De Tweede Kamer uiteengegaan. HUIDUITSLAG met jeuk die dol maakt veroorzaakt vurige wond KLOOSTERBALSEM PARLEMENT Verdiende rust na een zware week. „Cherubijnen van omhoog". (Van onzen parlementairen medewerker). Het is een eerbiedwaardig lijstje wets ontwerpen, dat de Tweede Kamer deze week en in het bijzonder Donderdag en Vrijdag heeft afgewerkt. Speciaal op de drie laatste dagen heeft zij zich een groote inspanning moeten getroosten om toch maar voor de Stille Week met haar agenda gereed te zijn en tegelijk haar groote recès voor den aanvang eener nieuwe parlementaire periode in te gaan. Woens dagavond en -nacht werd doorvergaderd tot over tweeën, Donderdag idem tot drie uur in den nacht, waarna zij gistermorgen bij hooge uitzondering om elf uur reeds begon en, met een pauze van slechts een half uur, doorging tot na zevenen! Zij heeft de eindstreep bereikt, maar na een formidabele eindspurt, welke in het bijzonder de „cherubijnen van omhoog" (gelijk de voorzitter in zijn sluitingswoord de persmenschen betitelde, toen hij ook hen betrok in zijn beste wenschen voor een rustige Paschen) nog lang zal heugen. Als de Tweede Kamer wil en als het moet, kan zij in korten tijd een geweldige hoeveelheid arbeid verzetten, zonder dat aan een behoorlijke behandeling der zaken wordt tekort gedaan. Als „in der Beschrenkung sich der Meister zeigt" hebben de leden zich „Meistersinger betoond", zeide prof. Aal- berse in zijn slotspeechje, dat sprankelde van geestigheid. Inderdaad: door individueele offers en offers aan het aanzien der partij kan men zooiets bereiken en vooral wanneer het tegen de verkiezingen loopt, valt het moeilijker zich groote beperkingen op te leggen. Maar de Tweede Kamer heeft be wezen en waarlijk niet voor het eerst dat zij, zaken uit verschillenden ge zichtshoek bekijkend, zonder aan politiek te doen, toch staatkunde kan bedrijven. Er is wel gesputterd als de voorzitter al maar meer op de agenda wilde brengen, tot zelfs den laatsten middag toe, maar er was een geest en een wil tot samenwer king, welke terecht door den voorzitter met groote waardeering werd gememo reerd. Er is door allen die met het Kamer werk in nauw verband staan, griffie en stenografen, de griffiers en den voorzitter zelf, zéér hard gewerkt. De „cherubijnen van omhoog" werd het op het laatst zwaar te moede en menig onvertogen woord is aan de omheining hunner tanden in de laatste 48 uren ont snapt, maar nu de kruitdamp is opgetrok ken en het slagveld te overzien, ontdekken zij dit bezaaid met de witte vellen van de „Kamerstukken" en hebben zij het gevoel met vleugeltjes aan de schouders daar overheen te zweven, licht en vreugdig, en er over opgelucht, dat het laatste Kamer lid, dat zijn hielen heeft gelicht, er zelfs geen sok heeft laten liggen. In een dergelijke rozige cherubijnen- stemming krijgt de vergevingsgezindheid de overhand bij ons; we maken geen ver gelijkingen met slagvelden en de grieze ligheden daarvan meer, noch toe- en woordspelingen oo Kamerleden in ver band met een en ander. We hèrkennen en erkennen een kranige prestatie en brengen daarvoor gaarne hulde! Van de heeren aan de overzijde van het Binnenhof is dezer dagen eveneens veel gevergd en, als zij alles wat de Tweede Kamer afdeed, ook nog voor het scheiden van de markt wil behandelen, zal er nog meer van hen worden geëischt. Een paar zware maanden wacht hen nog! Op het lijstje van onderwerpen, welke "de Tweede Kamer afdeed deze week, komen voor: de verbindend en onver- bindendverklaring van collectieve ar beidsovereenkomsten; stichting van een Nationaal Luchtvaartlaboratorium; twee uitgebreide wijzigingen van de L. O.