I S I 8 I 8 QemeeMteradem ®e«®eeo© JlcidiopCCQtatHHia ®©©©©o®|» !PcmHncioot Uieuuts ALKMAARSCHE COURANT van DINSDAG 2 MAART 1937 WARMENHUIZEN Gistermiddag vergaderde de raad dézer gemeente onder voorzitterschap van den burgemeester, den heerH.N o .1 .e t. Aan wezig waren alle leden. Ingekomen stukken. a. Een .schrijven van den heer P. de Groot Jbz., waarin hü ontslag vroeg als lid van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur. Voorgesteld werd het gevraagde ontslag onder dankbetuiging voor de bewezen diensten eervol te verleenen met ingang van den .datum, waarop het nieuwe lid zijn functie aanvaardt. Alzoo werd besloten. b. Een schrijven van den directeur van hét gasbedrijf om hem wegens gezondheiis- redenen ontslag te willen verleenen als directeur-boekhouder van het gasbedrijf en als secretaris van de gascommissie met in gang van 1 Mei 1937. B. en W. stelden voor-het gevraagde ont slag eervol te verleenen onder dank voor de door hem als-ambténaar aan de gemeente béwezen diensten. Ten aanzien van beide ontslag-aanvragen betuigde devoo rzitter zijn spijt over het feit, dat die geschreven moesten worden voor den heengaanden gasdirecteur hoopte spr., dat deze nog lang van zijn rust zal mo gen genieten. c. Een schrijven van Ged. Staten d.d. 10 Februari 1937, no. 71, tot goedkeuring van de wijziging begrooting 1935. Voor kennisgeving aangenomen. d. Als voren inzake wijziging begrooting 1936 Burgerlijk Armbestuur. Als voren, e. Als voren inzake verbreeding van wegén. Als voren. Geen school voeding. Naar aanleiding van het genomen besluit door den raad om bij de hoofden van scho len een onderzoek in te stellèn inzake on dervoeding van schoolkinderen bleven B. en W., gezien de ingekomen mededeelingeri, van oordeel op het adres afwijzend te moe ten beschikken. De voo rzitter deelde mede, dat van alle hoofden van scholen in de gemeente het gevraagde advies is ontvangen. Volgens hunne meening zijn er misschien enkele ge vallen van ondervoedig, maar deze zijn niet van zoodanigen omvang, dat B. en W. mee- nen, dat dient te moeten overgegaan tot het invoeren van schoolvoeding. De heer Rozendaal kon zich met het voorstel verëenigen, maar wilde graag, dat de .hoofden van de scholen de aandacht erop gevestigd houden of de ondervoeding ern stiger vormen zal aannemen, waartegen dan maatregelen dienen te worden genomen, omdat nu eenmaal voorkomen beter is dan genezen. Spr. vestigde in verband hiermede de aandacht op een in de vorige vergadering gehoord gezegde omtrent beschikbaarstelling van melk. De heer Dekker had gehoord, dat er gevallen van t.b.c. zijn waargenomen ook met het oog daarop von.d hij het voor stel van B. en W. niet aanbevelenswaardig. Hij, zou ten spoedigste willen doen begin nen met het verstrekken van melk. Hij hoopte, dat Ged. Staten dat zouden kunnen goedkeuren, want doen zij dat niet, dan zou den zij wel zeer conservatief handelen. De voorzitter sprak zijn teleurstel ling erover uit, dat de leden van den raad niet de moeite hadden genomen de stukken ter secretarie te komen lezen, nu blijkt dat zij toch zoo veel belang in de zaak stellen. Op verzoek van den heer de Groot las spr. de rapporten der schoolhoofden voor: De heer d e G ro'o t meende, dat met de verstrekking van melk erger kan worden voorkomen. Weth. Molenaar geloofde niet, dat het voorkomen van t.b.c. altijd een bewijs van ondervoeding, want zij komt meermalen voor in gezinnen waar voldoende voeding wordt genoten. Schoolvoeding zou volgens spr. zeer moeilijk gaan, omdat zij algemeen dient, te zijn. Als er ondervoede kinderen op school komen, ligt het -toch voor de hand dat het heele gezin te weinig voeding geniet. Bovendien: waar is de grens voor het ver strekken van