Jiimnieuats Britsche kroningsfeesten. v, De uitnoodiging van den Negus een „zuivere formaliteit". De uitnoodiging van de Britsche re geering aan den Negus zich bij de kro ningsfeesten te doen vertegenwoordi gen is volgens officieele kringen „een zuivere formaliteit". In dit verband zet men uiteen, dat de uit- noodigingen inderdaad tot de staatshoofden zijn gericht, niet „persoonlijk", doch een voudig overeenkomstig „diplomatiek ge bruik" om hun te vragen ter gelegenheid van de kroning een delegatie te zenden. Men merkt op, dat de gezant van Abcs- sinië te Londen, dr. Martin, nog steeds werd uitgenoodigd bij officieele plechtigheden, waar hij dikwijls den Italiaanschen am bassadeur Grandi heeft ontmoet, zonder dat Grandi eenig bezwaar heeft gemaakt. Men weet voorts, dat de legatie van Abes- sinië heeft laten weten, dat de keizer heeft aangenomen „zich bij de kroningsfeesten te doen vertegenwoordigen". Overigens is het belangwekkend, dat de ItaliaanSche regeering haar beslissing in deze aangelegenheid nog niet heeft kenbaar gemaakt. Gistermorgen is in welingelichte kringen verkaard, dat Maile Selassie niet is uitge noodigd persoonlijk de kroning bij te wo nen, maar dat hem slechts de uitnoodiging is toegezonden door vertegenwoordigers af te vaardigen. De staatshoofden zijn niet uit genoodigd voor de kroning. Aangezien de Abessinische gezant, Martin, nog steeds aan het Hof geaccrediteerd is, is hij uiteraard opgenomen op de lijst van uitgenoodigden, die toegezonden is aan alle landen, waar mede Groot-Britannië diplomatieke betrek kingen onderhoudt. DE HERVORMING VAN HET FEDERALE HOOGGERECHTSHOF IN DE V.S. Senator Holt uit Virginia heeft gisteren openlijk een aanval gericht op de plannen van president Roosevelt tot hervorming van het federale hooggerechtshof. Hij is de vier de senator, die de laatste vijf dagen zich heeft aangesloten bij de oppositie tegen deze hervormingsplannen, zoodat thans in totaal reeds 32 senatoren zich hebben uitgesproken tegen de hervorming. Vijf en dertig senat- toren hebben nog steeds geen standpunt openlijk bekend gemaakt. De balans, die volgens welingelichte kringen nu kan worden opgemaakt, ziet er ongeveer als volgt uit: 47 senatoren voor, 40 senatoren tegen de hervormingsplannen, negen senatoren onzeker. Morgen komt de juridische commissie van het huis van afgevaardigden bijeen ter be spreking van de hervormingsplannen. De voorzitter der commissie, afgevaardigde Hatton, W. Summers uit Texas, heeft ge weigerd mede te deelen of de commissie «zou overgaan tot het vastgestelde van een datum voor de behandeling in het huis van afgevaardigden. MENSCHEN-ETENDE WOLVEN IN WIT-RUSLAND. Dieren versmaden schapen en maken speciaal jacht op kinderen. Er is minstens één plaats op aarde, waar wolven opzettelijk jacht maken op kinderen en dit is Wit-Rusland. Er bestaat volgens de „Times" geen enkele reden om de be richten, welke daarvan melding maken, in twijfel te trekken. Het laatste geval heeft zich afgespeeld in de herfst van het afgeloopen jaar, lang voordat de wolven van deze streek zich tot troepen vereenigen om gezamenlijk op jacht te gaan. Sotsialistitsjeskoje Zemledelie (Socialisti sche Landbouw), het officieele orgaan van het volkscommissariaat van Landbouw der Sowjet-Unie, op 3 September 1936 bracht het volgende bericht: Een achtjarige jongen werd door een grooten wolf in de omge ving van Koezmitsj, waar hij met een an deren jongen aan het spelen was, aangeval len. De wolf had hem tusschen zijn tanden genomen en hem reeds 2 K.M. ver wegge sleept, voordat zijn speelkameraad hulp had kunnen halen en men den wolf op de vlucht had kunnen jagen. Zwaar gewond moest het ventje naar het ziekenhuis worden gebracht. De boeren uit deze streek beweren even wel, dat de wolven niet altijd menscheneters zijn geweest. Zij schijnen den smaak voor menschenvleesch te pakken te hebben ge kregen in den oorlogstijd, toen zij langs de slagvelden zwierven. Thans is het zoo erg, dat wanneer zy kinderen tegenkomen, die schapen hoeden, zij niet de schapen