DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De algemeene toestand. Nederlandsche leiding der controle maatregelen Moord in een auto in de residentie. ALKHAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENHEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. TeleL 3320, redactie 3330. Ne. 49 Dit nummer bestaat uit vier bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 27 Februari 1937 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 139e Jaargang Alkmaar, 27 Februari Gistermiddag"' is in de Fransche Kamer de aangekondigde interpellatie van Flandin aan de orde gekomen. De oud-premier be gon met te herinneren aan de drie redevoe ringen, die Blum in den laatsten tijd had gehouden, nJ. die voor de arbeiders bij de tentoonstelling, de radiorede voor de ambte naren en die voor den nationalen raad der socialistische partij. Zij hadden zeer fantas tische en absurde geruchten verwekt, die aanstonds door de gebeurtenissen waren te gengesproken. Maar de publieke opinie was misleid en daarom was het gewenscht, dat een debat zou plaats vinden in de Kamer, welke tot nadér order bevoegd was kennis te nemen van de bedoelingen der regeering. Dat de minister-president te St. Nazaire en Nantes in redevoeringen het door de regee ring verrichte werk heeft geprezen, acht Flandin zeer begrijpelijk. Hij wil de verlan gens, van de volksmassa ten uitvoer leggen. Hij stelt zich voor „binnenkort op nieuwe veroveringen uit te gaan". Blum heeft in zijn jongste redevoeringen te kennen gege ven, dat de omstandigheden voor de nieuwe etappe na een pauze geregeld zouden wor den door een overeenkomst tusschen alle organisaties van het volksfront. Jouhaux heeft uiteengezet, dat het plan van de C.G.T. reeds in Mei ten uitvoer zou worden gelegd, aldus Flandin. Deze datum schijnt verband te houden met het socialistisch con gres. Flandin was van meening, dat tegen dien datum het verdrag tot eenheid van actie tusschen de socialistische en communistische partij ongetwijfeld reeds zou hebben geleid tot de vorming van een „vereenigde arbei derspartij", welke onder leiding van Blum zou komen. „De Kamer", aldus Flandin, „en het land zullen met belangstelling uw te genspraak tegemoet zien of zelfs uw vooj> behoud op dit punt". Van het program van het volksfront zou nog slechts verwezenlijkt moeten worden het nationale werkloosheidsfonds, verzeke ring tegen ongevallen in het landbouwbe drijf en ouderdomspensioen voor arbeiders. De pauze zou slechts de beide laatste plan nen op den achtergrond plaatsen. Flandin vervolgde: „Ik weet, dat zekere kringen zullen zeggen: breng die kwestie niet ter sprake, maar wacht liever de ge beurtenissen af. Er zal een dag komen, dat de schatkist leeg zal zijn". Spr. acht het evenwel niet waardig om de catastrophe af te wachten, om zich te kunnen schoonwas- schen. Indien het tot een catastrophe zou komen, zou deze mannen noch partijen spa ren, daar zij de geheele natie zou treffen. Gij vleit u evenwel niet alleen een ramp te voorkomen, maar de democratie te leiden naar een prachtige bestemming. Ik doe u recht door te zeggen, dat gij volkomen op recht zijt in uw meening. Wij meenen daar entegen, dat gij het land naar een catastro phe voert en dat het republikeinsche regiem er door uw schuld door zal ten onder gaan, indien gij op den ingeslagen weg voortgaat. Vervolgens besprak Flandin de financieele situatie. Hij verzekerde, dat de schatkist in ^ernstige verlegenheid verkeert en dat zij in bijna al haar betalingen ten achter is. Voor de financiering harer betalingen zal de regeering slechts tot inflatie kunnen overgaan en voor de verdediging van den frank slechts tot deviezencontrole. Flandin besloot met een beroep op de re publiek om een einde te maken aan de po litiek van oneenigheid en verdeeldheid. De nationale welvaart kan slechts voortkomen uit een eensgezind Frankrijk, bevrijd van den klassenstrijd. Na Flandin hebben verschillende afge vaardigden nog het woord gevoerd en ten slotte heeft Blum het beleid