^Buitenland Criait-pablicatie, INZAGE TOEWIJZINGSLIJSTEN 1937. De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Noord-Holland maakt bekend, dat de toewijzingslijsten Varkens 1937 bij onder staande adressen en op vermelde uren ter inzage zullen liggen: District 21, op 17 Maart 1937, van 10 tot 12 uur, ten kantore van den Afdeeling- Kantoorhouder, den Heer J. Schuijt, Sta tionsweg 83, Heiloo. OUDE NIEDORP Verbeteren van slooten. Door den minister van sociale zaken is toestemming verleend tot het voortzetten van het verbeteren van slooten in de W. O. L.-poder en sloot- en baggerwerk bij par ticulieren in werkverschaffing tot 26 Juni 1937. Commissie voor bijzondere nooden. In deze gemeente is een commissie van samenwerking voor bijzondere nooden sa mengesteld. Voorzitter de heer C. G. M. van Baar; leden: F. Jong H. Wit en A. van Zoonen. BERGEN Het kampeerverbod. Bergen's winkeliersvereniging heeft 'n adres aan den gemeenteraad gericht, waar bij wordt verzocht het kampeerverbod op te heffen. Naar de meening van adressante werpt een in goede banen geleide kampeergele genheid niet alleen voordeelen af voor Ber gen's winkelstand maar ook voor het hotel- en pensionbedrijf. Adressante wijst er op dat, als aan de kinderen kampeergelegenheid wordt gebo den het ook aanleiding voor vele ouders zat zijn hun vacantie in Bergen door te brengen. Bovendien is zij van meening, dat elke gelegenheid tot vermeerdering van inkom sten dient te worden bevorderd, indien het algemeen belang zich hiertegen niet verzet. Nationale reclasseeringsdag. Ook dit jaar zal in deze gemeente op Zaterdag 5 Juni a.s. een groote collecte voor den nationalen reclasseeringsdag worden gehouden. In onze gemeente is een commissie ge vormd, die speciaal belast is met de uitvbe- ring van de collecte. Het comité bestaat uit de navolgende le den: Mr. H. D. A. van Reenen, eere-voorzitter; mr. A. M. Ledeboer, voorzitter; mr. Q. Ro vers, secretaris; L. de Liefde, penning meester en de leden J. Apeldoorn, J. N. de Koning, J. Smit en G. Taapken. Personen die zich als collectant willen beschikbaar stellen, worden nu reeds uitge- noodigd zich bij het secretariaat aan te mel den. HENSBROEK Volksonderwijs. In café Mantel heeft Donderdagavond 11 Maart een bijeenkomst plaats gehad, met het doel een afdeeling van Volksonder wijs te stichten. Het initiatief is uitgegaan van net bestuur van de plaatselijke ouder commissie, die op den laatstgehouden ouder avond den algemeenen secretaris van Volksonderwijs had uitgenoodigd om het doel en streven van genoemden bond uit een te zetten. Vandaar dat besloten werd om ook hier een afdeeling opte richten, wat goed ge - lukte, daar op dezen avond reed* ruim dertig personen zich als lid opgaven. Nadat de voorzitter der ouder-commissie, de heer G. den Das, de opgekomenen het welkom had toegeroepen, gaf spr. in korte trekken het werken van den bond weer. Het algemeen reglement werd aangeno men. Hierna werd overgegaan tot het kiezen van een volledig bestuur, daar de voorzitter bij den aanvang te kenner, had gegeven dat de afdeeling los moest staan van de ouder commissie. De uitslag was dat het bestuur, dat uit 5 personen moet bestaan, als volgt werd gekozen: C. Koppenol hoofd der school, W. Boot, Theissen, Jn. Moeies en H. Overman De heer den Das gaf de leiding over aan het nieuw benoemde bestuur. De contribu tie werd nog besproken en bedraagt ƒ1 voor een manlijk lid en 50 cent voor de vrouw, indien de man reeds lid is. Na de sluiting