Agwda DOUWE EGBERTS TABAK uit alle deelen der wereld in ÉÉN melange Bioscopen. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Haar groote zonde (rom.); hoofdrollen Gustaf Gründgens en Kathe Dorsch. Toegang bo ven 18 jaar. Victoria-theater, Donderdagavond 8 uur, hoofdnummer Verschroeide Aarde (popu lair-wetenschappelijk, Congo-film). Toegang voor eiken leeftijd. Bioscoop Harmonie, half acht, tot en met Woensdag, hoofdnummer China-Clipper (spannend); hoofdrollen Ross Alexander, Beverly Roberts, Marie Wilson. Toegang alle leeftijden. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Gharlie CHan in Shanghai (sens.); hoofdrol Warner Oland. Toegang boven 14 jaar. Donderdag 11 Maart. Leger des Heils, Limmerhoek, filmvertoo- ning, 5 uur voor kinderen, 8 uur voor vol wassenen. 7.30 uur, Harmonie, feestuitvoering vrijz. hervormd knapenkoor. 8 uur, Rustende Jager te Bergen, afd. S.D.A.P., spreker de heer W. van Dok uit Beverwijk. 8 uur, Rustende Jager te Heiloo, demon stratie electrisch koken. Zaterdag 13 Maart. 8 uur, Harmonie, donateursuitvoering „De Stem des Volks" en kinderkoor „De Kleine Stem". BEKEND DIAMANTHANDELAAR AANGEHOUDEN. Het parket te Antwerpen heeft den be kenden diamanthandelaar H. Adler gear resteerd onder de verdenking van be- driegelijke bankbreuk. Gisteren heeft de handelsrechtbank het faillissement uitgesproken. Het tekort be draagt naar het schijnt 28 millioen B. franken. De Belgische en de Nederlandsche justi tie houden zich met deze zaak bezig. CHINEESCHE VEERPONT OMGESLAGEN. Veertig dooden. Een veerpont, dien de dienst tusschen Tientsin en Tangkoe onderhield, is in de door een voorbijvarend stoomschip ver oorzaakte deining omgeslagen. Veertig opvarenden zijn verdronken. HEVIGE CYCLOON BOVEN PORT DAR WIN. In den afgeloopen nacht is Port Darwin geteisterd door een cycloon, die de hevigste sedert 40 jaar was, talrijke huizen zijn in gestort, van vele gebouwen werden de da ken afgerukt. Veertig menschen hebben verwondingen opgeloopen, terwijl ook iemand om het leven is gekomen. De electri- citeitsdienst werd ontwricht. Er bestaat on gerustheid over het lot van een vijftigtal loggers, die zich tijdens den stormwind op zee bevonden. £aatste Aecichtm (Ongecorrigeerd.) Jan Kiepura in Amsterdam. De zangMlmactear vertelt, hoe hij voor het Prinselijk paar gezongen heeft Jan Kiepura is hedenmorgen in de hoofdstad aangekomen. Sinds de huwelijksreis van H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bern- Kard en hun verblijf in Krynica is de Poolsche zanger in Nederland wellicht even vaak genoemd als de eigenaar van het hotel, waar het vorstelijk paar den eersten tijd in het wintersportplaatsje logeerde, als om zijn muzendiensten. Het ligt dan ook voor de hand, dat toen wij in het „Amstel Hotel" de ge legenheid hadden even een praatje met hem te maken, wij in de eerste plaats onze vragen tot den hotelexploitant richten. Ja, zei Jan Kiepura, het is eigenlijk heel merkwaardig gegaan. Ik wist er n.L zelf niets van, voordat op een gegeven morgen in December een journalist bij mij in het hotel kwam, die mij dringend wilde spre ken. Weèt u wel, zei deze persman, dat over een paar weken de heele wereld over uw hotel zal spreken, omdat H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard daar eeni- gen tijd incognito zullen komen doorbren gen? Maar denkt u er vooral aan, dat hier over niets gepubliceerd wordt, want dan gaat het bezoek niet door. U begrijpt, dat ik mij hieraan, al was het alleen uit eigen belang, streng gehouden Jan Kiepura heb, en toen er een paar weken voorbij ge