Bravo's voor minister Slingenberg. iBUuieidaiid PARLEMENT De saneering van de spoorwegen, GOUDCLAUSULES EN ZEGELWET. (Van onzen, parlementairen medewerker). Laten we met het resultaat van de stemmingen in de Tweede Kamer begin nen, welke tot gistermiddag waren aan gehouden. Er was een amendement op h$v ontwerp houdende maatregelen tot nië-' tigverklaring van goudclausuies in be paalde overeenkomsten, en een amende ment op de wijziging van de Zegelwet. Het eerstgenoemde, afkomstig van de heeren de Geer (c.h.) en Donker (s.d.) had de strekking te doen vervallen den eisch, dat de nakoming van de verplichting slechts binnen het koninkrijk rechtsgeldig zou hebben kunnen plaats vinden, voor zoover de verplichting is uitgedrukt in vreemde valuta. Het werd verworpen met 53 tegen 27 stemmen. Vóór stemden de s.d., de c.h., de staatk.geref., de communisten en de heer Lingbeek (h.g.s), een ietwat zonder linge combinatie. Het ontwerp in zijn ge heel werd z. h. s. goedgekeurd met aan- teekening van de heeren van Dijken (a.r.) en Coops (v.b.), dat zij geacht wilden worden te hebben tegengestemd. Het amendement van den heer Donker op de technische wijziging van de Zegel wet beoogde vrijstelling van zegelrecht te verleenen voor conversieleeningen van provinciën en gemeenten, waarvan mi nister Oud had verklaard, dat het buiten het kader van het ontwerp viel. Het werd verworpen met 55 tegen 25 stemmen, die der s.d., de communisten en de heeren Kooiman (v.d.), Westerman (ex-nat. herst.), van Houten (c.d.u.), Coops (v.b.) en Arts (k.d.p.), waarna het ontwerp z. h. s. werd aangenomen. Het debat in den Senaat. We stappen nu even over naar den Senaat, waarin minister Slingenberg zijn rede ter verdediging van de begrooting van Sociale Zaken voortzette. Hij lichtte het standpunt der regeering ten aanzien van den werkloozensteun toe. Hoe bekend dit ook is, zullen we er een paar punten nog uit aanstippen. De steun moet zoo zijn, dat de werklooze, hoe zuinig dan ook, er van kan leven; er moet een „ethisch minimum" zijn. Gelukkig is de gezondheidstoestand over het algemeen goed. De minister zeide voorts dat ondervoeding, in ons. land niet voorkomt; er mag ook geen honger wor den geleden. Daarop zijn de maatregelen van de regeering gericht. Er is een mil- lioen aangevraagd voor B-steun, dat wil zeggen voor vernieuwing van kleeding, dekking, meubilair. De minister is echter aan geen enkele formeele toezegging ge bonden. Hij was van oordeel, dat sedert Juli 1936 de toestand der werkloozen, wat den steun betreft, mede door de distribu tie van goedkoope levensmiddelen niet achteruit was gegaan. Waar het mogelijk is, wordt de werk verschaffing uitgebreid. De stijging der kosten van voedingsmiddelen is gering en wordt opgevangen door verlaging van huren. De duurte is, volgens den bewinds man, geen motief voor verhooging van den steun. Het totaal bedrag dat een werk looze ontvangt in den vorm van goederen en geld, mag niet hooger zijn dan hetgeen een arbeider normaal verdient. De minis ter deed een beroep op de leiders der vakvereenigingen, opdat het streven om werk te zoeken, niet zou verzwakken. Er zijn verschijnselen, die in die richting wijzen, doch gelukkig zijn ze zeldzaam. De minister laat een onderzoek instel len naar het achteruitloopen tot de helft van de uitkeeringen der werklozenkas sen in de eerste maanden van 1937 verge leken met. de eerste maanden van 1936. Waaraan 'ht toe te schrijven is, kon hij niet bevroeden. Het vraagstuk der herscholing van de vakarbeiders heeft de ernstige aandacht der regeering; zooals men weet, is deze kwestie in de Twentsehe textielindustrie op het oogenblik actueel. Nogmaals her haalde