-wet, waaronder het eoncentratieontwerp; wijzi ging van de crisispachtwet; verhooging crediet voor werkverruiming; wijziging van de Drankwet; de maatregelen in ver band met de non-interventie in Spanje; betere verdeeling van den beschikbaren arbeid; de nieuwe Uk wet; een initiatief voorstel-ter Laan ten behoeve van de mo bilisatieslachtoffers en ten slotte een wij ziging van de Ziektewet. Glimlachje Ach! juffrouw Pieterse! der vloog een stuk hout de slaapkamer in... wilt U het even naar buiten gooien?! Het concentratie-ontwerp. Daar het geval wil, dat de meeste van dit stelletje in de afgeloopen 36 uur zijn behandeld, zullen we goed doen ze meer „overzichtelijk" te bespreken. We konden nog mededeelen. dat mi nister Slotemaker de Bruïne Donderdag nacht om half één aan het woord kwam ter verdediging van de genoemde L. O.- aangelegenheden. Hij hield zijn beschou wingen zeer algemeen; in hoofdzaak be wogen zij zich om het concentratie-ont werp en waren zij een weerslag op zijn min of meer bewogen stemming ten oor- zake van het behoud van den onderwijs- vrede, welken de bekende paragraaf 12 van het Bezuinigingsontwerp bijna had verstoord. Dankbaarheid welde uit zijn hart op voor den treffenden zin voor sa menwerking, welke de Kamer had getoond, erkentelijkheid voor den ijver en toewij ding der uit twaalf Kamerleden bestaande concentratiecommissie. Dank zij deze sa menwerking was de geest van wederzijd- sche appreciatie teruggekeerd, een geest door welken de heeren van Dis (een „d i s sonant" interrumpeerde de heer Tilanus snedig) en Ver voorn blijkbaar niet waren beroerd. Deze geest bleef nog over de discussie over de vele amendementen hangen. Ze droegen de handteekening van vertegen woordigers van alle groote partijen, waren niet ingrijpend en voor een deel van re- dactioneelen aard. Geen wonder dan ook dat de minister hen met een welwillend oog kon beschouwen. Een ziekteverlof met vol tractement. Het meest essentieele dezer amende menten was hetgeen door den heer Thijs- sen (s.d.) werd verdedigd en in plaats van een half jaar, een jaar (met behoud van het volle tractement) ziekteverlof voor de onderwijzers in de L. O. wet trach- te te brengen. De minister prefereerde echter een wijziging van het betreffende kon. besluit in door het amendement be doelden zin. Een stellige toezegging van Z. E. deed den heer Thijssen met graagte het amendement intrekken. De technische wijziging der L.O.wet er de wijziging ver band houdende met de scholenconcentratie werden lang na middernacht z. h. s. goed gekeurd. Wijziging Crisispachtwet. Vrijdagochtend, nadat de Kamer in comité-generaal de huishoudelijke be grooting had vastgesteld, werd begonnen met de wijziging van de crisispachtwet, er toe strekkende om de werkingssfeer uit te breiden tot overeenkomsten aangegaan tusschen 1 Januari 1932 en 1 Januari 1937 en om den duur der wet te verlengen tot 1 Januari 1943. Er kwam eenige oppositie van den heer Vervoorn (plattel.), die de voorstellen niet meer noodig vond en we hadden gedacht dat de zaak daarbij zou blijven; de heer Droesen (r.k.) echter ging in een ongebreideld optimisme nog een paar amendementen verdedigen, waardoor hij nog meer van de regeering los wilde krijgen. Een debat van een uur volgde, met geen ander resultaat, dan dat de voorsteller het tegen het verzet van minister van Schaik moest afleggen en zijn amendementen introk, waarna het wets