JCeck ÓL Sefiaol Qaze JColomen JSvitealand Jnoeionden Stukken JCunst en Wetenschap DOOPSGEZINDE GEMEENTE TE BROEK OP LANGENDIJK. Donderdagavond had de jaarlij ksche gemeente-avond plaats in de kerk die, als steeds, goed bezocht was. Door den heer Jan van Eeten werden een paar aardige, schetsen voorgelezen, terwijl ds. de Jong citeerde uit „den onbekenden God" van Adolf Keiler. De orgelist, de heer A. Dirkmaat, verraste ide gemeente door zijn mooie orgelspel en ten slotte werden door den heer Bonnet lichtbeelden vertoond van Bali met zijn tempels, natuur, zeden en gewoonten, ge paard gaande met een boeiende uitlegging. Nadat nog eenige gemeente-aangelegen heden besproken waren, sloot de leeraar met eenige dankwoorden dezen zeer ge slaagden avond. INBRAAK BIJ DIRECTEUR JAVASCHE BANK TE BATAVIA. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in het huis van den directeur secretaris van de Javasche Bank, den heer Praasterink (op Parapattan) te Batavia. Er is voor een waarde van ongeveer 3000 tot 5000 gestolen aan contanten en juweelen. De inbreker (s) maakte (n) gebruik van de omstandigheid dat de familie gewoonlijk Zaterdagsmiddags en des Zondags aan den Poentjak (een bergpas niet ver van Batavia) vertoeft. Het huis staat echter altijd onder bewaking van vertrouwde bedienden. Het erf dat zich voor het huis uitstrekt, is echter zeer groot, nl. eenige duizenden vierkante meters, waardoor het verklaarbaar is dat de inbraak onopgemerkt bleef. Men is het huis binnengekomen door het indrukken van een ruit in de voorgalerij. De recherche doet alle moeite om de da ders op het spoor te komen en heeft een intensief onderzoek ingezet. Drama in de kampong. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft zich in de kampong Koelang Tengah (bij Soerabaja) een ernstig drama afge speeld. In deze kampong woont de heer Middel koop, een gewezen hoofdbesteller van den postdienst, die met een inlandsche vrouw gehuwd is. In den bewusten nacht was hij aanwezig bij een inlandsch feest, waarvoor hij was uitgenoodigd. Plotseling aldus volgens den heer Middelkoop werd er alarm gemaakt door het geroejp: „maling, maling". (Dieven). Hierop snelden de feest gangers naar buiten om te ontdekken waar de dieven waren. Middelkoop deed hetzelf de en zette in de duistere kamponggangen een man achterna die hij voor den dief hield. Hij, op zijn beurt, werd door kam- ponglieden (die hem vermoedelijk voor den gezochte hielden) nagezet. Middelkoop strui kelde. waarop hij werd aangevallen en be wusteloos geslagen. Toen hij bijkwam, vie len kampong-lieden hem ten tweede male aan, waarop Middelkoop een revolver trok, welke hy altijd bij zich draagt. Hij loste verschillende schoten, waardoor een inlan der doodelijk werd getroffen. Middelkoop zelf bekwam een kapwond aan het hoofd, en werd door vrienden naar huis gebracht, die hem het wapen afnamen. Toen Middelkoop weer thuis was, nam hij zijn jachtgeweer, ging naar buiten en schoot op de menigte inlanders, welke was saamgestroomd. Twee personen werden gewond, nl. een aan de rechterhand en een tweede aan het hoofd en de rechterschouder. Verder werden nog eenige inlanders zeer lichtgewond. Deze verklaringen zijn afge legd door den heer Middelkoop na zijn arrestatie en preventief zetting. Nederlandsen"japan ïn niet-aanvalsverdrag? Denkbeeld geopperd om geheel Nieuw-Guinea te pachten. In het Japansche Lagerhuis is het denkbeeld geopperd, dat Japan een niet- aanvalsverdrag met Nederland zou sluiten en bovendien toestemming zou verzoeken Nederlandsch Nieuw-Guinea te pachten. Minister-president Hajasji beloofde, dat de kwestie bestudeerd zou worden en voegde hieraan toe, dat Japan geen territoriale