8 I l X Het groene oog van Baa-AI. TREEDT DE WEERKORPSEN-WET SPOEDIG IN WERKING? Verkouden Kinderen i onderzoek naar oorsprong der Binnenland BESPREKING OVER DIENSTNEMING IN SPANJE. DE N.S.B.-KLOK. «oc Moor- JiadioptoqtaMMa s De Staat moet hier zijn verlies wel ne men, want hij ziet toch geen kar.s zijn voorschotten terug te krijgen. Het ont- werpje is echter noodig om de zaak gron dig te saneeren. De heer de Marchant d'Ansembourg (n.s.b.) oefende scherpe critiek uit op de bedrijfsleiding, de hooge salarissen en ver goedingen, welke door den directeur en de commissarissen werden genoten, ook toen het bedrijf al noodlijdend was. De heer Moltmaker (s.d.) had eveneens critiek, zijn grief tegen den heer d'An sembourg was, dat deze er een politiek zaakje van maakte. Overigens wees hij diens verwijt af, als zou dezen minister van Waterstaat en deze Regeering eenige schuld treffen wegens de débacle van die maatschappij. Minister van Lidth de Jeude verwees den n.s.b.-afgevaardigde naar hetgeen in de memorie van antwoord was opgemerkt, o.a. dat er geen aanleiding was den tegen- woordigen directeur te ontslaan, onder wiens leiding het bedrijf weer bloeiend was geworden, doch die het tegen de economische crisis niet had kunnen bol- Indien uw kinderen hoesten of verkouden zijn. KOPPENSNELLERIJ wrijf dan s avonds keel, rug en borstje m met DAM PO, dan zyn ze weer spoedig beter. I Een medewerker van de „Lokalanze'ger Doos 30, Pot 50 ct. Hij Apoth. en Drogisten, heeft dr. Adolf Jensen, den leider van de Frobenius-expeditie werken, terwijl zijn voorganger zelf een crisis scheen te hebben veroorzaakt. Er wordt thans moeite gedaan om een fusie met nog een andere tramwegmaat schappij in die streek tot stand te brengen Op des ministers initiatief wordt ook aan het ontslagen personeel een vergoe ding gegeven. Hiermede waren de wen- schen van den heer Moltmaker grooten deels ingewilligd. De n. s. b. liet aanteekenen dat zij tegen het ontwerp was; de Kamer nam het z. h. s. aan. In deze vergadering is nog besloten, dat de volgende week Woensdagavond de In dische begrooting en 's Donderdags de herziening van de Grondwet in de afdee- lingen wordt onderzocht. Vandaag hebben de algemeene be schouwingen over de Rijksbegrooting voor 1937 een aanvang genomen. Het wetsontwerp tot herziening van het burgerlijk kinderrecht, waarin mede een nadere regeling van de positie van het natuurlijk kind is begrepen, ver keert in het laatste stadium van voor bereiding. Ook de indiening van een wetsontwerp tot regeling van de stich tingen zal niet lang op zich behoeven te laten wachten. Het gereed komen van een wetsontwerp, houdende bepalingen omtrent de verplichte verzekering van eigenaars en houders van motorrijtuigen tegen de gevolgen hunner wettelijke aansprakelijkheid, wordt zoo vee) mogelijk bespoedigd. De voorbereiding van het wetsontwerp in samenwerking met het departement van Waterstaat vordert bevre digend, doch ook thans nog is iedere over haasting onraadzaam. Ziehier mededeelingen van minister Van Schaik in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de justitiebegroo- ting. Hij laat hierop volgen: alvorens de wet op de weerkorpsen in werking kan treden, is het noodzakelijk, voorschriften ter uitvoe ring vast te stellen. Hierover heeft overleg plaats tusschen de departementen van Bin- nenlandsche Zaken, Defensie en Justitie. De verwachting bestaat, dat de uitvoeringsre geling spoedig tot stand komt. Aan de vereeniging voor Zeerecht en de Nederlandsche Reedersvereeniging is ver zocht in verband met haar gemeenschappe lijk adres een nader met feiten gestaafde uiteenzetting te geven over onvoorziere moeilijkheden bij de werking van het nieu we zeerecht in de practijk. De minister zal ter gelegenheid van de wijziging van het binnenvaartrecht, op bepaalde punten eeni ge daarmee parallel loopende wijzigingen in het zeerecht aanbrengen. Recht van antwoord. Aan de invoering van een recht van ant woord, instituut, op het eerste gezicht aan lokkelijk, blijken bij nadere beschouwing wel bezwaren verbonden. Is een particulier orde der vergadering te storen, als het laatste geschetst, wordt Optreden door het woord „terroristisch" alleszins juist gekwa lificeerd. Dat de N.SB. „op kleine wijze" zou zijn gehinderd ter gelegenheid van het vervoer van de N.S.B.