IVOROL PROMOTIE-DEGRADATIE ALKMAAR I TEXEL I SPORT EN WEDSTRIJDEN. ft Het minste tandbederf Voor 100 jaar. Om het nationale kampioenschap. Jiadiomeuws De Sport in Alkmaar en Omgeving. en de schoonste tanden, indien U poetst met de antiseptische tandpasta iets moois wordt vermoord? Men doodt hiermede een menschelijk ideaal. Toen na dit gezegde enkele menschen demonstratief de zaal verlieten, zei spreker: O, ik weet het wel, éér ik hier kwam is me al gezegd: „hier zal een nationaal-socialist spreken!" Voelt men dan niet, dat dit niet zoo is? Kan men nu nog niet de conclussie trekken, dat het bij mij gaat om het be houd van de democratie? Maar wij moeten ons hoeden voor een inzinking van die mooie democratie, van welke richting we ook mogen zijn. Het groote streven van sprekers organi satie zal zijn, dat de concurrentie van het buitenland geen aanleiding meer kan zijn tot verslechtering van den boerenstand. Het doel zal niet zijn, om ter bereiking van dit ideaal een nieuwe politieke partij te stichten. Er zijn er al meer dan genoeg. Toch dienen we onzen steun te zoeken bij de volksvertegenwoordiging. Nadat spreker diverse partijen de revue liet passeeren, deelde hij mede, dat het vooral de Vrijzinnig democraten zijn, die in de laatste jaren hun aandacht schenken aan het belang van het platteland. Spreker had goeden moed op deze partij, waar man nen als Ebels in de Kamer zoo 'sterk op komen voor de belangen van boeren en tuinders. Spreker eindigde met te zeggen, dat het groote streven is, om "een denkend platte land te kweeken met menschen, die trotsch mogen zijn, dat zij werkers zijn op den Ne- derlandschen bodem. Debat. Na afloop der rede debatteerde de heer P. Wildeboer Dz. van Schoorldam. Deze meen de, dat de heer de Lange den kant van autarkie uitging, dus niet den weg van de koolverbouwers, die het absoluut van den export moeten hebben. Ook had hij gemist de manier, waarop we uit het moeras der crisis kunnen komen. Ook spr. wilde het platteland omhoog heffen doch niet ten koste van den stedeling, die ook niet kan worden gemist. De heer de Lange antwoordde, dat de debater hem verkeerd had begrepen. Van autarkie is bij hem geen sprake. Hij wil import, doch deze import wil hij belasten zóó, dat de producten van eigen bodem de concurrentie ervan niet gevoelen. Ook ten aanzien van de „Unielever" b.v. zou hij wil len zien, dat onze producten in bescherming werden genomen. De heer Wildeboer noemde den spreker zeer bij de hand, doch nietemin was spr. niet voldaan. Hierna sloot de voorzitter de bijeenkomst. Het systeem is ontwikkeld voor de transmissie zoowel van een positief als van een negatief beeld. Voor de bediening wordt een volledige controle-inrichting aangebracht, zoodat de overbrenging der beelden gevolgd kan worden vanaf de studio tot aan de antenne. De eifeltoren, de clou van de tentoon stelling van 1889, later in 1916 het eerste ontvangstation voor radio-telefonie (ge sprekken uit Amerika), zal dus nu in 1937 wederom een belangrijke rol spelen en wel in de meest moderne televisie-tech niek. ZONDAG A.S. 2 UUR Entrée fO.SO. Jongens en werkloozen f 0.10. Uit de Alkmaarsche Courant van 20 Maart 1837. De Apotheker van Harinxma te Leeuwarden, bericht hiermede, dat den Heer Apotheker G. Bakker, alhier, voorzien is van VERSCHE GOMMA, voor bloedspuwing, te ring, hoest en andere borst- en maagkwalen .zoo bijzonder heil zaam; welk middel ook in de thans heerschende verkoudheid, volgens getuigenis der Geneesheeren, met allergunstigst gevolg wordt aange wend. Voorts debiteerd dezelve zijne Profess.: HOFFMANN'S KIN- DER-TANDKORALEN a 75 Cents het Snoer. Alkmaar's eerste