DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN* n Grote Anti-Fascistische Vergadering Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. LERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 38 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C KRAK. Maandag 15 Februari 1937 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 139e Jaargang De algemeene toestand. De Spaansche burgeroorlog De strijd aan het Jarama front duurt voort. Valencia door opstandelingen en kruiser gebombardeerd. De Duitsche kerkstrijd. S0C.-DEM. IRBEHERS-PimiJ, «ld. Altniaar. Ds. W. Banning spreekt over „Vrijheid of dictatuur?" Entrée 15 et. Werklozen 5 cf. Bioscoopbrand met ontzettende gevolgen. Meer dan 700 dooden. COURANT. Alkmaar, 15 Februari. Bondskanselier dr. Schuschnigg heeft Zon dag zijn aangekondigde rede gehouden voor 1500 leiders van het vaderlandsche front, vereenigd in de groote zaal van den ouden Reichsrat. De kanselier zette zijn politiek ten aanzien van het herstel van de Habsbur- gers en de pogingen van de nationalisten en groot-Duitschers zich te hereenigen, uiteen. Dr. Schuschnigg waarschuwde de monar chisten tegen ieder ontijdige actie, en ten aanzien van de pogingen, om Groot-Duit- sche bonden op te richten, zeide hij: „non possumus". „Het standpunt van Oostenrijk en het vaderlandsche front in de kwestie der mo narchie", zoo zeide Schuschnigg, „wordt ge leid door drie richtpunten: ten eerste: de eerbied voor de historische traditie van Oostenrijk. ten tweede: alleen het Oostenrijksche volk is competent te beslissen over zijn regeeringsvorm, gebaseerd op de grondwet. ten derde: geen proefnemingen. De monarchistische propaganda moet on dergeschikt zijn aan de binnen- en buiten- landsche politiek van het nieuwe Oostenrijk. Alleen de leiders van den staat kunnen eventueel door een volksstemming een be slissing uitlokken. Op deze wijze handelt men in het belang van het volk, het land en het huis van Oostenrijk". Overgaande tot de campagne tot het vor men van Groot-Duitsche bonden zeide de bondskanselier: „Men schijnt in het buiten land te denken, dat deze beweging een ge camoufleerde politieke actie verbergt. Kort geleden werd in intellectueele kringen ge sproken over de oprichting van een „Deutsch-Social-Bund", zonder dat deze evenwel gericht was tegen het vaderland sche front. Toch kan hierdoor misverstand ontstaan en de binnenlandsche samenwer king wordt eerder er door verstoord dan verbeterd. Daarom is de oprichting van der gelijke bonden inopportuun. We zullen niets toestaan, waardoor de rechte lijn van onze politieke richting in gevaar wordt gebracht". Deze verklaring van den bondskanselier werd door de vergadering luide toegejuicht. In het verder verloop van zijn rede richt te de bondskanselier een dringenden oproep tot de arbeiders. Hij verklaarde een onbe grensd vertrouwen te hebben in de Oosten rijksche arbeiders. Sprekende over de buitenlandsche politiek van Oostenrijk verklaarde de bondskanse lier, dat Oostenrijk goede vrienden is met Italië en Hongarije en bereid is alles te doen om de betrekkingen tot Duitschland te ver beteren in den geest van het verdrag van LI. Juli 1936, zoolang de souvereiniteit en onafhankelijkheid gehandhaafd blijven, zon der geschillen met Praag en Belgrado te wekken en aan de vriendschappelijke en cultureele banden verbonden met Engeland en Frankrijk te tomen. „Onze buitenlandsche politiek is een poli tiek, verklaarde dr. Schuschnigg, dat de werklieden en werkgevers niet het recht van staken of lockout hebben. Alle geschillen ipoeten worden opgelost door arbitrage commissies. Verder verklaarde hij, dat het communisme niet in Oostenrijk mag binnen dringen. Hij wees op de recente arrestaties van buitenlandsche communisten in Oosten rijk en zeide, dat gebleken was, dat zy niet behoorden tot de arbeidersklasse. Op 1 Februari 1937 bedroeg het aantal politieke gevangenen in Oostenrijk 1162, waarvan 437 marxisten en 725 nationaal- socialisten. Aan het adres van de nationaal-socialis- ten richtte de bondskanselier een laatste waarschuwing: „Een ieder, die zich ver klaart vóór