DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Nog tot 20 Februari S. KROM N.V. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.-, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. I ERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No 39 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 139e Jaargang De algemeen© toestand. Barcelona gebombardeerd. Ververij en Chemische Wasscherij Prinselijk paar uit Weenen vertrokken. COURANT. DU nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C KRAK. Dinsdag 16 Februari 1937 Alkmaar, 16 Februari. In een onderhoud, dat een vertegenwoor diger van het „Hamburger Fremdenblatt" gehad heeft mat den Duitschen rijksminister van buitenlandsche zaken von Neurath over de buitenlandsche politiek, heeft deze o.a. verklaard, dat er geen aanleiding is om aan te nemen, dat de vrede in Europa gevaar loopt. Niet de politieke constallatie is ge vaarlijk, doch wel. de oorlogspsychose, welke steeds wordt aangewakkerd door lie den, die er belang by hebben. De minister motiveerde verder de herbe wapening van Duitschland, dat voor zijn veiligheid moest zorgen, aangezien de ent wapen in gsbelof ten niet zyn nagekomen. „Als de Britsche regeering", aldus Von Neurath, „thans de bedoeling heeft, zich door het parlement een blanco volmacht te laten geven voor bewapeningsdoeleinden, ten be drage van vijf milliaTd M., dan denken wij er niet aan, haar dat recht te betwisten, om zelf over de voor haar veiligheid te nemen militaire maatregelen te beslissen. Maar op diezelfde loyaliteit maken natuurlijk ook wij aanspraak. - Ten aanzien van het vier-jaren-plan zeide de minister, dat ook Engeland bezig is een industrie te vormen tot het vervaardigen van synthetische benzine uit steenkool, ter wijl het toch beschikt over een zeer groet deel van den petroleum-voorraad der wereld, zoodat het bij geringere behoefte dezelfde voorzorgsmaatregelen treft als Duitschland. Minister von Neurath verklaarde vervol gens, dat de Duitsche vertegenwoordiger in de niet-inmengings-commissie te Londen volmachten heeft met ieder plan in te stem men, dat door alle betrokken staten wordt aangenomen en werkelijk doeltreffende middelen behelst. Duitschland, heeft voor het einde van het vorige jaar den Franschen ambassadeur te Berlijn verzekerd, dat Duitschland de oni.m- tastbaarheid van het Spaansche gebied respecteert. Tenslotte besprak de minister zijn aan staand bezoek aan Weenen. Hoewel in vroe gere jaren de houding van Duitschland ten aanzien van Oostenrijk werd gekenschetst als een gevaar voor den vrede, heeft de mi nister sedert 11 Juli geen enkele stem ver nomen, die de regeling van de Duitsch-Oos- tenrijksche betrekkingen een werkelijke bijdrage tot de ontspanning in Europa noem de. Het eenige doel van zijn bezoek aan Weenen is, aldus de minister, een goede ver standhouding tusschen beide staten te be vorderen. Wil von Neurath beweren, dat de vrede in Europa geen gevaar loopt, zijn collega Goering heeft gisteren op een bijeenkomst van oud-strijders een rede gehouden over de verschrikkingen van den oorlog. Hij zei- de o.a.: wij allen hebben de vreeselijke hei van den modernen gemechaniseerden oor log leeren kennen. Ik geloof, dat de wereld oorlog het laatste bewijs is geweest voor de stelling, dat de volken het zich niet meer kunnen veroorloven, opnieuw in een derge- 1 ijken strijd tegenover elkaar te staan. Het was de laatste waarschuwing van het nood lot, dat men de beschaving van het avond land niet moet laten ondergaan. De techniek heeft nieuwe vorderingen gemaakt: een nieuwe oorlog zou nog veel verschrikkelijke: zijn dan de vorige. Ik geloof daarom, dat er geen betere strijders voor den vrede zijn dan de oud strijders en ik ben er van overtuigd, dat zij voor ieder ander het recht hebben den vrede te eischen en hem vorm te geven. Men zegt maar al te vaak, dat de soldaten de voor naamste vertegenwoordigers van een oor logspartij zijn. Ik geloof, dat zij het meest met de sabel rinkelen, die haar nooit gedragen hebben Alleen degenen, die den oorlog niet kennen, kunnen van een „frisch-fröhlichen Kr.eg spreken. Ik wensch oprecht, dat