ASPIRIN Spanning in den Helder. De onderzeebooten liggen gereed Een medewerker schrijft aan de N.R.Crt.: Er is spanning in den Helder. Een span ning, die zich concentreert aan de Buiten haven, waar recht tegenover het kruitmaga zijn 4 onderzeeërs liggen: Hr. Ms. O 12, 13, 14 en 15. Vier onderzeebooten, alle gedu rende de laatste jaren aangemaakt, bijna nog fonkelnieuw. Het zijn deze slanke schepen, waarover iedere jutter, van Maandagmorgen af, ge sproken heeft. Steeds weer trokken groepen belangstellenden naar de Buitenhaven om het schouwspel gade te slaan van vier on derzeebooten, die klaar gemaakt werden voor een reis. Verder was er niets bekend. En men vroeg, informeerde bij alle moge lijke en onmogelijke instanties. Overal wa ren de deuren gesloten. Niemand wist iets af van het doel dezer koortsachtige bedrij vigheid. Maar men vermoedde des te meer. Want in de Spaansche wateren plegen de schepen van Franco zeeroof. Zeeroof, een woord waarvan men dacht dat het in onze hedendaagsche moderne maatschappij niet meer gebruikt zou worden. Hr. Ms. Hertog Hendrik en Hr. Ms. Java waren reeds met bestemming naar de Spaansche wateren ver trokken. Zouden zij voldoende zijn voor het convooyen van de vaderlandsche koopvaar dijvloot? Maar aan den buitenkant in Nieuwendiep maakte men zich klaar. Zonder pauze werd nacht en dag doorgewerkt om in den kortst mogelijken tijd de schepen vaarklaar te krij gen. Van de Marinewerf waren tal van schil ders gerequireerd, die in der haast aanvin gen de schepen op te knappen. Alles kreeg een kwestie, van de periscoop-houders tot de roeren toe. Alles werd gezet in de blinkend grijze verf. In bruine en blauwe overalls liepen de matrozen en bootslieden over de dekken. Ieder detail van de schepen werd aan een nauwlettend onderzoek onderworpen. Weer andere schilders klommen langs de commandotoren en met breede halen maal den zij er het rood-wit-blauw op En langszij op de vloten stapelden zich de torpedo's op. Geelkoperen, van het vet glim mende cylinders. Met de takel werden ze aan boord geheschen en vandaar verdwenen zij in de circel-luiken. Een voor een, in ieder schip tien. Zoo gaat het twee dagen achtereen, non stop. Officieren komen en gaan. Loopen geagi teerd de loopplanken der vier schepen op. Duiken in de onbestemde kuilen op het dek om even later weer te verschijnen. Handkarren komen aangereden. Opgela den met kisten gecondenseerde melk, kug, koffie en thee, en al die andere zaken, waar aan men straks behoefte zal hebben. En dat alles verdwijnt in de luiken en wordt daar beneden verdistribueerd. Ook Dinsdagmiddag is er nog geen enkel bericht dat eenig houvast geeft. Maar uit al les blijkt, dat een spoedig vertrek voor de deur staat en dat is meer dan voldoende om honderden en honderden belangstellen den naar de haven te trekken. En ieder afzonderlijk heeft er zoo z'n eigen opinie over. Ieder heeft van een buur man of een ver familielid, die deel der crews uitmaakt, wel het noodige gehoord. En zoo is het te verklaren, dat het vertrek op alle van den dag en nacht zal plaatsvin den De douane gaat aan boord. De dekken worden schoongeboend. De periscoopkokers priemen in den grijzen voorjaarslucht. Op elk der vier schepen staan de anti-lucht vaartkanonnen opgesteld. We stellen ons met diverse autoriteiten in verbinding. Om voor de zooveelste maal in deze dagen het hoofd te stooten. Nog weet men niets, niets is bekend. Van uitvaren is geen sprake Dan scheert de