DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit den Alkmaarschen Raad. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. 1 ERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 139e Jaargang De raadsleden willen zich door de architecten geen zand in de oogen laten strooien zonder den kostprijs daarvan te weten. Mr. de Groot overweegt een voorstel om groote menschen meer belasting te laten betalen dan kleine Een topzware boom moet men niet in de wortels hakken. ALKMAARSCHE COURANT. Hü. die zich geroepen voelt zijn leven in dienst van het algemeen belang te stellen, bemerkt al spoedig, dat zijn pad niet altijd over rozen gaat. Hij vindt met zijn mede- edelachtbaren in de raadszaal momenten waarin de humor zich baan breekt en de lach kan schallen, maar zijn belangstelling wordt ook wel eens verzocht voor vraag stukken, die een nauwlettende en zwaar wichtige studie hebben vereischt en waar van men verwacht dat hij ze tot in de finesses zal doorgronden, omdat er duizen den guldens mee gemoeid zijn en het te allen tijde kan voorkomen, dat juist zijn stem den doorslag zal geven. Zoo'n zwaren middag, zoo'n raadsvergade ring waarin het vroede gezelschap zich door een berg van zand en steen en moest wer ken om een deskundige beslissing over een belangrijk uitbreidingsplan te kunnen ne men, hebben wij thans achter den rug en wie het raadsverslag gelezen heeft zal wel tot de conclusie gekomen zijn, dat het presentiegeld niet altijd even gemakkelijk verdiend wordt. De Raad heeft zich namelijk bezig gehoiw wrevel terugdenken aan het struikelblok „Overdie en Achtermeer", dat hem zoo vaak voor de voeten is geworpen en waar hij zoo moeilijk overheen is kunnen komen. B. en W. hadden om tijd te besparen de Vaste Commissie voor de uitbreidings plannen maar gepolst alvorens de Raad een besluit had genomen en het is vanzelfspre kend, dat deze lofwaardige ijver door som mige raadsleden weer allesbehalve gewaar deerd werd. Het college kwam nu al weer met een verbindingsgracht en hoewel het al heel wat water in zijn wijn of liever in zijn gracht had gedaan, bleek het weldra dat de verdedigers van de rechten der N.V. nog allesbehalve tevreden gesteld waren. Er waren raadsleden, die het betreurden, dat B. en W. het niet bij het eerst opgezette plan hadden gelaten, dat zij uit stedebouw kundig oogpunt verreweg het beste vonden, er waren er, die wel met het latere plan konden meegaan en er waren er natuurlijk ook, die een heftig betoog ten gunste der 'iveel geplaagde N.V. hielden, den wethouder verweten, dat hij niet soepel was en dat ,,nen niet voldoende geconfereerd had en die den met het uitbreidingsplan Overdie er* directeur van (j^nte Werken min of Achtermeer en men zal niet kunnen zeg-* gen, dat deze namen een vreemden kuuik hebben. De kwestie is al eens meer aan ae orde geweest, zoo vaak zelfs, dat het, om met Multatuli te spreken, min of meer eentonig begon te worden. Het gemeentelijk menu bestond ditmaal uit vele voorgerechten, die met uitzonde ring van de geldleening vrijwel onopge merkt naar binnen zijn gegleden, maar na dit zeer gevarieerde hors d'oeuvre kwam er een scholteltje ter tafel of beter gezegd een schotel die alle kenteekenen vertoon de, dat er stevige kost zou worden opge diend. Het was een voedzame stamppot waarin zand en steenen, trottoirbanden, water en land dooreen gemengd waren en de Raad wist wat zijn leden te wachten stond omdat hetzelfde kostje al meermalen was opgediend en telkens omdat men er geen trek in had weer in den oven werd geschoven. Daar had het nu vijf jaren staan bakken er was in geroerd en nog eens in geroerd en men kreeg thans de mededeeling, dat het Voor 4 Maart a.s. geconsumeerd zou moeten worden omdat het anders te oud