dit congres er toe zal bijdragen, dat de grondslag voor een werkelijken vrede van eer en rechtsge lijkheid voor alle partijen gevonden wordt. Ik verheug mij er over, dat het congres ge houden wordt in het nieuwe Duitschland, dat even vurig naar den vrede verlangt als dejmdere^olken^^m HET WERK BIJ GENERAL MOTORS HERVAT. Gisterochtend hebben omstreeks 75000 arbeiders bij de General Motors te Flint den arbeid hervat. De nationale garde pa trouilleerde heden nog te Flint en An- derson, doch zij behoefde nietopteticden. Nieuwe stakingen in de kousen industrie. Nadat de staking in de automob^lin- dustrie na ongeveer zes weken w beëin digd dreigt een staking uit te breken in de 'kousenindustrie 12000 werüiede^ dreigen in staking te fabrieken worden getroffen. ctakine Verder is hedenochtend een staking afgekondigd onder het denwasschers en etagepers te groote hotels en 25 wolkenkrabbers New-York. De Spaansche burgeroorlog Volgens een aan de pers verstrekt com muniqué van het commissariaat voor pro paganda heeft het bombardement van Bar celona 12 minuten geduurd en vielen in den loop daarvan achttien dooden, onder wie zeven vrouwen en vijftig gewonden, van wie verscheidene in ernstigen toestand ver- keeren. Een onderzoek der granaten heeft tot de conclusie geleid, dat alle gemerkt waren „L. 3 GEN 35 XIII", waaruit blijkt, dat zij afkomstig waren uit Genua, en van Italiaansche makelij waren. De verklaringen van den havenbewakings dienst en de kustwachten, evenals de foto's van de Italiaansche schepen, die in de ar chieven van het departement van defensie zijn opgeborgen, bevestigen de vermoedens, die men vanaf het eerste oogenblik had op gevat. De seindienst is er trouwens in ge slaagd na het bombardement mededeelingen op te vangen, die gedaan werden met den Italiaanschen sleutel. De rechtsche troepen vorderen. Volgens den specialen berichtgever van het Duitsche nieuwsbureau is de tegen stand der regeeringstroepen in den sector Jarama, ten zuidoosten van Madrid, gebro ken en bevinden de rechtschen zich reeds vlak voor Arganda, op nog slechts twintig K.M. van den laatsten hoofdweg naar Gua- dalajara, bij Alcala de Henares. Zij hebben alle belangrijke toegangswegen naar Madrid afgesneden. Het te Madrid verschijnende blad „El Socialista" schrijft dat de leiding in Sovjet- Spanje in geen geval mag worden opge dragen aan Largo Caballero, daar deze alle energie mist. Naar de radiozenders der re geering mededeelen, is op grond van een overeenkomst met de syndicalisten en com- «Bk if 4 aii L i«4 L 4 A „4 i f jni&it ii lier nr»ri<i. wSTtiur Tm nStUnG in handen van de anarchisten overgegaan. DE NIET-INMENGINGSCOMMISSIE KOMT TOT EEN CONCLUSIE. Naar Reuter meent te weten, is tijdens de gister gehouden bijeenkomst der sub-commissie van de niet- ïnmengingscommissie, welke bijeenkomst vier uur heeft geduurd, overeenge komen, dat buitenlandsche vrijwilli gers verboden wordt naar Spanje te gaan. Naar Havas nader meldt, behelst de over eenkomst: 1. het verbod van uitzending naar Spanje en het vertrek van vrijwilligers; 2. in algemeene trekken is een controle plan goedgekeurd, dat, nadat het nader zal zijn uitgewerkt, op 6 Maart van kracht zal kunnen worden. Het verbod betreffende de zendingen en het vertrek van vrijwilligers zal Zaterdag a.s. geldigheid verkrijgen. COMMUNIQUÉ VAN V ERDEDIGINGSRAAD. De verdedigingsraad heeft omtrent den toestand aan het centrale front gister o.a. het volgende medegedeeld: In den sector van Guadarrama heeft de artillerie der regeering vijandelijke- troe penconcentraties, die in de richting van Campanilla trokken, hevig bestookt. Dc vijandelijke artillerie bombardeerde onze stellingen zonder schade aan te richten. In den sector van Somosierra verspreidden onze batterijen een vijandelijk bataljon, dat op weg was naar Villa Vieja. In den sector van het Escoriaal viel de vijand onze stellingen te San Benito aan, doch hij werd teruggedreven. Wij onderna men een krachtigen tegenaanval en onze soldaten bezetten de door den vijand in den steek gelaten stellingen, die zich op 3 K. M voor onze linies bevonden. De vijand leed zware verliezen. In