gemeenteraad van bergen. het huis mysteries ALKMAARSCHE COURANT van DONDERDAG 25 FEBRUARI 1937 SCHOOLGELDVERHOOGINGEN. EEN EENSGEZINDE RAAD. DER Verkouden Kinderen? éii De raad kwam gisteravond voor de eerste maal in het jaar bijeen. Afwezig de heeren Swaag, Brak en Milten burg. De voorzitter, mr.H.D. A.vanReenen, wijdde woorden van deelneming met de na bestaanden van den heer Brak, wiens echt- genoote dezer dagen overleed. Deze herdenking werd staande door den raad aangehoord. Ingekomen stukken. Ingekomen was de kon. goedkeuring op de verordening op de heffing van opcenten op de Personeele belasting, alsmede op de hef fing van 75 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting. Van Ged. Staten de goedkeuring op be- jluiten tot grondaankoopen, alsmede be richten, dat de beslissingen over de raads besluiten tot ruiling van eenige slooten uit De Bergermeer"' en tot het instellen van een kermis zijn verdaagd. Van de besturen der bijzondere scholen waren verzoeken ingekomen om de gemeen telijke vergoeding over 1936 uit te betalen. B. en W. stelden voor, dit aan te houden tot de gemeenterekening over 1936 zal zijn vastgesteld en de verzoeken van genoemde besturen om voorschotten op deze vergoe ding (een automatisch weerkeerende ver goeding) in hun handen te stellen om advies. Het parkeeren in de gemeente. De politieverordening bevat een bepaling, dat het zonder toestemming van B. en W. in Bergen verboden is een standplaats in te nemen. In vorige jaren is het voorgekomen, dat de politie het artikel, dat bedoeld is voor taxi's en vervoerauto's. zoo interpreteerde, dat het parkeeren met een auto verboden is. De kantonrechter heeft zich op grond van de redactie van het artikel met deze inter pretatie vereenigd. Bij het opnieuw vaststellen van de straf verordeningen hebben B. en W. den raad toegezegd, dat aan de politie opdracht is gegeven het artikel zoo toe te passen, dat tegen het parkeeren alleen daar wordt op getreden, waar dit voor het verkeer hinder lijk is. De V. V. V. stelt zich terecht op het stand punt, dat vreemdelingen niet bekend kun nen zijn met bepalingen in de politieveror dening, dat het verkeer vordert, dat volgens de voorschriften van de Motor- en Rijwiel- wet wordt aangegeven, waar het parkeeren verboden is en, dat het ongewenscht is autobezoekers afhankelijk te stellen voor de stemmingen var politiedienaren. Het bestuur van de V. V. V. heeft daarom aan den raad het verzoek gericht, het artikel te wijzigen, onder mededeeling, dat het er de voorkeur aan geeft, dat uit de politieveror dening alle bepalingen worden geschrapt, die reeds door de Motor- en Rljwielwet zijn geregeld. B. en W. stelden voor, dit adres om be richt en raad in hun handen te stellen, onder mededeeling, dat zij voor het verzoek ge voelen. In de volgende zitting komen zij met een voorstel. De heer Voute verheugde zich daar over, omdat hij van oordeel was, dat een regeling noodzakelijk is. De voorzitter zeide nog, dat de zaak in overeenstemming gebracht zal worden met de nieuwe Motor- en Rijwielwet, De drankbestrijding. Van de besturen van de afdeelingen van drankbestrijdersorganisaties, was een schrij ven ingekomen, waarin werd medegedeeld, dat het in December ingediende verzoek om tijdens feesten de verkoop van alcoholhou dende dranken te verbieden, niet alleen be oogde, dit verbod tijdens de huwelijks feesten van de prinses en de prins te heffen, maar ook tijdens andere