Aqmda AMSTERDAMSCHE BEURS l\ „OVERDEKTE" Stad en Omqmwq. Bioscopen. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Jij bent mijn leven (rom. zangfilm); hoofd rol Benjamino Gigli. Toegang voor eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Bioscoop Harmonie., half acht, tot en met Woensdag (behalve Zaterdag), hoofdnum mer Verboden lading (rom.); hoofdrollen Hans Albers en Lotte Lang. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer De grijze wolf (sens.); hoofdrollen Michael Whalen, Jean Muir, Slim Summervllle en Charles Winninger. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer De tuin van Allah (rom.); hoofdrollen Mariene Dietrich en Charles Boyer. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. De stakingsgolf in Amerika. Optreden tegen de stakers in Illinois, Connecticut en New Yereey. De arrestatie van stakers, die hun werk plaatsen bezet houden en van stakingslei ders, wijst op de toenemende oppositie van de staats- en gemeente-autoriteiten en van de industrieelen tegen deze wijze van werk staking. De gouverneurs Illinois, Connecticut en New Yersey hebben de waarschuwing ge geven, dat zij in hun staten niet zullen toe staan, dat stakers de werkplaatsen bezetten. De president van de „Vereenigde arbei ders in de automobielindustrie", Martin, heeft verklaard, dat men zal doorgaan met stakingen met „gekruiste armen" of de gou verneurs dat goedvinden of niet. Het conflict tusschen regeering en staalindustrie. De staalfabrikanten hebben een compro misaanbod van de regeering verworpen. Dit compromis maakte het hun mogelijk met profijt regeeringscontracten uit te voeren en toch de bepalingen van de Walsh-Healy Act ten aanzien van loonen en werktijden na te komen. Vandaag zullen te Washington wederom pogingen in het werk geste'd worden om een deadlock, die de uitvoering van het vlootprogram bedreigt, te ontko men. Ambtenaren van het arbeidsdeparte- ment zullen te dien einde vandaag confe- reeren met vertegenwoordigers van een of meer staalmaatschappijen. van Maandag 1 Maart 1937. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. Vorige laatste k koers 2.30-2.45 STAATSLEEN1NGEN. 4 Nederl. 1934 llKP/s 1007/g 4 Ned -lodië 1934 10(P/4 lOOUfo 534 Duitschl. '30 m. verkL 3l3A 33l/a BANK-INSTELUNGEN. 1601/, Handel Mii. Cert. t. 250 2Ü4 204 Koloniale Bank 79 79 Ned. lad. Handelsbank .WA 169'A INDUSTR. OND. BINNENL. 747/s.5 Alg. Kunstzijde Unie 75Vs Catvé Delft Cert. 94'/< 94I/4-3/4 2847, Philips Gloeil. Gem. Bezit 340 339»/,-i Unilever i 170T/i 171 INDUSTR. OND. BUITENL. 71 Am. Smelting Anaconda 48^ 46|-"%s Bethieh. Steel a 6-3/. 69-Vs Cities Service t 3'Vu 3VlS -3/8 Kennecott Copper 48Va6 47-1/, 26i-7Vis Standard Brands a n,3/i6 iH, Steel comm. 837J6 825/8-3/4 U. S. Leather 53/, 53/4 CULTUUR MAATSCH. H. V. A a .507 507Va*i 243|-4* Ned. Ind. Suiker Unie. .172Vs 1754-6^ Vorstenlanden 413/, a 24.90 42 Dito actions 25.00 MIJNBOUW. t 179 Alg Explor. Mij. 180 Redjang Lebong 201 2011/, PETROLEUM. 426 Dordtsche Petr, a i t 4263/, Kon. Petr. 444 4441/s Perlak 1297a 133 l/a 403/4 Shell Union 25s/j6 257,,-i 15%rf RUBBERS. Amsterd. Rubber s 3207a 324i/s-5 Deli Bat. Rubber 229 240-3 Hessa Rubber 234 243-5 Oostkust 95 100 Serbadiadi .19-'/8 196»/4 Interc. Rubber 5'/, 6i/ia "Va SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned Stoomboot. 