werd nog medegedeeld, dat na onderlinge verdeeling der functies de heer C. Koppenol tot voorzitter, de heer W. Boot tot secretaris en de heer Theissen tot penningmeester waren benoemd. Zoo bestaat dus nu de afdeeling Hens- broek-Obdam van Volksonderwijs. WIERINGERWAARD Witte Kruis. Vrijdag vergaderde het Witte Kruis in het lokaal van den heer R. Breed onder leiding van den heer C. Haringhuizen. De voorzitter memoreerde, dat de heer D. Sleutel Zaterdag zijn 25-jarig jubileum heeft herdacht als secretaris-penningmeester der afdeeling. Behalve deze functie heeft hij nog verscheidene anderen vervuld, n.L arm voogd,-secretaris van den polder, enz. enz. Uit. die opsomming blijkt wel, dat hij veel voor de gemeenschap heeft gedaan. De voorzitter wenschte hem hartelijk geluk. Als blijk.van waardeering werd een wan delstok met inscriptie 1912—1937 secretaris Witte Kruis overhandigd. Tevens werd aan mevr. Sleutel een bloemenmand aangeboden. De jubilaris bedankte met enkele woorden voor deze attentie. Ingekomen was een schrijven van den heer Geerligs te Oudesluis, dat hij bereid was om gedurende de wintermaanden ijs te leveren tegen f 10 per jaar. Het contract zal overeenkomstig worden gewijzigd. Van de commissie van malariabestrijding werd een verzoek ontvangen om een finan- deele bijdrage. Besloten werd ƒ5 bij te dragen. De statuten en het huishoudelijk reglement worden gewijzigd. Uit het jaarverslag noteerden we, dat het ledental is gestegen tot 304. In October werd een cursus gehouden voor ziekenzorg, waar aan door 30 personen werd deelgenomen. Uit het magazijn werden 179 artikelen uitge leend. Met inbegrip saldo vorig jaar ad f 24,06 hadden de ontvangsten bedragen 772,17, uitgaven 698,91, alzoo batig saldo 73,26. De begrooting werd in uitgaaf en ont vangst vastgesteld op een bedrag van 493,26. Het salaris van den magazijnmeester wordt verhoogd tot 50. Als bestuursleden moesten aftreden de heeren C. R. Blaauboer, Chr. v. d. Kolk en J. van Ham (niet herkiesbaar). Gekozen werden de heeren Hofstee, Sybrands en Peereboom. Door den heer Haringhuizen werd verslag uitgebracht van de algemeene vergadering. Bij de rondvraag complimenteerde ook burgemeester Kaan den secretaris. Ver scheidene leden sloten zich hierbij aan. Na het officiëele gedeelte bleef men nog eenigen tijd gezellig met den jubilaris bijeen. HET ITALIAANSCHE STANDPUNT NOPENS EEN TWEEDE LOCARNO. Allereerst is noodig de verdwijning van het Fransch-Russische pact. In een niet onderteekend artikel zet de „Stampa" de Italiaansche opvatting uiteen ten aanzien van een nieuw Locarno. „Het is duidelijk, dat indien men ernstig wil medewerken aan de tot stand koming van een nieuw pact voor het westen, dat men dan op ondubbelzinnige wijze de Fransch- Russische betrekkingen moet elimineeren. Men zal nog minder er naar moeten stre ven het westen met het oosten te verbin den door overeenkomsten van dezelfde soort. Evenmin zal men een eventueel systeem voor het westen moeten compliceeren door de geografische groepen, verantwoorde lijkheden en verplichtingen te scheiden. Het Italiaansche document zal het gezonde realisme der Italiaansche politiek, welke gebaseerd is op concrete mogelijkheden en doorslaggevende proefnemingen, weer spiegelen. Het oude Locarno is dood. Zijn verbin ding met den Volkenbond kan niet worden hersteld. De positie van België moet wor den herzien. De gelijkheid tusschen de verdragsluitende partijen moet volkomen zijn. Het nieuwe pact moet uitgaan van en zich