AKKERTJES I SBimettCand Weer onprettig? JtacUopcayccuwna, NEDERLANDERS NAAR LONDEN. Vice-£«dmiraal van Duim en schout bij nacht Olivier hedenmorgen ver trokken. Vice-admiraal van Duim en schout bij nacht Olivier zijn hedenmorgen om acht uur veertig te Londen gearriveerd. Zij werden ontvangen door den Ne- derlandschen marine-attache in Londen, lt. ter zee le klasse A. de Booy, DE NEDERLANDSCHE HANDELSMISSIE IN BRAZILIË. Een alleszins geslaagde tocht. Rio de Janeiro, 11 Maart. (Per v 1 i e g p o s t.) Sinds een week vertoeft de Nederlandsche Handelsmissie onder leiding van den ambas sadeur jhr. van Karnebeek thans in Brazi lië, en in die periode heeft zy waarlijk met den beschikbaren tijd gewoekerd. Immers, de ontvangst van Braziliaansche zijde bleek allerhartelijkst te zijn, waardoor eenerzyds een zeer aangename atmosfeer geschapen werd voor het behandelen der zakelijke aangelegenheden, welke op het programma geplaatst waren, doch waardoor anderzijds uiteraard vrij wat tijd moest worden inge ruimd voor het gemeenschappelijke samen zijn, waaraan in deze landen zulle een bij zondere waarde wordt gehecht. Teneinde dit laatste element niet ten koste van de werkuren te doen uitdijen, is er met zorg naar gestreefd om deze wederzjjdsche be leefdheden te reserveeren voor die uren, welke vanzelf buiten het dagelijksche werk programma vallen. Dat dit intusschen voor de leden der handelsmissie een dubbele dag taak beteekent, springt in het oog. Nadat een algemeene confrontatie ter wederzijdsche oriënteering had plaatsgevon den, hebben de onderscheiden leden der handelsmissie in kleinere bijeenkomsten een reeks van besprekingen over bepaalde aan gelegenheden gevoerd, aan de hand van de tevoren in Nederland én in Brazilië voor bereide programma's van wenschelijkheden. Terwijl in ambtelijke kringen van gedachten gewisseld werd over de mogelijkheden tot verruiming van onze handelspolitieke ver houdingen, hebben de vertegenwoordigers van het particuliere bedrijfsleven zich op de hoogte gesteld van de plaatselijke markt, en contact genomen met die firma's en per sonen, welke hunne medewerking kunnen verleenen bij het uitbreiden onzer handels relaties. Dank zij de medewerking van de autori teiten, van diverse genootschappen en van de pers kon dit streven naar meerderen groei zich ontwikkelen in een atmosfeer ven belangstelling en sympathie, welke op ruime schaal waren gewekt door dagbladartikelen van Nederlandsche en Braziliaansche hand, door afbeeldingen van allerlei Nederland sche aspecten in schier alle couranten des rijks, en door een aantal voordrachten over Nederlandsche onderwerpen. Vele figuren van gezag in het economische en cultureele leven van Brazilië hebben spontaan tot het bekend worden van ons land, ons volk en onze prestaties bijgedragen door in de pers, op het podium en voor de microfoon getui genis af te leggen van hun waardeering voor Nederland. Men kan zonder eenige overdrij ving zeggen dat het woord „Hollandia" in deze week op aller lippen was, niet alleen in de hoofdstad, doch alom in den lande. Aan deze met discretie gevoerde propa- ganda-actie werd, naar eenstemmig oordeel der Braziliaansche samenleving, bijzondere luister bijgezet door hét waardige, doch tevens door zijn eenvoud innemende op treden van het hoofd der missie, wiens sier lijke en weloverwogen redevoeringen op deze inzake welsprekendheid waarlijk ver wende natie een onmiskenbaren indruk hebben gemaakt. Een treffend uitvloeisel van deze algemeene sympathie mag worden gezien in het besluit van de gemeente Rio de Janeiro om een straat der hoofdstad