speciale onder commissie gisteren haar werkzaamheden heeft moeten staken omdat de Portugeesche vertegenwoordiger nog geen instructies van zijn regeering ontvangen had. Clandestiene radiozender ontdekt te Barcelona. Tijdens het alarm dat eenige dagen gele den te Barcelona werd gemaakt naar aanlei ding van de aanwezigheid van een oorlogs schip der rechtschen voor de haven bemerk ten bewakers van de gevangenis, dat in een huis in een aangrenzende straat van tijd tot tijd licht flikkerde, alsof er signalen werden gegeven. Een onderzoek heeft thans aan het licht gebracht, dat op de derde verdieping van het huis een krachtige radiozender stond opge steld, die naar men gelooft in verbinding stond met de opstandelingen. De huurder van de étage is gearresteerd. Opstandelingen berichten. Volgens een gisteravond om 8 uur uitgege ven communiqué hebben de rechtsche troe pen in den loop der laatste dagen aan he. Madrileensche front ruim 1800 gesneuvelde tegenstanders begraven. Aan het front van Granada hebben de rechtschen gisteren Velez, Velaudaya en Rudos bezet. In den sector van de Jarama hebben de regeeringstroepen volgens dit communiqué tevergeefs getracht den ree - schen opmarsch tot staan te brengen. e regeeringstroepen hadden den steun van zeven-en-twintig tanks. Vijf tanks werden door de rechtschen buit gemaakt. De strijd om den weg naar Valencia. Gistermiddag zijn de regeeringstroepen overgegaan tot een tegenaanval na y an Martin de la Vega, een aan den rechter oever van de Jarama gelegen dorp. e op standelingen waren tijdens een vroegeren opmarsch in de nabijheid gekomen van dorp, dat om voorzichtigheidsredenen door de loyale.troepen was ontruimd en da sindsdien tusschen de strydenden lagDe aanval van gistermiddag had ten d°e opstandelingen te verdrijven van de hoog ten, die de Jarama en den weg van Madrid naar Valencia beheerschen. Na een strijd, die verscheidene uren duurde, slaagden regeeringstroepen er onder een hevig vuur der rechtschen in de helling te hernemen, die naar de hoogvlakte leidt en hun doel te bereiken. De weg naar het oosten ligt echter nog steeds onder het rechtsche mitrailleur- vuur Aan beide kanten waren de verliezen vrij gevoelig tengevolge van de felheid van den strijd en doordat hier van gemotori seerde strijdkrachten gebruik werd ge maakt. De oorlog krijgt trouwens steeds meer een technisch karakter daar hy steeds meer met modern gemotoriseerd materiaal gevoerd wordt. De prinses van Piemont heeft gistermid dag te Napels het leven geschonken aan een zoon. 101 Saluutschoten. Honderd en een kanonschoten verkondig den gistermiddag om drie uur aan de bevol king van de stad Napels, dat het kroonprin selijk paar verblijd was met de geboorte van een zoon. Een groot enthousiasme maakte zich van de menigte, die zich voor het koninklijk paleis verzameld had, meester. Boven de groote poort van het paleis werd een witte wimpel met in het midden een blauw lint en de kroningskroon uitgestoken, trompetstooten weerklonken en de menigte barstte in gejubel los. Korten tijd na het be kend worden van dit heugelijk nieuws ver schenen overal in de stad de vlaggen. De koningin, die sedert den vorigen avond in het paleis vertoefde, heeft den koning ter stond telefonisch van het heugelijk nieuws op de hoogte gebracht. Ook aan Mussolini is dadelijk de geboorte van het prinsje gemeld. Na het afschieten van de saluutschoten deden de schepen, die in de haven van Napels voor anker lagen, de sirenes loeien, de kerkklokken luidden en esquadrilles vliegtuigen verschenen boven de stad De graaf van Vlaanderen, de broeder van de prinses van Piemont, vertoefde reeds sedert twee dagen in het paleis. Terstond na de geboorte heeft men de jonggeborene aan zijn vader, die in zijn eigen appartementen de gebeurtenissen afwachtte, getoond. Onder algemeene ontroering drukte de kroonprins een kus op het voorhoofd var. zyn eersten zoon. Zooals men weet, had het kroonprinselijk paar reeds een dochtertje, prinses Maria Pia. De bladen hebben extra-edities uitgegeven en achten deze gebeurtenis, die de voortzet ting van de dynastie voor Italië verzekert, een zeer belangrijk feit in de historie van het Italiaansche volk. De prinses van Piemont en het jonge prinsje maken het zeer goed. Het prinsje heeft zwarte oo«en en donker blond haa--. De duce heeft direct nadat hij van den prefect van het koninklijk paleis en eersten adjudant van den prins van Piemont het nieuws had vernomen, de vreugde der fas cistische regeering en van de geheele natie tot uitdrukking gebracht in gelukwenschen, welke hij heeft gericht tot het koninki'jke paar en den prins en prinses