bewegen tusschen de vier oude tegehstanders, anders zou het een steeds meer toegespitste chaos worden. Eenige passages uit het Italiaan sche antwoord. Gezaghebbende kringen verklaren, dat men besloten heeft het Italiaansche ant woord op de Britsche nota van 17 No vember j.1. niet te publiceeren 'met het oog op het feit, dat drie Britsche en twee Fransche nota's aangaande het Rijn-pact niet worden gepubliceerd. Dezelfde gezaghebbende kringen geven wel over den inhoud van het Italiaansche document de volgende uiteenzettingen: Italië, aldus zegt men, is bereid over een nieuw pact voor het westen te onderhan delen, langs de lijnen van het oude Locar no. Het erkent vooral, dat dit onbetwist bare diensten heeft bewezen. In de re dactie van het nieuwe diplomatieke in strument zou men rekening moeten houden met zekere factoren, welke in 1925 niet bestonden, b.v. de bezetting van de toen maals gedemilitariseerde Rijn-zone. De Italiaansche regeering is van meening, dat het nieuwe pact eenvoudig zou moeten zijn en snel van toepassing zou moeten kunnen worden gebracht. Hei zou niet in een vage toepassing moe ten voorzien, doch integendeel in nauw keurige verplichtingen. Ten aanzien van België is Italië bereid voor wat de onschendbaarheid van het Belgische grondgebied betreft, dezelfde waarborgen te geven als Engeland, Frankrijk en Duitschland." Deze uiteenzettingen zijn niet als resume gegeven van de geheele Italiaansche nota. Men verheelt niet, dat deze andere punten opwerpt, waarover men voor het oogen- blik evenwel weigert aanwijzingen te geven. De betrekkingen tusschen het Fransch- Russisch Dact en het pact voor het westen zijn klaarblijkelijk in de Italiaansche nota behandeld. Men bepaalt zich er toe te her halen, dat het nieuwe Rijn-pact rekening zal moeten houden met „alle nieuwe om standigheden" welke sinds 1925 in de in ternationale betrekkingen zijn naar voren gekomen. Het is misschien geoorloofd, aldus Havas, deze bijzonderheid uit te leggen als een aanwijzing, dat de onvereenigbaarheid van het Fransch-Russisch pact met het Rijn-pact niet als absoluut wordt be schouwt, daar men, naar het schijnt, er rekening mede wil houden. DE FRANSCHE DEFENSIELEENING. Auriol in ministerraad gecom plimenteerd. De ministerraad heeft Zaterdag te Parijs vergaderd en eenstemmig den minister van financiën, Vincent Auriol, met het eclatante succes der defensieleening gefeliciteerd Auriol zette vervolgens de redenen uiteen, die lasm. ertoe gebracht hebben dit type leening en dezen rentestandaard aan te nemen. De minister van buitenlandsche zaken, Delbos, bracht het Duitsche antwoord ter kennis op de Engelsche vragenlijst in zake een nieuwe overeenkomst van Lacarno. Tevens verschafte hij alle inlichtingen over de werking der controlemaatregelen over eenkomstig de besluiten det nietinmengines- commissie van Londen. Hij legde president Lebrun een decreet ter onderteekening voor tot toewijzing van de uit de nietinmengings- maatregelen voortvloeiende noodige crc- dieten. Het vakverbond schrijft in op de weerbaarheidsleening voor 250.000 franken. Een mededeeling van het Fransche vak verbond (G.G.T.) verklaart met name: „De administratieve commissie, welke op 12 Maart is bijeengekomen, heeft het verslag goedgekeurd, dat haar was voorgelegd door haar delegatie naar de te Londen gehouden gemeenschappelijke conferentie van socia listische arbeiders internationale en inter naal verbond van vakvereenigingen om de houding van deze organisaties nopens