Aqwda £uchtiHUut JttovweUuU £cuuü en Juittèouw taaiste éerichteH AMSTERDAMSCHE BEURS SCHERMERHORN VEENPLASSEN. 1Vat is er voor n*euwt Hugo Meisl plotseling overleden. Een der grootste leiders in de voetbalwereld. Bioscopen. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer De gevangene van het Haaien-eiland (sens.); hoofdrollen Warner Baxter en Gloria Stuart Toegang boven 18 jaar. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Onschul dige meisjes (dram.); hoofdrollen Merle Oberon, Miriam Hopkins en Joel McCrea. Toegang boven 14 jaar. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Haar grootste schat (amus.); hoofdrol Franziska Gaal. Toegang boven 18 jaar. Woensdag 17 Februari. 8 uur, Harmonie, voor de S.D.A.P., rede van ds. Banning over „Vrijheid of dicta tuur?" 8 uur, Harmonie, vierde voordrachtavond voor het Nut; filmvertooning. Donderdag 18 Februari. 2.30 uur, 't Gulden Vlies, jaarvergadering afd. Alkmaar Ned. Vereen, v. Huisvrouwen. 8 uur, Harmonie, optreden Daan Pool en Tommy Bouman voor de afd. Alkmaar Ned. Bond voor Staatspensionneering. 8 uur, 't Gulden Vlies, Corn. Jonker's koorklassen m. m. v. het dameskoortje „Half 5". 8.15 uur, van Gijzen, Breedstraat, lezing met lichtbeelden over het kolonisatie- vraagstuk in Noord-Nieuw Guinea, door de heeren dr. Lorang en van Millingen. Vrijdag 19 Februari. 7.45 uur, De rustende Jager te Bergen, simultaan-schaakwedstrijd door Rueben Fine. ONZE POSTVLUCHTEN. De Rietvink is op de uitreis in Bandoeng geland. De Djalak (thuisreis) landde te Bagdad. De Edelvalk (uitreis) bereikte Alexandrie. DE „KIEVIT" NAAR INDIE. Hedenmorgen half acht is het K.L.M.- vliegtuig „Kievit", gezagvoerder Parmen- tier, van Schiphol naar Indie vertrokken. Zestien passagiers hebben voor deze reis geboekt, t.w. een passagier Amsterdarr- Batavia, drie voor Karachi, en een voor Bagdad. Voorts een passagier Rome-Ka- rachi, een Alexandrie- Allahabad, een Calcutta-Bangkok, een Rangoon-Palem- bang, een Karachi-Rangoon, een Karachi Calcutta, drie Bangkok-Batavia, een Pa- lembang- Batavia en een Rangoon-Bang- kok. Het vliegtuig heeft 62 K.G. goederen, 348 K.G. briefpost en 24 K.G. pakketpost aan boord. LOCKHEED-VLIEGTUIGEN VOOR NEDERLAND. KX.M. en K.NXL.M. koopen elk drie Lockheed Super Electra's. Na de succesvolle resultaten, door de Nederlandsche luchtvaart bereikt met de Amerikaansche Douglas-vliegtuigen, zal thans een nieuw Amerikaansch vliegtuigtype zijn intrede doen in de luchtvaart van Nederland en koloniën. De KJL.M. heeft namelijk besloten tot aankoop van drie Lockheed Super Elec- tra-vliegtuigen, waarvan twee bestemd zullen zijn voor den dienst in West- Indië, terwijl het derde vliegtuig voor namelijk dienst zal doen hier te lande op de binnenlandsche luchtlijnen der K.L.M. De aflevering der drie bestelde Lockheed-vliegtuigen kan in den loop van den komenden zomer tegemoet wor den gezien. Van de zijde van K.N.I.L.M. vernemen wij, dat deze maatschappij eveneens heeft besloten tot aankoop van drie Lockheed- toestellen van het type Super Electra, voor den dienst in Oost-Indië, waar tot nog toe gevlogen wordt met Fokker-vliegtuigen en twee Douglas D.C. 2-machines. De afleve ring der drie Lockheeds aan de K.N.I.L.M. zal tegen het najaar geschieden. De Lockheed Super Electra. De Lockheed Super Electra is het nieuw ste product van de Amerikaansche Lock- heed-f abrieken der Lockheed Aircraft Cor poration te Burbank, Californië, en een ver betering van de Lockheed Electra, die in Europa voor de eerste maal werd aange kocht door de Poolsche luchtvaartmaat schappij. De Super Electra is een twee-motorig me talen