DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTEEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groofe contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeurs C. KRAK. Donderdag 18 Maart 1937 Hoofdredacteurs Tj. N. ADEMA. 139e Jaargang De »meene toestand. Alkmaar, 18 Maart. Wij de laatste weken meerdere keerer\g gemaakt van de houding van d»emeester van New-York, den heer Idia, die zich nu niet bepaald een vrn Hitier toonde. WaiUj een correspondentie in de N.R.Crieden doorlezen, blijkt daaruit, dat de ene opinie het er wel over eens i^eze burgemeester zijn mond voorbij; heeft met zijn aanval op het Duitschhoofd. De cc kan men trekken uit de ge sprekkenen om zich heen hoort en verder feommige la-anten er hun. ver- slaggevfctgestuurd om op straat, in winkelskraak om de meen /g van het pub>ragen. Terwijl het blijkt, dat de meesGuardia's optreden afkeuren, omdat tuit hoofde van zijn gewich tige posizulk een uitlating had moe ten ontl zijn er maar weinigen die het au fifens met hem zijn. De indruk, dien Hit de laatste paar jaar gewekt heeft dotmerikaansche kranten en de film, is falve flatteus. In het alge meen ges hebben de woorden van La Guardia, een „fanaticus in een bruin hemd is,i vrede van de wereld be dreigt" Uct, wat men in Amerika van Hitl$. Volgenmèrikaansche corresponden ten te Be de Duitsche pers over La Guardia'sen hevig verontwaardigd en minisl heeft het leedwezen der regeeringl onder bijvoeging, dat het Amerikaaederale gouvernement geen gezag bezgmand een berisping toe te dienen, din zijn dienst is, terwijl ove rigens heWoord een nationaal erf stuk is. Tegenov beschuldigingen, die de Duitsche gen La Guardia aanvoert moge hetide over diens levensloop gezegd woiet is een feit, dat La Guar dia een uiormachtige carrière achter den rug hij behoort tot het betrekke lijk klein Amerikanen van middelba ren leef tij derscheidene vreemde talen vloeiend s\ Franseh, Duitsch, Ita- liaansch, Hich en hij kan zich zelfs in het Jiddisch, zooals hij zelf zegt. Tij dens den uorlog bombardeerde La Guardia deirijksche loopgraven met zijn vliegtii den oorlog werd hij door New-York 1 van het Congres naar Washingtonurd en zag daar kans voortdurende laten opwaaien. Hij be hoort' nog 0 tot de conservatieve Re- publikeinsclij, maar hij is zeer radi caal. Toen heele land zuchtte onder de narighed de Drooglegging en het eind nog niicht was, behoorde La Guardia tot ne maar vurig aanvallen de groep „nin het Congres. Zelfs ont zag hij zich die heilige hallen op zijn eigen bureaite maken en met verslag gevers op teen, ten einde het groote publiek in ten, dat zij volkomen het recht haddém eigen huis bier tè brou- wep en te q. Hij is altijd de doods vijand van adustrie en speciale voor rechten gewtn strijder voor de arbei dersklasse. li zelf in de politiek, gaat hij te vuur Zwaard in tegen dc be roepspolitici, p unfaire en zelfs misda dige manier eren hun zin te krijgen en van hun i" misbruik maken om zichzelf, fama vrienden te verrijken. Onwaar is, diGuardia een soort super gangster zou n dat het bewind van New-York er eg aan toe is als nooit te voren. Integeide opvolger van den goedmoedigenvj zwakken Jimmie Wal ker vond bü ^abtsaanvaarding een wa ren Augiusstaj tcuimen. Het geheele ge meen tebestuuanTew-Y ork was door de politiek tot irit peente aangetast. Tam- many Hall, diicjaren achtereen in alle takken van cpvaeid had ingewerkt en onder Jimmyjallr een gouden tijdperk van corrupti® kvelarij had beleefd, moest zich t^trfcen voor den vurigen kleinen Italid, dimeedoogenloos