8 8 8 8 8 8 LBinnenland, ^adioptagmtrnm SITTERS Vx> KAR $euUCeto*t HET HUIS MYSTERIES De controle in de Spaansche wateren. Nederlandsche koopvaardij-officieren kunnen dienst nemen. Met het oog op de omstandigheid, dat spoedig in de behoefte aan personeel voor de controle in de Spaansche wateren zal moeten worden voorzien, had de administra tie van de non-interventie-commissie te Lon den zich met vooraanstaande autoriteiten op marinegebied in verbinding gesteld met ver zoek medewerking te verleenen voor de. aan werving van dat personeel. Ook uit Nederland was een opgave ge vraagd voor 30 z.g. „controllingofficers' waarvoor bij voorkeur in aanmerking zou den moeten komen gezagvoerders of :1e stuurlieden van de koopvaardij. Door bemiddeling van de heeren Olivier en van Duim heeft de chef van den marine staf hierbij zijn medewerking toegezegd, en kolonel Heeris en reserve-overste Wieringa belast met de uitwerking van het verzoek. Naar wij vernemen, hebben zich voor de te vervullen functie reeds zeer veel gegadig den aangemeld, en op het ingestelde bureau worden thans de verschillende aanvragen onderzocht en verwerkt. Hieruit zal dan een voordracht tot het be- noodigde aantal worden opgemaakt, welke naar de administratie in Londen zal worden gezonden, waar verder de benoeming zal worden beslist. Tot dusver is voor de plaatsing op de voor dracht nog geen definitieve keuze gedaan. De non-interventie-dienst in de Spaansche wateren. In verband met het feit, dat de non-mter- ventiecommissie besloten heeft 30 Neder landsche gezagvoerders en andere officieren ter koopvaardij aan te stellen als observing- officer en assistant-observing-officer verne men wij nog de volgende bijzonderheden: Schout-bij-nacht Olivier wordt by het toe zicht op de zee-controle geassisteerd door acht vlag-officieren van verschillende natio naliteit, die als „administrator" zullen op treden in de controle-havens, welke elk schip, dat naar Spanje gaat, of uit dat land terugkeert, moet aandoen. Een schip, dat zich in een der controle havens meldt, krijgt een obserbing-officer en een assistant-observing-officer aan boord en moet zoolang deze ambtenaren aan boord zijn - den wimpel van de non-interventie commissie voeren, welke dit schip doorgang zal verschaffen door de blokkade. De observers zullen aan boord acht geven op de lading, en bij het laden en lossen in de Spaansche havens toezicht houden op de goederen, welke van boord gaan, alsmede op de bemanning, opdat niet een gedeelte daar van in Spanje achter blijft. In. totaal zijn er ongeveer 650 obsefvers noodig, waarvan Nederland er 30 zal leve ren, t.w. tien observing-officers .en 20 assis- tant-observing-officers. Nederlanders benoemd; Nader vernemen'wij uit Londen: - In het communiqué, dat is uitgegeven na afloop der bijeenkomst van de niet- inmengingscommissie, wordt .o.m. mede gedeeld, dat de benoemingen zijn goed-" gekeurd van de Nederlanders luit.-tèr- zee tweede klasse H. C. Ackerman en gep. kolonel der mariniers Oele tot ad ministrateur onderscheidenlijk by het toezicht ter zee te Lissabon en de con trole te land in de Oostelijke Pyreneeën. De vluchtelingen in de Nederlandsche legatie te Madrid. In een van de bladen wordt gemeld, dat er ernstig rekening mee gehouden moet worden, dat eerstdaags o.m. het gebouw van de Nederlandsche legatie te Madrid zal wor den ontruimd, waar een aantal vluchtelingen een toevlucht heeft gezocht. In dezen vorm zou dit bericht aanleiding kunnen geven tot het misverstand, alsof hot in het voornemen zou liggen, het gebouw van de Nederlandsche