verkeerstoestel, een vrij dragende mid dendekker van een lichte aluminiumlegee- ring. De vleugels hebben een spanwijdte van 19.96 meter, de lengte van het toestel is 13.40 meter en de hoogte 3.49 meter. De rui me cockpit is vanzelfsprekend voorzien van een dubbele stuurinrichting. De cabine is uiterst gerieflijk ingericht en zal, waar de K.L.M. vliegt met een bemanning van drie personen, ruimte bieden aan elf passagiers. De lengte van de cabine is 5.80 meter, de hoogte 1.91 meter en de breedte 1.66 meter. De wEinden zijn gevuld met geluiddempende stof, zoodat het geluid der motoren in de cabine tot een minimum is beperkt. De voor Nederland bestemde machines zullen elk worden uitgerust met twee Wright-motoren van het type Cyclone F. 52, elk met een capaciteit van 760 P.K. en in den start een vermogen van 875 P.K. Deze geven het vliegtuig op een hoogte van 1770 meter een maximum-snelheid van 400 K.M. per uur, en bij een motorvermogen van 2 maal 450 P.K. op een hoogte van 3000 meter een kruissnelheid van 342 K.M. per uur. Het benzineverbruik bij kruissnelheid bedraagt 1.2 liter per K.M., en is dus uiterst zuinig. Bij proefnemingen is gebleken, dat de machine op één motor nog kon stijgen tot 3000 meter. De vleugels, die een totaal oppervlak heb ben van 51.2 vierkante meter, zijn voorzien van Lockheed Fowler-landingsklappen, die het stijgvermogen aanzienlijk vergrooten, terwijl de landingssnelheid door de rem- klappen belangrijk wordt vertraagd. Intocht pastoor C. A. Ruigewaard. Onder klokgelui en vlaggentooi zoo wel pauselijke als nationale, deed de nieuw benoemde pastoor, de heer C. A. Ruige waard, Maandag zijn intrede in onze pa rochie. Door een korte ongesteldheid van den pastoor was deze intocht met 3 dagen uitgesteld. De pastoor werd door de leden van het kerk- en armbestuur vanaf Alkmaar ge haald. Hij was vergezeld van verschillen de familieleden; de pastoor stapte over in de auto van de kerkmeesters, er werd ge reden langs Noordervaart, Schermerdijk en door het dorp. Op het plein bij de groote kerk stonden de kinderen opgesteld van parochiale St. Jozefschool en liepen voor de 5 auto's, welke allen Voorzien waren van de pau selijke vlag, onder leiding van het perso neel dier school. Half vier arriveerde het gezelschap voor de pastorie, alwaar de belangstelling van het geheele dorp zeer groot was. In de pastorie waren ter begroeting aanwezig de heer B. Meindersma, burgemeester, de heeren A. H. I. van Leipzig, pastoor te Beemster, P. Ch. L. v. d. Meer, pastoor te Schermer en P. W. Eken, Montfortaan. Toen allen voor de pastorie waren op gesteld nam de heer J. N. A. Hermes het woord en sprak als volgt: Zeereerw. heeren, mijnheer de burge meester, dames en heeren. Als secretaris van het kerkbestuur is het mij een genoegen u, eerw. heer pastoor, bij den ingang van uw woning, mede na mens het kerkbestuur en de geheele pa rochie van harte het welkom toe te roepen en u geluk te wenschen met uw spoedig herstel. Waart u voorheen kapelaan in een groote stad, thans bent u door Z. D. H. den bisschop benoemd tot pastoor van een dorpsparochie. Ik weet dat dit een groot contrast is, doch twijfel niet of u zult zich hier als herder thuis gevoelen en weest er van overtuigd dat uw parochianen u volgzaam zullen zijn. Ik hoop en wensch dat het u gegeven moge worden verschil lende jaren in goede gezondheid te mo gen arbeiden hier in Schermerhorn „ad majorens Dei Gloriaan" (tot - meerdere eer en glorie van God). Het moet u goed doen, dat u vanmiddag op zulk een enthousiaste wijze wordt ont vangen, maar het doet u zeker dubbel goed dat uw parochianen u niet alleen eeren om uw persoon, maar vooral als 67% 42"yM-3 65-% 3"/i« 461-»/). 