feesten. B. en W. zijn van oordeel, dat deze strek king reeds uit het vorige adres sprak en in ieder geval tot den raad is doorgedrongen, waarom zij voorstellen het adres voor ken nisgeving aan te nemen. Conform besloten. Voor kennisgeving werden aangenomen ae rekening en het jaarverslag van de V- over 1936 en een afschrift van de begrooting voor 1937, alsmede het jaarver slag voor 1936 der Commissie tot wering van schoolverzuim. De gemcentebegrooting. In handen van de raadscommissie (de raadsleden buiten de wethouders en tijde lijke wethouders) werden gesteld de ge- meentebegrooting voor 1937, benevens die van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf, het Gemeentelijk Woningbedrijf en die van het Burgerlijk Armbestuur. De schoolgeldverordening. Na de bespreking in de vorige raadsver gadering hebben B. en W. de schoolgeldver ordening, die zoo ongeveer de heffing ver dubbeld, zoo gewijzigd, dat de eerste drie klassen van aangeslagenen tot een inkomen van 1100 voor een leerling op de lagere school 3 en voor één op de Uloschool 6 betalen. Verder klimt het schoolgeld op tot 90 en 135 per leerling. Voor de tweede leerling uit hetzelfde gezin wordt het schoolgeld met 25, voor den derden met 50 en voor den vierden met 75 verminderd, terwijl voor meerdere leerlingen uit één gezin geen schoolgeld ver schuldigd is. De voorzitter deed nog mededeeling van eenige redactioneele wijzigingen. Dr. H e m e 1 r ij k concludeerde, dat het overleg voor groote gezinnen een belang rijke verslechtering brengt en dat voor de schrikbarende verhooging, althans van de vier laagste klassen, bereikt werd, wat mogelijk was. Z. h. s. werd de verordening hierop vast gesteld. Opcenten op de gemeentefonds belasting. Voorgesteld wordt ook voor 1937 wederom 75 opcenten op de gemeentefondsbelasting te heffen. Conform besloten. De legesverordening. Voorgesteld wordt inlichtingen of opgaven uit de bevolkingsregisters aan openbare diensten, openbare instellingen en bedrijven, alsmede die welke bestemd zijn voor een wetenschappelijk doel of philantropisch doel zoodanig te verlagen, als door het nieuwe besluit op de bevolkingsboekhouding wordt voorgeschreven. De hooge leges voor particulieren blijven gehandhaafd. Aangezien in de Drankwet geen recht bepaald is voor het verstrekken van een vergunning voor den verkoop van alcohol vrije dranken, stellen B. en W. voor, om voor het eerste afschrift van de verlofsakte 2.50 te laten betalen. De heer Vrije betreurde het, dat van bovenaf een dergelijke regeling wordt op gelegd. De postdienst zal, nu het geld gaat kosten, geen nadere adressen meer vragen. De voorzitter: Als de posterijen het niet doen voor eiger- dienst, dan kan het college ontheffing verleenen, omdat het op sporen van adressen in het algemeen belang geschiedt. Conform vastgesteld. Benoeming leden Burgerlijk Armbestuur. Voorgesteld wordt de aftredende leden van het Burgerlijk Armbestuur, de heeren L. den Das en C. Zwakman te herbenoemen. Beide heeren werden met algemeene stem men herkozen. Eén stem werd blanco uit gebracht. Herbenoeming leden Commissie tot wering van schoolverzuim. Voorgesteld wordt de heeren R. Wiarda en J. A. Haakman als leden van de Commissie tot wering van schoolverzuim te herbe noemen. Beiden werden met algemeene stemmen herbenoemd. Aankoop grond. Voorgesteld wordt van den heer Jan den Das 66 M2. grond langs den Heerenweg aan te koopen voor 26,40. Conform besloten. Verharding