ontwerp z. h. s. werd goedgekeurd. Verhooging crediet voor werk verruiming. Na een paar critische opmerkingen van den heer van den Tempel (s.d.), die van een volgende regeering meer voortvarend heid verwachtte, werd eveneens z. h. s. goedgekeurd een wijziging van de begroo ting van financiën, waarop 33.700.000 wordt gebracht voor de werkverruiming en het daarvoor bestemde crediet derhalve op 100 millioen wordt gebracht. Van be lang was de verklaring van minister Slin- genberg, dat in de toekomst waterstaats werken slechts bij uitzondering via het Werkfonds zullen worden uitgevoerd. Een na korte discussie goedgekeurde overeenkomst met de N. V. Domaniale Mijn-maatschappij bezorgt den Staat een royalty van twee dubbeltjes per ton gedol ven kolen, wat iets minder schijnt te zijn dan vroeger, maarde betaling daarvan heeft langen tijd stopgestaan. Collectieve contracten. Na een half uur voor koffiedrinken werd er gestemd over de algemeen verbindend en onverbindendverklaring van bepalingen van collectieve arbeidsovereenkomsten; het ontwerp werd met 53 tegen 29 stemmen aanvaard. Tegenstemmers waren de s. d., de liberalen, de staatk. geref., de heeren Wijnkoop (comm.), Westerman (ex.-nat. herstel), Sneevliet (rev. soc.) en Lingbeek (herv. geref.) De daarop volgende wijziging van de Drankwet beoogde den overgangstermijn voor de verpachting van vergunningen (welke immers in principe verdwijnen zal) met twee jaar te verlengen. Daarbij teeke nen we aan dat de heeren Smeenk (a. r.) en van der Heide (s. d.) van oordeel wa ren, dat de belanghebbenden tijd genoeg hadden gehad zich aan te passen, namelijk zes jaar. Zij bleken meer aanhang te heb ben dan de zich als voorstanders ontpop pende heeren Wendelaar (v. b.) en Kor- tenhotst (r. k.), want met 42 tegen 37 stem men, in een nogal verdeelde stemming, sneuvelde het ontwerp je. Non-interventie. De wet, waarbij aan de regeering een al- gemeene machtiging wordt .verleend tot het nemen van maatregelen met het oog op de vijandelijkheden in Spanje (inzake vervoer van vrijwilligers en wapentuig zijn reeds verboden uitgevaardigd) gaf een de bat tusschen de heeren Sneevliet (rev. soc.) Daitk zij den KLOOSTERBALSEM verdwijnt wond en haiduitsleg ,Ge moet er niet aan krabben, zeide men m{j, als ik klaagde dat de uitslag, die ik op een kwaden morgen op mijn hand ontdekte, zoo verschrikkelijk jeukte. Maar door 't krabben ontstond een wond op mgn hand zoo groot als een kwartje, welke wond mij hevige pijn bezorgde. Toen niets hielp, nam ik Kloosterbalsem. Dadelijk vermin derde het jeukerige gevoel, de wond werd mooi zuiver, de uitslag vermin derde en verdween en ook de wond "hML' l Bi t, 0. a AKKER'S OKIOINCBl TBR INZAAI „Geen goud zoo goed" Onovertroffen b(j brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bij Rheumatiek, spit en p(jnl(jke spieren Schroefdoos 35 et Pottin; 62^ et en 1.04 en Wijnkoop (die het onderling echter ook niet geheel eëns waren) eenerzijds en de heeren Westerman en Albarda (s. d.) an derzijds, van wie men evenwel ook geen overeenstemming zal verwachten! Zij wa ren het echter over de wenschelijkheid van de non-interventie met het oog op de lo- caliseering van den strijd eens. Wilde eerst genoemde de non-interventie voorzichtig hanteeren, de leider der soc. dem. fractie wenschte een scherpe toepassing. De heer Wijnkoop was tegen, omdat z i. de regeering geen blanco volmacht mocht hebben, de heer Sneevliet vanwege de eenzijdigheid van de non-interventie, namelijk ten nadeele van de wettige Spaan- sche