het Spaansche probleem vast te stellen. De commissie heeft besloten een dele- gatie te zenden naar den minister-president om hem over deze kwestie te onderhouden. Men keurde vervolgens goed, dat op de nationale leening zal worden ingeschreven tot een bedrag van 250.000 franken". Daladier wekt op tot inschrijving op de defensieleening. In een gisteravond te Parijs gehouden radiorede heeft de minister van Landsver dediging, Daladier, het Fransche volk op gewekt om op de tweede tranche van de defensieleening met dezelfde animo in te schrijven als op de eerste. De minister wees er op, dat de leening uitsluitend be stemd is ter dekking van de buitengewone uitgaven, die dit jaar voor de landsverde diging noodzakelijk zijn, en verklaarde dat van het totaal bedrag der leening, groot 10.500 millioen francs, 26 procent zal worden besteed voor de luchtmacht, 28 procent voor de marine en 46 procent voor het landleger. Het eenige doel van de leening, aldus Daladier, is de onafhankelijkheid en de vrijheid van ons vaderland te verdedigen, een beslissende voorwaarde voor de hand having van den wereldvrede. In dit ver band wees spreker op de bewapening der andere landen. Daladier betoogde daarop de noodzaak van versterking der noordelijke en Jura- grenzen, zooals de oostelijke grens reeds versterkt is. Tevens was het dringend noodig de luchtmacht te versterken en de vloot te vernieuwen. Koningin-moeder van Roemenië ernstig ziek. Opzet of toeval? Naar eerst thans blijkt is de ko ningin-moeder van Roemenië reeds eenige dagen ernstig ziek, zoo ernstig dat levensgevaar niet geheel buiten gesloten geacht moet worden. Donderdagnacht werd de hofarts bij het ziekbed van de koningin moeder ontboden, doch omtrent diens diagnose werd voorloopig de grootste geheimhouding betracht. Maria van Roemenië Er gaan thans hardnekkige geruchten dat hier sprake zou zijn van een ptomaine vergiftiging, welke ontstaan zou zijn na een aanval van influenza. Of deze vergiftiging het gevolg is van een noodlottig toeval, dan wel of hier aan opzet gedacht moet worden is niet be kend, daar trouwens in geheel Roemenië een uiterst strenge censuur is ingesteld, terwijl aan alle dagbladen, onder bedrei ging met zware straffen, verboden zou zijn ook maar iets over de ziekte der koningin-moeder te vermelden. Naar verluidt zijn koning Carol en de dochter van de koningin-moeder aan het ziekbed ontboden. Trei ramp in Oost-Frankrijk. Sneltrein rijdt in op ontwortelden boom; vijftien dooden. Zaterdagmiddag om 13.10 uur is op ongeveer 30 K.M. van Bourges, op de lijn BourgesMontlucon, de sneltrein uit Montdore ontspoord bij het plaatsje Corquoy. De locomotief, de kolenwagen, een bagagewagen en een passagiersrijtuig liepen uit de rails. De eerste 3 wagens van den trein zijn geheel in elkander geschoven. De werkzaamheden duren nog voort. Het ongeluk is te wijten aan den hevigen storm welke sinds Zaterdag morgen in dit gebied woedt. Juist toen de trein passeerde viel een boom op de rails. Het was den machinist niet mogelijk voor het obstakel te stoppen. Het aantal dooden bedraagt vijftien. Het ongeluk is veroorzaakt doordat een groote olm door den storm was ontworteld en op de rails geworpen. Men kon den boom niet spoedig genoeg verwijderen en de machinist schijnt in den storm de knal signalen, welke door een baanwachter op de rails waren gelegd, niet te hebben ge hoord. Met een snelheid van 80 K.M. reed de trein op den boom en sloeg om. Zeven coupé's van den eersten wagen werden