hadden toegetakeld met zelf vermaakte en opgelapte kleeren. Hiermede vormde het vierde bedrijf, een lof op de zindelijkheid, een aardige tegen stelling. Op dezen avond maakten wij ook kennis met het zangkoortje, een veertigtal meisjes, leerlingen van de M.O. school van de school- vereeniging, onder leiding van den heer Joh. Couvée. De leerlingen zongen zoowel Duitsch, Fransch en Engelsch, maar ook het Hol- landsch werd niet verwaarloosd. Het viel aan velen op, dat vooral de uitspraak van het Fransch zoo goed verzorgd was. Het zangonderwijs aan deze school bleek bij den heer Couvée in uitstekende handen. Met groote voldoening volgden de aanwezi gen de zangnummers, uitgevoerd door de jonge dames Teugbergen, Grondsma, v. d. Feen de Lille en Weijers. Verrassend was voorts de zangsolo van Antoinette v. d. Feen de Lille „Erscheine noch einmal", op de piano begeleid door mej. Grondsma. De leerlingen der 2e klasse van de meis jesschool voerden in eenvoudige met wit af gezette blauwe toiletjes een aardige dans uit, waarbij de levensblijheid van de jeugd goed tot uiting lcwam. „De Menuet" van Mozart, gedanst door de leerlingen van de 3e en 4 klasse der meisjes school in zelf van crepe-papier vervaardig de toepasselijke costumes uit den pruiken tijd, was evenals de dans van de 2e klasse leerlingen, zulk een succes, dat ze na een langdurig applaus herhaald werd. Het waarnemend hoofd der school, de heer Duinker, die in zijn openingswoord speciaal den inspecteur van het onderwijs, de heer Dun, welkom had geheeten, sloot den uit stekend geslaagden avond met dank aan allen, die eraan hadden medegewerkt. WIERINGERWAARD Noodlanding, Dinsdagmiddag ongeveer 3 uur heeft een schoolvliegtuig van de Kooy, gemerkt S 9 een noodlanding gemaakt op het land van den heer K. Schenk aan den Barsingerweg. Het werd bestuurd door een leerling en naar we vernamen, kon hij door den mist het vliegkamp de Kooy niet vinden. Hij had reeds geruimen tijd boven onze gemeente rond gecirceld, waarschijnlijk om uit te zien naar een geschikt landingsterrein, hetgeen hem dan ook gelukt is. De machine is netjes Op het land neergestreken en de bestuurder was geheel ongedeerd. Hij heeft toen tele fonisch om assistentie gevraagd, waarna het om halfzes op eigen kracht weer was opge stegen, nagestaard door veel nieuwsgierige menschen. HEILOO Het Mobilisatiekruis. De Nat. .Bond „Het Mobilisatiekruis", hield Dinsdagavond vergadering in café Ad miraal. De heer G. Smits opende en instal leerde den nieuwen voorzitter, den heer W. van Dijk. In de zes jaar dat hij met den oud-voorzitter samenwerkte is altijd de goe de verstandhouding in het dagelijksch be stuur gebleken. Spr. hoopte op dezelfde verhouding in het belang van den bond. De voorzitter zeide, dat hij de voetsporen van zyn voorganger hoopte te drukken. Van het hoofdbestuur was de verblijden de mededeeling ontvangen, dat 75 is be schikbaar gesteld voor steun in natura. Met de verstrekking is reeds een aanvang ge maakt Daarna kwam aan de orde het hou den van een speldjesdag. De secretaris zei- de, dat het noodig is iets te doen, nu de bij dragen van het hoofdbestuur trager vloeien. Hoewel spr. erkende, dat er voor onze le den (voor een groot percentage werkloo- zen) wordt gedaan wat mogelijk is, blijkt toch dat wat de gemeente verstrekt (in loon) ten eenenmale ontoereikend is om kleeding en dekking te koopen. Daarom zou spr. aan den burgemeester willen verzoeken om een speldjesdag te mogen houden en wel op een Zondag. Het doel is dit te doen bij de r.k, kerk. De voorzitter zeide, dat we geen speldjes mogen verkoopen op het kerkplein, dat is alleen toegestaan voor r.k. vereenigingen. De pastoor