Waar zit het goud van de Lutine? GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR. Veilig opgeborgen in de brandkast van een advocaat te Amsterdam ligt een teekening, die antwoord geeft op deze vraag. URSEM In het „Leidsche Dagblad" lezen we: Ergens in de Noordzee, waar geduren de een groot deel van het jaar de witge- kuifde koppen van de branding de plaatsen aanwijzen van de beruchte saadbanken langs den rug van Ter- acheliing, ligt diep in den bodem het wrak van het legendarische goudschip de „Lutine". Gedurende eenige jaren verrees als een baken boven de plaats waar in het jaar 1799 tijdens een Oc- toberstorm de „Lutine" met haar goud schat ten onder ging, een ijzeren ge vaarte, de bekende toren van Beckers. Dezer dagen is de toren bezweken. De golfslag heeft hem ondermijnd en een einde gemaakt aan het fantastische plan van den Limburger en aan de goud- d room en van hen, die een zeker bedrag hadden gespeeld op de kaart van Beckers, die geen troefkaart bleek te zijn. De zooveelste poging, om uit den bodem der zee het goud van de „Lutine" op te delven heeft schipbreuk geleden. Maar het zal niet de laatste poging zijn. Het goud van „De Lutine" blijft lokken En na den heer Beckers komt de heer Stobbe met een nieuw instrument, dat ge bruikt zal worden om de gouden ponden, ducaten en de zilverlingen, de staven goud enz., die met „De Lutine" verloren gingen, uit het zand te graven. Zal men er ooit m slagen de zee haar prooi, die zy 137 jaar lang heeft vastge houden, te ontrukken? Is de goudschat even denkbeeldig als die van den Spaanschen schatgraver? Het fregat „De Lutine" had ongetwijfeld een waardevolle lading goud en zilver aan boord. Het was deels bestemd voor „de ar- mée aan de Helder", zooals het in oude couranten heette, deels om het crediet van den Engelschen handel in Hamburg te steu nen. Voor „de armée" was er 140.000 pond. voor Hamburg veel meer, men zegt wel 1 millioen pond. Mocht er in den loop der ja ren de helft van verdwenen zyn, dan is, wat er thans nog in den grond zit, nog wel de moeite waard om er een duik naar te wa gen. Maar waar zit nu de schat? Van „De Lutine" is natuurlek niet veel meer over gebleven. Het schip ligt diep in het zand bedolven en al kan men den om trek van het schip „afpalen", dan weet men nog niet waar-de plaats is, waar het goud zich bevindt, het goud, dat reeds lang zyn glans heeft verloren, maar dat van de diep te der zee uit zooveel begeerte opwekt, dat men er niet aan denkt het met rust te la- en. Het heeft ondanks zyn matten glans een aantrekkingskracht behouden, die 'n „gold- rush" zou kunnen veroorzaken als het wat gemakkelijker „voor de hand" lag. Daar ten Noorden van Het Vlie ligt dus „De Lutine" met haar millioenen. Maar waar moet men zoeken? Waar is de schat kamer van het goudschip? Het antwoord op deze vraag kunnen slechts geven zy, in wier bezit zich de kaart bevindt, die eens een oude Ter- schellinger, Gerrit Hakvoórt geheeten, maakte en welke kaart veilig is opge borgen in de brandkast van een advo caat te Amsterdam. Eigenaars van deze kaart, die de sleutel is van de schatka mer van „De Lutine" is een nakome ling van G. Hakvoort. „Dit is de verbrijzelde „Letine" na opgaaf van G. Hakvoort. Bij leven al les ondervonden in de jare 1801, 1802 en 1803 en de laatste bevinding in 1895". Aldus staat op de kaart geschreven. Behalve deze kaart bevindt zich in het bezit van een te IJmuiden wonenden naneef van genoemden Hakvoort een merkwaardig document. Het