voeding op school? Het eene kind zal die noodig hebben, het andere wser niet. De heer d e G r o o t schatte.de kosten cp 6 per dag (200 kinderen elk een halve liter melk per dag). De heer Molenaar berekende dat dit zou komen op 1500 per jaar (de periode van schoolvoeding gerekend op 250 dagen.) En dat is een zeer groot bedrag in den tegen- woordigen tijd, nu ook de landhuren waar de gemeente zoowat op drijft véél minder zijn geworden. Als het particulier initiatief in dezen voor gaat, zou naar spr.'s meening de gemeente wel kunnen helpen. Maar overigens zou het, indien schoolvoeding wordt beschouwd als een voorbehoedmiddel tegen ziekte, het beste zijn een gezin, waarin vermoede lijk ondervoeding zal voorkomen, te steunen, dat zou waarschijnlijk niet duurder komèn. De heer Dekker verdedigde nader het verstrekken van melk. Misschien zou het voldoende zijn, als men er honderd kinderen van liet profiteeren. Weth. Mink was het resultaat van het onderzoek der schoolhoofden nogal meege vallen. Hij nam aan, dat de ondervoeding zich zal kunnen beperken tot enkele gezin nen, waar directe hulp noodig is. Het zou daarom wenschelijk zijn, indien het burger lijk armbestuur een nader ariderzoek instel de en dan handelde naar bevind van om standigheden. De voorzitter was het hiermee eens, er zullen allicht niet meer dan een tiental gezinnen zijn. Het B. A. kan hieraan aandacht schenken en dan kan met geringe kosten erger worden voorkomen. Als schoolvoeding inderdaad noodzake lijk is, dient het particulier initiatief voor te gaan. De heer d e G r o o t kon zich met de aangegeven oplossing vereenigen, mits die weg spoedig wordt ingeslagen. Het voorstel van B. en W. werd hierna zonder stemming aangenomen. Borgstellingsfonds kleine midden standers. In verband met een nader schrijven van Ged. Staten inzake borgstellingsfondsen ten behoëvë van kleint middenstanders, stelden B. en W. voor het raadsbesluit van 24 Juli 1936 in te trekken en te besluiten in het kapitaal van het fonds te Alkmaar voor 0,10 per inwoner en in het jaarlijksch in komen van het fonds gedurende de eerstvol gende vijf jaren met 2 cent per jaar per in woner deel te nemen. Dit voorstel werd goedgekeurd. Hiermee is dus ingetrokken het besluit om 20 cent per inwoner bij te dragen, welk besluit in ver band met de werkzaamheden van het borg stellingsfonds minder wenschelijk weid geacht. De heer Molen aar vond de vastge stelde rente van 5 pet. te hoog voor men- schen, die geholpen worden. Devoo rzitter was het hiermee eens, maar ér is geen kans op verlaging, want de minister heeft de rente aldus bepaald. Benoeming lid Algemeen Burgerlijk Armbestuur. In verband met het verleende eervol ont slag aan den heer P. de Groot Jbz. als lid van het Armbestuur boden B. en W. de vol gende aanbeveling aan: 1. P. J. Mink, 2. H. Nolet. De voorzitter zei, dat het nogal moeite had gekost candidaten te vinden, maar ten slotte had de heer Mink zich bereid verklaard een eventueele benoeming te aan vaarden. De heer Mink werd met op één na alge- meene stemmen benoemd en nam de func tie aan, ofschoon hij liever een ander op die plaats had gezien. Hij VQnd het mooi, dat er iemand .van protestantsche zijde was ge- wenscht geworden. Hondenbelasting. Goedgekeurd werd het kohier hondenbe lasting, waarop voorkwamen 42 honden, waarvoor totaal 260 belasting moet wor den betaald. Wijziging begrooting 1936. Naar aanleiding van een schrijven van Ged.- St. inzake wijziging begrooting 1936 stélden B. en W. voor hieraan te voldoen. Goedgekeurd zonder hoofdelijke stemming. Het betreft hier uitsluitend administratieve wijziging. Vaststelling schoolgeldverordening. Door de wijziging van art. 63 van de Lo.