regéering. Minister de Graeff was van oordeel, dat er, in juridisch opzicht, wel iets rammelde in de non-interventie-commissie, maar dat men beter doet het practische doel ervan in het oog te houden. Hij besloot met een aardige mededeeling. Hij had bericht gekregen, dat 's morgens zes Nederlandsche schepen door de „Hertog Hendrik" door de Straat van Gibraltar wa ren geloodst, waarbij ze een Spaanschen kruiser waren tegengekomen, die heel be hoorlijk saluut bracht, welk saluut door de Hertog Hendrik was beantwoord. Deze ver klaring werd met gelach en applaus door de Kamer ontvangen. Onder de kleine ontwerpen welke gister middag op de agenda stonden, bevonden zich behalve een aantal contingenteeringen en conclusies op verzoekschriften, twee wetjes, die allebei onder den hamer door gingen, doch die we nog even dienen te vermelden. Het was een wijziging van eeni ge artikelen van het Wetboek van Straf vordering, om aan de rijksveldwacht een eigen hulpofficier van Justitie te geven, en een wijziging van art. 99 der wet op de in komstenbelasting, beoogend dubbele belas ting bij kinderaftrek te voorkomen. Betere verdeeling beschikbaren arbeid. Een drietal leden voerde het woord over het wetsontwerp, houdende tijdelijke maatregelen strekkende tot betere verdee ling van den beschikbaren arbeid, neerko mende op een poging om huisvaders en vol wassen mannen eerder in het bedrijfsleven terug te brengen, derhalve de verschuiving welke in de laatste jaren in de richting van arbeid van vrouwen, meisjes en jongens heeft plaats gehad, te keeren. Mevr. Bak- ker-Nort (v. d.) en mevr. de Vries-Bruins (s. d.) kwamen daarbij met kracht voor de vechten van de vrouw op arbeid op; ook dr. Vos (lib.) zou aan haar rechten niet te kort willen zien gedaan, maar beter dan deze negatieve maatregelen zouden z. i. po sitieve zijn geweest tot verklaring van be drijfslasten en tarieven of tot krachtige be vordering van de herscholing. Amendemen ten van den heeren Kuiper (r. k.) en Ame- link (a. r.) die nog verder dan de regee- ringsvoorstellen gingen, werden bij zitten en opstaan met groote meerderheid verwor pen, waarna het wetsontwerp eveneens bij z'ttpn en opstaan werd goedgekeurd. De li beralen en mevr Bakker-Nort bleken de onverzoenlijken te zijn. De nieuke IJkwet (thans up to date ge maakt) gaf den heer v. d. Bilt (r. k.) en mevr. Bakker-Nort gelegenheid tot juichen, al schenen zij nog niet geheel voldaan te zijn, met name wat betreft het lichten van de electriciteitsmeters uit het ontwerp. Mi- niser Gelissen vertelde, dat dit doelmatig- heidshalve was geschied, omdat de keuring daarvan beter in de electriciteitswet kan worden geregeld. Ook dit ontwerp ging onder 4en hamer door. Mobilisatieslachtoffers. Dat was echter niet het geval met het initiatief-ontwerp K. ter Laan c.s. dat een nieuwe regeling inzake het verleenen van geldelijke uitkeeringen aan mobilisatieslacht offers poogde te verkrijgen. In het beknopte daarover gevoerde debat bleek de heer ter Laan slechts steun van den heer Wijnkoop te ontvangen. De heeren Wendelaar (v.b.), Joekes (v.d.) en Schaepman (r.k.) criti- seerden het, waarbij een voornaam bezwaar was het feit, dat in dit geval van het recht van initiatief was gebruik gemaakt, terwijl er al een regeling bestaat; die mag dan wel niet volmaakt zijn, doch een zaak als deze behoort niet buiten de regeering om te gaan. Hetgeen de voorsteller betwistte, er op^ wijzend, dat zijn fractie al jaren lang ver beteringen in den door het voorstel bedoel den zin te vergeefs