DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Sir Austen Chamberlain overleden. Wéér een Ned. schip in Spaansche wateren aangehouden. ALKHAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 64 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur; C. KRAK. Woensdag 17 Maart 1937 Hoofdredacteur: Tj, N. ADEMA. 139e Jaargang De algemeene toestand Alkmaar, 17 Maart. In politieke kringen in Berlijn volgt men met groote aandacht de argumenten, die door een deel der buitenlandsche pers wor den aangevoerd tegen de Duitsche opvatting der Locarno-gedachte. In Londen en Parijs aldus luidt de Ber- lijnsche meening schijnt men vooral de Duitsche erkenning van het Belgische recht op neutraliteit onaangenaam te vinden. Hier uit blijkt, hoezeer Engeland en Frankrijk nog uitgaan van de gedachte aan een toe- komstigen oorlog, want hun verzet tegen een Belgische neutraliteit heeft slechts zin als men aanneemt, dat zij het opmarschgebied in België niet willen verliezen. Naar Duit sche opvatting daarentegen zou de eerbiedi ging der Belgische wenschen geheel noord west-Europa er voor bewaren een nieuw oorlogstooneel te worden. Men begrijpt hier ook niet, dat een dergelijk voorstel als on- vereenigbaar met de Volkenbondsgedachte en het Kellog-pact beschouwd wordt. Ook het argument, dat de Duitsch-Ita- liaansche voorstellen het gevaar voor een dictatuur der vier westelijke mogendheden in zich sluiten, wordt in Berlijn onjuist ge acht. Juist uit den wensch tot terugkeer naar de klassieke Locarno-gedachte, die ontspro ten is aan de noodzakelijkheid van een waarborging der Fransch-Duitsche grenzen en een permanente uitsluiting van oorlogen tusschen beide landen, blijkt, dat Berlijn en Home geen uitbreiding van de rechten der groote mogendheden willen, maar een be perking daarvan tot de vraagstukken die hen onmiddellijk betreffen. Een hartverlamming maakte plotseling een einde aan een welbesteed leven. u Van geheel anderen inhoud is het bericht, dat uit Belgrado komt. In Bulgarije worden n.L binnenkort gemeente-verkiezingen ge houden en algemeen gelooft men nu, dat koning Boris van Bulgarije de groote meer derheid, die de buiten de partijen staande candidaten bij de gemeente-verkiezingen in deze maand klaarblijkelijk zullen behalen, zal benutten om het invoeren van een auto ritair fascistisch bewind te rechtvaardigen. Aan den vooravond van de verkiezingen zyn in krachtigen toon gestelde telegram men waarin geprotesteerd werd tegen de wijze, waarop de verkiezingen worden ge leid, gezonden aan koning Boris, door Aleander Tzankof, Dimiter Tsjitsjeff en an dere oud-partijleiders, die herstel van de constitutie vragen. De officieele uitslagen van de verkiezin gen toonen aan, dat 80 procent van de stem men vóór de regeering zijn uitgebracht. Alle mannen waren verplicht om te stem men; de oppositie mocht geen candidaten stellen en propaganda was niet geoorloofd. De resultaten worden dan ook niet als ver rassend beschouwd. De oppositie-partijen echter, die in het ge heim hun volgelingen hadden bevolen niet te stemmen of blanco stembiljetten in te le veren, beweren, dat de uitslag geheel ver- valscht is. Zij zegge, dat de regeering de mannen dwong om te stemmen, maar dat een hoog percentage van de stembiljetten blanco werd ingeleverd en later werd inge vuld. De strengste censuur is gedurende de verkiezingen uitgeoefend. n Tenslotte nog iets over de incidenten te Addis Abeba. In het Engelsche Hoogerhuis heeft de aartsbisschop van Canterbury aan de regee ring nadere inlichtingen gevraagd omtrent de incidenten, die zich na den aanslag op Graziani te Addis Abeba hebben afgespeeld. Volgens de ontvangen berichten heeft in den nacht van den 19en Februari en twee daarop volgende dagen 'n algemeene slach ting plaats gevonden. Het schijnt, dat troe pen met bommen, vlammenwerpers, gewe ren en revolvers gewapende zwarthemden als bezetenen door de inboorlingen wij ken renden, de hutten in brand staken, en scho- te op hén, die aan de vlammen trachtten te ontkomen. Men heeft ons medegedeeld, al dus de aartsbisschop, dat het geknetter der mitrailleurs en geweren niet van de lucht was. De raming van 't aantal dooden, zoo besloot hij, loopen uiteen van 2000 tot 6000. In zijn antwoord zeide lord Plymouth, dat de regeering niet over meer inlichtingen beschikt, dan die welke lord Cranborne op 