1351/, 136 Scheepvaart Unie .1225/s 1225/8-3 TABAKKEN. Deli Batavia a 293 295 Oude Deli 339 342-Va Senembab 350 353 AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka 55 Southern Pacific 39^6 407,6 Southern Railw. Cert. 24-3/8 Union Pacific 99 100 Canadian Pac. 12"/,6 12'/l6-f Noteering per 50. x) ex-coupon ■j-Exclata». •ExilvJdend. Prolongatie vorige koers 1, heden 1 pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. OFFICIEEL. Vorige koers: Heden: New-York 1.8211/,, 1.823/« Londen 8.92*/s 8.93 J4 Berlijn 73.47 K 73.47 H Parijs 8.48'/* 8.50 Brussel (Belga) 30.75 30.77 Zürich 41.85 41.67 Kopenhagen 39.85 39.92 H Stockholm 46.02 X 46.10 Oslo 44.85 44.92 H Italië 9.65 Praag 6.37 K EN ZWEMMEN IN DE .8 ZOO GOED VOOR UW BODY. Voor het behoud van de kaasmarkt. Het Rijk schenkt een belangrijke jaarlijksche bijdrage. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar hebben van den Minister van Landbouw en Visscherij bericht ontvangen, dat de minister bereid is, ten behoeve van de handhaving der Alkmaarsche kaasmarkt gedurende den tijd van 2 jaar een bedrag van 3000 's jaars ter beschikking van Alkmaar te stellen mits de wik- en weegloonen verlaagd worden tot 4 cent per 20 K.G. en door belangheb bende instanties minstens 1000 per jaar beschikbaar wordt gesteld. Dit verblijdend bericht van minister Deckers stelt de gemeente in staat, de wik- en weegloonen verder te verlagen en de kosten voor de aanvoerders van kaas verder te verminderen, waartoe zij nu ongetwijfeld zal overgaan. Zij zal er wel op mogen rekenen, dat, dank zij het lof waardige initiatief der Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer een bedrag over 2 jaar gerekend van minstens 2000 bijeenkomt. Natuurlijk zal dit bedrag nu zoo spoe dig mogelijk bijeen moeten komen en het thans gevormde Comité van actie tot be houd onzer kaasmarkt zal zeker niet nalaten de burgerij op te wekken het ont brekende geld zoo spoedig mogelijk bijeen te brengen. Na onze verantwoording van Zaterdag toen wij het verblijdende bericht kon den brengen, dat reeds ongeveer 1600 door vrijwillige bijdragen is ingekomen, kunnen we nog de volgende ingekomen giften publiceeren: Alkm. kaasdragersgilde 25, Burge meester van Alkmaar 10, Exportveiling 40, H. de Haan 2.50, G. Oudes 2.50, mevr. P. Cloek 1. Totaal met de vorige opgave 1676. Wij naderen het bedrag, dat minstens door vrijwillige bijdragen bijeen zal moe ten komen. Laten alle Alkmaarsche burgers begrij pen wat zij aan de stad hunner inwoning verplicht zijn. Doodelijk ongeval. Motorrijder botst tegen een kar aan. Op den weg naar Akersloot ter hoogte van de Gemeentereiniging heeft hedenmid dag een doodelijk ongeluk plaats gehad. De heer van W., die op zijn motor reed, vloog plotseling met volle vaart op een driewielde kar, die onverwacht den weg verliet, om het land in te rijden, en die be stuurd werd door een 18-jarigen jongen. De botsing was zeer hevig en de motorrijder bleef zwaar gewond op den weg liggen. Per ziekenauto werd het slachtoffer naar het St. Elizabeth-ziekenhuis overge bracht, waar hij spoedig daarop aan de bekomen verwondingen overleed. Nader vernemen wij nog: De 25-jarige M. N. van Weenen, bedrijfs leider van de aankoopvereeniging van den L.T.B., kwam per motorrijwiel van de maga zijnen, die nabij Akersloot zijn gelegen, naar Alkmaar. Even vóór de Gemeentereiniging wilde de 18-jarige arbeider v. D. met een driewielde- kar, bespannen met een paard, een landpad ingaan. De motorrijder scheen dit niet te merken, wilde nog links passeeren, maar botste toen met groote snelheid tegen de driewielde kar. Het paard sloeg op hol, vernielde nog een landhek, doch werd spoedig gegrepen. De motorrijder bleef bewusteloos liggen en werd naar het ziekenhuis vervoerd. Hij overleed reeds tijdens