26-^ 12 79-l/s 5% van Woensdag 17 Februari 1937. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. Vorige laatste k koers 2.30-2.45 STAATSLEENINGEN. 4 Nederl. 1934 100% 100% 4 Ned -Indiê 1934 100%. 100%„ 5K Duitschl '30 m. verkL 26%j 26%-7 BANKINSTELLINGEN. Amsterd. Bank 163 164 Handel Mii. CerL v. 250 208 208% Koloniale Bank 78 77Vi Ned. Ind. Handelsbank 170'/j 169V» INDUSTR. OND. B1NNENL. Alg. Kunstzijde Unie 69% 68-Vs Calvé Uelit Gert. 96Vs 96% Nederl. Ford277% 292-3 Philips GloeiL Gem. Bezit 340% 341 -2 Unilever 173% 172 INDUSTR. OND. BU1TENL. Am. Smelting 67% Anaconda 42% Bethleh. Steel a t 659/16 Cities Service 3'/:s Kennecott Copper 45"/j6 Re public Steel 26'Vij Standard Brands 12 Steel co mm. 79>%6 U. S. Leather 5% CULTUUR MAATSCH. H. V. A.498% 495-7 Java Cultuur 227% 228 Ned. Ind. Suiker Unie. a 167% *169-70 Vorstenlanden 38% 38% Dito actions a a a a 23.10 MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij.a i a 179 Redjang Lebong a a 200 PETROLEUM. Dordtsche Petr. t a 419% Kon. Petr. a a a a a 438 Per lak .••iaaa* 114% Phillips Oil i a a 41% Shell Union a a a a a 23% Tide Water a a a 15% RUBBERS. Amsterd. Rubber t a 306% 305-% Deli Bat. Rubber a t a 197 201 Hessa Rubber 222% 219% Oostkust 88% 88 Serbadjadi179% 181-1/, Interc. Rubber a a a 4% 4% SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned. Stoomboot. 1301/, 132 Scheepvaart Unie a a a 116% 117%-J TABAKKEN. Deli Batavia a t 297 Oude Deli343 Senembah354% AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka 53% Southern Pacific35' Southern Railw. CerL 24%, Union Pacific a a 100 Canadian Pac. 1213/,, §Noteering per 50. x) ex-coupon fExclaim. 'Exdividend. Prolongatie vorige koers 1, heden 1 pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. OFFICIEEL. 180%-1 200-V, 421% 438%-9 114 41%i 24'i/w-J 15^/u-ê 296-% 344%-i 356 35% 24%-% 100 12's/u-i New-York Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Zürich Kopenhagen Stockholm Oslo Italië Praag Vorige koers: 1.83 V. 8.96% 73.70 8.53 30.88)4 41.75 40.05 46.25 45.10 9.67 X 6.383/« Heden: 1.83 8.95 73.62 8.52 Va 30.85 41.74 40.— 46.20 45.02 priester. Verder gevoel ik mij gedrongen een woord van dank te moeten richten tot u, burgemeester, die zich de moeite ge troost heeft als hoofd der gemeente hier aanwezig te zijn om den nieuw benoemden pastoor te kunnen begroeten. Een woord van dank ook aan u, pastoor van Leipzig, pastoor van Beemster, pastoor van de pa rochie waaronder Schermerhorn geduren de eeuwen ressorteerde en waaraan onzer zijds aangename en dankbare herinnerin gen zijn verbonden. Ten slotte pastoor Ruigewaard moge u met ons kerkbestuur, waarvan u ambtshalve voorzitter zijt, steeds in goede harmonie samenwerken en mogen wij allen doordrongen zijn van de ons Nederlanders welbekende wapen spreuk „L'Union fart la force" (Eendracht maakt macht). Eerw. heer pastoor nog maals van harte welkom in Schermerhorn. Hierna was het woord aan den heer K. A. M. Dagelet, hoofd der school, die on geveer als volgt sprak: Eerw. heer pastoor als hoofd van de kath. school heet ik u, ook namens mijn onderwijzeres, van. harte welkom in uw eerste parochie als pastoor. De overgang voor u van een groote stad naar een dorp als Schermerhorn zal een groot verschil zijn. Veel zult u hier moeten missen, doch het offer door u gebracht zult u gaarne willen dragen daar de overplaatsing een promotie is. Ik hoop dat u velé jaren on der de schutse van Maria, de patrones van deze parochie, uw priesterwerk zult uit oefenen tot eer van God en kerk. Gaarne