te noemen „Rua Reinha Guilhermina", ter eere van onze landsvorstin. Sinds hare aankomst in Zuid-Amerika geniet de Nederlandsche handelsmissie van voortreffelijk zomerweer, hetwelk naar Hol- landsche begrippen weliswaar overdag rijke lijk warm is, doch althans het voordeel biedt, dat men de grootsche schoonheid, waarin de Braziliaansche hoofdstad zich baadt, in hare volle glorie kan aanschouwen. Weliswaar laat het intensieve gebruik van de beschikbare werkuren geen excursies toe, zoodat de talrijke attenties der gast- heeren op dit gebied tot hun groot leed wezen weinig weerklank kunnen vinden. Doch althans des Zondags hebben die mis sieleden, welke niet door interne werkzaam heden in beslag genomen waren, eenige on vergetelijke uren kunnen doorbrengen in de paradijsachtige omgeving van Rio de Janeiro, alwaar zij de gasten waren op het sprookjesachtig schoone landgoed van den heer Fontes, een bekenden Braziliaanschen magnaat. Eveneens de reedersfamilie Lage heeft er prijs op gesteld, om de missie zoo wel in hare scheepvaartbedrijven als op hare particuliere bezittingen met zwier te recipieeren. Ook de Guinte's, een geslacht van bankiers, industriëelen en groot-grond bezitters, zijn niet achtergebleven. Boven dien kon de handelsmissie zich een voor- treffelijken indruk vormen van het moderne Brazilië ter gelegenheid van het officiëele bezoek aan den president #der republiek, waartoe per auto gereden werd naar de zomerresidentie Petropolis, op 80 K.M. van Rio gelegen in een opwekkend bergklimaat van bijna subtropisch karakter. Een kleine schaduw, die echter, naar het zich heden laat aanzien, weldra voorbijgedreven zal zijn, werd helaas op dit zonnige beeld ge worpen doordat op de terugreis de auto waarin de heeren Lamping, ir. Leignes Bak hoven en jhr. van der Wyck gezeten waren, een ongeval had waarbij deze heeren eenige kwetsuren opliepen, welke echter niet van ernstigen aard bleken te zijn. Hoezeer de Braziliaansche regeering waarde hecht aan dit bezoek uit Nederland, blijkt wel zeer duidelijk uit de vele uit- noodigingen welke namens haar tot de missie gorden gericht. De minister van buiten- landsche zaken bood in het feëeriek verlichte paleis Itamaraty een groot banket aan, en zijn ambtgenoot van financiën een niet minder schitterend diner in de weelderige Jockey Club. Bovendien is de missie de gast van den federalen raad voor den buiten- landschen handel op een noenmaal in de fraaie omgeving der stad geweest. Eveneens te Petropolis was ter gelegenheid van het bezoek aan den president der republiek een alleraardigst middagmaal aangericht in het Casino, waarbij op talentvolle wijze eenige Braziliaansche volkswijzen ten gehoore werden gebracht. Ondertusschen wordt er hard gewerkt. Na de dagelijksche plenaire samenkomsten onder presidium van ambassadeur van Karnebeek verdeelen de missieleden zich over hunne respectieve onderwerpen; tijdens de gemeenschappelijke maaltijden wordt het onderlinge contact hervat, zoodat een volledig overzicht over de werkzaamheden behouden blijft. Inmiddels is de waterbouwkunst van Nederland op het doek gedemonstreerd door een in de landstaal toegelichte film over de Zuiderzeewerken, en ook de scheepsbouw is onder de aandacht gebracht door het ver toon en van een deel uit de K. XVIII-film; eveneens het Nederlandsche en Friesche stamboekvee zal op het scherm defileeren voor een gehoor van agrariërs. Een en ander afgewisseld door het nemen van zakelijk contact met de te dier zake in aanmerking komende Braziliaansche kringen. Het ligt in de bedoeling dat een deel der missie, inzonderheid