oprui ming ging hdin i alle kantoren en van hoog tot laajiai in kant zette, wanneer zij parasieteiisceof hun baantje als dou ceur beschoifletu La Guardüvas eerste New-Yorksche burgemeestedie h het hoofd van zijn 18.000 man fitte el man zette, die uit de rangen naaibven as geklommen. Na een reeks bankü en henlui staat er nu ein delijk een in vaniet vak aan het hoofd, die dus ni? van in politieken dwang heeft af te achterliet het gevolg, dat het politiecorpsog nitioer zooveel goed werk heeft verrit en '^angsterdom New-York tegenwoord als e: „ongezonde" stad be schouwt. Zfs de vinden van La Guardia moeten erinnen, Jt New-York er nog nooit zoo 3ed he| voorgestaan. Hij ver minderde en vroef zoo onrustbarend stij genden scllldenlas en allerlei plannen tot verbeterin; van weer, woningtoestanden e.d. kwimn in vissend korten tijd tot stand ei pedkoopdan ooit het geval had kunnenzih, indièiammany er iets over te zeggen aad gehad De burgeroorlog in Spanje. Strijd aan het Guadalajara front duurt voort. De gedelegeerde raad van verdediging van de hoofdstad heeft een communiqué uitge geven van den volgenden inhoud:. Aan het front van Guadalajara hebben artillerie en luchtmacht gisteren een zeer groote bedrijvigheid ontplooid. Bombarde- ments- en jachttoestellen der regëering heb ben de rechtsche stellingen gebombardeerd en belangrijke concentraties in den sector van Brihuega beschoten. Ruim 50 toestellen namen aan deze manoeuvre deel. Tijdens den strijd aan het front van Bribuega werden drie Fiat-toestellen neergeschoten. Wij ver loren één vliegtuig. In den loop van den dag zijn weer 20 krijgsgevangenen gemaakt, ter wijl 15 Italianen zich bij onze linies aan meldden. Aan het front van de Jarama is geweervuur gewisseld, zonder gevolgen. Aan de front van Madrid, Guadarrama en Avila is geschutvuur uitgewisseld. Spaansche voorstellen aan Frankrijk en Engeland? Van rechten in ruil voor steun. Reuter meent te weten, dat de regeering te Valencia op 9 Februari den regeeringen van Frankrijk en Engeland zou hebben voor gesteld, dat dezen landen zekere rechten in Spaansch-Marokko zouden worden toege kend, in ruil voor hun hulp in den strijd. Hoewel de Spaansche regeering op die voor stellen nog geen antwoord heeft ontvangen, verneemt Reuter, dat de Fransche en Brit- sche regeeringen geen oogenblik een derge- lijken ruil zouden kunnen overwegen, om dat die in strijd met haar verplichtingen uit de verdragen zou zijn. Een dergelijk ant woord zal de regeering te Valencia waar schijnlijk binnenkort bereiken. De internationale controle 29 Maart in werking? Naar in diplomatieke kringen te Londen wordt medegedeeld, is men tijdens de eerste bijeenkomst van het controlebureau te Lon den zoo opgeschoten, dat men verwacht, dat het controleplan waarschijnlijk op 29 Maart in werking zal treden. Ook de controle bij de Canarische eilanden. Er heerscht thans nog meeningsverschil over de nationaliteit van de' administrateurs. Het controlestelsel in het Lagerhuis. Het Lagerhuis heeft gisteravond de voor stellen nopens de controle der Spaansche grenzen goedgekeurd. Minister Cranborne zeide, dat de uitvoering van alle bepalingen in een vol jaar ongeveer 800.000 pond zou kosten, maar dat alle voorzieningen niet zouden worden uitgevoerd voordat ze ook door de parlementen der andere maritieme mogendheden zouden zijn aangenomen. Noel Baker zeide, te moeten twijfelen aan de doeltreffendheid van het geheele con troleschema en als spr. zich hierin mis schien zou vergissen dan toch niet in de be wering dat het de partij van