legatie te Madrid geheel te ontruimen, wat, naar men ons bij informatie heeft verzekerd, stellig de be doeling niet is. Wel wordt inderdaad overwogen, een aan tal z.g. asyl-Spanjaarden, personen, die de wijk hebben genomen in de Nederlandsche legatie, naar elders over te brengen, maar er was op het oogenblik, dat wy ernaar vroe gen, nog geen bericht, dat hiermee reeds begonnen zou zijn. Intusschen waren Dinsdag berichien, van een persbureau, dat er inderdaad een aan vang was gemaakt met de evacuatie van asyl-Spanjaarden uit de Nederlandsche, de Belgische en de Noorsche legatie. Zij zouden per autobus onder dekking van de vlaggen der legaties van Madrid naar Alicante overgebracht zijn of worden en zich, voorzoover uit de Nederlandsche lega tie afkomstig, aan boord van het Nederland sche s.s. Ajax, dat hen voorzoover zy niet tot de weerbare mannen beHooren, ergens op neutraal gebied in de buurt aan land zou zetten en voorzoover weerbaar naar qr.s land zou vervoeren, opdat zij hier geïnter neerd zouden kunnen worden. Deze lezing moet voorshands geheel voor rekening van den berichtgever worden ge laten. Als gezegd was er gisteren te bevoeg- der plaatse nog geen bericht over de evacuatie. Nader vernemen wij, dat thans te bevoèg- der plaatse inderdaad bericht is ontvangen, dat het a.s. Ajax met een beperkt aantal Spanjaarden uit het gebouw van de Neder landsche legatie te Madrid, waar zij toe vlucht hadden gezocht, onderweg is naar ons land en dus spoedig hier te lande kunnen worden verwacht.- Het voornemen is, deze vluchtelingen een verblijf aan te wijzen in de buurt van Eind hoven. Zonder dat ten aanzien hiervan van in- terneering gesproken zal behoeven te wor den (aangezien men hier niet met eigenlijke belligeranten te doen heeft), zullen hun waarschijnlijk voor het verblijf hier te lande zekere voorwaarden worden opgelegd, waardoor hun vrijheid van beweging tot op zekere hoogte wordt beperkt. KONINGIN BEZOEKT KINDER ZIEKENHUIS. Schoone traditie voortgezet. H.M.. de Koningin heeft gistermiddag te Den Haag door een langdurig bezoek aan het Juliana-kinderziekenhuis op de meest hartelijke wijze blijk gegeven van haar medeleven met de jeugdige patientjes, die daar in grooten getale worden verpleegd. Wylen Koningin Emma, wier hooge belang stelling in het wel en wee der zieken in alle oorden van het land zoo herhaaldelijk tot uiting is gekomen, had meermalen ook het Juliana-kinderziekenhuis bezocht, konin gin Wilhelmina zet deze schoone traditie voort. Te vier uur kwam Hare Majesteit per auto bij het aan den duinrand in de dr. van Welylaan gelegen kinderziekenhuis aan, waar zij werd ontvangen door- jhr. H, J. Repelaer van Driel, voorzitter yan -het be stuur van dit ziekenhuis.- Uit handen van twee patientjes, een jon gen en een meisje, werden aan H.M. bij den ingang bloemen aangeboden. De koningin werd bij haar bezoek door de verschillende zalen rondgeleid door dr. Dicke en zr. Stroink. Aan elk der verpleegden reikte- de koningin -persoonlijk "eeri-'s "pak-je uit/ terwijl zij vöör de kindëteh,' die :niet:in* staat waren zelf dit pakje tfc openen, deze taak overnam; verder richtte de koningin hartelijke woorden tot de jeugdige patiënten, die aan dit bezoek stellig de meest prettige herinneringen zullen bewaren.