staat sympathiek tegenover ons doel, doch is gebonden aan voorschriften. Na uitvoerige bespreking werd het voorstel goedgekeurd. In de commissie van uitvoering werden benoemd de heeren W. van Dijk, J. M. Zon neveld en Th. Willems. Daarna kwam aan de orde het voorstel om aan B. en W. te verzoeken om een ver loting te mogen houden. Uit te geven 2000 loten a 0.10 of 3 voor 25 cent en als hoofd prijs beschikbaar te stellen een dames of Glimlachje Melkboer!!! ....ik heb verge ten, dat ik ook een deciliter room moest hebben voor mijn koffie! heerenrijwiel. Het voorstel werd keurd. De voorzitter zeide, dat men aan het voor genomen doel, aan den raad te verzoeken om het B.A. op te heffen en een instelling van M.H. in het leven te roepen, geen ge volg. zal geven. Overleg met de organisaties heeft tot dat besluit geleid. Bovendien heeft de raad de vorige week in een aantal vaca tures voorzien, zoodat er weinig kans van slagen is. Behoudens uw goedkeuring laten we de actie, daarvoor opgezet, maar verloo- pen. Na bespreking werd dit goedgekeurd. Bij de rondvraag vroeg de heer N. Bakker naar de uitgegeven bonnen voor verstrek king in natura. De secretaris zeide, dat het gaat over 18 personen in de gemeente. Spr. wenschte er aan toe te voegen, dat de bond een neutraal karakter draagt. Daarna slui ting. Gunning school. B. en W. hebben Dinsdag het bouwen van een U.L. school gegund aan den heer Joh. M. N. Stam te Alkmaar voor 19.200. KOEDIJK Witte Kruis. Dinsdagavond werd door de afd. Koedijk van het Witte Kruis een ledenvergadering gehouden in het lokaal van den heer Jb. Groot onder leiding van den heer M. Mulder. Dr. den Hartog als adviseerend ge neesheer was aanwezig. Medegedeeld werd, dat de voorzitter en den heer P. Mulder de hoofdbestuurs- en ledenvergadering hadden bezocht, waar dr. Beeker is herkozen als bestuurslid. Ook was daar besproken om werkzaam te zijn voor Nazorg. Tevens werd de aandacht gevestigd op het bestrijden van malaria, waarvoor Bits voor den kostenden prijs verkrijgbaar is. Dr. den Hartog zeide, dat het in onze ge meente in langen tijd niet meer voorkomt; doch men zal steeds op zijn hoede zijn. Door den voorzitter werd medegedeeld, dat de oprichting van egn vereeniging voor onderlinge hulp mislukt is. Uit het jaarver slag van de t. b. c.-bestrijding zij vermeld, dat er 2 tenten zijn gebruikt. Het Witte Kruis heeft bijgedragen 57,65, de Emma- bloem-collecte heeft opgebracht 26,31, het werken der zuster was weer naar aller ge noegen. Het jaarverslag van het Witte Kruis gaf aan, dat er zijn gehouden drie bestuurs- en één ledenvergadering. Er is aangeschaft veel nieuw materiaal, ledikanten, 1 rolstoel en een baby-weegschaal. Er is een Witte Kruis-film vertoond tot aller genoegen. Er zijn 186 voorwerpen in bruikleen gegeven. De secretaris ontving dank voor zijn ver slagen. De rekening van de t. b. c.-bestrijding gaf in ontvangst en uitgaaf aan 2021,97, en de rekening van het Witte Kruis als ont vangst 1312,36 en in uitgaaf 782,55, saldo 529,81. De heer P. Geus Cz adviseerde tot goedkeuring. De aftredende bestuursleden, de heeren P. Mulder en M. Molenaar werden weder herkozen en namen de benoeming aan. Als leden van de financieele commissie voor 1937 werden benoemd de heeren Jb. W. Boldewijn en P. Kooij. Voor de kinderuitzending zal uitgetrokken worden een bedrag van 25, zoo noodig tot hoogstens 40. Dit werd na êenige bespre kingen toegestaan. De voorzitter bracht in bespreking het verbeteren van het bestaande magazijn gebouw voor het Witte Kruis. De heer W. Butter wilde het bestuur machtigen, om ten hoogste 500 te ge bruiken. Na eenige besprekingen werd besloten eerst een kosterekening te