van de regee ring verdedigd. Hij zette o.a. nog eens de re denen voor de pauze en de activiteit der regeering uiteen en merkte op, dat men na die pauze zal voortgaan, om het programma van het Volksfront te voltooien. Blum wees verder op het gevaar van een politieke verschuiving. Hoe, zoo vroeg hij zich af, zouden de volksmassa's hierop rea- geeren? Het gevaar is groot, dat de volks massa's, verraden en overwonnen, hun liefde voor de republiek zouden verliezen. Door het vertrouwen der volksmassa's hebben wij gezag, wanneer wij het verloren, zouden wij ons bestaansrecht verliezen. Ik geloof, dat alle democratische partijen in de regeering vertegenwoordigd moeten blijven. Blum be sloot met een beroep te doen op alle vader landers, hun medewerking te verleenen aan de taak der regeering. Nadat Blum door de linkerzijde langdurig was toegejuicht, werd de vergadering ge schorst. Tenslotte kwam het na de hervatting ein delijk tot stemmen. Nadat de Kamer met 361 tegen 211 stemmen een motie had ver worpen, waarin de Kamer zonder meer be sloot over te gaan tot de orde van den dag, heeft zij een motie van vertrouwen, die on derteekend was door de voorzitters der meerderheidsfracties, aangenomen met 361 tegen 209 stemmen. De Spaansche revolutie Er zouden door de mogendheden reeds stappen in den Haag zijn gedaan. De Catalaansche generaliteit*- raad bijeen. De diplomatieke medewerker van de „Evening News" zegt, dat als de groote mogendheden het voor het zeggen heb ben het internationale controle-stelsel voor de Spaansche grenzen hoofdzakelijk onder supervisie zal staan van Neder landers. Groot-Brittannië, Frankrijk en Duitsch- land doen gezamenlijk, zoo zegt het Hbld., pogingen om de Nederlandsche regeering te bewegen hooggeplaatste Nederlandsche zee- en landofficieren toe te staan, verant woordelijke posten in het controle-systeem op zich te nemen. Niet alleen hun onpar- tijdigheidsgevoel en „efficiency", aldus het blad, maar ook hun talenkennis maakt hen bijzonder geschikt om die posten te be- kleeden. Verwacht wordt, dat de uitnoodi- gingen zullen worden aangenomen. In dit verband worden genoemd de gep. vice-admiraal J. de Graaff als opperbevel hebber van de internationale conlrölevloot ter zee en generaaL-majoor J. J. G. baron van Voorst tot Voorst als leider der con trole aan de FranschSpaansche grens. De naam van Sir Sydney Barton, den Vroegeren Britschen gezant te Addis Abeba, wordt genoemd als directeur van de non interventie-organisatie, die te Londen zal worden opgericht. Buitengewone vergadering van den generaliteitsraad van Catalonië. De Catalaansche generaliteitsraad heeft Donderdag onder voorzitterschap van Companys een buitengewone ver gadering gehouden. Deze vergadering duurde tot drie uur in den ochtend en de uitslag werd met belangstelling tege moet gezien. Companys ontving na de vergadering de pers en verklaarde, dat de leden van de regeering hun standpunt uiteen hadden gezet en dat vervolgens een officieuze nota was opgesteld, welke evenwel niets zou beteekenen, als zij niet vergezeld zou gaan van daden. In deze nota wordt de wil van de vakvereenigingen en van de regeering tot uiting gebracht. Companys voegde hieraan toe, dat besloten was niet toe te staan, dat daden tegen de beslissingen van de regee ring of tegen de nieuwe sociale orde onge straft zullen blijven. Tegen op zichzelf staande daden van wreedheid of plundering zijn geen beslissingen genomen, aangezien alle welwillenden zullen helpen deze on- middelijk te onderdrukken. Tenslotte verklaarde Companys, dat gis termiddag de raad opnieuw bijeen zou komen om een aantal decreten over de bin- nenlandsche veiligheid aan te nemen. Het bovengenoemde officieuze commu niqué omvat vijf punten, n.1. ten eerste: In het openbaar verklaart de generaliteit dat zij de sociale hervormingen, welke het volk eischt en welke reeds op het programma van de generaliteit staan, tot een goed einde wil voeren. De generaliteit hoopt hierbij op het vertrouwen van het publiek. Ten