DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ■ts piymoutb L-SE Aan alle fronten wordt actief gestreden Ho 47. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 25 Februari 1937 139e Jaargang De algemeene toestand. De Spaanache revolutie Regeeringstroepen willen Oviedo tot eiken prijs heroveren. Britsche dreadnought door regeeringsbom getroffen. De Royal Oak getroffen. De kwestie niet-inmenging. Ernstige ontploffing in Belgisch legerkamp. De stakingen in Amerika. ALKMAARSCHE Deze Courant wordt EL KEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTTEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/b. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 25 Februari. In het Engelsche Hoogerhuis heeft de Labour-afgevaardigde lord Arnold een wijziging van de Engelsche buitenlandsche politiek bepleit Hij zeide, dat Engeland zich moest isoleeren en Duitschland als een vriend moest beschouwen. Engeland aldus lord Arnold is te zeer geneigd, Duitschland als een even- tueelen vijand te beschouwen inplaats van als een viiend. Engeiand zou Frank rijk moeten verzoeken het pact met Rus land op te zeggen, terw.jl de Britsche re geering Tsjechoslowakije moest laten we ten dat dit land niet kan rekenen op steun van Engeland, ingeval van gebeurtenissen die een gevolg zijn van het pact met Rus land. Lord Strabolgi zeide hierna, uit naam van de Labouroppositie, dat de Labour- partij tegen de voorstellen van lord Ar nold was. Hij hield een pleidooi voor de collectieve veiligheid en zeide, dat het wenschelijk zou zijn, dat Duitschland en verscheidene andere landen tot het Fransch-Russische pact zjuden toetreden. Tsjechoslowakije aldus lord Strabolgi moet op ons kunnen rekenen in geval van een niet-uitgelokten aai.val. Lord Plymouth, de onder-minister van buitenlandsche zaken, wees er vervolgens op dat de oi.twikkeling van de luchtmach ten in de verschillende landen een isole ment van Groot-Britannië onmogelijk maakt. Hij herinnerde aan hetgeen Eden en Baldwin gezegd hadden over de Britsche herbewapening. Zij wezen er op, dat in geval van niet uitgelokten aanval Frank rijk en België konden rekenen op de Brit sche wapenen. Dit is overeenkomstig onze verplichtingen uit hoofde van het pact van Locarno, dat voor ons nog van kracht is, ondanks het feit dat Duitschland het heeft opgezegd. Indien we onze verplichtingen niet zouden nakomen en geen belang meer zou den stellen in de gebeurtenissen aan de andere zijde van het Kanaal, zou dit een radicale wijziging beteekenen van de tot dusverre gevolgde politiek. Ik geloof aldus Lord Plymouth, dat we den vrede het beste kunnen verzekeren door het sluiten van een West-Europeesch pact van wederzijdschen bijstand. Wij hebben thans de meeningen ontvangen van de verschillende mogendheden inzake een nieuw Locarno en wij trachten de stand punten tot elkaar te brengen. Op de jongste nota der Britsche regee ring werden tot dusverre de antwoorden ontvangen van België en Frankrijk, maar nog niet van Italië en Duitschland. Wij moeten steeds rekening houden met de gebeurtenissen in de lage landen al dus Plymouth en dit is, gezien de jong ste ontwikkeling betreffende het Locarno- pact, noodzakelijker dan ooit. Dit was in overeenstemming met de door Groot-Britannië in het verleden ge volgde politiek. Lord Plymouth wees er op, dat Enge land belangen had over de geheele wereld en zich niet kon onttrekken aan hetgeen elders gebeurde. In geval van moeilijk heden zou zijn interventie of non-inter ventie grootendeels afhangen van de om standigheden van het oogenblik. Het zou kunnen, dat wij het slachtoffer van den aanval hielpen, aldus spr., indien wij het krachtens het handvest konden doen, of schoon ik er op moet wijzen, dat er in een dergelijk geval geen automatische ver plichting zou bestaan om onverwijld hulp te verleenen. Men mag niet verwachten, dat de staten zich