minister Slingenberg, dat de re geering de gevaren van de langdurige werkloosheid der jongeren terdege beseft. Vandaar dan ook haar krachtige pogingen om daarin verbetering te brengen. En toen kwam de minister op „Het werkende Land", het boek van mr. van Balen, met steun van het departement van sociale zaken uitgegeven, welk boek een verdediging van het beleid der regeering ten aanzien van het vraagstuk der werk loosheid vormt en waarop van sociaal democratische zijde vooral ernstige critiek, in woord en geschrift, is losgekomen. Mr. Slingenberg verklaarde gister in de Kamer, dat het boek niet geschreven is om reclame voor de regeering te maken, doch om onberedeneerde en matelooze cri tiek met cijfers en feiten te weerleggen. De krachten van ons land zijn niet uitge put. In andere landen is dat anders. Vol gens den' minister is Nederland krachtiger uit de crisis gekomen, dan het erin is ge gaan; ook de economische weerbaarheid is versterkt. De regeering heeft het schrij ven en uitgeven van „Het werkende land" bevorderd, omdat de nationaal-socialisfen en de sociaal-democraten (blijkens het Plan van den Arbeid) het te zeer lieten voorkomen, alsof de regeering te veel vrij spel aan de vrije maatschappelijke krach ten gunde. Dank zij de regeeringspolitiek heerscht hier te lande, ook in den landbouw, nog een betrekkelijke welvaart, bij andeie landen vergeleken. In industrie en scheep vaart is het niet anders. De zoozeer ge smade aanpassingspolitiek heeft resultaten gehad. Reeds vóór de depreciatie was er geen opgelegd schip meer, kon de textiel industrie weer concurreeren; allemaal door de positieve welvaartspolitiek der regeering. Minister Slingenberg was er van overtuigd, dat de historie zal leeren, hoe de welvaarts- en aanpassingspolitiek der regeering ons land van den ondergang hebben gered. Het slot van de rede van den minister werd met bravo's begroet. Na replieken nam de Kamer de begroo ting van sociale zaken z. h. s. aan. Buitenlandsche Zaken. Nu we nog in den Senaat vertoeven, zullen we tegelijk iets mededeelen over behandeling van de begrooting van Bui tenlandsche Zaken, welke daarna aanving. Het debat liep hoofdzakelijk over de Volkenbondpolitiek. De heer de Savornin Lohman (c.h.) kon zich met het stand punt der regeering te dien anzièn vereeni gen. Zij houdt zich wat gereserveerd, maar het is een „reculer pour mieux sauter". De regeering heeft zich, na het falen van den Volkenbond in allerlei aangelegenheden, losgemaakt vïfn het sanctie-artikel en schijnt zich nu, volgens den Utrechtschen hoogleeraar, weer te bewegen in de richting van de vroegere neutraliteit. Die zelfstandigheidspolitiek verdient waar deering. De heer Lohman vond het verstandig dat vice-admiraal de Graaf voor een hoogen post in het controle-systeem der non-interventie-politiek had bedankt; Nederland moet geen rol spelen, waardoor het op den voorgrond verschijnt. (Inmid dels luidden de laatste berichten, dat toch wel een paar hooge oud-marine officieren met. betreking tot den Spaanschen bur geroorlog controle-posten hebben aan vaard.) Al had de Volkenbond dan ook op be langrijke punten gefaald, dat is nog geen aanleiding om erop te gaan schelden; hij heeft zeker eenige malen preventief ger werkt,, betuigde de heer Lohman ten slotte. Ook de* heer Briët juichte het toe dat de regeering weer blijkbaar tot de vroege re neutraliteitspolitiek terug keert. De verklaring tegenover Duitschland van de onaantastbaarheid van ons grondgebied, had zijn volle waardeering. Dat ook Bel gië buiten de politiek der groote mogend heden wil -blijven, verdiende in dit ver band de belangstelling. Voor beide landen is een zelfstandige, neutrale