fëxy&kett 1 APRIL KWARTAAL-ABONNEMENT 3nqe.zonden Stukken Sport jf DE GRENSCONTROLE. controle krachtens de toepassing van de niet-inmengingsovereenkomst zal mede brengen, dat een veertigtal ambtenaren door de vreemde mogendheden, die deze overeen komst hebben geteekend, worden afgevaar digd en in de Basses Pyrenees zullen wor den gedetacheerd. Deze officieren zullen het recht hebben aan de grensposten de paspoorten te contro leeren, evenals zij dat zullen mogen doen op de naar de grens leidende wegen. Hun toezicht zal zich eveneens uitstrek ken tot de douanediensten voor de controle van het handelsverkeer met Spanje. Er zijn in dit gebied reeds strenge maat regelen genomen, waarvan de toepassing den doortocht van vrijwilligers en de smok kelarij zal verhinderen. De buitenlandsche officieren zullen eer lang te Bayonne aankomen, vanwaar zij zich naar hun standplaatsen zullen begeven. BOMBARDEMENT OP BARCELONA. Zeven dooden, 34 gewonden. Gisterochtend zijn bij het bombardement op Barcelona door vliegtuigen der opstande lingen zeven personen gedood en 34 gewond. De strijd aan de Jarama. Bij den gisteren voortgezetten opmarsch der opstandelingen in den sector der Jara ma moesten de regeeringstroepen, hoewel zij aanvankelijk zwaren tegenstand boden, hun posities verlaten. Hun verliezen zouden hierbij aanzienlijk grooter geweest zijn dan die der opstandelingen. De opstandelingen maakten talrijke gevangenen en verwierven bovendien groote hoeveelheden wapenen en munitie. De onrust in de hoofdstad wordt grooter, naar mate de opstandelingen hun aanval op twee fronten verder ten uitvoer leggen. Daar de autoriteiten niet weten, waar de hoofdaanval te verwachten is, worden onaf gebroken troepen naar de fronten gestuurd. In een per radio verspreiden oproep worden alle beschikbare burgers verzocht mede te werken aan de instandhouding der verdedi gingswerken van Madrid. De grootvizier van Spaansch Marokko, Si- di Mohamed Ben Ali, is gisteren' in het hoofdkwartier der troepen van Franco aan gekomen. Hij wilde kennis maken met de politieke leiders van het „nationale Spanje", wien hij de groeten overbracht van Marok ko, dat een groot aandeel hëeft in den strijd. REDEVOERING VAN MUSSOLINI. SAMENZWERING TEGEN DE DUITSCHE REGEERING? De „Petit Parisien" meldt uit Mulhouse, dat volgens berichten afkomstig van de Duitsch-Zwitsersche grens, de nationaal- socialistische politie in Duitschland samen zweringen heeft ontdekt van leiders van den Stahlhelm en van Monarchistischen kringen, en dat de leden van den Stahlhelm overal onder strenge bewaking zijn gesteld. Er zijn verscheidene arrestaties verricht. De Gestapo (geheime staatspolitie) zoekt naar een kortegolfzender, die zich in het gebied van Loerrach of Weil moet bevin den, en die iedere avond redevoeringen te gen het Hitler-bewind uitzendt. Sancties zijn niet vergeten. Hedenmorgen heeft Mussolini by de ope ning van de jaarmarkt te Tripolis een rede voering uitgesproken, waarin hij om. ver klaarde, dat de Mohammedanen er zeker van kunnen zijn, dat hun gebruiken en hun godsdienst volstrekt geëerbiedigd zullen worden. Na herinnerd te hebben aan de door de Italianen in het land tot stand gebrachte verbeteringen, voegde Mussolini hieraan toe: „Italiaansche ingenieurs en arbeiders hebben gedurende verscheidene seizoenen hard gewerkt onder klimaatsomstandig heden, die oneindig minder bevoorrecht waren dan die, welke aan het Meer van Genève heerschen, waar de machtigste coali tie tevergeefs getracht heeft Italië te ver zwakken. Wanneer iemand denkt, dat dit alles vergeten is, moge hij uit den droom wakker worden". Vervolgens zette Musso- linie uiteen, dat zijn reis naar Libye geen enkel verborgen doel heeft. In