£and= w Jmn&ouw Verkouden Kinderen Indien uw kinderen hoesten of verkouden zijn, wrijf dan 's avonds keel, rug en borstje in niet DAMPO, dan zijn ze weer spoedig beter. Doos 30, Pot 50 ct. By Apoth. en Drogisten. EEN VLAG VOOR DE „PEET HEIN". De heer J. H. Speenhoff heeft van het Algemeen Comité voor het Nationaal Huwelijksgeschenk bericht ontvangen, dat zijn aanbod van een vlag met stok en vlaggelijn voor de „Piet Hein", het motorjacht van het prinselijk echtpaar, gaarne is aanvaard. De vlag zal op den achtersteven van het jacht worden ge plaatst. PERSONENAUTO OF VRACHTAUTO? De K.N.A.C. wijst op de gevormde jurisprudentie. Bij herhaling ontvangt de K.N.A.C. be richten van handelsreizigers en andere zakenlieden, dat zij bekeurd worden op grond van het feit, dat zij niet voldoende motor rijtuigenbelasting zouden hebben betaald voor hun personenauto's, waaruit ten be hoeve van de plaatsing van monsterkoffers en goederenvoorraden de achterzitting en rugleuning zijn verwijderd. De belastingadministratie stelt zich ten deze op het standpunt, dat een personen automobiel waaruit de achterzitting en rug leuning zijn weggenomen met het oogmerk als boven omschreven, niet kan worden be schouwd als te zijn ingericht voor personen vervoer, zoodat het verhoogde tarief als vermeld in art. 3 eerste lid, sub d. der motorrijtuigenbelastingwet ten aanzien van dergelijke automobielen moet worden ge heven. Gemelde administratie ontleent hare op vatting aan een instructie door den minister van financiën op 30 April 1935 gegeven, waarna eenerzijds het standpunt wordt inge nomen, dat de enkele omstandigheid dat met het motorrijtuig goederen worden vervoerd niet voldoende is om het verhoogde tarief der motorrijtuigenbelastingwet van toe passing te achten, terwijl anderzijds wordt voorgeschreven dit tarief toe te passer, in dien, onder meer, de zitplaatsen uit de auto zijn verwijderd. Bij verzoekschrift van 1 October 1936 heeft de K.N.A.C. er by den minister van finan cien nogmaals op aangedrongen om voor het geval dat alleen de achterzitting met liet bovenomschreven doel uit een auto is weg genomen, het gewone tarief voor personen auto's te doen toepassen; waarop bij mi- nisterieele missive van 5 December 1836 werd medegedeeld, dat het voormelde stand punt der belastingadministratie juist moet worden geacht. Nu deze aangelegenheid in verschillende deelen des lands ter beoordeeling van den desbetreffenden politierechter is gebracht, met het resultaat dat onder meer in Roer mond, Assen en Groningen de verdachten, die terzake als bovenvermeld strafrechterlijk waren vervolgd, van het hun ten laste geleg de zijn vrijgesproken, waarbij onder andere door den politierechter te Groningen is over wogen dat van het desbetreffende motor rijtuig niet kon worden gezegd, dat het niet was ingericht voor personenvervoer omdat, al waren de achterleuning, de achterbank en de achterkussens daaruit ook tijdelijk ver wijderd, de bedoelde auto daardoor toch niet het karakter had gekregen van een be stelauto of motorrijtuig, waarvoor aangifte had behooren te geschieden in art. 3, letter d. der motorrijtuigenbelastingwet en de rechterlijke macht daarmede een standpunt blijkt in te nemen tegengesteld aan dat van de belastingadministratie, heeft de K.N.A.C. gemeend met verwijzing naar het verzoek schrift van 1 October 1936 den minister ie moeten verzoeken dit speciaale punt nog maals onder de oogen te zien en een in structie te dezer zake te geven welke in overeenstemming is met de thans gevormde jurisprudentie. VERSTEKELING. Met het stoomschip Rhein is als versteke ling uit Dubrovnik in onze haven aan gekomen de 31-jarige Zuidslavische schepe ling