gaan waren, had ik dit geheele gesprek al zoo ongeveer vergeten, toen ik plotseling in de krant las, dat de aankondiging van het vorstelijk bezoek inderdaad juist was ge weest. Gezongen voor het Prinselijk Paar. Een concert was het eigenlijk niet, hoewel ik natuurlijk wel gezongen heb. Dat kwam echter zoo van zelf. Er heerschte een uiterst opgewekte en vroolijke stemming in het hotel. Er werd een bal-masqué gegeven, er werd gelachen, gedanst, gezongen, en toen het geheele gezelschap zoo aan het zingen was, heb ik meegezongen. Toen hielden de anderen hun mond en zoo is het dan gekomen, dat ik in Krynica solo heb gezongen voor de prinses en den prins. Mijn vrouw, Martha Eggerth, heeft toen ook eenige liederen ten gehoore ge bracht. U ziet wel, dat van een eigenlijk concert niet kan worden gesproken. Wij hebben in de Nederlandsche bla den een en ander gelezen over de belang stelling, die het Poolsche publiek voor ons kroonprinselijk paar getoond heeft, en die soms wel eens een beetje lastig werd Dat de belangstelling wel eens te ver is gegaan, is natuurlijk erg jammer geweest. Maar u moet ook niet vergeten, dat geheel Polen werkelijk geweldig ingenomen is ge weest met het bezoek en dat de prinses door haar beminnelijkheid, haar eenvoud en haar innemend optreden in enkele dagen zoo populair was, dat men gerust kan zeg gen, dat uit het geheele land wagonladin gen geschenken en attenties naar Hare Ko ninklijke Hoogheid werden gezonden. Bestaan er nog plannen voor een concert in Nederland voor het Hof? Die plannen zijn er inderdaad. Maar vooreerst zullen zij wel niet kunnen worden uitgevoerd. Om te beginnen is de prinses op het oogenblik nog niet in het land terugge keerd en dan ben ik de eerstvolgende maan den zeer druk bezet met filmwwerk. Het zal dus wel niet voor September of October a.s. zijn, dat ik voor H.M. de Koningin en het kroonprinselijke paar hier een concert zal kunnen geven. Wat bent u voornemens Zaterdag a.s. in het Concertgebouw hier te zingen? Waarschijnlijk zal ik beginnen met eer. Aria uit Aïda, dan eenige liederen uit Tosca, Rigoletto en wat filmschlagers, geen Ameri- kaansche, alleen Europeesche. Straatzangers-concurentie? We hebben wel eens gelezen, dat u van tijd tot tijd den straatzangers concurrentie aandoet. Bent u voornemens om ook hier in Amsterdam op een gegeven oogenblik bij voorbeeld op het Museumplein uit uw auto te stappen en dan voor een toegestroomde menigte een openluchtsolo te geven? Het lijkt wel een samenzwering tegen mij. Overal vragen zij me of ik niet buiten voor het publiek.dat niet in de zaal aanwezig kon zijn, zou willen zingen. Maar natuur lijk, ik ben in de eerste plaats zanger en als er nu werkelijk veel menschen bijeen zijn, op straat, of waar dan ook, en zij willen, dat ik zingen zal, ja als zij dat dan werkelijk ernstig willen en mij anders niet laten gaan, dan dèn zing ik natuurlijk en dan ben ik blij over het enthousiasme van de menschen. Maar de politie vindt het niet altijd prettig. Maar schrijft u dit alles nu niet in de krant, want anders zou het kunnen, dat ik mij vergiste en toch op straat zou moeten gaan zingen. En zulk mooi weer is het op het oogenblik nu niet bepaald. U zei zooeven, dat u voor den eerstvol- genden tijd druk filmwerk op uw program hebt. Wat zijn uw plannen? Wij hebben twee films in voorberei ding: „Sensation" en „Bohème". „Sensation" zal worden geregisseerd door een nieuwe regie-ster, een Tsjech, Anton, en „Bohème", natuurlijk met de muziek van Puccini zal geregisseerd worden door Bolvary. Hebt u nog bepaalde plannen voor uw verblijf in Amsterdam? Hoe denkt u uw tijd door te brengen? - Och, wat zal ik zeggen? Gorgelen, om mijn stem zuiver te houden, repeteeren, een beetje wandelen om een indruk te krijgen van het volk hier en vanavond een bezoek aan de beurs van de Dameskroniek in het R.A.I.