avond over Nieuwediep. In de haven gaan de lichten aan. Honderden en honderden twinkelende lichtpuntjes, gloeien de stippen, die teruggespiegeld worden in het zwarte havenwater. De onderzeebooten liggen roerloos bijna aan de steigers. Maar de bedrijvigheid er voor gaat door. MEDAILLES TER HERINNERING AAN DEN BOERENOORLOG. De gezant der Unie van Zuid-Afrika, dr. H. D. van Broekhuizen, heeft gisteren het comité ter behartiging van de belangen van hen, die zich in den boerenoorlog verdienste lijk hebben gemaakt, ontvangen. Dit comité wil het, zooals men weet, daar heen leiden, dat de Zuid-Afrikaansche regee ring aan oud-strijders in den boerenoorlog, aan hen, die van de ambulance-diensten uit maakten en tenslotte aan hen, die op andere wijze zich voor Zuid-Afrika verdienstelijk hebben gemaakt, herinneringsmedailles wor den uitgereikt In overleg met den gezant is nu besloten, op 10 April verzoekschriften voor de drie categorieën belanghebbenden ter teekening in Den Haag te deponeeren. De gezant ver klaarde zich bereid, bij deze gelegenheid een toespraak te houden. OPENBAAR LICHAAM „DE WIERINGERMEER" INGESTELD. Slechts duizend H.A. Staats exploitatie. De Tweede Kamer heeft het wetsont werp tot instelling van een openbaar lichaam voor de Wieringermeer zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Tevoren heeft zij het amendement-Bon- gaerts (r.k.), beoogende, de 3000 H.A., die het wetsontwerp als maximum voor staatsexploitatie bestemde, te verminderen tot 1000 H.A., aangenomen met 40 tegen 37 stemmen. Tegen stemden sociaal- en vrijzinnig democraten, de heeren Krijger (c.h.), Van Houten (v.d.u.), Arts (k.d.p.), Smeenk (a.r.) en Moller, Van Poll, Goesling, IJs- selmuiden, Suring en Aalberse (r.k.) Alle communisten waren afwezig. Saneering bakkersbedrijf. Overeenstemming bereikt ten aanzien van ondernemers overeenkomst Gistermiddag is in het gebouw van de Nederlandsche Bakkerij-Stichting te Am sterdam de tweede conferentie gehouden tusschen het bestuur van de federatie van Bakkers-patroons-vereenigingen, de Algem. Broodslij tersver. Amsterdam en de R.K. Broodslijtersbond „Ed Poppe" over samen werking ten behoeve der saneering van het bakkersbedrijf aldaar. De besprekingen waren gebaseerd op de nieuwe pas aangeboden ondernemers-over eenkomst voor het Amsterdamsche Bakkers bedrijf welke op een geheel nieuwe basis was opgesteld en de regeering aangeboden, en hierover reeds de commissie Lieftinck (Economische Raad) de partijen had ge hoord. De vergadering stond onder leiding van den heer H. Pool, voorzitter der Federatie van Bakkerspatroons-vereenigingen. De par tijen kwamen tot volledige overeenstem ming, zoodat thans ook de samenwerkende slijters-organisaties den Economischen Raad hebben bericht, dat zü thans hun bezwaren tegen de aangeboden ondernemers-overeen komst intrekken en zich mede garant zullen stellen voor de naleving der overeenkomst. Naar het oordeel van partijen zal hier door het voornaamste bezwaar zijn wegge nomen en kan.worden verwacht, dat de overeenkomst de zegenrijke werking bij ver bindend verklaring zal hebben, die partijen zich van een en ander voorstellen ten behoe ve van het bakkersbedrijf ter plaatse, dat zoozeer behoefte heeft aan krachtige sanee ring. Naar men zich zal herinneren hebben na de eerste afwijzing der overeenkomst door den ministerraad, partijen der bakkerspa troons elkander kunnen vinden en de fede ratie gesticht met een geheel nieuw be stuursapparaat