DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Protestnota van de Madrileensche regeering ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 59 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag II Nlaart 1937 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 139e Jaargang De algemeene toestand. Alkmaar, 11 Maart De „Yorkshire Post", welk blad als de spreekbuis van minister Eden wordt be schouwd, heeft gisteravond in een artikel over de Britsche politiek in West-Europa geschreven, dat de Engelsche regeering als rechtstreeksch doel een internationale ga rantie van België's integriteit nastreeft. Frankrijk en Engeland, aldus de „Yorkshire Post", hebben deze garantie reeds gegeven, terwijl Hitier verklaard heeft, dat Duitsch- land bereid is, het eveneens te doen. Het moeilijke punt bij de onderhandelingen over deze materie zou het intrekken door België van zijn wederkeerigen waarborg tegenover Frankrijk zijn. België zou hier tegen kunnen aanvoeren, dat het zich tegen iederen aanval op Frankrijk yjjk Belgisch gebied zal verzetten, terwijl het eveneens kan verklaren, dat de versterking van zijn defensie-apparaat de beste bijdrage voor het behoud van den vrede zal zijn. Engeland is van meening, dat de rege ling van België's neutraliteit van grooter actueel belang is, dan de totstandkoming van een nieuw Locamo-pact. Niemand ge looft, dat Engeland ooit Duitschland tegen Frankrijk zal moeten verdedigen, doch wel omgekeerd. Toch zet de Britsche regeering haar pogingen voor een vijf-mogendheden- conferentie voort en doet zij vooral haar best om de Duitsche bezwaren, tegen het Fransch-Russische verdrag en tegen het wantrouwen van dit land om het aan den Volkenbondsraad over te laten den aanval ler aan te wijzen, te overbruggen. U De toestand in Hongarije heeft de legi- timistische kringen te Weenen ernstig ver ontrust en hun blad „der Oesterreicher" grijpt terug naar zekere geruchten, die de ronde hebben gedaan over de putschver- langers. In een gisteren gepubliceerd artikel tracht het orgaan aan te toonen, dat in deze ge heele zaak vooral Oostenrijk bedreigd is geweest en dit nog is. Het blad schrijft dan: „Zie hier wat zich heeft afgespeeld; een groep politici is door Duitsch geld opgeruid, de macht in Hongarije in handen te ne men. De beweging had echter niet alleen Hongarije ten doel, maar ook Oostenrijk. Wanneer de putsch geslaagd was te Boe dapest, zou Berlijn Oostenrijk in een schroef hebben gekregen, en het hebben kunnen bedreigen, niet alleen uit het noorden en oosten, maar ook uit het zuiden, door Stier marken heen. Aldus is de nieuwe vorm van den „Drang nach Osten". Ondanks de mislukking van den putch blijft het gevaar bestaan en het zal weer te voorschijn komen". Het blad beweert dan verder, dat de toe neming der agitatie in Hongarije samenviel met het oogenblik, waarop bondskanselier Schuschnigg zich in zijn redevoering van 14 Februari losmaakte van den druk der nazi's in Oostenrijk, en dat Boedapest en Berlijn toen het oogenblik gunstig achtten om handelend op te treden. Volgens den „Oesterreicher" was het vooral de Hongaarsche minister van oorlog, generaal Roeder, die het eerst de opstan dige pogingen zou hebben ontdekt en ze zou hebben doen mislukken door zijn maat regelen. tl Mussolini gaat op reis naar Lybie en naar aanleiding daarvan schrijft de Giornale d' Italia o.a.: In het Engelsch-Italiaansche gentleman's agreement heeft Italië uiting gegeven aan zijn wil, de reeds bestaande rechten van alle andere naties in alle deelen van de Middellandsche Zee te erkennen en daarmede alle agressieve of reformatorische voornemens uitgesloten De politieke en mi litaire actie van Italië in de Middelandsche Zee streeft derhalve slechts