houding van groote beteekenis. De heer Briët achtte echter de kwestie der neutraliteit in den luchtoorlog een moeilijke geschiedenis. De houding van Nederland te dien aan zien is van groot belang voor de groote mogendheden, die moeten weten, hoe wij het overvliegen van vreemde vliegtuigen over ons land zullen tegengaan. In verband met de internationale toe standen en verhoudingen van het oogen blik keerde de heer Polak (s.d.) zich sterk tegen het fascisme en nationaal-socialisme. Door beide is en wordt het oorlogsgevaar vergroot. Dictatoriaal geregeerde landen zijn een voortdurend gevaar voor den vrede. De gebeurtenissen in Spanje bewijzen dit. Een zoo sterk mogelijke Volkenbond, die vasthoudt aan de democratie, is het eenige middel tegen de politiek van de gepant serde vuist. Men moet daarbij niet streven naar een universaliteit, waarin ook de fas cistische en communistische Staten betrok ken zijn. Italië en Duitschland moeten lie ver buiten den Volkenbond blijven. De kleine Staten moeien binnen het kader van den Volkenbond samenwerken tot verster king van dien bond en ter bescherming van zijn democratisch11 grondslag. De heer Polak bracht de regeering hulde voor haar optreden inzake de aanhouding van Nederlandsche schepen in de Spaan- sche wateren. Hij laakte het echter in de pers, dat zij niet tegen die aanhouding krachtig had geprotesteerd. De heer van Lanschot (r.k.) voerde het laatst het woord. Hij erkende dat de Vol kenbond niet aan de verwachtingen had vol daan; het einddoel van het streven der lan den moet z.i. zijn: een krachtige Volken bond en een universeele Volkenbond. Het zou verstandig zijn indien men voorloopig den Volkenbond meer beschouwde als een instituut ter verzoening dan als een dwang- instituut. Beter nog een gebrekkige Volken bond dan heelemaal geen. De nat.-soc., die geen Volkenbond willen, hebben nog altijd verzuimd te zeggen, wat zij dan wèl willen. Blijkbaar wenschen zij den terugkeer tot de internationale poli tiek van vóór 1914, teen het recht van den sterkste gold, opperde de heer van Lan schot. De volgende week gaat de Eerste Kamer met deze begrooting verder. A.s. Dinsdag houdt ze afdeelingsonderzoek. Reorganisatie Spoorwegen. We stappen nu weer naar de overzijde van het Binnenhof om te zien hoe de Twee de Kamer het verder maakte. Er stond nog een groot aantal contingen- teeringen op de agenda; naar aanleiding daarvan drongen de heeren Schilthuis (v.d.), Vos (v.b.), Bierema (v.b.) en Bakker (c.h.) aan op opruiming van deze handels belemmeringen, zoodra het maar mogelijk was; zij meenden voor verschillende artike len te kunnen aantoonen, dat contingen- teering, .na de depreciatie, niet meer zoo noodig was, ja, zelfs heelemaal zou kunnen worden afgeschaft. Dr. Kortenhorst daaren tegen maande tot voorzichtigheid en waar schuwde tegen eenzijdige loslating van dit beschermingsmiddel; dit is thans bovendien uitstekend als onderhandelingsobject te ge bruiken. Minister Gelissen houdt zich voorloopig nog aan dit advies; dat dé cón tingen teer ing een wapen bij allèrlëi onderhandelingen is en nog meer worden Zal,- is geen geheim meer. Aan de orde was vervólgens het wetsont werp tot reorganisatie ya.ïi-het spoorweg bedrijf, waarbij de ministers van Waterstaat en van Financiën wórdert gemachtigd met de N.V. Maatschappij tot1-Exploitatie van Staatsspoorwegen (§>:S.) en met de N.V. Hollandsche IJzeren Spooriveg Maatschappij (H. S.) de oprichting tê: bevorderen van een naamlooze vennootschap „N.V. Neder landsche Spoorwegen", meteen aandeelen kapitaal van KhOOO.