of lam meren, maar de kinderen aanvallen. Eens konden twee herdersjongens aan de klauwen van de wolven ontsnappen door in een boom te klimmen. Maar de wolven hoe veel het er waren wordt er niet bij verteld lieten de schapen ongemoeid en bleven onder den boom zitten, totdat er mannen kwamen, die ze wegjoegen. In den loop van 1935 hebben, volgens het genoemde blad, in de omliggende districten van Zitkovitsjeskoje en Starobinskoje wol ven circa twintig kinderen en een volwas sen vrouw verslonden. De kinderen, die werden aangevallen, waren meestal tusschen de 5 en 12 jaar oud. De boeren beschrijven de dieren als den „gewonen grijzen Wit- Russischen wolf". Deze berichten zijn ontleend aan de „Prawda", welke op 27 Juli 1935 nog qen soortgelijk geval vermeldde. Een vrouw, Kosoboetskaja genaamd, was in dezelfde streek met haar twee kinderen van een col lectieve boerderij weggegaan om boschbes sen te plukken. De wolven overvielen hen en voerden haar vijfjarig dochtertje mede. Later vonden de moeder en eenige buren, achthonderd meter verder, het verminkte lijkje en stukgescheurde kleeren terug. Dit zyn dus wel eenige authentieke ge vallen, zoo schrijft de „Times", waaruit blijkt, dat wolven menschen eten. Ook uit Litauen en Polen worden af en toe derge lijke gevallen gemeld, welke moeten worden toegeschreven aan het feit, dat de menschen- etende wolven van Wit-Rusland daarheen zyn getrokken. ANTI-SEMITISCHE AGITATIE IN HONGARIJE. Sedert eenigen tijd komt een zekere anti semitische agitatie tot ontwikkeling in de universiteit-steden Pees, Debretsjen en Boe dapest zelf. Overal wordt deze agitatie uit gelokt door nat.-soc. studenten. Verschillen de bladen vragen de regeering thans ener gieke maatregelen te nemen om uitbreiding der agitatie te voorkomen. Daranyi heeft trouwens verklaard, dat de autoriteiten de noodige maatregelen zullen weten te nemen. CORRUPTIEZAAK BIJ DE POLITIE TE LONDEN. In officieele kringen in Londen bewaart men het diepste stilzwijgen ten aanzien van een geval van corruptie onder de ambte naren. Een der po'itiediensten is belast met het toezicht op de werkzaamheid van in dividuen, die waardelooze aandeelen aan het publiek trachten te verkoopen. Reeds sedert eenigen tijd bevonden zich verschil lende ondernemingen in observatie, terwijl het onderzoek voortduurde. Toen dit onderzoek vrijwel geëindigd was, zouden bevelen tot aanhouding zijn uitgevaardigd. Deze konden echter niet worden uitgevoerd, doordat de verdachten tevoren van de voornemens der autoriteiten in kennis zouden zijn gebracht. Men onderzoekt thans, op welke wijze zij gewaarschuwd zijn. WAT HET DUITSCHE SCHOOLMEISJE MOET LEEREN. De Duitsche minister van onderwijs heeft een beschikking uitgevaardigd, waarin ge zegd wordt, dat schoolgaande meisjes niet tot hoogere examens mogen worden toe gelaten, voor zy de beginselen van den huishoudelijken arbeid geleerd hebben. EEN „MAGINOT-LINIE" VAN 1500 K.M. De Sowjetpers maakt bekend, dat de geheele westgrens on kwetsbaar is. De correspondent te Moskou van de „Daily Herald" meldt aan zyn blad, dat ter gelegenheid van den 19den verjaardag van het Roode Leger de mededeeling is gedaan, dat Rusland zijn geheele Westgrens, van Leningrad tot de Zwarte Zee, een afstand van 1500 K.M., heeft versterkt met een keten van forten, die het land tegen eiken aanval kunnen beschermen; ook tegen aanvallen uit de lucht is deze „Maginot-linie" be schermd door de volmaakte camouflage. De Russische pers geeft uitvoerige détails. De forten zyn steeds voorzien van voorraden, die op een langdurig beleg zyn berekend. Ook in het Verre Oosten moet, volgens den zelfden correspondent zulk een forten- linie zijn gebouwd. Daarvan zyn nog geen bijzonderheden medegedeeld. DE ZWITSERSCHE NEUTRALITEIT. Een verklaring van Motta. Bondspresident Motte heeft voor een com missie van den nationalen raad wederom de noodzakelijkheid naar voren gebracht zich te houden aan het beginsel, dat Zwitserland geleid heeft tijdens het Italiaansch-Abessini- sche conflict. De neutraliteit