zeggen we u onze hulp en steun toe, in dien het mogelijk mocht zijn, vooral wan neer het betreft de opvoeding van de jeugd. Ik hoop dat wij in de prettigste harmonie zullen samenwerken aan de opvoeding van de kath. jeugd van Schermerhorn. Deze kath. jeugd stel ik aan u voor. Hun aantal is klein, zooals hier alles klein is, n.1. pa rochie, kerk en school. Toch zijn ze blij dat ze weer een pastoor en herder hebben, die hen zal leiden naar het doel wat wij allen eenmaal hopen te bereiken. Zij ook roepen u een hartelijk welkom toe en zullen dat tot uiting brengen in een lied dat zij voor deze gelegenheid in den kor ten tijd die daarvoor bestond hebben inge studeerd. Eerw. heer pastoor, laten wij hopen dat de wenschen die in dit lied zijn vervat werkelijkheid mogen worden, dat uw pastoraat een gezegend pastoraat moge zijn, en dat het zijn vruchten moge afwer pen voor ons parochianen van Schermer horn. De beide dochtertjes van het hoofd der school overhandigden daarna het wel komstlied, waarna het lied, onder leiding van het hoofd, keurig werd uitgevoerd. Hierna dankte de pastoor in welgekozen bewoordingen de beide sprekers en de kinderen voor hun zang en deelde hun mede, dat zij even moesten wachten op een reepje chocolade. In de pastorie is nog het woord gevoerd door den heer B. Meindersma, burge meester. 's Avonds 7 uur had de installatie plaats door den heer A. P. Hollenberg, deken van Purmerend, waarna een kort lof door pastoor Ruigewaard werd gecelebreerd met assistentie van een neef als diaken en pater Eken als sub-diaken. De kerk was tot in de uiterste hoeken gevuld. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's worden gezonden aan Dr. te Hennepe, Heemraadsingel 84 te Rot terdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. De groote internationale tentoonstelling te Parijs. Eenige weken geleden kondigde ik aan, dat er te Parijs een interessante tentoon stelling zou plaats vinden. Deze heeft in middels van 2025 Januari plaats gehad en we kunnen gerust zeggen, dat zij de ver- wachtigen verre overtroffen flepft. De ton ic er: stelling was beter in allerlei opzicht dan hatr voorgangsters van de laatste jaren. Zij had plaats in een der 1 a^c-n van net tentoonstellingsterrein der stad Farijs, ge legen bij de Por te de Versailles. Deze hal, die naar mijn schatting zoowat 300 meter lang en 80 meter breed is, was vrijwel ge heel gevuld door de gecombineerde ten toonstelling van de Centrale Organisatie voor pluimveehouderij en van de Centrale organisatie voor Bijenhouderij. De eerste vereeniging hield reeds haar 74ste show, de tweede haar 28ste. De tentoonstelling werd geopend door den minister van landbouw, wat haar direct een officieel cachet geeft. De organisatie staat trouwens onder goede leiding, want haar president, de heer AchiUe Fculd, was eeni- gen tijd geleden zelf minister van landbouw en bekleedt verschillende functies in dat land. Het is iets eigenaardigs met het tentoor- stellingswezen, het kan bloeien, terwijl toch de eigenlijke nut-pluimveehouderij zware tijden doormaakt. Zoo is het thans ook in Frankrijk, het voer is er duur en de eieren brengen naar verhouding lang hun prijs niet op. Gemiddeld brachten de eieren ver leden jaar 15.50 op, doch het voer kostte gemiddeld 12.50 de 100 K.G. Vandaar dat verschillende fok- en legbedrijven de zaak stopgezet hebben en zich zijn gaan toeleg gen op het leveren van slachtkuikens. Dat kost minder arbeidsloon dan het controlee ren op den leg en brengt minder risico mee van ziekten der oudere dieren. Aan deze tentoonstelling namen 37 spe ciale clubs deel en 57 pluimvee-vereenigin- gen. Het