het Oostenrijk van Dollfuss zal als vriend worden behandeld door het vader landsche front en hem staat den weg tot de corporatieve vergaderingen open. Dit is een laatste waarschuwing, welke niet zal wor den herhaald. Zy, die zich niet onderwer pen, zullen in de toekomst de verantwoor delijkheid voor hun houding dragen". Tenslotte verklaarde de bondskanselier, dat te Weenen een groot gebouw zal wor den opgericht, dat den naam „Huis van het vaderlandsche front" zal dragen. MIJNONGELUK IN AUSTRALIË. Dertien mijnwerkers bedolven. In een steenkolenmijn te Wonchaggi (Austr.) in den staat Victoria ontstond een mijngas- ontploffing, waardoor dertien mijnwerkers bedolven werden. Tot dusver ontbreekt van hen elk levensteeken. SCHIPBREUK AAN JAPANSCHE KUST. Zes opvarenden verdronken. Naar Lloyds meldt, is het Japansche stoomschip „Choho Maru" ter hoogte van het eiland Hirado vergaan. Zes opvarenden werden gered, de acht overigen verdron ken. De aanval van de opstandelingen in het Zuidoosten van Madrid werd Za terdag niettegenstaande het vochtige weer voortgezet. Vooral rond Arganda wordt fel gestreden. De regeeringstroe- pen doen herhaaldelijk tegenaanvallen, Donderdag en Vrijdag in het bizonder in de Universiteitswijk, Zaterdag voorna melijk in de richting van Carabanchel. De aanval werd bij verrassing gedaan, doch de opstandelingen sloegen deze met zware verliezen af. Het commando van de opstandelingen be schouwt deze aanvallen als pogingen om de aanvallers in het Zuidoosten af te leiden. De beslissende slag wordt niet in de on middellijke nabijheid van de stad geleverd, doch in het open veld, aan de overzijde van de Jarama. Gemotoriseerde Duitsche troepen in actie. Een communiqué van den verdedigings- raad meldt: Met bijzondere felheid wordt gestredeh in den sector Jarama, waar de op' standelingen sinds eenige dagen het verde digingsstelsel van het regeeringsleger ten Zuiden van Madrid trachten te breken. Na de felle aanvallen der Marokkaansche ca valerie en der gemotoriseerde Duitsche troepen, die in dezen sector werken, te heb ben afgeslagen, ondernamen de regeerings- troepen doeltreffend gesteund door de luchtmacht, sinds 24 uw krachtige tegen aanvallen, waarbij den vijand belangrijke stellingen op de heuvelen van Vacia-Madrid en Pajares werden ontnomen. Twee ge vechtwagens vielen in onze handen. De aan vallen der opstandelingen aan het front van Juadalajara werden door de onzen afgesla gen. De vijand liet meer dan 250 dooden en gewonden op het terrein van den strijd achter. Madrileensche verdedigingsraad vraagt invoering van den alge- meenen dienstplicht De gedelegeerde voor pers en propaganda heeft medegedeeld, dat drie leden van den Madrileenschen verdedigingsraad naar Va lencia zijn vertrokken om Caballero een boodschap over te brengen, waarin gezegd wordt, dat gedurende de drie maanden van het beleg der hoofdstad de verdedigers tot voortreffelijke discipline zijn opgeleid. Ma drid aldus de boodschap wordt verde digd door een leger, dat liever wil sterven dan den vijand door te laten. De val van Malaga en het offensief in Jarama maken een spoedig en hevig offensief op alle fron ten noodig. Daarom vraagt de raad de regeering, zoo spoedig mogelijk den alge- meenen militairen dienstplicht in te voeren. Verder wordt gevraagd, dat op belangrijke posten slechts burgers worden geplaatst, die de zaak der regeering toegewijd zijn, en dat op alle fronten een uniform opperbevel wordt ingesteld. Berichten uit het opstandelingen kamp. Een officieel communiqué van het recht- sche hoofdkwartier meldt: Met de versterkte divisie van Madrid heb ben wij een belangrijken opmarsch uitge voerd ten Oosten van de Jarama. Wij heb ben alle vijandelijke tegenaanvallen afge slagen. Een poging tot een aanval in den ondersector Casa De Vacas is gestuit. Na den aanval van gisteren in den sector van Usera hebben wy 116 lijken van vijanden ter aarde besteld. Onder hen bevond zich n vrouw, die de rangteekens van luitenant droeg. Aan het front van Carabanchel heb ben wij 88 lijken, o.a. van kinderen tusschen dertien en veertien jaar, die gewapend wa