degradatie wedstrijd. HET JUBILEUM VAN DE PHOHHI. Amerikaansche kortegolf-uitzen- ding voor Nederland, op heden, Zaterdag 20 Maart, van 14.41 15.01 Ned. tijd. Ter gelegenheid van het Phohi-jubi leum wordt door de twee grootste Ameri kaansche omroeporganisaties, de National Broadcasting Company en de Columbia Broadcasting System vandaag, resp. van 14.41—14.51 en van 14.5115.01 Ned. tijd 'een speciaal Amerikaansch programma aangeboden. De Nederlandsche luisteraars kunnen dit programma beluisteren via de Ameri kaansche zenders WLL op 16.76 M. en WQV op 20.27 M. Het programma van de N.B.C. bestaat uit: korte toespraak van mr. David Sar- noff, directeur van de Radio Corporation of America en voorzitter van den raad van commissarissen van de N.B.C., een concert door het N.B.C.-Symphonie-orkest onder leiding van dr. Frank Black. Uitgevoerd za' worden „Three shades of blue". Het C. B. S. programma vangt aan met „Negro spiritual oleanders", gezongen door een kwartet. Daarna spreekt Paul White, directeur van de Columbia's pu- b^c events and special features depart- ment, waarna besloten wordt met een jazz orkest, waarbij Gogo Delys als solist op treedt. Het programma wordt na in Nederland opgevangen te zijn, door de Phohi als onderdeel van het Phohi-jubileum-pro- gramma naar Indië doorgegeven via den zender Phi op 16.88 M. en via Pcj op 19.71 M. HET GROOTSTE TELEVISIESTATION TER WERELD. Tijdens de Fransche wereld tentoonstelling. Le Muteriel Telephonique, het Fransche geassocieerde huis van de Bell Telephone Manufacturing Company, heeft 17 dezer van het Fransche ministerie van P. T. T. een bestelling gekregen voor een televisie zender, de grootste installatie van dezen aard tot nu toe voor den publieken dienst geprojecteerd. De zender, welke geïnstalleerd wordt aan den voet van den Eifeltoren, zal in bedrijf zijn tegen het begin van de a.s. Parijs,che tentoonstelling. De zender zal een antennevermogen krijgen van ca. 15 K.W. De antenne wordt aangebracht op den top van den vlagge- stok van den eifeltoren en aan den zender verbonden door een 400 M. coaxialen ge leider, 12 ton wegend. De uitrusting is geschikt voor de uit zending van 405 lijnen. De studio's zullen ingericht worden in het radiogebouw van de Parijsche ten toonstelling en in het P. T. T.-gebouw. De technische uitrusting en de bijzon dere coaxiale kabels voor de verbindingen met den zender worden eveneens door L. M. T. geleverd. Districtswedstri'den. Een belangrijke voetbaldag ligt in het verschiet: Groningen krijgt zijn district wedstrijden, waar Noord, Oost, Zuid en West zullen vechten om de eerste plaats; verder staan twee belangrijke kam pioenswedstrijden op het programma en tenslotte zijn de promotiewedstrijden overal in vollen gang, behalve in het Zuiden, waar het wachten is op de degradatieclub en de derde kampioen. Feyenoord gaat naar Deventer, waar dus de twee ploegen, die een week geleden ge klopt werden, elkaar zullen gaan bestrij den. Dat wordt natuurlijk een buitengewoon zware strijd, want de verliezer zou reeds vier punten kwijt zijn en daardoor voorloo- pig geen kans meer hebben op de eerste plaats. Van beide clubs kan gezegd worden, dat de voorhoedes de zwakste onderdeelen zijn. Overigens weten we niet, wie de beste kan sen heeft. Weliswaar spelen de Rotterdam mers technisch iets beter dan Go ahad, maar of dat den doorslag zal geven, is een open vraag. Het lijkt er dan ook wel op, dat de uitslag in de buurt van een gelijk spel ligt. Ajax gaat bij P.S.V. op bezoek en kan op een lastigen tegenstand rekenen. O.i. is deze ontmoeting minstens zoo moeilijk als de thuiswedstrijd tegen Go ahead, zoodat Ajax