ÓOO,- waarvan bij de oprichting één aandeel van 1Ó00 zal wor den gesteld ten nanfirVan S. S. en één ten name van H. S. en de overige aandeelen door het Rijk worden genomen. De eigendommen Van S.S.'en H.S. gaan óver aan de nieuwe N.V. De S.S. en H.S. worden geliquideerd. Hun rechten en ver plichtingen worden door dé nieuwe maat schappij overgenomen. De minister van financiën'.wordt gemach tigd tot uitgifte van schuldbewijzen ten laste van het Rijk tot een nominaal bedrag van ten hoogste 450 millipen, teneinde déze schuldbewijzen te dóéft^strekken ter in wisseling van obligaties en schuldbekente nissen door of thansTöopende ten laste van S.S.' of H.S1,- alsmède vari dé aandeelen aan toonder dezer maatschappijen, voorzoover niet door een.van beide gehouden.. Die laatste bepaling, die voor de particu liere obligatiehouders vrijwel op een ge dwongen conversie neerkomt en die buiten de Kamer tot veel critiek aanleiding heèft gegeven, ontmoette weinig verzet. De heer Joekes (v.d.) ging nog het uitvoerigst op de diverse daartegen van buitenaf aangevoerde bezwaren in,.door erop te wijzen, dat de toestand van het spoorwegbedrijf met die voortdurende tekorten -tot .krachtige maat regelen noopte. Ze zijn, genomen, maar het personeel heeft het daarbij zwaar te ver duren gehad; alles, wat met: de spoorwegen te maken had, heeft een pffer moeten bren gen. Waarom, zouden de particuliere obli gatiehouders dan geen offer .brengen? Is daar -zooveel tegen; dat zij voortaan een normale rente voor. hun stukken krijgen? Volgens den heer Joekes gebeurde er dan ook niets onreci tmatigs, als de regeling van 1920 aan een wijziging wordt' onderworpen. Het heeft .weinig zin,- hier een stuk- ge schiedenis van de Spoorwegen weer te geven, zooals we dat bijvoorbeeld uit de rede van den heer van Braambeek (s.d.) kón den oppikken; evenmin is het aanlokkelijk op financieel-: echnische détails in te gaan. De sprekers waren na den heer van Braambeek, de heeren: Duymaer van-Twist (a.r.)., Rutgers van.Rozenburg (c.h.), Bongaerts (r.k.), Joekes (v.d.) en van Dijk (a.r.) Sommigen .gingen nog eens na hoe de tekorten waren ontstaan, en dat te lage afschrijvingen, over-kapitalisatie,. daarr.. in een belangrijk element vertegenwoordig den, daarover waren allen het eens. De heeren Rutgers van Rozenburg, Bongaerts en Joekes vestigden, wat de aangeboden rege ling betreft, op één kwestie in het bijzonder de aandacht, namelijk op de groote bevoegd heid welke de nieuwe maatschappij, in casu de regeering, krijgt om contraeten van andere maatschappijen over te némen. In het algemeen vond mén de machtiging, welke de minister vroeg, wel wat erg ruim. In elk geval werd de wensch uitgedrukt, dat de regeering- daar voorzichtig mede zou om springen. Afwijzen deed niemand het ontwerp; de spoorwegen moeten worden gesaneerd en deze reorganisatie biedt daarvoor kansen. De heer van Dijk oordeelde, dat we met dit ontwerp in de richting van de coördinatie van het verkeer geen stap verder komen, en hij was het met zijn partijgenoot Duymaer van Twist eens, dat artikel 2 van de ontwerp statuten, dat de bevoegdheid geeft ook andere transportmiddelen dan spoor of tram te bezigen, een gevaar vormt voor het parti culiere bedrijf. Een stelling evenwel die te voren nog door mr. JOexes was betwist d;e erop wees, dat genoemde bepaling al tien jaar bestaat. Minister van Lidth de Jeude, die nog aan het woord is geweest, deelde de vrees van de a.r. afgevaardigden niet. Hij verklaarde met nadruk, dat het verre van hem is een hcer- schende positie der spoorwegen in eiken tak van bedrijf te verkrijgen. De ihinister. had, wat de exploitatie der spoorwegen betreft, in de laatste maanden wat meer hoop gekregen, daar het vervoer niet onaanzienlijk is toegenomen. De ont vangsten zijn beter