ambities heeft ten aanzien van Nederlandsch Oost-Indië. Nadere bijzonderheden omtrent plan nen voor niet-aanvalsverdrag en Nieuw-Guinea. Het Japansche persagentschap Domei meldt bijzonderheden inzake de berichten over in het Japansche parlement gedane voorstellen ten aanzien van een niet-aan- valsverdrag met Nederland en van pacht- plannen betreffende Nieuw-Guinea. In tegenstelling tot de eerste berichten blijkt hieruit, dat er geen sprake is van een denkbeeld om geheel Nederlandsch Nieuw-Guinea te pachten, maar om voor Japansche onderdanen op dit Nederlandsche gebied land in pacht te vragen ten behoeve van industriëele en economische doeleinden. Omtrent de wijze waarop deze aange legenheid ter sprake is gebracht, meldt het agentschap Domei het volgende: De heer Hyogoro Sakurai, lid van de partij Minseito, heeft onlangs een bezoek gebracht aan Nederlandsch Indië en Nederlandsch Nieuw-Guinea, en op basis van zijn waar nemingen in deze gebieden den heer Hajasji, minister-president en minister van buitenandsche zaken, in de begrootings- subcommissie van het Lagerhuis, geïnterpel leerd. Sakurai verklaarde daarbij: „Onder de Nederlandsche bevolking in dit gebied bestaan ongerechtvaardigde, verkeerde op vattingen over een beweerde Japansche be dreiging". Sakurai wees Hajasji op de nood zaak, deze verkeerde opvattingen te doen verdwijnen door den Nederlanders te ver zekeren, dat Japan geen territoriale of poli tieke doeleinden in deze gebieden nastreeft. Hij deed daarom het voorstel aan de hand een niet-aanvalsverdrag tusschen Japan en Nederland te sluiten. Echter beklaagde Sakurai zich over het feit, dat, naar hij be weerde, Japansche onderdanen in Neder landsch Indië door de Nederlandsche autori teiten slechts behandeld worden en in dit verband herinnerde hij aan „talrijke geval len van onderdrukking tegen Japansche en zakenlieden in Nederlandsch-Indië". Sakurai verklaarde verder, dat de Japan sche wettige handelsbelangen in Neder- landsch-Oost-Indië gewaarborgd dienen te zijn. Ook bracht hij ter sprake „het uitge breide gebied van Nederlandsch Nieuw- Guinea, dat onbevolkt en onontgonnen blijft". Hij opperde het denkbeeld, dat de Japansche regeering aan het Nederlandsch gouvernement zal voorstellen een overeen komst aan te gaan, teneinde voor Japansche onderdanen land op Nederland Guinea in pacht te vragen voor industrieee en econo mische doeleinden. In zijn antwoord verkaarde Hajasjg, dat de Japansche regeering een dergelijke kwes tie nooit heeft onderzocht, maar het door Sakurai aan de hand gedane denkbeeld in studie zal nemen. Tevens legde hij er den nadruk op, dat Japan geen territoriale oog merken in Nederlandsch-Indië heeft, of schoon „het wenschelijk is, dat Japan zich vreedzaam op economisch gebied in Neder landsch-Indië zal kunnen ontwikkelen". GASAANVAL OP ZEVEN BIOSCOOPTHEATERS IN DE V. S. Vele gewonden. Zaterdagavond zijn tegelijkertijd in zeven bioscooptheaters op Broadway, toebehooren- de aan een en dezelfde directie, bommen, die stink- en traangas bevatten, ontploft. Onder de duizenden toeschouwers ontstond een groote verwarring, waardoor een honderd tal menschen gewond werd. Vijf-en-dertig personen moesten naar een ziekenhuis wor den overgebracht. De bommen waren voor zien van uurwerken, hetgeen de gelijktijdig heid der ontploffing verklaart. De directie der theaters heeft een mededeeling gepubli ceerd, waarin gezegd wordt, dat er geen enkel verschil van meening met de vakver- eenigingen bestond. JAPANSCHE STUDIE-COMMISSIE IN MANDSJOERIJE OVERVALLEN. Nabij Hokitsjein in Mandsjoerijsch Sin- kiang is een Japansche studie-commissie, welke werd vergezeld door een afdeeling Mandsjoekwo-Japansche