-gebouw. Verder weet ik het nog niet zoo precies. Nee, ik zal niet de eerste kunste naar zijn, die in Amsterdam komt en niet naar het Rijksmuseum gaat, ik wil het mu seum integendeel heel graag zien Hedenavond ongeveer 10 uur. Hedenavond omstreeks kwart voor tien zal de A. V. R. O. een vraaggesprek uitzen den met den bekenden filmacteur en zanger Jan Kiepura, die vanmorgen in de hoofd stad is aangekomen. Zitting Eerste Kamer. Het vraagstuk der werkloosheid. Hedenmiddag vergaderde de Eerste Kamer. Aan de orde is hoofdstuk 12 (dep. van so ciale zaken) der rijksbegrooting voor 1937 De heer Danz (s.d.) bespreekt het vraag stuk der werkloosheid, waarvan de vooruit zichten iets minder somber zijn, hoewel nog lange jaren breede kringen van werkloozen onze aandacht zullen vragen. De werkloos heid is niet alleen een crisisverschijnsel, ook de rationalisatie en mechanisatie, veel te sterk doorgevoerd, is er oorzaak van. Zonder werktijd-vermindering moet het economisch leven vastloopen. Anders zal de machine ons in den afgrond storten. We moeten al het mogelijke doen, om de ge volgen van rationalisatie en mechanisatie te beperken en verzachten. De loonen mogen daarbij niet de overwegende factor zijn Rationalisatie en mechanisatie zelf vermin deren de productiekosten en veroorzaken prijsdaling. Indien de werktijd niet bedui dend verkort wordt, blijven groepen land genooten uitgesloten van het bedrijfsleven. Dit beteekent by den aanwas der bevolking steeds toeneming van het aantal beroeps- werkloozen. Spr. schetst de moreele gevolgen, de ver wildering, veroorzaakt door dit ontbreken van elk perspectief. Zonder werktijdvermin dering zullen er nog sterker middelen moe ten worden gebruikt. Er zy'n al symptonen om aan de rationalisatie paal en perk te stellen. Spr. wijst op de wet betreffende mechani satie in de sigarenindustrie. Tot nog andere middelen zal men komen zonder werktijd verkorting. Spr. erkent dat de loonen een rol spelen. Doch er zijn wel middelen om tot een ac- coord te komen. Spr. wijst op Amerika op Frankrijk. De regeering heeft veel te lang gewacht met aansturen op verkorting van werktijd. Er moet naar een weg gezocht worden om werkgevers en werknemers te dezen aanzien te vereenigen. Het rapport van den hoogen raad van ar beid geeft al een uitweg aan. Het is, in den tijd van betere conjunctuur, nu het oogen blik om met wettelijke maatregelen te ko men. Anders zitten we weldra weer in een crisis en komt er weer niets van. De actie voor het versche kadetje heeft geenszins spr.'s instemming. Nu het hek eenmaal van den dam is, laat men niets on gebruikt om succes te behalen. Hoe zal s ministers opvolger denken over wat deze minister als proef toestond? Onvermijdelijk zal het verkrijgbaar stellen van versch brood bij het ontbijt leiden naar verlenging van den bakkers-nachtarbeid en verdere ontwrichting van het bedrijf. Het is geen publiek belang, versch brood 's morgens vroeg beschikbaar te stellen, slechts een kleine groep menschen is er op gesteld. Te Rotterdam b.v. heeft het publiek slechts matig op de geboden mogelijkheid gerea geerd. Er schuilt een groot gevaar in het toegeven aan de agitatoren voor het ver sche kadetje voor de toepassing der ar beidswet. Onder de gegeven omstandigheden is de animo om tot bedrijfsraden te