tweede: De vakvereenigingen en po litieke organisaties, welke in de generaliteit zijn vertegenwoordigd, zijn de uitdrukking van den wil des volks en de regeering zal niet toestaan, dat tegen dezen wil wordt ge handeld, noch zal zij toestaan, dat misbruik van macht of daden tegen de beslissingen van de generaliteit ongestraft blijven. Ten derde: Hoewel de generaliteit het particulier of collectief initiatief naar waar de schat, kan zij toch niet toestaan, dat be slissingen, die niet door haar zijn goedge keurd, in practijk worden gebracht. Ten vierde: De generaliteit hoopt, dat de politieke- en vakorganisaties de noodzake lijkheid inzien om de particuliere belangen ondergeschikt te maken aan het belang den oorlog te winnen. Ook gelooft zij, dat men vertrouwen moet hebben in de pogingen van de generaliteit om zoo spoedig mogelijk met de regeering van de republiek te komen tot de organi satie van een geregeld leger onder eenhoof dige leiding. Ten vijfde: de generaliteit wijst met na- Dooetuwauo cm POBTUGAL Doos FBAUKH'JK eu Seoer-Rubuun DOOC DwiTSCMLAUOtU ITALlC. 0OOO ITAUt. DOOS FPAUKBlrtC DOQg EUGELAUtt druk er op, dat hier geen sprake is van een verklaring zonder meer. Deze beslissingen zullen onmiddellijk worden gevolgd door een energieke actie. Berichten van de fronten. Het radiostation der C. N. T. heeft een lang communiqué uitgezonden met berichten over het front van Madrid.. Naast licht ge weervuur in verschillende sectoren, o.a. die van Somosierra en het Escariaal maakt het communiqué melding van een levendig vuurgevecht in den afgeloopen nacht in den sector van Guadarrama. Dienzelfden nacht werd bij de brug der Franschen een vijande lijken aanval met zware vérliezen afge slagen. Bij het Casa del Campo hebben de regeeringstroepen na een heftigen aanval hun stellingen verbeterd. In de universi- teitswijk viel de vijand met gevechtswagens aan, doch de tegenstand van de „Dynamite- ro's" verhinderde hem door te dringen tot aan de linies der regeeringstroepen en er werden den vijand zware verliezen toege bracht. De stellingen der regeeringstroepen werden verbeterd. Te Carabanchet Bajo werd een mijn tot ontploffing gebracht, die groote schade in de vijandelijke linies aan richtte. Te Usera maakten de regeerings troepen zich van een groep huizen meester en sloegen zij een tegenaanval af, waardoor de vijand genoodzaakt was het terrein te verlaten met achterlating van 200 doode of gewonde soldaten. Op den weg van Estra- madura en in den sector van Guadalajara is de artillerie in actie. In den sector van Jarama heerseht be trekkelijk rust en brengen de regeerings troepen de veroverde stellingen in staat van verdediging. In het kort, aldus het communiqué, aan het front van Madrid behouden de regee ringstroepen het initiatief der operaties- én zij vallen in de meeste sectoren aan. Het slechte weer belemmert actie der vlieg tuigen. De mededeelingen van generaal Queipo de Llano. Generaal Queipo de Llano, die de regee- ringscommuniqué's tegensprak, verklaarde dat de stelling van Pingarron zich in handen der opstandelingen bevindt, die haar nooit verloren hebben. De generaal sprak even eens de berichten der regeeringstroepen tegen aangaande de aanvallen op Oviedo en zeide verder, dat het verlies van Malaga en de onmogelijkheid de verbinding tusschen de fronten der opstandelingentroepen te vér- breken, de tegenstanders er toe bracht nog meer te liegen. Hij besloot zijn mededeelin- gen door te verklaren, dat er heden niets be langrijks was voorgevallen. De aanvallen van de regeeringstroepen aan de Noordelijke fronten hebben den val van Madrid slechts eenige dagen vertraagd, doch de tegenstand van deze stad zal thans nog slechts van korten duur zijn. De strijd om Oviedo. Het rechtsche hoofdkwartier heeft een nota draadloos doen omroepen, waarin ge wezen wordt op „het cynisme, waarmede de sprekers voor de regeeringszenders herhaal delijk het bericht verspreid hebben, dat Oviedo ingenomen was door de mijnwer kers van Asturië". In