S. D. Hij is ter beschikking van den vreemdelingendienst gesteld. DE BEWAKING VAN HET PALEIS SOESTDIJK. Naar men aar. de N. R. Crt. meldt zal de zer dagen een aantal rijksveldwachters te Soestdijk arriveeren voor de bewaking van het paleis aldaar. Het ligt in de bedoeling aldaar te stationneeren een brigade-com mandant, een brigadier en 18 rijksveldwach ters. Voorts worden een paar rijkspolitie honden aan de brigade toegevoegd. Als brigadier-commandant is reeds aangewezen de heer A. A. van Amerongen, thans briga dier bij de rijks veld wacht te Utrecht. Glimlachje Nee, die is het niet!!! het is die lichtblauwe japon met die pofmouwen! ART. 11 MOTORRIJTUIGEN- BELASTINGWET. Onbillijke uitlegging. De K.N.A.C. heeft kennis genomen van een, naar hare meening, onjuiste en zeker onbillijke interpretatie der belastingadmi- stratie van Art. 11 der motorrijtuigenbelas tingwet. Immers, wanneer de houder van een motorrijtuig, waarvoor deze over een bepaald tijdvak motorrijtuigenbelasting heeft betaald, dit in den loop van dat tijdvak in ruilt voor een zwaarder motorrijtuig, wordt voornoemd artikel door de belastingadmi nistratie aldus uitgelegd, dat over het ge- heele loopende tijdvak de meerdere motor rijtuigenbelasting verschuldigd is. Deze wetsuitlegging komt de K.N.A.C. onjuist voor, omdat vervolgens Art. 11 der motorrijtuigenbelastingwet onder de boven vermelde omstandigheden tegen intrekking van de vroeger uitgereikte belastingkaart een nieuwe wordt uitgereikt voor het nog niet verstreken gedeelte van het loopende tijdvak en wel tegen bijbetaling van het verschil in belasting. In haar onderling verband en samenhang gelezen, houdt dit duidelijk in, dat de meer dere belasting slechts verschuldigd is over het nog niet verstreken gedeelte van het nog loopende tijdvak, waarvoor dan ook de nieuwe belastingkaart wordt afgegeven. Indien de bedoeling van den wetgever een andere ware geweest, zou het geen zin heb ben gehad te bepalen, dat de nieuwe belas tingkaart wordt afgegeven voor het nog niet verstreken gedeelte van het loopende tijd vak. De bovenvermelde interpretatie van Art. 11 komt de K.N.A.C. behalve onjuist, ook in hooge mate onbillijk voor, omdat daardoor de houder over het reeds verstreken gedeelte van het loopende tijdvak een grooter bedrag aan motorrijtuigenbelasting betaalt dan hij ingevolge Art 3 der motorrijtuigenbelasting- wet verschuldigd is; de motorrijtuigenbe lasting wordt immers geheven naar het ge wicht van het motorrijtuig waarmede de houder op den openbaren weg rijdt, terwijl tengevolge van de door de K.N.A.C. bestre den interpretatie van Art. 11 voornoemd belasting moet worden betaald voor een gewicht waarmede in feite niet is gereden. In een uitvoerig adres aan den minister van financiën heeft de K.N.A.C. de aandacht op deze zaak gevestigd. OPIUM IN BESLAG GENOMEN. Smokkelaars aangehouden. De politie te Schiedam heeft een Chinees aangehouden, die in een auto op den Rotter- damschen Dijk opium vervoerde. Zijn ver klaringen waren van dien aard, dat hij voorloopig in het politiebureau in bewaring is gesteld. Twee veldwachters hebben aan het sta tion iemand aangehouden, die in een kope ren kistje 10 K.g. opium vervoerde. Deze man stond in relatie met den Chinees, die reeds eerder was aangehouden. Ook hij is voor loopig in bewaring gesteld. JONG HOLLAND SNAKT NAAR WERK. Bezoek aan het werkkamp „Eerde" van de Centrale voor Werkloozenzorg. De laatste jaren is er door verschillende instanties heel wat gedaan voor de jeugdige werkloozen, die men uit den deprimeeren- den lediggang wilde opheffen. Onder deze instanties neemt „De Centrale voor Werk loozenzorg", gesticht op initiatief van den Raad van