de Middel- landsche Zee wenscht Italië in vrede te leven met allen en het biedt zyn samenwer king aan allen aan, die denzelfden wil toon en. Ten slotte rechtvaardigde Musso lini de Italiaansche bewapeningspolitiek. Deze is een gebiedende plicht van Italië tegenover de bewapeningen der anderen. Het Italiaansche volk is waard met rust gelaten te worden, want het is bezig met een harde en langdurige taak. Mussolini heeft in zijn redevoering, die door alle Italiaansche zenders werd uitge zonden, onder meer ook het volgende ge zegd: „Van de Middellandsche Zee tot de Oase Koefra waait thans de Italiaansche drie kleur, die door allen geëerbiedigd wordt. Onder haar bescherming kan de Arabische bevolking evenals de Italiaansche kolonis ten haar vreedzamen arbeid voortzetten, want zij weet, dat haar zeden, gebruiken en godsdienst gerespecteerd worden". Ten aanzien van de geruchten, die over zijn reis naar Libye de ronde hebben ge daan, zeide de duce: „Deze beklagenswaar dige alarmcampagne en dit hysterische com plex kunnen slechts wantrouwen wekken en den vrede tusschen de volken in gevaar brengen". Uit zijn reis blijkt echter de wil een im perium te vestigen. Een wil aldus Mussolini, die mannelijke volken altijd gehad hebben en zullen hebben. Italië wenscht met alle volken in vrede te leven en samen te wer ken met jiegenen, die daartoe bereid zijn. Het wapent te land en ter zee slechts, om dat het het voorbeeld van andere volken moet volgen. Het Italiaansche volk wenscht vrede,, omdat het in noesten arbeid een grootsche taak te vervullen krijgt. LAGUARDIA EN DE NAZIS. De Amerikaansche minister van buiten landsche zaken, Cordell Huil, heeft als zijn meening te kennen gegeven, dat thans geen diplomatieke protesten tusschen Berlijn en Washington meer zullen worden uitgewisseld, ondanks de omstandigheid dat burgemeester Laguardia van New York in zijn in Madison Square Garden gehou den rede de controverse weer heeft doen oplaaien. DE OVERSTROOMING IN CENTRAAL ENGELAND. In het stroomgebied van den rivier Ouse in Engeland staan uitgestrekte gebieden onder water. De stad Ely is voor een groot deel zoo overstroomd, dat het verkeer nog slechts met booten kan worden onderhou den. Ook de stad Cambridge heeft sterk onder het hooge water te lijden. De aan gerichte schade is vrij aanzienlijk. DE HONGERSNOOD IN CHINA. De hongersnood in de provincie Sets- joean neemt een verschrikkelyken omvang aan. Volgens in Nanking opgestelde ra mingen zien in deze provincie verscheidene honderdduizende ongelukkigen den honger dood tegemoet. In ongeveer 100 van de 148 districten, waarin dit gebied verdeeld zijn de voorraden levensmiddelen uitgeput. Reeds zijn honderden van honger gestor ven. Deze hongersnood is het gevolg van de vrijwel algeheele mislukking van den oogst. Het provinicale leger, dat mede onder den nijpenden toestand te lijden heeft, steunt de door het provinicaal bestuur aan Tsjang Kai Sjek gestelde eischen om onmiddellijke hulpverleening. Het is begonnen met uitge breide manoeuvres, waaraan door alle troe pen wordt deelgenomen. HET NOODWEER IN FRANKRIJK. Terwijl de zee aan de Fransche West kust gisteren wat kalmer was werd zij des avonds weer woeliger. De bres in den dyk van Tresson is veel grooter geworden. De weg van Gueriniere naar Barbatre is over een lengte van twee kilometer afgesneden. De wind dreigt nieu we schade te veroorzaken reeds heeft men talrijke gevaar loopende huizen ontruimd. Er heerscht gebrek aan materiaal om het enorme gat in den dijk te dichten. Een honderdtal soldaten uit Tunis zijn naar de plaats des onheils gezonden aangezien rnen niet over voldoende werkkrachten beschikt POLITIE-MAATREGELEN OP DEN KRONINGSDAG. Geïllustreerde lyst