ren, begraven. Aan het front van Mo ri hebben wij den vijand zware verliezen toe gebracht. Zy verloren honderdvyftig doo den, terwijl een honderdtal krijgsgevange nen ons in handen viel. Enorme verwoestingen te Malaga. De correspondent van Reuter heeft na een bezoek aan Malaga verklaard, dat meer dan een tiende gedeelte der stad verwoest Er doen zich tientallen gevallen van pokken voor, en dagelijks eischt deze ziekte slacht- °fDebBritsche en Amerikaansche consulaten hebben van de bombardementen zeer te lijden gehad. Naar twee Amerikanen, die te Malaga gebleven zijn, mededeelden, is Malaga sedert het uitbreken van den oorlog 44 maal het doelwit van luchtbombardemen ten geweest. In een der stadsparken is voor het eerst in zeven maanden een mis gecelebreerd, die door duizenden werd bijgewoond. Oneenigheid te Madrid. Naar een speciale Havas-correspondent meldt, hoorde men aan het front van Ma drid aan de zijde der opstandelingen Zater dag, en ook gistermorgen nog geweervuur, welk geluid afkomstig was uit het hart van de hoofdstad. Men leidde hieruit af, dat zich ongeregeldheden 'hebben voorgedaan onder de regeeringstroepen, onder wie volgens berichten afkomstig van overloopers, de meeningsverschillen sedert de inneming van Malaga verergerd zyn. Valencia vanuit zee gebombar deerd. Valencia is gisteravond om even na tien uur hevig vanuit zee gebombardeerd. Onge veer vijf minuten lang kwamen granaten op de stad neer. Havas meldt nader, dat de granaten wer den afgeschoten door een kruiser der op standelingen, die voor de haven voor anker lag. De kustbatterijen beantwoordden on middellijk het vuur, alsook de kanonneer boot „Laya" der regeering. In totaal werd een dertigtal granaten van groot kaliber op de stad afgeschoten. Er zyn eenige byzonderheden bekend om trent de uitwerking van het bombardement der stad door een oorlogsschip der opstande lingen. Verscheidene granaten zyn op de stad neergeschoten, drie vielen in het cen trum op de Avenida Colon. Er zijn naar men meent wel slachtoffers gevallen, maar het is niet bekend hoeveel. PROF. LEOPOLDO ALAS TERECHTGESTELD. Spaansch geleerde gedood. De bekende dr. J. Brouwer deelt mede Prof. Leopoldo Alas, hoogleeraar in de rechtswetenschappen en rector-magnifus der universiteit van Oviedo, is door de opstandelingen om redenen van politieken aard terechtgesteld. De telegrammen van intellectueelen, gezonden uit Nederland, Frankrijk, Enge land en België, hebben dus op de opstan delingen geen enkelen invloed gehad. De dood van dezen verdienstelijken en hoog- staanden geleerde wordt zoowel in Spanje zelf als in het buitenland ten zeerste be treurd. Beschuldigingen van kardinaal Faulhaber. In zyn preek van gister heeft kardi naal Faulhaber te München de nat.-soc. beschuldigd van talrijke schendingen van het concordaat tusschen Duitschland en het vaticaan; o.a. sluiting der confes- sioneele scholen, verbeurdverklaring der kerkelijke geldmiddelen enz. het concordaat, dat als een vrijwillig ver drag onderteekend is, kan, zoo zeide hij, niet eenvoudig verscheurd worden zonder ernstig eerverlies. De kerkvorst wees erop, dat zyn preek een poging vormde om den nationaal-socia- listischen staat de hand der verzoening te reiken en zeide dat een breuk tusschen kerk en staat, die de opzegging van het concor daat, aldus besloot de kardinaal, zal een groote schok teweegbrengen in de andere landen, die trachten in Duitschland ver trouwen te vinden. BIJEENKOMST VAN HET JAPANSCHE HOOGERHUIS. Hajasji leest regeeringsverkla- ring. Om 10.15 hedenmorgen is de verga dering, van het Hoogerhuis geopend, waarin de ministerpresident Hajasji zijn regeeringsverklaring heeft voorge lezen, welke weinig verschilde van de rede op 21 Januari j.1. in den landdag uitgesproken door Hirota. Hajasji noemde de taak der regeering, gezien den zeer ernstigen toestand, uitermate moeilijk, en somde de volgende punten op welke de regeering denkt te verwe zenlijken: 1. De stabilisatie van den toestand in Oost Azië. 2.De reorganisatie der nationale verdedi ging. 3. De ontwikkeling der industrie onder controle van den staat, zonder echter af breuk te doen aan het particulier initiatief. 