Agenda AMSTERDAMSCHE BEURS IÖPTH] DE BERGER OOIEVAAR. tegen brandende kachel gevallen. de toestand in het banketbakkersbedrijf. officieel. zijn vriend in het oog geschoten. Ras Desta terechtgesteld. NOORDSCHARWOUDE ZIJPE LANGENDIJK NIEUWE NIEDORP BEEMSTER OUDORP eervol ontslag verleend. na den brand. Bioscopen. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer De onzichtbare macht (sens.); hoofdrollen Boris Karloff en Bela Lugosi. Toegang boven 18 jaar. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Ship Ahoy (rom.); hoofdrol Shirley Temple. Toe gang voor eiken leeftijd. Victoria-theater, Donderdagavond de po pulair-wetenschappelijke Congo-film „Ver schroeide aarde" met een inleiding van den heer W. van Steenwijk uit Den Haag. Toe gang voor alle leeftijden. Donderdag 25 Februari. 8 uur, Harmonie, Kamermuziekvereeniging. Herv. kerk te Heerhugowaard, bazar van den zusterkring Odith. 7 uur, café Vijzelaar te Broek op Langen- dijk, vergadering bloembollenkweekers. Vrijdag 26 Februari. 7.15 uur, café Kamsteeg te Stompetoren, rede dr. ir. M. D. Dijt. £aaUte éecUhten (Ongecorrigeerd.) Negenjarig meisje overleden. Gisteravond had de negenjarige Gertruda van den Akker, wonende Prins Maurits- straat 71 te Aalst bij Eindhoven, het onge luk spelenderwijs tegen een brandende kachel te vallen. Het kind, dat alleen thuis was, vluchtte in vlammen gehuld de straat op, waar toe geschoten buren trachtten het vuur te dooven. Het slachtoffer werd met ernstige brand wonden naar het St. Josephsziekenhuis te Eindhoven vervoerd, waar zij in den afge- loopen nacht aan de gevolgen is overleden. De besturen van de Nederlandsche ban- ketbakkersvereeniging en der Nederland sche r. k. banketbakkerspatroonsvereeniging hebben den minister van landbouw en vis- scherij dringend verzocht een regeling te willen treffen, welke het mogelijk zal ma ken, dat de banketbakkers door het gebruik van tegen lager prijs ingekochte room en boter hun bedrijven in stand kunnen hou den. O.a. wordt er op gewezen, dat de slechte toestand zich de laatste maanden van Donderdag 25 Februari 1937. opgave van noordhollandsch landbouwcrediet n.v. Vorige koert STAATSLEENINGEN. 4 NederL 1934 100»/16 4 Ned -IndiS 1934 100»/4 5)4 U uitte hl '30 m. verkl 28 V, BANKINSTELLINGEN. Amsterd Baak164 Handel Mij. Cert v. 250 2c3»/4 Koloniale Bank)9% Ned. Ind. Handelsbank 169% INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 75*% Calvé Uelit Cert92% NederL Ford280% Philips Gloeil. Gem. Bezit 332% Unilever 169% INDUSTR. OND. BU1TENL. Am. Smelting 71% Anaconda 47% Bethleh. Steel 67%» Cities Service i5/i« Kennecott Copper 47*/u Republic Steel 26% Standard Brands 111 Vis Steel 81'yic U. S. Leather5'%6 CULTUUR MAATSCH. H. V. A504'/4 Java Cultuur240% Ned. Ind. Suiker Unie. a 174% Vorstenlanden42% Dito actions 24.90 MIJNBOUW. Alg Explor. Mij172 Redjang Lebong 201 PETROLEUM. Dordtscbe Petr. .aas* 422V« Kon. Petr.440 Perlak 125% Phillips Oil 39% Shell Union 243% Tide Water a 15%. RUBBERS. Amsterd. Rubber i a 313Vs 323-5 Deli Bat Rubber 211% 220;-lf Hessa Rubber 230% 237-% Oostkust .92 95 Serbadjadi 189 195 Interc. Rubber 4'%r, 413/™-7/« SCHEEPVAARTEN. Kon Ned. Stoomboot. 133% 134 Scheepvaart Unie 120% 121% TABAKKEN. Deli Batavia 286 295t/s Oude Deli335% 343-4 Senembah345% 354-5 AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka 54% 54Vs Southern Pacific 37'&/lc 38% Southern Railw. Cert 24u% 23% Union Pacific99 100 Canadian Pac1 2»/m 12'Vu-i §Noteering per 50. x) ex-coupon -j-Exclaim. 