Nederlandsche Kerken voor Prac- tisch Christendom, wel een bijzondere plaats in. Zij heeft zich tot taak gesteld de geeste lijk-zedelijke gevolgen van de werkloosheid te bestrijden en daartoe al eenige keeren een beroep gedaan op de offervaardigheid van het Nederlandsche volk. Zoo werd in 1S35 het bijeengebrachte bedrag van 75.000, door zeven werkkampen opge bruikt, terwijl in 1936 aan giften 125.000 werd ontvangen, waarvoor negen werkkam pen in stand konden worden gehouden. Deze negen kampen zijn gelegen in de gemeente Ede, Rocktnje, Bussum, Ommen, Oude Mirdum, Roden, Chaam, Rumpen en Beekbergen. In het afgeloopen jaar hebben daar 4750 deelnemers den opwekkenden invloed van arbeid in kampverband onder gaan. Het totaal aantal in de kampen door gebrachte dagen bedroeg 170.000. Sinds het eerste kamp in Mei 1935 werd opengesteld, zijn circa 6500 jeugdige werkloozen van christelijken huize in de gelegenheid ge weest de kampen te bezoeken. Met zooveel mogelijk behoud var het christelijk gezins leven zijn zij daar negen weken lang in staat gesteld nuttigen arbeid te verrichten onder de leuze „werk maakt ons sterk", terwijl zy in hun vrijen tyd naar hartelust konden deelnemen aan cursussen, lezingen, voordrachten, filmavonden, sport en spel. Momenteel is het aantal werkloozen niet meer zoo talrijk als ee: igen tijd geleden, maar het is nog niet zoo, dat het mooie werk ten bate der werkloozen gemist kan wor den. De Centrale heeft zich tot doel gesteld in de a.s. collecte-periode, van 31 Maart tot 6 April 150.000 te verzamelen om het werk in stand te houden en zoo mogelijk nog uit te breiden. Niet alleen de christe lijke jongens profiteeren er van, maar ook de meisjes, voor wie reeds een internaat geopend is, nl. te Haarlem, waar voor veer tig jongedochteren plaats is. Op uitnoodiging van de Centrale waren we heden te gast in het werkkamp Eerde bij Ommen, gelegen vlak bij het kasteel van baron van Pallandt van Eerde, waar o.m. ook aanwezig waren de secretaris der Cen trale, tevens secretaris van het Chr. Nat. Vakverbond, de heer J. Schipper uit Utrecht en ir. Westhoff uit Zwolle, inspec teur der Rijkswerkverschaffing en bestuurs lid der Centrale, die tevens de geestelijke vader der kampen is. Het terrein is welwil lend afgestaan door den baron en op zyn landgoed verrichten de jongelui allerlei nuttigen arbeid, onder technische leiding van den houtvester, den heer Frens. Het landgoed is circa 1200 H.A. groot. Thans is van de 550 H.A. deniiebosch ongeveer 150 H.A. uitgedund, waarbij tevens nieuwe aan plant enz. is geschied. Verder is de grond geëgaliceerd en gecultiveerd, zijn er een plantsoen en nieuwe slcoten aangelegd, pa den en wegen verbeterd, is een zwembad voor de Internationale Quakerschool, welke op het kasteel is ondergebracht, aangelegd, wordt aan een hockeyveld voor deze school gearbeid enz. De werkobjecten zijn daar, zoo men ziet, vele en de arbeid in de prach tige natuur wordt ten zeerste op prijs ge steld. Het mooie werk, dat in deze kampen wordt verricht, verdient dan ook zeker steun. De Centrale voor Werkloozenzorg, welke werkt onder het motto „Jong Holland snakt naar werk", zet er alles op om de verlangde 150.000 bijeen te krijgen en voert daar voor een uitgebreide reclame-campagne. Men denkt aan het werk in 1937 uit te brei den, wat betreft het internaatwerk voor meisjes, de zorg voor de vrouwen der werk loozen (organiseeren van vacantiedagen) en het plaatselijk werk, waarbij gedacht wordt aan de zorg voor volwassen werkloozen en hun bijzondere moeilijkheden. EEN EXAMEN-ZIN! Zinsontleding is vaak een geliefkoosd on derwerp op H.B.S.