S t AKKERTJES 'n Treiterende Kiespijn... £and= en Juinéouut Jiadiopco gcammo ©©®©©o©g Kantoeng niet gezonken De baggermolen drijlt onderstboven in het Kanaal De „Kantoeng", de tin baggermolen, welke op weg was van Schiedam naar Indië en Zondag in het Engelsche Kanaal in een storm is geraakt, blijkt niet te zijn gezonken. Gistermiddag heeft men eensklaps het gevaar weer ontdekt. Het dreef onderstboven twee mijlen van de kust van Cornwallis tusschen Polperro en Fowey. Twee Engelsche sleepbooten, de Penden- nick en de Gallant, waren weldra langszij, naar Lloyds meldt, terwijl de „Humber" en de „Schelde" van L. Smit en Co's Interna tionalen Sleepdienst, welke den baggermolen op sleeptouw hadden gehad en zich nog op niet al te grooten afstand bevonden, ter stond naar bet wrak koers zetten. Naar wij vernemen, hebben zij dit om zei uur gisteravond bereikt. Hoe het mogelijk is, dat de molen zoo on verwacht weer aan de oppervlakte is ver verschenen? Men acht het zeer wel mogelijk, dat het gevaarte, nadat het, toen de achterbank was volgeloopen, was gekapseisd, op eenige diepte, weinig of niet zichtbaar onder water is blijven drijven. Er zouden zich toen dan eenige zware deelen van het werk hebben losgewerkt en hierdoor lichter geworden kon het geheel weer stijgen en vertoonde de ponton zich weer boven water. Niet te redden? We hebben geïnformeerd, wat het gevolg hiervan kon zijn, met name of het mogelijk zou zijn den molen, zij het dan gehavend, te behouden. Een beslissend antwoord kon men 011 gisteravond op deze vraag nog niet geven; hieromtrent moet men de berichten afwach ten, welke kapitein 't Hart, de leider van de sleepexpeditie, en mogelijk andere deskun digen zullen geven. Zoolang er leven is, is er natuurlijk hoop, maar op het eerste gezicht lijkt het niet mogelijk, het wrak te redden, zoo verklaarde men ons. Kleine objecten kan men nog wel met een bok omkeeren, maar hier gaat het om een enorm lichaam met een waterver plaatsing van ongeveer 3600 ton, zoodat zulk een manoeuvre met de Kantoeng practisch onmogelijk schijnt. Den molen een haven binnensleepen zal wel evenmin kunnen ge- sohieden. Immers normaal heeft hij welis waar een diepgang van slechts 3,80 meter, doch onderstboven bedraagt die meer dan dertig meter, veel te groot dus voor de meeste havens en dan zou men voor het kee- ren gesteld dat dit', op eenigerleiwijze mogelijk ware nog eenige speling moeten hebben. Zoo gezien dus schijnt het niet veel ver schil te maken dat de molen thans nog drijft en niet is gezonken. Maar nogmaals, het wachten is op berichten van ginds. En ver geet u niet, wat aanvankelijk een absolute onmogelijkheid scheen, is toch zoo dikwijls reeds desondanks mogelijk gebleken, zoo tesloot onze zegsman. De zeewaardigheid. Wat de keuring voor zeewaardigheid be treft, dienen wij een correctie te geven. We hebben gister gezegd, dat de Scheep vaartinspectie voor den molen een certifi caat van zeewaardigheid had verstrekt. Dit is onjuist, doch niet omdat die inspectie het vaartuig niet zeewaardig oordeelde, doch wijl zij met de uitzending ervan in het ge heel geen bemoeiing heeft gehad. De „Kantoeng" gold namelijk als 'n gou vernementsvaartuig en met deze heeft de Scheepvaartinspectie nimmer eenige be moeienis. Zij vallen onder de eigen instan ties, welke voor gouvernementsvaartuigen bestaan en welke dan ook de „Kantoer.g" hebben