komen, niet bijster groot. In de practijk wordt het werk der bedrijfsraden gesaboteerd. Acht de mi nister de bedrijfsraden een belangrijke fac tor voor ordening van het bedrijfsleven, dan zal hij zijn houding hebben te herzien. De heer Gelderman (iib.) heeft bezwaar tegen verschillende opmerkingen in het voorloopig verslag, nu ook weer door den heer Danz te berde gebracht. Een regeering heeft te overwegen of maatregelen econo misch verantwoord zijn. Men vergeet wel eens dat in een menschenleeftijd de ar beidsduur van 6365 uur per week en meer is teruggebracht op 48 uur. Spr. wil niet ontkennen dat mogelijk bij den vooruitgang der te 'nniek de w-rktyd verder zal worden verkort. Men bedenke echter dat de be hoeften in een land met noordelijk klimaat anders zijn en blijven dan in zuidelijke of tropische streken. De industrie moet in om standigheden blijven verkeeren, dat ze met andere landen kan concurreeren. Men stelle zich niet teveel voor van maatregelen t.a.v. de 40-urige werkweek genomen. In Frankrijk is het aantal industrieën, „non-appliqueer" niet gering, en spr. weet uit ervaring, hoe groot de invloed van mo netaire verhoudingen daarbij is, bovendien, Om van de vaste kosten nog niet te gewa gen. Spr.'s ervaring is dat ook vóór September de algemeene aanpassing het concurrentie vermogen onzer industrie heeft verhoogd. Spr. waarschuwt tegen maatregelen, wel ke juist grooter werkloosheid zouden ver oorzaken. Spr.'s conclusie over werktijd verkorting is dus een andere dan die van den vorigen spreker. Dat er actie is t.a.v. een wettelijke rege ling van particuliere pensioenfondsen, acht spr. begrijpelijk. Tegen algemeene vaste normen is geen groot bezwaar. Men houde echter ook rekening met de belangen dier vrijwillige fondsen, welke steeds goed ge werkt hebben. Het gevaar is dat vrijwillige regelingen minder zullen worden aangegaan en bestaande worden opgeheven. Wat de wijze van steunverleening betreft, hoe is de toestand van arbeiders die ge royeerd worden van de vakvereeniging? Zij zijn verstoken van de hoogere uitkeering welke zij anders zouden genieten, hoewei ze toch hebben bijgedragen. Ook spr. onderschat niet den psychologi- schen factor der werkloosheid. Die moet zooveel mogelijk worden ver minderd. De werkloosheid vermindert niet in de mate die velen verwachten. De geschiktheid van vele werkloozen gaat achteruit. Ook zijn er vele arbeiders die niet meer passen in de gerationaliseerde bedrijven. De rationali satie is voor vele werkgevers bittere nood zaak wegens de concurrentie met andere landen. Dan komen er jaarlijks jonge arbei ders bij die een behoorlijke opleiding heb ben gehad. Er moet dus worden gerekend met een meer of minder permanente werk loosheid. Men ziet dit ook in andere landen. Zullen de uitkeeringen steeds op dezelfden voet gehandhaafd kunnen blijven? Spr. ziet zeer wel in, dat ze slechts aan de noodzake lijkste behoeften voldoen. Doch het is de vraag, wat de gemeenschap kan betalen. De steun toch aan de werkloozen wordt opge bruikt door de rest der bevolking. De steun- normen mogen de arbeidsschuwheid niet in de hand werken, hoezeer spr.'s ervaring is dat de normale arbeider liever werkt dan steun ontvangt. Men vergete echter ook niet, dat bij afname der werkloosheid het gehalte der werkloozen minder wordt. Op den duur zal de bonafide werklooze er belang bij hebben dat niet meer als werklooze wordt beschouwd wie vroeger onder maatschap- pelijken steun zouden hebben behoord. Spr. dringt aan op een onderzoek en nauwkeurige schifting. Dit beschouwLspr. als een belang rijk