waarbij zich thans de slij tersorganisaties hebben aangesloten. De aanhouding van Nederl. schepen. ,,'n Daad van zeerooverij", meent minister oe Graefi. In de vergadering van de Eerste Kamer heeft de minister van buitenlandsche zaken gistermiddag verklaard, dat hij de aanhou ding van Nederlandsche schepen in de Spaansche wateren zuiver een daad van zee rooverij acht. Daar moest een daad tegen over worden gesteld en die bestaat in het zenden van oorlogsschepen. De „O 16" in de Spaansche wateren. Uit Lissabon wordt gemeld, dat de Neder landsche onderzeeboot 0-16, die de vorige week op de Taag is aangekomen, van de Ne derlandsche regeering opdracht heeft gekre gen voorloopig in de Spaansche wateren te blijven ter behartiging van de belangen der Nederlandsche koopvaardij. United Press meldt nog, dat toen de. com mandant van de Ned. onderzeeboot 0-16, die in de monding van de Taag ligt, het bevel uit den Haag ontving zoo spoedig mogelijk koers te zetten naar de Spaansche wateren, prof. Vening Meinesz met zijn wetenschap pelijke uitrustingen den onderzeeër hééft verlaten. De 0-16 zal reeds heden naar de Middel- landsche zepkust van Spanje vertrekken. De „Java" op weg. De Nederlandsche kruiser „Java" is giste ren in Aden aangekomen. Met volle kracht heeft het schip zijn reis naar de Middelland- sche zee vervolgd. De „Jonge Johanna" vrij. Het s.s. „Jonge Johanna", dat gistermor gen door een Spaansch nationalistisch oor logsschip naar Ceuta werd opgebracht en na te zijn onderzocht, dadelijk weer is vrijge geven, heeft, blijkens een nader telegram, in het bezit van zijn geheele lading zijn reis naar Cptte vervolgd. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Opbrengsten over December. De definitieve ontvangsten over de maand December 1936 (incl. die der geëx ploiteerde spoor- en tramwegen) bedroe gen: Reinigers 4.210.321 89 Bagage 47.159.78 Brief- en pakketpost 230.000.00 Goederen 3.350.533.75 Levende dieren en lijken 26.636.87 Diversen 160.635.45 totaal 8.025.287.74 De ontvangsten over December 1935 be droegen 7.673522.22. De totale ontvang sten van 1 Jan. '36 af beliepen 95.576.502.12 tegen 101.120.313.79 ih 1935. Het gemiddeld aantal kilemters in exploi tatie van 1 Januari 1936 af bedroeg 3421 tegen 3531 in 1935. De ontvangsten per dagkilometer in 1936 bedroeg derhalve 76.34 tegen 78.46 in '35. HET NEDERLANDSCHE POSTMUSEUM. Tentoonstelling van postwaarden. In het Nederlandsche Postmuseum (Kor- tenaerkade 11, 's-Gravenhage) zijn thans tentoongesteld: Uit museumbezit: de frankeerzegels van Nederland en Nederlandsch-Indië. Uit de verzameling de Castro: de fran keerzegels van de Duitsche Staten. Uit particulier bezit: een buitengewoon volledige verzameling portzegels. De port- zegels N-ederland 1881 zijn aan wezig in elke „zetting", elke „tanding" en eenige klpurvariaties. Van elk der vier typen is aanwezig een gebruikt en een on gebruikt exemplaar, met daarenboven van elk type een bijzonder in het oog loopende plaatfout. Van de portzegels Ne derland 1894 zijn aanwezig type 3 en type 1. Deze collectie is uit museumbezit aangevuld met proeven portzegels Neder land 1870 en 1881. Het museum is geopend Woensdags en Donderdags 'an 1016 uur en den eersten Zaterdag van de maand van 10—16 uur. DE GOUDSCHE GEHEIME ZENDER. Experimenteerend jongmensch wilde zendvergunning aanvragen. Betreffende de inbeslagneming van den geheimen radiozender te Gouda vernamen wij nog het volgende. Degenen, die