die leden welke belast zijn met de zorg voor groote leveranties op technisch gebied en voor de belangen van landbouw en veeteelt, zich na afloop van het bezoek aan Sao Paulo ook nog voor eenige dagen naar Porto Alegre, de hoofdstad vm den in volle opkomst zijnden staat Rio Grande do Sul, zullen begeven, teneinde ook in dat veelbelovende afzetgebied naar san- knoopingspunten te zoeken. Dit gedeelte dor missie zal uit hoofde van tijdsbesparing per vliegtuig reizen, en zich te Buenos Aires weer by de hoofdmacht aansluiten. VERDUISTERINGEN EN DIEFSTALLEN. Chef van dagbladbedrijf thans gesnapt. Naar thans is gebleken heeft de chef van een te Hilversum gevestigd dagblad bedrijf zich gedurende vier jaren aan zeer ernstige verduisteringen en diefstallen schuldig gemaakt. De man, die reeds ge- ruimen tijd in genoemde functie aan het bedrijf is verbonden, is aangehouden en opgesloten. De laatste jaren legde het be drijf zich onder meer toe op het vervaar digen van handels- en ander drukwerk. De thans aangehoudene liet het zetwerk door ondergeschikten maken en nam het zetsel mede naar Den Haag, waar zijn vader een drukkerij heeft. Hij vertelde zijn vader, dat het aan de zaak te Hilversum zoo druk was, dat men het werk niet af kon en liet in Den Haag het benoodigde drukken en deed het van daar uit afleve ren. Hij disponeerde over het verschuldig de en hield de winst voor zich. De firma te Hilversum kwam er dus verder niet aan te pas. De man heeft zijn werkgever op deze manier voor vele duizenden guldens benadeeld. Hij is tegen de lamp geloopen doordat zijn directeur verleden week offerte maakte in de meen in g met een aanstaanden klant te doen te hebben. Toen bleek, dat deze reeds jarenlang drukwerk van het bedrijf betrok. Het was echter steeds te Hilversum gezet, doch in Den Haag gedrukt en daar verzonden. In de boeken van het Hilversumsche bedrijf kwamen dergelijke posten natuurlijk in het geheel niet voor. De aangehoudene heeft zich voorts aan het stelen van en doen stelen van lood schuldig gemaakt. Ook hier betreft het door den langen tijd aanzienlijke bedragen. In deze gevallen heeft hij medeplichtigen gehad. Tegen hen is eveneens een vervol ging ingesteld. Tenslotte wordt hij er ern stig van verdacht onder meer door het aannemen van steekpenningen van lever anciers en 't doen uitvoeren van werk ten eigen bate door personeel van het bedrijf, waarin hij in betrekking was. NEDERLANDSCHE BOND TOT KINDERBESCHERMING. Vergadering te Amsterdam. De Nederlandsche bond tot kinderbescher ming heeft gisteren zijn algemeene verga dering te Amsterdam gehouden. In ver band met het koperen jubileum van de fe deratie van instellingen voor kinderbescher ming te Amsterdam (F.I.K.A.) was als plaats voor deze vergadering Amsterdam gekozen. Na een huishoudelijke vergadering in de ochtenduren, gevolgd door een film „Jeugd in de zon" over het werk van de F.I.K.A., opende mr. H. de Bie uit Rotterdam de mid dagvergadering met een toespraak, waarin hy mr. J. A. A. Bosch, die een maand gele den is overleden, herdacht. Een overzicht gevende van het afgeloo- pen jaar, kon spr. 