werd en Voor goed van het menu zou moeten ver dwijnen. Men kent deze lijdensgeschiedenis. Er is een uitbreidingsplan „Overdie en Achtermeer" en het gemeentebestuur wil dit zoo aantrekkelijk mogelijk maken, door een mooie indeeling met hier en daar wat boomen of een plantsoentje en omdat men nog niet dadelijk tot een kostbare rloleering wil overgaan met een verbin dingsgracht waarin het overtollige vuil ge loosd zal kunnen worden. Dat alles is heel aanbevelenswaardig en het zou dan ook al lang voor elkaar gekomen zijn, als er niet een N.V. „Nooit Gedacht" bestond, waarvan de directeur nooit gedacht had, dat B. en W. de hier gelegen bouwgronden van zijn ven nootschap uitermate zou dupeeren, door de gracht zoo te projecteeren, dat er schuine bouwblokken overbleven en de vennoot schap daardoor een onvoordeelige verkave ling zou krijgen. Er waren meer kwesties, ook over de gracht en den waterafvoer en het resultaat was een reeks protesten van den directeur der N V waarmede de Raad zich jarenlang bezig gehouden heeft zonder tot een resul taat te kunnen komen. Ged. Staten werden er in gemoeid en de Vaste Commissie voor de uitbreidingsplan nen zelfs de Inspecteur van de Volksge zondheid en het slot van de geschiedenis was dat men de beslissing telkens maar weer uitstelde en bil was als dit onderwerp voorloopig maar weer ter nader onderzoek of ter nadere conferentie door B. en W. werd terug genomen. Evenwel aan alles komt een eind en de Raad moe t thans wel een beslissing nemen omdat volgens wettelijk geheele plan anders op 4 Maart a-s- termijn was al eens verlengd - automa ^A^r^eL^'Saver' later nog eens zijn da^twek opslaat ui. den t» «b, w«- houder van Gemeentewerken in het ge stoelte der eere troonde, zal bladzijden ontdekken en ongetwijfeld met meer als een querulant beschouwden, die geen grooter genoegen kende dan om met onbetrouwbare cijfers rfen directeur der NV. dwars te zitten. De waterafvoer, waarbij later ook de pol der nog een woordje mee te spreken krijgt, werd aan een uitvoerige beschouwing on derworpen waarbij den heeer Sietsma hulde gebracht werd voor een nieuw denk beeld voor waterverversching van onze grachten en het eenige waartoe B. en W. ten slotte bereid bleken, was een variant te maken op de oorspronkelijk geprojecteerde verbindingsgracht mits de Raad zich van te voren daarmee accoord verklaarde en er dus geen variant op een variant meer zou komen. De geheele kwestie leek ten slotte op een geweldige schaakpartij waarbij met een Hollandsche opening wqrd begonnen en men na tal van varianten op varianten tot een strijd kwam waarin het min of meer Spaansch toeging en voornamelijk de cij fers waarmede de directeur van Gemeente werken en de architect van de N.V. elkander bestookten hebben in deze raadsvergadering een uitvoerig punt van discussie uitgemaakt. De architect van de N.V. betoogde, dat door allerlei gemeentelijke voorschriften de grond waarop hij zou moeten bouwen, ten slotte zoo duur werd, dat zijn onderneming er een volledige strop aan zou hebben en de directeur van Gemeentewerken kwam met cijfers aandragen, die zooveel van de zijne verschilden, dat er in de uiteindelijke kosten berekening maar eventjes een verschil van ongeveer drie maal honderdduizend gulden was te constateeren. Dat is natuurlijk wel een beetje veel en het geeft in allen gevalle een eigenaardigen kijk op de wijze, waarop een deskundige de kosten van een bouwplan kan berekenen. Of de een öf de ander moest gelijk heb ben en zoo kregen onze raadsleden, die in het dagelij ksch leven eerzame kaaskoopers of kantoorheeren zijn, plotseling uit te maken, of een kubieke Meter zand nu f 0.55 kostte zooals de beer Margadant berekend had dan wel f 0.90, tot welke conclusie de