wellicht tevreden zal zijn met een puntenverdeeling. Stel eens voor, dat beide wedstrijden een gelijk spel opleverden! Wat zou dat de span ning reeds na twee wedstrijd-Zondagen ten goede kómen! Promotiewedstrijd. R.C.H. begint morgen aan de verdediging van haar eersteklasserschap en allereerst speelt ze thuis tegen' Hilversum. Dat betee- kent voor de Haarlemmers direct een zeer moeilijke opgave, want Hilversum is zeer sterk. Toch heeft R.C.H. nog geen slechte papieren, want men mag er op rekenen, dat het Gooi en Hilversum elkaar afmaken. In- tusschen, rekenen wij zoo half en half op een R.C.H.-nederlaag. R.F.C., dat een week geleden Z.F.C. klopte speelt nu thuis tegen S.V.V. en er is zeer veel kans op, dat R.F.C. opnieuw zal win- nèn. Dat zou dan beteekenen, dat de Rotter dammers met vier punten fraai aan den kop kwamen, m.a.w. de volle winst van morgen beteekent 50 kans op promotie. Ook de Ensch. Boys spelen thuis en wel tegen Hengelo. Hoewel de Boys in Nijmegen van Quick wonnen, zal het ons zeer meeval len, wanneer het thans opnieuw een Ensche- désche zege werd. Wij achten Hengelo de sterkste van de drie ploegen, en in staat, om te promoveeren. O.V.V.O.—D.W.V. Voor de promotie derde klasse wordt in Amsterdam de wedstrijd O.V.V.O.D.W.V. gespeeld. Meji weet, dat D.W.V. haar eerste wedstrijd tegen Zaandijk won, zoodat een tweede overwinning bijna promotie zou be teekenen. O.V.V.O. echter ziet het gevaar in en zal zich krachtig verzetten en wellicht haar concurrente een nederlaag toe brengen. Alkmaar—Texel. Wat de promotie 4e klas afdeeling I be treft, onze stadgenoote Alkmaar ontvangt haar oude tegenstandster Texel. Nu treft Alkmaar het niet, dat twee harer spelers ge schorst zijn, maar met het noodige enthou siasme kan Alkmaar het een heel eind schoppen. Verleden jaar heeft Alkmaar haar meer derheid over Texel bewezen; welnu, wat toen kon, is ook nu mogelijk. Daarom geven wij Sougé c.s. wel een kansje op beide pun ten. Wat een stap in de goede richting zou be teekenen! Officieel begint de tweede ronde der be kerwedstrijden pas met Paschen, maar reeds zijn voor morgen een paar wedstrij den voor die ronde vastgesteld. Zoo ont vangt H. R. C. het bekende Zaansche K. V. V., waarvan gewonnen kan worden. Verder heeft de loting uitgewezen, dat Alcmaria 2de Paaschdag een uitwedstrijd heeft tegen de winnaar van Schinkelhaven- Spartaan. De voornaamste wedstrijden in deze af deeling voor de 2de ronde zijn verder D.H. C.Xerxes; HolandiaJ. H.-kwar- tier; T. O. G.—O. S. V.; Z. V. V.—Zand- voort; SuccesD. E. C.; W. F. C.Zaan- landia; RivalenAssendelft; Watergraafs meerde Kennemers; BeverwijkSwift; A. F. C.—Purmersteijn; D. F. C.—C. V. V. HerculesExcelsior; V. S. V.Overmaas. In totaal telt de tweede ronde 64 wed strijden. Alkmaar-Texel. De promotie-degradatie-serie, die als volgt luidt: AlkmaarTexel, Q.S.C.Alkmaar en TexelQ.S.C., laat dus eerst een thuis wedstrijd zien van de groen-witte Alk- maarders en wat het merkwaardige van het geval is, tegen den meest gevreesde tegen stander van het vorige seizoen, het over bekende Texel. Vanzelfsprekend is dit treffen in de kaas stad het middelpunt der belangstelling en het zal op het intieme veld aan den Wester- weg ongetwijfeld dan ook eivol zijn. Wat te zeggen van den wedstrijd, die naar onze meening geheel open ligt. Hoe overduidelijk herinneren we ons nog het treffen tusschen beide ploegen op ons Gem. Sportpark; niets dan hoogspanning met tot slot een 10-zege voor onze kaasmenschen maareen uitslag overigens, die evengoed andersom had kunnen zijn. En daarna de beslissings-wedstrijd in den Helder, die ook al veel spanning gaf," met een