generaal Franco veel meer ten goede kwam dan de wettige Spaansche regeering. Zou de regee ring nu eens niet eindelijk willen toegeven, dat er een groot aantal geregelde Duitsche en Italiaansche troepen, die met den besten wil geen vrijwilligers meer genoemd kun nen worden, op Spaansch grondgebied vech ten? Le liberal Roberts achtte het controle- schema te onvolledig, want feitelijk bestond het uit niet meer dan het inwinnen van in lichtingen. Lord Cranborne antwoordde, dat een beter systeem op het oogenblik niet uit voerbaar was, maar de regeering niet zou rusten voor de laatste vreemdeling den Spaanschen bodem verlaten had. De laatste Italiaansche troepenver schepingen. In antwoord op een vraag verklaarde mi nister Eden gisteren in het Lagerhuis, dat hij uit Gibraltar heeft vernomen, dat 5 Maart j.1. een Italiaansch schip te Cadiz is aangekomen met een onbekend aantal man schappen aan boord. Behalve dit eene geval deelden de autori teiten van Gibraltar mede, dat zij geen be vestiging hadden ontvangen van het ont schepen van vreemde troepen in Spanje. Eden verklaarde de juisthuis van dit be richt te zullen onderzoeken. Zware strijd bij Madrid. Sedert hedenmorgen 5 uur wordt het ge dreun van een zwaren strijd te Madrid ge hoord. Kanonnen van zwaar kaliber bulde ren en doen de ruiten der gebouwen trillen. Ononderbroken klinkt het geknetter en ge donder van mitrailleur-, geweer- en mor tiervuur. Het rumoer van den slag is in alle straten der stad hoorbaar, waaruit gecon cludeerd kan worden, dat de strijd terzelf- dertijd in de imiversiteitswijk, het Casa de Campo en in de wijk van Usera woedt. Ver scheidene granaten van het grootste kaliber zijn op Madrid neergekomen. Er zijn slacht offers gevallen, maar het juiste aantal is nog niet bekend. Om 9 uur vanmorgen woedde de strijd nog fel voort. Bijzonder heden zijn niet bekend. Van het noordelijk front. Uit Gijon wordt gemeld, dat de opstande lingen een krachtigen aanval hebben onder nomen, gisteravond om 10 uur, in den sec tor van Buenavista. De aanval zou zijn af geslagen. De luchtmacht der regeering heeft doeltreffend bombardementen uitge voerd in de sectoren San Esteban de Pravia en Grado. Na de botsingen te Clichy. Hedenmorgen een algemeene proteststaking af te kondigen. De bond van vakvereeniging in het district Parijs heeft het volgende com muniqué gepubliceerd: „De bond van vakvereenigingen is ten aanzien van de bloedige gebeurte nissen te Clichy, welke een gevolg zijn van de voortdurende provocatie van de fascistische benden van oordeel, dat het thans genoeg is en dat reeds teveel bloed van arbeiders, heeft gevloeid en met het oog op de spontane stakingsbeweging welke Woensdag uitbrak als normale reactie op de vreeselijke provocatie van Clichy, kondigt zij voor morgenochtend een algemeene staking van een halven dag af. Het werk moet overal hervat worden op het gewone uur van aanvang van den mid dagwerktijd. Dit neerleggen van den arbeid moet het karakter hebben van een waarschuwing tén- einde uiteindelijk te verkrijgen, dat de fas cistische bonden onmiddellijk en geheel wor den, ontbonden en dat kolonel de la Rocque wordt gearresteerd, verder dat krachtige maatregelen worden genomen tegen hen, die verantwoordelijk zijn. voor-het schieten en dat het politieleger ep. de bestuursorganen gezuiverd worden, teneinde het republikein- sche gevoel te hernieuwen en te versterken. De bond verklaart, dat de demonstratie van Donderdag verre van gericht was te gen de regeering van het Volksfront, welke aan het bewind moet blijven, bedoelt