DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij' vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 63 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeurs C. KRAK. Dinsdag 16 Maart 1937 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 139e Jaargong De algemeene toestand Alkmaar, 16 Maart. Het American Jewisch Congress heeft in Madison Square Garden te New-York een anti-nationaal-socialistische betooging geor ganiseerd, waar 25.000 personen bijeengeko men, terwijl 24.000 andere belangstellenden, die geen plaats hadden kunnen vinden, ston den opeengepakt in de aangrenzende straten en luisterde door naar de door middel van luidsprekers overgebrachte redevoeringen. Verscheidene sprekers, onder wie de vak- vereenigingsleider John Lewis en generaal Hugh Johnson, de vroegere administrateur van de N.R.A., behandelden de binnen- en buitenlandsche politiek van Duitschland ge durende de laatste vier jaren. Er werd voorlezing gedaan van talrijke telegrammen van personen uit litteraire, wetenschappelij ke en artistieke kringen, welke uit alle dee- len der wereld ontvangen waren. O.m. werd een telegram voorgelezen van Henry Béren- ger, den voorzitter van de commissie voor buitenlandsche zaken van den Franschen senaat, die verklaarde, dat Frankrijk er trotsch op is 35.00Q Duitsche vluchtelingen te hebben opgenomen. De vergadering nam ten slotte de volgen de resolutie aan: „Alle Amerikanen, die ge hecht zijn aan het lot van de democratie en de vrijheid der menschen, verleenen geen financieelen steun meer aan het nationaal- socialistische regime, zonder welken steun het niet lang zal kunnen blijven bestaan. Te dien einde moet het Amerikaansche volk alle nieuwe financieele credieten aan Duitschland weigeren. Laat ons de verplich ting op ons nemen de boycot van Duitsche producten en diensten te verhevigen, ten einde langs vreedzamen weg de Amerikaan sche democratie te beveiligen en het Duit sche volk te beschermen tegen de vernieti ging, waarmede het Hitlerisme het. be dreigt". [3 De Daily Telegraph wijdt een hoofdarti kel aan het bezoek van Mussolini aan Libye, waar de leider der Italiaansche regeering f,beschermer van den Islam" is genoemd. De duce, aldus het artikel, wordt begroet op een wijze, welke herinnert aan de voor- oorlogsche propaganda-tournee van keizer Wilhelm en er is een proclamatie uitgegeven om uit te leggen hoe en waarom Italië, an ders dan andere Europeesche landen, de trouw der Mohammedaansche wereld kan opeischen. Het is merkwaardig, dat dezelfde Wester- sche mogendheid, welke onlangs over de on- afhankelijkheidseischen van een staat met een groote Mohammedaansche bevolking heeft beschikt en na den bomaanslag te Addis Abeba Mohammedanen en Christe nen op wreede wijze heeft vermoord zulk een sympathieke belangstelling in de „wet tige eischen" der Mohammedaansche staten, die onafhankelijk zijn tot uitdrukking brengt en den nadruk legt op de houding, welke wordt aangenomen nopens Mohammedaan sche bewegingen in landen, waar „Italië nog niet direct heeft kunnen intervenieeren". Italië, aldus vervolgt het artikel, is voor het oogenblik op zoek naar de gunst van het nabije Oosten en acht het nuttig alle mede dingende Westersche mogendheden te belee- digen. Hoe veel gelukkiger is Libye, aldus laat men doorschemeren, dat vier jaren geleden „gepacificeerd" is na twintig jaren van bloe dige slachtingen en concentratiekampen, welke de bevolking van Tripolis hebben dooi verminderen van 1.500.000 tot 600.000 zielen en waar dorp na dorp door straf-expe- dities is uitgeroeid. „Woestenij tot stand