aantal rassen in Frankrijk is groot en zoo waren er aanwezig 22 Fransche ras sen, 29 andere rassen, 12 krielen-rassen en 49 konijnen-rassen. Er waren ingeschreven 1326 nummers kippen, 198 eenden, 1791 dui ven, 15 postduiven, 1618 konijnen, 29 mar motten, 28 ganzen, 62 kalkoenen en 135 kooi en siervogels. Bijzonder interessant was de inzending tafel-pluimvee. Prachtige bouten vormden een lust voor de oogen, alles mooi blank vleesch zonder eenig plekje en allen witte pooten. De zaal bevat een hoofd-ingang in het midden en twee breede zijgangen langs de wanden. Daartusschen staan de kooien nP£ steld langs dwarsgangen, waai van ik er m minder dan 90 teida. Men begrijpt wel, men zoo iets niet in een paar uurtjes werkt, dat Lest feitelijk dagen. Daarbij komt, •'at ook de industrie oes vertegenwoordigd was, niet minder dan firma's met diverse pluimvee- en konijnen- benoodigdheden, 9 stands van fokkers en clubs van bepaalde rassen en daarnaast nog een massa anders stands op het gebied van voedselvoorziening en wijnbouw. Dat klinv gek en toch is het praktisch. Als men eer.ige uren rondgeloopen heeft, wordt men moe en een broodje met ham of worst, dat heeJ wemig kost, met een glaasje wijn, dat hier ooi goedkoop is, is dan een welkome ver- frissching. Moet men telkens naar een restaurant dan is zulks duurder en tevens tijdroo- vend. Bovendien krijgt men gelegenheid goede wijnen te -proeven en kan daarop bestellen. Dat is natuurlijk geheel inge richt op het Fransche publiek, doch de twee Duitschers die overgekomen waren om deze tentoonstelling te bestudeeren en ik zelf bevonden er ons ook best bij. Onder het pluimvee-materiaal viel mij de stand van een Gentsche firma met bat terijen op, zoowel kuiken-batterijen als legbatterijen. Het legbatterijsysteem be gint meer en meer in verschillende landen toe te nemen en ik had al wel gezien dat veel afhangt van de inrichting der batterij en het voer. Een batterij waarop ik tegen woordig proeven met een honderdtal kip pen neem bevalt me niet best, de water voorziening werkt niet haar mijn zin en de roosters, waarop de kippen staan, zijn ook niet goed ingericht. Bij de Belgische batterij was dat alles veel beter in orde, de watervoorziening haperde niet en de roosters waren stevig van vierkant ge vlochten ijzerdraad dat niet doorzakte. Interessant is in Parijs ook altijd de groote pyramide van kooien in het centrum der zaal. In deze pyramide zitten de die ren die met de hoogste onderscheiding be kroond zijn. De hoofdprijs van dit jaar een groote Sevres-vaas uitgeloofd door den President der Republiek, was gewon nen door een pracht toom van 5 brons- mammouth kalkoenen. Ook de prijswin nend 5 Gatinais kippen en 5 Sussex kippen waren buitengewoon mooi. Over het algemeen waren de inzendin gen der dieren zeer goed, beter dan ver leden jaar. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. (Nadruk verboden). De groote bekoring van het waterland. Veelzijdig, rijk, in alle seizoenen boeiend. Van al ons vaderlandsche natuurschoon staan bij mij de veenplassen in de hoogste eere. En ik denk wel, dat het bij velen zoo zal zijn. Ons eerste natuurmonument, het eerste stuk wilde en goeddeels ongerepte natuur, dat in zijn oorspronkelijken staat behouden bleef, was enkele decennia ge leden een veenplas: het Naardermeer. En het voorloopig laatste stuk natuurgebied, dat op deze wijze zal worden beschermd voorloopig, want er zal nog veel moe ten volgen! is een veenlandschap; een stuk echt Friesch en echt Hollandsch waterland: het zijn de Saiterpetten en het Zonsmeer in de Oude Venen bij Grouw, waarvoor spoedig