DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN De toestand rond Madrid stationnair. No 46 Woensdag 24 Februari 1937 139e Jaargang De algemeene toestand. De Spaansche revolutie Aan het Asturische front woedt een heftige strijd. Besprekingen over de buitenlandsche politiek. Motie van vertrouwen in de regee ring met 213 tegen 1 stem aangenomen. Steun aan kleine boeren. Wat er uitgekeerd zal worden. ALKMAARSCHE Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN.- 1 Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. I ERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur; C KRAK Hoofdredacteur; Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 24 Februari. Wij hebben gisteren in deze rubriek ge wezen op de moeilijke taak, die de Duitsche rijksminister van buitenlandsche von Neu rath op zich had genomen met zijn bezoek aan Weenen. In het openbaar wordt er slechts gesproken over de vriendschapsban den, die nauwer aangeknoopt moeten wor den; in werkelijkheid gaan de bedoelingen van Duitschland veel verder en moet men uitsluitend denken aan het idee: Groot- Duitschland. Maar daar wordt niets over gepubliceerd, ook niet in het officieele communiqué, dat. gisteren gepubliceerd is en dat als volgt luidt: De rijksminister van buitenlandsche za ken, baron von Neurath, heeft in antwoord op het bezoek van den staatssecretaris van buitenlandsche zaken, dr. C. Guido Schmidt te Berlijn op 22 en 23 Februari een bezoek gebracht aan de Oostenrijksche bondsre- geering. Het tweedaagsche verblijf te Weenen van den rijksminister heeft den er bij betrokken staatslieden: bondskanselier dr. Kurt Schuschnigg, staatssecretaris van buiten landsche zaken dr. Guido 'Schmidt en rijks minister baron von Neurath de gelegenheid geboden tot diepgaande besprekingen, welke zich hebben ontwikkeld in een volkomen vriendschappelijke atmosfeer. Deze besprekingen betroffen in de eerste plaats de betrekkingen tusschen de beide Duitsche staten. Met voldoening kon worden geconstateerd, dat het verdrag van 11 Juli 1936 een ge schikte basis is gebleken voor het herstel van een vertrouwelijke en vriendschappe lijke betrekking en geschikt schijnt om een verdere succesrijke samenwerking in dezen zin te waarborgen In dit verband werd ook gewezen op het sluiten van de laatste economische overeen komst van 27 Januari van dit jaar en daar bij uitdrukking gegeven aan de verwach ting dat de hierdoor bereikte voorbereiding van een levendiger goederen- en vreemde lingen-verkeer gunstig zal uitwerken op de algemeene ontwikkeling van de tegenwoor dige betrekkingen. In cultuur-politiek opzicht worden de af zonderlijke urgente kwesties van het we- derzjjdsche cultureele verkeer breedvoerig besproken en de reeds ter gelegenheid van het bezoek van staatssecretaris dr. Guido Schmidt aan Berlijn in het vooruitzicht ge stelde commissie voor cultureele betrek kingen tusschen Oostenrijk en Duitschland Aangewezen. Deze commissie zal reeds 25 dezer haar werkzaamheden aanvangen. Hieraan sloten natuurlijk ook bespre kingen aan over de thans in het middel punt van de algemeene belangstelling staan de kwestie der Europeesche en vooral mid- den-Europeesche politiek, waarbij de aan de buitenlandsche politiek van beide re geeringen ten grondslag liggende overeen komende bedoelingen tot handhaving en duurzame verzekering van den algemeene vrede. De Duitsche gezant te Weenen von Papen, heeft gisteren tegenover een verslaggever van het Berliner Tageblatt verklaard, dat het bezoek van von Neurath aan Weenen een nieuwe étappe kenmerkte in de periode die op 11 Juli is aangevangen. Het Duitsch - Oostenrijksche accoord heeft niet slechts e normale betrekkingen geregeld, doch het vormde tevens de uitdrukking van den loyalen wensch der beide partijen, dat de nog bestaande spanningen geleidelijk wor den overwonnen. Het accoord van 11 u 1 is een uitgangspunt om nieuwen vorm e geven aan de Duitsch-Oostenrijksche be trekkingen en bijgevolg aan den toestand in midden-Europa. Men heeft steeds ingezien, dat de weg, die de beide landen in Europa moeten be wandelen, hen niet van elkander mag ver wijderen. Het moet een