-klok moet worden ontkend. Bij dit vervoer werden herhaaldelijk ge meentelijke verordeningen overtreden en was bovendien telkens, ter handhaving van de openbare orde en om demonstraties op den publieken weg te voorkomen, preventief opkomen noodzakelijk. De wijze waarop de N.S.B.-ers gepoogd hebben bijeenkomsten van tegenstanders te verstoren, heeft de politioneele en justitieele autoriteiten het eerste oogenblik verrast. Men was niet voorbereid op revolutionnair optreden van die zijde in dezen vorm. Toen de beteekenis van het gebeurde duidelijk werd, is echter terstond met kracht inge grepen en zijn geprojecteerde verstoringen van volgende vergaderingen daadwerkelijk belet. Bij de wanordelijkheden ter gelegenheid van een vergadering van de vereeniging „De Dageraad" te Utrecht, zijn voor zoover gebleken geen departementsambtenaar en ook geen kantonrechter-plaatsvervanger betrokken geweest. Tegen den uitgever van de brochure „Ge heime Machten" wordt een gerechtelijk vooronderzoek ingesteld. Rechters lid der N.S.B. De minister is weinig aangenaam getrof fen door de houding van sommige leden der rechterlijke macht tegenover een vereeni ging, waarvan het lidmaatschap door de regeering voor ambtenaren werd verboden. Zijn aanvankelijk oordeel, dat steun vindt in het advies van de Hooge Raad, hetwelk te zijner tijd aan de Staten-Generaal zal wor den overgelegd, is, dat het in het leven roe pen voor de zittende magistratuur van een regeling betreffende het lidmaatschap van bepaalde vereenigingen, die min of meer zou aansluiten aan die, geldende voor ande re ambtenaren,, op niet te onderschatten be zwaren zou stuiten. Intusschen kan men zich aangevallen, zoo bestaat geenerlei waar- afvragen, of de wet op de rechterlijke orga- borg, dat zijn „antwoord" niet even eenzij dig, zoo niet eenzijdiger zal zijn, dan het oorspronkelijk geplaatste artikel. Moet het persorgaan dan toch verplicht worden, de onjuiste voorstelling op te nemen? Ook in dien de inzending uitlatingen bevat van strafbare aard? Beperkt men het „recht tot antwoord" tot de overheid en de openbare dienst, zoo geldt dit bezwaar uiteraard veel minder, doch doen zich weer andere bezwa ren voor. Eenerzijds is het niet mogelijk en ook niet gewenscht op iedere uitlating betreffende 't openbaar bestuur van overheidswege te re- ageeren. Anderzijds kunnen uiteen niet-ge- bruik-maken van het recht van antwoord in een bepaald geval door het publiek ver keerde conclusies worden getrokken. De re geering en de openbare diensten kunnen practisch reeds op het oogenblik antwoorden door bemiddeling van den regeeringspers- dienst. De regeering blijft intusschen de ontwikkeling van de perswetgeving in het buitenland, ook in Frankrijk, met aandacht volgen. Verstoring van vergaderingen. In verband met het vergaderingsterroris- me der N.S.B. wijst de minister er op, dat het opzettelijk storen van een geoorloofde openbare vergadering door het verwekken van wanorde of het maken van gedruis in het Wetboek van Strafrecht als misdrijf strafbaar is en dat het verstoren van de openbare orde bij voorstellingen in de groo- te meerderheid der gemeenten krachtens politieverordening strafbaar is. Dit neemt niet weg, dat in vele vergade ringen en bü de meerderheid der voorstel lingen de gewoonte