- wet dient de verordening op de heffing en invordering van schoolgeld te worden her zien en stelden B. en W. voor een nieuwe schoolgeldverordening vast te stellen. Aangehouden, omdat B. en W. nog niet over voldoende gegevens beschikken. Vergoeding schoolbesturen over 1937. B. en W. stelden voor het voorschot be doeld in art. 101 der l.o.-wet voor 1937 vast te stellen als volgt: voor de r.k. jongens school op 1436, voor de r.k. meisjesschool op 1426 en voor de geref. school op 356. Vaststelling opcenten gemeente fondsbelasting. B. en W. stelden voor het aantal opcentc-ri op de gemeentefondsbelasting 1937/1938 vast te stellen op 75. Goedgekeurd. Aanvulling reglement Burg. Arm bestuur. Naar aanleiding van het schrijven van Ged. Staten inzake deze aanvulling stelden B. en W. thans voor het 2e lid van art. 5 te doen luiden als volgt: „De voorzitter en de secretaris-penningmeester genieten een jaar- lijksche vergoeding van resp. 40 en 210 en de overige leden te samen 50 per jaar." Op het oogenblik geldt dit reeds zoo; de regeling wordt alleen vastgelegd. Goedgekeurd. Rondvraag. De heer Rozenda al vroeg of ook in Warmenhuizen groenten zullen worden ver strekt aan werkloozen en gesteunden en of dit dan zal gaan via den handel. De voorzitter antwoordde, dat nog slechts enkele gemeenten daarvoor zijnaan gewezen. In het algemeen is de middenstand er niet erg begeerig naar, want de winst marge is zeer klein. Maar in elk geval zul len B. en W. den middenstand in de zaak kennen, als zij hier ter sprake komt. Na nog eenige bespreking over wegver- breeding en boomenrooien volgde sluiting van de openbare vergadering. HARENKARSPEL Een dure vergissing. De raad dezer gemeente kwam Zater dagavond half zes in spoedeischende verga dering bijeen. Het eenige punt van de agenda was een voordracht van B. en W. tot eervol ontslag aan mej. Cath. Warner als onderwijzeres aan de O.L. school te Dirkshorn, wegens opheffing van haar betrekking, met ingang van 1 Maart. De voorzitter gaf van dit voorstel een verklaring. Men zou kunnen denken, waar om wordt dit voorstel zoo plotseling gedaan, zou -er niet eerder mee kunnen zijn geko men? Het had zeer zeker eerder gekund, n.1. pp den 16en December, toen het gemid deld aantal leerlingen op de O.L. school over 1936. was. gedaald tot 78 3/4. Toen hadden B. en W. moeten voorstellen tot het ontslag over te gaan met ingang van 1 Januari, doch zij waren van meening, dat men eerst aan het einde van het leerjaar tot ontslag moest overgaan, en niet bij het begin van het nieu we jaar. In den loop van deze week is men tot de ontdekking gekomen, dat een vergis sing is begaan. De gemeente heeft nu een strop van twee maanden salaris van de on derwijzeres, aangezien de gemeente dit zelf moet betalen. Daarom heeft de voorzitter deze spoedeischende vergadering belegd. De ontslagene ontvangt een wachtgeld, bere kend naar het aantal dienstjaren, n.L in het eerste jaar na het ontslag het volle salaris, dat is 17 jaren. De heer Wiese zou wanneer hij ontslagen werd, maar 'n half jaar geheel en 5jaar 65 pCt. van zijn salaris ontvan gen. De Oudercommissie stelt in het belang an het onderwijs prijs op het behoud van den heer Wiese. Deze is getrouwd en heeft twee kinderen, terwijl de juffrouw onge huwd is. De heer de Vries vroeg of het niet in het belang van het handwérkonderwijs was, dat de onderwijzeres bleef. De voQrzitter antwoordde, dat het noodza kelijk zal zijn een vakonderwijzeres aan te stellen voor dit vak. De heer de Vries vroeg of dit geen argu ment kon zijn om de onderwijzeres, die 18 dienstjaren heeft, niet te ontslaan. De voorzitter merkte op, dat dit wel zwaar gewogen heeft, doch het is tenslotte tot het financieele bezwaar teruggebracht. De heer Doekes informeerde of het leer lingen-tal