'fxownciaat 'flieuws BEEMSTER WINKEL UITGEEST NIEUWE NIEDORP BREEZAND T VELD EGMOND AAN ZEE NOORDSCHARWOUDE ZUIDSCHARWOUDE ST. PANCRAS BERGEN KENNEMERLAND Tien Februari-dagen, zitter zal hierover een bespreking houden. Alsnu werd het kohier Hondenbelasting 1937 vastgesteld. Een schrijven was ingekomen van Ged. Staten, dat in verband met het borgstellings fonds is toegestaan als bijdrage in eens 10 cent per inwoner en daarnaast 2 cent per inwoner gedurende 5 jaar. Alzco besloten. In de rondvraag zei de heer Blokker, dat hij op den hoek bij Melker op dat plein al daar wat beplanting willen laten aanbren gen. De voorzitter: Wij zullen eens nagaan, of daar wat heestergewas geplant kan worden. De heer Helder vroeg, om het lichtnet in de Woude eens goed te laten nazien, 't Komt meermalen voor, dat men daar zonder licht zit op tijdstippen, dat het zoo noodig is. De boomen kunnen ook wel wat opgesnoeid worden. De voorzitter zou er den administrateur mee in kennis stellen. Tevens vroeg den heer Helder, of er i nde plaats van den heer Slooten al iemand wordt voorgedragen in de commissie tot wering van schoolverzuim. De voorzitter zeide, dat 1 Maart het nieuw benoemde hoofd der school komt en dan kan een voordracht aan den raad wor den ingediend. De heer Schut vroeg uitbreiding van de verstrekking van gehakt en boter. Volgens het schrijven van den minister mag dit niet. Wel kan men nog bij den minister uit breiding aanvragen. De heer Schouten vroeg verbetering van de straat bij den Pontweg bij de firma de Groot. Daarin zal worden voorzien. De heer Groot drong aan op benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur en reglementswijziging. De voorzitter zeide, dat dit in de eerst volgende vergadering van B. en W. een punt van bespreking zal uitmaken. Hierna ging de raad in comité. DE OMZET AAN ..BEEMSTER, PURMEREND EN OMSTR." Aan de afslagvereen. „Beemster.Purme- rend en omstreken" heeft de totaal-omzet over 1936 bedragen 696.161.181 tegen 539.246.46 in 1935. De omzet van 1 tot 29 Januari van dit jaar beliep 19.427.45 tegen 26.155.61 in het zelfde tijdvak van het vorige jaar. Verhuring grasgewas. De opbrengst van de verhuring van het grasgewas van dijken en wegen was voor 1937 5443 tegen 3891 in het vorig jaar. Uitvoering Nutsdepartemcnt. Door het Nutsdepartemcnt „Winkel" werd Zondagavond in het lokaal van den heer Laan wederom een tooneelavond gege ven. De bekende tooneelvereeniging „Hier na Beter" van Koog Zaandijk, bracht ten tooneele „De Privéverpleegster". Het stuk werd vlot gespeeld en werd door het pu bliek aandachtig gevolgd.. Na afloop van deze opvoering werd de avond met een ge zellig bal besloten. Lezing Bloembollen Genootschap. Maandagavond werd in het lokaal van den heer R. Laan door de afdeeling Winkel van het Hollands bloembollenkweekers Ge nootschap een lezing met lichtbeelden geor ganiseerd, welke door den heer A. Schouten, adviseur van de N.V. „Defa", afd. Planten- ziektebestrijding, te Arnhem, verzorgd werd Spreker zette op een duidelijke wijze uit een, het ontsmetten van bloembollen, het bespuiten van tulpen tegen vuur, pootaard- appelontsmetting en het ontsmetten van zaaigranen. De verschillende lichtbeelden waren zeer duidelijk, en werden de aanwe zigen verschillende door ziekte aangetaste bollen aangetoond. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd door de aanwezigen gretig gebruik gemaakt en de verschillende vragen wer den tot ieders voldoening beantwoord. De voorzitter van het Genootschap, de heer Amels, dankte namens de aanwezigen den heer Schouten voor zijn leerzame lezing. Vrachtauto te water. Bij het lossen van een zolderschuit met rijshout bestemd voor enkele tuinders te Heemskerk geraakte de vrachtauto van de gebroeders de Munk uit Heemskerk met een volle vracht rijshout in de haven. Naar men ons nader mededeelde wilde de chauffeur met den volgeladen wagen ver trekken maar bemerkte niet dat de motor in de eerste versnelling stond met het ge volg dat de wagen plotseling begon te rij den en van de kade af in het water reed, terwijl de achterwielen nog op de kade ble ven staan. Met behulp van een bok van de fa. E. van Twuijver alhier werd de wagen spoedig weder op het droge gebracht. Een en ander had veel bekijks. Tooneeluitvoering. Zondagavond voerde de tooneelvereeni ging Rhetorica van Zaandam voor het Nut „Kinderen van ons Volk" van Anton Coolen op in de Prins Maurits. De zaal was geheel bezet. De opvoering is ook hier een groot sue- ces geweest. Aan de vertolking van ver schillende rollen worden zware eischen ge steld. Met gespannen aandacht heeft het publiek de ontwikkeling van het dramatisch gebeuren gevolgd. Prachtig werden de verschillende rollen weergegeven door rolvaste spelers, geleid door mevr. Royaards—Santberg. De tooneelverzorging der Fa. E. Brouwer en Zoon was keurig in orde. Onder de pripna dansmuziek van Gebrs. Kos werd na afloop een geanimeerd bal ge houden. Verkooping. Ten overstaan van notaris Koomen te Wieringerwaard werd Maandagavond in het café van den heer Jb. Borst publiek gepre senteerd een huis met 2.02.40 H.A. bloem bollenland aan den Verlengden Kleiweg te Breezand, eigendom van den heer J. Th. van Zanten. Het werd in bod gebracht door den heer Vonk te Haarlem op 3020 en op 800 daarboven afgemijnd door den heer W. Pronk te Breezand en bracht alzoo 3820 op. Chr. naastenliefde. Dezer dagen vergaderde bovengenoem de vereeniging ten lokale van den heer Brouwer alhier. De voorzitter, de heer S. v. d. Stoop, bracht verslag uit van het afgeloo- pen jaar, waaruit wij noteeren, dat gedu rende het jaar 1936 flink door de leden is gewerkt, tezamen voor 268 dagen. De ver eeniging telt momenteel 38 werkende leden. D aftredende bestuursleden, de heéren S. v. d. Stoop en G. Bruin Dzn., werden her kozen. De voorzitter bracht nog eenige woorden van dank aan de leden voor het vele lief dadige werk, dat zij voor hun naasten heb ben verricht. Een ongewenschte gast. Nog steeds blijkt Egmond aan Zee aantrekkingskracht te bezitten voor avontuurlijke jongelui. Tegen den avond ontmoette gisteren een Egmondsche vis- scher op het strand een jongen, die daar rond zwierf. Daar hij het niet vertrouwde nam hij hem mee naar de politie. Het bleek te zijn de 10-jarige Corrie Bos uit Enk huizen. Toen hij een standje van zijn ouders gekregen had, was hij op de fiets gestapt en er van door gegaan. De politie stelde dadelijk de doodelijk ontstelde ouders op de hoogte en bracht den jongen naar Enkhuizen terug. Aanbesteding gemeentewerk. B. en W. hebben aanbesteed het ge meentewerk voor 1936. Voor het timmer werk was de laaste inschrijver J. Blaau- boer voor 923, en de hoogste A. Medik voor 1085. Voor het metselwerk waren laagste inschrijvers de gebroeders L. en Th. de Graaff voor 580, terwijl hoogste inschrijver was J. Broek met 840. Voor het schilderwerk was laagste inschrijver J. de Goede voor 418.50 en hoogste J. Koeman voor 424.50. Het werk is aan de laagste inschrijvers gegund, voorzoover het geen onderhouds- doch nieuw werk betreft echter, behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Indien tengevol ge van deze laatste restrictie de definitie ve gunning zoo lang mocht uitblijven, dat intusschen de materiaalprijzen aanmerke lijk zijn gestegen, zal de gemeente