gemeenschappelijke weg zijn. De wil tot het volgen van een ge meenschappelijke politiek is opnieuw beves- tigd tijdens dit bezoek van von Neurath dat heeft aangetoond, dat het accoord van 11 Juli en zijn geestelijke verdieping een der grondslagen is van de Europeesche orde. Het Italiaansche dagblad Tribuna wijdde gisteravond een hoofdartikel aan de com mentaren, welke in de buitenlandsche pers *Ün verschenen op de reis van den ryks minister van buitenlandsche «ken von Neurath aan Weenen en metnameopde bewering, dat von Neurath zynjeto zou hebben uitgesproken tegen een baHch. «P ^SlfsTo'g vóór het bezoek van den ruk.- minister heeft Schuschnigg openl j binnen- en buitenland een ui «even van deze teere aangelegenhe Daarom had von Neurath g bestaat r«den zijn veto uit te spr® jk£cil verschil «een enkel Duitsch-Oostenrykscn De eerste phase van het offensief van de troepen van Franco ten zuidwesten van Madrid, dat ten doel had den weg naar Valencia af te snijden, schijnt vol tooid te zijn. De legers schijnen vast genageld op hun plaats bij Jarama. De opstandelingen blijven hun stellingen handhaven, niettegenstaande de pogin gen van de regeeringstroepen om de rechtschen over de Jarama terug te werpen. De regeeringstroepen zijn uitgeput door zes dagen strijden en kunnen geen nieuwe aanvallen ondernemen. Zij moe ten zich, naar de opstandelingen bewe ren, beperken tot het voorbereiden op het afslaan van nieuwe aanvallen. Volgens geloofwaardige inlichtingen zijn dc internationale strijdkrachten allen sa mengedrongen op den weg naar Valencia en ten noorden van Ar&njuez. Aan de rest van het front zijn de loopgraven bezet door ba taljons, die byna geen gevechtswaarde hebben. Deserteurs die naar de opstandelin gen zijn overgeloopen, verklaarden, dat zij gecommandeerd werden door officieren die nog nooit een commando hebben gehad en dat de troepen niet over provilnd voor den volgenden dag beschikten. Hierdoor worden de groote verliezen van de regeeringstroepen tijdens de tegenaanvallen verklaard. De strijd in Asturlë. Uit Gijon wordt bericht, dat aan het front in Asturië een bloedigen strijd woedt, waar in gebruik wordt gemaakt van alle moderne oorlogsmachines. De opstandelingen bieden hardnekkigen weerstand aan de oprukkende regeeringstroepen. Zij verdedigen zich in stellingen, welken zij hebben ingericht tijdens de kalme periode van den laatsten tijd Niettegenstaande het vuur van de artille rie van de opstandelingen, welke verdekt was opgesteld op de helling van den berg Naranco, vielen de regeeringstroepen het sterkste deel van den sector Buena Vista aan De opstandelingen ontvingen de aanvallers met een welonderhouden mitrailleurvuur. Het spervuur van 'e regeeringsartillerie noodzaakte de opstandelingen zich terug te trekken. In den sector Colloto j_,ugones gingen de opstandelingen tot den aanval over en trachtten het verloren terrein te heroveren Zij zetten hierbij al hun materieel en men- schenkracht in. Zij moesten evenwel opge ven door de zware verliezen welke zij leden. In den sector Mercadin viel de infanterie van de regeering met handgranaten en dynamiet-bommen aan, nadat de artillerie den aanval had voorbereid. De opstandelin gen hadden versterking ontvangen en trachtten zich te handhaven, doch het opperbevel van de regeering gaf order de aanvallen te verdubbelen in de richting van Del Villar, waardoor de plannen van den tegenstander schipbreuk leden. De artillerie opende een krachtig vuur op de der opstandelingen, gesteund door het vuur van een pantsertrein en tanks, slaagde de infanterie er in zich meester te maken van Mercadin. De strijd duurt hier nog voort. Het radiostation van Burgos meldt, dat de vliegtuigen der strijdmacht van Franco ge durende zes uren op doeltreffende wijze de vijandelijke stellingen in het gebied Albacete hebben gebombardeerd gerichte schade is regeeringstroepen ties in het dorp Arenas Sanpedro mét bom men bestookt. Negen jachttoestellen der troepen van Franco deden den regeerings- vliegtuigen een gevecht aan, maar werden verdreven. Tevens wordt gemeld, dat de regeerings- luchtmacht met succes het door de opstan delingen