het benoodigde bedrag bijeen moge zijn. Daartusschen in liggen in de kleine dertig jaar, dat opzettelijke natuurbescherming urgent werd en dan ook met kracht werd aangepakt, verschil lende andere aankoopen van kleinere of grootere hoeken van dit landschap, met het doel ze in ongerepten staat te laten voortbestaan. Veenplassen: het woord alleen is al vol romantiek! Misschien moet men in het land van veen en water zijn geboren en opgegroeid om die romantiek ten volle te verstaan. Maar ook, wie pas in latere jaren met het Naardermeer kennis maakte of met de Giethoornsche meren, met de Reeuwijksche plassen of het Friesche wa terland, hij zal de ongemeene bekoring kennen die er bij uitstek van dit landschap uitgaat. Hier is de wondere verbondenheid van het intieme en het wijde, van het ruime vergezicht en de stille verborgen hoekjes, waar een wilg over het water hangt en een meerkoet broedt tusschen de biezen. Er is het wijde water met den hoogen hemel er over en verre velden in 't verschiet en er is de verscholen inham waar de waterlelie en de gentianen, de veenwortel en de plomp maar voor een enkele bloeien onder de zomerzon. Hier op de veenplassen kan het, als ner gens ter wereld, stil en eenzaam zijn, daar tenminste waar nog niet in het drukke seizoen het watersportrumoer alle stilte verdrijft, dan tenminste wanneer buiten het seizoen deze stille werelden stil ge laten worden. Maar hier kan het ook, buiten het menschenrumoer om, ja dan juist wanneer het menschenrumoer gewe ken is, een wereld, een eigen drukke we reld vol roep en lied zijn, vol leven en beweging, vol spel en arbeid, als vlinders, vogels en bloemen, als insecten van aller lei soort samen deze gebieden vervullen van velerlei vertier. Hier op en om de veenplassen is een afwisseling door de seizoenen heen, een variatie als wel in geen ander landschap gevonden wordt. Er is de plechtige rust van een stillen winterdag en de sobere bloei van prille voorjaarsweken, als over de wilgenkatjes en de dotterbloemen de roep van kievit en grutto weer alom de lucht vervult. Er is, als het riet begint te groeien en de planten los komen al meer, als ook alle vogels hun zomerverblijf her vonden hebben, een uitbundige overvloed van leven in den vroegen zomertijd, en een nabloei van Augustus, als de gen tianen in volle pracht staan en de water driebladen opnieuw beginnen te bloeien, die vol rijkdom is. Er is in het gouden licht van een zonnigen Octoberdag een ontroerende herfstschoonheid op en om de veenplassen, die welhaast nergens haar weerga vindt. En dan doe ik nog maar een enkele greep, dan geef .ee* „enkel*n indruk slechts. Dan heb ik de baders, de zwemmers, de zeilers niet genoemd, die met warme liefde aan zomergenot op de veenplassen denken, dan heb tk de schaatsenrijde nog vergeten, die nergens zooveel wintergenot beleven kunnen als op een tocht over de bevroren meren. Wij mogen ze wel in hooge eere houden: onze plassen, zooals we ze kennen in vele provincies. We kunnen er geen een meer van missen en vele gedeelten dienen tegen het toenemend vreemdelingenverkeer, tegen den aankleve en de uitwassen daarvan afdoende te worden beschermd. Zooals dan ook gelukkig meer on meer geschiedt! A. L. B De Courant die eiken dag antwoord j^eft op de algemeene vraag: „Wat is er voor nieuws?", waarborgt het omvangrijkste en meest ontvanke lijke publiek voor den adverteerder." (J. 0'Connor, President van 0'Connor Goldberg). De bekende Oostenrijksche voetbal leider Hugo Meisl is te Weenen aan de gevolgen van een beroerte plotseling overleden. Hugo Meisl is een van de grootste leiders geweest, die de