DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De algemeene toestand. De verdeeling der Spaansche kustcontrole. het Rijk geeft een belangrijke bijdrage voor het behoud van de kaasmarkt. AL KM AARS CHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTEEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef, 3320, redactie 3330. Ne. 50 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur; C. KRAK. Maandag I Maart 1937 Hoofdredacteur; Tj. N, ADEMA. 139e Jaargang Alkmaar 1 Maart. De wedloop der bewapening is thans in vollen gang en groote financieele offers worden er .van» de bevolking gevraagd. Zóó groot, dat wij ons afvragen, of die offers niet te groot zijn! Het is begonnen met Italië, dat zich een moderne lucht- en zeevloot aanschafte en een perfect leger organiseerde. Wat een vrijwel maximale prestatie was. Toen kwam Duitschland, dat uit niets een groote militaire macht bouwde, ten koste van milliarden. En op het oogenblik, dat ieder bij zich zelf denkt, dat beide landen alles gedaan hebben, wat mogelijk is, op het oogen blik, dat beider schatkisten vrijwel leeg zijn, komt Engeland met een bewape ningsplan, dat zoo enorm is, dat èn Italië èn. Duitschland straks weer een grooten achterstand krijgen! En als die achterstand weer weggewerkt moet worden, is er dan nog wel geld voor andere doeleinden, voor maatschappelijk werk, voor eten? De bewapeningswedloop is in vollen gang. En het moge dan voorloopig waar zijn, dat slechts de groote, sterke bewape ningen den vrede bewaren, eens zal het mis moeten gaan, eens zal het tot een uit barsting moeten komen. Het is Engeland niet te doen, om een oorlog uit te lokken, dat het thans be wapent. Dat heeft minister Inskip dezer dagen nog eens duidelijk laten uitkomen in een redevoering te Fareham. Hij zeide, dat het de bedoeling van Groot-Brit.annië is zijn machtsmiddelen ten dienste te stel len van dc collectieve veiligheid en in ge- Val van een niet-uitgelokten aanval in West-Europa militair in te grijpen. Zinspelende op het herbewapeningsplan verklaarde de minister: Onze strijdkrach ten zullen nimmer gebruikt worden be halve voor de ten uitvoer legging van ver plichtingen, welke wij hebben aangegaan om collectief Frankrijk, België te bescher men of anderzijds Duitschland, indien dit land zou worden aangevallen. Het is be langrijk, dat niemand kan zeggen, dat wij voor iets anders herbewapenen dan om den wereldvrede te verdedigen. Inskip critiseerde scherp de opvattin gen van zekere lieden', die een oorlog spoedig verwachten en onvermijdelijk achten. „Ik geloof daar geen oogenblik aan". Indien het daartoe zou komen, zou een ernstige slag worden toegebracht aan de wijsheid der Europeesche en Britsche Staatslieden. Midden-Europa vraagt onze aandacht. Want de „Petit Journal" publiceert een onderhoud, dat een medewerker te Praag met Hodza gehad heeft. Hodza heeft tij dens dat onderhoud verklaard, dat Tsjecho-Slowakije bereid was en is het uiterste te doen om tot normale betrek kingen met Duitschland te komen. Maar de weg naar Berlijn leidt door een geor ganiseerd Midden-Europa. De Duitschers hebben beweerd, dat men daardoor een politiek van insluiting volgt: Dit is on juist. Verre van een hinderpaal te zijn voor de toenadering tot Duitschland ver gemakkelijken de overeenkomstentusschen de kleine landen die toenadering. Er wor den daardoor psychologische voorwaarden vervuld, omdat een klein land, indien het niet door zijn gelijken gesteund wordt, altijd zal aarzelen een overeenkomst met een groote mogendheid te sluiten, die het tot een vazalstaat zou kunnen maken. Op de vraag van den medewerker, wat Hodza van een restauratie der Habsbur- gers dacht, antwoordde hij: „Het herstel van het evenwicht in Midden-Europa eischt, dat men zich van dergelijke plan nen onthoudt". Ten aanzien van de PoolschTsjecho-Slowaaksche betrek kingen zeide Hodza, dat de logica der historie wil, dat beide