zich met het zenden hebben bezig gehouden zijn de ongeveer 20-jarige H. P. en A. J. D. De in stallatie behoorde grootendeels toe aan eerst genoemde, doch was ondergebracht in de woning van den heer G. D. aan den Klei weg, omdat men daar de beschikking had over een betere en hoogere antenne. Het toe stel stond op een slaapkamertje, waar de beide vrienden zich met experimenteeren bezig hielden. De uitzendingen waren slechts bedoeld als proefnemingen, aange zien dé eigenaar van 't apparaat binnenkort een zendvergunning wilde aanvragen. Voor de laatste maal is uitgezonden op 28 Fehr. j.L De jongelui wisten, dat naar den zen der werd gespeurd en daarom hebben zij hun liefhebberij tijdelijk gestaakt. De uit zendingen vonden plaats op een golflengte van 223 M. De omroepletters waren PAODJ. Vrijwel alleen des Zondags was het apparaat in werking en dan nog slechts op uren, dat de officieele zenders op ongeveer dezelfde golflengte niet werden gestoord. De instal latie had een sterkte van 10 Watt en was tot op een afstand van 40 K.M. hoorbaar. De omroeper vroeg regelmatig om rapporten, welke aan een bepaald adres moesten wor den ingeleverd. Behalve den zender hadden de jongelui ook een ontvanger om zelf hun uitzendingen te kunnen controleeren. Alleen gramofoonplaten en af en toe een praatje vormen de programmas. Alles wat tot de zendinstallatie behoorde en werd aangetrof fen, werd in beslag genomen. Het ontvang apparaat is niet medegenomen. Het is den jongens een raadsel, hoe hun zender is ont dekt, temeer omdat deze zich sinds den laat ste van de vorige maand niet meer had doen hooren en de ambtenaren door wie de inbe slagneming geschiedde dus niet met peil- apparaten hadden kunnen werken. KNAAPJE OVERNACHTTE OP SCHOOL! Hij kon slot van de deur niet open- krijgen. Een onaangenaam avontuur heeft een 7- jarig jongetje uit de Tuinstraat te Amster dam beleefd, een avontuur, dat zijn ouders en de politie van het bureau-Raampoort een nacht vol ongerustheid bezorgd heeft. De jongen was Dinsdagmiddag gewoon uit school thuis gekomen, maar in den voor avond weer de straat opgegaan om nog een beetje te spelen. Hij kwam bij de school op het „Karthuizerskerkhof", zag daar de deur epen staan (er worden avondlessen gegeven) en liep naar binnen om er van het toilet ge bruik te maken. H(j slaagde er evenwel niet in de W.C. weer te verlaten, want hij kon het slot niet openkrijgen en zijn roepen werd niet gehoord. De jongen maakte zich overi gens niet erg ongerust enviel in slaap. Den geheelen nacht sliep hij ongestoord door en gistermorgen tegen schooltijd werd hij gevonden en uit zijn ongewilde gevan genschap verlost. - ij' De politie had den geheelen nacht gezocht, de óüders waren doodèlijk ongerust geweest, maar gelukkig nam het-geval een bRj einde! GESCHENK AAN SCHEEPVAART MUSEUM. De verzameling oude scheepsmodellen van het Ned. Hist. Scheepvaartmuseum te Am sterdam is dezer dagen met een zeer belang rijk stuk vermeerderd. De heer R. C#Ander- son te Southampton, die in 1914 door aan koop hier te lande in het bezit kwam van het eenig bekende contemporaire model van een Hollandschen driedekker uit het einde der 17e eeuw heeft dit thans aan het museum geschonken. De Stoomvaartmaatschappij Ne derland was zoo welwillend belangeloos het vervoer op zich te nemen en zoo is dit unie ke stuk thans langs veiligen weg voorgoed in ons land teruggekeerd. Het is misschien niet algemeen bekend, dat driedekkers in onze