€xuid: en Juiu&oua Jieck School GROOTSCMERMER SCHAGERBRUG WINKEL Gooische meineedzaak. de Evangelisatie-vereeniging Maranatha, de Christelijke schoolvereeniging, de Zondags school, de Chr. Vrouwenkrans, de Chr. Jon- gelingsvereeniging en het Evangelisatie koor. Verschillende toespraken werden gehou den, die getuigden van de waardeering voor het werk, dat dit nog montere echtpaar voor deze organisaties verricht. Deze toespraken gingen vergezeld van verschillende cadeaux. In hun woning heerschte gisteren groote feestvreugde, hetgeen begrijpelijk is, wan neer men weet, dat in den grooten familie kring ook aanwezig waren de vijf broers en zusters, die ook getuige ware geweest van den trouwdag van het echtpaar. De jongste van deze broers en zusters is 65 jaar, de oudste 75 jaar. Mevr. de Liefde, die in Wijk aan Zee werd geboren, is de 68 gepasseerd en dus reeds vroeg in het huwelijksbootje gestapt. Naar ze ons verzekerde, heeft ze daarvan nog geen moment berouw gehad. De heer de Liefde, die in Velzen het le venslicht zag, is 75 jaar. In 1884 trad hij te Velzen, als arbeider, in dienst van de Spoor wegen. Door zijn dienstijver werd hij vier jaar later te Veerenburg als assistent aan gesteld, waarna hij te Hillegensbeek tot hal te-chef werd benoemd en in 1900 te Lisse als chef in functie trad. 1 Mei 1919 werd hij als zoodanig in Bergen benoemd, waar hij om zijn groote welwillend zich de sympathie van de bevolking verwierf. Eenige jaren was hij daar ook de ziel van de buurtcommissie voor den verlichtings avond aan de Jan Jacobslaan en nog steeds zorgt hij, dat op den verlichtingsavond zijn huis en tuin bizondere aandacht trekken. 16 Mei 1923 werd de heer de Liefde op wachtgeld gesteld en 1 Januari 1924 bij het bereiken van den 60-jarigen leeftijd gepen- sionneerd. Een groot aantal bloemstukken, gelukste legrammen en schriftelijke felicitaties ge tuigden ervan, dat in breeden kring met dit gouden feest werd meegeleefd. Wij wenschen het gouden paar, ook van deze plaats, van harte geluk^ Geslaagd. Waarom de voorkeur aan een dagbladadvertentie? Wel enkel dan alleen krijgt gij van elk attentie HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Het hoofdbestuur en het plan Deterding. Men meldt ons: In de jongste hoofdbestuursvergadering van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw werd er de aandacht op gevestigd, dat in vele persorganen een zoodanige critiek op het plan-Deterding wordt uitgeoefend, dat dientengevolge de heer Deterding voor nemens zou zijn, elders dan in Nederland zijn aankoopen te gaan doen. Waar het hoofdbestuur het ten zeerste zou betreuren, wanneer dit geschiedde, aange zien voor onze provincies de aankoopen on tegenzeggelijk zoowel de kaas- als de rund- vleeschprijzen voor een inzinking hebben behoed, heeft het hoofdbestuur besloten telegrafisch den heer Deterding nogmaals van zijn sympathie met zijn streven te doen blijken, teneinde er daardoor welicht toe te kunnen bijdragen, dat de aankoopen hier te ande niet worden stopgezet. Onder dagteekening van 13 Februari werd het volgende telegram aan den heer Deter ding te Berlijn verzonden: „Het hoofdbestuur der Hollandsche Maat schappij van Landbouw te 's-Gravenhage gevoelt zich, in verband met elders gepubli ceerde afbrekende uitlatingen gedrongen, u nogmaals de verzekering te geven, dat het uw plan met buitengewone sympathie heeft begroet. Wij zijn er van overtuigd, dat het een groot belang zoowel voor onzen land bouw als voor geheel Nederland beteekent". Onze plaatsgenoot, slaagde te Groningen voor examen. de heer H. Kreb, het kerkelijk Voordracht. De voordracht ter benoeming van een