maken en dan een ledenvergadering op te roepen. Bij de rondvraag besprak mevr. Butter Grim om de contributie voor de gezinsver pleging bij gedeelten te doen ophalen. De voorzitter zeide, dat het moeilijk uit voerbaar is. Dezelfde spreekster vroeg om het verzamelen van gebruikte postzegels. De vereeniging W. O. E. zal voor de verzending zorg dragen. Ook brengt spreekster naar voren of het Witte Kruis iets doen kan voor de kleuterzorg voor de buitengemeenten. De voorzitter zeide, dat er kosten aan ver bonden zijn. Dr. den Hartog zal het onderzoeken en de volgende vergadering verslag uitbrengen. Hierna sluiting met dank voor de gezellige samenwerking. CALLANTSOOG Openbare verkooping. Dinsdag werd in café de Haan alhier, ten overstaan van notaris H. J. Veen te Schagerbrug, een openbare verkooping ge houden van twee villa's van Jhr. v. d. Pol, gelegen te Callantsoog. De z.g. groote villa werd gekocht door den heer dr. Pool, arts te Hoogwoud voor 5530, terwijl de z.g. kleine villa „Elisa- beth", welke de vorige week werd ingezet op 2000 niet werd gemijnd en niet gegund werd. HOORN Coen-zomerfeesten. Het comité, dat overgebleven is uit het comité tot luisterrijke herdenking van den geboortedag van Jan Pieterszoon Coen, heeft de mogelijkheid van Coen-zomer- feesten onder het oog gezien. Onder leiding van den heer C. Kroon heeft dit comité eenige voorbereidende vergaderingen gehouden over meer defi nitieve plannen. De data der feesten werden bepaald op Donderdag 24, Vrijdag 25 Zaterdag 26 en Zondag 27 Juni. Het voorloopig programma luidt: in tocht van Coen bij zijn terugkomst te Hoorn na zijn eerste gouverneurschap, op tocht door de stad, besloten met een his torisch spel uit den tijd van Coen; eeni ko loniale tentoonstelling, waarbij op mede werking van het Koloniaal Museum te Amsterdam gerekend kan worden en ten derde een Indische passar op het Doelen- veld. B. en W. is gevraagd om het historisch spel te mogen houden op de Kaasmarkt, welke omgeving voor de opvoering bij uitstek geschikt zal zijn. Het comité bestaat uit de volgende per sonen: Mr. H.C. Leemhorst, eere-voorzit- ter, C. Kroon, voorzitter, S. J. J. Luyck, vice-voorzitter, dr. C. Drossaart van Dus- seldorp, secr., W. Back, penningmeester, F.H. de Leur, G.J. Haring, R. Eilander, B. B. Crone, Mr. P. S. Winkel, Mr. J.P. Windhausen, J. C. Kerkmeyer, F. Butter, P. Meyer, N.J. Plomper, J. B. van Bocks- meer, L. J. Schuld, J. C. Oortman Ger- lings, H. N. Smits, J. B. Post. STOMPETOREN Bijeenkomst van ouders. Maandagavond kwamen de ouders in de school voor 1. o. bijeen, ter bespreking van diverse aangelegenheden. Het hoofd der school, de heer P. .Köhne, verheugde zich in de goede opkomst, ondanks het ruwe weer. In het bijzonder heette hij mevr. en burge meester Huiser van Reenen welkom, belang stellend naar wat de burgemeestersvrouwe in het midden wilde brengen. Daarna zon gen de kinderen uit de vier laagste klassen een tiental leuke liedjes onder leiding van hun onder wij zex-es, mej. Noorman, waarvan „Dikkie" wel bijzonder insloeg. Toen was het woord aan mevr. v. d. Walde Boer, die een fietstocht naar Brabant op schrift had gesteld, en dit voorlas, waarvoor de heer Köhne haar hartelijk dankte. In de pauze bezagen de dames de hand- werkafdeeling. Onwillekeurig, dwaalden onze gedachten af naar de nachtmerries in onze jeugd, met een rilling van afschuw ver rezen voor onzen geest de ellenlange brei en naailappen, die de handwerkles tot een uur van verschrikking maakten. Mej. Noor man brengt fleur in de lessen, laat de jeugd kleurrijke, bruikbare artikelen maken, waar voor zeer zeker ook ons gemeentebestuur een woord van lof toekomt, daar dit