automatisch militaire verplichtingen op den hals halen, behalve wanneer hun vitale belangen op het spel staan. Plymouth bevestigde, dat de regeering stellig voornemens was lid te blijven van den Volkenbond. Ten aanzien van de werkzaamheid van den Volkenbond verklaarde loi y mouth, dat, indien de oorlog onverh^ met zou kunnen worden verhinderd, toch in ieder geval een duidelijk onderscheid moet worden gemaakt tusschen den aan valler en den aangevallene. Laatstgenoem de zou op iedere mogelijke wijze, door middel van een gemeenschappelijke actie Trien geholp». dit beginsel ook 1» d« Pr»f S"5- fSdWrdebUBKe.reg«™L«oPar|e- richt is, dit lichaam zyn tgt ter terug te geve^ft;evVrleenen. „Regio- mogelijke autoriteit te v De strijd om Madrid. Rond Madrid, in de universiteitswijk, bij Usera en Carabanchel blijven de re geeringstroepen aanvallen. Te Usera en Carabanchel werden verscheidene huizen genomen en niettegenstaande de tegenaanvallen van de opstandelingen bleven deze huizen door de regeerings troepen bezet. Gisterochtend deden de opstandelingen een aanval op de stellingen, welke de re- geeringsmilitie tusschen San Martin de La Vega en Morato de Tajuna hadden ver overd. Aangezien de regeeringstroepen nog geen tijd hadden gehad zich vast in deze stellingen te nestelen, trokken zij terug tot aan den voet van den Pingerronheuvel. Eer. uur later vielen de regeeringstroepen weer aan en slaagden er in den top van den heu vel te heroveren. Zij konden nog een hon derdtal meter verder op rukken en een loopgraaflinie te bezetten. Op de pverige punten van het front duurt de strijd nog voort, de regeeringsmilitie rukt langzaam vooruit. Zuidelijk deel der hoofdstad gebombardeerd. In het begin van gisternacht zijn 31 gra naten van groot kaliber op de zuidelijke wijken der hoofdstad geworpen. Een mar werd gedood en verscheidene andere per sonen werden gewond. Van het Jarama-front. Na een geslaagden uitval hebben de re geeringstroepen gistermiddag stellingen be zet rechts van Maranosa, in den zuidelijken Jarama-sector De omsingeling van Mara nosa is daardoor verder gevorderd De dag van gister was betrekkelijk kalm en de strijd aan het Jarama-front is' in hevig heid afgenomen. De belangstelling schijnt zich thans meer naar het westen te richten De strijd om Oviedo. De strijd om Oviedo behoort tot de moorddaigste krijgsverrichtingen, die se dert het begin van den veldtocht zijn voor gekomen. Voor den berg Naranco, waar de militie troepen een oogenblik doorgedrongen wa ren, is de grond bezaaid met duizenden lijken. In twee dagen, aldus wordt officieel opgegeven, heeft de tegenstander tiendui zend dooden en gewonden verloren. Vol gens verklaringen van krijgsgevangenen is bevel gegeven Oviedo in te nemen „tot iederen prijs om den verdedigers van Ma drid een hart onder den riem te steken". De strijd >"n de provincie Avila. De opmarsch der regeeringstroepen in de provincie duurt voort. De troepen zijn Val de Maqueda (ten oosten van Robledo de Chacvela, dat ten Z. W. van Escurial is ge legen) gepasseerd. Zij begaven zich thans in de richting van Naval Peral de Minares. Naval Peral bevindt zich tusschen Av.- laien de by Escurial geconcentreerde strijd krachten. Heropbouw van verwoeste huizen. Tijdens een gisterochtend gehouden be spreking tusschen den minister van open bare werken, verkeerswezen, luchtvaart en marine werd besloten tot oprichting van een organisatie, welke zich zal belasten met den herbouw van huizen en gebouwen, die tijdens luchtaanvallen der opstandelingen verwoest werden. Enkele gewonden aan boord. De Engelsche admiraliteit deelt J™*1®' dat Dinsdagochtend tijdens het luchtbom bardement op Valencia een «ranaat ™n het luchtafweergeschut op het achterdek nale verdragen", aldus lord Plymouth zhn geenszins in strijd met het statuut van den Volkenbond en zij zouden een belangrijken factor vormen wanneer