twee welom lijnde doeleinden na: ten eerste, de duide lijkheid der positie en de betrekkingen te verzekeren, met de tendens, overal daar, waar deze duidelijkheid bestaat, tot samen werking te geraken, en ten tweede, de ver dediging van de Italiaansche belangen in de Middellandsche Zee te verzekeren, hetgeen geschiedt door de uitbreiding der militaire krachten en der vlootsteunpunten, waarbij men natuurlijk ook met de maatregelen van ander landen rekening moet houden. De reis van Mussolini naar Lybie heeft, in tegenstelling met alle anders luidende veronderstellingen, ten doel, een bezoek te brengen aan een gebiedsdeel van het im perium, dat aan een voor Italië belangrijke zee ligt, en dat om redenen van zelfverde diging onder toezicht van Italië moet staan. De diplomatieke redacteur van het nieuwsbureau Stefani schrijft, dat Musso lini een bezoek aan Lybie zal brengen, om den weg langs de kust naar Syrië in te wijden. De Spaansche revolutie Groote contingenten Duitsche en Italiaansche troepen zouden aan den strijd deelnemen. Overmachtige aanval der opstandelingen. De Spaansche minister van buiten- landsche zaken heeft de vertegenwoor digers van de buitenlandsche pers te Va- lencia ontvangen en hun de volgende nota overhandigd: De regeering der Spaansche republiek heeft verscheiden malen melding gemaakt van ware Duit sche en Italiaansche militaire eenhe den, die ten behoeve van de opstande lingen waren gezonden en zij heeft hun tegenwoordigheid gesignaleerd op ver scheidene gevechtsfronten. Sinds December, toen zes weken achter een herhaalde vruchtelooze aanvallen op Madrid in het kamp der opstandelingen een vérgaande demoralisatie hadden veroor zaakt, welke in tal van getuigenverklarin gen van gevangenen tot uitdrukking kwam, heeft slechts de voortdurende toevoer van Duitsche en Italiaansche troepen den mili tairen opstand in Spanje gesteund, hetgeen een bespotting zonder weerga is van alle overeenkomsten, voortvloeiende uit de in Augustus opgestelde verklaring aangaande niet-inmenging. De gevangenneming van vier Italianen, heeft ons opnieuw de beves tiging gegeven van de gegrondheid onzer aanklachten. De vier militairen een onder-offi cier en drie manschappen verklaren op 1 Febr. te Cadiz aan land te zijn ge zet. Zij maken deel uit van een contin gent van 5000 man, verdeeld over acht bataljons van de tweede divisie der fas cistische militie, welke onder bevel staat van generaal Zopi, den vroegeren in specteur der Italiaansche infanterie, een vooraanstaanden persoon in de leger- kringen van zijn land. De gevangenen behooren tot het 751ste bataljon, dat uit drie compagnieën fusilliers en één compagnie zware mitrailleurs bestaat. De gevangenen voegden aan hun mededee- lingen toe, dat zij op acht Maart te Suguen- za waren aangekomen. Zij hebben aan dit front zes Italiaansche bataljons aangetrof fen. Het 751ste bataljon is dat, hetwelk met een compagnie tanks is uitgerust. De num mers der andere bataljons zijn het 530ste, 630ste, het 636ste en het 730ste. Zij verkla ren eveneens te hebben gezien een zestien tal stukken artillerie van verschillend kali ber, die door Italiaansch personeel worden bediend. Zij zeggen ten slotte, dat zich aan hetzelfde front Duitsche artillerie bevindt en dat de derde divisie der Italiaansche mi litie eveneens in actie is. De vier gevangenen zijn naar Valencia overgebracht. De vertegenwoordigers der wereldpers zullen in de gelegenheid worden gesteld daar met hen te spreken. De namen der gevangenen zijn Rafaele Marrone, Pas- qual Esperanza, Mario Stopini en Placidi Daute. Het is belangwekkend er op te wij zen, dat het Italiaansch contingent, waartoe zij behooren, is gezonden juist in de dagen, dat de Italiaansche regeering zich