hernieuwd Alkmaarsch succes. Dit alles, met daaraan toegevoegd de in de derde klasse opgedane routine, kan de Alkmaarders die bovendien nog op eigen terrein spelen sterker maken in hun ver trouwen, dan de bezoekende eilanders. Als nu ook eens de groen-witte defensie in grooten vorm zou kunnen zijn, als de aanvallers eens wat meer hun spel ont plooien en durven schieten, als het enthou siasme tot een ongekende hoogte wordt op gevoerd, danja dan geven we onze kaasstedelingen een heel goede kans. Groen-witten, voor de volle 100 procenten bedenkt, dat de eerste klap wel eens meer dan daalder waard kon zijn! Alkmaarstrijdt tot het uiterste en win!Good luck, groen witten!... DE DERDE KLASSERS Enkele onbelangrijke wedstrijden. Er worden in deze afdeeling nog een tweetal wedstrijden gespeeld, die van wei nig belang meer zijn, of het zou om een definitieve bezetting van een middenmoot- plaats moeten zijn. Helder gaat een bezoek brengen aan As sendelft en zou alleen dan nog een plaatsje op de ranglijst boven de roou-witte Boys kunnen stijgen, indien met een grootere uitslag dan 60, van de Zaankanters wordt gewonnen. We houden het echter eerder op een gelijk spel aan. Succes ontvangt Beverwijk en we geven de Wieringers een behoorlijke kans op de volle winst. DE VIERDE KLASSERS Ook in deze afdeeling worden eveneens twee wedstrijden gespeeld. Watervogels ontvangt Nieuwe Niedorp, wat wel eens een puntenverdeeling kon beteekenen, al stellen we in de bezoekers het meeste vertrouwen. Het treffen D.T.S.B.K.C. doet ons na genoeg eenzelfde resultaat verwachten, omdat de verhoudiook tusschen deze beide ploegen vrijwel hetzelfde is. langs de N.H.V.B.-velden. Eerste klassers vrij van spelen. Flink programma in de lagere klas* sen; o.a. de belangrijke ontmoeting Alkmaar IVC.S.V. Hl. heel wat minder gunstig zijn dan die van Z.V.V. IV; de kaasmenschen doen er echter goed aan het tot een overwinning te bren gen, want. men kan natuurlijk nooit weten, wat de blauw-zwarte Zaandammers nog in de resteerende wedstrijden zullen gaan doen. We brengen slechts even in her innering de ongelukkige eindspurt van Zandvoort tijdens het vorige seizoen, waarbij de zeekanters, die nog vier punten voor sprong op Kennemers konden nemen, juist nog struikelden. Opgepast dus Boys! .en ontneem het be zoekende W.R.C. I nog een tweetal kostbare punten. Z.V.V. IV ontvangt de buren Z.F.C. VI en het is heusch niet onmogelijk, dat de blauw-zwarten in deze Zaansche derby - een veer moeten laten. K.V.V. IV ontvangt Uitgeest n, zal het tot een overwinning kunnen brengen en blijft dus ook nog wat in de running. W.F.C. VI klopt het bezoekende R.C.Z. II, terwijl Assendelft III het in eigen huis tegen Westzaan II wel niet zal kunnen bolwerken. In de tweede klasse D krijgt Oudorp I bezoek van Alkmaarsche Boys IV, waarbij de Oudorpers er wel voor zullen waken om hun goede positie in ge vaar te brengen, zoodat we de bezoekende rood-witten niet veel kans op eenige winst geven. M.E.V.O. I gaat na-- D.T.S. H en zal het tegen de Oudkarspelieren wel kunnen bol werken, zoodat ook de Mevoanen sterk in de running blijven. In de derby Alcmaria VAlkmaar II hou den we het eveneens op de bezoekers, al zullen de withemden geducht van zich af bijten. De derde klasse E laat ook een volledige bezetting zien. Het leidende Alkmaar ni ontvangt Vror.e n en zal wel weer een tweefal punten aan zijn totaal toevoegen. De positie zou meteen verbeterd kunnen worden, want we hebben zoo'n idee, dat Schoorl II er bij Egmondsche Boys II niet zonder kleerscheuren zal af komen. Ursem I kan wel van het bezoekende Bergen II winnen, terwijl Dirkshorn I het bij