had bepleit. Met 39 tegen 19 stemmen werd het voor stel verworpen; voorstanders waren, be halve de partij genooten van den heer ter Laan, de heeren van Dis (s.g.), Westerman en Vervoorn, en natuurlijk de communist Wijnkoop. Wijziging Ziektewet. Tenslotte kwam het laatste punt der agenda aan de beurt, de wijziging der Ziektewet, die er, ondanks tegenstand van de heeren Drop (s.d.) en smeenk (a.r.), dien zelfden middag nog door den voorzitter was opgebracht. De voornaamste bepaling van deze wijziging was de invoering van een eenheidspremie voor de Raden van Arbeid en de bedrijfsvereenigingen, waarmede aan een wensch dier Raden en bedrijfsvereeni gingen wordt tegemoetgekomen; trouwens ook vroeger is er een uniform tarief ge weest. De heer Drop vreesde, dat de Raden tot een centraal orgaan zouden worden, de heer Amelink (a.r.) dat het zou leiden tot een te ver doorgevoerde selectie van premies; de heer Kortenhorst (r.k.) daarentegen juichte het ontwerp toe. Met de aanteekening van de heeren Ame link, van der Zaal en Wielinga (alle a.r.) dat zy tegen waren, ging het ontwerp onder den hamer door. Vermelden we tenslotte nog, dat in het begin van de middagvergadering z.h.s. werd aangenomen het amendement-v. d. Bilt (r.k.), gericht tegen de plannen der regee ring voor een nieuwe ambtswoning voor den commissaris der koningin in Noordholland. EERSTE KAMER. In de Eerste Kamer had minister van Lidth de Jeude nog te antwoorden op de opmer kingen bij de Verkeersfondsbegrooting. Hij zou eens nagaan of er een algemeen verbod moet komen om met meer dan met z'n beidjes naast elkaar te fietsen; z.i. was de verkeersveiligheid al gaandeweg verbeterd. Binnenkort verschijnt een practische wegcode en een verkeersreglement. Z.E. is overtuigd van een noodzakelijke verlaging van de lasten op het autoverkeer. Na kort debat werd de Zuiderzeefonds- begrooting goedgekeurd, nadat de heer van der Hoeven (c.h.) was gerustgesteld om trent de dx-inkwatervoorziening van Amster dam; hij bleek niet overtuigd en vroeg aan teekening van zijn tegenstem. Dinsdag na Paschen komt de senaat weer bijeen. iBimienCand Twist met het mes beslecht. Het slachtoffer overleden. Gisteravond is te Ede een twist voor gevallen, waarvan een 33-jarige man het slachtoffer is geworden. Bij het gezin van M. Robbertsen aan de Korte Laantjes woonde de 23-jarige ongehuwde neef F. R. in. Dicht bij, aan de Nijverheidslaan, woonde de 33-jarige J. R. Roufs, die, hoewel hij vader van vijf kinderen is, een verhouding met de vrouw van M. Robbertsen had aange knoopt. Toen Roufs gisteravond tijdens de af wezigheid van M. Robbertsen diens vrouw bezocht, kwam zijn neef voor hem op. Van het eene woord kwam het andere en de twist liep zoo hoog, dat de neef een mes trok en daarmede Roufs zoo ernstig verwondde, dat deze spoedig overleed. De dader werd onmiddellijk gevat en in arrest gesteld. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Het lijk van den verslagene is door de politie in beslag genomen en naar het Juliana-ziekenhuis te Ede vervoerd. Omtrent de noodlottige twist te Ede ver nemen wij nader, dat Roufs veel belangstel ling had voor de vrouw van M. Robbertsen, doch dat deze vrouw van Roufs niet was gediend. Hem was dan ook te verstaan gege ven, dat hij er niet meer aan huis moest ko men. Naar aanleiding van deze aanzegging was Roufs gisteravond opnieuw naar de wo ning van Robbertsen gegaan, waar hij niet alleen de vrouw en de neef, maar ook M. Robbertsen zelf aantrof. Binnen zijnde vroeg Roufs, wat ze tegen hem