'Exdividend. Prolongatie vorige koers 1, heden 1 pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. laatste k 2.30-2.45 100»% 100'»/,, 30%-% 203% 79V, 169% 77%-% 93 277% 336%-7 1619-% 71% 49-%-i 69%j -70 3%, 48%-% 26%,-'/ 11'/,, 83%-% 5,8% 509 242 173-4 42 23.90 174 201 428»/. 445i-»/. 131-5 39%, 25i.uA# 16-Vio Vorige koers: Heden: New-York 1.82»/» 182»/» Londen 8.93»/, 8.93»/» Berlijn 73.50 73.47)4 Parijs 8.50% 8.49)4 Brussel (Belga) 30.80 30.77)4 Zürich 41.67)4 41.66 Kopenhagen 39.92)4 39.87)4 Stockholm 46.12)4 46.05 Oslo 44.92)4 44.87# Italië 9.65 Praag 6.37# heeft toegespitst, omdat door de devaluatie van den gulden een groot aantal grondstof fen meest van buitenlandsche oorsprong en onmisbaar in het bedrijf, zeer in prijs zijn gestegen (amandelen zelfs met honderd procent), waartegenover geen prijsverhoo- ging der producten kon worden gesteld, omdat de koopkracht van het publiek ge daald is. Een jeugdige meubelmaker had zich voor den Amsterdamschen politierechter te verantwoorden, wegens veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld. De jongeman had bij ongeluk zijn vriend met een kogeltje uit een windbuks in het oog getroffen. Beide jongens waren in het bezit van een dergelijk wapen. Op zekeren ochtend, de meubelmaker was juist opgestaan, hoorde hij een kogeltje tegen de ruit tikken. Onmiddellijk greep hij zyn eigen buks, laadde het wapen, en schoot in de richting van het huis van zijn vriend, die vlak bij woont. Ongelukkigerwijze schoof deze het ven ster op en het kogeltje trof hem in het oog. De wonde bleek ernstig te zijn, de jongen moest geruimen tijd verpleegd worden en hij mist thans voor 99 pet. het licht uit dit oog. „Maar waarom schoot u uit uw raam in de richting van uw vriend,"' wilde de kantonrechter van verd. weten. „Ik had de bedoeling hem te laten we ten, dat ik ook al wakker was, hij had te gen m'n ruit geschoten." Uit de verklaringen van verd. en zijn vriend, die zoo ongelukkig getroffen werd bleek duidelijk, dit van opzet absoluut geen sprake was. Hij had vrijwel in het wilde weg op de woning van zijn vriend gemikt. De officier vorderde een voorwaarde lijke gevangenisstraf van een week met een jaar proeftijd. De politierechter veroordeelde hem tot tot die straf en voegde daarbij de waar schuwing voortaan minder roekeloos op te treden. VRIJGESPROKEN VAN MEINEED. Bij vervroeging heeft de Amsterdam- sche rechtbank uitspraak gedaan in de strafzaak tegen de beide inwoners van Huizen, D. en J. V„ vader en zoon, die terecht hebben gestaan verdacht van meineed. De rechtbank sprak beide verdachten vrij en gelastte hun onmiddellijke invrij heidstelling. Het O.M. had tegen beide mannen een jaar geëischt. De verdachten waren eenige weken geleden, gedurende een strazitting waarbij een jachtopziener terecht stond, wegens het zonder noodzaak doodschieten van een hond, gearresteerd, omdat de officier van justitie meende, dat deze beide getuigen a décharge meineed pleegden. NA DEN AANSLAG OP GRAZIANI. Rome dementeert de gruwel- be richten. In verband met de berichten uit het bui tenland, die gemeld hebben, dat 1.400 Abessynen van de gearresteerde 2.000 na den aanslag op Graziani terechtgesteld zijn na een kort proces, verklaart het Itali- aansche ministerie van propaganda, dat dit bericht deel uitmaakt van een heele serie tendentieuze berichten. Het ministerie wei gert zelfs de moeite te nemen van een de menti. Hieraan wordt nqg toegevoegd, dat er voor het propagandaministerie belang rijker problemen te behandelen zijn