college haar de gelegenheid geeft, het benoodigde materiaal aan te schaffen. Na de gebruike lijke verfrissching vertelde de heer Köhne iets over de vervolglessen, welke geregeld met groote ambitie waren gevolgd. Besloten werd, met de drie hoogste klassen naar IJmuiden en Wijk aan Zee een schoolreisje te maken, de kleintjes zullen zich weer kunnen vermaken in Bergen en in Egmond aan Zee. Mevr. van Reenen brak vervolgens een lans, voor het tandonderzoek op school. In een gevoelig speechje bepleitte zij het nut van de gebitsverzorging bij jeugdige kinde ren, waarna een algemeene bespreking volgde. Deze zaak zal nader onder de oogen worden gezien. Het onderwijzend perso neel zegde volledige medewerking toe. Bij acclamatie werd de heer W. Schermerhorn herbenoemd als lid der schoolfeestcommissie. De heer Köhne roemde diens groote werk kracht, en was verheugd over dezen gang van zaken. Mevr. Weeshof vroeg of de kinde ren uit een klas geen clubje konden vormen, om gezamelijk in de „Overdekte" het zwem men te leeren, daar men dan reductie op den prijs heeft. De schoolkinderen hebben dezen tak van sport ook noodig. Ook hierbij wilde het hoofd der .chool gaarne zijn hulp verleenen. Tot slot dankte dr. Heringa al1 en voor de medewerking, prees den gezelligen avond, en sloot de bijeenkomst. BROEK OP LANGENDIJK l Onderling begrafenisfonds. Dinsdagavond kwam het Onderling Begrafenisfonds in jaarvergadering bijeen in het lokaal van den heer C. Vijzelaar, onder leiding van den heer P. Stammes. Medegedeeld werd dat dit jaar een extra rondgang wordt gehouden tot stijving der kasmiddelen. Het jaarverslag van den secretaris gaf een ledental aan van. 293 boven 13 jaar, 71 van 113 jaar en 2 beneden het jaar. De premie heeft over het afgeloopen jaar bedragen 1 cent per lid per week. De uitkeering in natura bedroeg resp. 50, 25 en 10 met aftrek van 5 pet. admi nistratiekosten. Gevraagd werd van de goedkoope wer-. king der vereeniging, terwijl ten slotte een oogenblik werd stilgestaan bij de 3 leden die de vereeniging in het afgeloopen jaar zijn ontvallen. Uit het financieel overzicht bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen 249.56 en de uitgaven 222.52. Het batig saldo is s 27.04. Een ingekomen voorstel om de uitkee ring te brengen van 50 op 60 in ver band met de hooge onkosten verbonden aan een begrafenis werd door de vergade ring niet aanvaard, daar de contributie dan met 20 verhoogd moet worden, wat voor vele gezinnen bezwaren met zich mede zou brengen. In het bestuur werden de aftredende heex-en G. Biersteker en P. Stammes her kozen. Besloten werd in verband met de ge voerde propaganda huisbezoek te doen plaats vinden tot het werven van nieuwe leden, daar het fonds zoo goedkoop werkt. TEXEL Verduistering-oefening. Behoudens goedkeuring van den minister van binnenlandsche zaken, bestaat het voornemen op Donderdag 8 April a.s. een verduistering-oefening te houden voor de geheele gemeente Texel, des avonds van 8 tot 9 uur. De commandant van het vliegkamp „De Mok" heeft zich bereid verklaard hiertoe medewerking te verlee nen, opdat bij behoorlijk weer vanuit vliegtuigen controle hierop kan worden uitgeoefend. Natuurlijk kan deze oefening slechts gelukken, indien de bevolking van Texel hieraan medewerking verleent. BEVERWIJK Narcissen van den kouden grond. Aan de Beverwij ksche bloemenmarkt ar riveerde Maandag het eerste kwantum nar cissen van den kouden grond. OUDORP Procesverbaal. De controleur voor de steunverleening heeft procesverbaal opgemaakt tegen een tweetal steuntrekkers dezer gemeente we gens het niet en niet juist opgeven van gezins-inkomsten. Aalscholvers. Weinig vogels zijn er, die zoo vaak