hadden, en verder of ze mee naar buiten wilden komen. De neef ging hierop niet in. Roufs gaf hem toen een klap. J. trok daarop een mes en stormde op Roufs af. Al vechtende kwamen zij buiten. Hier viel Roufs en J. R. gaf hem. een steek in den buik. Een buurvrouw, die gezien had, dat hier iets ei-nstigs gebeurde, riep geestelijke en geneeskundige hulp en assistentie van de politie in. De kapelaan kon het slachtoffer nog in tijds het H. Oliesel toedienen. Tien minu ten na het ontvangen van den steek, juist toen dr. Heimans was aangekomen, gaf Roufs den geest. De dader, die naar zolder was gevlucht, is hier door de politie opgespoord. Hij heeft reeds twee tuchthuisstraffen achter den rug. Vandaag heeft dr. Hulst uit Leiden de sectie op het lijk van den verslagene ver richt. SCHIP BIJ KRALINGSCHEVEER VASTGELOOPEN. Toen het Zweedsche stoomschip Stella, dal op weg was van de chemische fabrieken te Kralingscheveer naar Gothenburg, nog maor juist de kade had verlaten, moest het uit wijken voor een zandbak, waardoor het buiten de vaargeul is geraakt en ter hoogte van de samenvloeiing van de Lek eix den IJsel omhoog is gevai'en. Aangezien het juist vallend water was, gelukte het aanvankelijk niet het schip weer vlot te brengen. Omstreeks zeven uur gister avond is het aan een groot aantal sleepboo- ten gelukt, de Stella weer in het vaarwate» te brengen, waarna het de reis naar Gothen burg heeft voortgezet. Geruchten rondom „Buma" Men schrijft ons: „Wederom is er gerucht om „Buma" ontstaan", aldus de eerste zin van een artikel, die door een aantal bestuurs leden van Buma en van zuster-organi- saties in de pers werd gepubliceerd. Nu dit artikel door mr. Knottenbelt in de Eerste Kamer zelfs „een noodkreet" is genoemd, acht de Nederlandsche Omroep het noodzakelijk werkelijkheid te stellen tegenover onzuivere pathetiek. Er is inderdaad weer gerucht om „Buma". Immers, „Buma" heeft de Nederlandsche omroepen voor het Amsterdamsche hof ge daagd, met den eisch dezen omroepen te verbieden van het „Buma"-repertoire ge bruik te maken. „Buma' wil, zoo schijnt het, „gerucht" inplaats van een behoorlijke re geling, waartoe de omroepen altijd bereid waren en nog bereid zijn. Mr. Knottenbelt is volgens zyn rede in de Eerste Kamer wel zeer onder den indruk geraakt van de pathetiek der „Buma"- bestuursleden en hun vrienden. De heer Knottenbelt sprak zelfs van „vry- buitersneigirtgen" bij de omroepen, nadat de heer Mendels van „kapers" gesproken had. Men zou den indruk krijgen, dat de om roepen het auteursrecht aan hun laars lap ten en probeerden „Buma" en den muziek- auteurs het rechtmatige te onthouden. Maar dat is niet het geval. De omroepen willen evenmin kapers en vrijbuiters zijn om deze terminologie even over te nemen als zij het hoofd willen buigen voor een poging tot „brandschatting" door „Buma". Minister van Schaik heeft in zijn antwoord getoond, een beter begrip van de situatie te hebben. Zijne excellentie sprak immers: „Ook het auteursrecht is een recht, dat kan worden gebruikt, maar niet mag worden misbruikt. Ook dat recht moet naar beginselen van redelijkheid en billijkheid worden uitgeoefend: Daarover loopt nu in casu de strijd". En zoo is het inderdaad. Geen onwil, maar verzet tegen onredelijkheid en dwingelandij. Voor 1934 heeft een arbitrage-commissie, onder voorzitterschap van prof. Suyling, het bedi-ag bepaald, dat de omroepen aan „Buma" behoorden te betalen. En terstond is dat bedrag toen door de omroepen be taald. Maar voor 1935 en 1936 wilde „Buma" met dit bedrag