is een „Acte van contract gesloten door Gerrit Hakvoort met de weduwe Wil lem Kuiper genaamd Martje Louws Hakvoort vanwegen „De Letine" be diend door G. Hakvoort, 3 jaar door hem verlaten en nu in den ouderdom van 87 jaren en opgaaf te doen hoedanig het wrak gesteld was". Aldus is de aanhef van deze acte, die ge schreven is op een dubbel vel papier, op den linkerhoek waarvan is afgedrukt een met inkt overgeteekend kroontje met daar onder het woordje „BATH", wat er op zou kunnen wyzen, dat het papier van „De Lutine" afkomstig is (Brittish Army To Helder?) De inhoud vat. het contract laat weliswaar aan duidelijkheid iets te wenschen over het is klaarblijkelijk opgesteld door een on geletterde de bedoeling is niettemin duidelijk, immers luidt het verder: daar hy reeds 87 jaren heeft berijkt en bezorgd is door den dood weggerukt of door hoogen Ouderdom van zijn kennis en verstand benomen vindt hy hem verpligt om het bekend te maken of het mag dienen tot zyn geluk en voor een wed. met 8 kinderen, welke door allen storm op den 3 October in den jaare 1880 door het verlies van haar echtgenoot Willem Kuiper als Loods zijnde door de golven is weg gerukt daar G. Hak voort bij zijn leven werdt verzocht van (door) de bevelhebbers van „De Letine" om eenige inlichtingen, van alle zyn verdien sten de helft af te staan aan de Wed. W. Kuiper en bij het overlijden van G. Hak voort zal net vervallen aan de Wed. W. Kuiper daar G. Hakvoort bij zyn gezond verstand de verbrijzelde „Letine" heeft laten uitteekenen en hij er bij gewoond heeft om den schat er uit te halen". Honderd zeven en dertig jaar is het ge leden, dat „De Lutine" met man en muis verging. En al dien tyd is men doende ge weest, van het gezonken schip af te halen v at er af te halen was. Niet alleen goud en zilver heeft men er afgehaald, ook kanon nen enz. Zoo staat op de wallen van Wind sor Castle een kanon, afkomstig van „D? Lutine", welk kanon door Lloyds aan Ko ningin Victoria was geschonken. Dreigend richt het van zijn hoog standpunt den mond naar de heuvelen van 't graafschap Surrey, maar het is niet meer dan een museumstuk, een herinnering aan vergane glorie. Reeds in de eerste jaren der 19de eeuw was dus Gerrit Hakvoort op zoek naar het goud van „De Lutine". En in 1895 deed hij het nog. Maar toen was „De Lutine" al „verbrijzeld" en onder het zand bedolven. Heeft Gerrit Hakvoort succes gehad op zyn tochten naar het goudschip? Met ze kerheid is dit niet te zegen, maar hy gin» door voor een bemiddelend man en in de familie wordt verteld, dat hy eens een doop jurk heeft geschonken, die 1000 gulden had gekost. Zou die betaald zyn met goud van „De Lutine?" Zonder ophouden rollen de witte koppen van de branding over het 'graf van „De Lutine" en van den toren van Beckers. Se dert Beckers het werk daar midden in zee gestaakt heeft hoort men er niets meer dan het geraas der branding. Zal dit geraas spoedig weer opnieuw over stemd worden door „de wonderen der tech niek?" Er zijn nog haken en oogen, maar de plannen schijnen ernstig genoeg om de ver onderstelling te wettigen, dat er een nieuwe goldrush op til is. En als men daarbij ge bruik zou kunnen maken van de teekening van G. Hakvoort, die aangeeft in welk deel van het schip de schat zich bevindt, zou dit de kans op succes zeer zeker vergrooten. Deze pionier der Lutine-goudzoekers had toen hij zyn teekening maakte, nooit kun nen denken, dat zijn werk 75 jaar later, na vele jaren op een stoffigen zolder te