troepen op 24 Februari door een driehonderdtal bandieten overvallen. In het gevecht werden achttien Japansche militairen gedood, twee Mandsjoes werden ernstig gewond. Gaan de Bono en essona duelleeren Lessona zou critiek hebben geoefend op de Bono's beleid in Abessinië. De Paris Midi bericht uit Rome, dat sedert een tiental dagen hardnekkig het gerucht de ronde doet, dat maarschalk de Bono den minister van Koloniën, Lessona, tot een duel zou hebben uit gedaagd. De duce, die niet kan toestaan, dat een dergelijk geschil twee zoo vooraanstaande personen scheidt, zou een eereraad hebben benoemd om de kwestie te regelen. i De oorsprong van het conflict schijnt te liggen in de critiek, welke minister Lessona heeft geleverd op het commando in den veld tocht van Abessinië. Maarschalk de Bono heeft niets ontkend, toen hem werd ge vraagd, wat van de geruchten waar was, minister Lessona daarentegen verklaarde nergens van te weten. HOOG WATER IN EUROPA. Het hooge water in Frankrijk. De Seine is te Rueil, nabij Parijs, buiten haar oevers getreden en heeft de wijken rondom het station onder water gezet. Als de regen ophoudt heeft de Seine thans den hoogsten stand bereikt. Te Tours overstroomde de Loire de kaden en de kelders van een groot aantal huizen langs de rivier. Te Pontoise stijgt de Oise nog steeds. Men denkt, dat de scheepvaart onderbroken zal moeten worden. Gevaar van overstrooming bij Parijs verminderd. De was van ce Marne en de Boven-Seine zal nog eenige dagen voortduren, doch de Yonne is reeds begonnen te vallen, hetgeen de hoop wettigt, dat de stand te Parijs, be neden de vijf meter zal blijven. De hoogste stand verwacht men morgen. Omgeving van Warschau door hoog water bedreigd. Verschillende dorpen in de omgeving van Warschau moesten wegens overstroo- mingsgevaar ontruimd worden. De spoorbrug over de Weichsel nabij Sandomierz wordt door het ijs bedreigd. Pontonniers laten het ijs springen STORM BOVEN DE ZWARTE ZEE. De Zwarte Zeekust werd in het laatst van de vorige week dc.or een geweldigen storm geteisterd. In de meeste havens moest het werk worden onderbroken. In de haven van Noworossisk zijn verscheiden schepen van hun ankers losgeslagen. Zij drijven nu stuurloos op zee rond. Red dingbooten zijn uitgevaren om deze schepen in veiligheid te brengen. RELLETJES IN WEENEN. Naar aanleiding van de film „Fredericus". Zaterdagavond heeft de vertooning van de Duitsche propaganda-film „Fredericus", welke den oorlog tusschen Duitschland en Oostenrijk tot onderwerp heeft, in de arbei dersbuurt Ottakring aanleiding gegeven tot ernstig tumult. De film stelt het leger van Maria Theresia voor de Oostenrijksche Patriotten in een vernederend daglicht. De meeste bezoekers betoogden dan ook hevig, waarop de natio- naal-socialisten antwoordden met „Heil Hitier" en „Le-e Duitschland". De politie heeft het bioscoaptheater ont- verboden. Verscheiden personen zijn gearresteerd. POLITIEKE RELLETJES IN NOC RD -FRANKRIJK. Een doode. Zondagnacht had de part social Francais te Vrigne Aux Bois, een industriecentrum op eenige kilometers van Sedan, een verga dering belegd. Na de vergadering raakten de leden van de P. S. F. slaags met politieke tegenstanders. Een persoon werd door een kogel in het hart gedood, vijftien anderen werden gewond. SLECHT WEER IN ENGELAND. Zondagochtend heeft te Londen een felle sneeuwstorm gewoed en de hevige wind, welke Zaterdag over de Britsche eilanden woei, is niet gaan liggen. In vele deelen van Engeland, vooral in Bufftown, Cabrach, Glenlivet en Tomintoul zijn de wegen door sneeuw geblokkeerd, terwijl sommige dor pen in het noordoosten van Schotland ge heel geisoleerd zijn, aangezien de