vraagstuk. De heer Andriessen (r.k.) betuigt zijn in stemming, dat de minister het probleem der verdeeling van den beschikbaren arbeid ter hand heeft genomen. Spr. gelooft niet, dat de minister het be lang van den invloed van werktijdverkor ting op de bestrijding der werkloosheid vol doende inziet. Velen zijn het dienaangaande eens, al verschilt men over de toe te passen middelen. Spr. is in dit oordeel gesterkt door den heer Gelderman, die feitelijk erkent dat we voor een permanente werkloosheid staan. Of we tot werktijdverkorting komen, hangt ANNO 1753 Voor ieder pakje D.E. zijn tabaks soorten aangevoerd uit alle wind streken. Iedere soort heeft haar eigen taak in de D.E.-melange, die berust op een ervaring van bijna twee eeuwen. U proeft de speciale zorg, die aan D.E. Echte Friesche Heeren-Baai wordt besteed l ckfo FRIESCHE HEEREN-BAAI 18 3 JAREN ERVARING IN P IJ P TABAK. voor een deel af van de algemeene geestes gesteldheid. Spr. citeert in dit verband „De Volkskrant" van 5 Maart j.L Blijkens een onderzoek te Amsterdam verklaren van 72 gezinnen er 42, geen hoop voor de toekomst meer te hebben. Men ziet wel in, van hoe veel gevaar dit is voor een geordende samen leving, hoe men via allerlei gemoedsstem mingen komt in een sfeer die rijp is voor verstoring der evenwichten. Spr. wijst op den invloed ten deze van de wereldgebeur tenissen. Voor hen die deze verhoudingen willen exploiteeren voor hun doeleinden, is dit welkom. Men onderschatte in onzen tijd van geperfectioneerde berichtgeving de om standigheden, niet ook voor onze Neder landsche werkloozen. We moeten tot practische resultaten komen, vooral t.a.v. de werkloosheid. Er zijn groote moeilijkheden voor werktijdver korting, op het loon berustend. TERAARDEBESTELLING PROF. DR. ALBERT VERWET. Onder zeer groote belangstelling is hedenochtend op de Algemeene Begraaf - plaats te Noordwijk aan Zee het stoffe lijk overschot ter aarde besteld van den bekenden schrijver en dichter prof. dr. Albert Verwey, emeritus-hoogleeraar in de Nederlandsche letterkunde aan de universiteit te Leiden. Een groote kring van kunstenaars, geleer den en vrienden van den ontslapene was op dezen regenachtigen dag in Noordwijk samengekomen, om den ontslapene, die, over eenkomstig zijn wensch, begraven werd in het dorpje aan de Noordzee, waar hij zoo vele jaren heeft geleefd, de laatste eer te bewijzen. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen was bij deze plechtigheid vertegenwoordigd door den heer*P. Visser, chef van de afdeeling kunsten en weten schappen van zijn departement. Namens de studentenvereeniging waren vertegenwoordigende deputaties aanwezig. Enkele minuten over 1 kwam de stoet op de begraafplaats aan. Aan de groeve heeft de zoon, dr. J. Ver wey, medegedeeld, dat mevrouw Verwey gemeend heeft in den geest van haar over leden man te handelen door te verzoeken geen toespraken te houden. Hij volstond dan ook met het uitspreken van zy'n hartelijken dank voor de betoonde belangstelling. Met het strooien van bloemen was de plechtigheid geëindigd. STEUN SUIKERBIETEN. Naar men ons van bevoegde zijde mede deelt, zal in de binnenkort afkomende be schikking betreffende den steun aan de suikerbietenteelt een bepaling worden op genomen krachtens welke de telers, die be zwaren hebben tegen de hun voorloopig toe gewezen hoeveelheid garantiebieten, binnen 14 dagen na ontvangst van de voorloopige toewijzing van hun bezwaren bij de betref fende provinciale landbouw-crisis-organi- satie moeten hebben ingediend. Later inkomende bezwaarschriften worden niet meer in