M.E.V.O. II eveneens tot de volle winst zal kunnen brengen. De vierde klasse F laat een zeer belangrijk treffen zien, daar de beide leidende ploegen elkaar zullen ontmoe ten. Alkmaar IV heeft echter het voordeel, dat er tegen C.S.V. IH op eigen veld gespeeld zal worden. Het zal hier aan spanning zeker niet ontbreken en de uitslag kon wel eens niet ver van een gelijk spel af liggen. Oudorp II zou haar kans nog kunnen be houden, door het bezoekende M.E.V.O. III te kloppen. Crisis-publicatie, STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten van de kwaliteitsklas se C, gf denatureerd in het tijdvak van 15 Maart 1937 tot en met 20 Maart 1937, 1.50 per 100 kg. zal bedragen. Voor groene erwten van de laagste klasse en voor andere erwten, in datzelfde tijdvak gedenatureerd, bedraagt de steun vergoeding ƒ1.per 100 kg. De steunvergoeding voor veldbconen, welke blijkens de dateerrng van het dorschbriefje in genoemd tijdvak zijn g^- dorscht, is vastgesteld op 1.50 per 100 kg. 's-Gravenhage, 19 Maart 1937. Hockey. DE ALKMAARSCHE HOCKEYSPORT. Wanneer boom en heester uitloopen, is dra de tijd daar, dat de hockeystick moet plaats maken voor het tennisracket. Doch alvorens het zoover is, moeten de Alkmaar sche hockey-elftallen hun competitierestant wegwerken. A.M.H.C. I besluit zijn programma te Bloemendaal tegen de reserves vanB.M.H.C. De roep, die onze stadgenooten na hun af straffing van het Noordelijk elftal omgeeft, vereischt bevestiging door een overwinning; de langdurige stagnatie in de beoefening der hockeysport is oorzaak, dat de wed strijd o.i. onbeslist zal eindigen. Alkmaar III trekt in volledige bezetting H.B.S. IV tegemoet. Zoo dikwijls is dit treffen uitgesteld, dat het moeilijk valt weer andere woorden voor onze prognose te vin den. Kort en goed dus: we achten Alkmaar tot een kleine zegepraal in staat. Tennis. TENNISTORNOOIEN IN ALKMAAR. Het wedstrijdprogramma van den N. L. T. B. is vastgesteld en niet minder dan 75 tornooien zijn goedgekeurd door het bonds- bestuur. Daaronder zijn een groot aantal B-tornooien. Wij noteeren hier de volgende wed strijden: 2223 Mei: Alkmaar; 411 Juli: Zaandam, Zaansche L. T. B. (A en B); 1725 Juli: Beverwijk, T. C. Beverwijk (B); 38 Aug.: Beverwijk; 38 Aug.: Bergen aan Zee (A); 1215 Aug.: Alkmaar, Advendo (B); 2829 Aug.: Alkmaar, kampioenschappen Noordholland-Noord. De positie der twee andere K.N.V.B.-clubs. ALKMAAR, PAS OP I Hebben wij gezien, dat Alcmaria's positie dwingt tot groote bescheiden heid, wat de verrichtingen van de Alkmaarsche Boys en Alkmaar betreft, ook hier mogen wij geen juichtoon aanheffen. Wij hebben beide clubs eenige keeren in actie gezien dezen winter en wat wy gezien hebben, was zeer matig en vormde nog steeds een b^j&orlyk ver schil met was Alcmaria deed. Waarbij wij gaarne willen aannemen, dat wij het misschien ongelukkig getroffen hebben. LBt. In verband met de te Schoorl en Wormer- veer te houden districts-wedstryden is de geheele eerste klasse vrij van spelen geko men en waar ook nog wel enkele tweede klasse-spelers in actie zullen komen, zullen ongetwijfeld nog eenige wedstrijden in de tweede klasse komen te vervallen, zoodat we ten aanzien van deze afdeeling, onze voorbeschouwing dan ook maar kort zullen maken. De tweede klasse B laat inmiddels een volledige bezetting zien. Het leidende Alkmaarsche Boys Hl ontvangt W.R.C. I. Nu moge de positie der geblokten ondanks het feit dat ze de leiding hebben De Alkmaarsche Boys hebben een korte, echter belangwekkende geschiedenis. Ge boren uit Alcmaria, is de jonge club in de 2de klasse N. H. V. B. begonnen, en heeft regelmatig promotie gemaakt, totdat nu