gekeurd op haar zeewaardigheid In dit verband verdient vermelding de volgende verklaring, welke L. Smit Co.'s Intern. Sleepdienst ons deed, dat n.1. „de „Kantoeng" vóór haar vertrek tot onze algeheele tevredenheid is zeeklaar gemaakt en een en ander is geschied in overleg met het Technisch Bureau van het Departement van Koloniën en de werf „Gusto" v.h. firma A. F. Smulders". Nadere bijzonderheden. De Kantoeng is in den loop van den nacht met den ponton boven een kwartmijl afge dreven. Vanmorgen vroeg bevond de tin baggermolen zich op ongeveer anderhalven mijl ten zuid-westen van de haven van Fo wey. Er is een licht geplaatst op den romp, teneinde de scheepvaart te waarschuwen voor het obstakel. De Kantoeng steekt thans over een breedte van ongeveer 70 M. boven water. Glimlachje De inbreker, die zich vergist met het raam, waar hij de ladder tegen aan gezet heeft. zoo'n tergende pijn, die U bijna razend, maar ten slotte murw maakt die J doet grijpen naar alles, waarvan Ge maar hoopt, dat het U van die kwelling zal afhelpen. Zoo'n razende kiespijn... die bedaart onmiddellijk met 'n "AKKERTJE". Het lijkt een wonder, maar zooals olie ge stort op de golven, de ziedende zee doet bedaren, evenzoo verwonderlijk is de uit werking van één of twee "AKKERTJES". Zorg ze altijd in huis te hebben. Ze ko men elk oogenblik van pas, misschien vannacht nog, als Ge geplaagd wordt doori Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumonf AKKER.CACHETS Kans van berging uiterst gering. Uit Rotterdam wordt verder gemeld: De directie van L. Smit en Co.'s interna tionale sleepdienst deelde ons vanmorgen mede, dat de sleepbooten Humber en Schel de gisternamiddag om 6 uur ter hoogte van den tinbaggermolen Kantoeng zijn aange komen. Het wrak bevindt zich 2 mijlen uit de kust ter hoogte van Fowes. Naar de meening der directie zijn de ber gingskansen van het vaartuig uiterst ge ring, omdat het wel niet mogelijk zal zijn het wrak in een haven binnen te slepen, doordat het thans een diepgang heeft van circa 60 meter. De opstand boven dek is n.1. 27 meter, ter wijl de ponton waarschijnlijk 2 tot 3 meter in het water steekt. Ook al zou het vaar tuig in een haven worden binnengebracht, dan zou het toch niet in zijn geheel te ber gen zijn. De eenige mogelijkheid, welke naar de meening van Smit en Co. nog bestaat, is het afbranden van den geheelen bovenbouw, teneinde de ponton nog te behouden. De kosten van een dergelijk werk zijn echter zeer aanzienlijk en het is de vraag of de beschadigde ponton dit nog wel waard zou zijn. Nadere berichten waren vanochtend van de kapiteins der sleepbooten nog niet ont vangen. Deze blijven voorloopig nog ter plaatse in afwachting van de beslissing van assuradeuren omtrent de verder te nemen maatregelen. In tegenstelling met de mededeeling, als zou voor den thans verganen tin-bagger molen „Kantoeng" een bewijs van zee waardigheid zijn verstrekt door de scheepvaartinspectie, deelt de inspecteur- generaal voor de scheepvaart ons mede, dat zijn inspectie met de uitzending van dit schip in het geheel geen bemoeiing heeft gehad. SCHILDER PLEEGDE VELE DIEFSTALLEN. Sectiecommandant der Alphenschc burgerwacht gearresteerd. De rijks veld wacht te Alphen a. d. Rijn is tot arrestatie overgegaan van den ongehuw- den schilder M., die zich in de omgeving heeft schuldig gemaakt aan tal van dief