het transport. AL GOED, EIND SLECHT. Een been gebroken. De heer B. T. speelde gister voor het laatst voor de r.k. voetbalvereeniging A. F. C. op het terrein-Verberne. Hy werd bij dezen laatsten wedstrijd in zijn langjarige voetballoopbaan in de pauze door een bestuurslid toegesproken en ge complimenteerd. Na de rust vlogen twee spelers tegen el kander op, waarvan een de heer T. was. Dr. Moolhuysen verleende hem de eerste hulp, waarna de patiënt die een been breuk had per ziekenauto naar het St. Elisabeth-gesticht vervoerd werd. DE GEVANGENISDEUREN GAAN OPEN. Naar wij vernemen zal de reeds jaren leeg staande cellulaire gevangenis alhier weldra weer geschikt voor bewoning worden ge maakt. Zooals bekend is daarvoor op de ryksbe- grooting een bedrag van meer dan honderd duizend gulden gevoteerd. Het ligt in de bedoeling begin Juli de deuren weer te openen. EEN AUTO-ONGELUK TE HEER-HUGOWAARD. Zondagavond, ongeveer 5 uur, pas seerde de 5-persoons Buick, G.Z. 18538, waarin een vijftal Amsterdamsche vis- schers, die in het Noorden aan het vis- schen geweest waren, even voorbij de hoeve Jagtrust, bewoond door den heer M. Blauw, een paar wielrijders, waarbij links werd uitgehaald. Tot hun groote ontzet ting zagen zij, dat de auto, die met zeer matige vaart, naar schatting ongeveer 40 K.M. reed, bij het „ophalen" steeds naar rechts bleef doorgaan. Een botsing met een der wegboomen was onvermijde lijk. De schok, die precies door het midden van den radiator werd opgevangen, had ontzettende gevolgen. Als een paal bleef de auto tegen den boom staan, waarbij de inzittenden naar voren werden geslingerd. Alle ruiten werden verbrijzeld, het mid denschot in de auto werd door den druk van de drie achterinzittenden als een hoe pel verbogen. Een van hen slingerde over de rechts naast den chauffeur zittenden persoon heen en kwam gedeeltelijk door de voorruit te hangen. Vermoedelijk heeft de chauffeur door stutting tegen 't stuur rad, dat naderhand geheel bleek vast te staan, een dergelijk lot niet gedeeld, daar hij oogenschijnlijk er nog goed scheen afgekomen. Allen waren door de glasscherven ech ter meer of minder ernstig gewond. De ontboden, spoedig ter plaatse zijnde, geneesheer, dokter Zwarteveen, consta teerde bij een der personen een been breuk. Deze werd, evenals een ander, die mede bloedend verwond was en ook over pijnen in den rug klaagde, naar het Cen traal Ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. Een derde persoon, bij wien een hersen schudding werd geconstateerd, werd in het vlakbij zijnde café Liefhebber binnen gedragen. Tegen het advies van den geneesheer wenschte deze met de beide anderen, .die na verbonden te zijn den terugtocht naar Amsterdam met een auto uit de garage de Groot konden aanvaarden, mede te gaan. Het karkas van de auto werd door den kraanwagen van de Groot opgehaald en voorloopig in de garage geborgen. EEN KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING. Men schrijft ons: Het heeft Hare Majesteit de Koningin behaagd den heer J. Teunissen te begifti gen met de zilveren eere-medaille der Oranje-Nassau Orde en zulks ter waar weering van het vele maatschappelijke werk dat de heer Teunissen, con amore, hier ter stede verricht, in het bijzonder als secretaris van de Kon. Nat. Ver. tot Steun aan Miliciens (Stamil). De heer Teunissen ontving een persoonlijk schrijven van Zijne Excellentie den minister van Staat, H. Colijn, waarbij de minister hem geluk wenschte. Vele bloemstukken, o. a. van het hoofdbestuur van Stamil, van den Armenraad, getuigden, dat ook te Alk maar vele vrienden deelden in de eervolle onderscheiding, welke den heer Teunissen ten deel was gevallen. De secretaris van de Kon. Nat. Ver. tot Steun aan Miliciens, de heer M. H. E. Nolthenius de Man, kwam persoonlijk mede namens het hoofdbe stuur geluk wen schen. 