landen het terrein voor samenwerking terug vinden. Bij de beschouwing van het vraagstuk der min derheden- heeft de regeering ook het oog op de Poolsche minderheid. Ten slotte antwoordde Hodza op de vraag, of hij voornemens was een afzon derlijke overeenkomst met Duitschland te sluiten: „Een schikking met Duitschland zal des te duurzamer zijn, indien zij tot stand komt in het kader van een algemee ne regeling van den vrede. Na.de laatste gebeurtenissen te Londen» de aankon diging der herbewapeningsplannen kan men vertrouwen hebben in de kansen op een Europeesche regeling." De Spaansche revolutie Weinig vorderingen der strijdende partijen. Een rede van generaal Mola. Ook Zaterdag is er den geheelen dag nauwelijks verandering gekomen in de posities aan de fronten in Spanje. In den sector van Carabanchel, vlak bij Madrid, schijnen de regeeringstroepen eenige huizen bezet te hebben. Hun artillerie bestookte verder La Maranosa aan het Jaramafront, dat dus, anders dan in het begin van de vorige week gemeld was, zich nog in rechtsche handen bevindt. Wel is in de streek van het Escorial een gevecht geleverd, dat voor de republi keinen een ongelukkig einde heeft ge nomen. Een correspondent van Havas meldt daar over: De laatste dagen legden de leden der volksmilitie eenige activiteit aan den dag in den sector van het Escorial en verrichtten zij aanvallen om zich meester te maken van het dorp en het station Robledo de Chavela. Ten getale van duizend man moesten zij daartoe de berghellingen in het Zuid-Westen afdalen, om bij het dorp te komen. Twee honderd cavalleristen te voet van de recht sche troepen begonnen daarop den berg te beklimmen, gedekt door het diepste gedeel te van het dal, teneinde de regeeringscolon- ne af te snijden. Dit gelukte hun en den mi liciens- werden aanzienlijke verliezen toege bracht, terwijl allen die niet sneuvelden, ge vangen werden genomen. De bergtop ligt thans nog met lijken bezaaid. Geen enkele milicien, die aan deze gewaagde onderne ming heeft deelgenomen, keerde in de linies der regeeringstroepen terug. Berichten uit Asturië geven den indruk, dat daar op verschillende plaatsen gevochten wordt, zonder dat de toestand zich nog ten voor- of ten nadeele van een der beide par tijen ontwikkelt. Aanval van de regeeringstroepen afgeslagen. Na verscheidene dagen niet tot een aan val te zjjn overgegaan, hebben Zaterdag ochtend vroeg de regeeringstroepen een aan val gedaan in het Oosten van den sector Ja- rama, tegenover Morata de Tajuna. Volgens hun gewoonte volgden verscheidene aan valsgolven elkaar op, gesteund door tanks. Na een kort gevecht werden de aanvallers afgeslagen. De troepen van generaal Varela vielen op den rechterflank de regeerings troepen aan, die snel terugtrokken. Een tank werd in brand geschoten en een tweede tank werd buit gemaakt. De regeeringstroe pen vielen eveneens bij La Maranosa aan, doch ook hier werden zij met zware verlie zen afgeslagen. Een tank van de regeerings troepen werd buitgemaakt. Mededeelingen van den verdedigings- raad van Madrid. De verdedigingsraad van Madrid deelde Zondagmiddag mede, dat de zware artillerie van de opstandelingen wederom het cen trum van de hoofdstad heeft gebombardeerd. De materieele schade is aanzienlijk en een aantal slachtoffers onder de burgerbevolking valt te betreuren. Van militair oogpunt be schouwd is dit bombardement geheel nutte loos. In de sectoren Guadarrama en Somosierra is aan beide zijden de artillerie actief ge weest. Van het Jaramafront valt niets te melden. Duitsche mijnen voor Baskische kust? De persdienst van de Baskische regee ring doet mededeeling van de volgende nota, die uit Bilbao gedateerd is: „De voor de haven van Bilbao opgevisch- te mijnen, die gelijktijdig verschenen zijn met de aanwezigheid in onze wateren van een Duitsch oorlogschip, twee maanden ge leden, zijn zorgvuldig onderzocht. De mijnen zijn van Duitsche makelij en zijn