blijft de hoek steen der Zwitsersche buitenlandsche poli tiek. De verklaring van Londen kan niet anders worden geïnterpreteerd dan de hou ding van Zwitserland tijdens de toepassing der sancties. Zwitserland kan op economisch terrein geen verplichtingen op zich nemen, die in feite de vernietiging van de neutrali teit met zich mede zouden brengen en bijge volg zyn veiligheid op het spel zouden zet ten. Motta wees er op, dat het standpunt van Zwitserland in dit opzicht duidelijk is. Een wijziging van de Londensche verklaring lijkt niet noodig, zoo zy zelfs mogelijk wps. Het onder oogen geziene volksinitiatief be treffende een terugkeer tot de integrale neutraliteit is weinig opportuun en brengt groote gevaren voor het land met zich mede. Alle sprekers keurden de duidelijke en welomlijnde politiek van den bondsraad ten aanzien van de neutraliteit goed. HET BEHOUD VAN DEN EUROPEESCHEN VREDE. Een betoog van Lord Lotbian. In een redevoering voor de „Reform Club" te Manchester, heeft lord Lothian betoogd, dat het beste middel om den vre de in Europa te bewaren is, de andere lan den is doen inzien, dat geen hunner van Groot-Britannië steun behoeft te verwach ten voor een aanval. Lord Lothian verhief zyn stem tegen de theorie der collectieve veiligheid, welke volgens hem weer te sterk het oude stelsel van allianties benadert en onvermijdelijk tot oorlog zal leiden. Verde verklaarde hij het volgende: De kern van het vraagstuk is op het oogenblik niet te verhinderen dat een oor log uitbreekt, maar te verhinderen, dat in dien deze uitbreekt, hij tot een wereldoor log zou worden. De eenige werkelijk ge vaarlijke grenzen zijn thans de economi sche hinderpalen. Lord Lothian bepleitte samenwerking tusschen de Vereenigde Staten en Groot Britannië, teneinde de handelsbelemmeringen weg te nemen. Het aldus ontstane zwaartepunt zou een macht en invloed hebben, grooter dan de Volken bond. NOGMAALS DE KRONING EN DE NEGUS. Drie meeningen in de pers. In de Engelsche bladen komen drie op vattingen tot uiting over de uitnoodiging, die gericht is tot den Negus om zich te doen vertegenwoordigen by de kroningsplechtig heid van koning George. Het uiterst recht- sche blad Daily Mail" schrijft: „De uitnoo diging is een beleediging van Italië en een zuivere dwaasheid van den kant der Engei- sche regeering". De „Morning Post" schrijft: „Wanneer men zich aan strikte eerlijkheid houdt, is het onmogelijk critiek uit te oefenen op de uitnoodiging". Het blad voegt hieraan toe, dat „de trouw van Engeland jegens den Volkenbond voor den Negus het gevolg heeft, dat hy nog beschouwd wordt als souverein". Ten slotte schrijft de „Daily Herald": „De koning van Italië zou grof handelen jegens den koning van Engeland, wanneer hy zou weigeren zich te doen vertegenwoordigen". DE GOUDEN ROOS. Hooge onderscheiding van Italië's koningin. Zooals bekend, zal paus Pius XI na Pa- schen de koningin van Italië de „gouden roos" laten overhandigen. Het is de hoogste pauselijke onderscheiding, welke uitsluitend voor katholieke vorstinnen is voorbehou den (in 1923 is zij koningin Victoria van Spanje, in 1925 koningin Elisabeth van Bel gië toegekend). De koningin van Italië is nu de derde, die onder den huidigen paus dit eerbetoon deel achtig wordt. De Romeinsche medewerker van der Bund stipt in verband hiermede aan, dat de koningin in het openbare leven weinig op den voorgrond treedt, maar des te meer in stilte weldoet en als echtgenoote en moeder bij haar volk in hoog aanzien staat. Ook de stichting uit eigen middelen van een ziekenhuis voor inheemsche slaap ziekte enecephiiltis lethargica die se dert de griepepidemie van 1918 in Italië veel voorkomt, heeft haar populair gemaakt. De ziekte vergde vroeger veel slachtoffers, doch tegenwoordig wordt er een geneesmid del tegen toegepast, dat in de meeste geval len goede uitkomsten geeft. Het wordt be reid uit een in Bulgarije gekweekte papa versoort en koningin Giovanna van Bulga rije, een dochter van het Italiaansche ko ninklijke echtpaar, zorgt, dat het door haar