speelplaats. Ingevolge een verzoek van het bestuur der Vereeniging voor Christelijk Nationaal On derwijs, wordt voorgesteld, de speelplaats van de bijzondere school aan de Dr. van Peltlaan over een oppervlakte van 600 M2. met hoogoven stampasphalt te beharden. De hieraan verbonden kosten worden begroot op 510. De heer Voute weet, dat het wettelijk in orde is, maar spr. wil er toch op wijzen, dat het zeer onbillijk is, dat het bedrag kan worden gevoteerd, terwijl men aan de openbare school de kweekelinge met akte, waarvoor 400 noodig is, niet kan hand haven en particulieren moeten trachten, dit geld te verkrijgen. Spr. gevoelt het als een onbillijkheid. De voorzitter zei, dat B. en W. reeds een poging hebben gedaan, het verlangde bedrag voor de kweekelinge goedgekeurd te krijgen. Dr. Hemelrijk zou geen bemerking willen maken. De beharding is dringend noodig. Wij kunnen alleen bij het Rijk aan dringen, het geld ook voor de kweekelinge te krijgen. Spr. hoopte dat het lukken zal. De voorzitter zei nog, dat de verhar ding reeds in 1936 is gevraagd en op ver zoek van B. en W. is uitgesteld. Z. h. ss werd de gevraagde medewerking verleend. Onderhandsche verpachting. Voorgesteld wordt om, behoudens goed keuring van Ged. Staten aan de tegen woordige huurders van gemeentelanderijen, dijken en wegen, het gehuurde onder- handsch te verhuren tegen dezelfde pacht sommen en voorwaarden als in 1936. De huurders zijn G. M. M. Groen voor de boerderij aan den Kogendijk met 8.42.30 H.A. weiland voor 510 per jaar. Jacobus Kuys, 2.13.30 H.A. weiland aan de Schermersloot voor 150, benevens een perceel, genaamd „Braakmeerdijk", groot 17 A. en 79 A. in de gecombineerde polders voor 1. Cornelis v. d. Zei, 1.10.40 H.A. weiland aan het Groene Hekslaantje voor 60. L. Bruin, een perceel weiland, genaamd „Het Gemeentebosch", groot 0.73.10 H.A. voor 66. Pieter Hof Dzn., een stuk bouwland te Wimmenum, groot 0.31.30 H.A. voor 24.50 en een perceel weiland in den Wimmenum- merpolder, groot 0.66.70 H.A. voor 25. Hubertus Schouten, een perceel, genaamd „Westeinde Noordlaan", groot 0.80.00 H.A. voor 4.50. Hendrik Scholten, een perceel, genaamd „Mangeldijk", groot 0.42.7 H.A. voor 4.50, een perceel „Kerkedijk", groot 1.94.00 H.A. voor 0.90 en een perceel, genaamd „Groene Hekslaantje", groot 0.45,80 H.A. voor 1. Pieter Meyer Jbz. een perceel, genaamd „Zuurdijk", groot 0.74.70 H.A. voor 4.50, een perceel, genaamd „Voordijk", groot 0.76.80 H.A. voor 6. Jacob Briefjes een perceel, genaamd „Schipleidswegje", groot 0.29.40 H.A. voor f 0.90. Theodorus Kuys, een perceel bouwland aan den Westerweg, groot 0.13.30 H.A. voor f 4.50. Een drietal perceel weiland aan den Oud- burgerweg, groot 3.65.00 H.A. voor 252.54. Jacobus de Waard, een stuk bouwland te Wimmenum, groot 0.09.80 H.A. voor 2. Cornelis Gootjes, een perceel weiland aan de Vaart, genaamd „het Groenveld", groot 0.59.57 H.A. voor 15. Johannes Hollenburg, een perceel weiland, genaamd „Nesdijk", groot 0.95.20 H.A. voor f 20. Wijnand Kager, een perceel, genaamd „Schapenlaan", groot 0.60.00 H.A. voor 2.50, een perceel, genaamd „Houtdijk", groot 0.78.00 H.A. voor 3.50. Een perceel, genaamd „Klaassen- of Ever- dijk", groot 1.75.40 H.A. voor 30. Jacobus Alderlieste, een perceel, genaamd „Oudendijk", groot 0.30.60 H.A. voor 1, een perceel, genaamd „Hoordijk", groot 0.37.10 H.A. voor 1. Maarten Leendert Alderlieste, een perceel genaamd „Oudsburgerweg", groot 0.93.40 