dit prijsverschil boven de aanneemsom ver goeden. Scheepje aan den grond gevaren. Maandagavond werd een 3-tons vlet, welke in de Voorburggracht lag, aan den grond gevaren door de motorboot, welke op gezette tijden den voorraad ammoniak van de gemeenschappelijke lichtbedrijven komt halen. Aangezien de overvaren schuit geen lich ten voerde, had de schipper niet gezien, dat de weg niet vrü was. Van schuld was dan ook geen sprake. Het vaartuig was nog weer spoedig ge licht ook. De schipper van de motorboot slaagde er n.1. in een staaldraad er onder door te krijgen en hiermede het ééne eind omhoog te trekken. Met behulp van eenige toegeschoten personen werd ook de andere punt omhoog gebracht. Toen werd de slang van de pomp-installatie in de gezonken schuit neergelaten, de pomp in werking ge steld en in een paar minuten was de vlet leeggezogen. Witte Kruis-vergadering. De afdeeling Langendijk van het Witte Kruis vergaderde Dinsdagavond in „Con- cordia". De voorzitter memoreerde in het kort, dat de viering van het 40-jarig hpstaan uitstekend was geslaagd. De rekening 1936. De balans gaf aan in debet en credit een bedrag van 18407,75 Vide verlies- en winstrekening na gehouden afschrijvingen een nadeelig saldo van 11,23. De totaal ontvangsten hebben bedragen 8073,97 de uitgaven 7213,78, alzoo een batig kas saldo van 860,1934. Namens de controle-commissie werd door den heer J. Ootjers Rz. verklaaid, dat een en ander volkomen in de beste orde is bevonden. De penningmeester, de heer F. Moeijes, werd gedéchaigeerd. De begrooting 1937 werd als volgt vast gesteld: Voor het Witte Kruis op 2604 en voor de wijkverpleging op 4230. De ver gadering ging hiermede accoord. Het jaarverslag. Dit werd uitgebracht door den heer F. Moeijes en wij vermelden hiervan, dat het ledental van het Witte Kruis is terug- geloopen met 24 en nu 1429 bedraagt. 3 be- stuurs- en 1 ledenvergadering werden ge houden. Het 40-jarig bestaan werd in buitengewone vergadering herdacht. De verhouding tusschen de bestuursleden is uitstekend. Het magazijn is schitterend in orde dank zij de goede zorgen van den magazijnmeester. Het ledental van de wijkverpleging be draagt 1004 en is met 19 achteruitgegaan. Door de wijkzusters werden niet minder dan 6382 bezoeken afgelegd. Medegedeeld werd, dat 400 leden van het Witte Kruis nog geen lid zijn van de wijkverpleging. Dit heeft reeds een punt van bespreking uitgemaakt in het bestuur en hier zal propaganda voor gemaakt wor den. Het verslag werd onder dankzegging goedgekeurd. De heer J. Kliffen bracht hierna ver slag uit van de gehouden algemeene jaar vergadering. Dp voorzitter dankte den heer Kliffen voor zijn zeer interessant verslag. Rondvraag. De heer G. IJff vestigde de aandacht van het Witte Kruis op de kwakzalverij, daar hieraan nog veel onnoodig geld wordt uitgegeven. De voorzitter zeide nog een woord van dank aan de heeren Eecen en Ootjers voor de gehouden controle. De heer K. Wagenaar vroeg nog inlich tingen over de cursus in huishoudelijke ziekenverpleging. De voorzitter antwoordde, dat het be stuur op de eerstvolgende ledenvergade ring met voorstellen hoopt te komen. Na eenige besprekingen volgde sluiting met ''•mk voor de aangename besprekingen. Begrafenisvereeniging. Maandagavond vergaderde de begra fenisvereeniging ten lokale van den heer P. Kramer. De vereeniging staat wel gun stig tegenover de zustervereenigingen daar hier tot 100 in natura wordt uitge keerd. Gehoopt wordt dat men hiermede kan doorgaan. Medegedeeld werd dat 10 begrafenissen zijn verricht, waarvan 5 van niet-leden. Eén uit België en één uit Westerlicht. Er werden eenige mededeelingen