in haar antwoord aan de Britsche regeering in de nota van 25 Januari heeft uitgesproken ten gunste van de wederinscheping van alle bui tenlanders, die deel nemen aan den binnen- landschen strijd in Spanje, welke door de in menging der totalitaire staten is getransfor meerd in een internationalen oorlog. Mededeeling aan de onderteekenaars der niet-inmengingsovereenkomst. Deze nieuwe aanklacht aangaande directe inmenging van zekere vreemde mogendhe den ten gunste van de opstandelingen zal langs diplomatieken weg officieel worden medegedeeld aan alle regeeringen-ondertee kenaars der niet-inmengingsovereenkomst. Gisteren zijn nog vijf Italiaansche krijgs gevangenen in handen van de regeerings- troepen gevallen in de provincie Guadala- jara; onder hen bevindt zich een sergeant, Placidi, die verklaard heeft, dat in den sec tor van Guadalajara de krijgsverrichtingen geleid worden door een volledige Italiaan sche divisie van minstens 7000 man, door een deel van de derde divisie en door ba- taillon 135. De sergeant wist niet tot welke divisie dit laatstgenoemde bataljon behoor de. Te Siguenza heeft men afdeelingen van de derde divisie, bijgenaamd de divisie „der zwarte veeren" aangetroffen. Men beweert dat al deze troepen Ita liaansch zijn. Men vindt er echter ook Duit sche strijdkrachten. De commandant van de tweede divisie is generaal Coppi. De divisie bestaat uit twee of drie groepen, waarvan elke groep drie bataljons omvat, welke weer verdeeld worden in vier compagnieën: drie geweercompagnieën en een mitrailleurcom pagnie. Alle bevelvoerende instanties zijn Italiaansch en iedere divisie telt twintig gevechtwagens van het type „Ansaldo". Het oorlogsmateriaal en de over de tanks bevel voerende officieren zijn Italiaansch. Sergeant Placidi beweert naar Spanje te zijn geko men aan boord van de Lombardia, tezamen met 4000 man. Hij heeft ook nog andere Ita liaansche schepen te Cadiz gezien met man schappen en oorlogsmateriaal, dat naar zijn meening van Italiaanschen oorsprong is. Groote activiteit in de provincie Guadalajara. Gisternacht en gisterochtend hebben de troepen in het noordelijk deel der provincie Guadalajara een groote activiteit aan den dag gelegd. De opstandelingen hebben met hun gemo toriseerde colonnes, welke door artillerie worden gesteund, aanvallen ondernomen. De regeeringstroepen nestelden zich in stellingen, welke zij snel versterkten. De be wegingen der opstandelingen geschieden langs den weg van Aragon op het gedeelte, dat den loop van de rivier Vadiel, een zijri vier van de Rio Henares, volgt. 32.400 man op 20 K.M. van Guadalajara. De opstandelingen bevonden zich Dinsdag avond ter sterkte van 32.400 man op 20 K.M. van Guadalajara. De stelselmatige en machtige opmarsch der aanvallende kolonnes wordt voortgezet. Madrid en directe omgeving. Het schijnt, dat de tegenstanders dezen op marsch niet tot staan kunnen brengen. 15.000 tot 20.000 man troepen der internatio nale brigade loopen gevaar te worden om singeld. Zij kunnen zich, naar men veron derstelt, slechts aan omsingeling onttrekken door terug te trekken op Madrid, welks val aanleiding zou kunnen geven tot straatge vechten. De „Mundo Obrero" meldde gisteravond, dat de gevechten in de provincie Guadalaja ra tot het tegenhouden van den vijand wor den voortgezet. Na eerst een aanval te heb ben gedaan op het centrum van de regee ringstroepen, hebben de opstandelingen la ter een aanval gedaan op den rechtervleu gel, teneinde hun troepen in den rug te be schermen. Uit deze mededeeling van het blad blijkt wel, dat de opstandelingen aanzienlijk zijn opgerukt. In het westen zijn zij doorgedron gen tot Toba, in het centrum tot voor Alma- drones en in het oosten tot Abanades. Het doel van de