zy het gevoel van algemeene veiligheid ver- h°Me t° betrekking tot de situatie in Span je betoogde spreker, dat men moet blijven denken aan de mogelijkheid van onder handelingen, waarvoor de perspectieven thans echter niet zoo gunstig schijnen te ZUNa de rede van lord Plymouth werden de debatten verdaagd. van het panterschip Royal Oak tot ontplof fing is gekomen. Door de granaatscherven werden vier officieren en een mariner getroffen. Het incident heeft zich voorgedaan tij dens een luchtaanval der opstandelingen, welke aanval door het luchtafweergeschut der regeeringstroepen werd afgeslagen. De strijd in het Noorden. Uit Gyon wordt gemeld: In den sector La Vega en San Lazaro is eergisteren uiterst verwoed gestreden vooral nabij het kloos ter dat in deze sector ligt en in een groep kleine heerenhuizen, de „Kolonie van Eguilaz". Deze huizengroep dreigt te wor den vernield. De opstandelingen beginnen terug te trekken en trachten zich in het ziekenhuis te verschansen. Des middags woedde de strijd bij de stelling van Villar. Deze strijd wordt nog voortgezet, waarbij gebruik gemaakt wordt van 'n pantserauto Intusschen wordt ook een verbeten strijd geleverd om het ziejrenhuis der mijnwer kers. Ten slotte zijn de militietroepen er in geslaagd twee paviljoens te bezetten, de twee andere zjjn nog in handen der recht- schen. 150 Britsche agenten voor de controle in Portugal. Ministef Eden hesft gistermiddag in het Lagerhuis officieel medegedeeld, dat krach tens een tusschen de regeeringen van Lon den en Lissabon getroffen overeenkomst 150 Britsche agenten de naleving der niet- inmenginsovereenkomst zullen controleeren aan de grens tusschen Spanje en Portugal. Eden voegde hier aan toe dat de niet- inmengingscommissie in beginsel deze schikking heeft goedgekeurd. Definitieve regelingen zijn haar nog niet voorgelegd. Catalaansche beschuldigingen. In verband met het feit, dat een clan destiene zender sinds eenige dagen onder den naam „radio waarheid" opstandige pro paganda maakt in de Catalaansche taal, in uitzendingen over verschillende golflengten, deelt het commissariaat van propaganda in de pers mede, dat hier niet gaat om een nieuwen zender, maar om vier officieele Italiaansche zenders, die werken in Rome, Milaan, Genua en Florence, en die tege lijkertijd zenden. Het commissariaat voegt hieraan toe: Deze propaganda, die uiteraard onder controle staat van de regeering te Rome, wordt beschouwd als een nieuw be wijs voor rechtstreeksche interventie van Italië in Spaansche aangelegenheden, even als een nieuw bewijs voor de Italiaansche activiteit, die ten doel heeft Frankrijk zijn invloed in Catalonie te betwisten". DE GEVECHTEN IN ABESSINIE. Ras Desta op de vlucht. Reeds zeven dooden te betreuren. Woensdagmiddag te omstreeks drie uur heeft zich in het legerkamp te Brasschaet-Polygoon een ontzettende ontploffing voorgedaan, waarbij vijf adspirant-officieren op slag werden gedood en veertien andere militairen zoo ernstig werden gekwetst, dat twee tijdens het transport naar het zieken huis zyn overleden. Men vreest voor het leven van ver schillende zwaargetroffenen. Een groep adspirant-officieren van de cavalerie volgde onder leiding van instruc teurs der genie een cursus over ontplof fingsmiddelen. Tijdens de instructie stonden 35 adspirant-officieren met eenige onder officieren rond een hoeveelheid van 20 K.G. ontplofbare stoffen. Plotseling deed zic.i een ontplofifng voor, welke zoo hevig was, dat de militairen in de lucht werden ge slingerd of tegen den grond geslagen. Direct toegeschoten helpers constateer den, dat vyf personen, op slag gedood en veertien ernstig gewond. De minister van oorlog, generaal Denis, is ter plaatse aangekomen. Een patroon te laat ontploft. De ontploffingsramp te Brasschaet- Po lygoon vond plaats tijdens de oefeningen. Men bracht tonniet-patronen tot ontploffing en de