-en en andere middelbare onderwijs-inrichtingen. En de leeraar, die onze taal behandelt, moet bij zinsontleding natuurlijk zorgen voor niet al te gemakke lijke zinnetjes. Wat denkt hij van onderstaande, een pers bericht, afkomstig van de rijkskleedings- commissie en dus min of meer als officieel te beschouwen: „In haar vergadering van 23 Februari 1937 besloot de rijkskleedingcommissie op grond van de overweging, dat het bij haar bezwaar ontmoet tot verkorting van de draagtijden van de tuniek en broek der be stellers te adviseeren zonder daaraan even redige verhooging van de kleedingaftrek te verbinden, doch dat het anderzijds noodza kelijk geacht moet worden, dat bedoeld per soneel voldoende reserve-uniform heeft, aan den directeur-generaal der P.T.T. voor te stellen een regeling te treffen in dien zin. dat de tunieken en broeken, welke bij de re paratie-inrichting als onherstelbaar worden afgekeurd, als gevolg waarvan de belang hebbenden slechts over één draagbare tu niek of broek beschikken, door nieuwe klee- dingstukken worden vervangen, met dien verstande, dat de belanghebbenden, die al dus binnen korten tijd in het bezit van twee nieuwe tunieken dan wel broeken worden gesteld, de beide nieuwe kleedingstukken te zamen voor wat de tunieken betreft vier jaar en voor wat de broeken aangaat, twee jaar zullen moeten dragen en voorts op voor waarde, dat de afgekeurde kleedingstukken door het rijk worden behouden als repara tie-stof'. DE LOONEN EN DE PRIJS STIJGING. Vragen aan den minister gesteld. De heer de Visser (communist) heeft aan den minister van binnenlandsche zaken de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Overweegt de regeering reeds, nu levens middelen en verbruiksartikelen in prijs stijgen, een algemeene herziening van loonen en salarissen van rijkswerklieden en ambte naren aan de orde te stellen? 2. Zoo niet, is de regeering dan niet bereid te overwegen, een tydelijken duurtetoeslag aan het personeel in~'s Rijksdienst te ver- leenen? De heer de Visser vroeg aan den minister van sociale zaken: 1. Overweegt de regeering niet, nu de prij zen van levensmiddelen en andere ver bruiksartikelen stijgen, de steunuitkeerin- gen aan werkloozen en de loonen in de werkverschaffingen te verhoogen? 2. Oordeelt de regeering het niet nood zakelijk, zoolang geen algeheele verhooging der steunuitkeeringen en loonen sub 1 be doeld, heeft plaats gehad, een duurtetoeslag aan de daarbij betrokkenen te verleenen? 3. Is de regeering in elk geval bereid, de gelden, die voor kolentoeslag aan de werk loozen worden verstrekt, in een duurtetoe slag om te zetten, zoodat die gelden aan de gezinnen der werkloozen blijven ten goede komen? 4. Heeft de regeering kennis genomen van de berichten omtrent het ontstellend gebrek aan kleeding, schoeisel en dekking, in vele gezinnen van langdurig werkloozen en acht de regeering het niet noodig daaromtrent maatregelen te treffen, waardoor ernstige misstanden worden opgeheven? DE INBESLAGNEMING VAN S.S. „TRITON". Protest van de Nederlandsche regeering. Onze regeering heeft aan den Nederland- schen gezant te Tanger, onder wien Marokko ressorteert, opdracht gegeven, bij de autori teiten te Ceuta te protesteeren tegen de in beslagneming van de „Triton" der K.N.S.M. en dezen autoriteiten mede te deelen, dat voor eventueele daaruit voortvloeiende schade zij de verantwoording dragen. DOODELIJK ONGELUK IN DE MIJN. Gisteravond heeft in de ondergrondsche werken van de Oranje Nassaumijn II te Heerlen een doodelijk ongeluk plaats gehad. De 29-jarige meester-houwer Fr. Pijls was, in strijd met de voorschriften, op een op- haalkooi gaan staan, waarmede tevens een plank werd vervoerd. Tijdens het transport moet de plank met de schachtbetimmering in