bezette vliegveld van Talavera del Tajo heeft gebombardeerd Officiëele legerberichten der op standelingen. De strijd aan de verschillende fronten. Aan het front der vijfde divisie heeft de vijand getracht een aanval te ondernemen op het dorp Bibel del Rio, maar is met groote verliezen teruggedreven. Aan het front van Asturië duren de ver woede aanvallen op Oviedo voort. Naar be rekening overtreffen de verliezen der regee ringstroepen de tienduizend man. De voor onze stellingen achtergelaten dooden be droegen tot hedenmorgen 2250, zonder de slachtoffers te tellen aan het front ten zui den van Oviedo, welker aantal onbekend is. De doodenlijst ziet er als volgt uit: in Escamplero 800, in Guero 300, in Rivelles 400, in Oliga 103, in Nargango 300, in San Roque 200, in Tresperana 150. In den sector van Escamplero hebben twee brigades met tien gevechtswagens een nieuwen aan val ontketend. Deze werd echter afgeslagen en alle gevechtswagens vielen in onze han den. Twee vijandelijke bataillons trachtten den rivier Nalon ten noorden van Trubia over te trekken, maar onze tegenaanvallen dwongen hen tot den terugtocht enhetmee- rendeel hunne; troepen verdronk, terwijl de nen op doeltreffenden steun van Frankrijk. Ten aanzien van Polen, zeide spreker, dat dit land wordt gekweld door de herinnering aan de „Poolsche deelingen" en zich beurte lings keert tot Frankrijk en Duitschland. In zake de betrekkingen tot Italië zeide Arm- bruster dat het Stresafront is verbroken en de betrekkingen worden nog steeds gehin derd door de kwestie van de erkenning van den koning als keizer van Ethiopië. Vervolgens besprak de senator het bolsje wisme, dat hij een dictoriaal bewind van den eersten rang noemde. Aan het verdrag van Frankrijk met de Sovjet-Unie dankt men de bezetting van het Rijnland, het Ja pansch-Duitsche verdrag en den oorlog in Spanje. Spreker verlangt dat het verdrag met de Sovjet-Unie herzien wordt. Hij be treurde verder, dat de niet-inmenging in Spanje eerst zoo laat tot stand is gekomen. Tenslotte wees spreker er op, dat Duitsch land reeds alle clausules van het vredesver drag, behalve die welke betrekkingen heb ben op de verdeeling van het grondgebied heeft te niet gedaan. Tegen deze laatste clausule is thans een veldtocht op touw ge zet, waarin Hongarije wordt medegesleept, Minister-president Blum heeft een verba zingwekkend optimisme getoond in zijn droom over een ondeelbaren vrede Arm- bruster hoopt, dat de minister-president niet door een algemeenen oorlog uit dezen droom zal worden gewekt. Senator Plaisant vroeg of het eilandje Ibi- za nog steeds door de Italianen bezet is en of het waar is, dat het eilandje Portelleria sedert eenigen tijd aanzienlijk versterkt is Dit eilandje ligt tegenover de kust van Tu nis. Tenslotte raadde hij aan de Duitsch Fransche betrekkingen nogmaals grondig in den senaat te bespreken. Het antwoord van Del bos Na een korte onderbreking antwoordde minister Delbos op deze interpellaties: Zich in het bijzonder richtend tot senator Armbruster verklaarde de minister even eens de kwestie van de Fransche ambassa de te Rome te betreuren. De minister deelde mede, dat de Italiaansche regeering in Sep tember j.1. haar toestemming gaf tot de be noeming van de Saint Quentin tot ambassa deur, doch tevens vroeg dat in de geloofs van De aan- aanzienlijk. Onder de zijn dertig manschappen door bommen gedood. Ook heeft de luchtmacht der opstandelin gen de stad Andujar gebombardeerd en ver scheidene woonhuizen vernield. Een dne- motorig toestel moest een noodlanding ver richten, waarbij drie leden der bemanning om het leven kwamen. De vierde inzittende, een Duitsch vliegtuigbestuurder, werd in hechtenis genomen. Ook regeeringsluchtmacht is actief. De vliegtuigen der regeering in de provin- Avila hebben de vijandelijke concentra- cie van meening op dit punt. Daarentegen is er overeenstemming van opvatting tusschen Italië, Duitschland en Oostenrijk. Het bezoek van den leider van de Wil- helmstrasse geschiedt in den geest van de protocollen van Rome en de Duitsch-Oos tenrijksche overeenkomsten van 11 Juli 1936. die in den zelfden geest werden