laatste hiervan ontplofte zeer laat, toen de officieren het gevaar reeds gewe ken achten. Naar te Rome verluidt, zou ras Desta de wijk hebben genomen naar moeilijk toegan kelijke gebieden ten Zuiden van Addis Abeba, vermoedelijk naar de Guarghie berg passen. Hij zou vergezeld worden door een kleine groep inlandsche krijgslieden. Aangezien men er van overtuigd schijnt te zijn, dat ras Desta den aanslag op maar schalk Graziani heeft georganiseerd, is bevel gegeven den Abessinischen krijgsman dood of levend naar Addis Abeba te brengen. Te dien einde zijn gisteravond Italiaansche troepen uitgerukt uit de Abessinische hoofd stad in zuidelijke richting. Ras Desta gedood? Naar uit Rome vernomen wordt is de belang rijkste vijand der Italianen in Abessinië, Ras Desta, gedood tijdens een ontmoeting tus schen de troepen Abessinische krijgers, die hij om zich verzameld had en Italiaansche colonnes, die jacht op hem maakten in het gebied der meren, waar hij een toevlucht had gezocht. De stakingsgolf heeft zich van Nieuw-En- geland naar Zuid-Californië voortgeplant. Gisteren waren te New York dertig duizend arbeiders in staking. In verschillende plaat sen in Zuid-Californië worden bovendien onderhandelingen gevoerd, waarbij van arbeiderskant gedreigd wordt met neerleg gen van het werk, wanneer niet aan de door de werknemers gestelde eischen wordt tege moet gekomen. Chrysler aanvaardt onderhandelingen. De Chrysler Corporation te Detroit heeft er in toegestemd Zaterdag a.s. te onderhan delen met de leiders van de United Automo bile Workers of America over de invoering van een collectief arbeidscontract. Stakers verlaten bezette fabriek. Zeven en veertig stakers, die een fabriek voor behangselpapier te Decatur (Illinois) hadden bezet, hebben de fabriek verlaten, toen de sheriff Emory Tornell hen deed we ten, dat hij hen met traangas zou verdrij ven, wanneer zij niet eigener beweging uit de fabriek trokken. Bezetting van vliegtuigenfabriek. De politie te Santa Monica heeft schrifte lijk de stakers, die de DouglasvMegtui gen- fabriek bezet houden, medegedeeld, dat ge weld gebruikt zal worden, wanneer zij niet onmiddellijk de werkplaatsen ontruimen. DE TOESTAND VAN DEN PAUS. De paus is nog altijd zeer zwak. Hij lijdt veel pijn aan het linkerbeen. Eenige uren per dag brengt hij in liggende houding in zijn stoel door. De enkele bezoekers, die tot den paus worden toegelaten, verwonderen zich over de helderheid van geest van den lyder, maar zijn getroffen door de bleekheid van zijn gelaat. Niettemin zou de paus voor nemens zijn aanwezig te zijn bij de congre gatie der Riten, die na Paschen wordt ge houden ter voorlezing van het decreet van de canonisatie van den jezuiet Borbolla, die in China den marteldood gestorven is. Bo vendien zou paus Pius willen deelnemen aan het consistorium, waarvoor men een spec:a- len stoel vervaardigt. HET BANDITISME IN CHINA. Een honderdtal bandieten heeft bij Char- bin een autokaravaan aangevallen en 23 Chineezen ontvoerd met het doel een los geld te bekomen. Bij Tientsin hebben ban dieten drie pasagiers van een vaartuig ont voerd en van 4000 dollar beroofd. HET HOOGE WATER VAN DEN RIJN- IN DUITSCHLAND. Geen reden tot bezorgdheid. Volgens het gisteravond uitgegeven be richt over den waterstand van den Rijn, zal het hooge water geen gevaarlijken omvang aannemen, ondanks het feit, dat de rivier hier en daar reeds zijn stroomgebied ver laten heeft en in vele plaatsen de straten blank staan en het water de huizen om spoelt EEN AMERIKAANSCH PERSMAGNAAT GESTORVEN. Naar aanleiding van het overlijdensbericht van Rollo Ogden, den New-Yorkschen kran tenmagnaat, kan nog vermeld worden, dat deze 81-jarige de zoon was van den predi kant Isaac Ogden. Hij kreeg een godsdien stige opleiding en zou theoloog worden, maar de journalistiek trok hem meer aan en in 1887 vertrok hij uit Ohio, waar