8 dezer in het lagerhuis heeft verstrekt. Het is zeker, aldus lord Plymouth, dat zich ern stige ongeregeldheden hebben voorgedaan, waarbij Italiaansche soldaten strenge maat regelen tegen de plaatselijke inheemsche bevolking hebben genomen en een groot aantal menschen werd gedood, terwijl op groote schaal vernielingen werden aange richt. De regeering betreurt deze gebeurte nissen ten zeerste. Wij betreuren, aldus be sloot lord Plymouth, eveneens de onmiddel- lijke oorzaken, die ertoe hebben geleid. Het leven van den staatsman. Sir Austen Chamberlain, de bekende politicus, oud-minister van buitenland sche zaken, van financiën, van Indië en van marine, is gistermiddag in zijn woning in Londen plotseling overleden aan hartverlamming. De oud-minister was reeds eenige dagen gedwongen in huis te blijven door een jicht-aanval, die niet ernstigleek. Toen hij gistermiddag naar zijn biblio theek liep, werd hy plotseling onwel en eenige minuten later overleed hy. Het bericht van het overlijden ver oorzaakte groote ontroering in het Lagerhuis, waar alle leden, ook zijn politieke tegenstanders, hem altijd had den hoog geacht. De politieke loopbaan. De overleden staatsman werd 16 October 1863 te Birmingham geboren én studeerde o.a. in Berlijn en Parijs. In 1892 werd hij voor het eerst in het parlement gekozen en tot 1917 bleef hij lid van het Lagerhuis. Nadat Chamberlain in 1892 eenmaal in de politiek gekomen was, maakte hij een zeer snelle carrière, aldus de N.R.C. In de eerste coalitie-regeering van 1915 van Asquith nam Chamberlain zitting als minister voor Indië, welke functie hij tot '17 vervulde, om zich in dat jaar terug te trek ken, omdat de regeering besloot de beschul digingen en de critiek, die werden uitge bracht in het rapport van de commissie voor Mesopotamië nader te onderzoeken. Cham berlain, hoewel hij met het falen van de ziekentransporten bij den eersten aanval op Bagdad diensten niets te maken heeft ge had, achtte hy het beter af te treden. Het volgend jaar was hij minister zonder porte feuille in het oorlogskabinet en na den oorlog volgde hij Bonar Law op als kanselier van de schatkist. Zijn beleid in de twee volgende jaren w er op gericht om het Britsche crediet te versterken en de schulden te betalen. Hij eischte daarbij het uiterste van de Engel sche belastingbetalers. Toen in 1921 Bonar Law zich om gezondheidsredenen terugtrek als leider van de regeeringspartij, nam Chamberlain zyn plaats in. Chamberlain minister van buiten landsche zaken. Toen Baldwin aan het einde van 1924 zijn tweede regeering vormde, bood hij Austen Chamberlain de portefeuille van buitenland sche zaken aan, welke deze laatste accep teerde. Toen begon een nieuw en zeker het belangrijkste stadium van Chamberlain's carrière. Dertien dagen nadat hij zijn intrede had gedaan in het ministerie van buiten landsche zaken (20 November '24) werd Sir Lee Stack, gouverneur-generaal van den Soedan en Sirdar van het Egyptische leger, te Caïro vermoord. Chamberlain werd belast met de afwik keling van deze zaak en de vastberadenheid en de snelheid waarmede hij dit verrichtte, voorkwam verdere onlusten. Hij vestigde met dit optreden ook onmiddellijk zijn prestige als minister van buitenlandsche zaken. De hoeveelheid werk, die Chamber lain in dezen tijd verzette, was bewonde renswaardig. De ontruiming van Keulen, die in Januari 1925 tot stand moest komen, werd onder zijn verantwoordelijkheid uitgesteld en hij leidde de besprekingen in, die tot het verdrag van Locarno geleid hebben. Cham berlain hield zich hier gedurende het ge heele jaar mee bezig en zijn aandeel in de toestandkoming van het verdrag op 16 October van dit jaar is zeer groot geweest Hij voerde zijn politiek ook hier met groote ernst en vastberadenheid. Chamberlain legde het accént op den Vol kenbond, als drager van een vreedzame Europeesche politiek; hij woonde persoon lijk alle vergaderingen van den Volken bondsraad en de Assemblée by en hij werkte krachtig mede tot de toetreding van Duitsch- land tot den Bond. In de Chineesche crisis van '27 was Cham berlain's politiek wederom sterk en tege lijkertijd zeer beheerscht. Hij stuurde een sterke militaire-macht, om de Britsche be langen te Sjanghai te beschermen, doch hij was tevens de eerste, die met voorstellen kwam tot concessies aan het Chineesche nationalisme. In Mei '27 