wegen door de sneeuwmassa's onbruikbaar zijn ge worden. De was van de Theems blijft voortduren en veroorzaakte ongerustheid. Op verschei dene plaatsen, oa. te Windsor, is de rivier buiten de oevers getreden. De regenval gedurende de maand Febru ari van dit jaar in Engeland is drie maal zoo hoog als anderen jaren. OOSTENRIJK KRIJGT OOK LYNCHNEIGINGEN. Woedende menigte lyncht moor denaar. Te Weenen heeft een Italiaan, Dominico Pertti geheeten, oud 58 jaar, met een revolver de vrouw van den Weenschen advocaat Goldrech doodgeschoten. Hij bedreigde met zijn revolver de voorbij gangers, die trachtten hem te arresteeren. Dezen ontstaken daarop in zoodanige woede, dat zij hem lynchten. DRIESTE OVERVAL OP POSTAUTO IN FRANKRIJK. Een buit van meer dan een millioen francs. Vrijdagavond is midden in de stad Aix en Provence in het Zuiden van Frankrijk een brutale overval gepleegd op een post auto. Met de revolver in de hand hielden eenige mannen de auto aan en stalen den inhoud, terwijl zij den chauffeur tot op 10 K.M. buiten de stad meevoerden. De post bestond uit 15 zakken, waaronder voor meer dan een millioen francs aan waardevolle stukken. BOULOGNE DOOR STORM GETEISTERD. Gistermorgen is het gebied van Boulogne geteisterd door een zwaren storm, welke gepaard ging met hevige hagel- en sneeuw buien. Geen enkel visschersvaartuig heeft de haven kunnen verlaten. De golven maakten gedurende eenige uren elk automobiel- en tramverkeer op den weg langs de kust on mogelijk. DE ONGEREGELDHEDEN IN PALESTINA. Doodstraf op deelname aan relletjes gesteld. Koning Ibn Saoed heeft een wet afgekon digd, die de doodstraf stelt op deelneming aan de ongeregeldheden in Palestina door de onderdanen van Saoedisch Arabië. De patrouilles aan de Noordelijke grens van den Hedsjas zijn in verband hiermede versterkt. STAKING VAN JAPANSCHE KOOPVAARD IJ-OFFICIEREN. De officieren van het s.s. .Katori Maru" van de Nippon Yusen Kaisha, dat Zondag middag drie uur van Yokohama zou ver trekken, verlieten Zondagochtend elf uur het chip, waardoor het vertrek onmogelijk werd gemaakt. De bond, waarvan vijfhonderd officieren van deze maatschappij lid zijn, verklaarde, dat de actie ontketend, omdat de schepen van de Nippon Yusen niet hebben gevlagd bij de vlootschouw door den keizer op 29 October van het vorige jaar, terwijl op dracht was gegeven, dat de schepen overal ter wereld op dien dag de vlag van de rij zende zon zouden hijschen. De bond van koopvaardij-officieren heeft thans besloten, dat geen schepen van deze maatschappij de havens zullen mogen ver laten voor de eischen zijn ingewilligd. Deze eischen zijn: 1. De directie van de maatschappij moet de verantwoordelijkheid op zich nemen van de „Majesteitsschennis" van 29 October. 2. De president en de vice-president van de maatschappij moeten openlijk in de groo te dagbladen van Tokio en Osaka hun ver ontschuldigingen aanbieden. 3. De directie moet de leiding van de Nippon Yusen Kaisha reorganiseeren, waar bij de leidende geest van de „geest van Ja pan" moet zijn. De president van de Nippon Yusen ver klaarde, dat het incident van 29 October te wijten is aan het niet zenden van instruc ties door het miniserie van verkeersmidde len. DE MIENTKWESTIE. Mijnheer de Redacteur. Het Mient-vraagstuk is van dermate be lang voor de ontwikkeling van onze stad, dat ik beleefd vraag deze regelen in uw geëerd blad op te willen nemen. Gister sprak ik een ingewijde die mij ver zekerde dat er toch niets meer aan te doen was al regende het protesten Hoe vaak komt het in het dagelijksch le ven niet voor, dat je een huis aan hebt laten nemen volgens bestek en teekeningen, en.... dat je als men begint te bouwen nog heel wat