stallen. Zoo werd M. door de Leidsehe politie ge zocht wegens dief sta1 van een auto. In Bos koop bood hij bij winkeliers fototoestellen te koop aan, die door hem uit onbeheerd staan de auto's waren ontvreemd, waarbij hij te ver.? een aanval op de winkellade onder nam. Bij den winkelier Taat, in de Nieuw- sraat, gelukte het hem al het in de lade aan wezige geld, circa 20, te bemachtigen. Het door de politie van Boskoop verstrekte signalement deed verdenkingen opvatten tegen M., die, hoewel hij als sectiecomman dant der Alphensche Burgerwacht in tijd van nood een verlengstuk der politie vormt, ongunstig stond aangeschreven. Na een langdurig verhoor heeft M. bekend. Hij is naar Boskoop overgebracht en zal vandaag ter beschikking van de justitie ge steld worden. Branden. FELLE BRAND IN KAPITALE BOERDERIJ. Gisteravond omstreeks half zeven is brand uitgebroken in de veestallen van de kapitale boerderij van den landbouwer H. Manders te Schayk. Het vuur breidde zic-h snel uit en binnen enkele minuten had het zich verplaatst naar de boerderij. De bewoners moesten in allerijl hun haarstede verlaten. De boerderij brand de geheel af, evenals de stallen, waarin zich het vee bevond. Van het vee konden slechts twee hokkelingen worden gered. Een tiental koeien en kalveren, vele var kens en eenig pluimvee kwamen in de vlammen om. Alle aanwezige landbouw werktuigen, landbouwproducten en de ge- heele inboedel werd door het vuur verteerd. De brandweer, die kort na het uitbreken van den brand ter plaatse verscheen, heeft legèn de groote vuurzee niets kunnen uit richten. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. De oorzaak van den brand is waar schijnlijk kortsluiting. DUBBEL WOONHUIS UITGEBRAND. Vanmorgen omstreeks acht uur is, door tot nog toe onbekende oorzaak, brand uit gebroken in een dubbel woonhuis, gelegen aan den Zeddamschen grintweg te 's-Hee- renberg. De brand greep zoo snel om zich heen, dat de brandweer van 's Heerenberg zich moest bepalén tot het nathouden van de aangrenzende woningen, welke zij wist te behouden. Het dubbele woonhuis, dat be woond werd door de gezinnen Gemmink en van Bree, is evenwel geheel uitgebrand. De inboedels gingen verloren. Verkeersongelukken. MOTORRIJDER IN BOTSING MET PERSONENAUTO. Gistermiddag omstreeks half zes reed de heer C. D. Smit, student te Wageningen, met zijn motorrijwiel op den Rijksstraat weg, toen op den Wageningschen Berg plot seling een personenauto, bestuurd door den heer C. v. d. Koppel uit Amsterdam, achter de boomen vandaan kwam en den straat weg opreed S. kon niet tijdig meer remmen en botste met groote vaart tegen de auto, waarvan het linkerportier werd ingedrukt. De motorfiets werd totaal vernield. S. is in hoogst ernstigen toestand naar het zie kenhuis „Ziekenzorg" te Wageningen ver voerd. URSEM. Afd. Ursem, Hol!. Mtij. v. Landbouw. De algemeene vergadering van de afd. Ursem e. o. van de Hollandsche Maat schappij van Landbouwvergaderde Vrij dagavond ten huize van den heer J. Kok te Rustenburg. De voorzitter, de heer J. Buis, deelde mede, dat de afdeeling was toegetreden tot den bond van veearbitrage en wees op de groote voordeelen die voor de leden hieraan verbonden zijn. De ontvangsten in 1936 bedroegen 352.55, de uitgaven 141.65, zoodat in kas was 211.90. In de plaats van de periodiek aftreden de bestuursleden, de heeren S. de Jongh en O. de