te brengen en dat vrede te noemen", was niet de beste of meest succesrijke politiek, welke het oude Romeinsche rijk heeft gevoerd, doch het moderne Romeinsche rijk, moet nog de voor deden leeren van het alternatief: uitbrei ding van vrijheid en burgerdom. Wat in het binnenland van Libye, evenals in het bin nenland van Abessinië nog steeds voort duurt, moet grootendeels een kwestie van vermoeden blijven, maar het zal verrassend zijn, indien de Arabische landen zich zouden haasten de Italiaansche „bescherming" te aanvaarden, uitsluitend op grond van een vurig manifest. HOOG WATER IN ENGELAND. Den geheelen nacht hebben driehonderd man, voorzien van stormlampen, de wacht gehouden te Ely (Cambridgeshire), weten de, dat wanneer het water van de Ouse nog slechts enkele duimen stijgt een gebied van tweehonderdduizend acres getroffen zal worden door een van de ergste overstroo mingen. Dorpen, hoeven"- en buitenhuizen in een van de waardevolste landbouwge bieden van het geheele land loopen gevaar. Van officiëele zijde wordt de toestand als „zeer dreigend" aangegeven. De bewoners der bedreigde streken hebben hun kostbaar heden reeds ingepakt en houden zich gereed te vluchten, zoodra daartoe het sein gegeven zal worden. Uitgestrekte vlakten z.g. fen- land, d.w.z. lage landerijen, liggen beneden het peil, waartoe het water reeds is ge stegen. De Spaansche burgeroorlog De strijd in Guadalajara. De verdedigingsraad heeft gistermiddag het volgende communiqué gepubliceerd: „De rechtschen hebb.en aan het front van Guadalajara verscheiden nieuwe aanvallen ontketend, waarbij hun troepen werden ge steund door machtig gemotoriseerd mate- riaaL De regeeringstroepen hebben na een tegenstand in den Noord-westelij ken sector van Brihuega tegenaanvallen ondernomen. Zij veroverden een belangrijke stelling en hebben 31 Italianen krijgsgevangen gemaakt De vijandelijke aanvallen aan het front van Jarama werden afgeslagen". Havas meldt nog uit Madrid, dat gisteren bij het aanbreken van den dag de rechtschen eenige gedeeltelijke aanvallen aan het Jara- mafront bij Morata de Tajuna en in de om streken van Maranosa hebben gedaan. Na den vijand te hebben teruggedreven gingen de regeeringstroepen te tien uur tot den aan val over, zoodat de rechtschen tot hun punt van uitgang moesten terugwijken. Volgens den correspondent van Havas te Siguenza (in handen der rechtschen) zijn bij een luchtgevecht tusschen Brihuega en Ilorija acht vliegtuigen der regeering om laag geschoten. Generaal Franco zal binnenkort een be zoek brengen aan alle Madrileensche fron ten. Uit het kamp der opstandelingen. Het algemeen hoofdkwartier der recht schen heeft gisteravond om acht uur een communiqué uitgegeven, waarin o.m. wordt medegedeeld: „Noordelijke legers. Versterkte divisie van Madrid: de vijand heeft tegenaanvallen on dernomen aan het front ten oosten van de Jarama, gesteund door Russische tanks. Hij werd teruggeslagen met zware verliezen, twee tanks werden onbruikbaar gemaakt. Onze troepen hebben vol geestdrift verschei dene loopgraven bezet tijdens een aanval. Zuidelijke legers. De opmarsch onzer troe pen is voortgezet aan het front van Cordo- ba. Wij hebben het dorp Alcaracejos bezet. De verwarring onder den vijand was zoo groot, dat de internationale brigade vernie tigd en een zijner bataillons volkomen ge decimeerd werd. Het terrein van den strijd is geheel bedekt met door de rooden achter gelaten lijken. Bedrijvigheid der luchtmacht. Onze vlieg tuigen hebben het vliegveld Barajas gebom bardeerd en talrijke vliegtuigen vernield. Vier roode toestellen zijn