H.A. voor 3. Jan v. d. Berg, een perceel genaamd „West $euitleio*i Uit het Engeltch door H. A.C.S, 171 De bladen waren met lekker eten over laden en ik was een beetje verbaasd, toen iaden en ik endat ik ontdekte, dat iK aan nei c ,.1]nend ik zelfs Adela overeind "g. leunend tegen haar kanten kussens, terwyl zij vTL een en ander proefde. Z» «hoo< blad ten slotte weg, toen Hilary mer kw&m. 7Pi Nee gaat u niet weg, zuster Keate ze ze' ^d'^HÜa^ "Wafzei dT' sheriff? iets ontdekt, Huary. gezien"' Ga was bleek en zyn g H„ zakte in een handen waren on verrnoeidheid, in zijn stoel neer, wreef oogen, en zei: k Adela?" „Heb je e^T'Hedemaal niel. Wat zei „Heelemaal met r my keek en Higby?" En toen HUjrjMJ aarzelde voegde 0 kunt vrijuit spreken, aan zuster Keaxe. Hilary", „Nou", zei Hilary met tegenzin, „Higby zei dat er niemand in de buurt is geweest, den geheelen middag. Dat hij den geheelen middag het grasveld had gemaaid, en dat Emmeline in de inmaakkeuken aan het werk was, bij het raam. Dat hij geen en kelen keer met maaien was opgehouden, en hij was, natuurlijk, aan denzelfden kant van het huis, waar de ramen van de bibliotheek zijn. Hij zei, dat hij geen geluid heeft ge hoord, behalve ééns van de telefoon. Wij vroegen hem of het lawaai van de maai- machine het geluid van het schot niet kon hebben gesmoord". ,Wat antwoordde hu daarop. Hü zei, dat dit mogelijk was, maar hij had de bel van de telefoon duidelijk ge hoord. Dat het geratel opeens afbrak Maar toen was hij dichter bij huis zei Adela. „Hij was aan het eind vaniden mid dag bij den rand van het grasveld Ik twij fel er sterk aan, of hij het schot gehoord kan hebben, bij het geratel van de maai- machne. Ik heb hem de laatste veertien da gen telkens gezegd haar te smerern En hi.i ?s nogal dom. Ik vind, dat het best moge- k is, dat iemand door de ramen van de bibliotheek binnen gekomen is, ofzelfs door de achterdeur, zonder dat hij het gezien heeft". ^at^hebfk^óok aan Jim Strove gezegd Strove dacht het ook. Dan Bouligny vindt het niet zoo waarschijnlijk. Maar Strove heeft met alle plaatsen in de buurt getele foneerd. Hü doet alles om den dief op het spoor te komen Wanneer zal de lijkschouwing plaats vinden?" „Morgen. Dan liet jou zeggen, dat je je er einde aan de Zuidlaan", groot 0.61.50 H.A. voor 1. Jan Duin, een perceel genaamd „Natte- weg", groot 1.05.00 H.A. voor 6. P. Wittebrood, een perceel bouwland, ge naamd „Noorderakker", groot 0.07.40 H.A. voor 4. P. Roozendaal, een perceel genaamd „Hoosweg", groot 0.22.50 H.A. voor 1. Jacobus Krasdonk, een perceel ,,'t Keere- werdje", groot 0.84.50 H.A. voor 55. Cornelis van Wonderen, een perceel wei land, genaamd „Veldje voor de huizen", groot 0.42.80 H.A. voor 1. Gerrit Nanne, een perceel genaamd „West einde", groot 0.36.00 H.A. en een perceel „Oosteinde", groot 0.67.70 H.A. voor 21. Dirk Wokke, een perceel genaamd „Kogendijk", groot 2.45.50 H.A. voor 5. Theodorus Repping, een stukje land, ge legen op 't Woud, groot 0.44.40 H.A. voor 10. Laurens van Dam, een perceel grond, ge naamd de z.g.