werkelijkheid, aldus de nota, bestond er nooit gevaar voor de stellingen, die de regeeringstroepen beweren te hebben veroverd, zijnde de weg Grado Oviedo, de dorpen Rjvielles, Mata en Pic del Arbol, benevens de berg Naranco. Na. hevi- gen strijd hebben de rechtschen 3500 en verscheidene duizenden gewonden op het slagveld gevonden, hetgeen in staat stelt te verzekeren, dat de ver'iezen van den vijand meer dan 15.000 bedragen. Voor de loop- gravén van Colloto en Lugones is het aantal dooden gestegen boven de 500. De nota besluit met de woorden: „Er kan thans verzekerd worden, dat Asturië binnen korten tijd volkomen ontrukt zal worden aan de marxistische klauwen door het nationalistische leger". HET BEZOEK VAN VON RIBBENTROP AAN HET FOREIGN OFFICE. In Engelsche diplomatieke kringen hecht men geen al te groote beteekenis aan het bezoek dat von Ribbentrop gistermiddag aan het Foreign Office heeft gebracht, en tijdens hetwelk hij tegenover Eden opnieuw een aantal argumenten uiteengezet zou hebben, die hij reeds tegenover lord Halifax, in een op de rede van Hitier in den Rijksdag ge volgd onderhoud; naar voren gebracht had. Verder zou de Duitsche ambassadeur zich beklaagd hebben over de onverschilligheid van Engeland tegenover zekere door Duitschland opgeworpen kwesties, met name over de koele ontvangst van de Duitsche zinspeling op de koloniale kwestie. Zonder uitdrukkelijk koloniale eischen te formu leeren, zou von Ribbentrop de belangrijk heid dezer kwestie voor Duitschland hebben onderstreept en zijn spijt te kennen hebben gegeven, dat deze belangrijkheid niet vol doende in leidende Engelsche kringen ge waardeerd werd. Men meent te weten, dat Eden zijn bezoekers weinig hoop heeft ge laten, dat de Engelsche houding op dit punt aanmerkelijk gewijzigd zou worden. Daarbij zou Eden zelfs de verklaring in herinnering hebben gebracht, door hem den 27sten Juli in het Lagerhuis afgelegd, waarbij hij te kennen gaf, dat de kwestie van overdracht der mandaatgebieden niet alleen Groot-Brit tannië, doch ook alle andere mogendheden aanging en zeide niet te weten, hoe de aan zienlijke moeilijkheden, voortvloeiend uit deze overdracht te boven gekomen zouden kunnen worden, terwijl verder vele drin gende Europeesche kwesties ongetwijfeld voorrang hadden. Wel had Eden bij deze gelegenheid te kennen gegeven, dat de En gelsche regeering bereid is een nieuwe ver deeling der grondstoffen onder de oogen te zien. In Engelsche politieke kringen is men verder van meening, dat von Ribbentrop, die vandaag naar Berlijn is vertrokken, Lon den niet wilde verlaten zonder een bezoek aan Eden te hebben gebracht, daar hij de Duitsche pers geen nieuwe aanleiding wilde geven over de verdeeldheid in het Engel sche ministerie te spreken. In de Duitsche bladen werd reeds enkele malen te kennen gegeven, dat niet alle collega's van minister Eden het met diens zienswijze eens waren. In een stilstaande auto het lijk gevonden van den 45-jarigen garagehouder P. H, uit Haarlem. Berooving de drijfveer. Tegen middernacht, werd de Haagsche politie gealarmeerd door eenige burgers, die op den Bezuidenhoutscheweg in een stilstaande auto het lijk van een man hadden gevonden. Naar hun indruk wees alles erop, dat men hier met een misdrijf te doen had. De politie stelde onmiddellijk een on derzoek in en constateerde, dat er in de auto het lijk van een man lag, die ge dood was door een revolverschot, het lijk lag toegedekt met een jas op de achter bank. Omtrent dit vreeselijk misdrijf vernemen wij nog de volgende bijzonderheden. Op den Bezuidenhoutscheweg, vlak voor de windhondenrenbanen, zag een voorbij ganger gisteravond een auto langs den weg staan met brandende lichten. Uit nieuws gierigheid keek hij even in den wagen en zag toen op de achterbank het lichaam van een man liggen, in, naar hij aanvankelijk meen de, slapende houding. Hij vond het niet gewenscht den man in dien toestand te laten liggen en deed de portieren open om den man wakker te maken. Daarbij bemerkte hij echter