- Ook de jeug dige verpleegden in de infectiezaal werden niet vergeten, al moesten deze patiëntjes dan ook de koningin aan de andere zijde van den glaswand aanschouwen. Het bezoek duurde tot kwart voor zes. In de bestuurskamer werd aan de hooge be zoekster thee aangeboden. De koningin deelde hier mede, dat zij reeds veel eerder het voornemen had een bezoek aan dit kin derziekenhuis te brengen, doch dat zij door drukke bezigheden tot nu toe verhinderd was geweest, aan dit voornemen gevolg te, geven. Bij het vertrek van de koningin juichte een belangstellende menigte in de omgeving van de dr. van Welylaan haar hartelijk toe. GIFT VAN H.M. DE KONINGIN. Het bestuur van de wijkcommissie van wijk 5 der Nederl. hèrvormde gemeente te Amsterdam heeft van H.M. de Koningin een gift ontvangen, als blijk van belangstelling in het streven om in het niëüwe groote stadsgedeelte Amsterdam-Zuid een kerk te bouwen. -- Deze gift heeft dus betrekking op de te- stichten „Zuiderkapel" der' "hervormde ge meente. DE POSITIE VAN HANDELSREIZIGER EN -AGENT. In een vergadering der afdeeling Amster dam van de. Nederlandsche Handelsreizigers Vereeniging heeft mr. T; Vah'Greveld, kan tonrechter te Amsterdam, een lezing gehou den Over de nieuwe wettelijke regeling van de rechtsverhouding van den handelsagent en den handelsreiziger. "De strekking van deze wet ls aldus zeide spr. de economisch zwakkeren te beschermen, hetgeen,o.m. blijkt uit het feit dat de agenten, die rechtpersoonlijkheid be zitten, grootendeels buiten de bescherming dezer wet vallen. Spr. besprak het begrip agent, d.w.z. han delsagent, en schetste het Verschil tusschen de functies van den reiziger en den agent. De reiziger is „in dienst", terwijl de agent „zijn bedrijf maakt van". De agent is verplicht zelfstandig boek te houden en zich bij het handelsregister te doen inschrijven. Twee samenwerkende agenten kunnen een vennootschap onder firma vormen. Wat de kwestie van al dan niet afsluitbevoegd- heid betreft, kwam spr. tot de conclusie, dat het gebruik van orderbevestigingen wordi gehandhaafd, gelijk in Duitschland, Oosten rijk en Scandinavië" wettelijk is voorge schreven. Beide categorieën zijn verplicht hun afsluitbevoegdheid bij het handels register te doen registreeren. Aan de hand van gevallen uit de practyk schetste spr. het belang van deze bepalingen voor derden (den kooper) en het verband tusschen af sluitbevoegdheid en ontstaan van recht op provisie. De nieuwe wet is voornamelijk van be lang voor de agenten, want de reizigers waren reeds beschermd door de wet op het arbeidscontract. Het verschil tusschen beiden blijkt nog hieruit, dat op het loon van den reiziger slechts ten. deele beslag kan worden gelegd, op dat van den agent ten volle. Aan het slot van zijn rede besprak spr. nog de z.g. dringende reden voor onmiddel lijke beëindiging eener overeenkomst, en ook de z.g. „gewichtige reden". Spr. hoopte, dat de bepalingen, die door den wetgever stellig goed bedoelde zijn, spoedig aan be- teekenis zullen winnen^ wanneer de econo mische omstandigheden gunstiger worden. Vrijdag 26 Maart. HILVERSUM, 1875 M. (8—12— 4—7.30 en 9—12— VARA. de AVRO van 12.—4— en de VPRO van 7.30—9— uur). 8.Gr.pL 10— VPRO-morgenwijding. 10.20 Deel.. 10.40 Gr.pl. 11— Verv. deel. 11.20 Orgelspel. 12— Gr.pl. 12.15 Avro- Octet en gr.pl. 1.25 Dameskoor Vox Jubilans. 1.45 Muzikale causerie. 2.30 Groninger Orkestvereen. en gr.pl. 4— Zang en orgel. 4.30 Gr.pl. 5— Voor de kinderen. 5.30 De Bo hémiens en gr.pl. 6.30 Politiek radiojournaal. 6.50 Viool en piano. 7.Causerie over de Nederl. arbei dersbeweging. 7.20 Vervolg concert. 7.30 Ned. Herv, Kerkdienst. 9— Radiotooneel. 9.30 Gr.pl. 10.35 ANP-ber. 10.40 VPRO-a vond wij ding. 11— en 11.30—12— Gr.pl. HILVERSUM, 301 M. (NCRV-uitz,) 8.Schriftlezing, meditatie, gewij de muziek (gr.pl.) 8.30 Gr.pl. 9.30 Gelukwenschen. 