heb ben gerust, opnieuw een actualiteilt zou worden. ren hondenbelasting en straatbelasting voor 1937. Een bespreking over eventueele aankoop van bouwterrein van de Diaconie der Ne- derl. Herv. Gemeente had heel wat voeten in aarde. Na de rondvraag werd de discussie hier omtrent in comité voortgezet. In openbare vergadering werd toen besloten pogingen te doen het bedoelde terrein aan de Walings- dijk, groot 300 M2., waarvan pl.m. 200 M2. door twee woningen kan worden ingenomen, te verkrijgen voor maximaal 650. was. De attent Van de rondvraag werd gebruik gemaa door den heer J. Schaap Czn., die erop wees, dat de straatverlichting aan den Noor^ dijk de laatste tijd niet perfect voorzitter zal den lijnwerker erop maken. B De heer de Jongh vreesde voor overbelas ting van het electrische net; ook B. en W. wisten van deze zaak voldoende af, dat zij den lijnwerker opdracht hadden gegeven een kostenberekening voor verbetering te maken. De raad vergaderde heden ten 1 ure voltallig. Ook de heer Bulens nam zijn lang verlaten zetel weer in, hoewel de afdeeling S. D. A. P. deze week met groote meerderheid van stemmen een motie had aangenomen, waarin hem verzocht werd genoegen te nemen met zyn rehabilitatie en zyn raadszetel ter beschikking van de afdeeling te stellen. De voorzitter, jhr. mr. van Kin schot, stelde na opening de notulen aan de orde, die .conform werden vastgesteld Ingekomen waren: a. Een brief dd. 20 Januari j.1., nr. 191, van Gedeputeerde Staten dezer pro- vinié, ten geleide van de door hen goedge keurde raadsbesluiten van 17 December 1936, tot het aangaan van een gemeen schappelijke regeling met de gemeenten Heiloo en Schoorl inzake hulpverleening bij brand. Aangenofnen voor kennisgeving. b. Een brief dd. 20 Januari j.1. nr. 190, van hetzelfde College, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 18 December 1936, nr. 30, tot toekenning van subsidie voor 1937 aan onderscheidene in stellingen van weldadigheid. Als voren. c. Een brief dd. 27 Januari j.1., nr. 16, van hetzelfde College, ten geleide van een uittreksel uit het Koninklijk besluit van 15 Januari j.1., nr. 39, waarbij aan den heer P. Dekker ontheffing is verleend van het verbod, gesteld in artikel 1506 van het Burgerlyk Wetboek, met betrekking tot den aankoop \an de gemeente van een perceel bouwterrein gelegen aan de Nico- laas Beetskade. Als voren. d. Een brief dd. 27 Januari j.1., nr. 88, van hetzelfde College, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 21 Januari 1937, nr. 15, tot het aangaan van eene geldleening. Als voren. e. Een brief dd. 27 Januari j.1. van het zelfde College, ten geleide van de door hen gesloten rekening der gemeente over 1934. Als voren. f. Een brief dd. 27 Januari j.1., nr. 86, van hetzelfde College, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 26 November 1936, nr. 1-1, tot vaststelling van een suppletoire begrooting voor 1935 van het grondbedrijf, het sportparkbedrijf, het slachtbedryf, het bedrijf der gemeen tewerken en het plantsoenbedryf. Als voren. het Bestuur der R. K. Meisjesscholen, ten geleide van aanvragen om de gemeente lijke vergoeding, bedoeld in artikel 101 der L. O. wet 1920, over 1936. In handen gesteld van B. en W. om be richt en raad. n. Een brief dd. 27 Januari j.1. van de N. V. Alkmaarsche Overdekte bad- en zweminrichting met bijlage, vermeldende de kosten der verbeteringen aan het voor malig Victoriebad. Aangenomen voor kennisgeving. De heer Venneker oordeelde het