oorlogsvloot tot de hooge uitzonderingen hebben behoord. Engeland bouwde ze reeds in het midden der 17e eeuw maar het duurde tot 1682, voor te Vlissingen de Zeelandia te water liep, een driedekker bewapend met niet minder dan 92 stukken. In de jaren 1682 1721, werden nog 18 dergelijke schepen ge bouwd, maar daarna komen zij in onze vloot niet meer voor tot wij in den aanvang der 19e eeuw onder Franschen invloed we der den aanbouw van enkele driedekkers ter hand hebben genomen. Hoewel de schepen ten onzent door te groote rankheid in het algemeen slecht heb ben voldaan admiraal Schrijver oefende scherpe critiek op hunne geschiktheid voor het zeegevecht hebben zij toch een actief aandeel gehad in den negenjarigen oorlog tegen Frankrijk (16881697) en den Spaan- schen successieoorlog (17021713). De in 1692 gebouwde „Unie" was vlaggeschip van admiraal Almonde in de expeditie naar Ko penhagen en aan den zeeslag bij Kaap la Ho- gue namen niet minder dan acht Nederland sche driedekkers deel. Een ieder, die belangstelling heeft voor onze geschiedenis ter zee, zal den heer An- derson dankbaar zijn voor zijne hoogelijk te waardeeren schenking. Moge het goede voorbeeld van dezen Engelschman die ook de bibliotheek van het museum reeds met menig belangrijk werk verrijkte, velen on zer landgenooten ter navolging strekken. VAN ZIJN PAARD GEVALLEN. De garnizoens-commandant van Ede, kolo nel I. M. P. A. Quadecker is nabij Buunder- kamp bij het struikelen van zijn paard ko men te vallen, waardoor hij een been brak. Hij werd per zieken-auto naar het militaire hospitaal te Utrecht overgebracht. DE „TRITON". Op weg naar huis. De „Triton", welke vorige week in de Spaansche wateren werd aangehouden en eenige dagen later werd vrijgegeven, is Woensdagmiddag 1 uur op weg naar Amster dam, Ouessant gepasseerd. fnlnnl Niemand kan het zeggen! Zeker is alleen, dat wij nog heel wat gure en natte dagen hebben te verwach ten, voor de lente komt Even zeker is, dat Aspirw U te pas zal komen, als het verradelijk weer een verkoudheid bezorgt alleen echt het oranje band en bayek kruis KONINKLIJKE GIFTEN. Aan het bestuur van de F. I. K. A., welke federatie deze week een kinderbe- schermingsweek te Amsterdam houdt, zijn belangrijke giften geschonken door H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana. DE AMBTSWONING VAN DEN COMMISSARIS IN NOORDHOLLAND. Minister handhaaft zijn standpunt. In een nota naar aanleiding van het ver slag over het wetsontwerp betreffende de ambtswoning van den commissaris in Noord- holland, wordt het volgende opgemerkt: Den indruk, dat te dezer zake met de openbare geldmiddelen niet die zuinigheid wordt betracht als in dezen tijd wel wen- schelijk is, moet de minister onjuist noe men. Hij vraagt zicht af, of de leden, bij wie zich deze indruk gevestigd heeft, zich wel in alle opzichten-^goed voor oogen hebben ge houden, dat het hier gaat om een voorzie- nin, die altijd bijzondere kosten zal vergen, hoe de oplossing ook gekozen wordt, en voorts, dat de regeering bij het doen van een keuze zeer gebonden was, niet alleen door den aard van het gebouw, dat noodig was, maar vooral ook door de ligging. Voorts moge worden opgemerkt, dat de overeenge komen huur- en koopprijs eerst na uitvoe rige onderhandelingen met den eigenaar zijn bepaald en belangrijk onder den vraag prijs ligt. Reeds omstreeks 1932 hebben Ged. Staten van Noordholland te kennen gegeven, dat zij niet bereid waren, de huur van