van Piemont. De naam. Het prinsje zal Victor Emmanuel worden genoemd, naar zijn grootvader, den koning van Italië. Daar hij in de provincie Napels geboren is, zal hij, volgens Havas, als vermoedelijke erfgenaam van den troon volgens de traditie van het huis van Savoye, prins van Naüels zijn, welken titel ook de tegenwoordige ko ning Victor Emmanuel voor zijn troonsbe stijging heeft gedragen. De prefect van het paleis heeft het nieuws ook direct ter kennis gebracht van de ridders der orde del 1'Annunciata, de presidenten van senaat en Kamer en de ministers. Het nieuws werd voorts medegedeeld aan de prefecten en provinciale autoriteiten. Groote feestvreugde in het geheele land. In alle steden van Italië was de feest vreugde spontaan en zeer groot. Te Rome werd het nieuws van de geboorte bekend ge maakt door 101 kanonschoten. Van vijf uur tot half zes gistermiddag hebben de klokken van het Capitool geluid. Van alle openbare gebouwen hangt de na tionale driekleur, terwijl ook de burgerij de vlaggen heeft uitgestoken. De doopplechtigheid. Op het Vaticaan heeft men met groote vreugde de blijde gebeurtenis vernomen. De Paus had reeds gisteren den hofkapelaar. toestemming verleend het kind, dat ver wacht werd, terstond na de geboorte te doopen. Overeenkomstig de traditie van het huis van Savoye zal er te zijner tijd nog een plechtige doopcerenomie plaats hebben. Amnestie te verwachten. Havas meldt uit Rome, dat naar aanlei ding van de geboorte van den prins, waar schijnlijk amnestie zal worden verleend. Het gelukkige ouderpaar, kroonprins Umberto en zijn gemalin Marie José. REDE VAN DR. GOEBBELS. Rijksminister dr. Goebbels heeft gister in een door 20.000 personen bezochte vergade ring van de Gouw Berlijn van de N.S.D.A.P. een rede gehouden over de binnen- en bui- tenlandsche politieke vraagstukken. Hij zeide o.a. dat de Duitsche regeeringen van 1919 tot 1933 alle dictaten hebben on derteekend, hoewel zij zelf overtuigd waren van de onmogelijkheid deze na te komen. De nationaal-socialistische regeering heeft evenwel het dictaat van Versailles ver scheurd. Dit heeft ook invloed gehad op het verdere Europa en heeft een einde gemaakt aan het kleinburgerlijke leven in Europa. Ten aanzien van het bolsjewisme ver klaarde Goebbels, dat als het bolsjewisme propaganda voert tegen het nationaal-socia- lisme en Duitschland, dan propageert Duitschland tegen het bolsjewisme. Er is reeds een scheiding tusschen het bolsjewis tische en anti-bolsjewistische deel van Europa. Het kan Duitschland niet schelen hoe andere landen geregeerd worden, doch indien het bolsjewisme tracht in West-Euro pa een nieuwen aanvalsweg te scheppen, dan zal Duitschland zich hiertegen verzet ten en met voldoening constateert Goebbels, dat ook andere landen het gevaar beginnen in te zien. Niemand beweert, dat de vlieg velden in Tsjecho Slowakye door de Sovjet- Unie zyn aangelegd, doch evenmin zal nie- man ontkennen dat Tsjecho Slowakye een verbond heeft met de Sovjet-Unie, zoodat eventueel deze vliegvelden ter beschikking van de vliegtuigen van Moskou zullen staan Verder sprak Goebbels over de goede be trekkingen tusschen Duitschland en Italië. Ook met Oostenrijk en Polen worden goe de betrekkingen onderhouden en Duitsch land hoopt dat ook de Danziger kwestie de finitief zal worden geregeld. Over de internationale beweringen over een komenden oorlog zeide Goebbels, dat geen oorlog zal komen. Duitschland valt niemand aan en hij gelooft dat ook niemand lust heeft Duitschland aan te vallen. De Führer noch het Duitsche volk willen oorlog en in Duitschland bestaat geen gene- raalskliek, die den oorlog verlangt. Aan het slot van zijn rede behandelde Goebbels de binnenlandsche kwesties. Het gewichtigste probleem noemde hy de op voeding. ,,^ij willen de kerk haar recht ge ven, doch wij verlangen ons recht". De minister verdedigde de eenheidsschool. In de Godsdienstonderricht kan men de kin deren volgens Godsdienstige richting ver doelen, doch wanneer Duitsch of geschiede nis wordt onderwezen, bestaan slechts Duitsche kinderen. BELGIE'S ANTWOORD AAN ENGELAND. Wordt niet gepubliceerd. De Belgische minister van buitenland- sche zaken heeft verklaard, dat geen enkele mededeeling zal worden gedaan over den inhoud van het Belgische ant woord op de Britsche nota betreffende de uitwerking van een nieuw westelijk pact. Het antwoord zal niet worden gepubli ceerd. Niettemin meent men uit goede bron te weten, dat het antwoord in overeenstem ming met het Britsche standpunt is en herinnert aan de uiteenzetting over de Belgische internationale politiek, zooals de koning die in zijn rede van 14 