'n vooruitgang constatee- ren in het aantal nieuwe voogdijkinderen. Helaas is het aantal onder regeeringstoezicht gestelde kinderen in 1936 eveneens geste gen. Dank zij de actie van den weldadigheids postzegel zal dit jaar 162.000 ter verdeeling komen. Uitvoerig ging spr. in op de critiek, in het bijzonder door dr. Grewel tegen de gezins verpleging ingebracht. Deze zaak is aan het oordeel van den minister van justitie on derworpen. Spr. prees hetgeen door vele gezinnen in dit opzicht wordt verricht. Ook spr. zag eenige fouten en wenschte organi satie der gezinsverpleging, met name con centratie der gezinsverpleging bij eenige goed-geconctroleerde vereenigingen, doch hij verzette zich tegen op onvoldoende fei tenmateriaal gebaseerde kritiek. De heer J. A. da Costa, voorzitter van de F.I.K.A., die daarna het woord voerde, be schreef de goede verstandhouding tusschen zijn organisatie en den bond, waarbij hij te vens de kinderbeschermingsweek te Am sterdam aanbeval. Dr. A. van Voorthuysen, oud-inspecteur 1 Vele vrouwen zijn op gezette tijden het slachtoffer van pijnen. Denk niet, dat te gen dit lijden weinig te doen is, want de vele vrouwen die geleerd hebben 'AKKERTJES" te gebruiken, weten beter "AKKERTJES'^ bestrijden vrouwenpijnen en zijn een uitkomst in de donkere dagen der vrouw. In plaats van neerslachtig zult Ge U opgewekt en rustig voelen. "AKKERTJES" zijn een nieuwe zeer werk zame vinding van Apotheker Dumont. Ze hebben geen enkele nadeelige werking. De cachet-vorm is de meest ideale manier van innemen. "AKKERTJES" hebben in korten tijd bewezen een geneesmiddel bij uitnemendheid ie zijn. Haal nog heden een doosje. Ook U zult tevreden zijn! Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks ,52 cent Volgens recept van Apotheker Dumont 'AKKER-C ACH ETS van het B.L.O., sprak over „De moderne zorg voor het zwakzinnige kind". Mr. J. Overwater, kinderrechter te Rot terdam, sprak de meening uit, dat kinder rechter en opvoeder elkaar treffen in het beginsel der individualisatie. Elk zwakzin nig kind behoort behandeld te worden naar zijn eigen aard. Tevens stelde deze spr. het beginsel, dat 't kind zooveel mogelijk in zyn eigen omgeving opgevoed moet worden. In dien ontzetting of ontheffing uit de ouderlij ke macht noodig is, mag gestichtsverpleging alleen worden toegepast waar dit onvermij delijk is. Spr. bepleitte een samenwerking van justitie en voogdijraden met het buiten gewoon onderwijs en de nazorg. Mr. W. P. C. Knuttel, kinderrechter te Amsterdam, noemde de zorg voor het min derwaardige kind een zaak van den medi cus. Het werk van den rechter is dan ook le zorgen, dat het kind in deze deskundige han den komt en daarna door sancties de des kundigen te helpen. NIEUWE BURGEMEESTER VAN ZALTBOMMEL. De nieuwe burgemeester van Zaltbom- mel, mr. H. B. Tuteiiv Nolthenius is 12 September 1895 in den. Haag geboren. Hij was waarnemend griffier bij het kanton- gerecht te Amsterdam en ook eenigen tijd volontair ter gemeentesecretarie Ab coude werkzaam. De heer Tutein Nolthe- nius woont te Amsterdam. GRIEKSCH STOOMSCHIP OMHOOG GEVAREN. Het Grieksche stoomschip „Elenï', toebe- hoorende aan de reederij A. T. Callinicos le Ithaka, is gisteren om acht uur in de Saar- deijngeul nabij Vlissingen omhoog gevaren. Het schip had in Vlissingen gebunkerd en was op weg naar Danzig. De sleepbooten Go liath en Maas zijn ter assistentie vertrok ken. Men verwacht, dat de Eleni bij wassend water vlot zal komen. ACCIJNS OP BIER EN GEDISTILLEERD. Gezamenlijk telegram van Kamers van Koophandel. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor 's-Gravenhage heeft, mede namens de Kamers van Koophandel en Fabrieken te Groningen, Veendam, Zwolle, Deventer, Hengelo, Arnhem, Nijmegen, Venlo, Roer mond, Heerlen, Maastricht, 's-Hertogen- bosch, Eindhoven, Waalwijk, Breda, Neuzen, Middelburg, Dordrecht, Tiel, Vlaardingen, Delft, Gouda, Utrecht, Amersfoort, Hilver sum, Leiden, Haarlem, Hoorn en A1 k m a a r den minister van financiën telegrafisch ver zocht om op korten termijn over te gaan tot verlaging van den accijns op bier en ge distilleerd. De kamers wezen erop, dat de toestanden, welke door den abnormaal hoogen accijns in het leven zijn geroepen, allerwege het in zicht gevestigd hebben, dat slechts vermin dering van accijns daaraan paal en perk kan stellen. Wanneer de regeering hiermede zou tal men, zal de illegale handel waarschijnlijk met nog grooter vrijmoedigheid dan voor heen optreden, tot ernstige schade van het bedrijfsleven, het algemeen belang en ten slotte van den fiscus zelve, aangezien het bedrag, waaraan thans nog steeds wordt vastgehouden, dan in verkeerde handen komt. De gestadige teruggang van den ac cijns laat hieromtrent geen twijfel. De Kamers spraken het vertrouwen uit, dat de minister door verlaging van accijns, nog vóór het aanstaande zomerseizoen, de bijzonder moeilijke omstandigheden, waar onder het hotel-, café- en restaurantbedrijf, alsmede het- vreemdelingenverkeer werken, zal verlichten. DPLOMATEN-DINER TEN PALEIZE NOORDEINDE. H. M. de koningin heeft gisteravond ten paleize Noordeinde een diner aangeboden aan de gezanten en zaakgelastigden, hoof den van missies der bij H. Ms. hof geaccre diteerde gezantschappen met hunne echt- genooten. Aan het diner heeft mede aangezeten de minister van buitenlandsche zaken, jhr. mr. A. C. D. de Graeff. Woensdag 17 Maart. HILVERSUM, 1875 M. (VARA- uitz.) 8.Gr.pl, 9.30 Keukenpr. 10.VPRO-morgen wijding. 10.20 Causerie over de Nederl. Arbeiders beweging en gr.pl. 11.30 Wat kost ons de werkloosheid?, causerie. 12.1.45 VAR A-orkest en gr.pl. 2.Vervolg concert. 2.30 Voor de vrouw. 3.Voor de kinderen. 5.30 Gr.pl. 6.30 RVU.: Individu en ge meenschap, causerie. 7.Zang. 7.30 VPRO: Humanisme en mystiek, causerie, 8.Herh. SOS-ber. 8.03 ANP-ber., VARA-Varia. 8.15 VARA Grootorkest. 9.Radiotooneel. 9.20 Verv. concert. 10.ANP-ber. 10.05 Gr.pl. 10.20 Orgelspel, li.Huwe lijksverhoudingen, causerie. 11.30 12.— Gr.pl. HILVERSUM, 301 M. (NCRV-uitz.) 8.Schriftlezing, meditatie, gewij de muziek (gr.pl.) 8.30 Gr.pl. 9.30 Gelukwenschen. 10.30 Morgen dienst. 11.Ensemble v. d. Horst. 12.Ber. 12.15 Gr.RL 12.30 Ensem ble van der Horst. 1.30 Orgelspel. 2.30 Gr.pl. 3.Chr. Lectuur. 3.30 Gr.pl. 3.454.45 Chr. Liederenuur- tje. 5.Kinderuur. 6.Land- bouwhalfuur. 6.30 Onderwijsfonds v/d Scheepvaart: Causerie over het Binnenaanvaringsregl. en stoom machines. 7.Ber. 7.15 Opbouw en uitbouw, causerie. 7.35 Gr.pl. 7.45 Rep. 8.ANP-ber. 8.15 De Kon. Chr. Oratorium-Vereen, en het Concertgebouw-orkest mmv. solis ten. (9.15 Ouderuurtje). 10.10 ANP- ber. 10.15 Schaakcursus. 10.3012. Gr.pl. Hierne Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Orgel spel. 11.35—11.50 Gr.pL 12.05 BBC- Northern-orkest. 12.50 Gr.pl. 1.20 Het Birminghamsch Hippodrome orkest (tot 2.20). 3.10 Militair con cert. 3.50 Piano-recital. 4.20 Kerk dienst. 5.10 Het Bath Pump Room orkest. 5.35 Het BBC-Dansorkest. 6.20 Ber. 6.40 Fransche causerie. 7.Orgelspel. 7.20 Sydney Lipton en zijn Band.: 7.50 St. Patrick's Day progr. 8.20 Muzikale causerie. 8.35 BBC-Symph.-orkest, BBC-koor en solisten. 9.35 Ber. 9.55 Vervolg con cert. 11.20 Harry Roy en zijn Band. 11.50—12.20 Dansmuziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 12.20 Pasdeloup-Kamer- orkest en zang. 2.50 Örkestconcert. 4.50 Zang. 5.05 Riebensahm-Trio. 6.05 Zagn. 8.20 Piano-recital. 9.05 La Béarnaise, opera. KEULEN, 456 M. 5.50 Westduitsch Kamerorkest. 7.50 Rijksarbeids dienst-orkest. 11.20 Militair orkest. I.35 Gevar. concert. 3.50 Düsseldor- fer Goncertorkest. 5.40 Gr.pl. 7.35 Made! im Dienst an der Gemein- schaft, rijksuitz. 8.05 Gr.pl. 8.20 Europeesch concert uit Athlone. 