behandeling genomen. hieruit, dat de dorpen aan den voet van de Siërra Guadarrama vrijwel zonder strijd ge vallen zijn. De militie-troepen die vreesden van Madrid te worden afgesneden, trokken in wanorde terug. Deze achterwaartsche be weging zou zich vandaag tot Somo Siërra kunnen uitbreiden en de verbreking van de liniën in alle Madrileensche sectoren tot gevolg kunnen hebben. Aan het einde van den derden dag van het offensief waren de rechtschen 40 kilometer opgerukt over een breedte van 15 tot 20 kilometer. Siad atOmqeoUtg. DE ACTIE VOOR HET BEHOUD VAN DE KAASMARKT. Vandaag moest eigenlijk de vlag uit want het is weer een bijzonder goede dag. Vele Alkmaarders en ook niet-Alk- maarders hebben weer bewezen ons te willen steunen in de actie tot behoud van onze kaasmarkt. Zij hebben hun goeden burgerzin getoond en blijk gegeven te begrijpen dat voor een algemeen stadsbelang ook gezamenlijk ge streden dient te worden. Laten dergelijke goede voorbeelden tot navolging strekken. Er zijn nog zeer velen naar wier bijdragen wij tot dusver tever geefs hebben uitgezien. Laat men algemeen begrijpen, dat wat straks als vrijwillige bij dragen van Alkmaarsche burgers overhan digd zal worden, ook inderdaad van de bur gerij in al haar schakeeringen afkomstig moet zijn. Wij kunnen heden met dank aan de milde gevers de volgende bijdragen ver melden: Vroom en Dreesmann 25.— N.V. Holl. IJzermag. v.h. M. de Wild f 15.— Mr. M. Moens 10.— Dr. A. J. Korteweg 2.50 G. F. Res, Castricum 5.— v. d. W. 2.— P. Liefting, Castricum 5.— J. L. 2.50 De Spaansche burgeroorlog DE OPMARSCH DER OPSTANDELINGEN. De vorderingen der opstandelingen ten noord-oosten van Madrid overtreffen alle verwachtingen. Indien de rechtschen nog vijf kilometer oprukken, zal Guadalajara voor het vuur van het geschut bereikbaar zy'n. Of de stad zal worden genomen dan wel afgesneden, in ieder geval is het ver keer naar de oostelijke provinciën onmoge lijk geworden. Dat de rechtschen gisteren groote successen hebben behaald, blijkt Totaal 67.— Er was gister 2182.75 en er is heden dus een totaal van 2249.75. Wie helpt er mede om morgen tot eenzelf de resultaat te kunnen komen? EEN DRAMA MET EEN BEVREDIGEND SLOT. Er hèeft zich hedennacht in onze gemeente een drama afgespeeld, dat men ook als een blijspel kan bekijken en dat in allen gevalle een bevredigend slot heeft gekregen. In een straat, waar men vrijwel huis aan huis heeren of dames op kamers heeft of pensiongasten houdt, in een straat waar alle huizen er bijna precies eender uitzien en waar en dat is nog het merkwaardigste ook alle huissleutels vrijwel gelijk zijn, in zoo'n straat in deze stad kwam heden nacht een meneer thuis. Hij had een vriend naar den trein ge bracht en bij het afscheid was er een glaasje gedronken. De vriend ging naar een ver land en zou vooreerst niet meer terug komen, daarom werd er nog een glaasje gedronken. Het was zelfs de vraag èf hij wel zou terugkomen en om de weemoedige ge dachten bij dit afscheid te verdrijven, werd er daarom voor de derde maal een glaasje gedronken. Toen kwam gelukkig de trein. De vriend ving zijn groote reis aan en de Alkmaarsche „meneer op kamers" ging half bedroefd door het afscheid en half vrooHjk door de tractatie naar huis. H(j ging naar de straat van de gelijke huizen en de gelijke huissleutels, stak den sleutel in het slot en stommelde een trap op. Wij schrijven opzettelijk een trap en niet de trap, want men zal nu wel begrepen hebben welk drama zich in deze woning vannacht afgespeeld heeft.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 2