getee- kend. overigen omkwamen door ons geweervuur. Op deze plek alleen, zijn 375 lijken begra- 1 grieven den koning den titel van keizer van ven. Aan het front voor Madrid heeft de vijand getracht een aanval te ondernemen op de Universiteitswijk en het Westelijk Park. De aanval werd afgeslagen en de vijand ver loor honderd man. Tijdens den aanval op Carabanchel lieten de regeeringstroepen tachtig dooden op het slagveld achter. Aan het front ten oosten van de Jarama in den sector Pindarron werd een andere aanval geremd. De vijand leed zware ver liezen, waarover nog geen nauwkeurige cijfers bekend zijn. Deensch vrachtschip door opstandelingen gepraaid. Naar uit Gibraltar wordt gemeld, is een gisteren aldaar uit Ceuta aangekomen Deensch schip, volgens verklaring van den kapitein, gepraaid geworden door oorlogs bodems der opstandelingen, welke het vaar tuig naar Ceuta voerden en zijn lading aan sinaasappelen aan wal zetten. Vliegtuigen der opstandelingen boven Cataionië. Het departement voor de binnenlandsche veiligheid heeft aan de pers een nota doen toekomen, waarin gezegd wordt, dat vlieg tuigen der opstandelingen boven Cataionië gevlogen en de steden Tortosa en Flix met bommen hebben bestookt. In de laatste plaats werd het ziekenhuis getroffen. Uit den Franschen senaat Gistermiddag zijn in den Franschen senaat de interpellaties van de leden Armbruster en Marcel Plaisant inzake de buitenlandsche politiek behandeld, in tegenwoordigheid van den minister van buitenlandsche zaken, Delbos. De onafhankelijke senator Armbruster be handelde de vriendschap van Frankrijk met de landen, die in den oorlog aan zyn zijde streden De minister-president verklaarde te Geneve dat de banden van vriendschap met Frankrijk nog steeds even hecht waren, doch eenige weken later verklaarde de ko ning van België, dat zijn land voornemens was zjjn volledige onafhankelijkheid te her nemen of te bewaren. Verder zeide Arm bruster, dat de kleine entente verdeeld schijnt Terwijl de banden met Joegoslavië en Italië weer zijn aangeknoopt, verwijdert zich Roemenië van de politiek van Titules- coe. Tsjechoslowakye blijft trouw aan Frankrijk, doch het vraagt zich sedert de bezetting van het Rijnland met ongerustheid af, of het in geval van een aanval kan reke- I Ethiopië zou worden gegeven. Aangezien een dergelijk verlangen aan de Ver. Staten niet te kennen was gegeven, kon Frankrijk deze achteruitzetting niet aanvajv^eti. Bo vendien is de regeering van meening dat zij te kort komt in haar verplichtingen aan den Volkenbond door op deze wijze de verove ring van Abessinië te erkennen. Ten aanzien van het gentlemens agree- ment verklaarde Delbos, dat Frankrijk een algemeene overeenkomst wenscht, teneinde een hegemonie in de Middellandsche Zee on mogelijk te maken. Door den Spaanschen burgeroorlog is dit verlangen op het oogen- blik niet te verwezenlijken. Door den hier door geschapen toestand is het niet mogelijk groote problemen in het algemeen en de kwestie van de Middellandsche Zee in het bizonder, te bestudeeren. De minister wees er op, dat de Britsch-Italiaansche overeen komst tot stand is gekomen door het verlan gen de oude moeilijkheden afgescheiden te houden van de nieuwe en zooveel mogelijk de grieven, welke door de Abessinische cri sis in het leven waren geroepen, uit den weg Yvon Delbos te ruimen. Daarom verzette Frankrijk zich er niet tegen. De minister zeide verder, dat het regelen van een kwestie, waarbij Frank rijk zoo nauw betrokken is, zonder dit land, een belachelijkheid zou zijn. Ten aanzien van de niet-inmenging wees minister Del bos op de verschillende phases van de Fran sche actie dienaangaande. Ook wees hij er op, dat bij de verdragen, welke Frankrijk heeft gesloten, geen gevallen zijn voorzien als den burgeroorlog in Spanje. Spreker wenschte zich geluk met de niet-inmen- gings-overeenkomst van Londen. De regee ring heeft de Fransche zaak goed gediend. De minister voegde hieraan toe, dat de regeering ook hier in heeft toegestemd, dat alle niet-Spaansche strijders worden terug geroepen, doch alleen op voorwaarde, dat alle mogendheden dezen maatregel nemen. De Omtrent