brak hij de betrekkingen af met Rusland, toen bleek dat dit land de normale diplomatieke regelen, zoowel in China als in Groot-Britannië, met voeten trad. Chamberlain f In den zomer van- 1928 kwam Chamber lain met Frankrijk tot overeenstémming over de vlootprogramma's van Engeland en Frankrijk. Deze overeenkomst lokte nog al wat Amerikaansche critiek uit, omdat men er aan de overzijde van den Oceaan een garantie tegen werkelijke ontwapening in zag. De overeenkomst t»ad tot gevolg, dat wat den feitelijken inhoud betrof, de Amerikaan Kellog na de onderteekening van zijn vredespact dat Chamberlain met groote reserve beschouwde weigerde gevolg te geven aan een uitnoodiging naar Londen te komen. Chamberlain nam zijnerzijds niet aan de onderteekening van het Kellog-pact deel hij was daarvoor overigens door een slechte gezondheid geëxcuseerd. In het na jaar van dat jaar maakte Chamberlain een lange reis door het Panama-kanaal naar Californië en over Canada terug naar Enge land, zijn gezondheid verbeterde snel, do*h tijdens zijn aanwezigheid had het Foreign Office te kampen met een mysterie van een brief van Chamberlain aan Briand een brief die later bleek vervalscht te zijn, over eèn sabotage van het Kellog-pact. Verder had het Foreign Office zich begeven in be sprekingen met Frankrijk over voorstellen aan Amerika, met betrekking tot de vloot- beperking. Critiek van de openbare meening maakt hier een einde aan, overigens waren admiraliteit en kabinet meer verantwoorde lijk voor deze besprekingen dan de minister van buitenlandsche zaken. De laatste jaren. Bij de verkiezingen van 1929, die met een overwinning van Labour eindigden, trad het kabinet Baldwin af in het begin van Augus tus en nog in dezelfde maand nam Cham berlain een aanbieding van Lora Birken- head, om directeur te worden van een pas opgerichte electriteitsmaatschappij, aan. In de politiek werd Sir Austen's naam van toen af aan, steeds meer verdrongen door dien van zijn jongeren broer Neville, die een steeds grooteren invloed kreeg in de conser vatieve partij en die in 1930 volbracht, wat zijn broer Austen nimmer gelukt was; leider te worden van de conservatieve partij. Beide broeder traden in 1931 toe tot het kabinet van de nationale samenwerking van McDonald, Neville als minister van economische zaken en Austen als eerste Lord van de admiraliteit. Na hun verkiezing van November van dat jaar trok Austen zich echter terug, omdat hij, gelijk hij zeide, voor de jongeren plaats wilde maken. Chamberlain bleef invloed uitoefenen op de Britsche politiek, hij stond voortdurend op de bres voor den Volkenbond en collec tieve veiligheid, doch in de episode van den Abessinischen oorlog weigerde hy zich te scharen aan de zijde van die voorstaanders van den Volkenbond die meenden, dat Italië door een gezamenlijke militaire actie in zijn voornemens zou worden belemmerd. Hij steunde toen de politiek van de Engelsche regeering. In 1926 kreeg Chamberlain samen met Briand en Streseman den Nobelprijs voor den vrede. NIEUWE DADEN VAN TERREUR IN PALESTINA. Gisteravond hebben opnieuw twee aan slagen plaats gevonden. Te Safed in het noorden van Palestina nabij Tiberias, werd een jood met revolverschoten gedood. Aan de Syrische grens hebben Terroristen een kudde gestolen, den herder gewond en een dorpeling, die dezen te hulp snelde gedood. Tengevolge van deze daden wint de pre- testbeweging der joden veld. De propagan da voor het recht van zelfverdediging heeft in extremistische joodsche kringen zelfs 'n zoodanigen omvang aangenomen, dat de politie moest ingrijpen en pakken vlug schriften in beslag nemen, waarin aange spoord werd tot directe actie en wraak te gen de terreur. In een bijeenkomst der Zionistische par- tin te Tel Aviv heeft Weizmann met klem op hét goed recht der joden gewezen en in afwachting van een algemeene regeling der Palestijnsche kwestie, aangedrongen op be slissend ingrijpen der militaire autoriteiten en tenminste toestemming tot zelfverdedi ging gevraagd. De staking bij Chrysler. Stakers willen werkplaatsen niet 0 verlaten. Kans op algemeene staking. De 6.000 arbeiders, die de 8 werk plaatsen van- de Chryslerfabriek te Detroit bezet houden, bereiden zich, gewapend met stokken en ijzeren staven, voor op het plegen van verzet tegen het bevel tot ontruiming. In de geheele stad heerscht dientengevolge