„Schooltuin", gelegen op 't Woud, groot 0.11.90 H.A. voor 4. Pieter Roozendaal, een stuk weiland aan de Vaart, genaamd „Ganzenwater", groot 0.56.40 H.A. voor 10. Cornelis van Wonderen, een perceel wei land aan de Voert, groot 0.78.00 H.A. voor 16. Hendrik Blokker, de bermen van den Goenenweg voor 4. Tenslotte werd voorgesteld aan Jan Zwakman een perceel weiland aan de Voert, genaamd „Rinkenhorn", groot 0.76.20 H.A. gedurende de jaren 1937, 1938 en 1939 te verhuren voor 30 per jaar, met recht van optie voor de jaren 1940, 1941 en 1942 voor 40 per jaar. De heer Koning had gehoord, dat de landbouwconsulent er was geweest. De toe zegging, dat spr. zou worden uitgenoodigd, is niet ingelast. Spr. vroeg naar het advies van den landbouwconsulent. De voorzitter: Den consulent is naar de oorzaak gevraagd, waarom het bedrijf achteruit gaat. Ten aanzien van den pachter wordt het advies van de heeren Swaag en de Koning gevolgd. De commissie krijgt het advies van den consulent. De heer Koning had gehoord, dat de heer Bruin de huur onder protest had aan vaard. De voorzitter: B. en W. hebben niet anders kunnen doen. De heer Voute maakte bezwaar tegen het laatste voorstel, dat hij tegenover de andere huurders een onjuist precedent vindt. De heer Koning kon zich er mede ver eenigen, omdat men anders den grond niet .kwijt komt. Weth. Macdonald zei, dat dit wordt voorgesteld, omdat de huurder hekken zal plaatsen. De heer Voü.e bleef het principieel on juist oordeelen. De heer Koning merkte op, dat de wet houder Jan en Piet Zwakman met elkander verwarde. De heer Voute vond het beter, als er een hek noodig was, dat dit door de gemeente geplaatst werd. Weth. Macdonald had daartegen geen bezwaar. Onverschillig of het Jan of Piet is, het zal dan voor één jaar verhuurd worden en door de gemeente wordt het hek ge plaatst. De heer de Koning: de prijzen van landbouwproducten zijn laag, maar verwacht wordt, dat ze omhoog gaan en daarom is voor een jaar verhuren wenschelijk. Spr. wilde ook het misbruik van de landerijen tegen gaan. De voorzitter: Gaarne verwachten wij daarover rapporten van de commissie. Weth. den Das: Wanneer wij voor één jaar verhuren, dan bevorderen wij het plegen van roofbouw. De heer de Koning: Dat kan onder vangen worden doqr de pachtwet. Besloten werd alle terreinen voor één jaar te verhuren. Het personenvervoer met huur- t auto's. Aangezien bij K. B. van 12 Januari 1937 een vergunningsstelsel is ingevoerd voor het exploiteeren van motorrijtuigen tot vervoer van personen (met 1 Juli 1937 moet men in het bezit zijn van vergunningsbewijzen), Indien uw kinderen hoesten of verkouden zijn, wrijf dan 's avonds keel, rug en borstje in met DAMPO, dan zjjn ze weer spoedig beter. Doos 30, Pot 50 ct. Bij Apoth. en Drogisten. geen zorg over moet maken". Adela dacht er een langen tijd over na, terwijl Hilary zenuwachtig aan zijn sigaret zoog. Daarna zei hij: „Hebben er veel menschen opgebeld?" Hilary knikte. „Ze zijn in de stad gek van opwinding. Een vent, die in Muddy Creek was, telefo neerde, dat daar een verdachte man was en Strove commandeerde een hoop lui op, die hij er op af stuurde. Zij zijn nog niet terug. En mevrouw Whiting zegt, dat zij een landlooper had zien rennen, om den trein van 5.10 te halen. Strove telefoneer de Naper, hem aan te houden, maar toen de trein binnen kwam, was de vent weg Als er een geweest is. Je kent Pearl Whi ting. Zü zal nu tegen iedereen in de stad verdenking hebben". Adela knikte. „Ik hoop, dat je Frank Whiting precies alles vertelde, wat er gebeurde?" „O ja. Ik heb Emmeline aan iedereen laten zeggen, dat jij ziek bent, tengevolge van den schok dat je een verpleegster hebt dat je niemand zien kunt Ds. Ly- man kwam; bracht een cake mee van zijn vrouw. Ik begrijp ter wereld niet, waarom zij denkt, dat wij cake noodig hebben". „Hilary, praat