door een Duitsch schip gelegd. Binnenkort zal de Baskische regeering de pers gedocumen teerde inlichtingen verstrekken met foto's, die aantoonen, dat Duitsche schepen deelne men aan den oorlog in Spanje". Uit het hoofdkwartier der opstandelingen. Een officieele communiqué van het recht sche hoofdkwartier deelt o.m. mede: Legers van het noordelijk front, achtste divisie: de regeeringstroepen hebben giste ren een nieuwen aanval ondernomen op het front van Oviedo. Zij werden met enorme verliezen afgeslagen. Wij behielden al onze stellingen. Heele vijandelijke bataljons ver dwenen tijdens dezen ongelukkigen aanval op onze linies. Legergroepen bij Madrid: licht geweer- en kanonvuur in alle divisies, dat geen enkele wijziging bracht. Zuidelijke legers: geschutvuur zonder be lang in alle sectoren. Zondagochtend deelde het hoofdkwartier van de opstandelingen mede, dat niettegen staande het slechte weer de regeeringstroe pen op enkele punten van het front voor Madrid tot den aanval waren overgegaan. In de sectoren Aravaca, La Maranosa, de universiteitsstd en Argenda werd de voor bereiding door de artillerie niet door een aanval gevolgd. Op den weg naar Valencia rukten de rechtsche troepen vooruit en zij hebben thans Argenda binnen het bereik van hun geschut gebracht. Een aanval van de regeeringstroepen op Carabanchel Bajo werd afgeslagen. In het officieele legerbericht werd nog gezegd, dat het noordelijke leger Venta del Diablo en de hoogte, die Portalrubio beheer- schen, bezet heeft. De linksche troepen le den groote verliezen. Aan het front in Astu rië heeft de vijand twee aanvallen op de rechtsche stellingen bij San Claudio gedaan, waarbij hij zes bataljons in het vuur bracht én gebruik maakte van vijf tanks. Hü werd afgeslagen en verloor vele dooden en een tank. Te La Maranosa aan het Madrileen- Sche front hebben de rechtsche troepen een Russischen strijdwagen buitgemaakt. In den oostelijken Jarama-sector is een aanval der linkschen afgeslagen, waarbij de vijand ver liezen leed. Twee strijdwagens vielen in handen der rechtschen., Aan het front bij Granada vonden de\ troepen van Franco tweehonderd lijken, die zij begraven heb ben. Bij Malaga werd in een kelder een belangrijke bergplaats voor munitie en an der oorlogstuig gevonden. Tot dusverre heeft men een millioen patronen van Russi sche afkomst ontdekt. De bevelvoerder over de noordelijke le gers der opstandelingen, generaal Mola, heeft gisteravond een radioredevoering uit gesproken, waarin hij in groote lijnen een uiteenzetting gaf van de regeeringspolitiek der rechtschen. Hij verklaarde: „Deze richtlijnen zijn de volgende: erkenning van historische per soonlijkheid van Spanje, die het land zijn uitblinkende plaats zal geven in het concert der vrije volken; vrede en goede betrekkin gen met allen in binnen- en buitenlandsche bemiddelingen; gezag en tucht, noodig om aanslagen op het lot van het vaderland te beletten; corporatieve organisatie van de productie; een mensehelijke opvatting van den arbeid om misbruiken der machtigen te beletten; absolute eerbiediging van den particulieren eigendom; strijd tegen specu latie; onafhankelijkheid van de rechtspre kende macht; vrijheid van onderwijs volgens de door den staat, de volksaspiratie en de christelijke moraal gegeven oriënteering; bescherming van Spanje; verplichte arbeid voor allen en algeheele afschaffing van de aanbevelingen en de parasieten in het lands bestuur". Mola voegde hieraan toe: „Ik weet niet, of hetgeen ik hier uiteengezet heb van fascis tische, monarchistische, tradiotionationalis- ten of republikeinsche schakeering is. Ik weet alleen, dat het verstandig is en dat deze zaak zal triomfeeren. De rest is van weinig belang". DOOQ EUbElAMO CU Pooruc.iL Oooo FBAUKH'JK EU SayjET-BuaiAUB Oooa DuirscuLAwocu tuut OOOB ITAllt. DOOB FBAUKB'JK DE BEWAKING DER SPAANSCHE KUSTEN. Hoe de zones verdeeld worden. Volgens de „Daily