van verdachte personen opgesteld. Vóór de kroningsdag in Londen zal zijn aangebroken, zal Scotland Yard precies op de hoogte zijn van de verblijfplaats en de handelingen van al^e ongewer.schte per sonen. De autoriteiten, aldus schrijft de „Eve- ning Standard", zijn vastbesloten geen herhaling toe te laten van het incident, dat zich het vorige jaar afspeelde, toen koning Edward van een inspectie der gar de terugkeerde. In de afgeloopen maanden hebben honderden detectives de dagelij k- sche handelingen en gewoonten nagegaan van allen, die misschien zouden kunnen trachten tijdens de kroningsplechtigheden wanorde te veroorzaken. Het onderzoek heeft zich ook uitgestrekt tot alle agita tors, die zouden kunnen pogen menschen met denkbeeldige grieven tegen de regee ring aan te zetten tot daden, zooals de bovenbedoelde „aanslag" op koning Edward. Voor dit onderzoekingswerk werd het personeel van de speciale afdeeling hier voor met honderd man uitgebreid en wer den nog vele detectives van andere afdee- lingen geleend. Werkdagen van 12 tot 14 uur zijn noodig geweest, maar thans heeft Scotland Yard de voldoening, dat op den kroningsdag ledereen, wiens gangen thans zyn nagegaan, scherp in het oog zal kunnen worden gehouden. Er is een lijst opgesteld van alle be ruchte misdadigers, dus een soort „Who's who" der onderwereld, welke aan alle betrokken politie-instanties zal worden toegezonden. In deze uitgave zijn volgens de „Daily Herald" alle verdachte elemen ten in afzonderlijke rubrieken onderge bracht. Na een fotopagina, waarop de be trokkenen „en face" en „en profil" zijn af gebeeld, volger alle mogelijke inlichtingen en vervolgens komt weer een nieuwe foto pagina. In de komende weken zal de politie ieder huis langs de route, welke de kro ningsstoet zal volgen, bezoeken. De bew>- ners zullen moeten mededeelcn wie op den kroningsdag in het besroken huis aan wezig zullen zijn. Tenslotte zal zich den 12en Mei een groot aantal detectives onder de menigte mengen. Uit iedere Engelsche stad zullen politiemannen naar Londen komen en in het geheel zullen dien dag ongeveer 30.000 politie-beambten dienst doen. „Van Anarchist tot Monarchist", door Alexander Cohen, uitgeverij „De Steenuil" te Amsterdam. Met belangstelling namen wij bovenstaand werk, dat typografisch goed is verzorgd en in aantrekkelijkheid is verhoogd door teeke- ningen en vignetten van den bekenden kun stenaar Lec Gestel, ter hand. Door De Paradoxe, een tijdschrift, dat door den schrijver in 18971898 werd uit gegeven en destijds in anarchistisch-socia- listische kringen om de Multatuliaansche en Nietschiaansche strekking (bekend is van hem, dat de socialisten hem voor het socia lisme en de anarchisten hem voor het anar chisme genazen) de aandacht trok, was het ons bekend, dat Cohen tot de, menschen behoort, die werkelijk en hartstochtelijk kunnen schrijven. Wij hadden ook kennis genomen van 't by de „Hollandia-Drukkerijte Baarn uitgegeven werk van zijn hand „Uitingen van een P ->ac- tionnair", alsmede van zijn boek ,In Op stand" (uitgave van Andrits i^i.'z te Am sterdam) en wisten dus, dat de als Hollan der genaturaliseerde Franschman Alexan der Cohen iemand is die in zijn leven heel wat heeft doorgemaakt en zich altijd heeft doen kennen als 'n eerlijken en sterken indi vidualist. Ook dit boek, dat is opgedragen aan alle onafhankelijken van geest, legt daarvan getuigenis af. In de oorlogsjaren heeft hij zich als Pa- rijsche correspondent van „De Telegraaf' bovendien doen kennen als een sterke be strijder van den Duitschen kudde-geest, zoo dat wij wel nieuwsgierig waren te vernemen waarom deze mensch van anarchist monar chist was geworden. Eerlijk gezegd zijn wij voor wat de beant woording