tijdens een lucht gevecht neergeschoten, twee andere zijn neergehaald door het luchtafweergeschut' Reservisten onder de wapenen geroepen. De reservisten van de lichtingen 1932 tot 1935 en de jeugdige soldaten van de lichting 1936 zijn vanaf heden onder de wapenen ge roepen. Men verwacht, dat den eersten dag 85 pCt. der betrokkenen aan den oproep ge hoor zullen geven. De niet-inmenging. De onder-commissie voor de niet-inmen ging is gisteren weer bijeen gekomen. In een communiqué wordt medegedeeld, dat de commissie zekere punten betreffende den financieelen grondslag van het controleplan heeft geregeld en tot overeenstemming is gekomen ten aanzien van kwesties, samen hangend met de instelling van een interna tionalen raad. Naar Reuter verder meldt, zullen vice-ad- miraal van Duim, president van het controle bureau en schout-bij-nacht Olivier, de chef der maritieme controle, waarschijnlijk van ochtend de bijeenkomst der sub-commissie bijwonen. De Fransche torpedobooten, die toezicht op de Spaansche kusten zullen houden, heb ben in last telkens eenige dagen rond te varen en zich dan voor 24 uur onder dekking van een kaap te stellen. Elke drie weken of elke maand zullen zij de aangewezen ha ven aanloopen om zich te ravitailleeren. Dan alleen mogen de opvarenden voet aan wal zetten. Naar men weet wil men daarvoor te vens thans onttakelde treilers gebruiken, die als de wacht lang aanhoudt eenige van die oorlogsvaartuigen kunnen vervangen. Zij krijgen equipages van de oorlogsmarine aan boord. De controle zal niet slechts door deze kustbewaking geschieden. Elk koopvaardij schip op weg naar Spanje moet tevoren zijn lading laten toetsen in daartoe bestemde ha vens, waar ze een controleur meekrijgen. In Frankrijk zijn dit meestal officieren van de reserve, gepensionneerde kapiteins van de lange vaart. De wachtschepen worden per radio op de hoogte gebracht. De patrouillevaartuigen, die op onge veer tien mijl uit de kust buiten de terri toriale wateren kruisen moeten zich verge wissen, dat de het bewaakte gebied binnen varende schepen inderdaad de aangekondig de zijn. Door middel van seinvlaggen zal het ge sprek worden aangeknoopt. Als een boot zich niet aan de waarschuwing stoort wordt het comité van toezicht en de regeering van het land, waar ze toe- behoort, gewaar schuwd. De Intransigeant gelooft, dat de be waking overdag vrij doeltreffend is, de snelheid en het wijde uitzicht van een torpe doboot waarborgen dit, maar 's nachts En tegen weerspannige eenheden moet streng opgetreden worden. De president van de Mexicaansche repu bliek, Cardenas, heeft verklaard, dat Mexico ook in het vervolg wapenen zal leveren aan de Spaansche regeering, aangezien de Mexi caansche regeering het haar plicht acht de wettige regeeringen in alle deelen der we reld te steunen. Iedere regeering ter wereld, verklaarde Cardenas, die in 'n gelijk geval komt te verkeeren, kan zeker zijn van de hulp van Mexico. ONGELUK AAN BOORD VAN DE SCHLESIEN. Dicht bij het in de haven van Halifax (Nieuw Schotland) liggende Duitsche linie schip „Schlesien" heeft zich een ongeluk voorgedaan. Op een motorboot, welke be zoekers naar boord zou brengen, ontstond een ontploffing, waardoor de motorboot kapseisde. De opvarenden van de motorboot konden worden gereJ; doch elf personen hebben brandwonden opgeloopen. Drie passagiers moesten naar een ziekenhuis worden over gebracht. BUSKRUITFABRIEK IN DE LUCHT GEVLOGEN. 28 dooden bij de ontploffing. Uit Manilla wordt gemeld, dat een bus- kruitfabriek aldaar door een ontploffing geheel is vernield. 