25 JAAR BIJ DE SPOORWEGEN. Huldiging van den heer Jac. Neef. Hedenmorgen om half elf heeft te zijnen huize in de Bruinvisstraat 29 alhier, de huldiging plaats gehad van den heer Jac. Neef, die vandaag den dag herdacht waar op hij vóór 25 jaar als leerling-machinist (in lichten dienst) in dienst trad bij de Ned. Spoorwegen. Het heeft den jubilaris zeker niet aan sympathie ontbroken, want toen wij hedenmorgen zijn huis binnen traden, waarvan de huiskamer smaakvol versierd was, waren er al zeer veel belangstellen den w.o. collega's, vrienden en kennissen. De heer H. M. Mosheuvel voerde als depótchef het woord. Spr. memoreerde het feit, hoe de heer Neef 25 jaar geleden in dienst trad bij de Spoorwegen en bij welke gelegenheid de jongeleerling-machi- nist beloofd had zijn plicht zoo goed mo gelijk te zullen doen. En dat je je woord aldus spr. na 25 jaar van harden arbeid en oprecht plichtsbesef, volkomen nagekomen bent, is voor ons aanleiding geweest dit feit niet onopgemerkt voorbij te laten gaan. De directie van de Ned. Spoorwegen heeft haar dank ook in stoffelijken vorm weten om te zetten en bood naast de har telijke felicitatie, de gebruikelijke couvert met inhoud aan, in de hoop, dat haar trouwe machinist voor Alkmaar nog jaren gespaard mag blijven. (Applaus). Hierna was het woord aan den heer G. P. I k e, die als collega eveneens woor den van gelukwensch uitsprak, mede na mens het geheele personeel. Spr. noemde dezen dag een belangrijk oogenblik in het leven van collega Neef en bood uit groote erkentelijkheid den jubilaris een fraaie pendule aan, benevens een keurige oor konde (vervaardigd door den teekenaar J. v. Dok), terwijl voor mevr. Neef prach tige bloemen aanwezig waren. Spr. hoopte dat deze pendule het sym bool zou zijn en beschouwd zal worden als een warm kloppend hart van het per soneel, dat in zeer groote getale met al- gemeene sympathie had geteekend op de lijst, wel een bewijs, hoezeer de jubilaris in ieders achting staat. Met den wensch da' het den heer Neef nog jaren goed zal mogen gaan, in zijn gezin en met zijn werk, besloot spr. zijn hartelijk gemeenden toespraak. Namens de afd. \lkmaar van den Bond van Ned. Spoor- en Tramwegpersoneel sprak nog de heer W. Vos, die er op wees, dat de jubilaris steeds een trouw lid was geweest. Met de hoop dat 't den heer Neef nog jaren gegeven moge zijn onder de vanen van den Bond te kunnen arbeiden, besloot spr. zijn gelukwensh, terwijl een fraai bloemstuk het gesproken woord ver gezelde. De jubilaris wist voor ieder der sprekers een dankwoord te vinden, ondanks het feit, dat hij ontroerd was over zooveel ge voel van medeleven. Den dag werd verder op feestelijke wijze in huiselijken kring voortgezet. HET CONGRES DER S. D. A. P. EN DE ALKMAARSCHE GEROYEERDE LEDEN. Uit het verslag van het partij-congres der S. D. A. P. nemen wij op deze plaats nog over, dat door den heer Sjoerts (Ber gen) nog een motie werd ingediend waar in er by het partijbestuur op wordt aangedrongen aan de geroyeerde leden te Alkmaar alsnog een behoorlijke rechts zekerheid te geven. EEN LEGAAT. De „Stichting Alkmaarsch Centraal Neutraal Ziekenhuis met Klasseverple- ging" werd verrast met een legaat van wijlen mejuffrouw Chr. Watyboer, over leden te Alkmaar 8 Januari 1937, groot 