in gekomen antwoord geen antwoord op de vraag. De vraag is wat de veranderingen hebben gekost. De voorzitter: De N. V. heeft een opdracht gekregen het werk uit te voeren en volgens het antwoord is dit ook ge schiedt. o. Voorstellen dd. 6 Februari 1937 van Burgemeester en Wethouders, om de verslagen over 1935 van het gemeentelijk pensioenfonds en -ongevallenfonds voor kennisgeving aan te nemen. Als voren. p. Een brief dd. 5 Februari j.1. van het Bestuur der Vereeniging „Zorg voor de leerlingen en oud-leerlingen van de school voor B. L. O. te Alkmaar", ten ge leide van de rekening over 1936 van de door deze vereeniging gexploiteerde werk- inrichtinf In handen gesteld van B. en W. om be richt en raad. q. Een brief d.d. 10 Februari j.1. van den heer J. J. Boon, mededeelende met in gang van 1 Maart 1937 te bedanken als lid van het bestuur der gemeentelijke instel ling voor maatschappelijk hulpbetoon. Het gevraagde ontslag met ingang van 1 Maart 1937 verleend met dank voor de bewezen diensten. r. Een brief dd. 5 Februari j.1. van den Minister van Sociale Zaken, mededeelende dat de Minister niet voornemens is, toe stemming te verleenen tot het geven van een overgangstoelage aan de voormalige bewoners van de gesloopte woningen aan de Baangracht en het Achterom. Aangenomen voor kennisgeving De heer Appel deelde mede, dat de bewoners, die werden verdreven, een duurdere woning moeten betrekken. Spr. wilde de menschen, omdat het geen vrijwillige verhuizing was, tegemoet komen. Weth. v. Sli ngerland oordeelde huurtoeslag voor die menschen ook billijk, doch de minister wijst dien af. Langs an- QemeeMtemdm de raad Woensdagmorgen vergaderde dezer gemeente. Burgemeester van den Heuvel opende met een Nieuwjaarswensch by gelegenheid van deze eerste bijeenkomst in 1937. Het voorbije jaar heeft ons een der beide wethouders, n.L de heer A. Komen door de dood ontnomen. Moge ons een dergelijke ramp nog vele jaren bespaard blijven, en moge Gods onmisbare zegen op ons werk rusten. De heeren de Goede en de Jongh pleiten voor een grootere interesse van het Alge meen Burgerlyk Armbestuur voor- het lot van de arbeiders en kleine middenstanders in deze gemeente, wier toestand zooveel te wenschen overlaat. Nogmaals zal getracht worden de gemeente ingedeeld te krijgen in een hoogere klasse voor de uitkeering uit het Werkloosheidssubsidiefonds. Een voorstel tot wijziging van het ter vorige vergadering genomen besluit inzake een kasgeldleening groot 5000 voor het' dienstjaar 1937 werd aangenomen. De heer D. Kooij werd herbenoemd als lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs. De verordeningen op de heffing en de in vordering van het schoolgeld, reeds eerder door den raad vastgesteld, ontmoetten om redactioneele redenen bezwaren bij Ged. Staten. Overeenkomstig hun verlangens werd thans de schoolgeldverordening op nieuw vastgesteld. Naar aanleiding van een adres van de begrafenisvereeniging De Laatste Eer te Ursem-Oterleek aangaande den treurigen toestand waarin de algem. begraafplaats in deze gemeente zou verkeeren, deelde de heer Veldboer mede, dat hij bevonden had, dat hierin verbetering te brengen zou zyn, door slechts enkele bij de graven geplaatste paaltjes te vernieuwen, o.a. te laten schil deren. B. en W. zullen met het bestuur van de Nederl. herv. kerk in overleg treden ten einde te overwegen of nog meer moet wor den gedaan voor gezamenlijke rekening. Door het bestuur der begrafenisvereeniging was n.1. ook verzocht