geen genoegen nemen en noch dezelfde, nóch een andere onpartijdige instantie belasten met de vaststelling van de bedragen voor 1935 en 1936. Een oplossing, die de omroepen w 1 willen aanvaarden. Alweer dus de redelijke houding bij de om roepen, de starre bij „Buma". Ook de bemiddeling der ministers van justitie en binnenlandsche zaken is her haaldelijk ingeroepen. Het laatste voorstel der omroepen aan den minister van Bin nenlandsche Zaken is van 12 Januari j.l. Er komt in voor, dat de omroepvereenigingen zich bereid verklaren met het bureau „Buma" in verbinding te treden, teneinde tot een billijke regeling der vergoeding voor de auteursrechten te komen, zonder dat hierover geprocedeerd behoeft te worden. Zij deelen er voorts in mede, bereid te zyn reeds onmiddellijk een belangrijk bedrag (gedacht is daarbij aan betaling op de basis van de uitspraak der arbitrage-commissie Suyling, dus totaal 100.000) te storten voor hetgeen zij meenen in redelijkheid aan „Buma" over de jaren 1935 en 1936 verschul digd te zijn, indien „Buma" slechts tot over leg met onpartijdige met name genoemde personen bereid zou blijken. Deze bedragen vormen meer dan het dub bele van die, welke voor het optreden van „Buma" werden betaald. Men ziet, welke enorme sommen de om roep wil betalen. Mag men hier nu verge lijken met kapers en vrijbuiters? 28 Januari werd in antwoord op dit voor stel vernomen, dat „Buma" niet bereid was dezen vorm om tot samenwerking te geraken, alsnog te aanvaarden. De omroepen zijn er van overtuigd, dat „Buma" alleen streeft naar het bereiken van een positie van tarieven-dictator. Het is deze onverzoenlijke houding, die telkens weer „gerucht om Buma" doet ontstaan. De omroepen protesteeren er tegen, dat zij met kapers en vrijbuiters worden ver geleken, aangezien de gelden, bestemd voor auteursrechten, vermeerderd met een aan zienlijk bedrag aan rente, voor „Buma" be schikbaar liggen. „Buma" heeft het dus zelf in de hand om door het laten varen van zyn dictator-allu res de beschikking te verkrijgen over het hem toekomende bedrag. AANRANDER GEPAKT. Op toevallige wijze. Donderdagmiddag ruim vier uur fietste mej. W. B. van Oosterwierum naar Bozum (Fr.) Op een vrij eenzaam gedeelte van den weg ontmoette zijn een man, die na zijn rijwiel in den berm geworpen te hebben, haar van de fiets trachtte te rukken, blykbaar met minder eerzame bedoelingen. Na een korte worsteling, waarbij het meisje zich hevig verweerde, leek haar eenige kans om van den onverlaat vrij te komen door de sloot te waden. Nog gaf hij het niet op, met een sprong was hij over de sloot bij haar. Toen zij evenwel nogmaals door de sloot waadde, vluchtte hij in de richting Bozum. Hevig ontdaan keerde het meisje naar het ouderlijk huis terug. Toen de familie B. gisterochtend aan de koffietafel zat, van het geval was natuurlijk aangifte bij de politie gedaan, fietste er een man voorbij, in wien mej. B. dadelijk den aanrander herkende. Haar vader spoedde zich naar buiten en trachtte door geschreeuw dé aandacht van de dorpsbewoners op hem te vestigen. Dit gelukte en nadat de man nog getracht had zich uit de voeten te maken, gelukte het den heer Tj. Andringa hem te grijpen en vast te houden tot de politie hem overnam. Het bleek te zijn zekere D., die bij A. van D. in een keet bij de spoorbrug onder Wieuwerd logeerde. Volgens geruchten zou hij Donderdag de dienstbode van den veehoudei N. hebben aangeraid. De politie stelt thens een onder zoek in.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 14