DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. llfSgÈjga Tegenaanvallen der regeeringstroepen 4 Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AD VERTE NTEEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk» kerij v/h. I ERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No 41 Donderdag 18 Februari 1937 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 139e Jaargang De algemeene toestand. De Spaansche revolutie Het resultaat van het op 7 Februari ontketende offensief. Madrid opnieuwgebombardeerd Auto tegen boom en in brand gevlogen. Twee levensgevaarlijk gewonden. Het ongeval van de „Hertog Hendrik". ALKMAARSCHE COURANT. ijlt Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C KRAK. Alkmaar, 18 Februari. Naar aanleiding van het feit, dat de Oos- tenrüksche minister van financiën gister avond te Rome werd verwacht, en in ver band met geruchten over een aanstaande ontmoeting van Mussolini en Schuschnigg, geeft de correspondent van Havas een be schouwing over de betrekkingen tusschen Italië en Oostenrijk. Hierbij zijn drie factoren van veel be lang: le. de protocollen van Rome, 2e. de vriendschap tusschen Italië en Duitschland; 3e. de verbetering van de betrekkingen van Itaië met sommige staten van de Kleine En tente. Deze factoren gelden natuurlijk ook voor de betrekkingen van Italië tot de andere landen in het Douana-bekken. Door de over eenkomst met Duitschalnd schijnt Italië niet meer geheel vrij in zijn optreden tegenover Oostenrijk en Hongarije. Het schijnt, dat er tusschen Rome en Berlijn een overeenkomst bestaat aangaande de economische penetratie in het Donau-bekken. Hierbij zou zijn be paald, dat beide landen elkaar er steeds van op de hoogte zouden houden, wanneer zij in dit gebied economische overeenkomsten zouden sluiten. Ook op niet-economisch gebied kan men den invloed van de Duitsch-Italiaansclie overeenkomst bespeuren. Zoo heeft men te Rome in het geheel geen commentaar ge leverd op de woorden van Schuschnigg be treffende de restauratie der Habsburgers, hoewel men kon verwachten dat deze woor den te Rome instemming zouden vinden. Men vermoedt, dat de slechte ontvangst die deze mededeelingen van den bondskanselier in Duitschland vonden, Italië er toe ge bracht heeft de kwestie van de restauratie als slechte van binnenlandsch belang voor Oostenrijk te beschouwen. Samenvattend zou men kunnen zeggen, dat de houding van Italië door het verbond met Duitschland tegenover Oostenrijk voor zichtig, tegenover de andere Donaulaaden terughoudend is geworden. Deze laatste be wering wordt gestaafd door het feit, dat Italië in den laatsten tijd zich niet meer houdt aan de preferentieele tarieven die de basis zijn van de protocollen van Rome. In Engeland houdt men zich nog steeds bezig met de koloniale vraagstukken en in het Hoogerhuis zijn gistermiddag de Duit- sche koloniale eischen besproken. De afgevaardigde van de Labour-partij, lord Buxton, stelde voor, de conventie van Saint Germain te wijzigen en zoo zekere staten in het genot van koloniale exploitatie te stellen. Lord Buxton verweet verder de regeering haar activiteit te beperken tot het voorbe reiden van een oorlog, zonder rekening te houden met de economische factoren, welke sommige landen buiten hun grenzen drijven. Dit is het geval met Italië, Japan en Duitsch land. Spreker zeide, dat als men zjjn kolo niën behandelt als gesloten schuren, men recht op een oorlog aanstuurt. De volgende spreker, lord Lugard, ver klaarde, dat men de mogendheden, die kla gen over onvoldoende grondstoffen tevre den moet stellen door vermindering van de Britsche douane-rechten. Lord Lloyd bracht hulde aan Frankrijk, dat de afgeloopen tien jaar offers heeft ge bracht om den vrede in Europa te hand haven en hij is het volkomen een met de regeering, die verzekerde, niet voornemens te zijn Duitschland zijn vroegere koloniën terug te geven. Hij ontzenuwde achteraen volgens de argumenten van Duitschland, waarmede het zijn eisch naar koloniën rechtvaardigt. Hen herinnerde eraan, dat toen Duitschland koloniën bezat, het min der tevreden