niet-verbeteren zou in den loop van het komende jaar bijv. De voorzitter antwoordde ontkennend. Het wordt eerder slechter. De heer Doekes betreurde het, dat er nog in de gemeente zijn, die hun kinderen naar een O.L. school in een andere gemeente zen den, waardoor zij het belang van het onder wijs hier slecht dienen. De heer Blokdijk vroeg wat een vakonder wijzeres zou kosten. De voorzitter: Ongeveer 100 per jaar. De heer de Vries vond dit nog wel een aanmerkelijk bedrag voor een gemeente als Harenkarspel. Nadat nog eenigen tijd in comité is ver gaderd wordt tot stemming overgegaan en met 9 tegen 1 stem het voorstel van B. en W. aangenomen. De voorzitter sprak waardeerende woor den van dank aan het adres van de scheiden de onderwijzeres, die nog lang in aangename herinnering zal blijven. Voor het houden van een cursus in aard appelselectie werd een verlicht en ver warmd schoollokaal beschikbaar gesteld aan de afd. van den Ned. Tuindersbond. Voor een vakonderwijzeres zal een oproep worden gedaan. De heer Doekes stelde de vraag of er zijn die steun ontvangen in de contributie voor de ziekenhuisverplegingskosten. De voorzit ter zeide, dat twee aanvragen zijn behan deld. Men zal nog met de Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging in contact treden. HEERHUGOWAARD Tuinbouwvereeniging Vrijdagavond hield de heer Mallekote voor de tuinbouwvereeniging Heerhugo- waard in het lokaal van den heer Rus een lezing over het onderwerp: „Koolziekten en haar bestrijding". Daar de voorzitter niet aanwezig kon zijn werd de vergadering gepresideerd door den heer A. Volkers. De spreker, de heer Mallekote, ving aan met er op te wijzen, dat de wetenschap in zake de tuinbouwziekte veel vooruit gaat. Komende aan de behandeling van de verschillende koolziekten besprak hij eerst den zg. knolvoet. De verschijnselen hiervan zijn de volgende: De plant groeit de eerste 2 weken goed, doch gaat dan grondig als het ware verwelken^ Dit behoeft echter nog niet op knolvoet te wyzen. Trekt men ech ter zoo'n plant uit den grond en vindt men dan op het wortelstelsel verdikkingen, die soms zeer groot kunnen worden, dan heeft men te maken met den beruchten knolvoet. Deze wordt veroorzaakt door een zwam, die het wortelstelsel en de stengels van de planten aantast. Deze zwam vermenigvul digt zich op 2 manieren n.1. Ie door split sing en 2e door sporen. Deze sporen zijn zeer virulent en kunnen soms na 6 jaren nog tot ontwikkeling komen. Zou men de ziekte dus door wisselbouw willen bestrij den, dan zou men indien op een veld de ziekte was geconstateerd daar in geen 6 ja ren meer kool mogen verbouwen. Zooals echter dikwijls gebeurd, heeft de praktijk hier eigenlijk het bestrijdingsmiddel ont dekt. Men constateerde, dat door 't brengen van bagger op het land de ziekte vaak in he vigheid afnam. In bagger zit dikwijls veel kalk en de wetenschap heeft nu ontdekt dat deze kalk feitelijk de bestrijder der ziekte is. Dit staat in verband met de zuurgraad van den grond, de zg. P. H. Deze P. H. wordt uitgedrukt door de getallen 0 tot 14, hoe la ger het getal hoe zuurder de grond. Bij 7 is de grond dus neutraal, is de P. H. hooger dan 7, dan reageert de grond dus alkalisch Nu heeft de wetenschap ontdekt, dat wil de knolvoet kunnen optreden, dan moet de P. H. beneden 7,8 zijn. Men kan de ziekte dus ook bestrijden door direct kalk op het land te brengen. Maar kalk werkt langzaam en het is mo gelijk, dat men in het jaar, dat men kalk op het land gebracht heeft daarvan nog geen resultaat ziet. Daarom heeft men om gezien naar een tijdelijk bestrijdingsmiddel en men heeft dit gevonden in de sublimaat. Door 1 pastille op te lossen in 1.21,5 L. water en bij iedere plant van deze oplos sing ongeveer 