architect Van der List was gekomen. Voor een leek zijn deze cijfers en vooral het debat over dergelijke cijfers hoogst in teressant, want hij krijgt er een kijkje mee achter de schermen van de bouwwereld en zoo hebben we thans weer geleerd, dat men zand in alle prijzen kan krijgen en dat het toch altijd hetzelfde zand is. De gemeente haalt het zand ergens gratis vandaan, maar omdat het toch iets kosten moet, wordt het op een dubbeltje gerekend. Er komen dan natuurlijk nog vervoerkosten stortingskosten en andere kosten by en het zand, dat oorspronkelijk niets kostte, schijnt ongeveer met 0.50 a f 0.55 per kubieke Meter betaald te worden als het kant en klaar op de plaats ligt, waar het behoort te komen. Men kan evenwel datzelfde zand nog met andere kosten verhoogen en betaalt dan 20 meer voor de zoogenaamde inklink, een dubbeltje voor egaliseerloon en nog 15 waarin de winst van den aannemer, de uit- keering wegens sociale verzekeringen en misschien ook nog de omzetbelasting is be grepen. Dan komt men op f 0.87 en als men dat dan nog gaat afronden naar boven natuurlijk wordt het 0.90 en dat was ten slotte het bedrag, dat door den architect der N.V. was berekend. Zoo ging het ook met de steenen en de weinige deskundigen onder de raadsleden hebben leerzame be schouwingen gehouden over trottoirbanden, gewapend en niet-gewapend, over gebroken en niet gebroken steenen, over bazaltine- tegels en over van alles en nog wat, waar van de meeste vroede vaderen geen greintje verstand hadden. Die zagen alleen maar, dat de beide be grootingen ten slotte enkele honderdduizen den guldens verschilden en aangezien zij noch den een, nóch den ander gelijk konden geven, werd B. en W. geraden, de beide ar chitecten aan één tafel te zetten, opdat zij ten slotte tot een vergelijk zouden kunnen komen. U hebt niet voldoende geconfereerd, riep de heer Leesberg den wethouder in het Nederlandsch toe en op dat moment hief de heer Klaver in arren moede zijn handen ten hemel en gaf een kort, maar veelzeggend overzicht van de conferenties, welke de laatste jaren en allemaal tevergeefs tusschen de gemeente en de heeren van de N.V. zijn gehouden. De wethouder had persoonlijk met den directeur der N.V. de plannen besproken, daarna was er een conferentie geweest tusschen den directeur van Gemeentewer ken, den directeur der N.V. en een commis saris der N.V., vervolgens een conferentie van den wethouder, den directeur van Ge meente Werken, den directeur der N.V. en twee commissarissen waarvan later werd beweerd, dat de notulen niet deugden daarna een conferentie tusschen Ged. Staten en de N.V., vervolgens een bespreking van de Commissie van bijstand met B. en W. en den directeur van de N.V., daarna een con ferentie van den RAad met den directeur van de N.V. en ten slotte nog een van den Raad met den directeur van Gemeente Werken. Meerdere combinaties schenen niet moge lijk en wij kunnen ons na deze opsomming wel eenigszins begrijpen, dat de wethouder een tikje verontwaardigd was bij de op merking, dat er geen overleg gepleegd was. Intusschen schijnt men toch tot een ver bindingsgracht te moeten besluiten met een rechte en voor de N.V. voordeeliger verkaveling, dan oorspronkelijk in de bedoe ling lag en er zijn nu van beide zijden varianten op komst, welke het vermoeden wettigen, dat men de conferenties weer van voren af aan zal kunnen beginnen. B. en W. wilden daarom wel een variant projecteeren, maar onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat de Raad daarvan geen af wijking meer zou toelaten, wat evenwel weer in strijd met de wet werd geoordeeld, omdat iedere burger bij de ter inzage ligging van de plannen bezwaren moet kunnen inbrengen zonder van te voren reeds te weten, dat deze