over de tong gaan als aalscholvers, weinig vogels zijn er, wier gedragingen zoo dik wijls aanleiding geven tot soms fel-pole- mische discussies als onze schollevaars. Het is o. a. de aard van het voedsel, dat zij tot zich nemen, waardoor zij in een kwaden reuk zijn komen te staan; zooals de Nederlandsche naam aalscholver reeds aanduidt en ook kan worden afgeleid uit de Friesche namen eilskolfer en iel- goes is de vogel een eerste klas visch- eter, die laten wij er geen doekjes om winden soms groote hoeveelheden visch verorbert: palingen en allerlei an dere geschubde waterbewoners. Visschers en zij, die het met deze groep onzer bevol king wel meenen, staan nu onmiddellijk klaar een verband te leggen tusschen den geweldigen appetijt onzer waterraven alweer een locale benaming, die zoowel het domein aanduidt, waar de vogels hun leven door brengen als wijst op de donkere kleur der forsche vogels en den achter uitgang van den vischstand. Het wil ons echter voorkomen, dat er een uiterst groote mate van overdrijving schuilt in de beschuldiging, dat het de aalscholvers zijn, die den buit der visschers dikwijls zoo gering doet zijn. Waar halen onze visschende vogels voor zich en hun jongen hun voer vandaan? Zij vangen dit, behalve in bepaalde rivie ren, hoofdzakelijk in de Noordzee en de vroegere Zuiderzee, waarvan het overge bleven gedeelte thans IJselmeer heet. Vooral de monden van den Gelderschen IJsel worden door de dieren veel bezocht. Terwijl dit vischgebied een geweldige uit gestrektheid beslaat en het aantal Neder landsche aalscholvers maar een paar duizend bedraagt, blijft er voldoende vischgebied over, waar de aalscholvers hun bedrijf niet uitoefenen. Het ring- onderzoek heeft bovendien aangetoond, dat, al mogen verscheidene onzer aal scholvers standvogels zijn, nochtans ook tal van aalscholvers ons in den winter verlaten; in Zuid-Europeesche landen en in Noord-Afrikaansche gebieden worden namelijk verscheidene Nederlandsche vo gels geschoten, zoodat 't aantal visschende aalscholvers in Nederland 's winters nog geringer is dan in de andere seizoenen. Bovendien wij hebben hierop reeds elders uitvoerig gewezen, n.1, in ons boek „Door Veld en Beemd", dat wij schreven in samenwerking met ds. J. I. van Schaick zou in landstreken, waar de aalschol vers reeds decennia lang vertoeven, nau welijks nog een visch je voorkomen. Wan neer de verdelging van visschen door de aalscholvers: werkelijk zoo'n buitensporig karakter zou dragen als men meermalen tracht te suggereeren, zouden de aal scholvers in den loop der eeuwen hun voedselbronnen al lang moeten hebben uitgeput en zouden zij zelf hun ondergang al lang moeten hebben bewerkt. In begin sel willen wij aannemen, dat een over dreven bescherming van vogels ertoe kan leiden, dat bepaalde soorten onder zekere omstandigheden tijdelijk en plaatselijk schadelijk worden, maar dat er aanleiding bestaat tegen de aalscholvers den verdel gingsoorlog te prediken, lijkt ons volko men misplaatst. Verder wil het ons voorkomen, dat het doen en laten der aalscholvers, hoe- onge rijmd dit op het eerste gezicht ook moge lijken, den vischstand in menig opzicht ten goede komt. Behalve gezonde prooi dieren vangen zij en wat wij ten aan zien van de aalscholvers opmerken, geldt in menig opzicht evenzeer voor de blauwe reigers niet in de laatste plaats vis schen, die minder vief en frisch zijn, met het gevolg, dat de gezonde dieren over blijven, waardoor besmettelijke ziekten onder de visschen kunnen worden voor komen en slechts krachtige dieren zich voortplanten. Wij zullen niet alle plaatsen opsommen, waar de Nederlandsche aalscholvers wo nen, maar in elk geval mogen niet