1/3 L. te gieten bestrijdt men de ziekte ook. Dit geeft slechts voor één jaar, in tegenstelling met sublimaat is kalk echter een blijvend middel. Vervolgens behandelde spr. het vallen. Ook voor deze ziekte, aldus spr., is geluk kig een afdoend bestrijdingsmiddel gevon den. De oorzaak is hier ook weer een zwarr. De ziekte kan op verschillende manieren worden overgebracht. Als regel geschiedt dit doordat het zaad besmet is. Soms is ook de plantenbaan besmet. In dit verband noemde spr. het onverantwoord, dat vaak de planten steeds op hetzelfde stukje grond geteeld worden. Sporadisch komt het voor, dat een akker besmet is. De bestrijding van de ziekte geschiedt door het ontsmetten van het zaad in een germisan oplossing van 2,5 Men moet het zaad hier ongeveer 'n half uur in laten staan; nadrogen is niet noodzakelijk. Dan ging spr. over tot het bespreken van de kanker. Deze wordt veroorzaakt door de zelfde zwam, die ook het vallen veroor zaakt. Bü het vallen treedt de ziekte ech ter vroeg op. Men spreekt van kanker wan neer de zwam in de kool is doorgedrongen en zich daai in zachte, winters vermenig vuldigt. Van belang is het hier om verdach te partijen zoo laat mogelijk te snijden. Een afdoend bestrijdingsmiddel heeft men nog niet gevonden. Woensdag 3 Maart. HILVERSUM, 1875 M. (VARA- uitz.) 8.Gr.pl. 9.30 Kookpraatje. 10.VPRO-morgen wijding. 10.20 Causerie over het ziekenfondswe zen, gr.pl. en cabaret. 11.30 Econo mische causerie. 12.Orgelspel. 12.30—1.45 VARA-orkest. 2.— Verv. concert. 2.30 Voor de vrouw. 3. Voor de kinderen. 5.30 De Ram- blers. 6.Gr.pl. 6.15 Vervolg De Ramblers. 6.40 Multatuli-herd. 7. Vocaal concert. 7.30 VPRO: Huma nisme en mystiek, causerie. 8. Herh. SOS-ber. 8.03 ANP-ber., VARA-Varia. 8.15 Gr.pl. 9.— Radio- tooneel met muziek. 10.ANP-ber. 10.05 Gr.pl. 10.15 Orgelspel. 10.45 Gr.pl. 11.Causerie: Huwelijks verhoudingen. 11.3012.Gr.pl. HILVERSUM, 301 M. (NCRV-uitz.) 8.Schriftlezing, meditatie, gewij de muziek (gr.pl.) 8.30 Gr.pl. 9.30 Gelukwenschen. 10.30 Morgen dienst. 11.Ensemble v. d. Horst. 12.— Ber. 12.15 Gr.pl. 12.30 Verv. ensemble v. d. Horst. 1.30 Zang en piano. 2.30 Gr.pL 3.Chr. Lectuur. 3.304.45 Orgelspel. 5.Kinder uur. 6.Landbouwhalfuur. 6.30 Ond.w.fonds v/d Scheepvaart: Cau serie over het Binnenaanvarings- reglement en stoommachines. 7. Ber. 7.15 Causerie over Zweefvlie gen. 7.35 Rep. 8.ANP-ber. 8.15 Bidstond voor het Gewas. 9.45 Gr. pl. 10.ANP-ber. 10.05 Schaak cursus. 10.2012.Gr.pl. Hierna Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 1L05 Orgel spel. 11.35—11.50 Gr.pl. 12.05 BBC- Welsch orkest. 12.50 Gr.pl. 1.20 2.20 Birminghamsch Hippodrome- orkest. 3.10 Londensch Brandweer muziekcorps. 3.50 Pianorecital. 4.20 Vesper. 5.10 Het MacArthur kwin tet. 5.35 BBC-dansorkest. 6.20 Ber. 6.40 Fransche causerie. 7.Muziek van de Zuidzee-eilanden. 7.20 Het Campoli-trio. 7.50 Populaire muziek. 8.35 BBC-Symph.-orkest en solisten. 9.25 Ber. 9.45 Verv. concert. 10.45 Revue-progr. 11.35 Billy Cotton en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek Gramofoonplaten RADIO PARIS 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 12.20 Colonne-Kamerorkest en soliste. 2.50 Populair concert. 5.05 en 5.50 Gr.pl. 6.05 Pianorecital. 8.20 Zang en viooL 9.05 La Mégère apprivoisée, operette. KEULEN, 456 M. 5.50 Westduitsch Kamerorkest. 7.50 Gr.pl. 11.20 Mili tair concert. 12.35 Omroepklein- orkest. 3.50 Omroeporkest. 5.20 Ge varieerd concert. 6.20 Omroepdans- orkest en solisten. 7.35 Oberschle- sien, rijksuitz. 8.05 Omroepkwintet. 8.40 Vocaal en instr. concert. 10.05 11.20 Hans Bund's orkest en solis ten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pL 12.50 Kleinorkest. 1.30 Omroeporkest. 1.502.20 en 6.20 Gr.pl. 7.20 Pianorecital. 