hoofd der o. 1. school alhier is als volgt: 1. J. D. Wiering te Utrecht; 2. T. Koerts te Zwolle; 3. A. M. J. Mol te Den Helder. HET PROEFBEDRIJF „ACHTER GEEST" TE SINT PANCRAS. De helft van de stalperiode is achter den rug. Hier volgen eenige cijfers welke de be langstelling waard zijn. Teneinde een ver gelijking mogelijk te maken geef ik ook weer eenige opbrengstwaarden uit de stal periode 1935/1936. Eerst de melkgift over de maanden vember, December en Januari. No- Opbrengsten in: December Januari November Totaal droge stof eiwit achtige stoffen aschbe- stand- deelen ruwe cel- stof eiwit eiwit door gebruik van dit werkje in vervulling 1935-1936 1936-1937 I gaan. 4920 liters 6024 liters Jozef Boon bedoelt met deze bundel een 3349 liters 5334 liters deel te geven van de in drie deelen te ver- 5455 liters 6735 liters schijnen complete cursus voor declamatie en voordrachtskunst. Dit deel het tweede van de drie, is bestemd voor het gebruik door de jeugd van 1416 jaar. Boon probeerde zelf, en hij had daartoe als leeraar volop gelegenheid, alle mogelij ke gedichten en fragmenten, door deze te laten zeggen in de verschillende klassen die hjj leidde. Zoo, door deze eigen ervaring van den acteur, is dit boek een pasklare cursus ge worden. Men vindt er dichters van de jong ste generatie uit Nederland en Vlaanderen, naast Gezelle en Rodenbach, van Eden en Boutens. Overal waar dit noodig was, werd een kleine verklaring gegeven van het vers, en werden aanduidingen voor stem, atmosfeer, gebaren en voordracht bijgevoegd. Men is dus niet overgeleverd aan de meer of mindere zelfstandigheid van den jeugdi gen executant wat immers nu (tot schade van het verzamelde gehoor en tot schade ook van de smaak in goede poëzie), nog maar al te vaak het geval was. JilHwieiMS „DE KEIZER VAN CALIFORNIË". in het Victoria-theater. In het jaar 1834 emigreerde uit Baden de 31-jarige Johann August Sutter naar de Nieuwe Wereld, waar hy na een moei- zamen voortrekkerstocht dwars door Noord-Amerika in het nog onontgonnen Californië, in de buurt van het huidige Sacramento, de kolonie Nieuw Helvetia (genaamd naar zijns vaders geboorteland) stichtte, die hij als een dictator bestuurde tot zijn rijk na de eerste goudvondst door goudzoekers werd platgeloopen en in bezit genomen. Wel wist Sutter tot twee keer toe door het hoogste gerechtshof zijn be zitsrechten bevestigd te krijgen, wel werd hij door de regeering tot generaal der Californische militie benoemd, doch zijn bezittingen heeft hij nimmer meer terug gekregen en zoo is de „Keizer van Cali fornië", om wiens naarr zich later een kring van legenden zou vormen, na einde- looze ruïneuse processen, vergeefs wach tend op een voor hem gunstige uitspraak van het parlement, in armoede verlaten te Washingtcn gestorven. 13724 liters 18093 liters De grootere melkgift over de huidige pe riode is eenerzijds een gevolg van de vrij willige productiebeperking in den vorigen staltijd en anderzijds een gevolg van het grootere aantal melkgevende dieren. Werden in de vorige periode gemiddeld 22 koeien gemolken tijdens den staltijd, dit aantal beliep November-Devember 1936 27 stuks en in Januari 1937 gemiddeld 24 stuks, De voederrantsoenen zijn dit jaar eenigs- zins gewijzigd tegenover 1935-1936. In November '36 kregen de melk-, kalf- en gustekoeien per dier per dag: 8-10 K.G. hooi en 20-25 K.G. kuilgras. Voor de dieren welke meer dan 10 liter melk per dag gaven kwam daarbij nog een kleine portie grondnotenschilfers (1-2 K. per dier per dag). In December ontvingen de kalfvaarsen 6 K.G. hooi per dier per dag en 15-20 K.G. kuilgras, terwijl toen de pinken, de stier en