van deze vraag betreft door de le zing van het boek teleurgesteld geworden. Ongetwijfeld heeft de schrijver in het werk aangetoond, dat de parlementariërs het Frankrijk, dat hij ook voor het behoud van het overig Europa tegen de vloedgolf van het bedreigend Germanisme, hartstochtelijk lief heeft, in hun gemakzucht om kiezer De mos te vloeien, in hooge mate hebben ver zwakt. De staaltjes die hij geeft over de onbenul ligheden van de democratische baatzuchtige staatslieden, zijn inderdaad frappant, maar behoeven nog volstrekt niet tot de koel-rea- listische overtuiging te leiden, dat alleen het erfelijke koningschap Frankrijk van den on dergang kan redden. Ongetwijfeld kan een monarchaal koningschap leiden tot heil van het volk. De geschiedenis kent echter, ook in Frankrijk, de voorbeelden te over waar bij dit niet het geval is, wanneer de monarch niet degene is, die een waarlijk monarch moet zijn. Naast amoralistische cynische parlementa riërs als Emmanuel Arène, die ten hoogste verbolgen was op een één-dagsch provinciaal minister, die hem met vreugde mededeelde, dat het hem in den ministerraad gelukt was den spoorweg, waarvoor Aréne jarenlang in het parlement had gestreden, er door te krijgen en die toen van Arène de scherpste verwijten kreeg, omdat hij nu niet meer wist waarmede hij zijn kiezers nu verder aan den praat moest houden, bestaan er in ieder land parlementariërs, die volkomen eerlijk in hün strijd het heil van het volk beoogen. De titel van het boek zou dus gevoegelijk hebben kunnen luiden „Mijn Leven", want daarmede houdt de schrijver zich in het werk hoofdzakelijk bezig. Het boek is er niet minder interessant door. Het leven van Alexander Cohen, de in ons land wegens majesteitsschennis veroor deelde anarchist, later banneling in Londen, in Frankrijk verwikkeld in een bomaanslag geschiedenis en veroordeeld, later als gena turaliseerd Franschman vereerd met een regeeringsopdracht om een studiereis in In- dië te maken, waar hij, als officieel persoon de gevangenis bezocht waar hij als Ned. ko loniaal had gezeten en weer later de journa list die in de oorlogsjaren niet alleen de Fransche maar ook de belangrijkste Neder- landsche ministers interviewde, is er afwis selend genoeg voor. Ook zijn bespreking van de journalistieke toestanden, zoowel in ons land als in Frank rijk, is hoogst interessant. Na lezing wordt ongetwijfeld het aspect voor de provinciale dagbladpers verhoogd. Als monarchist is Alexander Cohen ook militarist geworden. Zijn waarheid is: „Wie, individu of volk, natie of ras, niet sterk is, die wordt onder den voet geloopen en ver trapt door den wél sterke. Dat is de eenige eeuwige wet! Harde wet, meedoogenlooze wet, waartegen de liefde, o! heilige Paulus, tot nu toe machteloos is gebleken". Het heeft veel van de theorie van Ben- harde, door Cohen zoo fel bestreden. ,Van Anarchist tot Monarchist" is en dit is wel de groote verdienste een boek met volkomen eerlijkheid geschreven. Voor vele nog levende personen is veel, wat er in ge zegd is, niet prettig, maar ook wij zien niet in waarom een ploert het altijd prettig be hoeft te hebben. Het met veel hartstocht geschreven boek, dat bewijst, dat goed schelden ook een kunst is, laat zich met spanning lezen en verruimt ongetwijfeld het gezichtsveld 'en aangezien het is opgedragen aan alle onafhankelijken van geest, die geen tirannen zijn, zal men na lezing goed doen, om de levenservaringen van Cohen aan de eigene te toetsen. gaat het nieuwe kwartaal in. Indien U thans een neemt, ontvangt U alle nummers vóór 1 April GRATIS. DE GRENSWIJZIGING. Geachte Redacteur. Nu er toch stemmen uit de burgerij op gaan tegen het standpunt van Oudorp's raad en bijraad inzake