8.20 Om- roepkleinorkest. 9.35 Omroepsymph. orkest. 10.3011.20 Omroepdans- orkest 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroeporkest 1.30 Omroepklein- orkest 1.502.20 Gr.pl. 5.25 Om- roepdansorkest. 6.35 Omroeporkest. 8.20 Omroepsymph.-orkest. 9.20 Cabaret 9.50 Kleinorkest 10.30— 11.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 PianorecitaL 8.05 Oberschle- sien, rijksuitz. 8.35 Militair concert 9.20 Ber. 9.50 Het Stamitz-Kamer- orkest. 10.05 Weerber. 10.2011.20 Rob. Gaden's dansorkest. GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. .^0 Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.9.50, D.sender 9.50—10.20, Diversen 10.20—11.20, Radio Danmark 11.2012.20, Brus sel VI. 12.20—14.20, Keulen 14.20— 14.50, Parijs R. 14.5016.20, Lond. Reg. 16.20—17.05, Keulen 17.05— 18.Brussel Fr. 18.18.20, Keulen 18.20—19.05, Brussel VL 19.05— 19.25, Weenen 19.25—^21.05, Rennes 21.05—22.50, Berlijn 22.50—23.20, Radio Danmark 23.2024. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Di versen 9.2010.35, Droitwich 10.35 —11.50, Lond. Reg.. 11.50—12.50, Droitwich 12.5014.25, Lond. Reg. 14.2515.10, Droitwich 15.10 18.20, Midi. Reg. 18.20—19.20, Droit wich 19.20—24.—. Lijn 5: Diversen. te©§s@se6e©sgs0seQ®eo@aesee6o# Aan de aard vlooienplaag wijdde spr. en kele woorden. De aard vlooien zijn eigenlijk schildkever- tjes, die in een droog voorjaar soms de hee le plantenbaan kaalvreten. Het beste be strijdingsmiddel is om een kleine week na dat men het koolzaad heeft gezaaid daarom heen en een paar regels er tusschen door tuinkers te zaaien. De diertjes houden n.1. meer van jonge tuinkersblaadjes dan van koolplanten en deze zullen dan ook zoo goed als gespaard blijven. Hierna ging spr. over tot de behandeling van de maden, de larven van de koolvlieg. Deze legt de eitjes op de voedsterplan t vanwaar de larven zich invreten. Men heeft een afdoende bestrijdingsmiddel gevonden in de koolkragen. Deze worden echter lang niet algemeen gebruikt, waarschijnlijk door dat de koolvlieg niet ieder jaar voorkomt, zoodat men soms dus onkosten maakt en werk doet voor niets. Een ander bestrij dingsmiddel is ook hier weer de sublimaat. Ten slotte wijdde spr. nog eenige aan dacht aan de draaihartigheid. Deze ziekte wordt veroorzaakt door de koolgalmug. De ze legt haar eitjes in de oksels en de groei- punten van de planten. Hierdoor ontstaan de bekende vergroeiingen. De bestrijding van deze ziekte is nog niet bekend, maar spr. meende vooral doordat men niet vol doende op de hoogte is van de leefwijze van de koolgalmug. Daarom verwachtte spr. veel van het werk van dr. Leefmans, die dezer dagen in Alkmaar over dit onder werp een lezing heeft gehouden en die ir. de eerste plaats een studie van de leefwij ze dezer vlieg maakt. Spr. waarschuwde echter tegen het gebruik van tabakszand. Hierna werden eenige vragen gesteld die door spr. werden beantwoord, waarna de bijeenkomst werd gesloten. STOMPETOREN Bond van Boerinnen. Zaterdagavond verwelkomde de voor zitster, mevr. v. d. Laan, de leden der afdeelir.g van den bond van boerinnen en andere platteland: vrouwenin café Kam steeg, het betreurende, dat vermoedelijk door het ruwe weer, niet allen waren op gekomen. Hierna maakte zij bekend dat de voorjaarsvergadering van het Prov. Ver band 31 Maart in Alkmaar gehouden wordt, waar dr. de Vries uit Wieringer- waard over de mondverzorging op school, zal spreken. Een bespreking over het or- ganiseeren van een kleine tentoonstelling van practische handwerken, had tot re sultaat, dat mevr. Kruimel, presidente van de Huisvlijt, zich met dat bestuur in ver binding zal stellen, om tijdens de Huis- vlijttentoonstelling in het najaar, mede te werken dit plan ten uitvoer