den sector van Jarama hebben geen krijgsverrichtingen plaatsge vonden. In den sector van Madrid hebben de op standelingen vannacht op verscheidene plaatsen getracht aan te vallen, doch zij werden overal met zware verliezen terug geworpen. Onze troepen ondernamen een tegenaanval en verbeterden hun positie, waarbij ZÜ meer dan 200 meter oprukten, Tijdens deze operaties maakten wij een aanzienlijke hoeveelheid sanitair materiaal buit. Vandaag was het in dezen sector rus tig Onze troepen hebben de pas veroverde stellingen versterkt. Van de overige sectoren is niets bijzonders te melden. Twee Engelsche destroyers door rechts vliegtuig bestookt. Twee Britsche destroyers zijn Zondag ge bombardeerd door een groot vliegtuig klaar blijkelijk een Junkers, bij de Algenjnsche kust toen zij onderweg waren naar Malta. Zes bommen werden neergeworpen, zonder dat zij doel troffen. Daarna vloog het toe stel weg in de richting van de Balearen. De commandant van Gibraltar heeft den Brit- schen consul in Palma verzocht bij de plaat, selijke autoriteiten een protest in te dienen. De Britsche consul te Hendaye heeft even eens opdracht gekregen te Salamanca te protesteeren. MOEILIJKHEDEN IN HET AMERIKAANSCHE VAKVERBOND. De uitzetting van William Green. Het besluit, William Green te royeeren uit de United Workers Union, is gevallen, nadat met algemeene stemmen een resolutie was aangenomen, waarin Green veroordeeld wordt wegens „beleedigende, stakingbreken- de" verklaringen. Op de Amerikaansche arbeiders wordt een beroep gedaan Green en „zijn academische vriend Joh. P. Frey" met „hun verraderlijke optreden uit te stoo- ten, hen te brandmerken en te stempelen als lieden, die niet bekwaam zijn arbeiders op eenigerlei Wijze in dit land te vertegen woordigen". William Green. Kolonel Frey had evenals Green de rege ling van het conflict bij de General Motors een^,volledige overgave" van den kant van Lewis en het Comité voor ïndustriëele Or ganisatie genoemd. Green verzet zich met kracht tegen deze poging hem uit de mijnwerkers-organisatie te dringen. Hij kwalificeert de op hem ge richte aanvallen als „dictatoriaal" en waar schuwt zijn tegenstanders, dat hij zich tot het uiterste tegen hen en hun plannen zal verzetten. Het besluit tot zijn royeering is genomen, terwijl de uitvoerende raad van de Amerikaansche Federatie van den Ar beid, die Lewis en zijn aanhangers van de commissie voor industriëele organisatie ge schorst had, bijeen was ter bestudeering van de problemen, die opgekomen zijn tenge volge van 't schisma in de vakvereenigings- WHÜ EDEN GEEFT FRANCO DE MEESTE KANS. Britsch-Italiaansch accoord van groot belang. Het is een correspondent van de „Seco io della Sera" gelukt het vacantieverblijf van den Britschen minister van buiten landsche zaken, Eden te ontdekken. Deze vertoeft te Saint Jean Cap Ferrat, bij Nice waar hij logeert bij zijn zuster, de herto gin van Warwick. Eden stond den correspondent toe hem enkele vragen te stellen. Deze vroeg, wel ke beteekenis men in diplomatieke krin gen toekent aan het jongste accoord tus schen Italië en Engeland. Eden antwoordde, dat deze overeen komst een definitieve regeling in de Mid- dellandsche zee mogelijk maakte, terwijl het de verbetering der handelsbetrekkin gen zou bevorderen. Daarom wordt dit accoord in Engeland zoo op prijsgesteld. Ten aanzien van het onderhoud tus schen Ciano en den Turkschen minister van buitenlandsche zaken, Rüstü Aras, zeide Eden, dat dit een logisch gevolg was van het Britsch-Italiaansch accoord. Een Italiaansch-Turksche overeenkontst zal er toe bijdragen, den vrede in de Middel- landsche Zee te handhaven. Op een desbetreffende vraag antwoord de minister Eden, dat men er in Engeland tegenwoordig van overtuigd is, dat Italië de Britsche belangen in Oost-Afrika zal eerbiedigen. Sprekende over de non-interventie zei de Eden, dat de Duitsche en Italaansche nota's zeer duidelijk waren geweest, ten aanzien van den wensch om de interven tie in Spanje te doen beeindigen. Vervol gens vroeg de correspondent of Eden de eischen van Rusland om aan de controle der Spaansche kusten deel te nemen, be schouwde als een poging om de non-inter ventie te torpedeeren. Eden antwoordde, dat dit verzoek van Rusland niet het ka rakter draagt van een conditio sine qua non. Sprekende over den toestand in Spanje, zeide Eden: „De recente suc cessen van Franco hebben bewezen, dat zijn positie sterker is, dan die van zyn te genstanders. Ik hoop dat de burgeroorlog weldra beëindigd zal worden, door de overwinning van de gerechtigheid en de menschelijkheid. DE PRESIDENTSVERKIEZING IN FINLAND. 