spanning. De taxi- en vrachtautochauffeurs, de tramconducteurs en winkelbedienden dreigen in staking te gaan. Uit vrees voor heftige betoogingen verdringen de huis vrouwen zich in de winkels om voorraden in te slaan. De gouverneur van Michigan heeft een regeling tot stand gebracht in de staking in de vier groote hotels, maar talrijke ondernemingen liggen stil en men houdt rekening met de mogelijkheid, dat een algemeene staking zal uitbreken. GEEN GRATIE VOOR TOM MOONEY. Er worden nog steeds pogingen gedaan om Tom Mooney, die volgens de overtui ging van velen ten onrechte veroordeeld is wegens het werpen van een bom vele ja ren geleden in San Francisco, in vrijheid ge steld te krijgen. Een der den laatsten tijd ondernomen pogingen is mislukt. De atter- ney general Webb heeft n.L aan den senaat van Californië medegedeeld, dat de wetge vende vergadering van den staat niet de be voegdheid heeft Mooney gratie te verleen en. DE OSSERVATORE ROMANO OVER DE KERK IN DUITSCHLAND. In een lang artikel over den kerkdijken toestand in Duitschland wijst de Osservatore Romano op schendingen van het concordaat. Het blad beschuldigt de regeering de be palingen inzake het onderwijs te overtreden en wijst hierbij op Beieren, waar 80 procent van de leerplichtige jeugd op katholieke scholen ging en waar sedert Kerstmis 48 confessioneele scholen gesloten zyn, terwijl omstreeks Paschen 103 anderen zullen vol gen. Het blad wyst verder op de verklaring van minister Wagner, die heeft gezegd, dat tot eiken prijs de eenheidsschool verwezen lijkt zal worden en de Osservatore voegt hieraan toe, dat de schoolstrijd een openlyk conflict is. Niet alleen het onderwijs en de jeugdbonden, doch het geheele opvoedende leven van het land wordt op deze wijze be handeld. Steeds weer ziet men aanduidin gen, welke den weg wijzen welke men in dien het mogelijk ware, het christendom wil vernietigen. KONINKLIJKE BOODSCHAP AAN PARLEMENT. Inzake zijn civiele lijst. In het Engelsche Lagerhuis heeft de speaker een boodschap van den koning voorgelezen waarin hij het Lagerhuis ver zoekt de civiele lijst van den koning te vernieuwen. De boodschap vraagt voorzieningen te treffen voor de koningin en de kinderen van het koninklijke paar doch de koning is voornemens zoolang hy de inkomsten uit h^t hertogdom Cornwall zal genieten zelf voorzieningen te treffen voor prinses Elisa- beth en den hertog van Cloucester. De boodschap brengt niet den hertog van Windsor ter sprake. STAKING IN DE HOTELS TE DETROIT. Vier groote hotels in Detroit (Am.) hebben de deuren gesloten om te voorkomen dat het stakende personeel de gebouwen bezet. On geveer 2000 man van het hotelpersoneel is in staking gegaan. De directies van de hotels hebben hun gasten ten getale van 2550 medegedeeld, dat zij niet langer in staat waren hen te bedienen. Onderzeebooten gereedgemaakt voor actieven dienst. Hr. Ms. „Hertog Hendrik" kwam juist te laat. Een der vier O-booten die gereed gemaakt wordt. Hedenmorgen werd aan boord van Hr. Ms. „Hertog Hendrik" draadloos bericht ontvangen van het s.s. „Jonge Johanna", van de Middellandsche-Zee- Compagnie, dat het naar Ceuta werd opgebracht door een nationalistisch oorlogsschip. Hr. Ms. „Hertog Hendrik" is met uiterst vermogen naar de plaats van aanhouding gestoomd, doch toen het pantserschip om acht uur voor Ceuta aankwam, was de „Jonge Johanna" reeds binnen en niet meer bereikbaar De „Jonge Johanna" heeft geen gebruik gemaakt van de op 17 Maart voor het eerst geboden gelegenheid om onder convooi van Hr. Ms. „Hertog Hen drik" Straat Gibraltar te passeeren. De convooi-dienst wordt voortgezet. De lading. In aansluiting op bovenstaand bericht vernemen wy, dat de „Jonge Johan na" zich met een lading kolen van Nederland naar de Fransche kustplaats Cette op weg bevond. Na deze lading daar te hebben gelost, zou het schip in ballast varen naar Palestina en daar een lading voor Nederland meenemen. De onderzeebooten gaan naar Spanje. Naar aanleiding van het in enkele dagbladen gepubliceerde bericht uit Den Helder over de werkzaamheden aan onderzeebooten aldaar, vernemen wij het volgende: De vier onderzeebooten „O 12", „O 13", „O 14" en „O 15" hebben volgens het program der aanstaande zomeroefeningen proefgevaren en worden gereed gemaakt voor den actieven dienst,

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1