4. De bevordering van den handel met het buitenland. Tevens kondigde Hajasji een voorloopi- ge belast ingverhooging aan, maar een ver mindering van de begrooting der regeering Hirota met 270 millioen Yen. Hy zeide voorts, het mislukken der onderhandelin gen met China te betreuren en gaf zyn be reidwilligheid te kennen te streven naar overeenstemming, niet slechts met de regee ring van Nanking, maar met het geheele Chineesche volk. Japan zal alle pogingen in het werk stellen de taak te vervullen waar toe het pact met Duitschand haar verplicht. Wat groot Brittannie betreft, Japans po litiek met het doel de vriendschap met dit land te bevorderen, evenals met de ver- eenigde Staten, blijft ongewijzigd. Voorts zal Japan alles in het werk stellen om de hinderpalen voor den buitenlandschen han del uit den weg te ruimen en dezen uit te breiden, aangezien die voor de nationale ontwikkeling onontbeerlijk is. Op vragen, die den ministerpresident ge steld werden, antwoordde hij nog, dat de regeering zal streven naar oplossing van de bestaande geschilpunten met Sovjet Rus land, lang den weg van verzoening en we- derzijdsche concessies. Voorts deelde hij mede, dat Japan geen territoriale bedoelin gen heeft in Noord China. Japan zal een bewapeningswedstrijd vermijden, maar, binnen de grenzen van de Japansche finan ciën, streven naar een vervolmaking der nationale defensie AANHECHTING VAN DANTZIG AAN DUITSCHLAND? Wat zal er tijdens de politieke jacht partij besproken worden? Men verzekert te Berlijn, dat het her stel der Duitsche souvereiniteit over Dantzig het onderwerp van bespreking zal zijn op de jachtpartij in Biolowitsja, waar Goering en Greiser leidende Pool- sche staatsmannen zullen ontmoeten. Er wordt aan herinnerd, dat de landdag van Dantzig op het oogenblik alleen uit nationaal-socialisten is samengesteld. Uit kracht van de souvereiniteit van Dantzig zou dus een wet kunnen worden aangenomen, die de aanhechting bij Duitschland zou vast stellen met inachtneming van zekere be palingen ter eerbiediging van den interna tionalen status der stad. In nationaal-socialistische kringen wordt verklaard, dat Poien compensaties en waar borgen zou verkrijgen. Hitier zou zich plech tig verbinden, de Poolsche souvereiniteit over den Poolschen corridor voor goed te erkennen. Verder zou Polen de vrije be schikking over de haven van Dantzig be houden. Dezelfde kringen zeggen ook, dat Beek minister Eden te Cannes van desbe treffende onderhandelingen op de hoogte heeft gesteld. Men is van meening, dat de aanhechting van Dantzig weinig invloed zou hebben op de binnenlandsche politiek der vrije stad, omdat de senaat thans reeds aan Hitier, den leider der partij, ondergeschikt is. De be perkingen, die de vrijheid der stad door het Verdrag van Versailles zijn opgelegd ten gunste van Polen, zouden gewaarborgd kun nen blijven in anderen vorm. Over dien vorm zou ook op de jachtpartij gesproken worden. DE MOEILIJKHEDEN IN DE AMERIKAANSCHE AUTO-INDUSTRIE. De bestuurders van de United Auto mobile Workers of America hebben gisteren een beroep gedaan op presi dent Roosevelt, waarbij zij rechtstreek- sche interventie hebben gevraagd ten behoeve van hun protest tegen de be perkingen van den staat van beleg. Victor Reuther heeft in een telegram aan den president opheffing van deze beperkingen gevraagd, opdat de vak- vereenigingsleden weer „vrije men- schen zouden kunnen worden". Dit telegram werd verzonden, toen de vakvereeniging bericht had ontvangen, dat- gouverneur M. Clifford Townsend naar Washington was vertrokken, zonder ant woord te geven op de eischen van de vak vereeniging. Te Indianapolis is bekend gemaakt, dat gouverneur Townsend de eischen van de vakvereeniging doorgegeven had aan ad judant generaal Elmer S. Straub, die ver klaard heeft, dat hij ze in overweging zou nemen. Men verwacht, dat alle 9000 arbeiders van de Delco Remy weer aan het werk zul len gaan. Het is echter mogelijk, dat 200 van de 2400 gewoonlijk in de schijnwer- persafdeeling werkende arbeiders weg zul len blijven in verband