geworden en stemmen hoopvol. Dinsdag zal hij zijn rede voortzetten. Aan het slot der vergadering deelde de voorzitter, prof. Aalberse mede, dat hij het ei op aanstuurt, om de volgende week met de geheele agenda, waar dan ook de onder- wij sconcentratie nog op zou moeten ver schijnen, gereed te komen. Hieruit zou men dan mogen afleiden, dat deze Kamer na Paschen niet meer voor par lementairen arbeid bijeenkomt. Of het den voorzitter gelukken zal? Niet onmogelijk. Als het moet, staat de Kamer voor niets! Aanvaring op het Noordzeekanaal. Een /.zandbak gezonken. Gisteravond te öttïsti-eeks half ne-r gen is op het Nóordzeëkanaal ter hoogte van. hét'stp(5hipohtyeèr Hem- brug 't Engelsche s.s. „Westminster", dat op weg was naar IJmuiden, in aanvaring gekomerriniët een -Uit de tegenovergestelde richting" komende sleep- zandbakken, yan de Amster- damsche Ballastmaatschappij. De sleep bestond uit- drie. bakken, waar van de voorste werd getroffen, welke daarop onmiddellijk "in de diepte ver dween. Aangezien de sleepkettingèii braken, gebeurde, er met de beide overige bakken niets. Zij zijn door de sleepboot opgepikt, waarna de reis kon worden voortgezet. Het scheep vaartverkeer ondervindt van den ge zonken bak geen last, doch wel het pontverkeer, aangezien hét vaartuig juist in de Oosthaven van de veerpont is gezonken. De pont vaart, nu uitsluitend op de Westhaven, hetgeen aanzienlijke ver traging met zich ,:mede brengt. He denochtend om vijf uur heeft een dui ker een onderzoek ingesteld, waarna het gezonken vaartuig, dat geheel on der de oppervlakte verdwenen is, zoo spoedig mogelijk zal worden gelicht. DOODELIJK ONGELUK IN VETFABRIEK. De bedrijfsleider y. d. B. te Zevenber gen had gisteren in de'vetfabriek der N.V. van Dongen en Zonen het ongeluk uit een der ketels een straal kokend vet over zijn lichaam te krijgen. In deerniswekkenden toestand is het slachtoffer vervoerd naar het St. Igna- tius-ziekenhuis te Breda, waar hij des avonds is overleden. De keer v. d. B. was 42 jaar oud en vader van acht kinderen. VERGADERZAAL TE HERPEN GESLOTEN. Burgemeester spreekt dorps- genooten toe. Tegen gisteravond was in de gemeente Herpen een vergadering aangekondigd van de Christelijke organisatie van kleine zelfstandigen, waar de .voorzitter, de heer A. Bauwman, uit Puiflijk en de heer M. J. C. van Roosmalen, - uit Huiseling, het woord zouden yoeren.r De burgemeester van Herpen, de heer H. W. C. V. van der Sijp, heeft echter uit-vrees voor orde verstoring het café, waar de bijeenkomst zou worden gehouden, op grond van de desbetreffende artikelen der gemeentewet doen sluiten. Hoewel er zeer veel men- schen op de been waren, is het niet tot ongeregeldheden gekomen,De heer Bauwman heeft voor het café een korte toespraak gehouden, waarna men kalm is uiteen gegaan. - De burgemeester heeft met een kleine politiemacht, bestaande uit gemeente- en rijkspolitie en marechaussee, de orde maatregelen geleid. ONEERLIJKE BRIEVENBESTELLER TE AMERSFOORT. Dezer dagen is door den directeur van het postkantoor te Amersfoort een brie venbesteller buiten dienst gesteld, die zich eenig geld,/dat hij had moéten afdra gen, heeft /toegeëigend. .De', man was. bei- last met dé bezorging van een buiten- landsch pakje, waarop invoerrechten be taald moesten worden. Het geld heeft hij wel geïncasseerd, doch niet afgedragen. De directeur heeft een klacht bij de justi tie ingediend. De betrokkene is door den commissaris van politie gehoord en hèeft een volledige bekentenis afgelegd. H. M. DE KONINGIN OP DE JAARBEURS. Belangstelling voor den stand van, Texel. H. M. de Koningin heeft gisteren tijdens haar bezoek aan de Jaarbeurs ook den stand van de Vereeniging voor vreemde lingenverkeer „Mooi Texel" bezichtigd, waar zij werd ontvangen en rondgeleid door den burgemeester van Texel, mr. A. F. Kamp. De groote maquette van het eiland en het vogeldiorama trokken in het bijzon der de belangstelling van de hooge be zoekster. Namens het gemeentebestuur van Texel heeft burgemeester Kamp het groote vogelwerk over Texel van J. Drijver aan H.