wijzigt, zelfs zoo, dat van het aange- nomene niets meer over blijft. Dat komt dan ook door de geopenbaarde omstandigheden Zoo is het niet de Mient precies hetzelfde, de Mientbewoners hadden nog nimmer te voren zich een idee kunnen vormen, hoe ziet er het hier straks uit. Waarom moeten er nu kaden met paalbe- heiing? gemaakt worden aan de Mient voor zegge 2 kaasschuiten, enverschillende bouwkundigen die nu er openbaarheid aan deze geldverspilling is gekomen, ook eens de walmuren onderzochten, komen eenparig tot de conclusie: die zijn nog niet zoo slecht. Trouwens het is gebleken, ik heb er bij ge staan dat zij die zware boomen extra op de kade lieten vallen met de bedoeling om te zien watzal er nu gebeuren. Maar ziet, de mortel raakte nergens nog los. Zij zijn dus nog zeer stevig. Maar het gaat niet eens meer om die walmuren, het gaat om veel grooter belang: het gaat om de ontwikkeling van onze binnenstad. Dringend is er behoefte aan pleinen in de stad. Men moet de menschen tot het hartje van onze veste kunnen voeren, want wat trekt hen aan en waar maken wij reclame voor Voor de Waag met zijn omgeving. Er komen ook nog toeristen anders dan op Vrijdag. Raadsleden die voor deze geldverspilling stemden, bedenkt tóch, dat gij u hebt ver gist en erkent het. Zie verder, over eenige jaren gaat het net als met het Rokin in Am sterdamde tijdgeest is niet tegen te hou den. Ook Alkmaar staat er nu zoo voor en de raadsleden die durven zeggen: ons besluit is niet te herroepenzou ik wil len zeggen: u doet niet verstandig. Geeft dien aannemer zijn uiteindelijke winst als schadevergoeding en begint op nieuw aan een project dat tot demping leidt. Dan zal Alkmaar u eeren als menschen, die, door de omstandigheden gedrongen toch anders gingen, en hulde dan daarvoor. Met dank voor de plaatsing. OPMERKER. DE MIENT. Mijnheer de Redacteur. De ingezonden stukken en het gesprek van den dag geven wel aanleiding de Mient- kwestie te herzien temeer daar de mogelijk heid nog bestaat de 20.000 voor nuttiger werkzaamheden te besteden. Was het gegaan om een stukje steden schoon te behouden, dan was dat een motief geweest, doch wat nu wordt uitgevoerd grenst aan het onbegrijpelijke en is het be houd van stedenschoon vernietigd. En al was het dan voor behoud van stedenschoon, dan nog is het de vraag of dat hier niet moest wijken voor een behoorlijke verkeers regeling. Het is voor een ieder dan ook duister, dat aan het advies van het hoofd van verkeers regeling in Alkmaar, zoo weinig aandacht is geschonken omdat het toch een vaststaand feit is dat deze méér deskundig is op het ge bied van verkeer en verkeersbelemmeringen dan al de specialisten van Mient-walmuren te samen. Dempt de Mient en besteedt de restant van 20.000 aan het egaliseeren der Steenenburg en 90 pCt. der Alkmaarders zullen zeggen: Dat is wél besteed. Met dank voor de plaatsing. S. KROM. DE MIENT-KWESTIE. Nu de boomen op de Mient er uit zijn, eerst nu blijkt het, dat de walmuren er geen steentje hebben laten vallen. Dat is toch wel een teeken dat de walmuren niet zoo slecht zijn, als onze wethouder wel dacht en om nu daar een 20.000 aan te vermorsen, dat zou dwaas werk zijn. Laten de heeren voor dat geld nu de Mient dichtgooien, dan kunnen we zien dat wij een gemeenteraad hebben die met de bevolking meeleeft en alle burgers zijn on ze raadsheeren daarvoor zeer dankbaar. Eerst dan kan men rustig door onze hoofd straat gaan, daar deze nu zeer veel gevaar voor een ieder oplevert, en we dan op de Mient een prachtige parkeerplaats hebben. Het is te hopen, dat de heer Poorter, zooveel handteekeningen krijgt dat de loo- per daarna geheel versleten is, daar de heer Poorter er