10.30 Morgen dienst. 11.Ensemble v. d. Horst. 12.Ber. 12.15 Verv. concert. 1. Gr.pl. 1.15 Solistenconcert. 3.Gr. pl. 3.15 Deel. 3.45 Gr.pl. 4.4.45 en 5.Het Hollandsch Harpkwartet. 5.45 Gr.pL 6.Orgelspel. 6.45 Ber. 7.Ned. Herv. Kerkdienst. 8.15 Gr.pl. 8.30 ANP-ber. 8.45 Haarlem- sche Motet- en Madrigaalvereen. 9.55 ANP-ber. 10—11.30 Gr.pl. Hierna Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 12.50 De Mcrris Motors Band. 1.35 Het Cele- brity-Trio. 2.05 Gr.pl. 2.50 Piano recital. 3.20 't Commodore Grand- orkest. 4.20 De BBC-Midland-Sin- gers en N. Stanley's Sextet. 4.50 Or gelspel. 5.20 Litérair-muzikaal pro- gramma. 5,50 Het BBC-Northern- orkest. 6.50 Kerkdienst. 7.50 Het BBC-Symph.-orkest, de BBC-Sin- gers, Phflh. Koor en solisten. (Van 8.55—9.10 Her.) 10.35 Sluiting. RADIO PARIS, 1648 M. 720 en 8.20 Gr.pl. 12.35 Orkestconcert en zang. 2.50 Radiotooneel. 4.20 Casadesus- Trio. 5.50 Zang. 6:05 Vioolconcert. 6.50 Vervolg zang. 7.05 Verv. viool. 7.20 Gr.pl. 8.20 Sonateconcert. 9.05 Oratoriumuitz. mmv. het Omroep orkest, het Raügelkoór èn soiistén. 11.201.05 Orkestcóncert. KEULEN, 456 M. p.20 Politiemu- ziekcorps. 7.35^bmfoépkwintet. 9.20 Gr.pl. 10,50 Orgelconcert. 11.20 Omroepkleinorkest. 1.20 Concert. 2.20 Zang en piano. 3.20 Leipz. Symph.-orkest en solisten. 4.30 Oratorium-uitz. mmv. solisten, ko ren en het/KeuIsch Sted. Orkest. 6.25 Vervolg Oratorium-uitz. 8.50 Keülsch Strijkkwartet. 9.50 Piano recital en decL 10.3('11.20 Om roep-Amusementsorkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroeporkest. 1.30 Salortörkest. 1.502.20 Gr.pl. 2.22—3.20 Radiotooneel. en gr.pl. 5.20 Kleinofkest. 6.50 Salonorkest. 8.2Ö Gr.pl. 8.23 Omroep-Symph.- orkest solisten en Omroepkoor. 9.20 Oratorium-uitz. mmv. solisten, Om roepkoor en -Symph.-orkest. 10.30 —11.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.40 Zang,. 12.50 Salonorkest. 1.30 Omroeporkest. 1.50 Zang. 2.2.20 Gr.pl. 2.23—3.20 Heilig uur. 5.20 Omroeporkest. 6.35 Gr.pl. 6.50 Viool recital. 7.35 Zang. 8.20 Voor Oud- Strijders (concert en causerieën). 10.30—11.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Het Omroeporkest. 8.50 Radio tooneel. 9.20 Ber. 9.5011.20 Popu lair concert. (Van 10.0510.20 Weerbericht), GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.9.05, Brussel Fr. 9.05—9.20, Keulen 9.20—12.05, Parys R. 12.0513.05, Brussel VL 13.05—14.20, Brusse' Fr. 14.20— 15.20, Keulen 15.2016.20, D.sender 16.20—17.20, Brussel Fr. 17.20— 18.20, D.sender 18.2019.05, Parijs R. 19.05— Ï9.50, Lond. Reg. 19.50— 20.35, Hamburg 20.3522.20, Brus sel VI. 22.2022.30, Brussel Fr. 22.30—23.20, Parijs R. 23.20—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, D. sender 9.20—10.35, Droitwich 10.35 —22.35, Keulen 22.35—24.—. Lijn 5: Diversen. ARM AFGERUKT. Op de fabriek der firma S. te Tilburg ge raakte de werkman P. v. L. met zijn linker^ arm tusschen een machine bekneld, waar door hem dit lichaamsdeel tot boven den el leboog werd afgerukt. In ernstigen toestand is het slachtoffer naar het ziekenhuis over gebracht. NOGMAALS DE VISCHTIJD. Naar-de Visscheryinspectie ons mededeelt, is bij. beschikking van.-. dpn minister van: landbouw en visscherij bepaald, dat de ge sloten tijd voor - het vissoep pp de rivieren dit jaar. zal ingaan op lfj-Aprii inplaats /van op 1 April. .