en dat men in Italiaansche kringen zich er ook niet ongerust over maakt, hoeveel dorpen ver nield of verbrand zijn in Indië of op welke wijze nog steeds opstanden van inboorlin gen in alle koloniën ter wereld onderdrukt worden. Ras Desta, de aanvoerder der Abessiniërs in het Merengebied, is door de Italiaansche troepen gevangen genomen en gefusilleerd. ftoamciaat Hieuuxs Het alcoholvraagstuk. In hotel Concordia heeft de heer A. Martinus, alg. voorzitter van de A.N.G.O.B. voor het inst. v. arb. ontwikkeling een le zing gehouden over het onderwerp: „Het alcoholvraagstuk en zijn bestrijding bezien in het raam van den huidigen tijd". Er was niet veel belangstelling. De heer Martinus merkte op, dat de strijd voor de geheelonthouding achteraf wordt geschoven. Men interesseert zich meer voor den strijd tegen oorlog en werkloosheid. Men meent dat het niet zoo noodig is, de geheelonthouding te bevorderen. Spr. ging na welke gevolgen het drankgebruik in den oorlog heeft en gaf een overzicht van de wijze, waarop door het drankkapitaal recla me wordt gemaakt. De arbeiders worden door hun verarming in krotten gedreven. Daardoor vinden zij den weg naar de kroeg en zoeken vergetelheid, zoogenaamd. Wel ken invloed het drankgebruik op den le vensduur van menschen heeft blijkt wel uit de statistiek. Waar meer drank wordt ge bruik is de levensduur kort, waar minder drank gebruik wordt is die langer. De aan wezigen werden opgewekt voor de geheel onthouding te steunen. Eenige vragen werden door den spreker beantwoord. Subsidie wijkverpleging. Ten behoeve van de wijkverpleging heeft deze gemeente van de provincie Noordholland ontvangen een bedrag van 720 als subsidie over 1936. WeeeAeeidU naar waarnemingen, verricht In den morgen van Donderdag 25 Februari. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 772,9 m.M. te Janmayen. Laagste barometerstand 735,9 m.M. te Valencia. Verwachting, geldig tot den avond van Vrijdag 26 Februari: Matige tot krachtige wind uit oostelijke richtingen; gedeeltelijk bewolkt; aanvanke lijk weinig of geen neerslag; lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Bnitenlandsch weeroverzicht. Koude nachten met overdag tem peratuur om het vriespunt. De hooge drukking boven Groenland hield haar centrum boven 780 m.M. en breidde zich vrij sterk over IJsland en Scandinavië uit, terwijl de depressie in het zuidwesten opvulde, maar nu weer versterking krijgt, die waarschijnlijk weer naar Frankrijk zal trekken. In Scandinavië werd de vorst weer zeer streng, in Duitschland is matige vorst voorgekomen en de oostelijke winden zullen de koude ook naar ons land doen doordrin gen. In zuid- en oost-Duitschland valt nog sneeuw. In Frankrijk viel zware regen en regent het nog in het oosten en aan het Kanaal, de temperatuur is er gestegen. Op de Britsche eilanden waait het krachtig tot stormachtig uit zuidelijke richting, in Enge land en Ierland valt regen. Op IJsland waait een orkaan uit het oosten met sneeuw. De tcenemende hooge drukking in het oosten zal, indien de barometers, zooals verwacht wordt, in Frankrijk gaan dalen, toenemende oostelijke winden brengen met regen, in het noorden wellicht matige vorst des nachts en temperatuur om het vriespunt overdag. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 18.01 uur tot 6.25 uur licht op. Een schietbaan? Den laatsten tijd doen geruchten de ronde inzake eventueelen aanleg van een artillerie-schietbaan in de duinenreeks te St. Maartenszee. Mochten deze geruchten waarheid blij ken te bevatten, dan zouden hierdoor mogelijk de plannen van het gemeente bestuur van Zijpe om de badplaatsen St. Maartenszee en Petten tot flinke ontwik keling te brengen o.m. door den aanleg van goede verkeerswegen, in het gedrang kunnen komen. Hoe dan ook het is te wenschen dat de ontwikkeling van de aantrekkelijke bad plaatsen St. Maartenszee en Petten niet wordt belemmerd. Uien. De aanvoeren van uien worden wel wat grooter. Vooral te Broek op Langendijk was Woensdag een flinke hoeveelheid aange voerd. Men deelt ons mede, dat verschei dene partijen zijn gekocht voor het Plan- Deterding. De prijzen blijven echter aan den lagen kant. De export van groenten naar Zwitserland zal in de komende maand zeer bemoeilijkt worden door het hooge invoerrecht dat op de kool wordt geheven. Naar wij vernemen wordt dit invoer recht 125 per spoorwagon hooger. Hieruit is te verklaren, dat de laatste dagen eenige opleving ontstond, voorna melijk bij de gele kool, welke Dinsdag zelfs tot 2.28 per 100 K.G. opbracht. Voor Zwit serland zal men nu niet meer kunnen koo- pen om tegen de lage invoerrechten van Februari in te voeren. Hierdoor zal de prijs wel meer wat naar omlaag gaan. Ver. van Plattelandsvrouwen. Gisteravond trad voor de vereeniging van Plattelandsvrouwen op mevrouw Me nage Challa in het lokaal van den heer H. J. Kossen, alhier. De zaal was flink bezet hoofdzakelijk mei dames. Vele leden van zustervereenigingen uit den omtrek waren mede opgekomen. Voorgedragen werd „De Bruiloft in Euro pa" van Marianne Filips, waarmede deze begaafde declamatrice wederom blijk heeft gegeven van haar groote talenten op het tooneel. Hoewel de inhoud van het voorgedragene minder boeiend was als met haar vorige op treden, had zij den geheelen avond een zeer aandachtig gehoor. Zware brand. Maandagavond brak omstreeks het mid dernachtelijk uur een zware brand uit in een loods van het poeliersbedryf Van der Broek. Onmiddellijk na de ontdekking werd de vrijwillige brandweer gealarmeerd, die ongeveer om één uur op het terrein van den brand arriveerde. De brandweer kon echter niet verhelpen, dat de loods geheel uitbrandde en men beperkte zich tot het nathouden van het woonhuis. De woning bleef gespaard, doch is welhaast onbewoon baar door de waterschade. Eenig levend pluimvee kon worden gered. Een vracht auto is echter geheel door de vlammen ver teerd. De oorzaak is onbekend, terwijl de verzekering voor een gedeelte de schade dekt. Het vorig jaar werden in Bergen de po gingen ingezet om den ooievaar, die 35 jaar geleden het nest op de kerkruïne had verla ten, terug te krijgen. De oud-burgemeestei had n.L in Rheden vernomen, dat de natuui - bewonderaar, de heer d'Ancona, rentmeester van H.M. de koningin, daar raad op wist en had onmiddellijk den heer d'Ancona uitge- noodigd in Bergen eens een kijkje te komen nemen. Belangeloos voldeed de heer d'Ancona aan het verzoek en onmiddellijk constateerde hij, dat de ooievaars het nest op de kerkruïne wel hebben moeten verlaten, omdat de te hoog geworden knotlinden de vogels een voudig beletten van het nest op te stijgen. Een ooievaar heeft het n.1. noodig tegen wind te kunnen opvliegen en behoeft daar om aan alle kanten een ruime vlucht. De poging van wijlen den heer Siebert Coster, om de ooievaars op de ruïne terug te brengen, door het aanbren gen van een eikenhouten bak met nest, moest reeds daar om mislukken, ook omdat de ooievaar van onderen een open nest begeert, waar de kleine vogels veilig verblij ven en het nest vrij van in