internationale voetbal wereld heeft opgeleverd. Meisl was jaren lang secretaris van den Oosten ryksehen voetbalbond, in welke functie hij zeer veel werk heeft verricht Hij was de eigenlijke stichter van de wedstrijden om den Midden- Europabeker. Zijn invloed in de Centraal-Europeeache voetballanden was buitengewoon groot Maar Meisl is nog bekender geworden door zijn functie van „Verbandskapitnen", als eenig lid van de keuze- en technische commissie van den Oostenrijkschen voetbal bond. Hij is de man van het „Wunderteam" geweest, die het Weensche voetbal tot groote hoogte heeft kunnen opwerken. Men denke aan den wedstrijd te Londen tegen Enge land, waarbij de leermeesters van de wereld slechts met 43 van de leerlingen van Meisl hebben kunnen winnen. Lotsy over den overledene. Het plotselinge overlijden van. Hugo Meisl zal ook in ons land diepen indruk achterlaten. Toen wij den heer K. J. J. Lotsy, onder wien de internationale betrek kingen van den K. N. V. B. ressorteeren, van het overlijden van Meisl in kennis stelden, was hij ten zeerste ontdaan van het onver wachte bericht. „Nog geen maand geleden heb ik een uit voerig schrijven van Meisl ontvangen, waar in hij verschillende aangelegenheden be treffende de commissie voor het amateu risme der F. I. F. A., waarin Meisl en ik oju zitting hebben, naar voren bracht. En voorts schreef hij mij, wanneer het Neder- landsch elftal nu eens naar Weenen kon komen voor het spelen van een wedstrijd tegen Oostenrijk. Het is een zware slag voor het Weensche voetbal en vooral in de centraal-Europee- sche landen zal men hem missen. Want zijn invloed was daar geweldig groot. Maar zijn groote liefde ging uit naar zijn wonder- ploeg. Hij was een groot kenner van het spel en van de internationale voetbaltoe standen. Zijn oordeel mocht wellicht eens scherp soms ironisch zijn, hij had een goed hart en zijn meening was altijd gefundeerd. Voetbal-leiders met dergelijke capaciteiten hij sprak vlot 8 of 9 talen zijn er slechts weinig in de internationale voetbal wereld. Met Nederland heeft hij het altijd goed kunnen vinden. Wie herinnert zich niet zijn causerie, welke hij 9 December 1933 te Amsterdam voor sportjournalisten en genoodigden heeft gehouden en waarin hij zijn opvattingen omtrent techniek en tactiek uiteenzette? Dat was aan den vooravond van den wed strijd tegen Oostenrijk, welke door het Nederlandsch elftal met slechts 10 werd verloren, nadat de rust nog met blanken stand was ingeaan. HET ONTSLAGEN K.H.L.-PERSONEEL. Verzoek tot een regeling. De personeelscommissie „Koninklijke Hol- landsche Lloyd" heeft dezer dagen een brief verzonden aan de leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, waarin zij verklaart, dat bij het ontslagen personeel niets bekend is van de regeling, die volgens de aan de dagbladen ontleende mededeel"1* gen over hft voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begrooting van Handel, Nij verheid en Scheepvaart zou zijn vastge steld ten bate van het ontslagen personeel en waarover algemeen met voldoening werd gesproken. De commissie verklaart, dat indertijd een aantal kantooremploye's vroeger in dienst van de K. H. L. overgingen naar een andere firma. Deze firma ontsloeg deze employe's einde December van het vorig jaar. Do nieuwe K. H. L. heeft toen met ingang van den dag, volgende op hun ontslag bijna al deze menschen in dienst genomen. Van de leden der commissie echter, waartoe onge veer zestig kantooremploye's behooren, ie met één teruggenomen. Hoe zij het overigens ook toejuicht, dat van het personeel van

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 2