de re geering te helpen den tegenstand te over winnen, welke zich verzet tegen de toepas sing van de maatregelen, welke ten doel hebben de orde te handhaven. Om dit nauwkeurig duidelijk te maken, beperkt de bond de staking tot morgenoch tend, geheel vrijwillig, teneinde de interpel- lanten van de oppositie, welke morgenmid dag in de Kamer zullen trachten de regee ring in moeilijkheden te brengen, onmoge lijk te maken deze beweging uit te buiten tegen de regeering. De slachtoffers. De lijken der slachtoffers van de botsin gen te Clichy zullen worden overgebracht naar het instituut, waar de lijkschouwingen worden verricht. Om 11 uur hebben Paul Faure, Frangois Detessan en Aubaud zich naar het ziekenhuis begeven, waar Blumel ter verpleging is opgenomen. De toestand van Blumel is bevredigend. Proteststaking van 2500 arbeiders te Argenteuil tegen de gebeurtenissen te Clichy. Uit protest tegen de bloedige gebeurtenis sen te Clichy zijn 2500 arbeiders van de mo- torenfabrieken van Lorraine Dietrich te Ar genteuil in staking gegaan. De werklieden hebben de fabrieken bezet. Hedenavond groote betooging in het Velodromo d'Hiver. Voorts wordt in de Humanité een oproep gepubliceerd voor een betooging welke he denavond om half negen zal worden gehou den in het Velodrome d'Hiver en waar o.m. als sprekers zullen optreden Maurice Tho- rez en Jacques Dublos. Zij zullen de ontwa pening en ontbinding der strijdliga's eischen, zoomede een zuivering van het politiecorps en de republikeinsche garde. Het verloop van de staking. In de vroege ochtenduren was het in Pa rijs zeer stil. In overeenstemming met het door de C.G.T. uitgegeven stakingsparool rij den de autobussen en de treinen van de Metro niet, terwijl na zeven uur ook de taxi's van de straat verdwenen. Men ziet dan ook veel voetgangers zich naar hun werk begeven. De werklieden, die door de C.G.T. vrijgesteld zijn van staking zijn ge woon aan het werk gegaan. Tot negen uur had zich geen enkel incident voorgedaan. Maatregelen zijn genomen om de arbeiders in staat te stellen tijdig het werk te kunnen hervatten. Op de werkplaatsen der tentoonstellings terreinen is het stakingsparool der C.G.T. nagekomen, evenals in bijna alle groote ma gazijnen. De dagbladverzending vindt voort gang. In een zeker aantal fabrieken hebben de werklieden tot kort na hun aankomst het werk yoorloopig neergelegd. De levensmid- delenverzprging gaat normaal door, de spoorwegen hebben de melkdistributie ver zorgd. In de centrale markthallen zijn even veel evensmiddëlen als anders aangekomen. De posterijen functionneeren normaal. De bond van vakvereenigingen in het Parijsche gebied heeft een oproep aan de arbeiders afgevaardigd, waarin hun op het hart gedrukt wordt, het werk om 12 uur te hervatten. „Overtuigd dat zij het belang en de noodzakelijkheid van deze algemeene werkhervatting op het vastgestelde uur be grijpen, zullen de arbeiders vermijden ge volg te geven aan de provocaties van hen, die hun tegen hun belangen in mochten vragen de werkstaking te verlengen welke om 12 uur absoluut beëindigd moet wor den". De stakingsgolf over Amerika. Ernstige onlusten in Chieago. Gisteren zijn te Chieago zulke ernstige stakingsonlusten ontstaan als deze stad in geen jaren heeft beleefd. De oorzaak was, dat stakende taxi-chauffeurs een overval pleegden op werkwilligen. Hierbij werden negen personen deels ernstig gekwetst. De politie arresteerde 27 man. De stakers had den de werkwilligen mishandeld, met stee- nen geworpen naar alle voorbijrijdende auto's, een autobus omgeworpen