met de gespannen toestand, die Zaterdagmorgen is ontstaan tusschen vakvereenigingsleden en niet- aangeslotenen. De nationale garde zal op dracht krijgen patrouille diensten te doen in de onmiddellijke omgeving van de fa briek, ofschoon men niet verwachtte, dat er gepost zou worden. Den arbeiders is een loonsverhooging van vijf cents per uur toe gekend. op WOENSDAG a.s., 's avonds acht nnr, in de Harmonie. Volgens berichten uit de Mandsjoe- rijsche stad Antoeng heeft daar Zater dagavond in een bioscooptheater een brand gewoed, die ontzettende gevolgen heeft gehad. Vijftienhonderd menschen aanschouw den een film over het Chineesche Nieuwjaar, toen op het tooneel een brand uitbrak, die zich snel uitbreidde over het geheele theater. Er ontstond een onbeschrijfelijke paniek. Gillend en schreeuwend trachtte de menigte zich een weg naar den uitgang te banen, waarbij gevochten werd op leven en dood. Plotseling bezweek de galerij; even later stortte het dak in, waardoor velen het gebouw niet meer konden ver laten. In vijftig minuten was het theater tot den grond toe afgebrand; de bestrijders van het vuur stonden volkomen mach teloos. Japansche troepen, die te hulp waren geroepen, vormden een cordon en namen deel aan de reddingspogin gen. Meer dan 700 personen zijn daarbij om het leven gekomen. Reeds is het stoffelijk overschot van een 650 tal slachtoffers onder de puin- hoopen vandaan gehaald, terwijl 28 per sonen ernstig gewond naar het zieken huis werden gebracht. De brand tastte 30 huizen in de om geving aan. EEN LAWINE VRAAGT SLACHTOFFERS. Acht skiloopers bedolven. Nabij Gressoney in Italië zyn acht ski loopers uit Milaan dpor een lawine bedol ven. Zes hunner werden gedood. BLUM SPREEKT OP VERGADERING VAN SOC. PARTIJ. Op de vergadering van den nationalen raad der S.F.I.O. te Parijs werd o.a. het woord gevoerd door ministerpresident Blum, die, sprekende over de buitenlandsch- politieke vraagstukken en meer in het bij zonder de Spaansche kwestie, zeide: „Wij zijn door geen enkel geheim verdrag met eenige Middelandsche Zee-mogendheid ver bonden. „Ten aanzien van de controle op het zenden van vrijwilligers en oorlogs materiaal naar Spanje verklaarde de pre mier: „Mocht deze controle niet doeltreffend blijken, zullen wij niet schromen om „neen" te zeggen. Wij hebben trouwens reeds „neen" gezegd. Er moet gehandeld worden, doch voorzichtig. Men dient eveneens te weten, dat wij niet zulen dulden, dat in breuk kan maken op de integriteit van ons grondgebied of van onze handteekening". Blum gaf vervolgens een overzicht van hetgeen de regeering in de afgeloopen negen maanden tot stand heeft gebracht: „Thans moeten nog behandeld worden de wet op den cultureelen eigendom, 't ontwerp nopens een nationaal werkloozenfonds en dat waar bij een fonds wordt gesticht voor landbouw- rampen, alsmede de wetsvoorstellen inzake pensioen voor oude arbeiders". Blum gaf te kennen, dat, wat de drie laatstgenoemde wetsontwerpen betreft, de regeering op be paalde moeilijkheden zou kunnen stuiten. Hij zeide evenwel, vastbesloten te zijn, geen toestemming der uitgaven meer te zullen dulden, zonder dat daar ontvangsten tegen over staan. Na de rede van Blum stemde de nationale raad over twee moties inzake de algemeene politiek, n.L een z.g. „eenstemmigheidsmotie, waarin volkomen vertrouwen in de regee ring en in Blum wordt uitgesproken, en een motie der links-revolutionnairen, die terug houdender is. Op de eerste motie werden de stemmen van 4642 mandaten uitgebracht, tegen 702 op die der links-revolutionnairen en 33 onthoudingen. ENGELSCH PASSAGIERSCHIP VASTGELOOPEN. Het passagierschip „Isle of Thanet" is met ongeveer 200 passagiers aan boord onder weg naar Folkestone op een Caisson geloo- pen aan het uiteinde van de havenpier van Boulogne. Het schip kon de reis niet voort zetten en zat eenige uren vast, alvorens het de haven weer kon binnenloopen. Eenige passagiers bekwamen blessures. On der de opvarenden bevond zich de Fran- sche ambassadeur te Londen, Corbin, die naar de Engelsche hoofdstad op weg was.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1