geheel vernield. Het onderzoek dat naar aanleiding van de spoorwegramp bijDorquoy wordt inge steld, heeft tot dusver nog geen enkele aanwijzing opgeleverd met betrekking tot de schuldvraag. Wel is gebleken, dat van de zes knalpatronen, die op de rails zijn gelegd, er slechts vier ontploft zijn. De machinist van den trein verklaarde tijdens het verhoor, dat hij slechts twee knal patronen heeft gehoord op 150 meter voor de plaats waar het spoor versperd was. Hij remde daarop uit alle macht, doch kon een ramp niet meer voorkomen. BRAND AAN BOORD VAN ENGELSCH SCHIP. Het motorschip Fijian is uitgevaren om het Engelsche s.s. Cilverlarch hulp te bie den. Aan boord van de Silverlarch, die 5000 ton meet, is Donderdag brand uitgebroken en men is er niet ingeslaagd het vuur te bedwingen. Het brandende schip zou zich op 300 mijl ten noordoosten bevinden van Honoloeloe. Er zijn een aantal passagier aan boord. De acht passagiers van de „Silverlarch" zijn aan boord van den Amerikaansche kruiser „Louisville" gebracht. De uit veer tig koppen bestaande bemanning van de „Silverlarch" is aan boord gebleven. De „Louisville" en vier torpedoboot jagers blij ven in de nabijheid om zoo noodig hulp te bieden. De „Silverlarch" zette gisteren koers op Pearl Harbour. De bemanning is aan boord gebleven en spant alle krachten in de ha ven te bereiken voordat het voortvretende vuur de lading zal hebben bereikt. Een deel der bemanning is aan het werk het vuur zoo veel mogelijk te beperken en te bestrijden, terwijl het schip met volle vaart de haven toestoomt. REDE VAN AMBASSADEUR DER SOVJET-UNIE TE LONDEN. Maisky, de ambassadeur der Sovejt-Unie in Londen, heeft op het „Nationaal congres voor vrede en vriendschap met de Sovjet- Unie" een rede uitgesproken, waarin de voornaamste punten waren de wensch van Sovjet-Rusland naar vrede, en een ondubbel zinnige waarschuwing aan het adres van eventueele belagers. Maisky wees op het gevaar der leerstelling van „Den ijzeren vuist" en noemde de toenadering tusschen Duitschland en Japan een militaire allian tie tegen de Sovjet-Unie. Europa moet kiezen tusschen versterking van den Volkenbond en collectieven tegenstand der vreedzame landen aan een aanval of trachten den aan valler te ontmoedigen. In talrijke gevallen, o.a. in dat van Spanje, toont de Sovjet-Unie haar wensch naar verdediging van den vr.e Je en de democratie. Het is nu de beurt van andere landen om risico's te nemen en zich opofferingen in den strijd tegen den oorlog te getroosten. „Rusland kan elke aanval weerstaan", zegt Maisky. In zijn redevoering heeft Maisky nog ver klaard: „Ik kan thans met volle verant woordelijkheid voor élk woord verklaren, dat wij thans sterk genoeg zijn, om elkon aanval op ons gebied van eenige buitenland sche mogendheid of van eenige alliantie te weerstaan, en dat kunnen wij alleen doen. alleen doen. Ruslands beide grenzen in het oosten en in het westen zijn nagenoeg onaantastbaar ge maakt." ELIHU THOMSON f. Pionier op gebied van de electriciteit. Te Swanscott in Massachusetts (U.S.A.) is Zaterdag overleden, op 84-jarigen leeftijd, de bekende Amerikaansche uitvinder op het gebied van electriciteit, Elihu Thomson. Elihu Thomson is geboren te Manchester in Engeland, in 1853, maar vertrok reeds in 1858 met zijn ouders naar Amerika, en we1 naar Philadelphia, waar hij van 1876 tot 1880 hoogleeraar in scheikunde en mechanica was. In dit laatste jaar ging hij naar New ♦Britain in Connecticut voor de American Electric