aanraking zijn gekomen en daardoor ge broken zijn, met het gevolg, dat P. door de stukken van de plank tegen de schachtbc- timmering werd gedrukt. Hij werd doode lijk gewond. Het slachtoffer was ongehuwd en woonachtig in Heerlen. DOODELIJK ONGELUK TE ROTTERDAM. Arbeider uit hyschkraan gevallen en kort daarop overleden. De 56-jarige voorman J. de Hoog, uit Rotterdam is gistermiddag op het terrein van de staalindustrie aan den Keileweg te Rotterdam, doordat een staaldraad afknap te, met een bak, waarin hij gezeten was, uit een hijschkraan gevallen, waardoor hij met het hoofd tegen den grond sloeg. Met een zware hersenschudding en zeer ernstige inwendige kneuzingen is het slacht of er naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. Bij aankomst bleek de man reeds te zijn overleden, ZWITSERSCH GESCHENK AAN PRINSES JULIANA. Een horloge van 2,13 gram. De Bondsraad heeft aan H. K. H. prinses Juliana ter gelegenheid van haar huwelijk een met briljanten en saffieren bezet platina armbandhorloge geschonken. Het horloge, dat in Zwitserland werd ver vaardigd, behoort tot de kleinste van zijn soort. Het is slechts 6,5 m.m. breed en 2,7 mm. hoog. Het uurwerk weegt 2,13 gram. De onrust tikt "1.000 maal per uur en weegt 23 milligram. De spiraal, die het uurwerk regelt, heeft een dikte van 8/1000 millimeter en is dus vier tot vijfmaal dunner dan een gewone haar. DE KONINGIN OP DE TOOROP-TENTOONSTELLING. H. M. de koningin heeft hedenochtend 'n onverwacht bezoek gebracht aan de ten toonstelling van vroege werken van Jan Toorop in het gemeentemuseum te Den Haag. Bij afwezigheid van den directeur, werd H. M. ontvangen door mr. H. C. Gallois en rondgeleid door dr. G. Knuttel Wzn. H. M. bezichtigde met groote belangstel ling de tentoonstelling. Het bezoek duurde een half uur. Verkeersonge'ukken. KNAAPJE ONDER AUTO. Gistermiddag omstreeks half zes is het vijfjarig zoontje van de familie Brands te Loon op Zand (N.Br.) bij het oversteken van den hoogen Steenweg door een per sonenauto, bestuurd door den heer van K. uit Tilburg, aangereden. Ernstig aan het hoofd verwond werd de jongen naar het ziekenhuis vervoerd. De toestand van het knaapje is zorgwekkend. DOODELIJK VERKEERSONGEVAL. De 60-jarige ongehuwde landbouwer J. Bogaert, wonende te Kloosterzande, is gis termiddag te Hengstdijk onder de gemeente Vogelwaarde door den dieseltrein van de Z.-Vlaamsche Tramweg Mij. gegrepen en op slag gedood. DOODELIJK VERKEERSONGELUK. Op den hoek van den Leusderweg en de Van Campenstraat te Amersfoort is gister middag de 22-jarige mej. J. M. Leyer uit Gorkum, die per fiets was, aangereden door een vrachtauto en vrijwel op slag gedood. Naar de schuldvraag wordt een onderzoek ingesteld. Mej. L. was in Amersfoort in pension en bezocht de industrie- en huishoudschool. AUTO TE AMSTERDAM TE WATER. Op de Leidschegracht bij de Prinsen gracht heeft gisteravond te ongeveer acht uur een auto, waarin behalve een leerling, die het chauffeeren machtig wilde worden, een instructeur was gezeten, heeft het af rijden van de brug en het nemen van de bocht naar links geslipt en in het water ge reden. De instructeur wist nog bijtijds uit den wagen te springen. De leerling maakte de buiting in het water mede. Hij wist zich echter dadelijk uit de auto te bevrijden, waarna hij met hulp van toegeschoten bur gers op den wal werd getrokken. ONGELUK OP DEN ONBEWAAKTE Vrachtauto door trein vernield. De beide inzittenden sprongen er bijtijds uit. Gisteravond is op den onbewaakten over weg te Waterhuizen, onder de gemeente Haren, een Truck met aanhangwagen door den trein, welke om 21,53 uur van Gronin gen naar Winschoten vertrekt, aangereden en totaal vernield De auto