tot zijn ontsteltenis, dat de man niet sliep, doch dood was. Op dat moment passeerde een auto en deze werd door den voorbijganger aange roepen. Het bleek, dat in de passeerende auto toevallig een dokter zat. Samen stelden zij een voorloopig onderzoek in naar den toestand van het slachtoffer en waarschuw den vervolgens onmiddellijk de politie. Het onderzoek heeft tot nu toe niet veel nieuwe feiten aan het licFTt gebracht. Het vermoeden bestaat, dat het slachtoffer, die naar in den loop van den nacht gebleken is, de 45-jarige garagehouder P. H. uit Haar lem is, zich met zijn auto naar Haarlem wilde begeven en onderweg aangeval len en vermoord is. Volgens voorloopige inlichtingen zou de heer H. ongeveer 100 gulden bij zich gehad moeten hebben, doch deze waren niet meer te vinden. Alles wees er ook op, dat de man beroofd is. Hoe dit misdrijf zich heeft toegedragen, staat nog niet vast. Wel schijnt hierbij ge dacht te moeten worden aan de mogelijk heid, dat H. iemand heeft laten meerijden en op deze manier het slachtoffer is gewor den van zijn bereidwilligheid om een ander te helpen. Ook was de politie van meening, dat H. zelf achter het stuur moet hebben gezeten en door den moordenaar over de voorbank en op de achterbank is neerge legd. Het nummer'van de auto van den heer H. is G. 25332. Den geheelen nacht is de politie bezig geweest om eenig licht in deze duistere zaak te brengen. Nadere bijzonderheden. Omtrent dit misdrijf vernamen wij nog de volgende bijzonderheden: Te kwart over elf ontving de politie be richt dat men op het Bezuidenhout, even voorbij het voormalige „Kleine Loo", te genover het windhondenterrein, een stil staande auto met brandende lampen had aangetroffen, in welken wagen iemand lag, die vermoedelijk reeds was overleden. Onmiddellijk reed de recherche van het hoofdbureau derwaarts en zij trof toen bij den auto twee mannen aan, die ver klaarden op weg naar huis het geval te hebben waargenomen. Een' hunner interesseerde zich voor het merk en was toen tot de ontdekking geko men, dat in den wagen iemand in de kus sens weggedoken zat. Een van de beide mannen had toen, veronderstellende met een beschonkene te doen te hebben, het portier geopend en ontdekt, dat de passa gier of bewusteloos of dood was. Intusschen passeerde toevallig een dok ter met zijn auto en deze geneesheer wiens hulp werd ingeroepen kon slechts den dood constateeren. Het bleek dat de passagier met een hard voorwerp op het hoofd was getroffen. De aanvankelijke meening, dat de man was doodgeschoten, vond geen bevestiging. Het verdere onderzoek heeft uitge wezen, dat de eigenaar van den wagen, iemand uit Haarlem, aan twee per sonen had opgedragen, te trachten, de auto op de Vrijdagavond-autobeurs bij het Spui in Den Haag te verkoopen. De wagen verkeerde nog in zeer goeden staat. De twee personen, die zich daarop met den auto naar den Haag hebben begeven, waren de 45-jarige P. H. en zekere J. Eenigen tijd nadat men op de autobeurs was aangekomen meldden zich twee gega digden voor den wagen aan. Na eenig on derhandelen werd te half elf tot een proef rit besloten. Hieraan namen P. H. en de beide gegadigden deel. Inmiddels zou J. in de omgeving van de autobeurs achterblij ven tot men den proefrit zou hebben volbracht. Het duurde evenwel een half uur, drie kwartier en langer, doch J. vernam niets meer van de auto en de inzittenden. Tot dat hij bij de politie inlichtingen verkreeg over hetgeen was geschied. De metgezel J. kon slechts een vaag sig nalement van de beide gegadigden opge ven. Het onderzoek naar de daders is Even wel zeer uitgebreid. Natuurlijk heeft ook de eigenaar van den wagen reeds inlichtingen aan de politie te Haarlem verstrekt. Vast staat, dat P. H. geld bij zich had, al weet men niet precies hoeveel. Het lijk van het slachtoffer is naar het gemeentelijk ziekenhuis Zuidwal overge bracht, waar een sectie definitief moet aantoonen met welk soort voorwerp de moord is gepleegd.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1