en ver scheidene omgeworpen voertuigen in brand gestoken. De politie voerde verschillende charges uit. Het verkeer in de zakenwijk lag daardoor eenige uren stil. Het is reeds de twaalfde dag der staking van de chauf feurs. De regeering en de „Sitdown"- stakingen. Senator Jo'seph Ti Rbbin'son heeft een korte schriftelijke' verklaring gepubliceerd waarin hi) zegt, dat het" voor de regeering „uitermate moeilijk" is tusschenbeide te komen in arbeidsgeschillen voordat het Federale Hooggerechtshof uitspraak zal hebben gedaan over de geldigheid van de Wagner-Connery Acc ten aanzien van de arbeidsbetrekkingen. De democratische senator is van mee ning, dat de regeering machteloos staat tegenover Sitdown-sttikingen, welke „duide lijk onwettig" zijn. Deze verklaringen van Robinson sluiten aan bij de onthullingen die door Harper Sibley, den voorzitter van de Kamer van Koophandel der Vereenigde Staten gedaan zijn in een twee dagen geleden uitgesproken redevoering waarin hij zeide, dat kort geleden in het Witte Huis een conferentie is gehouden, waar president Roosevelt het woord had gevoerd over de afwezigheid van machtsbevoegdheden der regeering om op te treden ter waarborging van den indus- triëelen vrede. De Sitdown-stakingen zijn gisteravond ook in den Senaat ter sprake gebracht, waar zij tot scherpe woorden aanleiding gaven en waar de eisch werd uitgesproken, dat door het Congres een onderzoek zou worden in gesteld naar het om zich heen grijpen van deze stakingmethode. De senatoren Hiram Johnson en James Hamilton Lewis oefen den beiden scherpe critiek uit op dit nieuwe economische arbeiderswapen, doch stelden er prijs op met nadruk naar voren te bren gen,.dat zij met hun critiek geenszins be doelden het traditioneele stakingsrecht van de arbeiders in twijfel te trekken. Vrouw pleegt aanslag op graaf de Chambrun. De oud-ambassadeur in ziekenhuis opgenomen. Graaf de Chambrun, de vroegere am bassadeur van Frankrijk, te Rome, is gistermiddag op het Noordstation le Parijs het slachtoffer geworden van een aanslag, welke een vrouw, mevrouw Fontange, op hem heeft gepleegd met een revolver. De Chambrun werd door een kogel getroffen en overgebracht naar het zie kenhuis Lariboisiere. De rechter van instructie heeft èen onderzoek ter plaatse ingesteld. Tijdens het verhoor door den rechter van instructie bepaalde mevr. de Fontange zich tot het geven van korte antwoorden. Zij verklaarde o.a. mede te werken aan ver scheidene organen en o.m. twee vraagge sprekken met Mussolini te hebben gepubli ceerd. Volgens den advocaat van mëvr. de Fontange zou deze omtrent de beweegrede nen voor haar daad hebben verklaard, dat de Chambrun haar door de onthulling van vertrouwelijke zaken welke zij hem had me degedeeld de liefde van een 'man zou heb ben doen verliezen. Nader blijkt dat het slachtoffer, de Cham brun, ernstig gewónd is. Zijn toestand baart eenigen zorg. De toestand van de Chambrun is bevredigend. De toestand van de Chambrun wekt geen enkele ongerustheid. De diplomaat heeft vannacht gerust. Zijn temperatuur bedraagt 37.4 graden. Baron Röell van Hazerswoude.f Hedenochtend is te Utrecht in den ouderdom van 75 jaar overleden de heer W. C. baron Röell, Ambachtsheer van Hazerswoude, gep. luitenant-generaal der artillerie, commendator van de commederij Nederland der Johanniter- orde. Het convent van de Commenderij Neder land der Johanniter-orde meldt ons: Het heengaan van onzen commendator W. C baron Röell van Hazerswoude is voor de Commenderij Nederland een groote slag. Van 1910 af maakte hij deel