gedaan over de bondsvergadering. De voorzitter betreurde dat het bestuur van den Bond is ingekrompen. In verband dmet een ontvangen brief van Wolfswinkel maakte de voorzitter eenige opmerkingen over de kosten van de volgrijtuigen en den lijkwagen. Men had een verzoek om adhaesie ontvangen van Broek om per lijkauto te begraven. Het bestuur gevoelde er niet voor omdat men den heer Wolfswinkel er eerst in wilde kennen. De heer Wolfswinkel deelde mede, dat de kosten zijn verlaagd. Alleen de lijkwa gen kost 17.50 met een volgkoets 20 en met 2 volgkoetsen 25. Dit was eerst totaal 33.50. De voorzitter vroeg de machtiging der vergadering om den heer Wolfswinkel aan te houden. De meesten willen de bespan ning bij de begrafenis. Na eenige besprekingen besloot de ver gadering den heer Wolfswinkel aan te houden, hetzij per rijtuig of per lijkauto. Het jaarverslag vermeldde dat het le dental is achteruitgegaan van 583 tot 525. Er werden 4 bestuurs- en 1 ledenvergade ringen gehouden. Het Burg. Armbestuur gaf geen bijdrage voor eenige geroyeerde leden. Dit werd zeer betreurd. De rekening van den penningmeester, den heer W. Koeman, sloot op een totaal aan ontvangsten van 837.61, uitgaven 1005.82, het nadeelig saldo was alzoo 168.21. Het vorig bedrag in kas was 4267.92, zoodat het totaalbezit was te- ruggeloopen tot 4099.71. De reserve voor de kleeding was 386.45. De rekening werd aldus vastgesteld. Bij de gehouden bestursverkiezing wer den de heeren Jb. Kroon Az. en A. Kist herkozen met bijna alg. stemmen. Voor de bondsvergadering waren geen voorstellen. Tot afgevaardigde werd be noemd de heer A. Kist. Plaatsvervanger de heer B. Schrijver. Tot kascommissie werden benoemd de heeren C. Schrieken en S. Groen. Voor de leden van de vereeniging die naar een andere plaats gaan en nog recht hebben op een zekere uitkeering zal het bestuur een regeling treffen. Er werd een aanmerking gemaakt op het parkeerterrein bij de begraafplaats. Verbetering is zeer gewenscht. Nadat nog eenige interne zaken waren besproken werd de vergadering met woor den van dank gesloten. Nederlandsche TuindersbonJ. De afdeeling Sint Pancras hield haar jaarvergadering in café Bouwstra onder lei ding van den heer A. Hoogland. De voorzitter zeide in zijn openingsrede, dat helaas geen verbetering in het bedrijfs leven is ingetreden. De hoop is steeds op steun gevestigd, éénmaal komt de tijd, dat dit over raakt, en dan Uit het jaarverslag van den secretaris stipten wij aan, ook al weer teleurstellingen voor de tuinders. Steun en hoop op beter doet ons leven. He', vorig jaar konden wij misoogst mel den. Thans is een overvloedige oogst oin- nengehaald, doch deze overvloed beteek°r.t geen verbetering. Bijna alle kool wordt voor veevoeder vérkocht, droevig, indroevig is dit, de kracht der organisatie kan ons echter neg iets goeds geven. Van het vereenigingsleven melden w'j, dat 3 bestuurs- en 2 afdeelingsvergaderingcn zijn gehouden. Het weinige vergaderen vindt zijn oorzaak hierin, dat de voorzitter lid van het hoofdbestuur en de secretaris lid van het kringbestuur is. Daardoor worden veel din gen direct opgelost. Het ledental is met 2 teruggeloopen en bedraagt thans 46. De rekening van den penningmeester luidde: ontvangst 139,50, uitgaaf 105,10, saldo 34,40. Het bestuur stelde voor om 10 te storten in de kringbestuurskas. De vergadering wide niet verder gaan dan den vooruitgang groot 5,50. Aldus besloten. Een steunactie zal worden geprobeerd on nog iets van den misoogststeun te ontvan gen. Overgeslagen op de thans geteelde pro ducten werd het beste gevonden. Het oog is door de regeering gevestigd op het