10.05—11.20 Hans Bund's orkest en G. Freundorfer's Instr. kwartet. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12,20 Max Alexys' orkest. 1.30 Sa lonorkest. 1.502.20 en 6.20 Gr.pl. 7.20 Viool en plano. 8.20 Klein- orkest. 9.20 Gr.pl. 9.35 Omroep- symph .-orkest. 10.3011.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Salon orkest. 1.30 Max Alexys' orkest. 5.25 Gr.pl. 6.50 Oude muziek. 8.20 Om- roepsymph.-orkest en soliste. 9.20 Radiotooneel. 10.3011.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Gr.pl. 8.05 Madel im Dients der Gemeinschaft, rijksuitz. 8.35 SS- orkest. 9.20 Ber. 9.50 Trio-concert. 1C.05 Weerber. 10.20—11.20 Rob. Gaden's danjorkest. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.9.50, D.sender 9.50—10.20, Diversen 10.20—11.20, Kalundborg 11.20—12.20, Brussel VI. 12.20—14.20, Keulen 14.20— 14.50, Parijs R. 14.5016.20, Lond. Reg. 16.20—17.05, Parijs R. 17.05— 18.20, Lond. Reg. 18.20—18.55, Wee- nen 18.5521.15, Boedapest 21.15— 21.50, Berlijn 21.5023.20, Kalund borg 23.20—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Ham burg 9.2010.35, Droitwich 10.35— II.50, Lond. Reg. 11.50—12.50, Droitwich 12.5014.25, Lond. Reg. 14.25—15.10, Droitwich 15.10 18.20, Stuttgart 18.20—18.40, Brus sel VI. 18.40—19.—, Droitwich 19.— 24.—. Lijn 5: Diversen. eOO0O@OOO0eOOOOOOQOMOOOOOOOO< VRIJZINNIGE GEDACHTEN OVER DEN POLITIEKEN TOESTAND. Voordracht van minister Oud. Voor de vrijzinnig hervormden heeft mi nister Oud gisteravond in het nieuwe kerk gebouw aan de Beeklaan te Den Haag over „Vrijzinnige gedachten over den politieken toestand" gesproken. De minister stelde voorop, dat de geeste lijke vrijheid voor vrijzinnig christenen het a.b.c. is en dat het staatsbestel als waar borg voor die vrijheid van het hoogste be lang is. Daarom moeten vrijzinnig christe nen ook in de staatkunde een overtuiging hebben ter verwezenlijking van het ideaal van de volle ontplooiing der menschelijke persoonlijkheid. Welken kant gij staat, zeide de minister, doet er niet toe. Noodig is echter, dat poli tieke vraagstukken uw belangstelling heb ben". Spreker bestreed de opvatting, dat de po litiek met den waarlijk christelijken geest niet vereenigbaar is en dat het peil van de volksvertegenwoordiging, vergeleken bij dat in het midden van de vorige eeuw, gedaald is. Juist door de evenredige vertegenwoor- ging kwam de politieke strijd op een hooger peil te staan dan bij het districtenstelsel het geval was. Dat het stelsel van vrijheid en democratie fouten heeft, gaf spreker toe. Om deze fouten weg te nemen is in de eerste plaats noodzakelijk: de staatkundige opvoeding van ons volk. Als voorbeeld hier van sprak minister Oud van Gladstone's verkiezingscampagne in 1880, toen deze lord Beacersfield en de zijnen ten aanzien van de imperialistische politiek bestreed. In de tweede plaats toone men afkeer van iedere tyrannie, niet alleen van bepaalde personen of partijen, maar ook van de meer derheid. Zijn betoog samenvattende, zeide de mi nister. dat de vrijzinnig christenen zich re kenschap dienen te geven van de politieke vragen des tijds en den strijd tegen de slech te politiek moeten voeren in de politieke partij zelf. DOODELIJKE VAL VAN EEN DAK. De 63-jarige P. van Gelder te Rotter dam is gistermiddag bij het verrichten van werkzaamheden uit de dakgoot van zijn woning op straat gevallen. Een geneesheer, die onmiddellijk ontbo den werd, kon slechts den dood constatee- ren. Personeel van den G.G.D. heeft het stoffelijk overschot naar binnen gedragen. RIJSWIJK IN ROUW. De lichamen van de slachtoffers van de ramp te