moeder gestichte ziekenhuis steeds over vol doende hoeveelheden van het geneesmiddel beschikt. Koningin Elena bezoekt de zieken dikwijls en heeft de grootste belangstelling voor de kuur, dié met bestralingen en mas sage gepaard gaat. Over de „gouden roos" zelve vertelt de medewerker, dat de onderscheiding uit de vroege middeleeuwen dagteekent. De eigen lijke beteeken is ervan is in het vergeetboek geraakt, maar het is bekend, dat reeds vóór het jaar 1000 de pausen de tevoren gezegen de heilige roos bij de pontificale mis in de rechterhand droegen. In de late middel eeuwen is het gebruik ontstaan, er katho lieke vorstinnen mee te onderscheiden. Oorspronkelijk was het embleem een takje met bladeren en een bloem, maar in den baroktijd zwol het aan tot een tak met twij gen, bladeren, knoppen en meer dan een roos. Zoo'n meervoudig embleem heeft bij voorbeeld koningin Elisabeth gekregen. De roos, die paus Pius XI op den a.s. vier den Vastenzondag tijdens de mis zal zege nen en die de pauselijke nuntius daarna aan koningin Elena zal overhandigen, zal echter weer het eenvoudige, oorspronkelijke em bleem zijn. De vaas, die den rozentak bevat, zal uit verguld gehamerd zilver bestaan. „JIJ BENT MIJN LEVEN" IN VICTORIA,THEATER. Benjamin Gigli in een succesfilm. Eenige zeer vleiende beoordeelingen moge hier volgen: „Het Vaderland"! Gigli's prachtig geluid in Metropole Palace. Gigli heeft het behoeft eigenlijk niet meer herhaald te worden een prachtig, warm en krachtig geluid, waarvan men telkens opnieuw weer geniet. „Dagblad de Nieuwsbron": Benjamina Gigli gaat voort triomphen te vieren, mede in het prachtige filmwerk „Jij bent mijn leven". Wanneer men bedenkt, dat voor kort Gigli in ons land nog vrijwel onbekend was, dan kan men zich slechts Benjamin Gigli in „Jy bent myn leven". gelukkig prijzen thans voor de derde maal dezen gevierden tenor te kunnen beluisteren. Men komt van deze zang diep onder den indruk en de wijze waarop hij o.a. „Tusei la vita mia het lied waarin hij heel zijn groote liefde voor zijn vrouw uitspreekt, voordraagt, getuigt niet alleen van zijn buitengewone begaafdheid als zanger, doch ook als acteur. Ondanks het feit, dat deze rolprent een groote plaats aan den zang toekent, is daardoor het verhaal geenszins geschaad. Integendeel, tezamen met Gigli, geven Isa Miranda, Gustav Waldau, Josef Sieber en vele anderen, hier een stukje leven weer, diep ontroerend door zijn menschelijkheid. Een waar kunstwerk, dat wij niet genoeg kunnen aanbevelen. „Haagsche Courant": Benjamio Gigli zingt weer prachtig, maar we genieten ook van een zeer suggestief spelen van zijn omvangrijke rol. Het ver haal is aangrijpend. Deze film is machtig èn om haar zang èn om haar speL „DE GRIJZE WOLF" IN ROXY. Een spannende sensationeele film. Aan den inhoud ontleenen wij: Ook Jack London's roman Pit Tah, de grijze wolf, is thans verfilmd en het was de Fox-film, die zich over het boek den droom van menigen schooljongen heeft ontfermd. Het resultaat is een gave, eerlijke film geworden, waarin een stevige portie sensatie wordt opgediend, sensatie echter van de goede soort, die er royaal voor uit komt, dat het er om te doen is om de toe schouwers in het donker van de zaal het hart in de keel te doen kloppen als die onschul dige Weldon Scott, aan de zijde van zijn bruid ontrukt, al de strop om den hals heeft, het bewijs van zijn onschuld in een jacht- trophee verstopt is door den dronken dok ter en er maar één rukje aan het touw noo dig is om aan de film een heel somber einde te geven. Maar gelukkig heet de film Pit Tah en als Pit Tah er zich eenmaal mee heeft bemoeid, dan keert de zaak altijd ten goede. Pit Tah vliegt de belagers van zijn meester, wiens leven hij eerst den ochtend na den sneeuw storm heeft gered en daarna op het oogen blik dat hij in een hinderlaag zou loopen, opnieuw naar de keel, de executie wordt daardoor vertraagd en dank zij de slordig heid van den kellner uit het kroegje wordt zoowaar het bewijs van onschuld van Scott net nog op tijd gevonden. De climax