bestaat om van zijn ge voelen te doen blijken. Bij zulke uitingen kan als regel worden aangenomen, dat zij de orde niet verstoren. In de bedoelde gevallen ging het echter om geheel iets anders. De uitingen waren allerminst gematigd noch geschiedden zij op daartoe geschikte tijdstippen. De bedoeling van de demonstranten was ook juist om de nisatie voldoende ruimte biedt, om, als daaraan behoefte mocht bestaan, maatrege len te treffen tegen rechterlijke ambtenaren, wier optreden het algemeen vertrouwen in de rechtspraak ernstig zou schaden. Aange zien er voorts ook uit anderen hoofde aan leiding bestaat, om de wet op de rechterlijke organisatie te wijzigen of aan te vullen, ligt het voor de hand, deze materie in haar ge heel nader te bezien. In eenige gevallen werd tegen van aan werving voor den krijgsdienst in Spanje verdachte personen proces-verbaal opge maakt. Het eventueel nemen van verder strekkende maatregelen in verband met dienstneming in Spanje vormt een onder werp van overleg met den minister van bui- tenlandsche zaken. Muziekauteursrecht en radio-omroep. De moeilijkheden by de toepassing der Auteurswet met betrekking tot de radio- omroep zijn een gevolg van het tusschen de omroepvereenigingen en het B.U.M.A. be staande geschil over het bedrag, dat door eerstgenoemden jaarlijks aan auteursrechten verschuldigd is. Voor 1934 werd het geschil opgelost door een arbitrage-commissie onder voorzitterschap van prof. mr. J. Ph. Suyling. Ten aanzien van de over 1935 en 1936 ver schuldigde bedragen is men tot dusverre niet geslaagd in een oplossing. Betreffende de vraag, of B.U.M.A. gerechtigd is, de uit zending van zijn repertoire te verbieden, is een burgerlijk geding aanhangig bij het ge rechtshof te Amsterdam. De minister van justitie, deze onregelma tige toestand ongewenscht achtend, pleegde reeds eerder overleg met zijn ambtgenoot van binnenlandsche zaken om de oplossing van het geschil te bevorderen. Een wetsontwerp tot herziening van de classificatie der kantongerechten is voor bereid. nieuwe Frobenius-expeditie naar Neder- landsch-Indië, geïnterviewd. Dr. Jensen verklaarde, dst de reis 'n twee- l.dig doel zal hebben: in de eerste plaats zal het er op aankomen een wetenschappe lijk nog onbekend gebied te onderzoeken en zijn oude culturen voor het eerst volgens wetenschappelijke methode te rangschik ken. En in de tweede plaats hoopt men nieuwe bewijzen te vinden voor de z.g. „cul- tuurkringleer" van prof. Frobenius, walke er van uitgaat, dat de culturen der verschil lende landen en werelddeelen in een groot n boog met elkander verband houden. De expeditie, die heden uit Frankfort a. d. M. vertrokken is, zal zich eerst naar Batavia begeven en vervolgens naar Ambon, ac hoofdstad van het gelijknamige Molukkrn- eiland, voor anker gaan. Per zeilschip zullen dan excursies naar de tallooze kleine eilan den daar in de buurt worden gemaakt die grondig zullen worden onderzocht. In het bijzonder zal studie worden gemaakt van alle vormen van eeredienst en van de ge heime zeden en gebruiken der inboorlingen. Men hoopt op deze eilanden ook megaliethen te vinden, dat zijn oeroucle steenen gedenk- teekenen, zooals zij ook in Auid-Engeland, Scandinavië, Bretagne en Duitschland he kend zijn. Ook op zijn laatste reis naar het Zuiden van Abessinië heeft dr. Jensen alle aandacht aan de bestudeering dezer megalie then gewijd. Het resultaat van dit onderzoek in Abessinië overtrof alle verwachtingen en men hoopt thans, dat de nieuwe expeditie naar de Molukken verrassende parallellen zal opleveren. De molukken, die door vele gemengde vol keren worden bewoond, beschouwt dr. Jen sen als een bijzonder dankbaar gebied voor zi|n wetenschappelijk werk, aangezien zich juist hier in de eenzaamheid en isolatie der eilanden oude gebruiken