zoo niet. Zij is de vrouw van je dominéé, en zij meent het goed. Heb je nu een telegram aan de jongens ge stuurd?" „Nee", zei hij, met een zekere aarzeling. „Nee, dat heb ik niet gedaan. Ik zal het Emmeline laten doen. Zij is zoo zakelijk in alles. En ik dacht, dat wij de andere tele grammen konden laten wachten tot mor gen". Ja. Ja, dat is goed. Wij hebben er geen behoefte aan om het huis vol te krijgen met familie voor de begrafenis ik vind, dat het alles zoo gauw mogelijk gebeuren moet". „Ja. Ja, Adela. Dat dacht ik ook". „Heb je wat gegeten? Het is goed, dat je wat probeert te eten. En Hilary waar is Dave?" Hilary keek met aandacht naar zijn si garet. „Hij is in zijn kamer, Adela. Dan gaf hem iets om te slapen. Om zijn zenuwen te kal- meeren. Dave, weet u", ging hij voort, ter wijl hij zch naar mij toewendde, om uit te leggen, „is een soort van ivalide. Is het jaren lang geweest. Heelemaal niet gezond. Iets als dit elke soort schok en zijn zenuwen zijn heelemaal kapot". „O ja". Het leek mij, dat Hilary's eigen zenuwen niet al te best waren. Hij zat nu een tijdje stil op zijn stoel en ging ten slotte weg. Juist toen hij bij de deur was, zei Adela iets typisch. „Laat Dave niet" zij hield op, keek mij even aan, en zei: „laat Dave morgen niet naar het kerkhof gaan". Zij hield weer op, en voegde er toen bij: „Zon is slecht voor hem". Ik kon Hilary's gezicht niet zien. Hij zei: „Best. Ik zal weer met Dan boven komen, voor je gaat slapen", Het werd langzamerhand nacht, een zachte zomersche nacht. Ik maakte licht, in de lamp op tafel. Adela lag zonder te spreken. Zij hield een lange turkooizen halsketting in haar handen, en ik herinner mij, hoe zij ze door haar handen glijden liet, en verstrooid er mee speelde. Zij maakten een helder blauwe vlek, die afstak stellen B. en W. voor, aan het bestuur van de afd. Alkmaar van de N. B. L. T. O. mede te deelen, dat het adres, waarin verzocht wordt om bij verordening te bepalen, dat voor het personenvervoer tegen betaling met huurauto's uitgeoefend binnen en van uit de gemeente, een vergunning van B. en W. vereischt wordt, voor kennisgeving is aangenomen. Dr. Hemelrijk verzocht B. en W. de lijst van voorwaarden zooveel mogelijk te besnoeien en zoo weinig mogelijk- lasten op te leggen. De voorzitter: Dat kunnen wij onder de oogen zien. Conform het voorstel werd besloten. Huurverlaging. Aangezien van het Departement van So ciale Zaken bericht is ingekomen, dat voor huurverlaging van arbeiderswoningen, die de gemeente huurt, om die goedkooper te verhuren, door het departement ook voor 1937 geen gelden beschikbaar kunnen wor den gesteld, stelden B. en W. voor om aan het Werkloozen-Comité te berichten, dat het verzoek om afdoende maatregelen te treffen voor de verlaging van de veel te hooge huren der arbeiderswoningen, niet voor inwilli ging vatbaar is. He verzoek om tot den bouw van een flink aantal goedkoope woningen over te gaan om daardoor een stimulans te scheppen voor verlaging van huren door het particu lier bezit, wenschten B. en W. eveneens af te wijzen. De heer Voute adviseerde om een dui delijker antwoord te geven. De voorzitter: Het antwoord betee- kent, dat wij niet kunnen voldoen aan het verzoek om woningen te bouwen. De heer Voute: Het is een dubbel ver zoek. Wij zijn meegegaan met het streven naar huurverlaging, maar tegen het bouwen van nieuwe woningen. De voorzitter: Dan kunnen wij zeggen, dat wij geen aanleiding