het aanleggen van pa den ter hand te laten nemen. Een adres van den R.K. L. T. B., afd. Ursem, betreffende het nemen van maat regelen tot bestrijding van koolduiven, had Zeker de sympathie van den raad, doch de organisatie zal zelf rechtstreeksche maat regelen moeten treffen. Politie-toezicht op het rapen van kievietseieren werd toege zegd. Het armbestuur had een adres ingezonden, houdende het verzoek de begrooting voor het dienstjaar 1936 te wijzigen, hetgeen uit voerig door den voorzitter werd toegelicht. De heer Van den Heuvel werd gekozen in de vacature-Vet by het Armbestuur. Vastgesteld werd dan de verordening op de heffing van 75 opcenten op de gemeente fondsbelasting, welke tot 1 Mei e.k. was goedgekeurd. Vervolgens werden vastgesteld de kohie- g. Een brief dd. 27 Januari j.1., nr. dere wegen kan de gemeente den huurtoe slag niet geven. De heer Appel had dit antwoord ver wacht. Moet het gemeentebestuur zich nu maar zonder meer bij het besluit van den minister neerleggen? Het gaat om een regeling tot Mei '37. De voorzitter: Het college heeft zijn best gedaan, doch er zit een conse- kwentie aan vast en daarom is er voot het college geen reden zich nogmaals tot den minister te wenden. s. Een brief dd. 12 Februari j.1. van den heer M. P. A. Offers, verzoekende hem met ingang van 1 April 1937 eervol ont slag te verleenen als lid van het Curato rium van het Murmellius-Gymnasium. Het gevraagde eervol verleend, onder dankbetuiging voor de vele diensten in deze functie aan de gemeente bewezen. t. Een brief dd. 10 Februari jl., nr. 103 van Gedeputeerde Staten dezer pro vincie, ten geleide van het door hen goed gekeurd raadsbesluit van 21 Januari 1937, nr. 12, tot wijziging van de overeenkomst, gesloten met het Rijk (de Staatsspoor wegen) en de Hollandsche IJzeren Spoor weg maatschappij, inzake grondafstand ten behoeve van den verbindingsweg Hel- derschewegJan van Scorelkade. Voor kennisgeving aangenomen, u. Een brief dd. 16 Februari 1937 van de N.V. Nooit Gedacht, inzake de herzie ning van het uitbreidingsplan „Overdie en Achtermeer". Te behandelen bij het betreffende punt. v. Een brief dd. 16 Februari j.1., van het lid van den raad B. Appel, verzoeken de in de eerstvolgende raadsvergadering aan Burgemeester en Wethouders vragen te mogen stellen omtrent de wijziging der arbeidsvoorwaarden voor de tewerkgestel- den by den dienst der gemeenteplantsoe nen in de z.g. arbeids-therapie. Toegestaan aan het einde van de agenda. Het scheidsgerecht. Wegens het bedanken van mr. P. A. Offers dienden B. en W. bij den raad de volgende aanbeveling in tot plaatsver vangend voorzitter van het scheidsgerecht: 1. Mr. P. Langeveld. 2. Dr. Mr. R. R. L. M. Blomberg. Benoemd Mr. Langeveld met 12 stem men, tegen 6 op mr. Blomberg, 1 op mr. Smal, 1 blanco en 1 ongeldig. Benoeming onderwijzer. Voorgesteld werd aan de Tesselschade- school tot onderwijzer te benoemen den heer L. W. de Bree, wachtgelder en sinds 1 Febr. aan de school tijdelijk werkzaam. Benoemd de voorgedragene met alge- meene stemmen. Geldleening van 4.155.000. Voorgesteld werd een leening aan te gaan van j 4.155.000. Deze leening dient voor het aflossen van vroegere leeningen 97, van hetzelfde College, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 26 November 1936, nr. 17, tot machtiging tot het verrichten van af- en overschrij vingen van en op posten der begrootingen voor 1935 van onderscheidene bedrijven Als voren. h. Een brief dd. 3 Februari j.1., nr. 78, van