< M. de Koningin aangeboden. DE VLISSINGSCHE ROOFMOORD. 500 belooning uitgeloofd. In een buitengewoon politieblad looft dé officier van justitie te Middelburg een beloonihg uit van ten hoogste 500 voor die(n)gene(n), die zoodanige aanwijzingen kan (kunnen) geven, omtrent den- roof moord op J. F. E. Lauwèreyns en diens echtgenoote M. J. van der Staal, gepleegd te Vlissingen in het door hen gehouden café aan de Keersluis aldaar in den avond of nacht van 3 op 4 Maart 1937, welke leiden tot ontdekking en veroordeeling van de daders. In het belang van de openbare veilig heid wordt een beroep gedaan op ieder, die eenige aanwijzingen indezen kan geven. DE „KANTOENG". Nog geen beslissing. De directie van L. Smit en Co's interna tionale sleepdienst deelt ons mede, dat waarschijnlijk eerst begin volgende week een beslissing zal worden genomen over de vraag wat er zal gebeuren met het wraK van de tinbaggermolen Kantoeng die thans 3 mijl van Foweij aan den grond zit. HET LAND. COLL. ARBEIDSCONTRACT VOOR DE BOUWVAKKEN. De commissie tot naleving var. hét Landelijk collectieve arbeidscontract voor de bouwvakken Verzoekt ons opname van het volgende: Per 1 Maart is het Landelijk Collectieve Arbeidscontract voor de bouwvakken weder voor een jaar verlengd. Een tweede contract voor wegen en spoorwegbouw is ook tot stand gekomen, op vrijwel dezelf de bepalingen. De overeenkomst geeft ondermeer aan, CfdS.s-publicalie, STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt békend, dat de steunvergoéding voor groene erwten van de kwaliteits klasse C, gedenatureerd in het tijdvak van 8 Maart 1937 tot en met 13 Maart 1937 1.-50 per 100 kg. zal bedragen. Voor groene erwten van de laagste klasse en voor andere erwten, in datzelfde tijdvak gedenatureerd, bedraagt de steun- vergoeding 1.per 100 kg. De steun vergoeding voor veldboonen, welke blijkens de dateering van het dorschbriefje in genoemd tijdvak zijn ge- dorscht, is vastgesteld op 1.75 per 100 kg. 's-Gravenhage, .12 Maart 1937. dat de patroon aan hun arbeiders weke lijks een vacantiebon moeten geven, welke bon dient om ingewisseld te worden voor loonderving voor erkend christelijke feest en vacantie-dagen. Nu .hebben de patroons de verplichting wekelijks hun arbeiders een bon te ver strekken, welke zij kunnen koopen bij hun respectievelijke organisaties. De arbeiders hebben de verplichting wekelijks een l*on te eischen en in een daartoe bestemt bon- nenboekje te plakken en dit af te laten stempelen. De werklooze arbeider moet wekelijks van zijn organisatie een werk looze stempel verlangen, dat ze werkloos zijn geweest. De ongeorganiseerden moeten dezen stempel bij de steunregèling vragen. De patroons mogen geen arbeiders in dienst nemen wier bonnenboekje niet ge regeld is bijgehouden. LEZING VAN DR. TH. VAN SCHELVEN. „Moeilijkheden der jeugd". Uit de enorme opkomst gisteravond in het gebouw der „Vrije gemeente" te Amster dam mocht wel blijken, dat de Vrije ge meente-jongeren-organisatie den geest van breede groepen juist gepeild had, toen zij den populairen psychiater uitnoodigde te ko men spreken over „de moeilijkheden der hedendaagsche jeugd". Dr. van Schelven zeide zijn rede met ent housiasme aan te vangen omdat de groote belangstelling hem verheugde als een bewijs hoezeer de