Vries (niet herkiesbaar) werden benoemd de heeren G. Dekker en J. Moerbeek. De heer G. J. Stokreef uit Alkmaar hield op een zeer duidelijke, aangename en onderhoudende wijze een lezing. Door verschillende leden werden vragen ge steld, welke door den spreker werden be antwoord. De voorzitter hoopte dat de afdeeling in de toekomst nog meermalen van zijn voor lichting mocht profiteeren. Vervolgens werd aan de orde gesteld een voorstel van het bestuur tot het op richten van een plaatselijken melkcursus. De deelnemers aan dezen cursus kun nen onder deskundige leiding zich een diploma verwerven, terwijl de kosten van het cursusgeld zeer miniem zijn. De directie van de zuivelfabriek de Princes heeft financieelen steun toegezegd. Verschillende leden drongen er op aan samenwerking te zoeken met de afdeeling van den L.T.B. De voorzitter zegde zijn medewerking toe, waarna met algemeene stemmen besloten werd tot oprichting van een melkcursus. Bij de rondvraag drong de heer P. Koele- meij aan stappen te doen bij 't hoofdbestuur om de crisisbeperking voor de veehouderij op te heffen, vooral voor varkens en kal veren. De heer S. de Jongh kon zich hiermede zeer goed vereenigen. Vele maatregelen der regeering hebben z.i. een verkeerde uitwer king voor de veehouders. Als men naar de schapenteelt ziet, die steeds vTij is gehouden, dan zijn de resultaten zeer goed te noemen. De heer v. d. Gragt liet een ander geluid hooren en was overtuigd, dat de steunmaat regelen der regeering ons boven water heb ben gehouden. De heer Koelemeij meende, dat de kaasexport door de schuld van de regeering werd belemmerd. De voorzitter beloofde zich nader met het hoofdbestuur in verbinding te stellen. Woensdag 10 Maart. HILVERSUM, 1875 M. (VARA- uitz.) 8.Gr.pL 9.30 Onze keuken. 10.VPRO-morgen wij ding. 10.20 Causerie over het ziekenfondswe zen (gr.pl.), „Gemengde berichten" (gr.pl.) en gramofoonmuziek. 11.30 Hoe staat het internationaal met de veertigurige werkweek?, cause rie. 12.1.45 VARA-Groot-orkest en gr.pl. 2.Orgelspel. 2.30 Voor de vrouw. 3.Voor de kinderen. 5.30 Orvitropia en solist. 6.15 De Ram- blers en gr.pl. 7.Zang. 7.30 Hu manisme en mystiek, causerie. 8. Herh. SOS-ber. 8.03 ANP-ber., VARA-Varia. 8.15 Oratorium-uitz., mmv. Residentie-orkest Toonkunst koor, jongenskoor en solisten. 11. ANP-ber. 11.05 Huwelijksverhou dingen, causerie. 11.3012.Gr.pl. HILVERSUM, 301 M. (NCRV-uitz.) 8.Schriftlezing, meditatie, gewij de muziek (gr.pL) 8.30 Gr.pl. 9.30 Gelukwenschen. 10.30 Morgen dienst. 11.Harmonium, sopraan en alt. 12.— Ber. 12.15 Gr.pl. 1.— Kwintetconcert. 2.30 Postzegelpr. 3.Fluit en piano. 3.454.45 Het Haarlemsch Piano-kwartet. 5. Kinderuur. 6.Landbouwhalfuur. 6.30 Onderwijsfonds v. d. Scheep vaart: causerie over het binnen- aanvaringsreglement en stoomma chines. 7.Ber. 7.15 De taak van het Ned. Chr. Gymn. Verbond, le zing. 7.30 Gr.pl. 7.45 Rep. 8. ANP-ber. 8.15 NCRV-orkest. 9.— Voor jonge menschen. 9.30 Vervolg concert. 9.55 ANP-ber. 10.Schaak cursus. 10.15 NCRV-orkest (verv.), mmv. solisten. 11.11.30 Gr.pL Hierna Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Orgel spel. 11.35—11.50 Gr.pL 12.05 BBC- Northern Ireland Orkest en solist. 12.50 Gr.pL 1.202.20 Het Birming- hamsch Hippodrome orkest. 3.10 't Northern Ireland Fanfare-orkest. 3.50 Pianorecital. 4.20 Vesper. 5.10 Het MacArthur Kwintet. 5.35 BBC- dansorkest. 