en beschavings vormen hebben kunnen handhaven. De ex peditie zal haar onderzoekingswerk op het eiland Ceram beginnen. Men hoopt hier vooral interessante ontdekkingen te doen bij de aldaar bestaande geheime bonden, die 'n politieke heerschappij uitoefenen en het ge- heele geestelijke en godsdienstige leven vol gens geheime ceremoniën bepalen. Misschien, zoo meende dr. Jensen, is ten slotte ook de koppensnellerij niets anders dan een oeroud ritueel gebruik, dat verband houdt met de cultuur der megaliethen. (Had Nederland deze onderzoekingen in ons koloniaal gebied niet beter zelf ter hand kunnen nemen? Red. Alkm. Crt.) TRAWLLOGGER ONKLAAR GERAAKT. De hedenochtend te Scheveningen binnen gekomen trawllogger „Wouter, Sch. 19", is tijdens het visschen met het vischtuig aan een wrak vastgeraakt. Dit is dusdanig aan gekomen dat de beide ijzeren golven op het voorschip en die aan stuurboordzijde ontzet zijn. Tengevolge hiervan heeft de „Sch. 19" het trawlnet en de vischborden verloren. HULDIGING ANTON KABELAAR. Ter gelegenheid van het feit, dat het mor gen 50 jaar geleden is, dat Anton Kabelaar .de hollende paarden greep van de koets, waarin wijlen koningin Emma en koningin Wilhelmina gezeten waren, wordt Anton Kabelaar morgenavond te den Haag door het bestuur van „De Princevlag" met mede werking van het jongeliedencorps Juliana, een serenade gebracht en wordt hij door den voorzitter van „De Princevlag" gehul digd. Een geschenk zal hem worden aange boden. HET RITUEELE SLACHTEN. Wij hebben onlangs melding gemaakt var. een brochure van den heer Boomkamp ta Velp waarin deze een pleidooi hield tegen de ritueele slachtmethode wa|rby een uit zondering gemaakt is op de vleeschkeu- rings-wet die voorschrijft dat een dier eerst bewusteloos moet worden gemaakt aleer met het slachten mag worden aangevangen De schrijver beroep zich daarbij op gezag hebbende Joodsche uitspraken waaruit zou blyken, dat van Joodsch godsdienstige zijde deze slacht-methode niet absoluut verplicht zou worden geacht. In verband daarmede ontvingen wij een schrijven van den heer A. de Wolff, Isr. godsdienstleeraar alhier, die ons een artikel toezendt van den rabbijn G. de Lange te Amsterdam, geschreven in het Centraal Blad voor Israëlieten in Nederland. Wij hebben geen ruimte om dit artikel in zijn geheel over te nemen en gevoelen er trouwens weinig voor het pro- en contra van deze kwestie uitvoerig in onze courant naar voren te brengen. In het hierboven genoemd artikel komt Je schrijver tot de conclusie, dat de officieele Jpodsch geestelijke autoriteiten het «ritueel slachten beschouwen als te behooren tot de voorschriften van den Joodschen Gods dienst. Zij kunnen zich aldus de schrij- ver beroepen op geschreven voorschrif ten, die als zeer gewichtig beschouwd wor den, doch al beroepen zij zich alleen op de overlevering, dan nog zou daarmede hier te lande, gezien de beginselen waarop de staats-regeling berust, waar door Neder land een gezegend land geworden is, terde ge rekening gehouden moeten worden. De schrijver komt verder tot de conclusie dat de wond met een scherp mes zoo snel kan worden toegebracht, dat voor het dier dit „ontdekt" de hersenen reeds zoo bloedarm zijn geworden dat bewusteloosheid intreedt en stelt verder de vraag of het wel zeker is, dat het slachten bij bedwelming wel pijnloos geschiedt. Aangezien niemand hierop een antwoord kan geven heeft het geen zin op deze vergelijking nader in te gaan. De bedoeling van den heer Boomkamp is natuurlijk het dier zooveel mogelijk angst en pijn te besparen en wij leven gelukkig niet meer in de jaren dat de overheid zich alleen om het vleesch en niet om de dieren bekommerde. Zeer velen in den lande hebb°n mei groote voldoening het voorschrift begroet Vrijdag 19 Februari. HILVERSUM, 1875 M. (8.—12.— 4.