geen effect kunnen sor- teeren. Het debat over zand, steenen en trottoir banden, met en zonder sociale voorzienin gen, is ten slotte op een voorloopige over winning van de N.V. uitgeloopen. Doordat het oude plan niet werd aangenomen, zal Let de volgende maand automatisch ver vallen en B. en W. zullen daarna een nieuw plan ter inzage leggen, waarop zij, wat de verbindingsgracht betreft, de veelbesproken variant aanbrengen. Waarschijnlijk zal men over enkele jaren cok daarover wel uitgeconfereerd blijken, maar inmiddels zullen de architecten Mar gadant en Van der List tesamen -in een kamertje van het stadhuis worden opge sloten en niet eerder worden vrijgelaten, vóór zij gezamenlijk tot de conclusie zijn gekomen, dat zand van 0.55 te goedkoop en zand van 0.90 te duur is en dat men de prijs dus maar op f 0.72 1/2 per kubieke Meter moet stellen. Wie mocht denken, dat de raadsleden na dit geweldig debat gelegenheid kregen, eens wat lichtere kost te consumeeren, ver gist zich deerlijk. Men scheen het er nu eenmaal op gezet te hebben, alle oude restjes op één middag voor goed te doen verdwij nen en zoo werd, laat op den dag, de kwestie van de reorganisatie van Gemeente Werken nog aangesneden. Men weet, dat er over geklaagd was, dat dit bedrijf te kostbaar is, dat het topzwaar zou zijn en zelfs, dat men het wel geheel zou kunnen missen als er slechts een kleine vaste kern overbleef om toezicht op de door de gemeente aanbestede werken te houden. Te dien einde was er een rapport uitge bracht door het accountantsbureau van de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten, dat tot de verrassende conclusie was ge komen, dat de zwaarte van het bedrijf niet in den top maar in den voet zat, dat men het maar zou moeten schrappen van de lijst der gemeentelijke diensten, welke aan de algemeene bestuurskosten moeten mee betalen en dat men het niet zou moeten verzwakken maar integendeel zou moeten versterken door er ook nog de arbeiders van de andere diensten in over te brengen. Had de accountant nog meer tijd gehad, dan zou hy misschien gecomcludeerd hebben, dat men de directeuren van de andere gemeen telijke diensten ook nog wel naar Gemeente Werken zou kunnen verplaatsen, maar B. en W. vonden het zoo ook al welletjes en advi seerden den Raad niet tot schrapping der bestuurskosten over te gaan en evenmin tot het samenbrengen van alle gemeentelijke arbeidskrachten onder den dienst van Gemeente Werken. Zij konden zich vereenigen althans de meerderheid van B. en W. met een stelsel, waarbij omslagpercentages over loonen, materialen en boekhoudkundige posten wer den berekend en wilden eventueele ver liezen of misrekeningen voortaan telken jare ten laste der gemeentelijke schatkist laten komen, terwijl zij tevens tot het op wachtgeld stellen van drie vaste werk krachten wilden besluiten. Mr. Leesberg, die namens de katholieke fractie het woord voerde, wilde wel drie arbeiders missen maar daarvoor het zooge naamde uitstervingssysteem toepassen en omdat er in geen enkel bedrijf een prikkel tot ijver en werklust zal zijn als de tekor ten altijd door anderen betaald worden, wilde hij niet alleen jaarlijks een omslag percentage vaststellen, maar eventueele winsten of verliezen in het bedrijf zelf la ten. Men zou, bij voordeelig werken en de gemeentelijke bedrijven zouden dan ook den dienst van Gemeente Werken niet meer mogen passeeren een soort reserve kunnen kweeken waardoor men het om slagpercentage een volgend jaar weer lager zou kunnen stellen of omgekeerd natuur lijk wanneer er verlies mocht zijn geleden. De burgemeester verdedigde de zienswij ze van de meerderheid van B. en W., wet houder Klaver sloot zich by de katholieke fractie aan en de Raad stond voor een zeer moeilijke