vorderingen van de psychologie steeds meer erkend worden. Spr. achtte hier mede de jeugd van thans bevoorrecht bij zijn eigen jeugd vergeleken. Door het licht der psychologie komt er klaarheid in de moeilijkheden voor het geslacht van nu en worden deze erkend als onderworpen aan de algemeene wét der natuur en van den geest. Spr. ging na hoe de lichamelijke groei een zelfde ontwikkelingsproces doormaakt als de geestelijke, hoe het kind in zijn vorming reeds het verschijnsel van den „totaliteits- drang" vertoont. Met de lichamelijke rijping ontwaakt ook het hooger streven. De puber maakt een zwaren tijd door. De gedwongen onderdrukking van" het driftleven leidt tot gèestelijk& depressie en 'zwaarmoedigheid; In de adolescentie tréédt dok-"weer dè- koppig heid op, aan 't driejarig kind eigen. Dit alles echteriügt verankerd aan een onverander lijk geestelijke wet en de adolescent moet ip zijn moeilijk gedrag door ouderen ont zien en begrepen worden. Wetmatig is ook de terugkeer der geslachtsinstincten van voor het vijfde levensjaar, die zich later uiten in sexueele driften en afwijkingen. Spreker keerde zich. in geruststellende be woordingen tegen -opvattingen die deze af wijking als duivels'ch of „slecht" bestempe len en daarmede angst en inbeelding in de hand. werken. Als zelfbevrijding is te Zien de belangstelling van den adolescent voor de dingen van het leven, zijn activiteit en deelname eraan (sport). Het zich keeren van de jeugd tegen dé ouderen kan als een ken merk van het dynamische vermogen van den mensch worden beschouwd. De phasen van vijandschap tusschen de generaties zijn ook aan een wet onderworpen. Op het terrein der religie doet zich ook weer de oppositie gelden. Hier botst het verschil van aanschou wing, daar de zin van het religieuze bij den jongen mensch zich niet beperkt tot den eenmaal door ouderen gehuldigden vorm. De menschelijke samenleving maakt een zelfde proces door als de ontplooiing van het individueele leven, zoo ook de ontwikkeling van kunst en. cultuur. Dit gaat steeds sneller in zijn verloop. Hoewel wij van den vooruitgang in de we reld niet veel waarnemen en zelfs een oor log met zijn direct ontzettende gevolgen in de historie weinig ingrijpt, doen toch dè evo luties ons moed scheppen en houden de hoop levend op een anderen tijd, een' nieu wen -vorm; 'n nieuw systeem. Spr. meende, dat het verkeerd is te zeggen, dat eerst een verbetering bij den mensch moet beginnen. De mensch blijft zichzelf gelijk, hij moet ook niet gelooven in een degeneratie en on dergang. Wij mogen ook staan aan het einde Van een tijd, wij zijn niet aan het einde van de wereld". VERDUISTERING VAN BELASTING GELDEN. Op vermoeden van fraude en valschheid in geschrifte werd door den inspecteur van P.T.T/ te den Haag aan het postkantoor te Woubrugge (Z.H.) een onderzoek ingesteld, hetgeen tot gevolg" had dat door den inspec teur bij den burgemeester dier gemeente aangifte werd gedaan wegens knoeien met gestorte belastinggelden, premies van den Raad van Arbeid en spaargelden. Onmiddellijk werd onder leiding van den burgemeester door de politie een uitgebreid onderzoek ingesteld, waarbij bleek dq.t< ver schillende belastingbetalers de dupe waren geworden, daar het door hun gestorte bedrag niet door den kantoorhouder was verrekend. Evenzoo was dit geschied met premiegel den van den Raad; van Arbeid en spaargel den. Terzake verduistering werd de kantoor houder A. W. B. in verzekerde bewaring ge steld. Hij legde bij het verhoor door den burgemeester een volledige bekentenis af. Het verduisterde bedrag beloopt tot nu toe 400. Het onderzoek duurt voort,

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 10