Company, en twee jaar later asso cieerde hij zich met Edward J Houston om te Lynn in Massachusetts de bekende Thom son Houston Electric Company op te richten. In 1892 vond een fusie plaats met de Edison Genaral Electric Company en ontstond de General Electric Company, de grootste fabri- kante van electrische apparaten ter wereld. Het groote laboratorium te Lynn werd ge noemd het „Thomson Laboratorium". Thom son heeft verscheidenen belangrijke uitvin dingen op het gebied der electriciteit ge daan en was o.a. een pionier in de ontwik keling van hoogfrenquentie toestellen. Hü bezit meer dan 700 patenten. AMERIKAANSCHE PROTESTSTAPPEN TE BERLIJN. De Amerikaansche regeering beschouwt incident als gesloten. Het Amerikaansche staatsdepartement heeft medegedeeld, dat de ambassadeur der Vereenigde Staten te Berlijn, Dodd, opdracht heeft ontvangen bij de Duitsche regeering te prosteeren tegen de jongste in de Duitsche pers op de Vereenigde Staten gerichte aan vallen. Het departement weigert te zeggen, of Dodd van de Wilhelmstrasse antwoord heeft ontvangen. Het schijnt evenwel, dat de regeering der Vereenigde Staten het incident als gesloten beschouwt. HET BEZOEK VAN MUSSOLINI AAN LYBIE. De aanstaande redevoeringen van den dictator. De rede, die Mussolini op 17 Maart te Tri polis tot de Mohammedanen zal richten, wordt met belangstelling tegemoetgezien. Men verzekert, dat de rede middellijk noch onmiddellijk een voor de den Islam bescher mende naties verontrustend karakter zal hebben. De Duce zal antwoorden op de huldebetuigingen, die hem van verschillende Mohammedaansche leiders geworden zijn sedert, hij den afrikaanschen bodem heeft betreden, en verder zou hij de Italiaansche politiek ten aanzien van den Islam uiteen zetten, DE TOESTAND IN PALESTINA. Bezorgdheid in Engelsche pers. De Engelsche openbare meening toont zich buitengewoon verontrust over de ont wikkeling in Palestina. Een groot deel der ochtendbladen brengt berichten uit Jeruzalem, waarin vol be^ zorgdheid op het feit gewezen wordt, dat tijdens het weekeinde weer eenige personen zijn vermoord. Men wijst er in het bijzon der op, dat de overvallen geschied zijn in streken welke tot dusver meerendeels rus tig waren. Terrorisme leeft weer op. Behalve drie arbeiders, die gistermorgen in een hinderlaag gevalle nen gedood zijn nabij het dorp Yavneel, zijn twee herders van de joodsche kolonie Kefar Hahoresj vermoord. Voorts zijn bommen geworpen op nederzettingen bij Tiberias en Jaffa. De Engelsche justitie heeft een bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd tegen den secretaris van het Arabische Nationale Comité, Safed. De regeering heeft besloten versterkingen naar Tiberias te zenden. De hooge commissaris, die zich op het oogen- blik in Engeland bevindt, zou zijn verlof willen bekorten. NA DEN AANSLAG OP GRAZIANL Aboena Kyrillos hersteld. De Aboena Kyrillos is volkomen hersteld van de verwondingen opgeloopen bij den jongsten aanslag. Hij heeft zijn ambtsbe zigheden hervat, en een brief geschreven aan den onderkoning, Graziani, waarin hü den aanslag betreurt en God dankt voor zijn redding. EEN ONDERHOUD MET DEN NEGUS. Haile Selassie hoopt nog steeds op den hulp van den Volkenbond. In een onderhoud met een vertegenwoor diger van Havas heeft Haile Selassie ver klaard, dat hij en Abessinië al hun hoop op den Volkenbond blijven stellen, want, hoe wel zij groote teleurstellingen hebben moe ten aanvaarden, weigeren zij te gelooven in de volledige vernietiging der