onver meld blijven de beide voornaamste kolo niën, die ons land telt. De beroemdste is die in den eendenkooi „Lekzicht" bij Lek- kerkerk; buitenlandsche ornithologen hebben deze kolonie meermalen met een bezoek vereerd en hier is het ook geweest, dat met medewerking van den bekenden Nederlandschen vogelkenner Jan P. Strij- bos in 1932 door Profilti de eerste Neder landsche geluidsfilm werd vervaardigd, die het boeiende aalscholverleven in beeld en klank bracht. Verder is er een belangrijke scholle vaarskolonie in den z.g. „kop", d. w. z. het Noord-Westelijke gedeelte van Over- ijsel en wel in de eendenkoo van J. Bak ker te Wanneperveen, die in Februari 1935 tot genoegen van vele vogelvrienden werd aangekocht door de Vereeniging tot Be houd van Natuurmonumenten in Neder land, hetgeen onder meer beteekent, dat de aalscholvers, die op aarde tot de meest vervolgde vogels behooren, althans in Overijsel een terrein vinden, waar hun geen veer wordt gekrenkt. Dit geldt trou wens ook voor de Lekkerkersche aal scholvers. Dat de Wanneperveensche kolonie door talrijke individuen wordt bewoond, kan blijken uit het feit, dat het aantal nesten in 1934 niet ver van de duizend was ver wijderd. Het schijnt, dat de speciale be scherming, die den schollevaars te Wan neperveen te beurt viel, zelfs reeds heeft geleid tot een soort overbevolking; het gevolg hiervan is o. a. geweest, dat de nederzetting in het Rijster bosch (Gaas- terland), die in 1934 ongeveer 350 nesten telde, aanmerkelijk werd versterkt, door dat honderden aalscholvers, voor wie er in de Wanneperveensche kolonie geen plaats meer was, van Overijsel naar Friesland gingen verhuizen. In 1935 werd het aantal aalscholvernesten in het Rijster bosch dan ook reeds op 600 tot 700 nesten geraamd. Deze toeneming dreigde den vogels op zeker oogenblik noodlottig te worden; zij was n.1. geenszins naar den zin der boschbezitters, die onmiddellijk beseften, dat de aanwezigheid van zoo vele aalscholvers automatisch moest lei den tot den ondergang van het bosch. Het mag n.1. als bekend worden verondersteld, dat de scherpe, bijtende excrementen der schollevaars een zoodanig vernietigende werking uitoefenen, dat boomen, waarin de vogels zich hebben gevestigd, tenslotte gaan kwijnen en sterven. Dank zij echter de tusschenkomst van It Fryske Gea, de Friesche natuurbescher- mingsvereeniging, en de Vereeniging tot Bescherming van Vogels, slaagde men er in den boscheigenaar ertoe te bewegen, dat de vogels althans de beschikking be hielden over een honderdtal coniferen, zoodat de Gaasterlandsche kolonie in elk geval gedeeltelijk behouden bleef. Uit wat wij boven noteerden, blijkt in- tusschen, dat, mag een bepaalde bevol kingsgroep en zij, die zich als haar pleitbezorgers opwerpen gebeten zijn op de dikwijls met zooveel succes in het water duikende gevleugelde visschers, zoodat een zekere beroepsnaijver van de zijde der menschelijke visschers verklaar baar is, een ander deel van 't Nederland sche volk, de groote groep vogelvrienden, die de „misdaden" der aalscholvers tot hun juiste afmetingen trachten terug te brengen, er zich over verheugt, dat de aalscholvers nog steeds op zoo decoratieve wijze het landschap stoffeeren. Hoe indrukwekkend zijn de dieren, wanneer zij als standbeelden zichzelf ten toon stellen op bakens, ducdalven, boom takken en andere boven het water uitste kende voorwerpen. Dikwijls kan men de vogels op dergelijke plaatsen ook zien zonnen met uitgespreide en soms wappe rende wieken. Het is niet zonder zin, dat zij deze houding aannemen. Het geschiedt om op deze wijze het drogen der veeren, die door het aanhoudend vervolgen van de prooi in het water door