was dan thans. Lord Cranborne antwoordde namens de regeering en zeide, dat de generaliseering van het mandaat-systeem onder toezicht van den Volkenbond moeilijk uitvoerbaar is. De verlaging van de Britsche douanerechten is eveneens niet afdoende, aangezien hierdoor de kwestie van de deviezen, noodig voor het koopen van grondstoffen niet wordt ge- rGHetd' debat ln het Hoogerhuis eindigde zonder stemming. Gisterochtend vroeg zijn de regee ringstroepen aan de Jarama overgeaan tot den aanval en de berichten, welke in den loop van den middag van 't front werden ontvangen, luidden gunstig. De opstandelingen moesten terugtrekken, vooral bij San Martin de La Vega. De aanval werd voorbereid door een hevig artillerievuur op de stellingen der opstan delingen en een spervuur op hun verbin dingslijnen. In samenwerking met de artil lerie bombardeerden 22 bombardements vliegtuigen van de regeering, beschermd door jachtvliegtuigen, de loopgraven van de opstandelingen. Later rukte de infanterie op, beschermd door vechtwagens en ge steund door een welonderhouden mitrail- leurvuur. De troepen van Franco boden hardnekkigen tegenstand en de strijd duur de twee uur. Hierna toonden de opstande lingen teekenen van vermoeidheid, hun vuur werd minder levendig en de aanval lende regeeringstroepen konden gemakkelij ker de loopgraven bestormen. De mitrail leurnesten van de opstandelingen werden door tanks onschadelijk gemaakt. Men verwachtte gisteravond resultaten vah den opmarsch bekend te kunnen ma ken. Geschiedenis van het recente offensief. Op 7 Februari hebben de opstandelingen een hevig offensief ontketend met het doel, de verbinding tusschen Madrid en Valencia af te snijden. Zij vertrokken van Pinto de Val de More en maakten zich meester van de strategische stelling Maranosa, waana zij oprukten in de richting van San Martina de la Vega. De verraste regeeringstroepen trokken terug, waarop inderhaast toegezon den versterkingen het offensief tot staan brachten. Op 10 Februari lag de brug van Arganda onder het mitrailleurvuur der op standelingen, Malaga viel, de druk in den sector van de Jarama werd duidelijker. Den 13den Februari werd Arganda gebombar deerd en Morota de Tajuna bedreigd, terwijl de rechtschen eveneens trachtten de verbin dingen van Madrid af te snijden langs Al- cala de Henares. Op 14 en 15 Februari werd de slag voortgezet, maar de aanval was tot staan gebracht. De aanvallen der rechtschen in den sector van Guadalajara, Somosierra en het Esco- riaal werden onmiddellijk na den aanvang gpstuit. Den 16en Februari gingen de regeerings troepen tot den tegenaanval over. Zij sloe gen krachtig de rechtschen terug, die op het front van de Jarama een open flank boden. Op 17 Februari kondigde generaal Miaja den aanvang van het offensief aan. Het is thans nog te vroeg om voorspel lingen te doen omtrent de resultaten, waar toe dit regeeringsoffensief zal leiden, maar men kan in het licht stellen, dat de opstan delingen veel manschappen hebben verlo ren, op zekere punten hebben moeten te rugtrekken en de doeleinden, die zy zich gesteld hadden, niet hebben kunnen berei ken. Vliegtuigen boven Madrid. Gisteravond tegen acht uur hebben tien rechtsche vliegtuigen de omgeving van de hoofdstad gebombardeerd. Men weet nog niet, welke uitwerking dit bombardement heeft gehad. Te middernacht hebben luchtstrijdkrach ten der opstandelingen nog een overval op Madrid gepleegd, waarbij vooral de ver keersaders nabij het centrum der stad be stookt werden. In de buitenwijken werden verscheidene gebouwen getroffen, zoodat zij in brand vlogen, o.m. het gebouw van den Pacifico. Volgens de eerste gegevens zijn elf personen gedood en zestig gewond. He gebouw der Belgische ambassade is door een granaat der opstandelingen getroffen. De granaat kwam echter niet tot ontploffing. Het radiostation der Spaansche Phalanx heeft medegedeeld dat volgens de laatste berichten de zuidelijke legers der opstande lingen in contact zijn gekomen met de ver dedigers van Almeria. Een hevige aanval der regeeringstroepen in de richting van Madrid werd gisterochtend