beslissing en vroeg by monde van mr. de Groot eenigen bedenktijd waartegen het college ook met het oog op het late uur geen bezwaren bleek te hebben. B. en W. zullen dan tevens een prae- advies op het voorstel van mr. Leesberg uitbrengen en dus werd met algemeene stemmen besloten zich op dit moment niet verder in de kwestie te verdiepen maar deze in een volgende raadszitting weer ter tafel te brengen. Nu de Rijksbelastingadministratie de ge meente geen gegevens meer over de inko mens verschaft, hebben B. en W. het nood zakelijk geoordeeld tot wijziging van het tarief van de hondenbelasting over te gaan. Als er tegenwoordig een tarief gewijzigd wordt dat is onlangs wel bij het school geld gebleken beteekent dit dat er door de ingezetenen meer dan vroeger betaald zal moeten worden en de gelukkige eigena ren van diverse Puckjes, Sultans, Keesjes en Fokjes, zullen voor hun vierpootige huisgenooten dan ook weer meer dan vroe ger moeten betalen. Zij zullen althans volgens de verorde ning naar den directeur van de directe belasting moeten stappen en hem moeten vragen hun een verklaring te geven welke hoofdsom door hen verschuldigd is ten bate van de gemeentefondsbelasting. In het bezit van deze gewichtige gege vens kunnen zij zich daarna bij den ge meente-ontvanger vervoegen ten einde hem een maatstaf voor den aanslag in de hon denbelasting te verschaffen en volgens B. en W. vindt die ontvanger een dergelijke regeling zeer practisch uitvoerbaar, waar schijnlijk omdat hij by al die tochten naar Canossa zelf op zyn kantoor kan blijven zitten. Heeft men dit alles achter den rug, dar. krijgt men een aanslag en dan mag men be talen en als belooning voor zijn moeite waarschijnlijk meer betalen dan men ooit te voren gedaan heeft. B. en W. gevoelen nog altijd iets voor een progressieve belasting en zij werden in die opvatting gesteund door mr. de Groot, die eveneens voor progressie was. Het bleek evenwel spoedig, dat er nog eenig verschil tusschen beider zienswijze was in zooverre B. en W. het oog hadden op de progressie van de inkomens en mr. de Groot op de progressie van de honden. Hy wilde namelijk voor groote honden meer laten betalen dan voor kleine en schrijver dezes, die een hondje van onge veer twee pond heeft, kan daarin ten volle met hem meegaan, maar zich toch ook wel begrijpen, dat er eigenaars van Sint Bern- hards of Newfoundlanders zijn, die over een dergelijke regeling minder opgetogen zul len blijken. Mr. de Groot argumenteerde zijn ziens wijze met de opmerking, dat groote honden op straat meer kwaad doen dan kleine. Zij jagen de voorbijgangers meer schrik aan, zij zetten als zij losgebroken zijn groo- tere pootstappen in bloembedden dan klei ne, zij enfin, zij bezorgen de eigenaars van trottoirs en stoepen grootere onaange name verrassingen dan kleine en zoo zou men kunnen doorgaan met allerlei oorza ken te zoeken waarom men voor het heb ben van een Duitschen dog meer moet be talen dan voor het houden van een dwerg- pinchertje of een schipperskeesje. Het bleek, dat mr. de Groot niet zoo als bij de wegenbelasting naar het ge wicht maar naar de schofthoogte wilde kij ken, zoodat voor een lichte hazenwind meer betaald zou moeten worden dan voor een zwaarwichtig puckje op vier korte pootjes en zijn voorstel kan inderdaad tot zeer in teressante beschouwingen leiden. Waarom zou men de honden b.v. niet naar een in deeling in verschillende rassen kunnen be lasten met vrijstelling van de honden waarin heelemaal geen ras te herkennen is en waarom zou men in deze benarde tij den de belasting ook niet uitstrekken tot de katten en de vogels, eveneens met de noo- dige progressie, zoodat men voor een pape gaai meer zou moeten betalen dan voor een kanarie. Helaas, het