hetzelfde College, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 21 Januari 1937, nr. 10, tot verkoop van een perceel bouwterrein gelegen aan de Nico- laas Beetskade, aan het bouwbedrijf D. L Schoonewil en C. Jonker. Als voren. i. Een brief dd. 26 Januari j.1., nr. 349, Afgd. V. H. M. O., van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, verzoekende een wijziging aan te brengen in de op 17 December j.1» vastgestelde Ver ordening met betrekking tot de bezoldi ging van het personeel aan de Handels school. Aan het verzoek van den Minister werd voldaan, door vaststelling van een besluit overeenkomstig bijgevoegd ontwerp. j. Brieven dd. 14 October j.1., nr. 15288, afd. V. H. M. O. van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, mededeelende geen bezwaar te heb ben teger de bij raadsbesluit van 17 Juli 1936 vastgestelde verordeningen tot hef fing van schoolgelden voor het onderwijs aan het Murmellius-Gymnasium, de Han delsschool en de Handelsavondschool en dd. 27 Januari 1937, nr. 195, van Gedepu teerde Staten dezer provincie, ten geleide van een afschrift van een uittreksel van het Koninklijk besluit van 14 Januari 1937, nr. 95, houdende goedkeuring van de bij gemeld raadsbesluit vastgestelde verordeningen op de heffing van school gelden voor het onderwijs aan gemelde scholen en aan de gemeentelijke avond school voor lager nijverheidsonderwijs en de school voor voorbereidend middelbaar technisch onderwijs. Aangenomen voor kennisgeving, k. Brieven dd. 22 en 26 Januari j.1. van de heeren J. H. Bastmeijer en L. Tuin, berichtende hunne benoeming resp. tot lid van het Bestuur der Gem. Instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon en tot lid der Commissie tot werir.g van school verzuim, aan te nemen. Als voren. 1. Verslagen van het Centraal Bureau voor verificatie en financieele adviezen der Vereeniging van Nederlandsche ge meenten, van de opneming van kas en boe ken op 21 Januari en 1 Februari j.1., van het gas-, radiodistributie- en electrici- teitsbedrijf en het bedrijf der Openbare werken. Als voren. m. Een brief dd. 29 Januari 1937 van groot 4.021.000, wordt verdeeld in obli» gatiën aan toonder groot f 1000, tegèn een rente van 3)4 af te lossen in 35 jaar Houders van 4 obligatiën der Jee. ningen 1907 en 1934, welke worden afge. lost, genieten voor een gelyk bedrag voor keur aan obligatiën van de onderwerpe. ïyke leening. De raad ging over dit voorstel in ge_ heime zitting. Na een uur heropende de voorzitter de openbare ritting en werd conform het voorstel besloten. Voorschotten aan Instellingen van bijzonder lager onderwijs. Overeenkomstig artikel 101 van de lager onderwijswet werd voorgesteld aan de be sturen van da bijzondere scholen de krach tens die wet aangevraagde voorschotten te verstrekken. Dit voorschot mag niet hooger zijn dan 80 pCt. van de gemiddelde kosten per leerling. Voor gewoon lager onderwijs waren de kosten per leerling f 18.04 en voor het Ulo 22.95. Als voren. Aanvulling bouwverordening. Voorgesteld werd de bouwverordening aan te vullen met de bèpaling, dat aan een weg niet mag worden gebouwd buiten het verticale vlak, gaande door de achtergevel- rooilijn. Conform besloten. Verkoop grond. Voorgesteld werd aan den heer P. Dekker 288 M2. grond aan de Nicolaas Beetskade te verkoopen voor f 1938 en aan den heer j. Glas te Heiloo 709 M2. aan de Rembrandt- straat en aan den heer W. Timmerman 305 M2. grond aan de Nieuwpoortslaan voor 1700. Conform