Geestmerambacht. Speciale steun op het product win terkool zal het meest worden geprobeerd. Over de verhooging der minimumprijzen werd een breedvoerige discussie gehouden. Om de concurrentie het hoofd te bieden iets moeten gebeuren, exportpremie o a derszins. De aftredende hoofdbestuursleden zuuci weder worden gestemd door de afgc\aai digden. Van het tewerkstellen in eigen bearm wordt niet veel goeds gehoord. De heer Kaas wi'de aandringen op hoo- gere steunuitkeering dan 12 millioen. commissie-Lovink vroeg toch reeds 2 mi lioen? De heer Roos merkte op, dat de vergade ring te laat wordt gehouden. Echter kan e punt teeltvergunning toch worden geplaa - op de agenda, teeltvergunning voor longe tuinders is zoo moeilijk te verkrijgen, a daar noodig maatregelen voor moeten wor den getroffen. Voor de provinciale vergadering werden als afgevaardigden gekozen de heeren J. de Vries en K. Roos. Voor de landelijke verga dering te Amsterdam de heeren Jb. de Vries en J. Kloosterboer. Plaatsvervanger voor beide vergaderingen K. Kaas. Het historische Rome. Een honderdtal belangstellenden woonden gisterayond in het „Oranje Hotelde lezing of liever de vertooning van lichtbeelden van het oude Rome bij, toegelicht door den kunsthistoricus Pfersich uit Haarlem. De voorzitter van de V. V. V., door welke vereeniging de lezing was georganiseerd, de heer C. F. Zeiler, herinnerde er aan. hoe vóór 15 jaar de heer Pfersich, eveneens voor de V. V. V., in Bergen gesproken had over het oude Egypte. Ter verrassing voor den inleider, wiens echtgenoote mede aanwezig was, werd, toen het donker was geworden, het beeld ver toond van den bij de oude Bergenaren zoo geliefden medicus Dr. v. Pelt, schoonvader van den inleider, die vóór 25 jaar in Bergen nog alleen de practijk uitoefende. De heer Pfersich bracht voor deze attentie een bijzonder woord van dank. Onder zijn leiding hebben wij daarna een wandeling door Rome gemaakt. Onder leiding van een kunsthistoricus als de heer Pfersich, die zijn onderwerp zoo zeer beheerscht, krijgt men heel wat anders te zien, dan wanneer men als toerist Rome bezoekt. De schoone over blijfselen van de Romeinsche bouwkunst werden verklaard en vanuit het Forum, waar in den Romeinschen tijd de redenaars en dichters zich tot het volk richtten, hebben wij de arena's en de keizerlijke paleizen bezocht, om daarna de vele kerken te zien, die dateeren uit de eerste eeuwen van het Christendom. Wij bezochten ook de catacomben en wer den bijzonder getroffen door het beeld van de H. Cecilia, de voor het geloof gestorven martelares, waarvan men in de catacomden te Valkenburg een nauwkeurige copie be waart. Ook de verklaring van het vormenschrift, dat de eerste christenen gebruikten (men vindt die ook weergegeven in de catacomben van Valkenburg) was zeer interessant. De grootheid en het geloofsvertrouwen van de eerste christenen spreekt wel uit het feit, dat de gezamenlijke catacomben een lengte hebben van 90 K.M. Ondanks de vervol gingen overwon het christendom door het geloof. Het valt te betreuren, dat onder de Pausen te weinig belangstelling is getoond voor de oud-Rc meinsche kunst en het is zeker een verdienste van Mussolini, dat hij veel rommel rond de nog gebleven histo rische bouwwerken heeft laten verwijderen. De vertoonde beelden waren prachtig en zoo boeiend, dat het elf uur was vóór men het wist. In de week van 9 op 13 Februari toonde de markt een beeld van middelmatigen aan voeren en lusteloozen handeL Wat is toch de reden, dat er zoo weinig aanvoer is, zooveel behoefte en zoo weinig kooplust? Het ant woord op die vragen gaf ons de veilings- leider, n.Lt Er is voor