secten houden. De heer J. van Reenen wist de belangstelling van het bestuur van de Ned. Herv. kerk te verkrijgen en verkreeg de toestemming de knotlinded in te korten, mits daaraan voor het kerk bestuur geen kosten waren verbonden. De heer Judell, die 17 Mei in zijn natuurbad „De Karperton" een leuk feest organiseerde, stelde voor 't verkrijgen van den ooievaar 25 beschikbaar en omwonenden, die door de hooge knotlinden in den zo mer wel sterk hun licht be nomen zien, verheugden zich reeds in het inkorten van deze belemmering. Later kwam men tot de conclusie, dat men dan jaar lijks voor het inkorten moest zorgen en dat dit bovendien door de vele kastanjeboomen, die om de ruïne staan, niet wel mogelijk was, waarom naar een andere plaats werd omge zien. B. en W. werden gepolst en deze stelden den ruimen Hertenkamp voor het maken van een ooievaarsnest beschikbaar. In het na tuurreservaat werd een eik van 20 M. hoog te geveld en in den Hertenkamp opgesteld, terwijl er omheen een steiger werd gebouwd, om boven op den stam het nest te kunnen bouwen. Takkenbossen, graszoden en klei werden daarvoor aangevoerd. Voor een en ander waren in Bergen eenige weken vele handen in de weer en in de gister avond gehouden raadsvergadering infor meerde het raadslid Vrije aan de hieraan verbonden consequenties, daarmede de ge volgen voor de gemeentefinanciën op het oog hebbende. De burgemeester vroeg echter, onder hila riteit van den raad, of de heer Vrije VOo zich de consequenties van het bezoek van den ooievaar in Bergen vreesde en deeld mede, dat een en ander zonder bezwaar van de gemeentekas tot stand was gebracht Gister had de heer d'Ancona, met behuiD van een deskundige, die in Friesland reed» tal van paalnesten had gebouwd, het nest voltooid en vandaag wordt de steiger sloopt in de hoop dat de zoo gewenschtt ooievaar, zijn met zoo veel zorg gereedge- maakte woning zal betrekken. In ieder geval is het nest thans vroegtH. dig gereed gekomen. Teleurstellend Was thans wel de mededeeling van den burge meester, dat de heer d'Ancona, die het vorig jaar nog verzekerd had, dat op een goed nest stellig een ooievaar zou komen, thans had gezegd, dat Noordholland een moeilijke provincie is om er ooievaars te krijgen. Wjj willen voor Bergen echter het beste hopen. De veronderstelling, dat de ooievaar zeker een drukke omgeving als de Hertenkamp zal mijden, is stellig onjuist, aangezien het den heer d'Ancona zelfs gelukt ia om de ooie vaars een nest op het Binnenhof in dea Haag te laten bewonen. Veeleer vreeza wij, dat de ooievaar niet komt, omdat er in Bergen zooveel reigers zijn, want het ver dwijnen van den ooievaar in Bergen valt samen met den komst van de reigers in Ber gen, die voorheen hun kolonie hadden in het Oterleekerbosch, dat echter werd gekapt. Wij moeten echter voor alles vertrouwen in de deskundigheid van den heer d'Ancona, die van de gewoonten van de ooievaars vol komen op de hoogte is. Wanneer Bergen de gevederde pension gasten krijgt, dan zal het ook wel als inzet van het seizoen zyn ooievaarsfeeat krijgen. Ophalen vuilnis. B. en W. hebben besloten om met in gang van de volgende week het vuilnia van de bewoners van de Nollen en van de Kom van het dorp inplaats van om de 14 dagen voortaan éénmaal per week langs de huizen te laten ophalen, evenals dit reeds geschiedt langs de huizen in het z.g. Ooievaarsnest. Deze maatregel valt zeer toe te juichen, aangezien de bewoners der nieuwere per- ceelen dikwijls geen raad met het vuil we ten, zoodat zij