wel een paar loopers voor over heeft. Ook is het te hopen, dat de heer Lind met een druk bezoek vereerd mag worden voor deze handteekeningen. Dus Alkmaarsche burgers werkt allen mee tot het dempen van de Mient, dan weet U zeker dat Uw geld goed besteed wordt. U. mijnheer de red., mijn zeer erkente- lijken dank. Een belanghebbende. NOGMAALS DE MIENT. Mijnheer de Redacteur! Hoewel ik niet gewoon ben ingezonden stukken te schrijven doch ze wel alle met aandacht lees zoo neem ik dezen keer toch de pen eens op, om mijn meening om trent het dempen of niet dempen van de Mient kenbaar te maken. Ik ben het geheel met de schrijvers voor het dempen eens. Doch of ze nu veel resul taat behalen zullen, met alleen ingezonden stukken te zenden, dat geloof ik niet. Mijn gedachten zijn: als men nu eens met een lijst langs de huizen ging om daarop handteekeningen te verzamelen, dan zou men m.i. meer bereiken dan met ingezonden stukken in de krant. Want als men leest, dat men de walmuren wil gaan vernieuwen en dat dit waarschijnlijk weggegooid geld zal zijn, dan mogen er heel wat menschen zijn die zeggen: Ja, het is toch wat. Is daar nu niets aan te doen? Hoe moeten wij niet tob ben om de belastingcenten bij elkaar te krij gen en men gaat heen en gooit daar zoo veel geld weg, daar men als de Mient ge dempt wordt m.i. het geld meer naar zich toe haalt, doordat er vanzelfsprekend meer verkeer komt en het der. winkelstand ook ten goede komt." Nu mag u wel zeggen: met een lijst loopen, daar is geen beginnen aan. Doch ik voor mij geloof, als het op de portemonnaie aankomt, nu dan heeft men er wel wat voor over. Ik tenminste wel. En ik zeg nog eens: „Dit zijn dr.den". Ik ben wel niet één die het meeste belas tinggeld hier betaalt en betaald heeft, doch heb toch al bijna 18 jaar mijn penningske geofferd. Mijnheer de Redacteur, dankend voor de plaatsruimte, Een voorstander van het dempen van de Mient. [Het is voor de Mient-bewoners alleen maar te betreuren, dat zij niet eerder actief zijn geworden. Zonder eenige noemens waardige protest-actie hunnerzijds heeft de raad meerdere malen over de vernieuwing der walmuren beraadslaagd. Maandenlang heeft men gelegenheid gehad gemeenschap pelijk te protesteeren en men heeft het niet gedaan. Thans heeft de Raad beslist, het raadsbesluit is goedgekeurd, de aanbesteding heeft plaats gehad, het werk is zelfs reeds gegund. Het is duidelijk, dat de Mient bewoners er nu niets meer aan veranderen kunnen. Red. Alkm. Crt.J RADIO-DISTRIBUTIE. M. de Redacteur, Hoewel het misschien niet veel. zal hel pen, kan ik niet nalaten mijn hart eens uit te storten. Het gaat n.L om de radio distributie. Ik vraag mij eiken dag af, waarvoor dient dat veranderen elke 10 minuten op de lijnen 3, 4 en5. Het gebeurt zeer vaak, dat men naar een mooi buitenlandsch programma luistert en dat dit plotseling afgebroken wordt en er op 'n ander station woi'dt afgestemd. Voor het mooie pro gramma krijgt men een leelijk terug. Nu weet ik wel, dat mooi en leelijk betrekke lijk is en ik begrijp ook wel dat men met de smaken van andere menschen rekening moet houden. Maar nu vraag ik me af, waarvoor dienen de andere lijnen dan? Het is natuurlijk, dat men den geheelen dag op lijn 1 en 2 Hilversum I en II hoort. Op elk van de drie andere lijnen kan men de programma's wel indeelen gedurende den geheelen dag of een gedeelte van den dag van een buitenlandsch station, of an ders iets populairs geven, iets klassieks of causerieën. Heeft men nu nog andere sma ken, laten die menschen dan in hemels naam een eigen toestel koopen, dan kun nen zij zoeken wat zij willen. Het gebeurt vaak, dat op alle 5 lijnen stations zijn die causerieën