*3O0y rv'-'li-r- -• Ook de gesloten tijd'vpor. baiVeel, blank voorn, -brasem, karpe&r.'" kolbleï,méun, ruischvoorn, serpeling,\%aeep, shoèkbaars. winde en zeelt gaat eerst~op 15',April in. In den gesloten tijd vó.or snoek en baars, welke op 16 Maart.is ingegaan, wordt geen verandering gebracht, en.ook het visséhen met den ankerkuil, denzetangelOf fleur, den sleephengel, den hangel geaasd met visch en den sleeplijn blyft in de rivieren verboden. Voor de binnenwateren brengt deze be schikking geen wyziging voor den gesloten tijd voor de vischtuigen, Av'elke volgens 'de betreffende visscherijreglementen reeds op 1 of 16 Maart is ingegaan. Hèt visscfjen met den gewonen hengel in de binnenwateren blijft dus tot en met 31 Mei vetboden. KRANSLEGGING OP STANDBEELD VAN MICHIEL ADR. DE RUYTER. Gistermiddag is ter herinnering aan zijn geboortedag, door eenvertegenwoordiger van een zeevaartschool, een burger er. een afgevaardigde van de Koninklijke Neder landsche Vereeniging „Onze Vloot" een krans gelegd op hetstandbeeld van Michiel Adr. de Ruyter te Vlissingen. Bij de plechtigheid w.aren o.m. tegen woordig de commandant van de marine en enkele officieren. Sr waren vele belang stellenden. ooè ALKMAAR ^HOOGSTRAAT 8 i TELEFOON 2598 - VERHOOGDE BENZINEPRIJS. Met 1 cent per liter. De benzine^rnaatsc^appijen Shell, Standard, Texaco en Sinfina maken Wkënd, cfe fti Nëd^iand-' geldende f benzineprijzen (met inbegrip van bijna 8 cent per liter belasting) als gevolg van de voortgaande sterke stijging van de wereldmarkt en van de zeetankvrachten onmogelijk langer op het huidige zeer lage niveau té handhaven zijn. Genoemde maatschappijen hebben dan ook met ingar.g van heden, 25 Maart, de prijzen algemeen met 1 cent per liter' verhoogd. DE ONTWIKKELING IN BELGIE NA DE DEVALUATIE. De regeeringspersdienst deelt mede: Vanwege den economischen voorlichtings dienst is een onderzoek ingesteld naar de ontwikkeling, welke zich in België na de de- valatie, die nu juist twee jaren geleden plaats vond, heeft voltrokken. De resultaten van dit onderzoek, hetwelk werd verricht door dr. P. B. Kreukniet, verbonden aan het Economisch Researchbureau van bovenge- noemden dienst, zijn thans gepubliceerd in de serie verslagen en mededeelingen van de directie van handel en nijverheid van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, onder den titel: de devaluatie in-België en hare gevolgen. Deze, studie is van 25 Maart af verkrijg-c baar geteld bij, 4e .algemeenè landsdrukke rij, Fluweelen Burgwal, 's-Gravenhage.; - Blijkens het voorwoord van den ,-direc- teurrgeneraal van handel en nijverheid is. tot deze publicatie overgegaan, daar mag worden- verondersteld, dat in ruimeren kring belangstelling voor de resultaten van- dit on derzoek bestaat,- zoowel vanwege - de betee- kenis voor Nederland van. den loop der fei ten - in. het nabuur-land, als met het oog op de overeenkomst ea de verschillen tusschen de ontwikkeling in België en in ons land. GEEN CAFÉTERRASSEN TE BREDA. Als protest tegen de betreffende f belasting. a- In verband met de door den gemeente raad van Breda onlangs ingevoerde terras- belasting voor caféhouders er. de verhoo ging van de belasting op de vermakelijk heden, waardoor ook radiomuziek in café's aan belasting wordt onderworpen, hebben de afdeelingen Bredavan den Algemeenen Nederlandschen Bond van Koffiehuishouders en Slijters, van den R.K. Bond van Vergun ninghouders St. Jozef en van Horecaf in een gisteravond te Breda gehouden gecombi neerde vergadering als protest besloten dezen zomer geen terrasseri voor de café's uit 'te zetten en geen radiomuziek te geven, zoolang de?e belastingen niet zijn ingetrokken. DER Uit het Engelsch door H. A.C.S. 41) In dezen tijd kon ik het moeilijk laten te trachten er achter te komen, wat in het huis voorviel. Eens waagde ik my in