was midden op den overweg plot seling blijven stilstaan, doordat de motor afsloeg. De twee inzittenden, de chauffeur P. Bennink en zijn broer, beiden uit Gro- ningfen, zagen den trein naderen en sprongen net op tijd uit de cabine. Eenige seconden later reed de trein op het voertuig in. De trein stopte onmiddellijk na het ge beurde en had geruimen tijd vertraging. De overblijfselen van den vrachtwagen, welke op weg was naar Sappemeer, zijn weggesleept. TUSSCHEN MUUR EN AUTO BEKNELD GERAAKT. Om 1 uur gistermiddag is in de Frangois Haverschmidtlaan te Schiedam een auto, bestuurd door den 26-jarigen chauffeur A. v. d. K., door het breken van de voetrem bij het binnenrijden van de garage-Burgers met volle kracht tegen den muur gereden, ten gevolge waarvan een collega, de 39-jarige chauffeur D. L., tusschen auto en muur be kneld raakte. Het slachtoffer, dat vrij spoe dig uit zijn hachelijke positie kon worden bevrijd, had het bewustzijn verloren. Dr. Groenewegen constateerde een zware kneu zing van het rechterbeen en de rechterknie. Per auto is de man naar zijn woning te Rotterdam vervoerd. De politie heeft den auto in beslag genomen. DE LANGENDIJKER GROENTENVEILINGEN. De afgeloopen week heeft zich geken merkt door flinke aanvoeren. Dagelijks werden groote hoeveelheden kool aan de markt gebracht. Vooral gele kool en Deen- sche witte kool werd in belangrijke hoeveel heden gepresenteerd. Jammer genoeg wer den deze koolsoorten niet in belangrijke hoeveelheden door den handel afgenomen. Het was weer het oude recept: doordraaien, doordraaien. Als het op deze wijze blijft voortgaan zal er spoedig nog maar een kleine hoeveelheid gel kool overblijven. Te Broek op Langendijk was de aanvoer in de afgeloopen week pl.m. 70 spoorwagons van tien ton. De hoogste prijs welke voor de gele kool wordt besteed is 1.50 per 100 K.g., doch deze komt heel zelden voor. Het meerendeel van de nog verkochte partyen brengt den minimumprijs van 1.20 per 100 Kg. op. De Deensche witte kool geeft een vrijwel gelijk beeld als dat van de gele kool. Het lijkt nog wel slechter, aangezien het bij deze koolsoort hoofdzaken lijk om den minimumprijs blijft zweven. Slechts bij hooge uitzondering wordt eena een dubbeltje per 100 K.g. meer besteed. In het begin van de week noteerden wij te Broek op Langendijk voor eenige mooie partijen roode kool tot 2.302.50 per 100 Kg., doch met deze prijzen was het spoedig gedaan. Het kwam al weer heel gauw neer op maximum 2 met enkele msden een of twee dubbeltjes hooger. Het is met de roo de kool zoo langzamerhand ook al heel wat slechter geworden. Tegen den minimum prijs van 1.40 en iets daarboven wordt een groot gedeelte van de door den handel af genomen hoeveelheden verkocht. De groote kool blijkt meestal onverkoopbaar te zijn. Tot nu toe hebben de kool-overhouders nog maar alleen kunnen verliezen. Voor de mooste partijen groene kool wer den prijzen besteed van 3 tot 3.50 per 100 Kg., hetgeen weer iets beter is dan den laatsten tijd. De kleinere kool bracht vanaf 1.20 per 100 Kg. op. Taaie gele kooi wordt voornamelijk te Noordscharwoude ter markt aangevoerd. De prijzen hiervan zijn hoofdzakelijk tus schen 1:20 en 2.50 per 100 Kg. gelegen. Een partij heel goede kwaliteit maakte deze week tot 3.50 per 100 Kg. De uien zijn thans ook tot het nulpunt gedaald. Sommige dagen kon niet meer worden besteed dan 0.60 per 100 Kg., den minimumprijs. De hoogste noteeringen wa ren 0.90 per 100 Kg., een prijs welke lang en lang niet loonend kan worden genoemd. Drielingen konden heelemaal niet hooger dan den minimumprijs kome. De grove uien noteerden nog een enkele maal 1 of iets hooger, maar de meeste dagen was het het zelfde