reeds een paar seizoenen in de 3de klasse gespeeld wordt. Daarnaast heeft het tweede elftal de reserve 3de klasse A bereikt en daarin dit seizoen een zéér goed resultaat behaald, terwijl de lagere elftallen ook goed voor den dag zijn gekomen. Een eigen terreinen-complex aan den Westerweg ziet er niet on-aardig uit met de open-tribune, maar de grasmat is zeer ma tig en mag wel eens terdege herzien wor den. Wij zullen ons hier verder bezig houden met het eerste elftal. Het heeft dit seizoen al te afwisselend gespeeld en hoewel ten slotte een behoorlijke eindstand bereikt is, zijn de prestaties tóch niet geheel bevredi gend te noemen. Wanneer de Boys wat meer regelmatig speelden, zal het effect ongetwijfeld grooter kunnen worden. Technisch is de ploeg zéér voldoende, ten minste als het tempo niet al te hoog wordt opgevoerd. En tactisch? Men kan er ver schillend over denken, maar wij meenen, dat de Boys het zwaartepunt iets te veel leggen in de verdediging. Dat is wel eens noodig, maar met het beschikbare spelersmateriaal hebben de Boys o. i. dat niet noodig. Vooral niet, waar de middenlinie zich vrij snel ver plaatst en dus zoowel „achter de voorhoede aan kan zitten" als haar verdedigende taak kan vervullen. Taktiek Trouwens, over taktiek gesproken, sproken, is het wel juist, om steeds een be paalde taktiek toe te passen? Het lijkt ons verre van gewenscht; het lykt ons zelf een soort demonstratie van onmacht Vooral, als men steeds weer aan een verde digende taktiek volgt. Er zijn vele clubs, wier elftallen een be paalde taktiek is geleerd, of beter uitge- drukt een bepaald systeem is opgelegd Men denke bijvoorbeeld eens aan de z.g. J L.H. L.B. x x R.B. R.H> X R.B. W-formatie, de M-formatie, de.Ster-for matie! Dat laatste is iets nieuws, dat weer uit Engeland komt en dat het beste te teekenen is. Het elftal in Ster-formatie ziet er als volgt uit: Een club uit de eerste divisie in de Engelsche League past dit systeem met veel succes toe en als men bedenkt, dat de spil eigenlijk nog af achter de backs komt te staan, ziet men ook hier weer het zwaarte punt in .de verdediging gelegd. Of het mooi is? Wat doet het er toe in het huidige competitiestelsel. Het ideaal is slechts: doelpunten voorkomen. En de arme voorhoede moet maar probeeren, een of twee doelpunten te maken. Trouwens, als men de verschillende sy stemen gaat ontleden, blijkt het steeds, dat altijd weer allereerst gedacht wordt aan het voorkomen van doelpunten en dat het maken van doelpunten pas daarna komt. Eigenlijk een gek geval, waar oorspronke lijk tóch de bedoeling geweest moet zyn, om de meeste doelpunten te maken Vrijwel alle systemen komen uit Enge land en zijn door andere landen overgeno men. Of dat altijd prettig geweest is? Wij betwijfelen het. En of het ons voetbalsport op een hooger plan heeft gebracht? Ook dat betwijfelen wij. Intusschen, hoe men ook over een sy steem denkt, voor alles moet men bedenken, dat elk systeem pas dan goed uitgevoerd kan worden, wanneer men er de spelers voor heeft. En dat is iets, wat maar al te vaak wordt vergeten. Heeft men geen „zwerver", zooals Smit in het nationale elftal, welnu, men neme geen zwervenden speler. Heeft men geen binnenspelers, die zich vlug kunnen verplaatsen, men spele geen W-formatie. Heeft men backs, die te langzaam zijn om vleugelspelers te houden, men dwinge hen niet, om ver van het doel zich op te stellen. En daarom: studeert men een sy steem in, doe het dan zoo, dat men weet, dat de spelers het kunnen uitvoeren. Zich blind staren op andere elftallen (met an dere spelers!) brengt geen succes.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7