zijn ouders woonden, naar New-York en kreeg er een betrekking bij de New-York Eve- ning Post. Hij was redacteur aan dat blad van 1903 tot 1920 en sedert 1922 hoofdredac teur. Voor hij tot de journalistiek overging, was hij eenige jaren zendeling in de stad Mexico, n.1. van 1881 tot 1883. Van 1883 tot 1887 was hij predikant te Cleveland en van 1887 tot 1903 beoefende hij naast journalis tiek werk ook de litteratuur. DIPLOMATIEK INCIDENT TE BOEKAREST OPGELOST? Het diplomatieke incident, dat in Roe menië ontstaan was tengevolge van het deelnemen door de Duitsche en Italiaansche gezanten aan de teraardebestelling van twee leden der IJzeren Garde, die in Spanje, strijdende in het leger van Franco, gesneu veld waren, schijnt langs den weg van on derhandelingen te zijn opgelost. Er zal waarschijnlijk over deze aange legenheid een communiqué tegelijkertijd in Boekarest, Rome en Berlijn worden uitge geven. Hierin zou worden geconstateerd, dat de betrokken diplomaten slechts het plan hadden aan een godsdienstige plech tigheid deel te nemen, waarvan zij niet voorzagen, dat zij een politiek karakter zou krijgen. ONTSLAG AAN BULGAARSCHE OFFICIEREN. Gisteravond is te Sofia een communiqué uitgegeven door het Bulgaarsche ministerie van oorlog, waarin het ontslag van ver scheidene officieren wordt bevestigd. Er wordt op gewezen, dat de ontslagen officieren in gebreke zijn gebleven jegens hun militaire eer, aangezien zy hun meer deren er niet van in kennis hebben gesteld, dat zekere kringen, die geen deel uitmaken van het leger, zich tot hen gewend hebben om hen lid te doen worden van buiten de wet verklaarde organisaties. Uit het communiqué zou men kunnen opmaken, dat de vroegere leden van de „Militaire Liga", die een groote rol gespeeld heeft bij den staatsgreep van 1934, pogingen in het werk stellen deze door het tegen woordige ministerie van oorlog ontbonden organisatie weer op te bouwen. OVERSTROOMINGEN IN NOORD- EN OOST-FRANKRIJK. De voortdurende regens der laatste twee maanden hebben in Noord- en Oost-Frank rijk reeds tamelijk groote overstroomingen veroorzaakt. Men heeft de scheepvaart op de Saóne en een deel van de Seine reeds moeten staken. Alle direct aan de Seine gelegen terreinen, welke bestemd zijn voor de a.s. wereld tentoonstelling, zijn overstroomd. Op een groot deel van deze terreinen moest het werk reeds worden onderbroken. DE „OEUVRE" IN DUITSCHLAND VERBODEN. De verspreiding van het Fransche blad „1'Oeuvre" is tot nader order in Duitschland verboden. Verklaard wordt, dat het den laatsten tijd bewust vele onjuiste berichten over de buitenlandsche politiek van Duitsch land, zoo over zekere plannen in Marokko en over Duitsche stappen te Weenen en Rome ten aanzien van de restauratie, publi ceert. MOEILIJKHEDEN IN DE HONGAARSCHE MIJNINDUSTRIE. De botsingen in Fünfkirchen. By de botsing, die gisteren heeft voorge daan tusschen een patrouille gendarmes en een groep stakers te Fünfkirchen in Hon garije, die wilde gaan betoogen voor het gebouw der mijndirectie van Pees, zyn twee dooden en tien ernstig gewonden, onder wie drie vrouwen, gevallen. Het conflict is in zekeren zin een seizoens kwestie. De moeüijkheden ontstaan steeds aan het eind van den winter en duren tot het oogenblik, waarop de regeering er toe overgaat de steenkool der onderneming op te koopen. Afgezien van de incidenten van gisteren, is de spanning toegenomen doordat de onderneming in handen is van een Oos- tenrijksche groep, die volgens het sociaal democratische orgaan „Nepzawa" nationaal- socialistisch georiënteerd zou zijn. Intusschen kan gemeld worden, dat het secretariaat der sociaal-democratische partij bekend gemaakt heeft, dat de 265 mijnwer kers, die opgesloten zyn in de mijngangen, uit de partij zullen worden gezet wegens on tijdige en ongedisciplineerde betooging.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1