liedje als de middelsoort. Het is met de uien ook heel slechts afgeloopen, on danks de aankoopen voor het Plan-Deter- ding. Nep noteerde van 3 tot 4.80 per 100 Kg., naar gelang de kwaliteit. De peenprijzen blijven sterk uiteenloo- pen. Wij noteerden hiervoor van 0.60 tot 2.20. Deze hoogte prijs kwam slechts een maal voor. De meeste gaan weg voor 11.70. Kleine peen bracht 0.60— 0.70 op. Te Broek op Langendijk komt zoo af en toe een partij prei aan de markt. De prijzen hiervoor zijn vrijwel steeds 2.50 per 100 Kg. De noteeringen van de aardappelen heb ben deze week weinig verandering onder gaan, evenals die der kroten. GROOTSCHERMER. Landbouw en Maatschappij. In het café van den heer van Truijea hield Dinsdagavond de afdeeling West- Graftdijk van Landbouw Maatschappij een propaganda-avond. Namens bovengenoemde afdeeling open de de heer Uitenhuis de bijeenkomst, die matig was bezocht. Als spreker trad op de heer de Lange, die met groote welsprekend- een rede hield over het doel en streven van Landbouw en Maatschappij. Het platteland moet volgens spreker wor den wakker geschud en nog lang niet overal is men doordrongen van de gedach te, dat alleen door de massa iets is te berei ken en dat wil Landbouw Maatschappij, de vereeniging, die zonder onderscheid van politieke en godsdienstige richting een be tere bestaansmogelijkheid wil van den werker in den bodem. Een schitterend tableau liet de nooden zien van den tegenwoordigen tijd. Hóewei er ruimschoots gelegenheid was tot het stellen van vragen of debat, werd hiervan door niemand gebruik gemaakt. Twee nieuwe leden gaven zich op, doch tot oprichting van een afdeeling te Grootscher mer kon het nog niet komen. KENNEMERLAND. De markt toonde een echt winterbeeld. Wintergroente en stapelgroente domineer den en van de vroege kasproducten en fruit was er een geringe aanvoer. Behalve die producten waarvan altijd genoeg is, was de markt allerminst overvoerd. Wat de prijzen der groente betreft, deze waren bevredigend. Ook deze keer moesten de grossiers en in geen geringe mate het tekort aanvullen. Opmerkelijk was de vraag naar spruiten. Andijvie, die in geen groote partijen werd aangevoerd, was, voor zoover le soort, duur. De noteering liep nog al uiteen, de prijzen waren 8 a 17, per 100 kg. Bloemendaler kool, waarvan allerminst de kwaliteit uitmunt te, maakte een prijs van 2.60 a 4; boe renkool was gewild en bracht op een prijs van 1.25 a 4.50, gele kool was niet in trek en gold /la/ 2.35, groene kool waarvan variatie in kwaliteit maakte een prijs van 0.90 a 5.40, bieten golden 1.40 a 1.70, uien 0.60 a 1.15, sprui ten waren gewild, de noteering voor le soort was 8 a 15, voor 2e soort 4 a 6.50, witlof was wel mooi doch gold bitter weinig, nl. 9 a 13 voor le soort en 4 a 7.50 voor 2e soor, wtaspeen bracht een prijs op van 3 a 4.25, breek- peen 0.70 a 1.10, alles per 100 kg. Knolselderie maakte een vrij hoogen prijs van 4a 7.50 per 100 stuks. Peterselie en selderie brachten een behoorlijke prijs op, resp. 4a/7en/6a/8 per 100 bos. Spinazie, waarvan een beperkte aan voer, bracht op 15 a 21 per 100 kg. Rabarber gold 6 a 14 per 100 bos. Prei, waarvan een beperkte aanvoer, 6 a 8.50 per 100 bos. De beperkte aanvoer van bmnenlandscne vruchten werd vlug en voor hooge prijzen verhandeld. Goud- reinetten deden 20 a 30, Present van England 22 a 29, keukenappelen 13 a 15, keukenperen 18 a 24 per 100 kg. De overige aanvoer als rapen en bieten voor weinig onthaal. Hetzelfde geldt ook voor aardappelen. Behalve de nieuwste verkeers- voorschriften moet u óók nog de oudste ongevallenoorzaken (roe keloosheid en drankmisbruik!) kennen!

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7