de paarden alleen volop hooi ontvingen. Na half December werd een herftskuil aangebroken. Deze was van matige kwali teit (geensileerd zonder eenige toevoeging) Het kuilrantsoen werd daarom vermin derd en inplaats daarvan kregen de dieren wat voederbieten (tot 17.5 Kg. per dier per dag maximaal). Het kuilgrasrantsoen was toen terug gebracht van de 2025 Kg. op 1618 Kg. (voor vaarzen slechts 12 Kg.) De pinken en stier kregen na half De cember per dier per dag 1 Kg. pinkenkoek. In de vorige stalperiode bestond het hoofd rantsoen voor de melkdieren uit iets min der hooi (tot 8 Kg.) en meer kuilgras (30 35 Kg In Januari 1937 zijn de rantsoenen niet gewijzigd. Wel zijn einde Januari in over leg met den Heer Rijksveeteeltconsulent alle dieren gecontroleerd op gebruiks con ditie. In overleg met laatstgenoemde zijn hier en daar correcties aangebracht in de rant soenen. Het bleek in vele gevallen dat iets te eiwitrijk werd gevoederd o.a. ten gevolge van de goede kwaliteit van het aanwezige hooi en kuilgras. Hieronder volgen de tot nu toe bekende analysen van de in eigen bedrijf gewonnen voederproducten. die nimmer zou komen) door Trenker on voldoende in het oog gehouden. Nog zou men bedenkingen kunr.en in brengen tegen de in deze film tot uiting komende idealiseering van Sutter's per soonlijkheid, doch hiertegen kan het legendair karakter van zijn figuur in het geding worden gebracht, waarby de vitale uitbeelding van den door Trenker zelf gespeelden titelheld wellicht nog het beste pleidooi voor deze opvatting is. Aldus is de Keizer van Californië een film geworden die zoowel om het belang wekkend historisch gegeven als om zijn boeiende vormgeving en breede allure het aanschouwen overwaard is. SHIRLEY TEMPLE IN CITY THEATER. In „Captain January", Shirley Temple in „Captain January", welke vanaf morgen in het City-théater vertoond wordt. zet- verteer- verteerb. werkelijke meel baar ruw werkelijk zetmeel- Hooi. Lezing met lichtbeelden. In het lokaal van den heer R. Laan, werd voor de afd. Winkel van den Bond van boerinnen en andere plattelandsvrouwen Woensdagavond een lezing met lichtbeelden gehouden door den heer Ten Bruggencate over Ned. Indië. Op prettige en onderhoudende wijze en aan de hand van de lichtbeelden, maakten de aanwezigen kennis met onze Aziatische koloniën en kregen een indruk van de prachtige fauna aldaar, woningtypen, zeden, gewoonten en verschillende cultures. Duidelijk kwam hierbij naar voren, hoe weinig belangstelling wij eigenlijk nog we. toonen voor onze bezittingen en hoe weinig wij daar nog van weten. Een punt, dat tegenwoordig wel zeer ur gent is, te weten de kolonisatiemogelijkheid in het nog onbekende en nog nimmer on derzochte deel van Ned. Nieuw Guinea, bracht spreker zeer krachtig naar voren en bepleitte een instellen van een desbetref fend onderzoek, op grond van eerder opge dane ervaringen en vergeleek daarbij de theorie met de practijk. Het was een leerzame avond. Van een jachtopziener, die een hond doodschoot. In den avond van den tweeden Juli 1936 heeft een jachtopziener onder Hui zen een hond doodgeschoten. Hij gaf als reden op uit zelfverdediging te hebben gehandeld. De rechtbank veroordeelde hem tot twee maanden gevangenisstraf. Ter terechtzitting, waar deze zaak behan deld is, zijn twee getuigen a décharge, D en J. V., gearresteerd onder verdenking van meineed, omdat zij in strijd met andere ge tuigenverklaringen ten eerste beweerden, dat de hond den jachtopziener had aange vallen, en ten tweede ontkenden, dat de jachtopziener, ten bewijze van zijn zelf verdediging, na zyn schot aan de eigenaresse van den hond zijn bloote been heeft laten zien en ten derde beweerden, schuim op den bek van den hond te hebben gezien. Wat het eerste betreft, de hond was niet byterig, eerder bang, volgens verschillende getuigenverklaringen. De jachtopziener stond als hondenvijand bekend. Behalve de jachtopziener en de verdachte heeft geen andere getuige gezien wat er tusschen hond en jachtopziener is voorgevallen. Een hor.