annexatie door Alkmaar van een gedeelte van Oüdorp, wil ik als grensbewoner van het te annexeeren ge deelte, ook gaarne mijn meening daarover zeggen. Bij voorbaat dank voor de opname. Evenals de inzender van het ingezonden stuk in uw blad van Vrijdag 12 Maart, zou ook ik wel eens de uitslag van 'n stemming onder de grensbewoners willen zien. Voor mij staat het vast, dat de uitslag zou zyn: vóór aansluiting bij Alkmaar. En waarom is er dan niemand noch in den raad, nóch in den byraad geweest, die ge sproken heeft over de verschillende gemak ken die er voor de desbetreffende burgerij zouden voortvloeien uit een annexatie van hun woongebied door Alkmaar? Overheids instanties mogen nooit den indruk wekken alsof x onder onsjes zijn, die slechts met de belangen van een gedeelte rekening houden ten koste van de belangen van een ander gedeelte. Want inderdaad, het heeft hier allen schijn dat de belangen der grensbewoners bijzaak zijn en de verovering hunner belastingpen ningen hoofdzaak. Heeft niet iemand in den raad gezegd, dat zonder de belastinggelden dezer groep, Oudorp noodlijdend zou wor den? Men heeft er in dienzelfden raad ook over gesproken, dat er in Alkmaar zoo royaal met geld wordt omgesprongen. Misschien is het waar. Maar het heeft tenminste dit vóór, dat men ziet wat er met het belastinggeld ge daan wordt. Wat ziet men daar in Oudorp van? Werkelijk, we zijn hier van veel dingen verstoken. Daar is ten eerste de veel bespro ken onvoldoende vuilnis-ophaaldienst, ten tweede de gebrekkige straatverlichting, de verder ontbrekende rioleering enz. Ook het politie-toezicht kan niet voldoende genoemd worden waar er slechts één ambtenaar is aangewezen om een zoo verpreid liggende gemeente te bestrijken. Nogmaals, wat doet Oudorp voor ons? Wat deed men voor de menschen die ge durende 5 jaar om gas hebben gevraagd? Niets! Men laat de menschen zelf maar koekhakken met de overheidsbedrijven in Alkmaar. Is er daar dan een ambtenaar die het ini tiatief tot doorzetten neemt, nu ja, dan vindt Oudorp het wel goed. Wij grensbewoners evenwel moeten voor iedere M3. gas één ct. meer betalen dan de Alkmaarders, omdat we in Oudorp wonen. Nogmaals dank voor de opname. OOK EEN GRENSBEWONER. Tennis. BE QUICK. De tennisclub Be Quick heeft haar speel plan voor het a.s. seizoen gereed. Er wordt weer met twee teams in de competitie ge speeld, terwijl de training van de begin ners serieus zal worden voortgezet. In de verschillende afdeelingen kunnen nog enkele spelers worden opgenomen. Voetbal. DE ALKM. SCHOOLWEDSTRIJDEN. Donderdag (morgen) om kwart over vier zal in de Vondelschool de loting plaats vinden voor de Alkmaarsche schoolwed- strijden, voor wat betreft de afdeeling voetbal. Het programma zullen we dezer dagen publiceeren. Langs de N.H.V.B.-velden. Mooie overwinning van Bergen I. Een verdienstelijk resultaat van Alkm. Boys Hl. Leelijke misstap van Egm. Boys I. Alkmaar III aan den kop. Ook thans is er zooals aanvankelijk te vreezen viel een betrekkelijk aantal verrichtingen wegens terrein-afkeuring verloren gegaan. Wat echter geducht mee viel, was het feit, dat juist de meeste belangrijke ont moetingen doorgang konden vinden. Alleen kwam in de eerste klasse A het belangrijke treffen van O. S. V. III te gen Beemster I te vervallen, zoodat het resultaat van deze ontmoeting nog wat op zich zal laten wachten. Bergen I dat een bezoek aan Z. V. V. III bracht wist deze zeer lastige klip op prachtige wijze te omzeilen. Wel is waar kregen de Bergenaren aanvankelijk een achterstand te verwerken, doch dit was ongetwijfeld vanzelfsprekend oorzaak, dat men nu eens niet een verdedigende houding kon gaan bepalen ende achterstand werd niet alleen weggewerkt, doch een