vinden om nieuwe woningen te bouwen en dat wij aan de maatregelen tot huurverlaging nog geen uitvoering kunnen geven, omdat de mi nister van binnenlandsche zaken nog geen toestemming heeft verleend om een post op de begrooting te plaatsen voor de huren van Tuindorp. Weth. D e n D a s stond niet afwijzend tegenover het bouwen van goedkoope wo ningen, wanneer de regeering voor de huur verlaging niet wil medewerken, al was hij overtuigd, dat de huur van die woningen hooger dan 2,50 ligt. Afgewacht moet wor den wat binnenlandsche zaken doet, nu sociale zaken bericht heeft daarvoor geen gelden beschikbaar te hebben. B. en W. wilden de post nu ten volle ten laste van de gemeente, doch daarvoor is een beslissing van den minister van binnenland sche zaken noodig. Staat de minister afwij zend, dan zal op een andere wijze huurver laging moeten worden verkregen, omdat dan blijkt, dat de regeering niet wil medewer-' ken tot een algeheele huurverlaging. Dr. Hemelrijk noemde het kortzich tig van de regeering als deze niet wil mede werken om leege woningen goedkooper be schikbaar te stellen. Zoo wordt de raad ge dwongen tot het doen bouwen van wonin gen, die niet noodig zijn. De voorzitter: Wij pogen te voren van den minister voor 1937 toestemming te krijgen. Dr. Hemelrijk: Het departement is al maanden op de hoogte en de noodtoestand duurt voort. Spr. verzocht het argument, dat voor een goedkoopere gemeentewoning 16 gegadigden zich meldden, naar voren te brengen. De voorzitter: Het departement heeft een bespoeding van de beslissing toe gezegd. Wij kunnen er nog wel op terug komen, maar als ze afwijzend stonden, zou den ze het wel direct gezegd hebben. Ged. Staten hebben geadviseerd om het oordeel van den minister te vragen, omdat het Rijk toch een deel bijdraagt. De heer Voute: Het blijkt nu wel, dat het antwoord van B. en W. zeer onduidelijk was, omdat in den boezem van B. en W. het plan heeft goedkoopere woningen te bou wen. Spr. geloofde niet, dat de raad daarin zal meegaan. tegen het witte laken en tegen haar kant. Haar oogen hadden iets van de kleur der kralen. Tusschen 9 en 10 kwamen dr. Bouligny en Hilary weer in de kamer. Ditmaal vroeg Adela mij, toen zij ontdekte, dat zij nog niet gegeten hadden, om Emmeline te gaan vragen wat koffie en sandwiches boven te brengen. Ik deed het graag. En het was daardoor, dat ik opeens een glimp opving van die droevige en tragische verwikkeling, welke, door niemand ver wacht, zulk een belangrijke rol speelde in de verschrikkelijke combinatie van men- schelijke motieven en verhoudingen, waar van Bayard's moord en de schokkende dingen, die daarop volgden, de climax vormden. Ik zeg: door niemand verwacht, maar ik moet een uitzondering maken. Ik heb altijd gedacht, dat Evelyn er van wist, byna van het begin af, en dat zij, met haar strenge verstand, het beschouwde als een factor, waarmee gerekend moest worden, zij rekende er mee daar ben ik zeker van, met een soort van mathematische precies heid, en trachtte niet het op zij te schui ven of een fantastische en onpractische oplossing voor te stellen, zooals een vrouw met meer verbeelding of met meer gevoel zou gedaan hebben. Aan het eind was zij zelfs vrjj-sympathiek, ofschoon zij het altijd betreurde; misschien stond zij zich zelf sympathie toe, omdat zij wist, dat Janice de onbuigzame trouw en trots bezat, die Evelyn zelf bezat. CWordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9