—7.30 en 9.—12.— VARA. de AVRO van 12.—4.— en de VPRO van 7.309.uur). 8.Gr.pl. 10.VPRO-morgenwijding. 10.20 Deel. 10.40 Orgelspel. 11.— Vervolg deel. 11.30 Gr.pl. 12.— Cantabilé- orkest en orgelspel. 2.Deel. en muziek. 3.Avro-dansorkest en gr.pl. 4.05 Gr.pl. 4.30 Voor de kin deren. 5.Les Ménétriers. 6.Or gel en zang. 6.30 Politiek radiojour naal. 6.50 Zang. 7.Multatuli- herdenking. 7.20 Gr.pl. 7.30 V.G.P.- berichten. 7.35 Lezen in den Bijbel, causerie. 8.Zang en piano. 8.30 Literaire causerie. 9.De Bohe- mians. 9.45 Uit het leven van Zieg- feld (radiotooneel, klankfilmfrag menten en causerie. 10.30 ANP-ber. 10.40 VPRO-avondwijding. 11. Jazzmuziek (gr.pl.) 11.3012.Gr. platen. HILVERSUM, 301 M. (Aig. progr. KRO). 8.—9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30 Bybelsche causerie. 12.Ber. 12.15 Gr.pl. 12.40 Modern Klein Orkest. (1.—1.20 Gr.pl.) 1.45 Gr.pl. 2.10 Orgelconcert. 3.KRO-Kamer- orkest. 3.454.Gr.pl. 4.05 KRO- orkest en gr.pl. 6.Land- en tuin- bouwcauserie. 6.20 De KRO-melo- disten en solist. 7.Ber. 7.15 Medi sche causerie. 7.35 Bedrijfsrep. 8.10 ANP-ber. 8.20 KRO-melodisten en solist. 9.15 minuten in Zwitser land. 9.15 KRO-Symph.-orkest en soliste. 10.Gr.pl. 10.15 Piano recital. 10.30 ANP-ber. 10.40 John Kristel en zyn orkest. 11.3012. Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.40—11.50 Pianosoli. 12.10 Orgelconcert. 12.50 BBC-Dansorkest. 1.352.20 't Mac- Naghtenstrijkkwartet. 4.20 BBC- Midland-orkest. 5.35 Troise en zyn Mandoline-orkest. 6.20 Ber. 6.45 BBC-zangers. 7.20 Muzik. causerie. 7.40 BBC-orkest en solist. 8.20 Revue-progr. 9.20 Ber. 9.40 Causerie over de aardbeving van San Fran- cisco in 1906. 10.Londensch Sym- phonie-orkest, mmv. solisten. 11.15 BramMartin's dansorkest. 11.50 12.20 Dansmuziek (gr.pl.) RADIO PARIS. 1648 M. 7.20 en 8.20, 11.20 en 12.35 Gr.pl. 1.35 Zang. 1.50 Gr.pl. 2.50 Radiotooneel. 4.20 An- dolfi-kwartet. 5.50 Gr.pl. 6.05 Cello- recital en gr.pl. 8.20 Pianovoordr. 905 Zang. 11.20 Orkestconcert. KEULEN, 456 M. 5.50 Militair con cert. 6.30 Gr.pl. 7.60 Omroep-Amu- sementsorkest. 8.50 Gr.pl. 11.20 Westduitsch Kamerorkest. 1.35 Ge var. concert. 3.20 Concert. 5.20 Dresd. Philh. Orkest en solisten. 7.30 Voor soldaten (militair orkest, solisten en sprekers). 10.3011.20 Omroep- Amusements-orkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.:' 12.20Gr.pl. 12.50 Kleinorkest. 1.30 Salonorkest. 1.50—2.20 Gr.pl. 5.20 Fud Candrix' dansorkest. 6.20 en 6.50 Gr.pl. 7.20 Vioolrecital. 8.20 Kleinorkest 8.40 Gr.pl. 8.50 Radio tooneel met muziek. 9.50 Gr.pl. 10.05 Kleinorkest. 10.30—11.20 Omroep- dansorkest. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.40 Zang. 12.50 Salonorkest. 1.30 Klein orkest 1.50—2.20 Gr.pl. 5.20 Accor- deonmuziek. 6.35 Gr.pl. 6.50 Piano recital. 7.35 Zang. 8.20 Omroep- symphonie-orkest en soliste. 10.30— 11.20 Gr.pL DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Omroepkamerorkest en solis ten. 8.20 Radiotooneel. 9.20 Ber. 9.40 Sportrep. 10.05 Weer ber. 10.20— 11.20 Omroep-Amusementsorkest GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.12.05, Parijs R. 12.05—13.05, Brussel VL 13.05—15.35 D.sender 15.35—16.20, Parijs R. 16.20 17.20, Keulen 17.2019.05, Brus sel VI. 19.0519.20, Droitwich 19.20 21.40, Weenen 21.4022.50, Ber lijn 22.50—23.20, Parijs R. 23.20— 24.