6.20 Ber. 6.40 Fransche causerie. 7.Orgelspel. 7.20 BBC- Variété-orkest mannenkoor en so listen. 8.05 BBC-Symph.-orkest. 9.05 Ber. 9.25 Verv. concert. 10.20 BBC- Harmonie-orkest. 11.05 Johnny Ro- sen's Band. 11.5012.20 Dansmu ziek (gr.pl.) O RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pL 12.20 Lamoureux-kamer- orkest en zang. 2.50 Orkestconcert. 4.50 Zang. 5.05 Gr.pL 5.50 Piano recital. 6.05 en 8.20 Zang. 9.05 Sel. „La lepreuse, opera. KEULEN, 456 M. 5.50 Westduitsch Kamerorkest. 7.50 Militair concert. 8.50 Gr.pL 11.20 Fabrieksorkest. 12.35 Omroeporkest, boerenkapel en solisten. 1.35 Gevar. concert. 3.50 Ruhrland-orkest. 6.10 Omroeptrio, sopraan en fluit. 7.35 Jahrgang 1914, rijksuitz. 8.05 Gr.pL 9.50 Om roepkoor en cembalo. 10.2011.20 Omroepkleinorkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.; 12.20 Gr.pl. 12.50 Salonorkest. 1.30 Omroepdansorkest. 1.502.20 Gr.pl. 6.20 Salonorkest. 7.20 Gr.pl. 8.20 Salonorkest. 8.45 Radiotooneel. 9.20 Omroepdansorkest. 10.3011.20 Gr. pi. 484 M.: 12.20 Gr.pL 12.50 Om roepdansorkest. 1.30 Salonorkest. 1.502.20 Gr.pL 5.25 Fud Candrix's dansorkest. 3.35 Zang. 6.55 Viool- recitaL 7.20 Zang. 8.20 Omroepsym- phonie-orkest, mmv. solisten en koren. 9.50 Gr.pL 10 3011.20 Om roepdansorkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Jahrgang 1914, Rijksuitz. 8.20 11.40 Uit Milaan: Manon, opera. In de pauze's berichten. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hil* ersum. Lijn 3: Keulen 8.9.50, D.sender 9.50—10.35, Hamburg 10.35—11.05, Lond. Reg. 11.0511.20, Radio Dan- mark 11.20—12.20, Parijs R. 12.20— 13.05, Brussel VI. 13.05—14.20, Keu len 14.2014.50, Parijs R. 14.50 16.20, Keulen 16.2017.20, Brussel Fr. 17.20—18.10, Keulen 18.10— 18.55, Brussel Fr. 18.5519.50, Ber lijn 19.5020.05, Keulen 20.05— 21.20, Brussel VI. 21.20—21.40, Wee- nen 21.40—23.20, Milaan 23.26 24. Lijn 4: Brussel (VI.) 8.—10.05, Hamburg 10.0510.35, Droitwieh 10.35—11.50, Lond. Reg. 11.50—12.50 Droitwieh 12.5014.25, Lond. Reg. 14.25—15.10, Droitwieh 15.10—18.20 Brussel VI. 18.2019.Droitwieh 19.24. Lijn 5: Diversen. HEERHUGOWAARD. Landbouw en Maatschappij. Vrijdagavond gaf de afdeeling Heerhu- gowaard en omstreken van den Nationalen Bond Landbouw en Maatschappij 'n propa- ganda-avond in het lokaal van den heer Rus. De voorzitter, de heer L. P. van Graft, opende de vergadering met een kort woord van welkom, waarna hij het woord gaf aan den spreker, den heer Evers uit Rheden. De heer Evers zei zijn rede te zullen hou den in verband met de statuten van L. en M. en dan valt allereerst op, dat in de doel stelling gezegd wordt, dat L. en M. de belangen wil bevorderen van het Neder], volk in het algemeen en van de plat- tenlandsch bevolking in het bijzonder. Deze redactie is geen toevalligheid, maar met opzet zoo gekozen, omdat de belangen van het platteland altijd bij die van de andere groepen zijn achtergesteld. Dit heeft volgens spr. 2 hoofdoorzaken. In de eerste plaats de veel mindere organisatie van de plattelands bevolking in vergelijking met die van de overige groepen. Deze groepen hebben zich bovendien veel offers voor hun organisaties getroost, maar plukken daar nu de vruchten van door den grooten invloed, dien ze kun nen uitoefenen. De tweede oorzaak van deze achterstelling is de wel zeer eenzijdige samenstelling van onze volksvertegenwoor diging. Spr. toonde aan, dat