westelijke colonne is den weg van Aragon, de centrale colonne rukt op naar Brihuega en de oostelijke naar Cifuen- tes. De gemotoriseerde eenheden, welke door de opstandelingen in het vuur werden gebracht, stelden hen in staat deze beide laatste plaatsen onmiddellijk te bedreigen. Het schijnt niet, dat hun aanval gericht is tegen Guadalajara, vermoedelijk zullen beide colonnes den loop van de Tajuna en de Taag volgen. Te Madrid verklaart men, dat indien de opstandelingen geen druk uitoefenen op an dere punten van het front van Madrid, deze vooruitgang van weinig beteekenis is. Naar verluidt hebben de regeeringstroepen gisteren tegen het einde van den middag een tegenaanval ondernomen aan het front van Guadalajara, met het doel het front zoo veel mogelijk in beweging te brengen. Men zegt, dat deze tegenaanval de regeeringstroepen in staat heeft gesteld hun stellingen eenigs- zins te verbeteren op verschillende punten. Verrast door het plotselinge van den aanval, gingen de rechtschen van hun kant weer tot den aanval over, maar zonder succes. Bij het vallen van den nacht, werd, nadat de re geeringstroepen den laatsten rechtschen aan val weer beantwoord hadden, de strijd voort gezet, doch werd geleidelijk minder. Spaansch vrachtschip door rechtsche treiler achtervolgd. In een communiqué van het Fransche mi nisterie van marine wordt mededeeling ge daan van een gevecht tusschen twee Spaan sche schepen ter hoogte van Quessant. Volgens dit communiqué werd het Spaan sche vrachtschip „Conde de Zubiria" op 8 mijl ten Z.W. van Quessant door een trei ler der opstandelingen beschoten en tot de grens der Fransche territoriale wateren achtervolgd. De door Quessant gewaar schuwde zeeprefectuur te Brest zond onmid dellijk een watervliegtuigg en een marine vaartuig naar de opgegeven plaats. Het Spaansche vrachtschip zette koers naar Brest, geloodst door een visschersvaartuig. Het rechtsche vaartuig heeft weder zee ge kozen. Het schip is gisteravond op de groote ree- de van Brest voor anker gegaan. De beman ning telt 38 koppen. Het schip kwam uit Ai- bot in Engeland en was op weg naar Bil- bao. Bijna zestig kanonschoten werden op het schip gelost. Een granaat drong door het voorschip en een tweede viel neer op de brug, doch zonder te ontploffen. Niemand werd gewond. Estlandsch koopvaardijschip aan gehouden. Het Estlandsche koopvaardijschip Olev, metende 2000 ton, dat van Cadiz op weg was naar Bayonne, werd Maandagavond ge praaid door schepen der Spaansche opstan delingen ter hoogte van de Fransche kust. Het schip werd door een schip der opstan delingen opgebracht naar de Spaansche ha- van Pasages, waar het 's nachts binnenliep. Het werd daar doorzocht. Pas gisteroch tend werd het toegestaan opnieuw zee te kiezen. Het schip is thans te Bayonne aan gekomen. Tijdens het verblijf te Pasages heeft de Olev averij opgeloopen. DE DWAASHEID TEN TOP GEDREVEN. Italië vaardigt verbod op dienst neming in Spanje uit. In de Italiaansche kamer is een wetsont werp ingediend, dat de dienstneming van vrijwilligers in Spanje verbiedt. Het begelei dende rapport vermeldt, dat deze wet de loyale en snelle toepassing beteekent van de verplichtingen, welke de fascistische re geering op zich heeft genomen, ten opzichte van de internationale commissie voor niet- inmenging in Spanje. De ondergang van de „Mar Cantabrico". Generaal Queipo de Llano heeft gisteren in zijn radiotoespraak een officieele mede deeling doorgegeven van den marinecom mandant van El Ferrol, volgens welke de „Mar Cantabrico" bij de beschieting door de schepen van Franco niet is vergaan. Het vaartuig is een haven der rechtschen bin nengesleept. De lading heeft een waarde van veertig millioen peseta's en bestaat uit ze- Distributie