van spanning, die in deze film door een meesterhand werd opgebouwd, heeft zyn hoogtepunt bereikt en als de laat ste accoorden van de muziek wegsterven weten wij allen Scott en zijn bruid en Pit Tah niet te vergeten veilig aan boord van een schip, dat hen naar rustiger oorden zal brengen dan het Woeste Klondyke, waar onaangename sujetten als „Beauty" Smith „VERBODEN LADING" IN BIOSCOOP „HARMONIE". Hans Albers en Lotte Lang in de hoofdrollen. Naar aanleiding van de vertooning van deze film volgen hier eenige persstemmen: „Dagblad van Rotterdam" schrijft o.m.: „Welk een ongehoord sterke film is het onder Ucicky's strakke regie geworden. „Verboden Lading" is een film, die met hoofd en schouders uitsteekt boven voor gaande films. De conceptie van deze film is meesterlijk". „Rotterdamsch Nieuwsblad" oordeelt: „Hij (Albers) is „the right man in the right place" in de spannende Ufafilm „Verboden Lading". Men ziet hem er in zooals men hem „DE TUIN VAN ALLAH" IN CITY-THEATER. Marlène Dietrich en Charles Boyer spelen de hoofdrollen. Op een onzer vorige filmpagina's hebben wy de film „De Tuin van Allah" reeds uit voerig besproken. Hier moge nog een kort resumé volgen over inhoud en strekking. Men kent de geschiedenis van Domini Enfilden en Boris Androfsky, de geschie denis van een conflict, dat in de meest ro mantische omgeving speelt, die zich laat indenken: die van Noord-Afrika. Robert Hichens' zeer veel gelezen verhaal is na zoovele jaren wederom voor de came ra's gebracht. Maar sinds verfilming is er véél veranderd: bij de opname-toestellen staan thans microfoons opgesteld, de appa- rat«>- --if zijn wel heel pron^''» v»-p->f'erd- E 1 j MjK f ft* f a I Een opname uit „De Gryze Wolf". rondloopen, die er slechts op bedacht zyn om goudmijnen leeg te plunderen en hun rivalen aan boomen op te knoopen. Wat deze film vooral een frisch cachet geeft is de eerst sluipende gedaante van Pit Tah, den witten wolf, die over de een zame vlakten van Aljaska zwerft en die later door Weedon Scott, nadat hy hem uit een genadeloos en wreed hondengevecht heeft gered, in zijn blokhut wordt genomen. De regisseur (David Butler) is er in geslaagd voor de hondenrol een herder te vinden, die niet alleen in zijn „bouw" veel op een wolf gelykt, maar die tevens telkens zoo natuur lijk reageert op de verschillende voorvallen, waarbij hij reageeren moet, dat men van een knap staaltje dressuur mag gewagen. gaarne ziet. Prachtig is dit alles gezien en spannend gemonteerd". „Het Vaderland" is van meening: „Op een prettige wyze door den knappen regisseur Gustav Ucicky laten meenemen dan geniet men tevens van de uitstekende fotografie en van de vele vlotte en grappige episodes, een boeiende ontspanningsfilm". De „Haagsche Courant" zegt: „Verboden Lading" is een film, geknipt voor den hoofdrolvertolker Hans Albers. Een interessante film vol spanning". En de „Residentiebode" is van oordeel: „Dat zyn werkelyk pracht-opnamen van een suggestieve kracht, die zelden gevonden wordt. Een rol, die henj^( Albers) in meer dan één opzicht ligt, de spanning bljjft on gebroken". ,.The Garden of Allah", behoorend tot de David O. Selznick-productie van United- Artists, is een technicoler-film. Een der films waarvan verwacht wordt, dat zij het bestaansrecht van de gekleurde film zullen aantoonen en dit betrekkelijke novum pro- pageeren. De bezetting van dit werk is een by uit stek internationale, de Duitsche actrice Mariene Dietrich speelt de rol van Domoni Enfilden, de Fransche acteur Charles Boyer is Boris Androvsky, broeder Anthonius van het Trappistenklooster van het nabij Tune gelegen El Lagarni. De Engelschman Aubrey C. Smith M V ader Roubier, zyn landgenoot Basil Rath- bone graaf Anteoni. De Weensche artisten lilly Losch en Jof. Schildkraut zyn resp. Irena en Batouch, terwijl de Rus Richard Boleslavsky de regie heeft gevoerd. voor Hans Albers en Lotte Lang in de Ufa-filni „Verboden Lading", welke vanaf morgen avond in de „Harmonie'' gedraaid zal worden.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 8