177 van de 300 stemmen voor Kallio. De verkiezing van minister-president Kallio tot president van de Finsche repu bliek, geschiedde bij de tweede stemming, toen Kallio 177 van de 300 stemmen ver wierf. Hoe de verkiezing geschiedde; Stahlberg bij de eerste stemming bijna gekozen. Bijna alle leden van het diplomatieke corps en tal van persvertegenwoordigers hebben de verkiezing voor het president schap der republiek bijgewoond. Kallio presideerde als minister-president de bijeenkomst der kiesmannen. Bij de eerste stemming behaalde Svinhoefvoed (aftr.) 94 stemmen, (Qi van de Vaderlandsche Volks beweging, 68 van de lij st-Svinhoefvoed en acht „Zweedsche stemmen"). Kallio verwierf slechts 56 stemmen van zijn partijgenooten, terwijl de vroegere president Stahlberg 150 stemmen verkreeg, d.i. juist een stem min der dan de vereischte absolute meerderheid. Bij de tweede stemming verklaarden de socialisten, die eerst Stahlberg hadden ge stemd, zich voor Kallio, die daar door 177 stemmen behaalde. Stahlberg verkreeg slechts 19 stemmen en Svinhoefvoed 104 stemmen. Kallio zal op 1 Maart a.s. in functie treden. Men verwacht, dat de tegenwoordige re geering dan direct zal aftreden en dat een nieuwe regeering wat meer naar links ge oriënteerd zal zijn. Kyösti Kallio werd in 1873 geboren en is thans dus 63 jaar oud. Hij is landeigenaar en sinds 1904 lid van den Finschen landdag. Sedert 1920 is hy 14 zittingsperioden van het huis voorzitter geweest. Van 19171922 was hy minister van landbouw en in 1925 minister van verkeerswezen. Bovendien was hij minister-president van 19221924, van 1925 tot 1926, van 1929 tot 1930 en ook in het thans nog zittende kabi net, dat in October j.L aan het bewind kwam. Voorts heeft Kallio een belangrijke posi tie in de Bank van Finland. Kallio spreekt slechts het Finsch, terwijl hij tegen de in voering van het Zweedsch is. De in 1918 in gevoerde landbouwwet is naar hem ge noemd. MISHANDELINGEN DOOR DE JAPANSCHE POLITIE. Ter sprake gebracht in Hoogerhuis. Hedenmorgen is in de zitting van het Ja- pansche Hoogerhuis sensatie gewekt door het feit, dat ter sprake gebracht werd hoe in sommige districten de politie gebruik maakte van martelingen om bekentenissen los te krijgen van personen, die beschuldigd waren de kieswetten te hebben overtreden. De bejaarde politicus Kisjitsji Koboeko on dervroeg den minister van binnenlandsche zaken over inbreuken op de menschelyke rechten, die hij beschreef uit eigen ervaring als „third-degree"-fnethodes, die voorge komen waren in verschillende prefecturen tydens incidenten van het vorige jaar. De politie had daarbij den beklaagden water door de neusgaten gestuwd, hen aan de voe ten opgehangen, op het voorhoofd gebrand merkt en hevig geschopt. De minister van binnenlandsche zaken antwoordde, dat de betrokken regeeringsambtenaren reeds ge- straft waren en dat de regeering voorne mens was de marteling af te schaffen. AMERIKAANSCHE ONTSNAPPING. Achtervolging per vliegtuig. Zeven, tot langdurige gevangenisstraf veroordeelde desperado's zyn ontsnapt uit de gevangenis te Wilson, in Noord-Ca- rolina (U. S. A.), waarbij zij als gijze laars twee cipiers en vermoedelijk nog 3 personen met zich mee hebben genomen. De gevangenisdirectie heeft onmiddellijk een vliegtuig gecharterd, en ruim hon derd agenten uitgezonden om de vluch telingen op te sporen. NOODLOTTIG TREINONGELUK IN ENGELAND. Drie dooden en talrijke gewonden De expr.