door dezen maatregel ten zeerste zijn gebaat. Begrafenisstoeten hebben nu officieel voorrang, 't Getuigt van weinig eer bied bij sommige weggebruikers voor 's menschen liitsten gang. dat dit voorschrift in da wet moest komen! En omdat samenwerking en beleefd heid langs den weg voor veilig ver keer onmisbaar zijn, rekent de A N. W. B. op £iw medewerking en op iiw goede voorbeeld! Jietk School Ds. J. Buiten te Arnhem heeft het beroep naar de bapt. gemeente te Hoorn aangenomen. Tot hoofd der o. 1. school te Schager- brug is benoemd de heer J. D. Wiering te Utrecht. Stad mOutqeoitu/. EEN RIJWIELPAD VAN BERGEN TOT CAMPERDUIN. De raad van Schoorl voteerde in de gister middag gehouden raadsvergadering de door B. en W. gevraagde f 15000 voor het tot stand brengen van een rijwielpad, langs den voet der duinen van de grens van Bergen tot Camperduin. Wij verheugen ons er ten zeerste over, dat dit besluit met algemeene stemmen werd genomen, omdat de tot stand koming van een dergelijk rijwielpad voor de ontwikkeling van deze gemeente als va- cantie-oord van groote beteekenis zal blij ken en tevens van groote waarde zal zyn voor de geheele streek. Een oogenblik dreigde de zaak in kort zichtigheid van enkele leden vast te loopen. Wy zyn van oordeel, dat B. en W. voor de door hen betoonde voortvarendheid den dank van de geheele bevolking verdienen. Zij wisten niet alleen by den minister van so ciale zaken te bereiken, dat het werk in Hel voor/aar nabij l Zakenlieden, HebI gij ook iele NIEIWS aan te bieden? Welnu, onze krant Komt in Stad en in 't Land Bij alle KOOPKRACHTIGE UEDENI ^OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOV werkverschaffing kan worden uitgevoerd, maar zij bereikten ook, dat de provincie voor de aanschaffing van benoodigde mate rialen een subsidie van 9500 toezegde, ter wijl zy, en dit is wel van het hoogste be lang, van den minister van binnenlandscbe zaken de goedkeuring wisten te verkrijgen voor het plaatsen van boven genoemden post op de begrooting en wel voor den tijd van 15 jaar. Schoorl behoort tot de gemeenten die de begrooting slechts met een extra-uitkeering van 't Rijk sluitend kunnen maken, zoodat straks, als de toestand niet verandert, prak tisch ook het rijk de 1000 per jaar die de gemeente krijgt te betalen, voor haar reke ning krijgt. Schoorl kan dus nimmer onder gunstiger omstandigheden het rijwielpad tot stand brengen, dat stellig in een grootere behoefte zal voorzien dan de vele wegen die nu in de duinen van het Staatsboschbe* heer worden gemaakt, om de werkloozen maar aan het werk te houden. De voor dit rijwielpad uit het Werkfonds te voteeren gelden zullen stellig méér nuttig effect sor- teeien en ook voor het Staatsboschbeheef moet dit tot voldoening stemmen. Huid» daai om aan het actieve college van B. en W. Mogen meerdere gemeentebesturen zich aan deze activiteit spiegelen. By K. B. van 19 Februari 1937, is aan mr. ®tters> op zijn verzoek met ingang van April 1937, eervol ontslag verleend a s rech ter-plaats vervanger in de arrondis- sements-rechtbank te Alkmaar, onder dankbetuiging voor de als zoodanige bewe zen diensten. hi het laatst van de vorige week le het woonhuis en kantoor van den secretaril" penningmeester van het waterschap „ZijP« en Hazepolder", staande in het centrum van Schargerbrug, door brand verwoest. 0.1 !TgeVOlge van dezen brand werd schade geleden aan de administratieve stukken van net waterschap, welke deels in het nu ver*

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 2