afgeslagen. Het bombardement van de kust werd door een vliegtuigeskader der opstande lingen ondersteund. Aan het front van Ma drid heeft de luchtmacht der opstandelingen nieuwe convooien, die uit Valencia vertrok ken waren, uiteengejaagd. Een groot aantal vrachtauto's moesten naar Valencia terug- keeren. Catalaansche generaliteitsraad bijeen. De Catalaansche generaliteitsraad heeft gistermiddag irt groote lijnen de bestudee ring voortgezet van het ontworpen accoord met de regeering der Spaansche republiek. Aan het einde der beraadslagingen ver klaarde het raadslid voor onderwijs, dat het accoord Jiinnenkort tot stand zal komen. Wat de krijgsverrichtingen betreft ver klaarde hetzelfde raadslid, dat de Catalaan sche regeering zal optreden in overeen stemming met Valencia, teneinde eenheid in het opperbevel te verwezenlijken. Uit het opstandelingenkamp. Een officieel communiqé van het rechtsche hoofdkwartier meldt, dat aan het Asturische front in den sector van Escamplerq^ door de opstandelingen met kracht een aanval der regeeringstroepen is afgeslagen. De loyalen lieten talrijke dooden op het terrein achter. Aan het front van Madrid hebben de op standelingen een aanval gedaan op het Westerpark. Tegenover Maranosa is een re- geeringsaanval met tanks tot staan gebracht. Twee van de tien regeeringstanks werden onbruikbaar gemaakt. Aan het oostelijk front van de Jarama blijven de troepen oprukken. De regeeringstroepen hebben ge tracht tegenaanvallen te doen, maar moes ten drie aanvalswagens op het terrein ach terlaten. Britsche hulp aan vluchtelingen bij Gibraltar. De Britsche bevolking van Gibraltar is actief bezig met het verleenen van hulp aan de vluchtelingen, die sedert den val van Malaga zijn blijven toestroomen. Honderden Engelschen deelen voedsel uit aan duizen den families, die den hongerdood nabij zijn. Een nationalistisch officier heeft den cor respondent gezegd, dat naar schatting tien duizend menschen naar hun woningen heb ben kunnen terugkeeren. De rechtsche troe pen hebben tallooze lijken van vrouwen, kinderen en grijsaards gevonden en begra ven. De torpedoboot jager „Basilisk" is van Malaga naar Gibraltar teruggekeerd, na er Clissold, den Britschen consul, met zijn ge zin te hebben achtergelaten. Het Duitsche slagschip „Deutschland" is van Gibraltar naar Malaga vertrokken. In antwoord op een vraag heeft Lord Cranborne in het Britsche Lagerhuis mede gedeeld, dat volgens de inlichtingen, waar over hij beschikt, ongeveer 6000 man op 8 Febr. te Malaga zijn binnengetrokken. Daar bij waren ongeveer 3000 Italianen. Cran borne verklaarde voorts, naar aanleiding van een vraag over den toestand in het wes telijk deel der Middellandsche Zee, dat het ministerie van buitenlandsche zaken voort durende in verbinding staat met de admira liteit voor hetgeen betreft de ontwikkeling van den burgeroorlog in Spanje. Legerbericht der opstandelingen. Het officieele legerbericht der rechtsche troepen meldt het volgende: In den sector der vijfde en der Soria di visie is de toestand ongewijzigd. Bij de zes de divisie aan het front van Santander heeft de vijand getracht een aanval te on dernemen, welke echter werd afgeslagen. Hetzelfde geschiedde aan het front van Asturie nabij Escamplero, waarbij de vij and sterke verliezen leed. Ook bij Madrid werd in de buurt van het oostelijke park vijandelijke aanval afgeslagen. Bij een mis lukten stormloop op het plaatsje La Mana- nosa in het gebied der Jarama vielen twee tanks der internationale brigade in onze handen. Onze troepen zetten hun opmarsch lang zaam voort en vernielden nog drie andere vijandelijke tanks. Gisteravond zijn twee vrachtauto's met soldaten der internationale brigade, welke verdwaald waren, in onze gelederen terecht gekomen. In het hieruit ontstane gevecht verloor de vijand tien dooden en een krijgsgevangene. By de zui vering van het gisteren veroverde gebied in het zuiden werden 65 dooden aangetroffen. Steeds melden zich overloopers in de rijer, der rechtschen aan. Zoo verschenen de laat ste dagen een kapitein van het roode leger, een majoor