-trein York-Lowestoft (E.) is bij Sleaford in het graafschap Lincoln ont spoord. De locomotief en zes wagons re den tegen een blokhuisje, waarin spoor wegarbeiders waren gezeten. Drie der ar beiders werden gedood, drie gewond. Ve le reizigers liepen verwondingen op. De locomotief en zes wagons werden ver nield. DE STRIJD TEGEN DE COMMUNISTEN IN ZWITSERLAND. De staatsraad van het kanton Neuchatel heeft in de volksvertegenwoordiging van het kanton een wetsontwerp ingediend waarbij alle communistische organisaties in het kanton worden verboden. Ter behandeling van dit ontwerp is de groote raad van Neuchatel op 22 Februari a.s. bijeengeroepen. 201 korting. Hedennamiddag te Zeil am See verwacht. - Men seint ons uit Weenen: Met prachtig weer een warme zon scheen aan een vrijwel wolkenloozen hemel zijn prinses Juliana en prin3 Bernhard hedenmorgen om negen uur uit Weenen vertrokken. De wegen bui ten Weenen, die eenige dagen geleden nog ten deele met ijs en sneeuw bedekt waren, zijn daarvan thans grootendeels bevrijd, zoodat de tocht naar Zeil am See heel wat gemakkelijker verloopen zal, dan dit bij een vroeger vertrek het geval zou zijn geweest. Het prinselijk paar vertrok met drie auto's. In de eerste auto hadden prinses Juliana en prins Bernhard plaats genomen. Z. K. H. prins Bernhard zat zelf achter het stuur. Voor het vertrek verklaarde het prinselijk paar nog, dat het over zyn bezoek aan Weenen uiterst tevreden is en dat het hoopt spoedig nog eens naar de Weensche hoofdstad te zullen kunnen terugkeeren. Voor het hotel was een groepje belang stellenden samengekomen om het vertrek gade te slaan. Vermoedelijk zullen prinses Juliana en prins Bernhard niet voor van middag laat in Zeil am See aankomen. Na de voorstelling van de „Fledermaus" van gisteravond, heeft het prinselijk paar nog een bezoek gebracht aan een restau rant, waar eenige Weensche liedjes voor de hooge gasten ten gehoore werden gebracht. DE A.S. BEZOEKEN VAN GORING EN GREISER. Officieel Poolsch communiqué. Het Poolsche telegraafagentschap publi ceert het volgende officieele communiqué: In verband met de aankondiging van het bezoek van minister-president Göring aan Polen, waar hij zal deelnemen aan de jaar lij ksche jachtpartij van den president der republiek in de wouden van Bialowitsja, heeft de buitenlandsche pers dwaze berich ten verspreid aangaande Dantzig en wel - een veelbeteekenend feit op het oogen blik, dat het probleem der vrije stad na de laatste beraadslagingen van den volken bondsraad opnieuw in normale banen is ge leid en de nieuwe hooge commissaris van den Volkenbond zich naar Dantzig begeeft om zijn post te gaan bezetten. De verspreiding van berichten, welke tegelijkertijd alarmeerend en uit de lucht gegrepen zijn, kan op zoo'n oogenblik slechts ten doel hebben de openbare meening op een dwaalspoor te brengen, wordt op ten dentieuze wijze aangewend om ongerustheid te verwekken. Overigens is het niet de eerste keer, dat men toevlucht tot derge lijke methodes kan waarnemen. DE DONAU WAST. Gevaar voor overstroomingen neemt toe. In verband met den was van den Donau, die het gebied van Oltenita dreigt te over- stroomen, hebben de autoriteiten maatrege len genomen, om eventueel de bevolking te kunnen evacueeren. In het station van Olte nita staan 150 wagons gereed en het leger heeft in allerijl een nieuwen dijk van 8 meter hoogte aangelegd. Tot ontruiming van het gebied zal pas opdracht worden gegeven, als het water den kruin van dezen dijk heeft bereikt. Voorts sporen vliegtuigen de punten op, waar zich ijsdammen hebben gevormd, teneinde deze door middel van bommen te doen springen en het water de gelegenheid te geven, af te vloeien. De minister van bin nenlandsche zaken leidt persoonlijk het reddingswerk. De Donau buiten zijn oevers getreden. In de buurt van Oltenita is de Donau buiten zijn oevers getreden, waardoor eenige paats overstroomd zijn. Het ijs in de rivier wordt thans door een aantal vliegtuigen ge bombardeerd. NASPEL VAN MOORD OP SOTELO. 122 advocaten veroordeeld. Een proces, gevoerd te Madrid tegen 122 advocaten, die er van beschuldigd worden een protest geteekend te hebben tegen den moord op den monarchistenleider Calvo Sotelo, is afgeloopen met de veroordeeling van alle verdachten tot dwangarbeid van twee tot vijf jaar,

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1