het provin ciale eigendom aan de Nieuwe Gracht als woning van den commissaris langer voort te zetten. Dit is de hoofdaanleiding voor de regeering geweest, om naar een andere wo ning uit te zien. Daarbij kwam, dat de ge- ovrderde leeftijd van den commissaris het probleem van huisvesting van een opvolger binnen het gebied in de naaste toekomst bracht. Onder die omstandigheden moet de regeering zorgen voor continuïteit in de huisvesting. Dat achteraf Ged. Staten zoo bereidwillig bleken mede om den com missaris een verhuizing te besparen de huur te verlengen, is een omstandigheid, die aan de noodzakelijkheid van een nieuwe voorziening niet afdoet. De regeering mocht de mogelijkheid niet laten bestaan, dat er te eeniger tijd geen ambtswoning voor den commissaris zou zijn. Het nieuwe pand mag geenszins als een oud of vervallen huis worden betiteld, waaraan om het bewoonbaar te maken een herstelling van 23.500 zou moeten ge schieden. Die som is noodig om. het voor zijn speciale bestemming geschikt te maken, en die som moet, na zorgvuldige berekening, al leszins voldoende worden geacht. De deskundige rijksinstantie, de rijksge bouwendienst, heeft berekend, dat nieuw bouw op een geschikte plaats integendeel duurder zóu zijn geweest. Deze dienst is tot den koop gekomen, omdat zich geen andere, tenzij kostbaarder, mogelijkheid van voor ziening voordeed. De minister kan dan ook geen gevolg ge ven aan de suggestie, het voorstel terug te nemen. MUSSERT WEIGERT DEBAT De Revolutionnair Socialistische Arbeiderspartij heeft op haar uitda ging aan den heer A. A. Mussert als lijstaanvoerder der N. S. B. bij de a.s. Tweede Kamerverkiezingen, tot een openbare debatvergadering met ge lijke spreektijd verdeeling met den heer H. Sneevliet, van de leiding der N. S. B. een afwijzend antwoord ont vangen. Het schrijven houdt slechts als motiveering in, dat het antwoord niet anders kan en mag zijn dan afwijzend. NEDERLANDSCH-INDISCH JAMBOREEPOSTZEGELS. De Nederlandsch-Indische posterijen vangen dezer dagen aan met de uitgifte van twee jamboree-postzegels, met een toeslag, welke ten goede komt aan het fonds voor de uitzending van een Neder- landsch-Indisch contingent naar de we reldjamboree. Het betreffen zegels van 7J4 en 12 Vi cent, elk met een toeslag van 2'A cent. Beide zegels kosten dus tezamen 25 cent. De Indische padvinders op de wereld jamboree zullen zich gaarne belasten met het opnemen van bestellingen van verza melaars, die een enveloppe, gefrankeerd met beide of een van beide zegels uit Indië aan hun adres verzonden willen hebben. De philatelitsen, die reeds thans deze zegels willen ontvangen, kunnen zich wenden/tot het hoofdkwartier der Ned.- Indische padvinders: Batoeweg. Konings plein Oost, Batavia-C. Men sluite een enveloppe, voorzien van eigen adres, in. GESCHENK AAN PRINSELIJK ECHTPAAR. Voor het park van het paleis Soestdijk, De Nederlandsche Dendrologische vereeni- ging heeft aan prinses Juliana en prins Bernhard een geschenk aangeboden ir. den vorm van een heesterbeplanting voor het park van het paleis Soestdijk, dat dankbaar is aanvaard. In samenwerking met de Nederlandsche vereeniging „Nos funqunt rosae" zal de om geving van het in het park van het paleis te Soestdijk, te stichten rosarium, geschenk van „Nos funqunt rosae", worden beplant. De beplanting zal bestaan uit hagen van Taxus baccata en Ilex crenata, verder uit 36 verschillende soorten Japansche bloemker- sen, de beste en nieuwste