flinke voorsprong werd genomen en het einde bracht een nuttige en mooie 42 zege. Goed zoo duinkanters! Inmiddels was deze overwinning hard noodig, wantZ. F. C. IV maakte met het bezoekende C. S. V. I kórte metten en zond de Castricummers met een 51 ne derlaag huis toe. De stand van de kopgroep is: Bergen I 15 11 1 3 56—25 23 Z. F. C. IV 13 10 1 2 45—19 21 O. S. V. III 14 8 4 2 51—31 20 In de tweede klasse B kon alleen de meest belangrijke wedstrijd Z. V. V. IVAlkmaarsche Boys III door gang vinden. En,eerlijk gezegd hadden de geblokten om hun positie gunstiger te maken van de Zaandammers moeten winnen, maar toch valt het resultaat ons nog mee. Een gelijk spel (22) in zulk een lastiger, uitwedstrijd en als afsluiting op de beide nederlagen, is niet slecht te noemen. Hier is de kopgroep thans. Alk. Boys III 16 9 2 5 46—34 20 K. V. V. IV 15 8 2 5 51—27 18 Z. V. V. IV 11 7 2 2 18—9 16 Westzaan n 14 7 2 5 32—32 15 De tweede klasse D liet een onverwachte nederlaag voor de leiders zien. De Egmondsche Boys hadden bezoek van Alkmaar II enzooals reeds meerdere malen geschiedde, speelden de Egmonders ook thans op eigen veld een minder goede partij, waarbij het einde met een verrassende 21 nederlaag kwam. In middels van de bezoekende groen-witten 'n goed resultaat. Ook M. E. V. O. I liet zich in eigen veste tegen Alcmaria V bijna verrassen want geruimen tijd hadden de withemden met 20 de leiding en het gelukte de Mevoanen slechts na zeer veel moeite nog juist voor tijd een benauwde 32 overwinning te be halen. Ook dit resultaat valt ons van de bezoekers geducht mee. Oudorp I klopte Akersloot I op eigen veld met 42 en blijft dus eveneens sterk in de running. De stand is thans: Egm. Boys I 15 11 2 2 50—18 24 Koedijk I 16 11 1 4 53—34 23 M. E. V. O. I 13 10 1 2 39—13 21 Oudorp I 12 9 1 2 42—27 19 Alkmaar II 12 7 0 5 35—23 14 Alk. Boys IV 12 2 3 7 25—51 7 Akersloot I 15 2 3 10 31—58 7 Alcmaria V 14 2 0 12 24—58 4 D. T. S. II 13 1 1 11 23—52 3 In de derde klasse E heeft Alkmaar III op een beter doelsal do en mede in verband met de kleine 21 overwinning op het bezoekende Eg mondsche Boys II behaald, de leiding kun nen nemen, waarvoor ons compliment. We zijn echter alleen nog benieuwd, of de groen-witten hun mooie positie zullen hand haven! Vanzelf sprekend moet SchoorI II dan nog een verliespuntje gaan noteeren. Waar Vrone II van het bezoekende Ber gen II met 21 wist te' winnen, zijn de Vro- ne-reserves een heel stukje van de onder ste plaats afgeraakt. De stand is hier nu: Alkmaar III 13 8 2 3 48—30 18 SchoorI II 13 8 2 3 41—29 18 Ursem I 13 7 2 4 38—32 16 Dirkshorn I 13 6 3 4 48—30 15 Koedijk II 14 5 3 6 30—37 13 Vrone II 13 4 3 6 36—52 11 M. E. V. O. II 11 4 2 5 18—33 10 Bergen II 14 2 5 7 31—37 9 Egm. Boys II 14 3 2 9 3242 8 De vierde klasse F liet voor de beide leidende ploegen een flinke zege zien. Zoo klopte C. S. V. III geheel volgens de verwachting het be« zoekende M. E. V. O. III met 51, terwijl Alkmaar IV met eenzelfden uitslag (51) het bezoekende Boys V niet veel kans gaf. De stand is hier nu: C. S. V. III 10 8 0 2 43—19 16 Alkmaar IV 9 7 1 1 55—16 15 Oudorp II 9 5 3 1 25—13 13 D. T. S. III 7 3 1 3 23—27 7 Akersloot II 9 2 16 15—31 5 Alkm. Boys V 7 2 0 5 1824 4 M. E. V; O. III 9 0 0 9 12—62 0 Dammen. DAMCLUB VOORWAARTS. Gisteren speelde de Alkmaarsche dam club „Voorwaarts" voor de wintercompeti tie. De uitslagen waren als volgt:' le klasse: G. WoonijckJ. N. Mooij 20 K. A. JakschtovW. Treur 2—0 A. BurgertJb. Hagens 02 E. HofmanG. J. Smolenaars 11 2e klasse: T. AppelG. Oudshoorn 20 D. StamM. Hemels 11 3e klasse: Th. v. Vegten—J. Koger 20 H. G. RavensteinTh. Zijlstra 20 Jo RavensteinS. Schure afgebr. N. L. PieterseJ. Dogger 11 De competitie