en door nat zijn geworden en niet naar eenden trant kunnen worden ingevet, te bevorderen. Wanneer men zoo'n aalscholver, hetzij rakelings langs het water, hetzij hoog in de lucht op een afstand ziet vliegen, krijgt, men den indruk met een volkomen pikzwarten vogel te doen te hebben, doch wanneer men hem op de broedplaats van nabij kan beschouwen of door den kijker naar je toe halen, dan blijkt, wanneer de vogel in prachtkleed is, dat de veeren van den rug, die een schubachtigen indruk maken, een prachtige groene bronstint vertoonen, terwijl kop en dij worden ge kenmerkt door witte vlekken, die 's win ters plegen te verdwijnen. Stevig zijn z'n. donkere pooten, die, in verband met het beroep Van vissher, hetwelk hij uitoefent, van zwemvliezen zijin voorzien. Vervaar lijk is de haaksnavel, waarmee de vogel zijn buit uit de diepten op haalt. In Oost- Azië profiteeren de menschen zelfs wel van het vermogen der schollevaars om op zoo handige wijze de waterbewoners ta verschalken; in gevangenschap levende dieren, wien men dit speciaal heeft ge leerd, laat men in het water duiken, waarna men hen, wanneer zij weer boven komen, den buit afneemt. Onider normale omstandigheden zouden de aalscholvers gemakkelijk in de verleiding komen een flinken visch, dien zij onderweg tegen komen, zelf op te eten, maar om dit te voorkomen, heeft men de dieren een flinken ring om den hals gedaan, die hen slechts in staat stelt de kleine vischjes naar beneden te laten glijden, maar niet de kanj erts. Het aantal eieren, dat een aalscholver wijfje legt, is niet bijster groot, daar het legsel van drie- tot vijf-tallig is, doch daar staat tegenover, dat er per jaar dikwijls meer dan één broedsel is. De voornaam ste broedtijd valt in de maanden Maart tot Juni, maar sommige vogels leggen reeds in Februari hun fletsgroene eieren, waar omheen zich naderhand een veelal tot bruin verkleurend wit kallclaagje vormt. Aan den anderen kant zijn er nog wel veel later dan Zomermaand aalschol verseieren te vinden. Het broedpTOces, waarbij zoowel mannetje als wijfje zijn betrokken, is nog al van vrij langen duur, daar er een viertal weken mee is gemoeid. Op zijn beurt is ook het groot brengen der jongen een tijdroovend geval, daar er tusschen het uitkomen der ontzaglijk hongerige kuikens en het tijdstip, waarop het kroost vliegvlug is, tennaastebij an derhalve maand verstrijkt. De verzorging der jongen kost den ouden vogels een ge weldige inspanning; van 's morgens vroeg tot 's avonds laat zijn ze in de weer om de slokoppen van voedsel te voorzien. Die voedering der jongen is een curieuse ge beurtenis, die van menschelijk standpunt bezien, een niet al te smakelijken kant heeft, daar de jongen hierbij hun koppen laten verdwijnen in het ruime keelgat van vader of moeder, die daarop met allerlei braakbewegingen het voor de jongen be stemde half verteerde voedsel overstort m de keeltrechters der jongen. Wanneer wy hier nog aan toevoegen, dat de excremen ten een doordringenden geur verspreiden, terwijl er in de lucht tevens een bedorven vischluchtje hangt, dan kunnen wij ons voorstellen, dat sommige gevoelige men schen niet graag een bezoek brengen aan zoo'n druk bevolkte schollevaarsneder zetting, maar echte natuurvrienden, ge heel in beslag genomen door al het merk waardige, dat zij in zoo'n kolonie waar nemen, plegen gemeenlijk gauw te wennen aan die geurtjes enz., zoodat het niet lang duurt of zij eten onder de bedrijven door heel gemoedelijk hun boterhammetje uit het vuistje. RINKE TOLMAN. Welke kleur (en), welke vormen U ook wenseht, Wij drukken het! ALKMAARSCHE COURANT, SEL. 3320

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 10