eenerzij ds al het grootste deel van de leden van onze volksvertegenwoordiging in de vier groote steden ven ons land woont, terwijl bovendien van de 150 leden er slechts enkele van het platteland komen. Dit wordt zeer in de hand gewerkt door het tegenwoordige par tijenstelsel. Doordat te veel aandacht wordt besteed aan het kiezen van menschen, die een beginsel verdedigen kunnen, wordt al te vaak vergeten, dat zij de practijk van het leven moeten kennen, willen --i vr'1*1 - tegenwoordi^ers i" d?" ""i n woords kunnen zijn. Da noemde s^r. een i groot gebrek van de politieke partijen, al was spr. zelf lid van één dier partijen, die mede de regeerings verantwoordelijkheid draagt. De eenzijdige samenstelling van Eerste en Tweede Kamer is echter volgens spreker ook te wijten aan de geringe belang stelling, die de plattelandsbevolking op dit gebied altijd getoond heeft. Vervolgens behandelde spr. de slechte toe standen in de. maatschappij van tegenwoor dig. De oorzaak hiervan ligt, aldus spr., in de groote veranderingen, die ongeveer 50 jaar geleden in de maatschappij hebben plaatsgegrepen. Voor dien tijd was er over al de vrije concurrentie en werd ieders arbeid beloond in overeenstemming met de wet van vraag en aanbod. Toen was er dus één maatstaf voor de waardeering van den arbeid. Hier is echter verandering in geko men door de groote veranderingen, vooral de invoering van 'de sociale wetgeving. Dit was op zichzelf wel goed, maar er werden twee groote fouten bij gemaakt. In de eerste plaats heeft men het niet gelaten bij wat economisch mogelijk was en in de tweede plaats heeft men niet alle bevolkingsgroepen gelijkelijk in de voordeelen laten deelen Hier werd de basis gelegd van het hiaat tus schen de verschillende groepen. Dit heeft zich steeds verder ontwikkeld en heeft nu geleid tot de totale ontwrichting der maat schappij. De georganiseerde groepen stellen tegenwoordig eerst hun eischen, terwijl ze dan de gemeenschap dwingen die te betalen. Dit kan de landbouwende bevolking niet en deze moet wel meebetalen aan de lasten. Zoo zijn dus, aldus spr., de lasten van het hooge sociale leven in ons land op het landbouwende deel van de bevolking afge wenteld. Dezen last heeft de landbouw niet kunnen dragen, al heeft hij zich met alle hem ten dienste staande middelen tegen den ondergang verzet. Zoo heeft hij het gepro beerd met ^technische bedrijfsverbetering, door een geweldigen langen arbeidsdag, enz. Dit heeft echter niet mogen baten, het land bouwbedrijf staat op den rand van den af grond. Er komt echter verandering. De 1 and- bouwende bevolking begon zich te organi- seeren. Haar organisatie, de Nationale Bond Landbouw en Maatschapij, strijdt voor de sociale rechtvaardigheid, die in de maat schappij moet heerschen. Zij wil bereiken, dat in ons land de landbouw aan den maat- schappelijken disch de plaats zal innemen, die hem toekomt. Spr. besloot met den wensch, dat de dag, die dit zal aanschouwen, niet verre meer moge zijn. Hierna werden nog een paar films ver- tpond van de landdagen door Landbouw en Maatschappij gehouden. OUDK/.RSPEL. L. T. B. Een ledenvergadering van den L.T.B. werd op Vrijdag 5 Maart 1937 gehouden in het lokaal van den Leer Vis. Voorzitter was de hèer K. Kaan. De tf&Br L. Kalve~dijk bracht verslag uit van de kringveragderingen Hier werd be sloten om te trachten de loonbijslagregeling