nadert voor de le en 2e klasse haar einde. Nog enkele wedstrijden verkeeren. Donderdag 25 Maart speelt „Voorwaarts" de returnwedmatch tegen W. D. O. MEDISCHE SPORTKEURING. Lezing van Dr. Mervennee. Op initiatief van de Centrale Oudercom missie en in samenwerking met het Bureau voor Medische Sportkeuring werd gister avond in de bioscoopzaal van de Handels school een bijeenkomst gehouden ter pro pageering van de medische sportkeuring. De door slechts een veertigtal personen bezochte vergadering werd met een harte lijk welkom geopend door den voorzitter der Commissie, den heer Nauwen, die met een paar woorden Dr. C. J. van Mervennee uit Leeuwarden, die zou spreken over „De noodzakelijkheid van medische sportkeu ring", bij de aanwezigen inleidde. Dr. van Mervennee ving zijn lezing aan met het geven van een aantal cijfers, waar uit bleek, dat Alkmaar, wat het aantal af keuringen betreft, geen slecht figuur maakt. Er zijn tal van plaatsen in Nederland, waar het aantal voor sport ongeschikt verklaar den aanmerkelijk grooter is. Maar ook bleek uit de cijfers, dat alle sportmenschen in Alkmaar nog lang niet voldoende het nut en de noodzakelijkheid Van een medische keuring inzien, hetgeen wel geconstateerd ka nworden uit het feit, dat in 1936 van de ruim 2000 by de 16 sportvereenigingen in Alkmaar aangesloten leden slechts een 250 werden gekeurd. Vooral de weirijders hou den zich nog afzijdig, terwijl fietsen als sport, evenals athletiek, zwemmen, roeien en gymnastiek, door de groote individueele inspanning welke ze vragen, een medische keuring dubbel noodig maken. In Leeuwarden treft men ongeveer het zelfde verschijnsel aan, maar daar heeft men, door de bij het bureau voor medische sportkeuring aangesloten artsen aan te stel len als medische adviseurs der vereenigln- gen, toch een inniger contact tusschen bu reau en vereenigingen gekregen, hetgeen de populariteit van de keuring slechts ten goede kan komen. De noodzakelijkheid van medische sport keuring toonde spr. aan door middel van verschillende voorbeelden. Het kan heel goed gebeuren, dat uiterlijk volkomen ge zonde menschen een verborgen ziekteproces onder de leden hebben, waar zy geen last van ondervinden, maar dat door een intense beoefening van een bepaalde sport tot ont wikkeling kan komen en van den validen mensch een invalide kan maken. Een keu ring kan dit onheil voorkomen. Maar nog meer noodig is een regelmatige herkeuring van sportbeoefenaren, teneinde te kunnen nagaan, hoe deze reageeren cp het beoefenen van een bepaalde sport. Het komt meer dan eens voor, dat emand op den duur toch niet bestand blijkt te zijn tegen sportbeoefening. Immers: aan hart, longen en nieren worden dan zeer zware eischen gesteld en er is menig uiterlijk gezond mensch, die tenslotte aan de eischen niet kan voldoen. Een regelmatige controle kan tijdig ingrijpen en verdere schadelijke ge volgen tegengaan of doen verdwijnen door het afraden van de sport, door matigen of tijdelijke onthouding. Hiedoor wordt zoowel den mensch als de sport, die maar al te dik wijls de schuld van eventueele ongemakken of ongevallen krijgt, een grooten dienst be wezen. Spr. eindigde zijn lezing met het uiten van de hoop, dat allen de medische sport keuring zouden propageeren, ten bate van individu en sport, welke laatste voor ieder gezond mensch slechts voordeelen oplevert. Na een korte pauze werden door dr. Mer vennee nog verschillende vragen beant woord, terwijl de heer Bulens, voorzitter van het Bureau voor Medische sportkeuring, den Oudercommissie dank bracht voor het houden van deze bijeenkomst. Door den heer Nauwen werd de vergade ring met een woord van dank gesloten.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 8