October heeft gegeven en aan latere aanvullende verklaringen van Spaak. België is bereid aan een conferentie deel te nemen, echter onder één voorwaar de: in een nieuw pact moet het niet ga rant, maar gewaarborgd tegen iederen aanval zijn. De Belgische regeering beroept zich daarbij op de offers, die worden gebracht voor de verdediging van het grondgebied Havas meldt nader, dat volgens berich- Gistermiddag is op de Maas onder Box meer een zandschuit in aanvaring met een schip geweest, waarbij een der opvarenden van de schuit is verdronken, terwijl dé tweede opvarende gewond werd. Door nog onbekende oorzaak kwam de schuit, geladen met zand, in aanvaring met een schip, tengevolge waarvan de schuit omsloeg. De beide opvarenden van B. en R. van der P. beiden uit Cuyk zagen kans in het reddingbootje te komen, maar ook dit kantelde en kwam onder de schuit terecht. Van B. verdween in de diepte en kwam niet meer boven. Van der P. kon zich nog aan een plank vastgrijpen en wist zich boven water te houden. Aan den wal had men het ongeluk gezien en spoedig stelde men pogingen in het werk, de slachtoffers te redden. De heer van Dijk salagde er in, van der P. behouden op het droge te brengen. Het bleek, dat hjj een arm had gebroken en aan het hoofd ge wond was. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis in Boxmeer vervoerd en daar opgenomen. De politie heeft geruimen tijd gedregd naar het lijk van B. Hedenmorgen was het nog niet gevonden. ten uit goed ingelichte bron het voor naamste punt der Belgische nota hestaat in het verzoek, dat de belanghebbende mogendheden binnenkort een voorberei dende diplomatieke conferentie beleggen van de regeeringshoofden of de ministers van buitenlandsche zaken, met het doel een middel te vinden om den internatio nalen toestand, ontstaan door de eenzijdige opzegging van het pact van Locarno, te regelen en de grondslagen te leggen voor een nieuw internationaal statuut. De Belgische regeering dringt er op aan, dat dit statuut een integreerend deel zal uitmaken van het Volkenbondshandvest, waarbij het prestige van den Volkenbond een waarborg zal zijn voor de naleving er van. België neemt in zijn antwoord voorts acte van de verzekeringen der ministers van buitenlandsche zaken van Engeland en Frankrijk, betreffende het garandeeren der integriteit van het Belgische gebied, en van het feit, dat Duitschland, volgens de verklaringen van Hitier, geen vijandi ge voornemens heeft jegens België. Het Brusselsche blad Le Peuple weet nog mede te deelen, dat België in de nota verklaart zijn plicht te hebben gedaan, wanneer het zijn eigen grenzen verdedigt. Deze stelling verkreeg de goedkeuring van Engeland, Frankrijk is er niet tegen opgekomen en de steun van Duitschland schijnt verzekerd. België doet verder voorstellen nopens de methode om te bepalen wie de aanval ler is. Het stelt voor, dat de Volkenbonds raad tot taak zal hebben den aanvaller aan te wijzen, met dien verstande, dat, in dien een bij het conflict betrokken land niet van den Raad deel uitmaakt, dit land zal worden uitgenoodigd daarin zitting te nemen met het oog op het doel. DE BELGISCHE BUITENLANDSCHE POLITIEK. Verscheidene Engelsche dagbladen mee- nen aanwijzingen te hebben omtrent den waarschijnlijken inhoud van de Belgische nota van antwoord op de Britsche nota van 18 November betreffende een nieuw Locarnopact. De correspondent van de „Times" te Brussel denkt, dat de nota „de opvattin gen weergeeft, die neergelegd zijn in de verklaringen van Van Zeeland in het par lement". De nota „doet uitkomen, dat Bel gië voornemens is zijn onafhankelijkheid te handhaven en geeft uiting aan de vol doening der Belgische regeering over de Engelsche en Fransche verklaringen ten aanzien van een waarborging der onaf hankelijkheid. Ook verklaart de nota, dat de voornaamste zorg van België zijn posi tie van gegarandeerde mogendheid betreft en dat het land niet bereid is een pact te sluiten, waarin het bovendien nog een garandeerende mogendheid zou zijn. Deze houding, zoo verzekert men, beteekent geen terugkeeren naar de vooroorlogsche neutraliteit, maar een bevestiging van de onafhankelijkheid en vrijheid van hande len, die België onder alle omstandigheden kan handhaven. Ten slotte legt de nota den nadruk op het feit, dat België alle maatregelen neemt, die noodig zijn voor de verdediging van zijn grondgebied". ANTI-SEMIETISCHE RELLETJES TE WARSCHAU. By de rechtsgeleerde faculteit der univer siteit te Warschau is het tot anti-semietische relletjes gekomen. Drie Joodsche studenten zijn naar een ziekenhuis gebracht.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1