besloten. Voorgesteld wordt een perceel weiland in den Weezenpolder tot Kerstmis 1937 te ver huren aan den heer Th. Morsch voor f 90. Als voren. De vrrkeersverordening. Voorgesteld werd de verkeersverordening met een ontheffingsbepaling aan te vullen, die wy in ons nummer van gister publiceer den. Als voren. Aanvulling politieverordening. Voorgesteld werd de politieverordening aan te vullen met de bepaling, waarbij het verboden werd de orde te verstoren op voor het publiek toegankelijke lokalitei ten en terreinen, of zich daar in staat van dronkenschap bevinden, zoomede het bij zich hebben van stoffen of voorwerpen, die kennelijk bedoeld zyn om daarmede de orde te verstoren op plaatsen voor het publiek toegankelijk Conform besloten. De zekerheidsstelling van den oud - gemeente-ontvanger. Voorgesteld werd de zekerheidstelling van den oud-gemeente-ontvanger op te heffen. Als voren. De grenswijziging. B. en W. geven den raad in overweging hen tg machtigen aan Ged. St. mede te deelen dat het verzoek tot grenswijziging volledig wordt gehandhaafd. De heer Venneker twijfelde er niet aan of de raad zal zich op hetzelfde stand punt stellen als de vorige maal. Spr, bracht hulde aan de commissie en ver zocht aan de raadsleden het verslag van den dubbelen raad te doen toekomen. Devoorzitter zegde dit toe en aloot zich aan by het woord van hulde aan de commissie. Conform het voorstel werd hierop be sloten. Opcenten gemeentefondsbelasting. Voorgesteld werd voor het belastingjaar 1937/1938 op de hoofdsom der gemeente fondsbelasting 75 opcenten te heffen. Conform besloten. Verhuur perceel Laat. Voorgesteld werd de huur van het per ceel Laat 167 van 6.50 tot 5.50 per week te verlagen. Als voren. Wijziging verordening Houdenbeaeting. Voorgesteld werd de verordening op de hondenbelasting zoodanig te wijzigen, dat voortaan van 4 tot 20 belasting voor een hond wordt geheven. Weth. v. Slin gerland betoogde de wenschelykheid om een gelijke toestand te scheppen als de bestaan, zoodat ook met aan geslagene in de gemeentefondsbelasting bij een inkomen van 2000 f 4 betaald. Mr. deGroot miste in het concept elke controlemogelij kheid. Wij moeten ons er maar bij neerleggen, dat de ontvanger zich tot den inspecteur wendt. Er zijn gemeenten, die belasting laten betalen naar de grootte van den hond. (Gelach.) Spr. is voor progressie in de heffing, maar .(>h vraagt hij of het niet mogelijk is ook in Alkmaar te heffen naar de groote van den hond. De belasting wordt gemotiveerd met het oog op het onheil, dat honden op straat en plantsoenen aanbrengen. Spr. ver wees naar Bloemendaal, waar naar de groote van den hond wordt geheven met een minimum van 5. De heer v. d. V a 1 1 oordeelde dit onbil- lyk tegencver blinden, die een hond als ge leider gebruiken. Mr. deGroot oordeelde dit een kwes tie van uitvoering. Weth. v. Slingerland bleef aan de piogressieve heffing de voorkeur verleenen, waar de ontvanger dit mogeyk oordeelt. v 0 0 r z i t t e r oordeelde, dat de praktyk het maar moet uitwijzen. Conform het voorstel werd hierop be sloten. De crediteuren van het Victoriebad. Aangezien Ged. Staten hun goedkeuring onthouden om aan crediteuren van den voormaligen eigenaar van het Victoriebad voor hun vordering te vergoeden, stel- n B en W. den raad voor om dit besluit in te trekken. De heer Venneker was niet enthou- ^st,.°™h«t standpunt van Ged. Staten, ■we billijkheid wordt cloor Ged. St. adat

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 10