den te verleenen extra-steun aan kleine boeren wordt nog nader me degedeeld, dat de uitkeering aan dege nen, die tot deze categorie gerekend kunnen worden, zal bedragen: Voor landbouwers met een opp. cultuurgrond minder dan 1 H. A. 35, voor landbouwers met een opp. cul tuurgrond van 1 t.m. 2.99 H. A. 45, voor landbouwers met een opp. cul tuurgrond van 3 t.m. 5 H. A. 35. Zooals uit deze regeling blijkt, heeft de minister van landbouw en visscherij, in af wijking van de aanvankelijke gepubliceer de regeling, ook nog een uitkeering be schikbaar gesteld voor landbouwers met 'n oppervlakte cultuurgrond minder dan 1 H. A. Alle landbouwers, die volgens de be schikbare gegeven voorloopig in aanmer king zouden komen voor een uitkeering, krijgen een formulier ter onderteekening toegezonden. Dit formulier dient onverwijld in de bijgevoegde dienstenveloppe te wor den ingezonden by de provinciale landbouw -crisis-organisatie, waarbij de betrokkene is aangesloten. Indien het formulier ongeteekend, of na den daarop vermelden datum bij de land- bouw-crisis-organisatie voornoemd inkomt, wordt geacht, dat de betrokken landbouwer niet voor een uitkeering in aanmerking wenscht te komen. Personen, die op 1 Maart a.s. nog geen formulier ontvangen hebben en meenen toch aan de gestelde voorwaarden te vol doen, kunnen tot 14 Maart een formulier by den districts-secretaris verkrijgen, welk formulier vóór 21 Maart onderteekend" ^brj de landbouw-crisis-organisatie, waarbij zij zyn aangesloten, moet zijn ingezonden. Spaansche kwestie kan geregeld worden, in dien de mogendheden ophouden het vuur aan te wakkeren. Ten aanzien van de vriendschappen van Frankrijk, zeide de minister, dat Frankrijk de toekomst met vertrouwen tegemoet kan gaan. Nooit was de solidariteit met Enge land zoo groot en dit is de beste garantie voor den vrede in Europa. Het verdrag tus schen Frankryk en de Sovjet-Unie behoudt zijn waarde, evenals de verdragen met de kleine entente. Ook het verbond met Polen heeft zijn volle kracht bewaard. Tenslotte groepeert Frankrijk te Geneve alle landen rondom zich, die een gelijk ideaal en gelijke hoop hebben en het uur schijnt gekomen om den vredeswil tusschen Frankrijk en Duitschland, welke zoo dikwijls is uitgespro ken, o.a. door de oudstrijders nader uit te werken. Delbos beslat zijn rede met den senaat te danken voor den steun, welke de senaat steeds aan de regeering heeft gegeven in haar wil om de vredelievende volken te ver eenigen. Aan het einde van de vergadering nam de senaat met 213 tegen 1 stem een dagorder aan, welke was ingediend door de senatoren Henri Gergenger en Bienvenut Martin, waarin de senaat zyn Vertrouwen in de re geering uitspreekt. Het debat over de buitenlandsche politiek werd hiermede beëindigd. DE ENGELSCHE BEWAPENINGSPLANNEN. Een pleidooi van Butler. De onder-staatssecretaris voor Indië, But ler, heeft gisteravond te Rlackpool de her- bewapenings-politiek der Britsche regee ring verdedigd. Hij verklaarde o.a.: Ik ben oprecht van meening, dat indien wij er in toestemmen mede te werken aan het regee- ringsprogram der nationale verdediging, wij in staat zullen zyn in de geheele wereld het grootste ideaal te bewaren dat de pa cifisten ooit gezien hebben, n.1. een vrij Britsch ryk, welks handelingen steunen op feiten en niet od gevoelens. BRAND TIJDENS EEN BIOSCOOPVOORSTELLING. Te Ballygard in Ierland hebben tyden6 een bioscoopvoorstelling in het gemeente huis de papieren guirlandes, waarmede de zaal was versierd, vlam gevat. Onder de toeschouwers ontstond een paniek. Talrijke personen werden gewond, waarvan twaalf ernstig. Het dak van het gebouw is ernstig beschadigd. GEHEIMZINNIGE MOORDEN IN DE V. S. Gruwelijke vondst in het Eriemeer. De politie heeft aan den oever van het Erie-meer de romp van een onbekende vrouw ontdekt. Dit is de zevende misdaad van dezen aard sedert 1935. In den tus- sc hen tijd heeft men n.1. de rompen van vier mannen en drie vrouwen ontdekt. De schuldigen aan deze misdrijven heeft men nooit kunnen ontdekken. Slechts twee slachtoffers konden geïdentificeerd worden.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1