- denspecialist, die het gedoode dier gekend heeft, verklaarde, dat het wel mogelijk was, dat het op sommige menschen een gevaar lijken indruk maakte. Onder de getuigen was een dierenarts uit Hilversum, die van meening was, dat het gebit van den hond uitstekend was, zoodat. als het dier inderdaad gebeten zou hebben, de wond aanzienlijk zou zijn geweest. Wat het bloote been betreft, dat de jacht opziener zou getoond hebben, heerschte geen eenstemmigheid onder de getuigen, die zich na het schot rond den jachtopziener en de verontwaardigde eigenares hadden ver zameld. Sommigen beweerden voor de Am- sterdamsche rechtbank van deze ceremonie met het been niets te hebben waargeno- 1. 81,6 10,7 7,7 286 32,8 7 4,5 2. 80,8 9,1 7,2 28,1 34,9 6,2 3,8 3. 80,9 12,7 8,3 28.2 30 8,8 5,8 4. 81,4 11,5 8,7 24,8 34,8 7,9 4,8 Kuilgras. Voor- 19,7 3,8 1,8 6,2 6.8 3,1 1,5 jaars- 1. 20 3,8 1,84 6,3 6,9 3,15 1,52 gras Voor- 16.6 2,7 1,8 6,3 4,7 2 1,5 jaars- 2. 20 3.15 2,2 7,6 5,7 2,4 1,8 gras Na- 14,8 1,8 1,9 5,7 4,4 1,2 0,5 jaars- 3. 20 2,4 2,6 7,7 5,9 1,6 0,7 waarde gemaaid. 36 Juni 36 Juni 34,5 Aug. 34,7 Juli ensilage. 1 suiker niets toegevoegd niets toegevoegd gras Bij 't kuilgras zijn de analysen omge rekend op 20 droge stof. De dieren met hooge productie ontvan gen nu koeienmeel. De dieren met lagere productie ont vangen het krachtvoeder momenteel als maïsgluten terwijl de guste koeien half mestmeel half maïsmeel ontvangen. Bij de ruim voldoende hoeveelheid hooi en kuilgras beteekent de toediening van krachtvoeder slechts weinig en is er meer sprake van het aanbrengen van een cor rectief. De grootste gift koeienmeel be draagt 2 K.G. per dag (bij 20 K.G. melk). De Rijkslandbouwconsulent voor Noordholland, Ir. G. J. LIENESCH. men, twee dames hadden het echter perti nent gezien. Een dezer dames had echter haar medegetuigen niet opgemerkt. Een arts uit Hilversum heeft den derden Juli een kleine schaafwond aan de linker kuit van den jachtopziener behandeld, waar van deze getuige niet weet, hoe zy is ont staan. Deze arts had den jachtopziener geadvi seerd over het heele onderbeen zwachtels te dragen, wegens ischias. Ook plegen Huize naren lange onderbroeken te dragen. Verschillende getuigen verklaarden, dat de beide verdachten gunstig bekend stonden. Een verpleegster, die op den jachtopziener wegens zijn ischias bestraling heeft toege past, verklaarde, dat de patiënt bij die medi sche behandeling eenige dagen v r 2 Juli een schaafwond heeft opgeloopen. Schuim op den bek van den hond heeft geen der getuigen gezien. weder wil herstellen, zal ons land verderfe- De officier van justitie, mr. B. Kist, requ'- lijk zyn, maar ook de coalitie-Kuyper is ons sitoir nemende, constateerde, dat de jacht- DS. KERSTEN EN PROF. VISSCHER. Geen vereeniging van C.N.A. en S.G.P. vóór a.s. verkiezingen. Op de algemeene vergadering der Staat kundig Gereformeerde Partij, gehouden in Tivoli te Utrecht, heeft ds. G. H. Kersten een rede gehouden over „Vier hoornen", de wereldmachten, die den stryd tegen Israël hebben aangebonden (Zach. 1 18). Door het monster-verbond met Rome te sluiten aldus spr. hebben de z.g.n. chr. partijen gemeene zaak gemaakt met onzen aartsvijand. Zy zijn verraders van ons volk geworden. Niet alleen de coalitie, die