Bayard's kamer, en vond die keurig in or de, met neergelaten jaloezieën, en Bayard's bezittingen want ik keek daarnaar, ik wilde het weten verdwenen, én, naar ik vermoed, het huis uit. Ik vroeg my, in het voorbijgaan, af, wat er gebeurd zou zijn met de jenever. Bayard's naam werd nooit genoemd, lederen keer. wanneer Strove in huis kwam. en, uit kracht van zijn ambt, praatte over de juweelen en den inbreker, vroeg ik my. zelf opnieuw af, wat mijn plicht was, met het oog op deze juweelen en dringender nog werd deze vraag, met het oog op de voor mij steeds duidelijker wordende be wijzen, dat Bayard Thatcher niet vermoord was door een rondzwervenden inbreker, maar door iemand van zijn eigen familie. Indien de provinciale autoriteiten het ver kozen te negeeren, zooals zy deden, tot wie moest ik mij wenden? En meest ik mij wel tot iemand wenden? Ik geloof, dat ik een flauw besef had, dat, als de een of andere vreemde, op een zeker oogenblik, tot slachtoffer werd gemaakt, en de zaak kreeg haar beslag, dat ik dan te voorschijn zou komen met wat ik wist. Maar in mijn hart voelde ik, daar ben ik zeker van, dat het zoover niet zou komen. Dat de dingen tot een oplossing zouden komen. Want het gevoel van iets, dat dreigde, was overal:, in de lucht, die wij inademden, en in het voedsel, dat wij aten, en in onze oogen, d;e elkaar ontmoetten, en snel een anderen kant opkeken. Een climax was op komst. Wij allen wis ten het. Het was in Janice's strakke bleeke gelaat, wanneer zij door de koele, gepo lijste ruimten van het huis liep, en Florrie's werk van stof afnemen verrichtte of in haar tuin werkte, en later frisch en mooi aan tafel verscheen, klaar om haar rol te spelen in de tragi-comedie van vormelijk heden, die eiken avond werd voortgezet mij ontwijkend en Allen ontwijkend, met haar donkere sombere oogen, boven haar rustige lippen. Het was in Adela's fletse oogen en in haar stompe witte vingers, wanneer zij onafge broken bezig waren met haar lange tur- kooisen ketting of met het platte zilver naast haar bord, en in haar minzame op merkingen, welke ons zoo dikwyls redden uit een strik, door de conversatie te voor schijn gebracht, en welke toch ineens mid denin konden worden afgebroken, alsof zij volkomen vergeten was, wat zij bezig was te zeggen. Zelfs Emmeline werd zenuwachtiger; zij draaide voortdurend met haar vingers en geloofde, dat zij neuralgische pijnen had, en nu droeg zij by zich een lucht van sterke zalf, welke onze gemeenschappelijke ge moedsrust niet versterkte.' Allen Carick zag er strak én doodmoe uit alsof hij slecht geslapen had. En Evelyn besloot, dat de jongens nog een tijdje in het kamp zouden blijven, nadat de termijn voorbij was. „Het is beter hen nu niet naar huis te laten komen", zei ze, en later hoorde ik haar een zorgvuldig-op^esteld telegram door de telefoon opgeven, dat bestemd was voor het hoofd der school. Ik werd hoe layger hoe rusteloozer door dat gevoel van spanning en afwachting, dat voortdurend de overhand had, onder den prikkelenden druk van mijn vele onbeant woorde vragen en onbewezen theorieën, en nog meer vooral door dat voortdurend be geleid worden. Elk dier drie dagen ging ik een tijdje het huis uit/ en nooit meer, na Zondag, alleen. Evelyn bood zich één keer vrijwillig aan, met my te gaan wandelen, en ik kon het moeilijk weigeren. Een an deren keer kwam Hilary om vier uur met de auto voorrijden, eri nam Adela en mij mee voor een langen en zwijgenden rit door de omgeving tegen zijn zin, denk ik, en met een erg rooden nek, wat alles-was, wat ik van achter uit den