uit van de Johanniter-orde. In 1920 werd hü werk meester, een belangrijke werkkring, daar volgens de statuten aan den werkmeester is opgedragen de leiding der weldadigheids* werken en het toezicht op de onder de commenderij staande ziekenhuizen. Bij Kon. besluit van 11 October 1936 werd baron Röell tot commendator be noemd, als opvolger van wijlen prins Hen drik. Deze benoeming was een erkenning van zijn verdiensten als werkmeester ge durende zestien jaar. De leden der commen derij Nederland zullen zijn aandenken in groote eere houden en zich hem steeds herinneren als een man van bijzondere kwaliteiten voor de Johanniter-orde, altijd bereid om met groote opgewektheid en energie de belangen der Orde en van haar leden te behartigen. DE OVERSTROOMINGEN IN ENGELAND. Dijk bij Ely bezweken. Gisteravond is een dijk, die 80.000 H.Ai moerassig land beschermt, onder den druk van het water bezweken. Er ontstond een gat van vier meter breedte waardoor het water de lager gelegen terreinen overstroomde. Ondanks de wanhopige pogingen die wor den gedaan om de bres te dichten, heeft deze thans een breedte van twintig meter bereikt. Ook Cambridge heeft van hoog water te lijden. In het stroomgebied van de rivier de Ouse staan uitgestrekte gebieden onder water. De stad Ely is voor een groot deel zoo ernstig overstroomd, dat het verkeer nog slechts met booten kan worden onderhouden. Ook de stad Cambridge heeft sterk onder het hooge water te lijden. De aangerichte scha de is vrij aanzienlijk. Gevaar voor Fenland vrijwel geweken. Hoewel het gevaar voor overstroomingen nog niet geheel is geweken, was de toestand in Fenland hedenmorgen duidelijk verbe terd. Als gevolg van het samenvallen van zware regens en hoog water was de toestand gisteravond nog zeer beangstigend. Berich ten over den toestand werden met korte tus- schenpoozen per radio verspreid. De bevol king van verscheidene dorpen was op bevel naar hooger gelegen plaatsen getrokken en elders hield men zich in gereedheid om te vluchten. Omstreeks middernacht namen regen en wind in hevigheid af en begon het water te vallen. Vandaag is geen nieuwe regen geval len en men hoopt, dat binnen een paar uur het gevaar, dat het rijkste landbouwgebied van Engeland bedreigde, voor goed zal zijn geweken. De overstroomingen in het graafschap Cambridge blijven onrustbarend. Heden morgen vroeg zijn weer twee bressen gesla gen in de waterkeering bij Ely en Littte Thetford. Het water verspreidde zich echter niet ver. Men vreest dat in den loop van den dag nieuwe gaten ontstaan zullen. De be woners van gevaar loopende huizen zijn gewaarschuwd. De overstroomingen beslaan thans een oppervlakte van 1000 ares. Al 't vee is in veiligheid gebracht. RUMOER IN DE BELGISCHE KAMER. Vertrouwensmotie aangenomen. In een rumoerige zitting van de Belgische Kamer werd gisteren gesproken over de wijze, waarop de commissie Servais haar taak vervulde en over het onvereenigbaar zijn van de functie van minister-president met het ambt van vice-gouverneur van de nationale bank. 2 April 1935 is van Zeeland afgetreden als vice-gouverneur, welk ont slag 30 April daaraanvolgend bij koninklijk besluit werd aangenomen. Nadien heeft de minister-president geen vergoeding meer ge toucheerd. Tenslotte heeft de Kamer met 120 stem men tegen 13 bij 2 onthoudingen een dag order aangenomen, waarin het vertrouwen in de regeering wordt uitgesproken en ge protesteerd wordt tegen de beschuldigingen, welke tegen den minister-president werden geuit.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1