Colijn opziener den hond in eenige oogenblikken tyds heeft afgemaakt, zoodat hij zijn revol ver gereed moet hebben gehouden. Van noodweer is geen sprake geweest. Ook de verklaringen van de verdachten omtrent hot vertoonen van het been achtte de officier valsch. Hij eischte een jaar gevangenis straf. Mr. Endt, de verdediger van de verdach ten, achtte opzettelij ke meineed niet bewezen. Het heele verhaal der beide ver dachten kan juist zyn en toch kan de jacht opziener terecht zijn veroordeeld. De beide verdachten hebben op punten, die ten deele in de bewijsvoering geen essentiëele rol spelen, in hun beweringen volhard, juist omdat zy onder eede stonden en de waar heid hebben gezegd, zooals zij die zagen. De verdediger vroeg onmiddellijke invrijheid stelling. De officier repliceerde, dat, wanneer een voor de rechtbank afgelegde verklaring in stryd met de waarheid is, deze ook opzet- t e 1 ij k in strijd met de waarheid is. De rechtbank weigerde de onmiddellijke invrijheidstelling. Uitspraak 3 Maart. 0 fh i o wua, s aAxmclS totuur vóór zonsopgang zijn geluidssignalen verbo den: knippert dan met de koplichten als attentiesein GELUI DSSIGflAAL VERBODEN land op de allerschrikkelijkste wijze verder felijk geweest. Tot op heden hebben wy, zoo vervolgde spr., het stilzwijgen bewaard over de pogin gen tot eenheid te geraken met prof. Vis- scher en de „Christelijke Nationale Actie". De hoop, dat er nog verandering ten goede komen zou, heeft ons met de voorzichtigheid van het stilzwijgen bezet. De zaak der ver eeniging ging ons te zeer ter harte, dan dat wij deze door ontijdige publicaties in gevaar wenschten te brengen. Thans is de hoop vervlogen, dat de C.N.A. met de S.G.P. vóór de a.s. verkiezingen tot één party zich zal vereenigen. Ik heb met grooten ernst op die vereeniging steeds aangedrongen. Zij is ech ter daarop afgestuit, dat prof. Visscher in art. 36 der geloofsbelijdenis wilde lezen vry- heid van godsdienst. Met dit laatste kan ds. Kersten zich niet vereenigen. Een declamatorium. Nieuwe cursus voor declamatie en voordrachtskunst. Wie de idealistische inleiding van den samensteller van dit boekje gelezen heeft, zal zeer critisch de verzameling van te de- clameeren gedichten en proza-stukken doorlezen. Hij zal dan echter dra bemerken dat het geen twijfel lijdt of de wensch van den samensteller, Jozef Boon, dat „de jeugd van Nederland en Vlaanderen moet groeien in schoonheid en cultuur", zal zeker mede Een scène uit „De keizer van Californië", welke deze week in het Victoria-théater draait. Het tragisch motief van zyn leven en ondergang, de overweldiging van den in zijn recht zijnden enkelen mensch door de dommekracht der in stuwing geraakte massa en den onstuitbaren loop der niet meer te achterhalen gebeurtenissen, heeft de literatoren en historici uiteraard niet onbewogen gelaten. Is reeds de keuze van het onderwerp gelukkig .hetzelfde kan gezegd worden van de uitwerking. De regisseur van deze film, Louis Trenker, eens een berggids en skileeraar, die uithoofde van zijn beroep indertijd dr. Fanck bij de samenstelling van diens Alpenfilms assisteerde en zich al doende geleidelijk tot een uitnemend acteur en regisseur ontwikkelde, kan na zyn prachtige film Der Rebell als één van Europas' beste regisseurs gelden; zijn kracht ligt vooral en dit is, gezien zijn afkomst, alleszins natuurlijk in wat men zou kunnen noemen de „plein air-film", de openlucht-film, welker handeling zich in de vrije natuur en liefst in een berg landschap voltrekt. Ook in De Keizer van Californië zijn de buitenopnamen in Californië, Italië en Duitschland vervaar digd het bestgeslaagde