soorten van Malus (sierappel), lijsterbes, meidoorn, brem, too- verhazelaar enz., alsmede de nieuwste, pas in den handel zijnde rhododendrons, aza lea's en winterharde camelia's vinden er een plaats. Verschillende soorten van conifeeren en groenblijvende heesters vullen het geheel aan. Beide vereenigingen werken onder leiding van den tuinarchitect F. J. Abbing te Drie bergen samen om een uniek geheel te schep pen. Door dit nieuwe geschenk wordt bereikt dat er vroeg in het voorjaar een bloemen weelde in de meest teedere kleuren het oog streelt, welke dan worden opgevolgd door de fijne tinten van de koningin der bloemen, de roos. De grondwerkzaamheden zijn in vollen gang en begin April hoopt men met planten te beginnen. ONGELUK OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. 60-jarige wielrijder door trein gegrepen. Gistermiddag is op den onbewaakten overweg te Empel (N.B.) tusschen Hedel en Orthen, de 60-jarige wielrijder van Teeffe- len uit Lith, door een uit de richting Hedel komenden Dieseltrein gegrepen en van zijn rijwiel geslingerd. De man werd tegen den berm van den weg gesmakt, terwijl het rij wiel geheel werd vernield. Met verwondingen aan het hoofd is de man een nabijgelegen huisje van een spoor wegbeambte binnengedragen. De trein heeft, na een vertraging van acht minuten, de reis voortgezet. DE HANDELSMISSIE IN BRAZILIË. Volksliederen ten gehoore gebracht. De Handelsmissie is gisteren in Sao Paulo in Brazilië gearriveerd, in gezel schap van onzen gezant in Rio de Janeiro. Bij de aankomst van den trein waren alle staatssecretarissen aanwezig en werden de volksliederen ten gehoore gebracht. Vervolgens had de plechtige ontvangst plaats bij den gouverneur van den staat Sao Paulo. De missieleden werdedn door jhr. van Karnebeek aan den gouverneur voorgesteld. Met de missieleden zijn naar Sao Paulo meegekomen een aantal hoofd ambtenaren van het departement van bui tenlandsche zaken in Rio de Janeiro, ten einde de besprekingen voort te kunnen zetten. LUNCH TER EERE VAN DEN NIEUWEN NEDERLANDSCHEN GEZANT IN BERLIJN. Het kort geleden opgerichte Duitsch-Ne- derlandsche gezelschap heeft ter eere van den nieuwen Nederlandschen gezant, Rid der van Rappard, een lunch aangeboden, waaraan, behalve het bestuur van het gezel schap, vertegenwoordigers van de rijksmi nisteries en leidende personen uit het eco nomische leven, ook de leden van de te Ber lijn aanwezige Nederlandsche handelsdele gatie aanzaten. De voorzitter van het gezelschap, Staatsrat Helfferich, begroette den nieuwen gezant hartelijk en wenschte hem een succesvollen arbeid. STOOMMACHINE UIT ELKAAR GESPRONGEN. Bedrijf moest stilgelegd worden. Vanochtend is in de N.V. Utermöhlen's verbandwattenfabriek te Ernst (gemeente Epe) een zuigerstang van de stoommachi ne gebroken, waardoor de machine uit elkaar is gesprongen. De machinist Bour- gonje slaagde er in, zich in een naast de machinekamer gelegen kamertje in veilig heid te stellen. Hij liep slechts lichte brandwonden aan de handen op. De materieele schade is echter aanzien lijk. Het bedrijf staat stil. De directie voert onderhandelingen met de Prov. Geldersche Electriciteits Maatschappij voor de leve ring van electrischen stroom, waarvoor de installatie gereed is, om het werk te kun nen hervatten. Glimlachje Ik wil je niet storen!maar ben je er nu wel heel zeker van dat de motor goed werkt?ik vind hij doet zoo raar!

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7