28 arbeidsters zijn om het leven gekomen. OVERSTROOMINGEN IN OOST- VLAANDEREN. Oost-Vlaanderen wordt door ernstige overstroomingen geteisterd, welke aanzien lijke materiëele schade hebben veroorzaakt. Gisterochtend is de Durme buiten de oevers getreden. De dijken zijn op vijftien plaatsen gebroken en de grootste doorbraak heeft een lengte van zes meter. Talrijke weilanden en landerijen staan blank, terwijl ook de straten en de markt van het stadje Lokeren onder water staan. Ook de Dender is buiten de oevers getre den en heeft akkers en weilanden onder water gezet. In Dendermonde zijn de kelders vol water geloopen. Tusschen Gent en Baesrode is het water van de Schelde tot een zeer hoog peil ge stegen. DORP DOOR EEN AARDSCHUIVING BEDREIGD. Het Oostenrijksche dorp Voels, op drie kilometer afstand van Innsbrück gelegen, wordt bedreigd bedolven te worden door een 150 meter hoogen heuvel, welke Vrijdag nacht is gaan glijden. Gedurenden den afge- loopen Zaterdag heeft de heuvel zich 30 meter verplaatst. Dit natuurverschijnsel werd veroorzaakt door den geweldigen regenval van den laatsten tijd en het smelten van de sneeuw. Reeds moesten verschillende huizen ont ruimd worden. DE ZIEKTE VAN KONINGIN-MOEDER MARIA. De toestand van Maria van Roemenië bevredigend. In officieele kringen te Boekarest ver klaarde men gisteravond, dat de toestand van koningin-moeder Maria van Roemenië verbeterd is, en dat er geen enkele reden tot ongerustheid bestaat. SNEEUWSTORMEN IN ENGELAND. Zoo goed als geheel Schotland, Ierland, Wales en het Noordelijk deel van Engeland zijn in de laatste dagen door sneeuwstormen geteisterd, zooals men ze in jaren niet heeft beleefd. Men herinnert zich evenmin dat een zoo uitgestrekt deel van het land met sneeuw bedekt was. Gedurende het week-einde is dooi inge treden in Ierland, waardoor ernstige over stroomingen zijn veroorzaakt. In Schotland en Noord-Engeland daarentegen bleven de sneeuwstormen aanhouden, zoodat ver scheiden dorpjes en boerenhoeven van de buitenwereld zijn afgesloten. Vooral de boeren hebben groote schade geleden, daar duizenden stuks vee zijn om gekomen. In Noord-Engeland en Zuid-Schotland is thans eenige verbetering gekomen in den toestand der wegen. De schade is over het algemeen nog al groot. DOUANEPOST DOOR EEN LAWINE BEDOLVEN. Het posthuis van de Italiaansche douane aan den Promosio-pas aan de grens tusschen Oostenrijk en Italië in de Kaernische Alpen, is door een lawine bedolven. De douaniers konden het gebouw nog tijdig verlaten. DE STAKINGEN IN AMERIKA. Chryslerfabrieken moeten ontruimd worden op rechterlijk bevel. Naar aanleiding van een verzoek der directie, ingediend op 10 Maart, heeft de rechter bepaald, dat de zesduizend stakers, die negen Chryslerfabrieken te Detroit bezet houden, de werkplaatsen moeten ontruimen. Deze magistraat, Campbell, heeft den stakers tot 17 Maart respijt gegeven. Indien zijn bevel dan niet is opgevolgd, kan de directie inhechtenisneming der stakers vragen. DERTIG JAPANSCHE VISSCHERSSCHEPEN VERMIST. De Japansche en Australische marine autoriteiten werken samen in het zoeken naar dertig Japansche visschersschepen met een totale bemanning van 270 koppen, die 10 dezer op 250 mijl afstand der Darwin, terwijl zij naar paarlmoer vischten, door een storm zijn gegrepen. Sindsdien is niets meer van de schepen vernomen. DE SMOKKELARIJ IN NOORD-CHINA. In Chineesche kringen verluidt, dat van Japansche zijde niet officieel te kennen is gegeven, dat een einde zou kunnen worden gemaakt aan de massale smokkelarij in Noord-China wanneer de regeering er in zou willen toestemmen met Japan een