der roode militie, drie andere officieren, zes onderofficieren, 64 gendar men, tien militiesoldaten, alsmede vele bur gergezinnen. Een gevecht in de Middellandsche Zee. De radio-zender der regeering te Madrid meldt, dat ter hoogte van de kust bij Tar- ragona een zeegevecht is ontstaan. Aange zien de rechtsche strijdkrachten verre in de meerderheid waren, moesten de regeerings- schepen volgens D. N. B. met aanzien lijke averjj de vlucht nemen. Hierbij kwam de Fransche communistische afgevaardigde, Massell, om het leven. Hij bevond zich sinds eenigen tijd in de gelederen der Spaansche regeeringstroepen. Toespraak van bevelhebber van vreemdelingenlegioen. Generaal Millan Astray, de bevelhebber van het Spaansche vreemdelingenlegioen, heeft gisteravond over den radiozender van Salamanca een toespraak gehouden, waarin hij in de eerste plaats de berichten over een beweerde terreur der rechtsche troepen in de veroverde steden als leugens kenmerkte „Het nationale leger", zoo vervolgde hy, „is tot zulks misdaden niet in staat. Elke aan geklaagde misdadiger komt voor den krijgS' raad. Niemand wordt veroordeeld, zonder dat deze rechtbank de eerlijke overtuiging bezit, dat de straf verdiend is. Het nationale leger zal als bevrijder en niet als onder drukker Madrid binnentrekken. Niemand behoeft iets te vreezen. Vluchten en afwach ten is niet noodig. Als teeken van vriend schappelijke gezindheid kan men witte vlag gen aanbrengen en witte banden om den arm dragen. Ook indien wij gewapende mi litietroepen zouden aantreffen, zou hun niets geschieden. Zij dienen beide handen op te heffen, en een witten doek om den ge weerloop te binden. Wanneer de leden der internationale brigade, die door de ronse laars onbewust zijn misleid, zich onvoor waardelijk overgeven, zullen zy op dezelf de wijze als de Spaansche overloopers be handeld worden. Alleen verraders, misdadi gers en ophitsers zullen de hevigheid der wetten gevoelen". DE STRIJD OM DE HEGEMONIE IN JAPAN. Vrees voor overvallen op parlements leden. In verband met het feit, dat door de leden van het parlement opnieuw critiek is uitge oefend, op de door het leger gevoerde poli tiek, vreest men, dat uiterst rechtsche ele menten daardoor tot uitspattingen tegen de parlementsleden zouden kunnen worden gebracht. Men heeft dan ook .uit voorzorg bewakingsposten geplaatst bij de woningen der parlementsleden, terwijl de woning van den oudsten staatsman, prins Sajonji en die van Joekio Ozaki, welke laatste in het la gerhuis gisteren krachtige critiek op de ex tremistische militairen heeft uitgeoefend, letterlijk omsingeld zijn door gendarmes. In sommige politieke kringen geeft men dan ook openlijk toe, dat de nieuwe regee ring voor een ernstigen toestand staat, waar uit mogelijk een nieuwe regeeringscrisis zal kunnen ontstaan. Zelfs wordt over de mogelijkheid gespro ken, dat Hajasji het ontslag van het ge heele kabinet zal indienen, wanneer het par lement voortgaat met zijn critiek. De span ning in de openbare meening is dan ook groot geworden, waartoe niet weinig is bij gedragen door de poging van een aantal jonge mannen om voor regeeringsgebouwen harakiri te plegen. GEEN JODEN IN HET DUITSCHE LEGER. De Duitsche rijksminister voor binnen- landsche zaken heeft in overeenstemming met den rijksminister van oorlog een nieuwe verordening uitgevaardigd inzake dienst plicht, volgens welke joden niet meer wor den toegelaten tot den militairen dienst. Ieder dienstplichtige moet door de militaire autoriteiten worden onderricht, over het be grip „jood" en moet een verklaring afleg gen, dat hem, na zorgvuldig onderzoek, geen omstandigheden bekend zijn, die de opvat ting rechtvaardigen, dat hy jood zou zyn. Mocht deze verklaring niet overeenstemmen met de waarheid, dan wordt de betrokken persoon onmiddellijk uit den dienst ontsla gen. In geval van twijfel, of wanneer de ver klaring niet wordt afgelegd, moet de dienst plichtige een bewijs van afstamming over leggen. VIER DAGEN LANG ZWARE ZAND STORM IN U.S.A. Groote schade aan den oogst. De Staten Oklahoma, Texas, Kansas en Colorado zyn