bleek, dat B. en W. te dien opzichte nog niet bereid zijn om nieu we belastingwegen in te slaan. Het voorstel van B. en W. werd althans aangenomen en wie er prijs op stelt zijn trouwen viervoeter in den huiselijken kring te houden, zal bin nenkort een bezoek aan het minst populai re kantoor van den Kennemerstraatweg moeten brengen. In besloten zitting is er weer eens ge leend, althans besloten dat men weer eens zal leenen. Het ging ditmaal slechts over een bedrag van ruim vier millioen en het is alleen maar te betreuren, dat de voordeelen van een conversie dadelijk weer te niet ge daan worden door het voornemen om zoo veel meer te leenen dan men aflost. De gedupeerden van het voormalige Vic- toriebad, die door een medelijdende raads- meerderheid aan de uitbetaling van het dei<>e gedeelte van hun vorderingen waren geholpen, zullen nu weer niets krijgen om dat Gedeputeerde Staten een dergelijke royaliteit niet kunnen goedkeuren. Zy heb ben hun geld in alle opzichten in het water gesmeten en het eenige wat er nu nog voor hen gedaan kon worden is het verstrekken van een gratis abonnement voor het zomer- bad waar ze dan kunnen leeren hoe zij voortaan het hoofd boven water kunnen houden. Mevrouw Bosboom Toussaint door de Alkmaarders gemoedelijk Truitje genoemd mag in haar oude straat blijven wonen en de namen van het jonge vorstelijke paar zullen vastgelegd worden in twee lanen van onzen Hout, zoodat wij voortaan niet meer van de Kruislaan maar van de Prinses Ju- lianalaan en niet meer van de Zuiderhout- laan maar van de Prins Bernhardlaan zul len spreken. Er is al een Wilhelminalaan en de Juliana Van Stolberglaan ligt aan de overzijde van den straatweg, zoodat de ko ninklijke familie en een harer roemrijkste voormoederen thans in hetzelfde fraaie stadsgedeelte zyn vertegenwoordigd. Er waren nog eenige bezwaren tegen omdoo ping van de Zuiderhoutlaan omdat daarbii de Cellulaire gevangenis en het Kerkhof zijn gelegen, maar het laatste is geen schan de, de eerste is nog altijd onbewoond en bovendien vindt men aan dezelfde laan nog een pracht van een Sportpark, dat wan neer hij er althans mee bekend was onzen sportieven Prins zooveel vreugde zou ver schaffen, dat hij zich over het peetschap van deze laan alleen maar enthousiast zou kunnen verklaren. De heer Appel deed nog een lofwaardige poging eenige onvolwaardige arbeidskrach ten bij den plantsoendienst, die de dupe der algemeene bezuiniging waren geworden, een hooger loon of een korteren werktijd te verschaffen, maar aangezien hun inkomen hooger bleek dan dat van volwaardigen bij de werkverschaffing, vonden zelfs de soc.- dem. geen reden hier van een ontoelaatba- ren maatregel te getuigen. Ten slotte dient vermeld, dat de heer Bulens als verloren zoon van de S.D.A.P. weer op zyn oude plaatsje zat en dat geen zijner fractiegenooten daarover eenige ver wondering getoond heeft. Hy is geroyeerd en ten slotte weer in cere hersteld en wanneer de heer Bonsema, die alleen maar geroyeerd is, zijn plaats blijft bezetten is er ook geen enkele reden waarom de heer Bulens zou moeten verdwij nen. De heer Van de Vall en mej. Nierop, die destijds verklaard zouden hebben, dat zij den Raad zouden verlaten als de heer Bu lens daarin terugkeerde, zaten rustig op hun oude plaatsen en men had het blijkbaar alleen voorzichtig geoordeeld het nieuwe raadslid, den heer Dekker, als een soort stootblok tusschen de heeren Van de Vall en Bulens te doen plaats nemen. Het is te hopen, dat de voortdurende on- eenigheid in deze fractie weldra in zoo groote eenstemmigheid zal verkeeren, dat de heer Dekker zich niet langer als neutraal gebied tusschen twee vijandige staten zal beschouwen.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 11