breed program voor algemeene samenwerking op te stellen. ERNSTIG ONGELUK IN MIJN. Gisteren is in een der mijnen te Johnstown (Amerika) een lift omlaag gestort, waar- .door twee mijnwerkers werden gedood en verscheidene anderen ernstig gewond. HELSCHE MACHINE BU DE KATHEDRAAL VAN MONTPELLIEB. Te Montpellier in Frankrijk is gisteravond een helsche machine ontploft, welke tegen den muur van de kathedraal was gelegd. Door de ontploffing zijn alle ruiten in de omgeving gebroken. POLITIEKE RELLETJES IN VERSAILLES. Aan het einde van een vergadering der Fransche volkspartij hebben communistische tegenbetoogers steenen geworpen naar de vergaderingsbezoekers, autobanden doorge sneden en een tiental auto's omvergewor pen. Een vijftal personen bekwam lichte ver wondingen. De mobiele garde herstelde zon der moeite de orde. STAKENDE ZIEKENVERPLEGERS. Met den revolver in de $uist heeft de politie 132 ziekenverplegers van het zieken huis in Brooklyn (New York), die een sta king met gekruiste armen hadden afgekon digd, uiteen gedreven. Er ontstonden relletjes, die zich voortplantten door alle ziekenzalen heen en waarbij de politie de deuren met bijlen insloeg. De ziekenverplegers verdedigden zich met braadpannen en bezemstelen. DE SOLDAAT, DIE ZICH ZELF VERLOOR. Geïdentificeerd? Het treurige geval van den soldaat uit den grooten oorlog, die er het geheugen ver loren heeft, is bekend. Mag men afgaan op het onderzoek van drie geneesheeren, dan is zijn identiteit thans vastgesteld. Hij zou O. F. Monjoir heeten en uit Saint-Maur uit het departement van de Indre afkomstig zijn. Monjoir Sr. behoort tot degenen, die hem opeischen. De deskundigen steunen vooral op de bizonderheden van het signalement en de overeenkomst met het onderzoek der won den evenals op het voorkomen van dementia praecox, welke reeds tijdens zijn inter- neering in Duitschland werd vastgesteld. Zij hebben den indruk, dat de ongelukkige nooit tot bezinning zal komen en zijn leven in een asyl moeten slijten. Het woord is nu aan het gereéht te Rodez, waar de man thuis hoort. Als dit uit spraak gedaan heeft, kan deze weer betwist worden. Het einde van dit raadsel behoeft dus nog volstrekt niet in zicht te zijn. DE ONVOORZICHTIGE STUDENT. Algemeene verontwaardiging over het zware vonnis. De veroordeeling van den 18-jarigen Hugh Phillips, student aan de universiteit van Leeds, tot een jaar gevangenisstraf wegens een poging om een legervlieger zijn plicht te doen verzaken heeft in geheel Engeland een storm van verontwaardiging ontketend De vader van den veroordeelden jongen man, die vicaris is van de Pieterskerk te Leeds, heeft een verzoekschrift om gratie bij den koning ingediend en majoor Milner, arb.af- gevaardigde voor Zuid-Leeds, heeft een bezoek gebracht aan minister Simon om de interventie van dien bewindsman te ver- i De Haagsche zedenzaak. Twee verdachten vrijgesproken, de anderen voorwaardelijk veroordeeld. Hedenmiddag deed de Haagsche recht bank uitspraak in de z.g. „Haagsche zedenzaak", welke indertijd zooveel stof heeft opgeworpen. Den vier verdachten was het in art. 248 bis wetboek van strafrecht genoem de misdrijf ten laste gelegd. E. D. D., afd. chef bij de landbouw crisiscentrale, tegen wïen zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf was ge- eischt, werd veroordeeld tot 4 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. E. P., ambtenaar bij de alg. rekenka mer, die 6 maanden onvoorwaardelijk tegen zich had hooren eischen, werd tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van 6 maanden veroordeeld, eveneens met een proeftijd van