te brengen. Correspondentie, gevoerd met mej. v. d. Weide over het houden van een kook cursus in- de Landbouwhuishoudschool te Alkmaar, werd uitvoerig besproken. De leden die deze cursus willen volgen, kun nen'zich daartoe opgeven bij de secreta resse, mevr. Glijnis-Schermerhorn. De presidente kwam vervolgens met het voorstel, om, in samenwerking met het leesgezelschap, mej. Menage Challa uit te noodigen tot het houden van een voordracht waarvoor groote interesse bleek te zijn. Toen kwam het neusje van den zalm. De heer Boschman, h. d. s. te Uitgeest, vergastte ons op een praatje over bloemen en planten, op een manier waarop de liefde van een warm gevoelig hart zich uitte, zoodat de luisteraars zeer ge boeid werden. Niet alleen leerde hij ons de vele soorten kruidachtige gewas sen van bollen en houtachtige planten, ook deed hij or.s zien door zijn gloedvol be toog hoe ze het mooist uitkomen, in de tuintjes en wees ons den weg om ze op te kweeken. Een schande vond spr. dat men; zooveel duizenden bollen vernietigde, in- plaats ze naar de scholen te zenden, waar ze kindergeluk hadden gebracht. In de bol leeft reeds het jonge leven, evenals in het vogeleitje, en het vernietigen van het leven vond spr. een schandelijke bar- baarschheid. Aan de hand van mooie platen kregen wij kijk op de mooiste snij bloemen, de gezelligste kamerplanten. Deze paedagoog drong met nadruk er op aan kinderen planten en bloemenkweeken te leeren om ze de liefde voor ons mooie vaderland, waar bijna alle uitheemsche planten geteelt kunnen worden bij te brengen en ze op die manier van de straat te houden. Niet genoeg kon spr. zijn ge hoor onder het oog brengen dat planten groote zorg vereischen en hij vertelde van de kweekers uit Aalsmeer, waar ook de patroon vol liefde voor zijn product, zijn arbeid in de kweekerij verricht. ..Helpt de bloemencultuur welke in nood zit. daadwerkelijk, door het aanKoopen van zaden en planten", zeide hij, daar deze vreugde brengen in eigen leven en in dat van uw medemenschen. Mevr. v. d. Laan sprak zeker de ge voelens der vergadering uit. toen zij den heer Boschman van harte dankte voor zijn prachtig betoog. ST. PANCRAS Volksonderwijs. Vrijdag hield de afdeeling Volksonder wijs een feestavond in het café van den heer Bouwstra. De heer de Ruiter, hoofd der school, opende, zijn dank uitsprekende voor de goede opkomst. Spreker noemde in zijn rede den laatsten filmavond, de aanwezigen heb ben op deze avond genoten, doch het plan werd genoemd, muziek moet er bij zijn, daarom is het ieder bij ons gerijpt om een gramofoon versterker aan te schaffen. Dit apparaat zal, indien door eigen kracht ge bouwd 90 moeten kosten. Rentelooze aan deeltjes zullen worden geplaatst, met jaar- lijksche uitlotingen. Hierna was het woord aan den heer Ak kerman, hoofd der school te Wervershoof, met het onderwerp: „De concentratie der scholen". Hierover hield de heer Akkerman een gloedvolle rede die door het aanwezige publiek met aandacht werd gevolgd. Spr. wees er op hoe er soms geknoeid en gekon keld moet worden om een openbare school te kunnen laten verdwijnen. Het ware te wenschen dat de eensgezind heid by het onderwijs zoo was als bü de sa menstelling van het Ned. elftal. De verdeeldheid bij het Nederlandsch on derwijs is vreeselijk. Nergens is dit zoo erg als in ons kleine landje en de slagen welke door concentratie vallen, komen steeds by het openbaar onderwijs. Reeds is er in 300 gemeente van ons land geen openbaar onderwy's meer. Te Kinderdijk waar spreker hoofd was op een school van 90 leerlingen, werd de concentratie toegepast. Met een overwegende katholieke gemeen teraad waren alle raadsleden tegen, de op-

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9