terug te krijgen zooals deze was als in 1935, Men zou trachten een vervroegde voor- schotsteunuitkeering te krijgen. In Koedijk is een commissie benoemd om te komen tot schuldherleiding. Getracht moet worden dit gezamenlnk tot stard t-> brongen. Di b-w r-- »--en in Koedijk, een noodlijdende gcinccuU-, zoo j veel meer voor de tuinders gedaan wordt dan hier. Spr. zou willen onderzoeken hoe dit kan. De voorzitter zette dit uiteen. Het blijkt, dat er verschil van opvatting was over de toepassing. Ook in „de Streek" was men met de regeling 1936 tevreden. Met noodlijdendheid heeft het niets te maken. De heer Borst vond, dat als b.v. Koedijk van een regeling weet te profiteeren, zij dit resultaat mededeelt aan andere afdeelingen. De hèer Wonder meende dat het niet noodig moet zijn dat andere afdeelingen dit doorgeven. Wanneer er een dergelijke regeling komt, moet het Prov. bestuur deze regeling bestudeeren, zoodat er één lijn wordt getrokken. Het bleek, dat de begrooting voor de pro vincie sluit met een bedrag in uitgaven en ontvangsten van 4500. De begrooting van den Bond wees een bedrag aan in ontvangst en uitgaaf van 5674. Als afgevaardigden werden gekozen de heeren C. Borst en L. Kalverdijk. De heer W. Jonker bracht ter sprake den minimumprijs van de uien. Daar op dit product geen steun wordt verleend, vond spr. een minimumprijs van 60 cent een be spotting. Besloten werd dit op de Provinciale vergadering ter sprake te brengen. De heer C. Blokker weës op den door het kringbestuur naar voren gebrachten extra- steun van 100 per wagon en vroeg zich af, hoe men straks moet beginnen te verbouwen zonder geld. De voorzitter vestigde in dit verband de aandacht op de pogingen, die in het werk worden gesteld, een vervroegde uitbetaling der steungelden te krijgen. De heer Jb. Kramer vroeg, of vroege aardappelen mogen worden verbouwd op teeltvergunning van groenten. Het schijnt, dat daarvoor hier in de land bouwcentra wel eenige ruimte wordt ge geven. De heer Jb. de Boer zou een regeling wil len maken, waardoor voorkomen wordt, dat Zeeuwsche'blauwen dicht bij goedgekeurde poters komen te staan. De heer J. Hink noemde als middel de Zeeuwsche blauwen zooveel mogelijk op een centraal punt te zetten. Het zijn meestal aardappelen voor eigen gebruik en het be treft dus een kleine oppervlakte. Besloten werd dit door de tuinbouwver- eeniging „De Eendracht" te laten regelen. CONTRACTTEELT VAN SLUITKOOL IN DE WIERINGERMEER. De Rijkstuinbouwconsulent te Hoorn schrijft ons: Het blijkt dat er een vrij groote belang stelling bestaat onder de Langendijker kool bouwers, voor de contractteelt van sluitkool in de Wieringermeer en dat daaromtrent verschillende onjuiste denkbeelden bestaan. In de eerste plaats meenen sommigen, at zij zich daarvoor moeten wenden tot de di rectie van de Wieringermeer. Dit is niet juist. Men wende zich tot de pachters, die zijn vrij om contracten aan te gaan; de cul tuurmaatschappij „De Wieringermeer" heeft hiervoor geen land meer beschikbaar. In de tweede plaats denkt men, dat de planten moeten worden opgekweekt in de Wieringermeer. Ook dit is niet juist De bouwers zijn vrij om hun eigen planten te '■v waar zij maar willen, doch hun ...r. -f i«oovpri om vóór 6 Juni te ■'r"r i""n '!"n vru proote zekerheid hedt dat onLesmct plantgoed wordt uitge-

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7