Telegraph" zouden de zones, welke onder bewaking worden gesteld van de vloten van Engeland, Frankrijk, Duitschland en Italië, op de volgende wijze verdeeld worden. Engeland bewaakt de noordelijke kust van Spanje, ten westen van de Fransche grens, rt0<XX><>00C>00<X><>0<XXX><><><X><X><XX><><>0<>CK><X><><XX><X><><XXXXXXXX><CK><X^o B. en W. van Alkmaar hebben bericht ontvangen, dat de Minister van Land bouw, ten behoeve van de handhaving der Alkmaarsche kaasmarkt, ge durende 2 jaren 3000.per jaar ter beschikking onzer gemeente wil stellen, mits de wik- en'weegloonen verlaagd worden tot 4 cent per 20 K.G. en door belanghebbende instanties minstens 1000.per jaar 6 beschikbaar wordt gesteld. (Zie verder stadsnieuws). 6 bijna tot Spanje's noordwestelijken hóek, verder in het zuiden van de grens van Por tugal af, voorbij Gibraltar tot Cabo de Gata ten oosten van Aalmeria, alsmede de Cana- rische eilanden Major ca en Ibiza. Duitschland en Italië zullen de Oostkust bewaken, dus van Cabo de Gata tot de Fran sche grens. Italië krijgt bovendien Minorca toegewezen, dat, in tegenstelling tot de an dere Balearische eilanden, trouw is geble ven aan de regeering van Madrid. De plannen voor de nauwkeurige toepas sing van dit schema zullen door de vier be trokken regeeringen vandaag worden bestu deerd, alvorens het subcomité der nïet-in- mengingscommissie vergadert. Woensdag wordt een bijeenkomst van deskundigen ge houden, ter bespreking van de toepassing van het controlestelsel op schepen die zich naar Spanje begeven. Amerikaansch vlieger gesneuveld. Vernomen wordt, dat de Amerikaansche vlieger Ben Leider, die dienst had genomen bij de regeeringstroepen, gedood is tijdens een luchtgevecht, toen hij op geringe hoogte vloog boven de linies der opstandelingen aan het front van Arganda. Hij werd getrof fen door de luchtafweerartillerie der recht schen. Zijn toestel viel te pletter in de linies der opstandelingen. Ernstige incidenten te Frankenholz. Het kruisbeeld zou vervangen moeten worden door een portret van Hitier. Volgens uit Saarbrücken ontvangen mededeelingen hebben zich Zaterdag in de industrieplaats Frankenholz (Saar- gebied) incidenten voorgedaan na de beslissing van het schoolbestuur den schoolhoofden te gelasten in de klasse lokalen een eereplaats in te ruimen voor het portret van Hitier, terwijl tot nu toe deze eereplaats boven den lessenaar van den onderwijzer was voorbehouden aan het kruisbeeld. Overeenkomstig deze instructies werd te Frankenholz het kruisbeeld overgebracht naar een zijmuur en de beeltenis van Hitier vooraan in de klassen opgehangen. Dit heeft een levendige ontevredenheid gewekt onder de bevolking van Frankenholz, voor het meerendeel mijnwerkers, en aanleiding gegeven tot hevige protesten. Voor het schoolgebouw werd betoogd. De ouders eischten, dat het kruisbeeld op zijn oude plaats zou worden opgehangen en het portret van Hitier verwijderd. Er werd een ware schoolstaking afgekon digd. De mijnwerkers, allen werkzaam in de steenkolenmijnen, werden ontslagen. Zij zul len zich voor de rechtbank moeten verant woorden ter zake van het gezag onder mijnende actie. De ouders der stakende leerlingen werden zwaar beboet. De vertegenwoordiger der regeering heeft de "bevolking in een communiqué gerust gesteld en verklaard, dat de regeering niet voornemens is het kruisbeeld te verwijderen, maar dat er „in de nationaal-socialistische beweging geen plaats- is voor martelaren". Ongerustheid over den gezond heidstoestand van Graziani. Ziekteverloop zou een ernstige wending nemen. Volgens berichten uit Addis Abeba zou de gezondheidstoestand van den onderkoning maarschalk Graziani onge rustheid wekken. Scherven van een der bommen, die onlangs te Addis Abeba zijn geworpen, zouden in de longen zijn binnengedrongen, waardoor de maar schalk aan traumatische longontsteking zou lijden. Graziani

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1