drie jaar. De verdachten W. G., kleermaker, en C. van der Z., chauffeur, tegen ieder van wie 6 maanden gevangenisstraf was ge- eischt, werden beiden vrijgesproken. Nieuwe burgemeester van Zaandam. Mr. Dr. In 't Veld, lid derS.D.A.P. Naar wij vernemen is mr. dr. J. in t Veld benoemd tot burgemeester van de gemeente Zaandam. In 't Veld, Zaandams toekomstige burge meester, werd in 1895 te Dubbeldam gebo ren en bracht zijn jeugd in Dordrecht door. Daar bezocht hij de Mulo-school en reeds op vijftien-jarigen leeftijd was hij ten stadhuize werkzaam. Onmiddellijk na zijn intrede in de ge meentelijke administratie zette hij zich aan voortgezette studie. In den tijd van twee jaar slaagde hij erin, de akte M.O. Staats inrichting te halen. Hij was toen zeventien jaar en vertrok ruim een jaar later naar Rot terdam, waar hij benoemd was tot klerk aan het Stadstimmerhuis. In 1916, dus op 21- jarigen leeftijd, slaagde hij voor het examen candidaats-gemeente-secretaris. Daarna be kwaamde hij zich voor het Staatsexamen, hetwelk in 1921 met goed gevolg werd af gelegd. In 1923 volgde het candidaats-, in 1926 het doctoraal examen rechten, waarna de jonge meester zich aan uitvoerige studiën ging wijden over nieuwe vormen van decen tralisatie. Op het proefschrift over dit on derwerp promoveerde mr. In 't Veld in 1929 tot doctor in de rechtswetenschappen. Ondertusschen was de klerk van 1914 langzamerhand opgeklommen tot hoogere rangen in de gemeentelijke administratie. In 1926, vlak nadat mr. dr. In 't Veld zijn doctoraal examen in de rechten met goed gevolg had afgelegd, vertrok de administra teur van plaatselijke werken, mr. A Huy- gen. Mr. J. in 't Veld werd tot zijn opvolger benoemd en zoo was op 31-jarigen leeftijd dé man, die als klerk op het Timmerhuis was begonnen, één der hoogste ambtenaren van de gemeente Rotterdam geworden. In 1936 volgde zijn benoeming tot waarnemend gemeentesecretaris, terwijl in den loop van hetzelfde jaar de reorganisatie van de Techr nische Diensten der gemeente leidde tot uit breiding van zijn arbeidsterrein, als admi nistrateur met de afd. Volkshuisvesting. zoeken. Professoren en studenten aan de universiteit van Leeds organiseeren even eens een protest-actie, die reeds door parle mentsleden, oud-ministers, kerkelijke hoog- waardigheidsbekleeders en de universiteits- vereenigingen uit het geheele land wordt gesteund. Majoor Milner zal de zaak in het Lagerhuis ter sprake brengen als de minister de stTaf niet vermindert. De heer Newell, privaat-docent aan de universiteit van Leeds, heeft er op gewezen, dat de brief in welken Phillips den vlieger tot desertie naar Spanje aanspoorde „onder impulsieven drang ge schreven is na zeer ernstige maar niet zeer verstandige studie van Karl Marx". Mej. Rathbone, lid van het Lagerhuis voor de gecombineerde universiteit waartoe ook Leeds behoort, zeide: „Het is een onver standig vonnis. Wanneer een daad van jeug dig enthousiasme zoo wreed gestraft wordt, zal de straf juist het omgekeerde bewerken van wat men er mee bedoelde". H. G. Wells heeft gesproken van een „idioot vonnis voor een te verbeeldingrijken jongen" en Bernard Shaw heeft kort en krachtig gezegd: „Na een jaar in de gevan genis zal de jongen een veel beter commu nist zijn dan thans". De parlementsleden majoor Attlee en George Lambury hebben er nog op gewezen, dat de jongen natuurlijk in de veronder stelling leefde, dat hij voor een goed en nobel doel vocht als hij den vlieger kon over halen zijn diensten aan de Spaansche rsgee- ring aan te bieden.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1