duizenden werkloo- zen, die van een geringen steun moeten leven, geen geld om aardappelen en groen ten te koopen, want bij een maaltijd moït er meer zijn en dat kan men niet koopen. men volstaat met een oudbakken brood te koopen en in duizenden gezinnen is hrood met een zeker smeersel de maaltijd. Na tuurlijk, aldus onze zegsman, zijn er nog meer oorzaken, doch dit is volgens hem de hoofdoorzaak. Na deze inleiding komen we tot de be spreking. De „eerste" spinazie werd reeds aangevoerd en gold slechts 0,25—0.35 spruitjes (en welk een kwaliteit) slechts 6—8, 2e soort 2—4. Witlof maakte een prijs van 6—10, 2e soort 3—5,50, uien 0,60—1,20, wortelen (winterpeen) f f >20 1,60, per 100 K.G. Een uitzondering op den regel wa de verhoogde prijs van knolseldorie en bosgroenten. Knolselderie gold 48 per 100 stuks, peterselie én selderie 6—12 en prei 6—8, per 100 bos. Boerekool bracht evenals de vorige week 2 3 per 100 stuks op. Koolsoorten waren goedkoop, alleen voor een beperkt kwantum kwam nog wat terecht. Roorte kool maakte een prijs van 12,50 gele 1^efn 2- 6r°ene idem 2—f 3, pér 100 stuks. Er was nog eenige vraag naar wasch- peen, welke f 1,502,75 opbracht. Andijvie gold matig, slechts 1214 per 100 K.G. De kleine voorraad vruchten ging vlug van de hand, zij waren duur. Present van Enge land (,ing weg voor 14—25, Bramiey Seedhng voor 18—22, bellefleur voor 14— i17, stoofperen voor 1 12—15, per 100 K.G. De overige aanvoer geeft geen reden tot afzonderlijke vermelding. Wh op da pas ingutalda voorrangs- Vy wagan rijdt, haaft bij kruisingan óók voorrang bovan hst voor ham van rachts komtnde verkssr (dat aan 'n roodsn drishoak mat punt I naar banadan xitn kan, dat hat 'n voorrangswog nadart). Terwijl je in Januari merel, zang. en mistellijster slecht af en toe hoorde zingen, is, zoodra Sprokkelmaand haar [n trede deed, het lied der drie vogelsoorten veel intenser geworden. Wanneer •s ochtends tegen achten naar de trein, halte wandel, zijn het vooral een vogels, die hun muziek naar allen kant strooien: zanglijster, merel, winterkoning koolmees, spreeuw en houtduif Deze v0é gels sluiten zich nog al nauw bij de men- schen aan en zijn echte cultuurvolgers zoodat het niet te verbazen valt, dat 's ochtends, na aankomst in de stad, het zelfde zestal ook daar hoor. Vooral het lied der lijsterachtigen geeft aan Februari al een fijn lentekarakter, omdat de och tenden en avonden die al prachtig len gen: om vijf uur is het nog licht ver vuld zijn van hun welluidend tumult. Overal zitten ze op verheven plaatsen hun vreugden uit te fluiten. Intusschen is te vens reeds de boomklever zingend gesig naleerd, terwijl boven akkers en weien ook al veldleeuweriken zingend omhoog zijn gestegen en uit de bloeiende hazelaars af en toe het leuke muziekje der pimpels klinkt. De vogels hebben onmiddellijk op het wijken van den winter gereageerd; kie viten, die hals-over-kop vluchtten, toen de vorst een dreigend karakter aannam, zijn weer naar de Hollandsche weien te ruggekeerd; de kok- en zilvermeeuwen, die, zoodra de tuindersgronden keihard werden en de jongens over de met ijs bedekte slooten slierden, onmiddellijk naar stad trokken, waar zij van de men. schelijke bedeeling leefden, houden zich nu weer op aan den buitenkant der stad, waar groote troepen spreeuwen, bonte kraaien, zwarte kraaien en roeken in hun gezelschap fourageeren. De vorst heeft tal van sierlijke buitenlandertjes de wijk naar ons land doen nemen; zij zijn echter niet zoo snel vertrokken, als zij kwamen, want gedurende de geheele eerste Februari, decade wemelde het op de Eem van d« gracieuse kuif eenden: het waren er tien tallen