500, vrij van succeseie-rechten. „THE BLUE RAMBLERS" SPELEN. Succesvol optreden in „t Gulden Vlies". „The Blue Ramblers" hebben gistermid dag en -avond in ,,'t Gulden Vlies" gecon certeerd en in één slag het pleit voor zich gewonnen. En dat wil wat zeggen in een stad als deze, waar men op jazz-gebied alleen het allerbeste kan waardeeren, om de een voudige reden, dat hier bij verhaling bands van de allerhoogste orde voor het voetlicht zijn getreden en men derhalve in den loop der jaren hooge eischen is gaan stellen. Om dus aan deze eischen te voldoen, moet er inderdaad iets bijzonders gebracht worden en zoo is het ook geweest. „The Blue Ramblers" is een band, welke speciaal uitmunt in collectief verband en vooral in diè passages, waar open-koper en voluit-saxes met breed-vloeiend rhythm een gaaf geheel vormen. Mén kan het klank volume het best vergelijken met een Engel- sche band, in het genre van Roy Fox of Harry Roy. Even correct afgewerkt, subtiel in de soli en gevoelig in de chorus-over- gangen. Nu moet natuurlijk direct opgemerkt wor den, dat het voor 11 man niet zoo bijzonder lastig is een krachtig volume te bewerk stelligen, nietwaar, wanneer men de be schikking heeft over 3 trombones en 3 trom pets (als het noodig is), dan ls het werken op publiek-effect niet zoo moeilijk. En nog maals, voor den kenner ligt ook daarin niet de grootste verdienste. Eerder kan deze waardeering hebben voor de vaak feillooze afwerking, wij noemen in dit verband Pi Scheffer's „Alexander Rag Time-barfd" en „I can't dahce". Het repertoire is bijgewerkt tot de laatste populaire Engelsche songs en deels met eigen arrangementen. De samenstelling van de band was de vol gende: Jaap Sajet (een oud-stadgenoot), bas; Bob van Venetië, tenor; Frits Sanders, trompet; Jaap Krook, piano; Wim van den Berg, drums; Frans Ittmann, altsax; Pi Scheffer, trombone; Jo Bos, tenor; Jan Koulman, trombone; Ben van Peperzeel, altsax; Cor v. Lier, trompet en Hein de Vries, guitaar. Zooals te doen gebruikelijk bestond er voor het optreden van deze Haarlemsche „Blue Ramblers" een groote belangstelling. PESTVOGELS. Er zit geen drukfout in het opschrift, wij hebben het niet over pechvogels maar over pestvogels. Volgens het vogelboek van Kerst Zwart zyn zij roodgrauw, zij hebben een kuif met een roestrood voorhoofd, vlag- en staart- pennen zwart met geel met kleine, rood getypte slagpennen. Zij roepen R:tsszz, en hun Latijnsche naam is Ampelus garrulus, hun Fransche naam Jaseur, maar men kan ze beter in het Hollandsch „pestvogels" noemen. Zij komen haast eiken winter een kort bezoek bij ons brengen en zijn afkomstig uit Lapland. In den winter van 1913 op 1914 werden ze gesignaleerd in Arnhem, ter Apel, Aardenburg, Amersfoort, Budel, Bussum, Dieren, Den Haag, Leiden, Nieuwediep, Scheveningen, Watergraafsmeer en Zut- phen. Waarom wij dit alles schrijven? Omdat aan de rij dezer plaatsnamen thans ook Alkmaar kan worden toege voegd. Een onzer stadgenooten zag een tiental van deze dieren namelijk gistermorgen in een 'oom op den hoek van de Kruger- straat. Zij eten bessen van Geldersche roos, meidoorn en kamperfoelie, maar omdat niets van al deze heerlijkheden in een kalen boom van de Krugerstraat zijn te vinden, is het tiental daarna gezamenlijk in den tuin van de stichting Paling en Foreest neergestreken, waar het natuurlijk bij de oude vrouwtjes van het hofje eveneens „op de koffie" is gekomen. Het gezelschap Laplanders is daarna blijkbaar in snelle vlucht naar gastvrijer streken vertrokken. OP DE SCHAPENJACHT. Herhaaldelijk