wagen van hem zien kon. En een anderen keer kwam ik, door de achterdeur uit te gaan, onopge merkt het huis uit maar een halve kilo meter verder kwam ik Allen tegen, bijna buiten adem, alsof hij degeheele buurt doorgerend had. Hij hing aan mij als een klit, maar was verdiept in zijn eigen niet al te prettige gedachten, want hij stapte voor, steeds met zijn handen in zijn zale ken en zijn blauwe oogen dreigend starend naar het pad, en hij sprakmaar tweemaal gedurende de geheele wandeling, welke ik, niet heel vriendelijk, nog al lang maakte, en ik nam hem mee door boschjes, waar onkruid groeide, waarvan de zachté zijde achtige blaadjes hardnekkig aan zijn broekspijpen bleven zitten, en al zijn po gingen ze met zijn handen weg te vegen, weerstonden. Hij vloekte een beetje achter zijn tanden en veegde met zijn handen, en keek naar mij, en lachte buitengewoon. Hij was erg aardig, als hij lachte: zijn knorrige gefronste gelaat kreeg iets van een helder-Dlauwe schitiering, en hij had een bepaalde, zeer bekoorlijke manier, om regelrecht in iemands oogen te glimlachen. „U wint het, zuster", zei hij, en gaf met deze woorden bijna toe, dat hij spionneerde. Maar hij bleef bij mij, totdat hij zag, dat ik veilig, en, zonder dat' ik met iemand con tact gehad had, binnen de muren van het huis der Thatchers terug was. Dit alles, veronderstel ik, wees er op, dat iets op komst was. Dat er dé een of andere verandering, een ontplooiing, een climax van die verborgen krachten op komst was Maar ik geloof niet, dat een van ons ver moedde, van welken vreeselyken aard die ontplooiing zou zijn. Mijn zenuwen waren, op het kantje af, overspannen en ik sliep 's nachts slecht. Er waren tijden, dat ik ieder lid der fa milie verdacht van den moord op Bayard. Mijn eenig verlangen, gedurende deze da gen, was, weg te komen. En dr. Bouligny stond er op, dat ik mijn verblijf verlengde. Florrie had my'n verzorging noodig, zei hij. En de toestand van eiken dag was, wat het uitwendige betreft, van dien aard, dat ik niet kon weigeren. Ik kon niet ronduit zeggen, dat ik weg wilde gaan, omdat ja, omdat Adela er bezorgd, vermoeid en oud uitzag of Evelyn somber en ziek of Hilary angstig. D.qt ik weg wenschte te gaan omdat in dit huis een man gedood was. Dat ik bang was. En ik durfde ook niet zeggen, dat ik wilde weggaan, omdat ik overtuigd was, dat een van hen een man vermpord had. Echter,, gedurende deze drie dagen ge beurde er niets; het lijkt ongelooflijk, wan-, neer ik het opschrijf, maar het is waar. Florrie was haar mededeelzaamheid te bo ven gekomen; Dave bleef onzichtbaar; en toen dr. Bouligny vroeg, wat ik gedaan had. met de overgebleven veronal, en ik hem vertelde, dat Evelyn ze had, scheen hij ge heel voldaan, en zei er niets meer van. Toen Florrie .zoover was, dat ze op mocht en op een stoel zitten, in een wonderlijks kamerjapon, waarvan Florrie alleen kon gelooven, dat zy niet vergiftig was, en toen zij blijkbaar op weg van herstel was, oy dernam Adela haar veldtocht. Ik vraag my af, hoe dikwijls zij dien had overwogen, elk deel ervan had overwogen, de zwakke pun ten èrvan toetsende, vóór zy mij liet roe pen, den middag van den vierden dag van Florrie's ziekte. Zy was in dë bibilotheek. De stoel-met- hoogen-rug, dien ze uitgezocht had, wérkte mee, haar iets statigs, te geven. Haar flets- blauwe oogen zagen er nog kouder uit, achter haar glanzende lorgnet. Haar lila- kleurige zijden japon hing fijn-geplooid naar beneden, en haar geliefde witte kant om haar hals én polsen. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6