—. Lijn 4: Brussel VL 8.9.20, Di versen 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35 —12.50, Droitwich 12.50—14^5, Lond. Reg. 14.2515.55, Droitwich 15.55—18.20, Hamburg 18.20—18.45, Droitwich 18.4519.20, Leipzig 19.20 22.Droitwich 22.24. Lijn 5: Diversen. dat een dier bedwelmd moet worden vóór het geslacht wordt en het lijkt ons vanzelf sprekend, dat wanneer men dan ritueel slachten gezien heeft de vraag gesteld wordt: is zooiets inderdaad niet te vermijden? De regeering heeft hier ter wille van godsdienstige opvattingen een uitzondering op de wettelijke bepalingen toegelaten er. wanneer hier van duidelijke, voor de Joden onontkomelijke voorschriften sprake is, vreezen wij dat er weinig aan veranderd zal kunnen worden. Wanneer evenwel de schryver aan gezaghebbende Joodsche uit spraken meende te mogen ontleden dat van dwingende religieuze voorschriften geen spraken meent te mogen ontleden dat van grijpen, dat hy ook bij de Joodsche slach tingen een pleidooi houdt voor een methode die meer met de gevoels-inzichten van onze tijd in overeenstemming is. NEDERLAND—ZUID-A.MERIKA. Afscheidswoord van minister Gellssen in verband met het vertrek van de handelsmissie naar Zuid-Amerika. Minister Gelissen schrijft ons: Ieder industrieel of handelsman zal het er ongetwijfeld mee eens zyn, dat het persoon lijke contact tusschen leidende figuren uit de industriëele- en handelswereld er vaak veel toe heeft bijgedragen, om de commer- ciëele relaties tusschen de betreffende on dernemingen te vergrooten. Dit goede, en door de ervaring van vele jaren als zeer efficiënt in de industriëele-, handels- en bankwereld gebleken gebruik, is terecht door regeeringen van vele landen overgenomen. Men ziet dan ook naast net via de officiëele vertegenwoordigers geleg de contact, ministers, onderhandelingsdele gaties en handelsmissies van verschillende landen besprekingen en onderhandelingen voeren, met het doel het handelsvolume, of i.og liever het volume van het diensten- en goederenverkeer tusschen het bezochte en het bezoekende land voor zoover en zoo veel mogelijk uit te breiden, en te vergroo ten. Wij mogen ons gelukkig prijzen, dat wy thans Hr. Ms. ambassadeur jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek en enkele eminente vertegenwoordigers uit de industrie, en uit handels- en bankwezen, begeleid door ver tegenwoordigers der geïnteresseerde depar tementen en geassisteerd door den regee- ringsgedelegeerde, den heer A. Th. Lam- ping, directeur der handelsace oorden, be reid hebben gevonden een oriënteerings- en studiereis naar Argentinië, Brazilië, Chili en Uruguay te maken. Onder leiding van jhr. van Karnebeek zal onze delegatie, met de leidende figuren uit regeeringskringen en uit het economische leven in de te bezoeken landen, nagaan, of het mogelijk zal zyn de wederzijdsche eco nomische en commerciëele betrekkingen te vergrooten. De regeering, de Nederlandsche banken, industrie en handelswereld hebben samen gewerkt om de suggestie van het Neder- landsch-Zuid-Amerikaansch instituut (voor zitter dr. E. Heldring) een missie naar enkele Zuid-Amerikaansche landen te zenden, te verwezenlijken. Samen dragen zy de fir.an- eiëele lasten, mogen zij ook gezamenlijk de baten deelachtig worden, die de reis der missie ongetwijfeld zal opleveren. Met den wensch, dat haar werk evenzeer in het voordeel der bezochte landen ala in dat van ons eigen land en zijn overzeesche gewesten zal zijn, moge ik, na onzen pionier» een voorspoedige reis te hebben gewenscht, dit korte afscheidswoord besluiten tohalva d« ni«uwtt« vtrkmn- voorichrrften moet u óók nog de oudste ongevallenoorzaken (roe keloosheid en drankmisbruik!) kennen! 143. Om het gebouw werd een wacht ge plaatst. Eerst tegen de avond werd de deur geopend en werden de gevangenen door de negers naar het schip van den Amerikaan vervoerd. Daar werden ze op gesloten in een hut, die door zware ijzeren luiken gesloten werd. 144. Daar zitten we nu, zei dokter Berg man, toen ze de deuren hoorden grende len Meteen ging hij op zoek naar een middel om eruit te komen. De deuren werden goed bewaakt. Maar in het pla fond zat een noodluik. De dokter had niet vee' vertrouwen in deze uitweg, maar het was te probeeren.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6