komt het nog voor, dat honden achter schapen aanjagen. Zoo ook gistermiddag. Een jongen liep met zijn hond langs de Van Houtenkade, toen de hond plotseling van zijn baas vandaan liep en de vaart ging overzwemmen om achter ae in den Overdiepolder loopende schapen te hollen. Een der schapen geraakte te water en zwom naar de Van Houtenkade, waar het dier door omstanders op het droge is gehaald. De geleiders van honden dienen wel rekening te houden met deze soms speciale voorliefde van hun dieren, daar anders onaangename gevolgen niet uit blijven. GEHEIMZINNIG. Vrijdagavond ongeveer half elf werd de boekhandelaar Thomas aan de Dorpsstraat te Bergen opgeschrikt door gerinkel tegen zijn ruiten, dat den indruk maakte alsof er met kleine steentjes tegen was gegooid. Toen de bewoners zich naar buiten begaven was er niemand op den weg te zien. Twintig minuten later herhaalde zich hetzelfde feit, doch zoo hevig, dat een ruit gaatjes bekwam. Ook toen was er op den weg niemand waar neembaar. Bij den kapper Kuys, eenige huizen ver der, werd hetzelfde verschijnsel waargeno men, doch hier bleven de ruiten heel. Van personen, die zich aan dit euvel had den schuldig zouden hebben gemaakt, werd ook hier niets ontdekt. De politie, die in het geval Thomas een onderzoek instelde, constateerde, dat er met hagel was geschoten en stelt daarnaar een onderzoek in. Wanneer men hier te doen heeft met grap penmakers, dan mag het gebeurde echter wel een flauwe aardigheid worden genoemd. Aangezien de bewoners geen schoten heb ben gehoord, is het ook mogelijk, dat het geheimzinnig gebeuren veroorzaakt is door het werken met een Indische blaaspijp, waarmede het mogelijk is op 300 M. afstand hagelkorrels of erwten weg te blazen. EEN BOSCH GAAT VERDWIJNEN. Men schrijft ons uit Hensbroek. Het 45 H.A. groote rietbosch in deze gemeente gaat verdwijnen. Het is al jaren eigendom van graaf Ben/tink en zal nu omgezet worden in grasland wat wel heel gemakkelijk zal gaan daar het niet zoo heel laag ligt en reeds door een dijk is omgeven. Door het graven van slooten kan het gemakkelijk opgehoogd worden. Jammer is het voor de arbeiders en de bevolking in de Wogmeer dat het bosch gaat verdwijnen, daar de meesten er geruimen tijd in konden werken in den herfst. Het riet ging hoofdzakelijk voor dekriet weg tenminste vroeger, tegen woordig ging veel riet naar de bollen streken voor dekking. Vroeger pachtten de boeren in den omtrek het ruige'riet dat gebruikt werd voor het strooien van de koestallen en varkenshokken. Ook de broedplaats met veel vogelsoorten ver dwijnt en ook zullen we het bekende schieten niet meer hooren dat gedaan moest worden om de groote zwermen vogels die er op neerstreken te verjagen, daar dan het riet kapot werd gemaakt en groote schade aangericht werd. Ook de jeugd kan de zoo wel bekende strooptochten om duikers (rietsigaren) niet meer ondernemen. Zoo geraakt langzaam aan alle arbeid verloren, waar vroeger een groot gedeelte van de Wogmeer zijn brood verdiende in het nu verdwijnende bosch. HET GROOTSTE BLOEMENFEEST OP MARQUETTE TE HEEMSKERK. Velen zal de bloemenpracht van de Flora in 1935 te Heemstede gehouden nog versch in 't geheugen liggen en zij zullen zich de uitbundige rijkdom van kleuren en vormen als 't ware vlammend en weerkaatsend tegen het omringende geboomte, voor den geest kunnen halen. Welnu, die schittering van kleuren, die ongeëvenaarde veelheid van vormen, zal straks van 18 Maart23 Mei op het aloude Marquette te Heemskerk te bewonderen zyn en als de voorteekenen niet bedriegen, zal