vier dagen lang door een he- vigen zandstorm geteisterd, welke het he vigst woedde in Texas, waar men letterlijk geen hand voor oogen kon zien en het ge heele verkeer was gestagneerd. Te Hugoton in Kansas veroorzaakte de storm een zware griepepidemie. De kerk moest als ziekenhuis gebruikt worden. Wegens de groote schade, toegebracht aan de akkers en den oogst, eischen de boeren dringend hulp van de regeer ing. Vanochtend omstreeks half zeven is nabij het bekende landgoed „Salentijn" op den Rijksstraatweg tusschen Putten en Nijkerk, een vrachtauto, toebehoorende aan de firma weduwe van der Vegt, door nog onopgehelderde oorzaak tegen een links van den weg staanden boom gereden en in brand geraakt. Van de vier inzittenden werden de chauffeur en een naast hem zittende vrouw levens gevaarlijk gewond. De beide andere in zittenden, een man en een kind, liepen eveneens ernstig letsel op. Nadat den gewonden de eerste ge neeskundige hulp was verleend, zijn zij door een passeerenden automobilist naar het ziekenhuis te Nijkerk vervoerd. Nadere bijzonderheden. Omtrent dit auto-ongeluk vernemen wy nader, dat de auto toebehoorde aan de was- scherij van de wed. F. van der Vegt te Kam pen. De wagen was met waschgoed op weg naar Amsterdam. De gewonden zijn de chauffeur uit Putten, een zekere Riesebos, mej. Schilder en haar zesjarig zoontje mej. Schilder was er het ernstigst aan toe. Zy had vermoedelijk een zware hersenschud ding gekregen en was tegen den middag nog steeds bewusteloos. Voorts liep zij brandwonden op. De drie overigen hadden verschillende verwondingen opgeloopen, voornamelijk aan hoofd en gelaat, doch hun toestand is redelijk weL De gewonden zijn opgenomen in het wijk- gebouw van het groene kruis te Nijkerk. De doktoren Bosch en Van Lent verleenden de eerste hulp. Poging om schip vlot te brengen gefaald. Blijkens nadere berichten ontvangen van den commandant van Hr. Ms. „Her tog Hendrik" is het ongeval een gevolg van het breken van de schacht van het anker en niet, zooals aanvankelijk werd gemeld, van krabben van het anker. De sleepboot „Viking" van Svitiers' bergingsmaatschappij uit Kopenhagen is gisternamiddag ter assistentie bij het schip aangekomen. De eerste poging om het schip vlot te brengen heeft gefaald. Gewacht wordt thans op hoog water. De aanvankelijke doorstaande krach tige noordelijke wind is gaan liggen, zoodat van gevaar geen sprake is. EINDE VAN DE DUITSCH-NATIONALE PARTIJ IN DANTZIG. De Duitsch-Nationale Partij in Dantzig heeft practisch opgehouden te bestaan. De leider van deze partij, Blavier, heeft kort geleden zijn mandaat als afgevaardigde neergelegd en teekende in de gevangenis een verklaring, waarbij hij beloofde zich niet meer met politiek te zullen bemoeien, waar na hjj werd vrijgelaten. Een einder Duitsch- Nationaal afgevaardigde, de advocaat Weise, is thans naar Duitschland vertrokken om hier een cursus voor nationaal-socialistische rechtsgeleerden te volgen. In oppositiekrin gen verwacht men, dat twee andere Duitsch- Nationale afgevaardigden, Gamm en Stein- bruch, in het vervolg de nationaal-socialis- ten zullen volgen, zoodat de geheele Duitsch-Nationale fractie door de nationaal- socialisten is geabsorbeerd. Het orgaan van de partij, „De National-Zeitung", dat na zes maanden verboden te zjjn geweest, weer verscheen, onthoudt zich van elke oppositie. DE BINNENLANDSCHE TOESTAND IN HONDURAS. De regeering van Honduras heeft gisteren een verklaring gepubliceerd waarin zij zegt, dat er geen sprake van is, dat er een revo- lutionnaire beweging in Honduras zal be staan. De ongeregeldheden die zich hebben voorgedaan kunnen niet anders genoemd worden dan een mislukte samenzwering van terroristen. BERGVERSCHUIVING IN BRITSCH-COLUMBIA. Britsch Columbia is practisch geisoleerd van de rest van het dominion ten gevol ge van het feit, dat een geweldige berg be zig is te verschuiven. De verbindingen zyn verbroken, de spoorlijnen gestremd. Ploegen arbeiders zijn koortsachtig aan het werk om de verkeersmogelijkheden te herstellen.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1