uitzenden. Wat kan dit nu een arbeider schelen? Als hy thuiskomt van zijn werk wil hij muziek, populaire muziek, hooren om zich te ont spannen, maar geen gesprekken, zeker niet in vreemde talen, waarvan hij toch niets begrijpt. De reclamebiljetten voor de radio-distri butie in de stad lijken het zoo mooi te maken. Zij beloven een paradijs. Maar ten slotte hoort men niets dan onvolwaardige programma's. Mijnheer de Redacteur, waarom wordt per slot van rekening toch het geld be taald voor de radio-distributie? Misschien voor een paar ambtenaartjes, die op hun gemak in de radiogidsen zitten te bladeren en de luisteraars laten genieten van wat volgens hun smaak het mooiste is? Als dat zoo is, dan moet ik toegeven dat ze een „pracht" smaak hebben. We betalen om mooie programma's te krijgen en niet om ons dag in dag uit te ergeren. We vragen slechts geheele programma's, geen afge- brokene om daar iets minderwaardigs voor in de plaats te krijgen. Is het niet dwaas hoeveel stations men op een dag kan krijgen op de lijnen 3, 4 en 5. Wij behoeven daar niets voor bij te betalen. We krijgen dat voor niets. Ge achte lezer, sla de krant maar open en overtuigt uzelf van het radioprogramma. Men dank voor de plaatsing. EEN ABONNE. BERN. SHAWS'S „PYGMALION" VERFILMD. (Van onzen Amsterdamschen medewerker.) Opnieuw kunnen wij hier in de hoofdstad van een filmisch evenement spreken en an dermaal is het de groote verdienste van de directie van het City-theater aan het Kleine Gartmanplantsoen, dat zij het is, die dit evenement brengt. De Rembrandt-film men zal zich herinneren, dat wij daar vol lof over schreven was een daad en werd een succes, „Pygmalion", alhoewel een film van gansch ander genre, zal een nog grooter succes oogsten. „Pygmalion" als tooneelstuk heeft steeds een uitbundig succes gehad. Shaw's rake chargeering van het burgerlijk fatsoen, zijn geestige orinie, gepaard gaande met scherpe critiek op opvattingen en verhoudingen, zooals zij door de rijken der aarde worden gezien én geschapen, zijn bijtende spot op alle conventioneel gedoe, wie heeft daar van niet genoten als Shaw's werk op de planken werd vertolkt. En nu, Pygmalion als eerste op de film. Het bloemenmeisje met haar achterbuurt uitspraak en haar plat en vulgair vocabu- lair, dat door dr. Higgens, professor in de spraakkunst, uit experimenteele overwegin gen zal worden .gefatsoeneerd", nadat zijn vriend, kolonel Pickering, een weddenschap met hem aanging, dat hem dat toch niet lukken zal. Men wéét het, het experiment luktw él, maar de verwikkelingen die ont staan als het bloemenmeisje in een ,dame" is gemethamorphoseerd, blijven óók niet uit. De jonge actrice Lily Bouwmeester maak te van Eliza het bloemenmeisje een creatie die tweeërlei beteekenis heeft. Ten eerste de bevestiging van haar wel zeer bijzonder talent als actrice, maar tevens de openba ring van haar kunnen als filmspeelster. En mede ontleent deze film haar groote waarde en bekoring aan de overige rolbezetting: Joh. de Meester Jr. als prof. Higgens, Ed. Verkade als kolonel Pickering, Emmy Mo- rell en Mathieu van Eysden, vertolkers van hoofdrollen, wier reputatie in de tooneel- wereld alleen reeds recht gaf hoog gespan nen verwachtingen te koesteren. Welnu, die verwachtingen worden niet beschaamd, integendeel nog overtroffen. En daarbij mag dan ook een eere-saluut niet worden onthouden aan de voornaamste ver vaardiger der film dr. Berger, die opnieuw getoond heeft, dat ook onze nationale filmproductie zich door de buitenlandsche filmindustrie de kaas niet van het brood hoeft te laten eten. Deze film is én een amusement én een verfrissching.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 12