het zoo idyllisch gelegen park van Mar quette van wijlen jhr. mr. Hugo Gevers in schoonheid de Flora overtreffen. Het kasteel Marquette werd reeds gesticht ten tijde van graaf Willem II in 1250 en droeg eer tijds den naam van Kasteel Heemskerk. De historische beteekenis van Marquette is zeer groot, eens werd 't elf weken achter elkaar belegerd door een groote overmacht. De eeuwen oude linden in den z.g. voorhof zouden ,als zij spreken konden, veel vertel len kunnen van de praal uit vroeger dagen, maar ook van leed en beproeving. Door een breede oprijlaan, langs welke straks de bloembollen by tienduizenden zullen bloeien, komt men in de omgeving van het kasteel en daar zal het oog straks geboeid worden door het bloemenschoon, dat op 900 perken te bewonderen zal zijn. Hyacinthen, tulpen, narcissen en crocussen, maar ook het heerlijke kleine goed, het bij goed, dat in Heemskerk en omgeving zoo veel geteeld wordt, zal er ruimschoots ver tegenwoordigd zijn. En als of dit alles nog niet genoeg is, zullen er nog nieuwigheden zijn, o.a. de beroemde Parkiet-tulp Oranje Favorite. Gedurende de geheele tentoon stelling zullen er een apart gebouw gefor ceerde gewassen aanwezig zijn, kortom op Marquette zal een bloemenfeest gehouden worden, zooals er nog weinige geweest zijn in Nederland. GEESTELIJKE VRIJHEID. De Vrijzinnig Christelijke Jongeren Bond (V. C. J. B.) zal in de maanden Fe bruari en Maart een reeks getuigenis avonden organiseeren voor Geestelijke Vrijheid. De leidende gedachte voor deze actie is het beste aldus samen te vatten: In den feilen strijd der machten van dezen tijd loopt de geestelijke vrijheid gevaar, ja hier en daar manifesteert zich een openlijk ongeloof in den geest zelf. In groote kringen wordt het goed der geeste lijke vrijheid gering geacht, besef van geestelijke waarden gaat bij velen ver loren. Het is de plicht van jonge Vrijzin nig Protestanten in de eerste plaats om te getuigen van hun geloof in den geest en van hun vasten wil om het goed der gees telijke vrijheid hoog te houden in woord en daad. Te Leeuwarden, Groningen, Zwolle, Arnhem, Eindhoven, Utrecht, Alkmaar, Amsterdam en 's Gravenhage zullen bo vengenoemde openbare avonden gehou den worden. Op elk dier avonden zullen drie sprekers optreden, die het onderwerp van verschillende kanten zullen be lichten. Allereerst van zijn principieels zijde, uitgaande van het humanistisch christelijk beginsel. Vervolgens uitgaande van de overtuiging dat geestelijke vrijheid voorwaarde is voor allen cultuurarbeid, waarbij dus getuigenis wordt afgelegd vanuit de plaats die iemand in het maat- schapelijke en cultureele leven inneemt, terwijl de derde spreker het onderwerp zal behandelen, gezien vanuit de situatie en de toekomst der jeugd. De avond te Alkmaar wordt gehouden op Donderdag 4 Maart a.s. in de Luther- sche Kerk, Oude Gracht. Sprekers zullen zijn: de heer A. J. van Leusen, arts te IJmuiden, ir. K. Kooy, Amsterdam, en de heer J. de Graaf, algemeen secr. der Vrijz. Christ. Jeugd Centrale. De opening van den avond en de leiding berust bij ds. F. W. Rappold, Rem. predi kante te Alkmaar en lid van den Bonds raad van den V. C. J. B., terwijl ds. W. D. M. Baar, Ned. Herv. predikant te Alk maar, hoopt te sluiten. Een comité, waarin predikanten uit Alkmaar en omgeving zitting hebben, be nevens leden van de kerkeraden van de Ned. Herv. gemeente, Doopsgezinde ge meente, Ev. Luthersche gemeente en Re- monstr. Geref. gemeente beveelt deze avonden by zonder aan.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 2