deel van het werk, niet alleen zuiver fotografisch, dus als loutere weergave (al geeft een wat te veelvuldig gebruik van filters aan het beeld soms iets onwezenlijkst), maar ook filmisch, dus als schakeling van het eene beeld aan het andere. Dat Trenker trou wens weet wat film is, bewijst de goedge- troffen monteering van de film met pas sende muziek en Sutter's zeer suggestief weergegeven bestijging en afdaling van den kerktoren in zijn woonstad. Minder overtuigend, eenigszins rhetorisch, zijn de dramatische episoden met massa-spel, en ook is de dramatrische lijn in Sutter's ge schiedenis (verloopend in een epiloog, die hem op de trappen van het Capitool toont, wachtend op een rechtvaardige uitspraak, Het City-theater brengt deze week ter af wisseling de nieuwste Shirley Temple-film „Captain January" (Ship Ahoy!), hetgeen, gezien het feit, dat deze film algemeen als de aardigste van Shirley wordt beschouwd, m.L door de liefhebbers zeer zeker op prys zal worden gesteld. „Captain January" (vervaardigd door de 20th Century-Fox) is eeR ideaal gegeven voor Shirley Temple. Het is aangepast aan het talent van de jeugdige ster. Het rijke, diep-menschelijke en humoristische verhaal verbonden met de naam Shirley Temple zal ongetwijfeld een groote aantrekkingskracht op het publiek uitoefenen. „Captain January" is een bewerking van Laura E. Richard's meesterwerk en be schrijft de wederwaardigheden van Guy Kibbee, een vuurtorenwachter en een klein meisje, dat hy uit zee gered heeft en op voedt als zijn eigen kind.... Shirley draagt iedere scène met haar heer lijke kinderlijke naiviteit, gecombineerd aan haar groote aanvoelen van wat zy moet uit beelden, hetgeen haar kenschetst als een groot actrice en als een schattig kind. Wat Guy Kibbee als Captain January en Slim Summerville als Captain Nazro betreft, hier is by deze twee geen sprake van meer dere of mindere belangrijkheid. Beiden ge ven een gave, zuivere creatie van hun rol; zy houden op onfeilbare wijze de aandacht gevangen en hebben met hun komische zet ten en gezegden constant de lachers op hun hand. Altijd kibbelend en brommend maar in wezen dikke vrienden met harten van goud, één in hun aandoenlijke liefde voor het kleine meisje June Lang als de onderwijzeres en Buddy IJbsen geven eveneens buitengewoon prach tig spel te bewonderen Ebsen's dansen bijv. is een sensatie op zichzelf. Sara Haden geeft een zeer geloofwaardige uitbeelding van haar rol, terwijl Jane Darwell op sublieme wijze de rol vertolkt van de weduwe, die Captain January's hart probeert te verove ren.... De regisseur David Butler, die reeds van verschillende Shirley Temple-films de regie verzorgde, is opnieuw belast met de regie van dit eminente succes; hy heeft ervoor gezorgd, dat ieder karakter tot volle ont wikkeling kan komen. De kleine filmster zal in „Captain Janua- ook ditmaal alle filmminnende harten van jong en oud weten te veroveren. n HARRY BAUR ERNSTIG ZIEK. Ui Wm.m e bekende Fransche tooneel- en film- spelei Harry Bauer, die dezer dagen in een er Btusselsche theaters een paar gastvoor- steilingen gaf, en ook te Gent en te Charle roi moest optreden, is sedert Maandag in een otel te Brussel met zware griep en longontsteking te béd. Dinsdag was zyn toe an zeer zorgwekkend, maar Woensdag er en de berichten weer gunstiger, hoewel e gevaar nog geenszins was geweken. ZEVEN-EN-DERTIG SMALFILM THEATERS. De Maatschappij, die in tal van plaatsen vni„°fS 2^ de Cineone-smalfilm-theaters hei tnt-66]1*thans bekend gemaakt, dat en a aantal op te richten theaters zeven en dertig bedraagt. (Vad.")

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 8