Zoelen naar hun woningen gebracht. Gisteren laat in den. namiddag zijn de vijf slachtoffers van het auto-ongeluk te Zoelen per ziekenauto uit Tiel naar hun woonplaats Rijswijk overgebracht. Een groote menigte had zich opgesteld voor het café „De Zoelensche Brug", waarin de lijken waren opgebaard. Vijf maal stopte de zieken-auto voor de deur van het lan delijke huis en telkens werd een der slachtoffers op een baar door een wit laken bedekt naar 'ouiten gedragen, waarna de droeve last in de ziekenauto werd ge plaatst. Langzaam reed dan de wagen, terwijl de omstanders eerbiedig het hoofd ontblootten, de breede laan, die naar den weg naar Rijswijk voerde, uit, om kort daarna uit het gezicht te verdwijnen. De belangstelling was in den loop van den dag nog zeer toegenomen en tegen den avond verdrong zich een groote menigte op de plaats van de ramp, waar de sporen van het gebeurde nog duidelijk zichtbaar waren, terwijl het verkeer over de brug nog steeds gestremd was. In het stille dorp Rijswijk, dat nog nim mer door een zoo schokkende gebeurtenis werd opgeschrikt, is de deelneming met de slachtoffers en hun nabestaanden alge meen. De dorpelingen stonden in groepjes de gebeurtenis, die zoo velen in het kleine plaatsje in rouw heeft gedompeld, te be spreken. Toen de auto met het stoffelijk omhulsel van een der slachtoffers nader de, viel een doodsche stilte in. Eerbiedig ontblootten de mannen het hoofd. Naar wij vernemen, worden twee der slachtoffers morgen en de drie anderen Donderdag a.s. ter aarde besteld. MECHANISCH SORTEEREN BIJ P. T. T. Uitbreiding tot eenige groote kantoren. Sedert enkele jaren wordt op een der grootste Nederlandsche postkantoren een proef genomen met het mechanisch sor- teeren van de briefpost door middel v^n een sorteermachine, de „Transorma" ge naamd. Voor dat doel waren te Rotterdam op het postkantoor twee van dergelijke ma chines in gebruik, welke geleidelijk de door de praktijk van het Nederlandsche sorteersysteem gevorderde Verbeteringen hebben ondergaan. De machines zijn thans, ook wat den omvang betreft, dermate aan de behoefte van de postale expeditie- en sorteerprak- tijk aangepast, dat besloten is om ook op eenige andere groote postkantoren mecha nische sorteering toe te passen. Voorloopig zal het aantal dezer machi nes te Rotterdam tot een drietal worden uitgebreid en zijn transorma's in bestel ling voor 's-Gravenhage (3), Utrecht (2) en Haarlem (1). Voor de hoofdstad is ruimtegebrek in de expeditielokalen voorshands nog een be letsel voor invoering van het mechanische sorteersysteem, terwijl de mogelijkheid om ook te Groningen met voordeel van de transorma gebruik te maken nog in on derzoek is. DE „WOENSDRECHT" HEEFT PECH. Bij het verlaten van den Nieuwen Waterweg in aanraking met de Noorderpier gekomen. Het naar zee vertrekkende m.s. Woens- drecht van de N.V. Phs. van Ommeren's scheepvaartbedrijf te Rotterdam in gister avond in aanraking gekomen met de Noor derpier. De kapitein besloot naar Rotterdam terug te keeren om een onderzoek naar eventueele schade aan den bodem van het schip te doen instellen. Op den terugweg is de Woensdrecht toen ongeveer ter hoogte van de Berghaven te Hoek van Holland uit het roer geloopen en in aanvaring gekomen met den houten steiger van de New Fruit Wharfe, welke ernstig werd beschadigd. Daarna is het schip naar Rotterdam opgeva ren, om bij de Rotterdamsche Droogdok- maatschappij ligplaats te nemen. De Woensdrecht, welke 4668 bruto ton meet, was in waterballast op weg van Rot terdam naar New-Orleans.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6