gehakt in blik. Speciaal voor de „stille armen". De minister van sociale zaken heeft aan alle gemeentebesturen een circu laire gezonden betreffende de distribu tie van varkensgehakt in blik. De minister deelt in dit rondschrijven mede, dat van verschillende zijden aan gedrongen is op de beschikbaarstelling van gehakt in blik ook voor de z.gm. stille armen, die op geenerlei wijze steun van rijks- of gemeentewege ont vangen en die evenmin zijn aan te mer ken als ondersteunden volgens de ar menwet. Bij den minister bestaan daartegen geen bezwaren. Derhalve kan dit pro duct aan bedoelde personen tegen den geldenden prijs worden verstrekt en wel op denzelfden voet als het geval is ten aanzien van de ondersteunde of tewerk gestelde werkloozen en armlastigen. De distributie behoort echter ook voor deze categorie van personen van het ge meentebestuur uit te gaan. Daarbij zullen de noodige gegevens omtrent z.gm. „stille armen" op de beste wijze door bemiddeling van kerkelijke en particuliere instellingen van welda digheid en c.q. den armenraad kunnen worden verkregen. Een nauwkeurig onderzoek der ge vallen, waarin op deze wijze hulp in na- tura zoude kunnen worden verstrekt, is noodzakelijk alvorens door het gemeen tebestuur een beslissing terzake wordt genomen. De minister deelt ten slotte nog me de, dat de voor dit doel benoodigde blikken aan de gemeenten, tegen den prijs van 0.31 per bus rullen worden geleverd. ven vliegtuigen, 50 kanonnen, 14 millioen dumdum-kogels, vele machinegeweren en ander oorlogsmateriaal. Relaas van den kapitein der „Djebel Antar". Het Fransche vrachtschip „Djebel Antar" dat ter hoogte van de Balearen gebombar deerd is, is thans te Marseille aangekomen. De gezagvoerder verklaarde, dat het vlieg tuig dat het bombardement verricht heeft, uti de richting van de Balearen kwam, toen het schip zich op 78 mijl van Minorca be vond. Het was een driemotorige, kastanje bruine eendekker. Op de stuurhut waren witte strepen aangebracht, terwijl het roer een Andreaskruis droeg. Het toestel liet vier of vijf bommen vallen, waarvan er drie in zee terechtkwamen. STAKINGSRELLETJES IN AMERIKA. Twintig gewonden in Alameda. Bij een botsing tusschen ongeveer 200 stakingsposten en vijf en twintig politieman schappen, die trachtten niet-georganiseerde arbeiders te escorteeren naar de fabriek van de alifornia Packing Corporation, zijn twin tig gewonden gevallen, van wie sommigen zware kwetsuren hebben bekomen. Er werd fel gevochten, waarbij gebruik gemaakt werd van steenen, knuppels, traangas, kort om van alle beschikbare projectielen en strijdmiddelen. De strijd werd beslecht doordat de politie alle beschikbare man schappen ijlings naar de plaats der gevech ten zond, en versterkingen uit Okland liet komen. Overeenstemming bij Chevrolet en Fisher. De staking in de fabrieken van Chevrolet en de carossiebedrijven van Fisher is geëin digd. Er is overeenstemming bereikt tus schen werkgevers en werknemers. IJSDAM IN DE WEICHSEL. In de benedenloop van de Weichsel na bij de grens tuss'hen Polen en Dantzig, heeft zich een groote ijsdam gevormd, waardoor het water in de rivier wordt rjgeituwd. De dam strekt zich uit over een lengte van 26 kilometer en vergeefs heeft de genie getracht met dynamiet den dam te vernielen. Cok vier ijsbrekers zijn er niet in geslaagd het ijs te breken. De omgeving van Torun is overstroomd en de brug bij Fordon over de rivier loopt gevaar weggespoeld te worden. De was van de rivier bedraagt zes meter. Talrijke dorpen in het gebied zijn ontruimd. HONDERD DIEREN BIJ EEN BRAND OMGEKOMEN. Bij een brand op een boerenhofstede in hetd istrict Hadersleben zijn 90 runderen en 10 paarden omgekomen.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1