beginselen, waarvan het handvest de uiting is. Als dat ht lijden van zijn volk zou kunnen verkor ten, zou de Negus echter bereid zijn elke door Frankrijk en Engeland voorgestelde oplossing te aanvaarden, mits die op het recht steunt. Ten aanzien van den dood van Ras Desta verklaarde de Negus, dat deze niet moet worden beschouwd als het teeken van het einde van den tegenstand van het volk; deze tegenstand is werkelijk nationaal en algemeen en is van grooter omvang dan enkele haarden van tegenstand tegen den aanvaller. De aanslag op Graziani bewijst wel, dat zelfs in Addis Abeba de aanvaller niet veilig is. In de hoofdstad is de positie nog verdekt, doch op enkele kilometer af stand van de stad toont zij zich openlijk. De correspondent van Havas stelde den Negus enkele vragen over de wijze waarop deze tegenstand is georganiseerd, waarop de Negus antwoordde: „de meest elementaire voorzichtigheid en de ondervinding is het verleden opgedaan, leggen mij de verplich ting op, ten aanzien van dit punt de grootste reserve in acht te nemen. Ik moet mij hoe den voor elk woord, dat het leven zou kun nen kosten aan duizenden van mijn onder danen". De Negus herinnerde hier aan het geen geschiedde, toen hij het bestaan ont hulde van de regeering te Gore. De Negus voegde hieraan toe, dat de Vol kenbond Abessinië nog kan redden. Men moet intusschen niet vergeten, dat het Abes- sinische volk lijdt en strijdt voor zijn onaf hankelijkheid. De dag zal komen, dat Enge land en Frankrijk de eerbiediging van hun belangen zullen moeten verzekeren. In af wachting hiervan zal de strijd worden voortgezet in het kader van den Volken bond. Abessinië zal vertegenwoordigd zijn op de komende vergadering van den bond en zal zich gelukkig achten te kunnen stem men voor de toelating van Egypte, dat tot nu toe een vriend van Abessinië is geweest, tot den bond. Tensoltte verklaarde de Negus naar Euro pa te zijn gekomen om zijn land te verdedi gen. Zoodra de omstandigheden het toelaten zal de Negus zich naar Frankrijk begeven. GROOTE RUSSISCHE MANOEUVRES. Na de manoeuvres in het militaire district Moskou worden thans groote manoeuvres gehouden in Wit-Rusland langs de Poolsche grens, terwijl ook in het Verre Oosten fcij Chabarowsk aan de grens van Sovjet-Rus land en Mandsjoekwo groote manoeuvres van de Russische luchtmacht worden ge houden. OVERSTROOMINGEN IN DE OEKRAÏNE. De voorjaarsoverstroomingen in de Oekraine nemen dit jaar bijzonder dreigen de vormen aan. In de omgeving van Kri- woirog zijn vele rivieren uit de oevers ge treden en alleen in de stad zelf staan reeds vijfhonderd huizen onder water. De water spiegel is hier ongeveer zeven meter ge stegen. GEHEEL DORP DOOR EEN AARDVERSCHUIVING BEDOLVEN. Het dorp Maharaki in Griekenland nabij Patras is geheel door een aardverschuiving bedolven. Slachtoffers vallen niet te be treuren, aangezien het dorp tevoren ont ruimd was. GROOTE SNEEUWVAL IN ZWEDEN. In Stockholm sneeuwt het nu 5 dagen aaneen. Het ononderbroken neerdalen van groote hoeveelheden sneeuw heeft het spoorweg verkeer in Zweden groote vertragingen be zorgd. Het autoverkeer in een groot deel des lands moest stopgezet worden. Hooge sneeuwmuren blokkeeren de wegen, soms zijn de auto's geheel ondergesneeuwd. In Stockholm sneeuwt het nu al vijf dagen achtereen, zonder ophouden. Met groote moeite houdt men, met behulp van sneeuw ploegen en arbeiders, de straten zoo vrij, dat zij begaanbaar blijven.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 12