De Vlaamsche gaaien achtervolgen elkaar stoeiziek en ook in het stem gerucht der eksters is iets dartels gekomen; net als de Vlaamsche gaaien in hun periode van verliefdheid maken zy grappige bin- nensmondsche geluidjes, dat soms verba- zend veel van het lied der kleine zang vogels weg hebben. Het weer gedurende het eerste tiental oagen droeg haast in allen deeie een voor jaarskarakter; er waren dagen, uiterst somber en donker, dat het van vroegen ochtend tot laten avond zonder ophouden regende, maar ook waren er dagen met een groot aantal zonme-uren. Momenten van kilheid waren zeldzaam en wanneer het kwik 's nachts enkele keeren onder nul daalde, daft was het slechts een fractie van een graad: ijsvorming in de slooten b'eef achterwege en hoogstens sloegen de spoorwegbiels een beetje wit uit. De negende Februari zorgde nog voor eer. verrassing. Het werd echt Hollandach- buiig; overdag waren de luchten van lood en s avonds rommelde de donder en flit ste de bliksem. Regen en hagel ruischten en rinkelden neer en op het dak hoorde je, wanneer je in bed lag, een rumoer van je welste. Het boeiende daarbij was, dat het dreigende lawaai veelal plotseling over ging in een geweldige en nog dreigender stilte, waarvan je door de groote nadruk kelijkheid bijna schrok. Inmiddels zijn, dank zy hei lenteweer tje voortdurend zie ik in mijn natuur- journaal genoteerd: „regenachtig, maar uiterst zacht" in mijn tuin ook reeds de sneeuwklokjes gaan bloeien; hier en daar deden zy he. al in Januari Ook de voorbarigste crocussen, zoowel gele als lila, verleenen aan sommige tuinen reeds een fyne sier. In de insectenwereld zijn allerlei blijken van activiteit vast te stellen: nagenoeg iederen avond werden in de eerste Fe- bruari-decade de kleine wintervlindei s door het electrische licht aangelokt en de vierde Februari zorgde voer een extra verrassing, omdat toen het eerste exem plaar van Hybernia leucophaearia, een boeiende geometride, waarvan de wijfjes niet kunnen vliegen, omdat zij gereduceer de vleugels hebben, de verlichte serre binnen vloog. Op 8 Februari verscheen het tweede exemplaar van dezelfde soort, die over het algemeen in Februari nog maar door zeer weinig, in Maart echter door talrijke individuen is vertegenwoordigd. Den vorigen dag wijdde ik weer m(jo aandacht aan de pollen ridderzuring (Ru- mex obtusifolius), waarop ik niet alleen de u zoo langzamerhand bekend geworden agaatvlinderrupsen aantrof, maar ook, behalve allerlei lievenheersbeestjes, waar van die met de zeven stippen het talrijkst waren, rupsen met een leuke bruingrijze vacht. Het waren de larven van den kleinen beer (Phragmatobia fuliginosa), die vol wassen plegen te overwinteren. Ook op smalbladige weegbree bleken zü aanwe zig te zijn. Voorts kwamen op zuring enkele spanrupsjes voor, die te klein wa ren om ze met honderd procent zekerheid te determineeren. Ik zal ze echter in de verwarmde huiskamer trachten te kwee ken en als de poppen naderhand uitkomen, hoop ik u mede te deelen of inderdaad mijn veronderstelling juist was, dat ik met rupsen had te doen van Timandra amata, die in het Nederlandsch de lieveling wordt genoemd. Het is een uiterst algemeene, maar tevens uiterst sierlijke vlinder met strenge vormen en mooie roode lij*»€n over de vleugels. Wanneer je zoo, naar insecten speu rend, met je vingers ln de aarde graaft en tusschen gras en andere plantendeelen buit tracht te verzamelen, krijg d°°r het inwerken der humuszuren, minder verzorgde vingers, maar zooiets neem je, terwille van de genoegens die je beleeft, natuuriyk op den koop toe.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 10